PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Helikopter stort neer: 46 doden ISRAEL BEDREIGT SYRIË MET ACTIE Trein verplettert toerbus bij Zürich sport MILJOENEN IN SURINAME ZOEK doden bij schending bestand vandaag PZC Stroom valse briefjes van f 25,- BOEIEND Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? 9 FEYEN00RD DERBY NEGENENDERTIG DODEN NIJB0ER is ingezet omdat geen :etten op Liba- pvda/vvd Max van der Berg, voorzitter van de PvdA, wil dat informateur Van Keme- nade een serieus onderzoek uitvoert naar de mogelijkheden van een rege ring van PvdA en WD. kweekreactor De Duitse bondsrepubliek zal in de be groting voor 1983 geen extra-gelden uittrekken voor de snelle kweekreac tor in Kalkar. Dit maakte een woord voerder van het ministerie van weten schappelijk onderzoek zaterdag be kend. recruten Soldaten van de legerplaats Oirschot hebben vorige maand tijdens een veld- oefening van hun superieuren gras en bladeren met zand moeten eten. Ver der zouden recruten zijn geslagen en anderen over hun hoofd geaaid en 'bra ve hond' werden genoemd. ROTTERDAM - Met een knip van een betonschaar bevrijdde de Rotterdam se brandweer zaterdag op de Coolsingel de Hagenaar E Everse vit een ongelukkige positie. Tijdens het wachten op winkelende vriendinnen klikte een vriend Everse met handboeien vast aan zijn autostuur. Alras bleek de grap moeilijkheden te geven. Het sleuteltje brak af en een waterpomptang hielp niet. Vervolgens arriveerde de politie met een zaag, maar deze zorgde ook niet voor bevrijding, slechts voor een snee in de linkerduim. Na twee uur bracht de brandweer tenslotte redding. Het Britse ministerie voor Schotse zaken heeft aan krachtige beperkende maatregelen gebonden toestemming gegeven tot het afschieten van 2.000 zeehonden op de Orknêy-eilanden en de buiten-Hebriden. Zaterdag werd van officiële zijde in Londen meegedeeld dat de begin no vember te openen jacht is bedoeld om de kudden uit te dunnenEr is geen sprake van het in gevaar brengen van de soort. Niettemin verwacht men in Londen krachtige protesten van milieu beschermers. /if en toe zon Droog weer en perioden met zon, maar In de vroege ochtend op enkele plaat sen mogelijk mist. Middagtempera- tuur ongeveer 19 graden. Matige WUWeuind. 225e jaargang no. 213 maandag 13 september 1982 nEN HAAG (ANP)-De Nederlandse ambassade in Suriname gaat onderzoeken of het mar is dat drie miljoen gulden Nederlands ontioikkelingsgeld voor dat land, I verdwenen. Berichten over de verdwijning van het geld zijn onlangs in de Surinaamse pers verschenen. Dit heeft een woordvoerder van de voorlichtings dienst ontwikkelingssamenwerking zaterdag bevestigd. Het geld was door Nederland beschikbaar gesteld voor een voorstudie naar de haalbaarheid van het Jaikreek-project, ivaarbij elektriciteit door middel van ivaterkracht wordt opgewekt. Suriname zou voor deze studie ook drie miljoen op tafel leggen. Volgens de Surinaamse pers zouden directieleden van de stichting die het project begeleidt, met het geld naar het buitenland zijn verdwenen. MANNHEIM (UPI/DPA/RTR)-Ecn ongeluk met een Amerikaanse iegerhclikop- ter in de buurt van het Westduitse Mannheim heeft zaterdag aan 46 mensen het leven gekost, zo heeft de politie bekendgemaakt. Aan boord bevonden zich 39 parachutespringers, die op één Amerikaanse officier na, ailen burgers waren: 23 uit Toulon in Frankrijk, negen van een springclub uit Swansea in Wales en zes springers uit Mannheim. Onder hen bevonden zich vier vrouwen. Behalve de burgers kwamen vijf Amerikaanse bemanningsleden om en twee cameralieden van de Amerikaanse legerradio 'AFN' in West-Duitsland. De helikopter was opgestegen van het Sommige inzittenden van de helikopter Neuostheim-vliegveld bij Mannheim. Na dertien minuten stortte het toestel neer op de snelweg, niet ver van het vliegveld. Volgens ooggetuigen brak kort na het opstijgen een blad van de achtertor van de CH-47 Chinook leger- helikopter af, waarop deze neerstortte en explodeerde in een vuurzee met steekvlammen van 50 tot 100 meter. schenen volgens Westduitse functiona rissen nog een wanhopige poging te hebben gedaan om uit het toestel te springen. Zes tot zeven parachutesprin- gers werden dood gevonden buiten de eigenlijke plek van het wrak 'met som mige parachutes half open', aldus een woordvoerder. De springers waren op weg om een recordpoging vrije val in formatie te ondernemen ter gelegen heid van de viering van het 375-jarig bestaan van de stad Mannheim. Touion en Swansea zijn zustersteden van Mannheim, dat voor de viering een in ternationale luchtvaartshow had geor ganiseerd. De autoweg Mannheim-Hei delberg was tot zondagavond laat nog steeds voor verkeer gesloten. De politie noemde het een gelukkige omstandig heid dat er op het moment van het on geluk geen verkeer op de weg was. Zondag arriveerde een groep Ameri kaanse luchtvaartdeskundigen op de plaats van het ongeluk die samen met Westduitse luchtvaartbeambten een onderzoek zullen doen naar de oorza ken van de ramp. DEN HAAG - De valse briefjes van 25 gulden die zoals gemeld zijn op- gekoken in Roosendaal, Amster dam en Den Haag, circuleren nu door het hele land. De heer D. Schuurman, hoofd van de centrale recherche informatiedienst (CRI) schatte zaterdag dat aantal op zo'n 40.000,' maar het kunnen er wel een miljoen worden, zo zei hij. Van de valse biljetten, die sinds half augustus circuleren, zijn er nu ongeveer duizend boven water. De valse 'geeltjes' die op dit moment in omloop zijn, zijn allemaal van de zelfde makelij met een zeer slecht watermerk, niet voelbare blinden- stippen en een fletse achterkant. Schuurman vermoedt dat ze van één valsemunterij afkomstig zijn. Ze werden het eerst in het zuiden van het land gesignaleerd, vand- daar dat de CRI vooral daar aan het zoeken is. In Zeeland zijn, zover bij de politie bekend is, nog geen valse briefjes van 25 gulden 'gevonden'. Zeem* Hind) DeW' van bü ng en f5 'U. lljklndé -we zip iel mo? trekken ntaltla iocenlü amenli? atsbllö werKta et leul: menf. te leren sndlplo Doropif!' rsus dE2 saantë iranded datwil amenU tebebt 1st renigmi zatd' gemeto lnHuK oor W jaar uil ar is het verdub end, om- t is afge- et alleen loknleu- tetraè interes- en. der wak goede er ij doen se romtsei :n. Door choolge rdagi» wedoea De doel de alge nder w Zeeuws doel te van e® anisere voorstel' ivinciail siteit ii imker, ie cam erste es ordtock bijvoor, is geheel cur. Wi nd leden kï ij dra?: proberen leenvcc ;r Andrè uwse re ien in ie nt subsi- om men - betals cursisten uitnaai lernCbi (oftewel 1 inter» Eito Nu Roda JC in Utrecht tegen de eerste nederlaag van dit seizoen opliep, is Feyenoord de enige nog ongeslagen ploeg in de eredivisie. Toch viel er voor de Rotterdam mers niets te vieren. Integendeel: tegen het bescheiden PEC Zwolle kwam Feyenoord in de eigen Kuip niet ver-- der dan 1-1. Het niveau was al weer even bedenkelijk als vorig seizoen en de supportersschare wordt al weer klei ner en kleiner. Pagina 12 Het Walcherse treffen tussen Middelburg en Vlissingen, op de eerste competitiedag in het amateurvoetbal, kreeg zondag een dramatisch slot voor Vlissingen. Drie minu ten voor het einde van het zeer matige duel haalde Mid delburg een 1-0 achterstand op. En in de nog resterende minuten greep Middelburg zelfs de volle winst. Het was de revanche voor de 4-0 nederlaag vorig jaar op eigen veld. Pag. 16. De Zeeuwse debutant Sluiskil begon met een forse 4-0 nederlaag bij Haarsteeg. Missers in de defensie waren de oorzaak voor die zwakke start. Amemuiden (2-0 winst) en AZW (3-1) gingen voortreffe lijk van start in de tweede klas van het zaterdagvoetbal. Oostkapelle debuteerde met een gelijkspel (3-3). WHS werd op eigen veld kansloos afgestraft (0-4) en Bruse Boys verloor van titelkandidaat ASWH (1-2). Pagina 15. ZUERICH (DPA/RTR/AP) - Bij een botsing tussen een West duitse toerbus en een trein op een spoorwegovergang in het Zwitserse kanton Zuerich zijn zondag 39 mensen omgekomen. Het waren allen inzittenden van de bus, slechts één van hen overleefde de botsing, maar raakte gewond. Naast de treinbestuurder en de be waakster van de overgang werden nog zeker acht treinpassagiers gewond. De bus, afkomstig uit Boeblingen in Ba- den-Wuerttemberg, werd door de trein (een lokale passagierstrein) die op volle snelheid was, in tweeën gereten op de overgang bij Pfaeffikon, 20 km verwij derd van Zuerich. De bus vatte na de botsing vlam. Wegvloeiende benzine overstroomde het seinhuis bij de spoor wegovergang dat eveneens in vlammen opging. De dienstdoende beamte wist te ontsnappen aan de vuurzee. De poli tie verklaarde dat wel stoffelijke resten van een andere persoon in het huisje zijn gevonden. De overwegwachter die het ongeluk overleefde is zwaargewond en heeft een shock opgelopen. De trein liep door de klap uit de rails en gleed gedeeltelijk van de spoordijk in de bos schages. In de omgeving stond alles in vlammen. Brandweer, politie en red dingsploegen zochten koortsachtig naar overlevenden. Enkele zwaarge wonden werden met brandwonden naar een nabijgelegen ziekenhuis ver voerd. De spoorwegovergang bij Pfaeffikon was beveiligd met spoorbomen, maar de politie deelde later mee dat deze niet gesloten waren ten tijde van het ongeluk. Volgens een woordvoerder van de kantonpolitie zijn er aanwijzin gen dat de bomen niet goed functio neerden, maar de definitieve oorzaak is nog niet bekend. De overblijfselen van de bus na de botsing met de trein. Medewerkers van de stichting Volks sterrenwacht 'Philippus Lansbergen' In Middelburg hebben een ongewone 'maansverduistering' waargenomen. De 'verduistering' was alleen in Mid delburg te zien. De hap uit de maan werd namelijk veroorzaakt door het haantje op de Lange Jan in de Zeeuwse hoofdstad. PAGINA 7 irama-produkties De AVRO maakt zich zorgen over de toekomst van de Nederlandse drama- produkties op de televisie. Op de zater dag gehouden algemene ledenverga dering zei voorzitter Wallis de Vries dat door de moeilijke financiële situa te, een te grote organisatorische ver snippering bij de omroep en een ondui delijk en onevenwichtig omroepbe leid, gekoppeld aan angst voor ver- meuwing, het bijna niet meer mogelü k is met eigen Nederlandse dramapro- uk ties op het scherm te komen. ïNieuws uit Zeeland: 2 en 5 Binnen- en buitenland: 3 Sport: 11,12,13,14,15 en 16 Radio en televisie: 7. JERUZALEM (RTR/AFP/UPI) - Israël heeft Syrië zondag opnieuw verantwoordelijk gesteld voor herhaaldelijke schendingen van het bestand in Libanon. Een Israëlische regeringsfunctionaris maakte zelfs toespelingen op grootscheepse vergeldingsbombardementen door de Israëlische luchtmacht. „Israël zal geen uitputtingsoorlog tegen zijn troepen in Libanon dulden", verklaarde woordvoerder na de wekelijkse kabinetszitting in Jeruzalem. i Israëlische soldaten zijn vrijdag ;ekomen toen hun voertuig bij Ik in Oost-Libanon door bazooka- r werd getroffen. Een vierde inzit- .d. Dit heeft een Israë- 'oerder zondag mee- in enkele dagen ver- 'ie vliegtuigen zon- in een Syrische lan- SAM-9 raketten van ij. De regeringswoord- iraël via Amerikaanse huwingen aan Syrië echter geen resultaat nees grondgebied zullen worden ge duld, verklaarde een legerwoordvoer- der zondag. „Aanvallen als de ontvoe ring van acht soldaten en de dood van drie militairen, vrijdag, zijn de ergste van tientallen dergelijke incidenten", zei de regeringswoordvoerder. Hij be schuldigde Syrië ervan Palestijnen te steunen die vanuit Syrische linies de acties uitvoeren. Het Israëlische kabinet heeft zondag de Midden-Oostenverklaring van de topconferentie van de Arabische liga in Fes, „beslist en eenstemmig" van dc hand gewezen. De verklaring leidt al leen tot de vernietiging van de" staat Israël, stond in een mededeling van het Israëlische kabinet. Regeringswoord voerder Meridor zei dat nu de Arabi sche staten Israël niet militair op de knieën krijgen, ze dit doel via politieke wegen trachten te bewerkstelligen. Israëlische regeringswoordvoerders verklaarden dat als paus Johannes Paulus II de leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO, Yasser Arafat, in audiëntie ontvangt dit een teleurstelling voor Israël zal zijn, en het vragen oproept over de zedelijke begin selen van de katholieke kerk. Een woordvoerder van het Vaticaan beves tigde zaterdag dat de paus Arafat zal ontvangen wanneer deze deelneemt aan de 69e bijeenkomst van de interpar lementaire unie in Rome. „Als de ont moeting doorgaat, zien wij pijnlijk ge troffen toe", verklaarde een Israëlische kabinetswoordvoerder zondag. „Dezelfde kerk die niets liet horen tij dens de moord op joden gedurende zes jaren (voor en tijdens de tweede we reldoorlog) in Europa en niets zei over de moorden in Libanon, is nu bereid de man te ontmoeten die de moorden in Libanon opzette en het werk wil afma ken dat de Nazi's in Duitsland begon nen, zei een andere regeringsfunctio naris. Gerard Nijboer heeft gisteren de schitterendste triomf uit zijn loopbaan behaald: op Griekse bodem werd hij Europees kampioen op de marathon. De ranke atleet uit Deventer imponeerde nog meer dan twee jaar geleden in Moskou, waar hij de zilveren medaille tijdens de Olympische Spelen veroverde. In die afgelopen twee jaar dreigde Nijboer door een blessure weg te zinken in vergetelheid. Maar op het klassieke parkoers in Grie kenland nam hij indrukwekkend revanche op zichzelf en op zijn rivalen. Pagina 11 In de knel Troepen van het Libanese leger zijn zondag slaags geraakt met een linkse militie toen zij krachtens het veiling- heidsplan van de Libanese regering tussenbeide wilden komen bij een con flict tussen linkse groeperingen. Dit is uit ingelichte kringen in Beiroet ver nomen. Een Frans konvooi van de internatio nale troepenmacht kwam tussen de ge vechten terecht en een Franse vracht wagen met 2 ton ammunitie werd ge troffen door een granaat. Naar schat ting twintig a dertig Franse soldaten wisten ongedeerd de vrachtwagen met munitie te verlaten en vluchtten in de residentie van de Franse ambassadeur. Tien minuten later ontplofte de vracht wagen met een knal die in de gehele stad werd gehoord. In totaal werden zes voertuigen van het Franse contingent door granaten ge troffen en ze brandden uit. Over Franse slachtoffers is niets be kend. De gevechten braken uit toen een islamitische delegatie uit West-Bei- roet in een aantal auto's op weg was naar het oostelijk stadsdeel om de on langs gekozen Libanese president Be- chir Gemayel te feliciteren met zijn verkiezing. Bij de doorlaatpost Sodeco bij de 'groene lijn', die de stadsdelen scheidt, openden linkse militieleden van de 'voorhoede van de revolutie' met granaten het vuur op de optocht. In de daaropvolgende gevechten raak te een onbekend aantal mensen ge wond. maan-haantje

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1