PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Verdeeldheid over taak informateur jfe Kapitein van dumpschip sluit actievoerders in FRACTIELEIDERS BIJ KONINGIN Pilsje wordt (weer) duurder Van Agt en Terlouw geen onderhandelaars Prijs PZC- medewerkers OPDRACHT OFFICIER VAN JUSTITIE? Top Fes aanvaardt vredesplan IER li Vrij warm Inde vroege ochtend plaatselijk mist. Overigens droog zonnig en vrij warm veer met een middagtemperatuur van ongeveer 25 graden. Matige zuidoos tenwind. 225e jaargang no. 211 Vrijdag 10 september 1982 tamse bv sinds 1881 VOOR HET BETERE DAKDEKKERSWERK Postbus 154 - 4460 AD Goes - telefoon 01106-1740 DEN HAAG (ANP) - De horecaprijzen mogen met ingang van maandag met 6.3 meent omhoog. Het toeristenmenu gaat per 1 januari omhoog van 15 tot 16.25 gulden. Dat staat in dé prijzenbeschikking horecadiensten 1982, die overigens nog van een handtekening moet worden voorzien door een aantal bewindslieden Dat zou vrijdagmorgen tijdens het wekelijkse kabinetsberaad moeten gebeuren. Dan kan de beschikking nog net mee in de Staatscourant van vrijdag, wat juri disch noodzakelijk is wil de nieuwe beschikking maandag van kracht kunnen worden. Die dag loopt de oude beschikking af. Volgens secretaris De Boer van het bedrijfschap horeca moet de prijzenbeschikking minstens een dag voor de inwer kingtreding in de Staatscourant worden afgedrukt. „Zo niet, dan is er maandag geen prijzenbeschikking". De prijsverhoging is gebaseerd op de kostenontwikkeling in de horeca gedurende de afgelopen twaalf maanden. Tevens is rekening gehouden met nog door te voeren aanpassingen voor 1980 en 1981. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De vier grootste fracties in de Tweede Kamer hebben donderdagavond sterk verdeelde adviezen uitgebracht over de taak van de nieuwe kabinetsinformateur. Wel vindt een meerderheid van PvdA, CDA en D'66 dat koningin Beatrix een of meer informateurs uit de PvdA aanwijzen. Weinig overeenstemming bestaat er echter over de opdracht die deze inforrrta- teur(s) moet krijgen. PvdA en CDA vinden dat de informa- tairts) op korte termijn een economisch herstelplan moet opstellen. Maar het CDA vindt - net als D'66 - dat de infor mateur ook de knelpunten in verband met mogelijke coalities moet onderzoe ken. De WD wil een snelle informatie, «nder leiding van een CD A'er, die moet uitmonden in een coalitie van CDA, WD en mogelijk D'66. PvdA-leider Den Uyl heeft koningin Beatrix de benoeming van een of twee stank Volgens de eindconclusies uit het rap port 'Luchtverontreiniging in Sas van Gent' wordt het grootste deel van de stankoverlast in Sas van Gent veroor zaakt door de plaatselijke bedrijven. De grootste stankstromen zijn de CPC, de bezinkvelden van de Suiker Unie en Zuid-Chemie PAGINA 3 discriminatie Alle huidige fracties in de tweede ka mer hebben op initiatief van de PSP- fractle een verklaring ondertekend waarin facisme en discriminatie wor den veroordeeld. Waarschijnlijk zal de Centrumpartij in de nieuwe kamer vol- worden. bezoek Een Taiwanese generaal is voor een bezoek van vier dagen in ons land aan gekomen. Het bezoek heeft ln diplo matieke kringen ln Den Haag sterk de aandacht getrokken, er was voorals nog niets bekend van een eventueel PAGINA 4 spaanse verkiezingen By de komende verkiezingen in Span je kan er voor de socialisten vrijwel niets meer fout gaan. De laatste opi niepeilingen wijzen erop dat de socia listische leider Felipe Gonzales de plaats zal innemen van de huidige pre mier Calvo Sotelo. PAGINA 9 sociaal-democratische informateurs geadviseerd. Deze zouden de mogelijk heid moeten onderzoeken van een kabi net dat kan rekenen op brede steun in de Tweede Kamer. Zij moeten begin nen met het opstellen van een herstel plan op basis van de plannen van FNV, CNV en het PvdA-altematief voor de Voorjaarsnota. Den Uyl liet weten dat een van beide informateurs het best uit de actieve politiek afkomstig kan zijn, ervaring moet hebben als informateur en moge lijk oud-bewindsman. De tweede zou wat meer afstand moeten hebben tot het 'Haagse circuit*. Deze profielen passen op de ex-informateurs oud-mi nister Van Thijn (binnenlandse zaken) en de econoom De Galan. Volgens Den Uyl moet aan de hand van het herstelplan bekeken worden welke coalities mogelijk zijn. Daarbij sloot de PvdA-leider opnieuw een coalitie van PvdA en WD niet uit. Hij beschouwt een dergelijke coalitie echter wel ais ta melijk onwaarschijnlijk. Hij wees erop dat ook de WD. bij monde van oud- minister Van Aardenne, kritiek heeft uitgeoefend op de voorstellen van het kabinet, De PvdA wil ook met het CDA regeren, terwijl bekeken moet worden of D'66 in een van beide coalities kan worden on dergebracht. Den Uyl is van mening dat een politieke samenwerking snel en slagvaardig tot stand moet worden ge bracht. Hij ziet geen probleem rijzen rond de kruisraketten, want deze zaak kan worden opgeschoven tot Neder land een keuze voor of tegen plaatsing moet maken. Meerderheidskabinet Ook CDA-fractieleider Lubbers vindt dat een PvdA'er opdracht moet krijgen de mogelijkheden moet onderzoeken van een „hecht en daadkrachtig meer derheidskabinet". Het nieuwe kabinet moet op basis van een regeerakkoord op hoofdpunten vruchtbaar samen werken met het parlement. Het ak koord moet de aanpak van de huidige grote problemen mogelijk maken. Lubbers adviseerde verder dat de infor mateur eerst de knelpunten in verband met mogelijke coalities moet onderzoe- tVan onze parlementaire redactie DEN HAAG - De lijsttrekkers van CDA en D'66, Van Agt en Terlouw, zullen niet als onderhandelaar voor hun partij aan de kabinetsformatie deelne men. Beiden zagen donderdag in de eerste vergadering van hun fracties af van het fractie-voorzitterschap. De 'oude' fractieleiders Lubbers (CDA) en Brinkhorst (D'66) zijn her kozen en zullen namens hun frac ties als onderhandelaar optreden. Bij PvdA en WD werden de beide lijsttrekkers. Den Uyl en Nijpels, aangewezen als fractieleider en on derhandelaar. Zowel Van Agt als Terlouw blijven voorlopig gewoon lid van hun frac ties. Zij zullen overigens op de ach tergrond een belangrijke rol in de formatiebesprekingen blijven ver vullen. Van Agt geldt voor het CDA nog steeds als de eerste ministers- kandidaat. Van Agt en Terlouw gaven beiden als reden voor hun besluit dat zij al een drukke dagtaak hebben en dat het fractievoorzitterschap in een kabinetsformatie daarnaast een te zware taak is. „Het vergt teveel. Dat is onmogelijk te combineren", aldus Van Agt, die behalve minis ter-president ook minister van buitenlandse zaken is. ken. Als knelpunten noemde de CDA'er het probleem van vrede en veiligheid en de bestrijding van de werkloosheid. On derzocht moet worden of er tussen de standpunten van de verschillende par tijen ruimte zit, of dat zij definitief vast liggen. De WD beschouwt een dergelijke po ging van een PvdA-informateur als zin loos. „Ik zie geen heil in het streven naar een coalitie van PvdA, CDA en D'66." zei de liberale onderhandelaar Nijpels. Vooral de verschillen tussen PvdA en CDA, WD en D'66 op sociaal- economisch terrein zijn te groot om overbrugd te worden Een combinatie van CDA, WD en D'66 lijkt daarente gen de beste garantie voor een „daad werkelijke aanpak van de geweldige problemen". Nijpels wil verder dat de CD A-informa teur eventueel ook als formateur kan optreden. Hij maakte er geen geheim van daarbij te denken aan de huidige premier Van Agt. Daarnaast wil de WD de informateur gezien de geboden haast, slechts twee weken geven voor zijn poging. Lukt deze niet, dan zou de Tweede Kamer zich moeten uitspre ken. De WD ziet weinig mogelijkheden voor een coalitie met de PvdA op dit moment. Volgens Nijpels zijn de pro grammatische verschillen nog te groot. Hij is overigens wel bereid met een PvdA-informateur te onderzoeken of deze coalitie toch kans van slagen heeft. Net als Lubbers noemde Nijpels het probleem van de kernwapens als een groot geschil. Als daarover met de PvdA niet te praten valt, dan is dat een hele grote blokkade, zei hij. Nijpels vindt dat de komende PvdA-informa teur in eerste plaats dient te praten over de bestaande knelpunten. De Democraat Brinkhorst, die in plaats van Terlouw tot fractieleider is geko zen, drong in zijn advies eveneens aan op haast bij de totstandkoming van een nieuw kabinet. Ook hij vindt dat een nieuw kabinet vruchtbaar moet kun nen samenwerken met het parlement. In beginsel is D'66 bereid regeringsve rantwoordelijkheid te dragen, maar Brinkhorst ziet in de verkiezingsuit slag niet in de eerste plaats dat hij zich kan opwerpen als een stut voor een nieuw kabinet. Werk aan de winkel voor koningin Beatrix. Zij gaat hier hetpaleis Lange Voorhout in Den Haag binnen waar zij gistermiddag de voorzitters van de beide kamers en van de Raad van State ont ving. Gisteravond hoorde zij de adviezen aan van de fractievoor zitter van PvdA, CDA, VVD en D'66. AMSTERDAM - De Prijs voor de Dagbladjournalistiek 1981 is toe gekend aan Nico Scheepmaker, co lumnist van de Gemeenschappe lijke Persdienst, het samenwer kingsverband van dertien regio nale kranten waarvan deze krant deel uitmaakt. Een replica van de Prijs is toegekend aan Henk Kolb, de correspondent in Washington van de GPD. Nico Scheepmaker (51) ontvangt de prijs voor een serie van tien Trij- fels. de dagelijks column die hij voor de GPD-bladen schrijft. Henk Kolb (52) wordt onderscheiden voor zijn portret van dr. Ben Sijes, geschreven na diens overlijden vo rig jaar. De Prijs voor de Dagbladjournalis tiek is ingesteld door de Vereniging de Nederlandse Dagbladpers waar bij alle Nederlandse dagbladen, be halve De Waarheid, zijn aangeslo ten en wordt elk jaar toegekend. In zendingen voor de prijs van 1981 moesten vallen in de categorie opi niërende en commentariërende ar tikelenen beschouwingen. In haar rapport noemt de jury het werk van Scheepmaker „bewonde renswaardig veelzijding, telkens verrassend en met een goed opge bouwde opinie". De jury waardeert het door Kolb geschreven portret als „een karakterstuk van uitzon derlijk gehalte, afgewogen en voor beeldig van compositie". Prijs en replica werden donderdag op de jaarvergadering van de NDP uitge reikt door Henri Faas. voorlichter van de Europese Gemeenschappen en lid van de jury. Nico Scheepmaker werkt sinds 1960 voor de GPD, aanvankelijk als tv-recensent. In 1975 begon hij met zijn column „Trijfel", waar van hij er vijf per week levert. Daarnaast schrijft hij voor de GPD-bladen wekelijkse tv-be- schouwing en een sportrubriek. Henk Kolb kwam in 1968 in dienst van de GPD als reisredacteur. Na drie jaar werd hij correspondent in Brussel. In 1976 verhuisde hij naar Washington. (Zie pagina 4 (Scheepmakers 'Trij fel'), pagina 11 (Vergadering NDP), pagina 19 (Scheepmaker in ge sprek). AMSTERDAM (ANP)- De kapitein van het dumpschip de Ri jnborg heeft donder dag drie actievoerders van Greenpeace van de loskranen weggehaald en ingeslo ten. Volgens Greenpeace in Amsterdam zou dat zijn gebeurd in opdracht van de officier van justitie. Deze wilde donderdagavond nog geen commentaar geven. Bij een steekpartij in ae Nicolaas Zasstraat in Rotterdam is donderdag aan het eind van de middag een dode gevallen. De identiteit van het slachtof fer en van de dader zijn volgens de poli tie nog niet bekend. Over het motief tast de recherche ook in het duister. De steekpartij vond op straat plaats. Het slachtoffer overleed in een ziekenhuis aan fataal letsel in de borst. Met hun actie hebben de (irie actievoer ders van Greenpeace het dumpen van radioactief afval in zee enige tijd onmo gelijk gemaakt. De vice-president van de rechtbank in Amsterdam mr. B. J. Asscher heeft don derdag een uitspraak gedaan in het kort geding dat door de Britse commis sie voor kernenergie, the United King dom Automatic Energy Authority (AEA) tegen Greenpeace was aange spannen Het vonnis houdt in dat leden van Greenpeace geen dumpschepen, ge charterd door de Britse commissie voor kernenergie mogen betreden of zich hieraan vastketenen met het doel het dumpen te beletten of bemoeilij ken. Dit vooral vanwege het gevaar voor geweld dat door escalatie van de situatie tussen de bemanning van de schepen en de actievoerders bestaat. Voor een algemeen verbod Greenpeace om een dumpschip te betreden bestaat Een botsing tussen een trein en een autobus in de buurt van de stad Szekes- fehervar in het westen van Hongarije heeft donderdag aan zestien mensen het leven gekost. Zes werden gewond. Volgens het Hongaarse persbureau MTI ontspoorden door de botsing de lo comotief en enkele rijtuigen van de in ternationale exprestrein en werd de bus geheel vernield. De doden zijn acht volwassenen en acht kinderen. Of on der hen buitenlanders zijn heeft MTI niet meegedeeld. onvoldoende grond. Ook het varen met kleine bootjes onder de dumpplatforms kan Greenpeace niet verboden worden omdat dit in hoofdzaak risico's voor al leen de actievoerder met zich mee brengt. De AEA wilde met het kort geding voor komen dat Greenpeace-leden in de toe komst het dumpen van Engels radio actief afval zou verhinderen zoals dit jaar bij het schip Gem gebeurde. Actievoerders van Greenpeace kete nenden zich toen vast aan de dump platforms en veroorzaakten daarmee grote vertraging bij het storten van het afval. Op grond van deze uitspraak zal het energie onderzoekcentrum in Ne derland (ECN) uit Petten vandaag ook een kort geding tegen Greenpeace aan spannen met een vergelijkbare eis: Greenpeace verbieden het dumpen van radio-actief afval te verhinderen. onderwijs Op korte termijn wordt er in Zeeland een contactcentrum onderwijs-arbeid gevestigd, waaruit gewerkt zal worden aan een betere aansluiting tussen on derwijs en de beroepenwereld. In de komende twee jaar zal er elk jaar ƒ250.000,- subsidie beschikbaar wor den gesteld. PAGINA 13 dagbladen Nog dit jaar zal er met terugwerkende kracht tot 1 januari 1981 geld op tafel i komen ter ondersteuning van noodlij dende dagbladen. Gedurende drie jaar zal er 20 miljoen per jaar, in het kader van de zogenaamde compensatierege ling, door het Bedrijfsfonds voor de Pers beschikbaar worden gesteld. Het geld Is alkomstlg uit de STER-pot, Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 15. Varia: 17. Kunst en cultuur: 19. Radio en televisie: 21. Financiën, economie: 23. van de bezetters verlaten hier de ambassade, nadat het speciale politiecom- o een eind aan de gijzelingsactie had gemaakt door een traangas- en rook- ot ontploffing te brengen. BERN (DPA/AFP/ANP) - De gijzelings actie in de Poolse ambassade in Bern is donderdagochtend zonder bloedver gieten geëindigd. Een speciaal com mando van de Zwitserse politie be stormde onverwacht het gebouw en bevrijdde de vijf overgebleven gijze laars uit handen van de vier gewapen de mannen, die maandagochtend de ambassade hadden bezet. De bezetters die met behulp van traan gasgranaten buiten gevecht werden ge steld. stonden onder leiding van een Poolse balling aan wie dc Nederlandse justitie ruim twee jaar een drie jaar gel dig vreemdellngenpaspoort (de zoge naamde B-status) heeft verstrekt. Deze man, de 42-jange Florian Krus- zyk, sinds 1979 getrouwd met een Ne derlandse vrouw, was eerder bij een gij zelingsactie in Wenen betrokken. Op 19 april 1969 drong hij zich met twee ande re Polen de woning van een joodse juwe lier binnen, waar hij zich uitgaf voor een vertegenwoordiger van de Palestijnse verzetsgroep El Fatach. Het drietal ei ste 'herstelbetalingen' en zei dat nog ongeveer 20 andere joden in Wenen op dezelfde wijze zouden worden aange pakt, Kruszyk verdween tenslotte met sieraden, andere waardevolle voorwer pen en 12.500 schilling (een kleine 2000,-) in contanten. Tien dagen later werden de drie nabij de Joegoslavische grens aangehouden elk veroordeeld tot negen jaar gevangenisstraf. Kruszyk die in 1967 als vluchteling naar Oostenrijk was gekomen, zei toen lid te zijn van de Poolse gehei.ne dienst. Een jaar later werd hij wegens het bespione ren van Poolse vluchtelingen m het kamp Traiskirchen tot 11 maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Na het uit zitten van zijn tweede vonnis in 1978 probeerde hij tevergeefs een verblijfs vergunning in Zwitserland te krijgen. In Nederland, waar hij in augustus 1978 arriveerde, had hij tenslotte wel succes. Aan de gijzelingsactie in Bern kwam een einde, toen een in een mand met voedsel die op de stoep was gezet, ver stopte traangas- en rookbom op sfstand tot explosie werd gebracht. Gebruik makend van de ontstane ver warring bestormden 35 leden van een speciaal politiecommando de ambas sade. Zij trapten de deur in en twee minuten later kwamen de vier in ca mouflagepakken gestoken overvallers al met de hangen omhoog naar buiten. Zij werden op de grond gegooid en ge boeid. De vijf overgebleven gijzelaars - van de aanvankelijk 13 gegijzelden waren eer der zes vrouwen en twee mannen vrijge laten - zagen er volgens ooggetuigen verwilderd uit. De Zwitserse autoritei ten lieten na de aanhouding van de overvallers weten, dat deze in Zwitser land zullen worden berecht. De minis ter van justitie. Kurt Furgler, wees erop dat er geen uitleveringsverdrag tussen Polen en Zwitserland bestaat en dat Polen geen ondertekenaar is van het akkoord van de raad van Europa inzake de terreurbestrijding. Polen betuigde bij monde van zijn mi nister van buitenlandse zaken Stefan Olszowski de Zwitserse autoriteiten zijn erkentelijk voor hun optreden en de bevrijding van de Poolse diploma ten. fes - Kort na middernacht is vrij dag de 12e topconferentie van de Arabische liga in het Marokkaan se Fes officieel beëindigd. Koning Hassan van Marokko heeft meege deeld, dat de volgende topconfe rentie gehouden wordt in Ryad (Saoedi-Arabie). De Arabische top heeft donderdag een vredesplan voor het Midden- Oosten aanvaard dat stoelt op de Saoedische en Tunesische voor stellen, die de voorwaarden aange ven voor een regeling van het con flict tussen Israël en de Arabische wereld. Dit heeft de woordvoerder van de conferentie meegedeeld. Het vredesplan bevat acht punten. 1) Israël trekt zich terug uit alle Arabische gebieden die het na de juni-oorlog van 1967 bezette, met inbegrip van het Arabische deel van Jeruzalem. 2) De nederzettingen die Israël na 1967 in bezet gebied heeft, opge richt, worden ontmanteld. 3) Garantie van de vrijheid van (Slot zie pag. 8 kol. 6)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1