PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT erde programma op e televisie bepleit Bezetters in Bern verlengen ultimatum 'LIEFZIJN VOOR ELKAAR' ZDashow Droeve balans van de slag om Beiroet ONTKOPPELING LIDMAATSCHAP EN OMROEPBLAD Bijdrage omroep tientjes hoger Pandababy overleden Vergoeding reiskosten kamerleden omlaag Prijs Orlow Seunke in Venetië BER^j Vrij koel )estdfl25c jaargang no. 209 eniB|foensdag 8 september 1982 iven IPC. It Geleidelijk meer opklaringen, maar ook een enkele bui. Middagtempera- tuur ongeveer 18 graden. Matige, naar yest draaiende af en toe krachtige Anjallarstraat 5-7 Go»», Tal. 01100-1M10* C Kiefc eindi 2 Save»; setgeir. avok3l b„.JET (AFP) - Tussen 6 juni en 15 augustus van dit jaar zijn in West-Bciroet 175*mensen gedood en tegen de 30.000 gewond - van wie ruim 80 procent ij nrgers-zo is dinsdag vernomen van medische zijde in de onmiddellijke omge- ngvan de Verenigde Naties in de Libanese hoofdstad, jestatistiek is opgesteld aan de hand van gegevens die zijn vergaard bij de twintig r* ekenhulzen en soortgelijke instellingen in West-Beiroet tussen 6 juni (begin van et Israëlische offensief in Libanon) en 15 augustus (drie dagen na het ingaan van et laatste staakt-het-vuren). Op het totaal van 36.687 doden en gewonden, waren 5.210 deelnemers aan de strijd (naar eigen zeggen of herkenning door strijdende partijen). De 6.775 doden waren onderverdeeld in 5.675 burgers en 1.100 strijders. Van de 29.912 gewonden waren er 11.448 ernstig aan toe en waren 1.844 van hen strijders. De statistiek preciseert dat 2.094 ernstig-gewonden slachtoffer waren van verbranding, vooral door de uitwerking van fosforhoudende granaten. Bijna eenderde van de slachtoffers (11.840) was nog geen 15 jaar en 6,5 procent ouder dan 60 jaar. 17,4 m )EN HAAG - Het lidmaatschap van een omroepvereniging dient niet langer gekoppeld te zijn aan iet abonnement op een programmablad. Eén maal in de vijf jaar zal worden gecontroleerd of de nog voldoen aan de (nieuwe) getalscriteria en nog steeds bijdragen aan de PoelsiV Iet voorschrift dat de omroepverenigingen een „volledig programma" brengen, kan vervallen. Regio een van de laagste is) structureel wor den verhoogd. Daarnaast is vergroting Een Zwitserse politieman, gehuld in kogelvrij vest, met voedsel onderweg naar de Poolse ambassade in Bern. uit de STER gewenst. Een onafhanke lijke commissie van deskundigen moet daarover de minister adviseren. pouj* luiten de bestaande omroeporganisaties om moet een „derde programma" van de grond komen, em He 'at hoogwaardige produkties op het gebied van achtergrondinformatie, kunst en Nederlands )eie0u4raraa brengt. i. 9 J. voor het Regeringsbeleid (WRR) doet in een dinsdag aan de regering uitge bracht advies betreffende een samen hangend mediabeleid. Om dit advies werd op 27 maart 1979 gevraagd. In het Nederland gerichte reclame moeten zeer lijvige raport komen de omroep, de ewoon worden doorgegeven. pers en allerlei nieuwe „diensten" via de kabel in onderling verband aan de orde. Daarbij is voortdurend het oog ge richt op de toekomst, die wordt geken merkt door een sterk vergroot media- aanbod (internationalisering door sa telliet) en talloze nieuwe technsche toe passingen op de kabel (abonnee-tv, vi deo etc.). Op basis van dit advies zal de regering waarschijnlijk in de loop van volgend jaar met een medianota ko men, waarna in overleg met de Kamer zal worden beslist welke wijzigingen in het mediabeleid noodzakeljk en haal baar zijn. individuele ontvangstvrijheid loet worden gewaarborgd. De omroe ren dienen niet langer te worden afge- chermd tegen binnen- en buitenland- concurrentie. Programma's met op Nederland gerichte reclame moeten ewoon worden doorgegeven. Jltzijn enkele van de vele aanbevelin- die de Wetenschappelijke Raad PAGINA 2 storing Het grootste deel van de inwoners van Schouwen-Duiveland heeft het maan- dngavond geruime tijd zonder tele foonverbinding moeten stellen De te lefoonkabel Goes-Zlerikzee was gedu rende uren buiten werking wegens een storing. Aangenomen wordt dat een voorbijvarend schip tijdens het anke ren de kabel heeft lekgeslagen. Concurrentie Volgens het WRR-advics staat vast dat het „Hilversumse" bestel een veel min- bufferzone De Israëlische regering probeert het bezette zuidelijk Libanon als onder pand te gebruiken om de regering in Beiroet een vredesverdrag af te dwin gen, maar insiders menen dat de Jood se staat voor zijn veiligheid een buffer zone in Zuid-Llbanon wil vormen. proefboringen In de nacht van maandag op dinsdag is er op Noord-Bevel and door de NAM begonnen met een proefboring. Drie boorploegen zullen 24 uur per dag ge durende ongeveer zes weken aan het werk zijn, in de hoop aardolie of aard gas te vinden. PAGINA 13 heidemij In totaal 730 werknemers van Heide mi) in tal van vestigingen in ons land hebben gisteren te horen gekregen dat re ontslagen zijn; 250 van hen hebben een tijdelijk dienstverband aangebo den gekregen voor één tot twee jaar, Na die periode is hun werkgelegenheid DEN HAAG - Het kijk- en luister geld zal met 'enkele tientjes' naast de gebruikelijke prijsaanpassin gen, extra moeten worden ver hoogd, zo heeft de wetenschappelij ke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) dinsdag bij de presentatie van het rapport over een samen hangend mediabeleid verklaard. In het rapport zelf wordt geen exact bedrag genoemd. Ook het lidmaatschap van een om roepvereniging zou met dit bedrag moeten stijgen, als de ontkoppeling met programmabladen is doorge voerd. der overheersende positie zal krijgen als gevolg van nationale en intemato- nale concurrentie. Daarbij moet wor den gedacht aan programma's via de kabel (abonnee-tv, lokale tv, overname satelliet-programma's), maar ook aan rechtstreekse ontvangst (schotelanten nes) en de opkomende video-sector. De nadruk zal daarbij vooral op publiekge richte programma's (amusement, sport) liggen. De kans is voorts groot dat er aan de bestaande omroep recla me-geld wordt onttrokken. Hoe dan ook, de financiering van de bestaande omroep zal onder druk komen te staan door het dalen van de belangstelling voor de programma's van de huidige zendgemachtigden. Ook voor de pers is het verliezen van reclame-„volume" een groot gevaar. Bovendien zouden bepaalde functies van de pers door nieuwe media kunnen worden overgenomen, waardoor haar bestaansreden zou kunnen worden aangetast. Over de rol van de overheid ten aanzien van een toekomstig sterk uitgebreid media-aanbod zegt het rapport dat reë le verworvenheden uit het verleden be houden moeten blijven, maar dat aan de andere kant nieuwe ontwikkelingen gestimuleerd moeten worden. Wat de omroep betreft wijst het WRR-rappcrt erop. dat de overheid zodanige voor waarden moet scheppen dat zij de con currentie aankan met het nieuwe aan bod. Daarnaast moet het restrictieve beleid, voor wat betreft de mogelijkhe den die kabeltransmissie biedt, worden vervangen door een open beleid. Voor de financiering van de omroep moet de omroepbijdrage (die in Europa Over de regionale (radio) omroep zegt het WRR-rapport dat er alleen nieuwe regionale omroepen moeten komen als de bewoners van een bepaalde regio daar behoefte aan hebben en ervoor willen betalen. De financiering moet voor een deel uit regionale opcenten komen. Reclame wordt niet toege staan. Voor wat betreft de lokale (radio-)om- roep via de ether vindt de WRR dat de gemeenten het toelatingsbeleid kun nen bepalen, wanneer per gemeente een of meer frequentiebanden worden toegewezen. Wel blijven de algemene richtlijnen uit de Omroepwet (gecon troleerd door de rijksoverheid) van kracht. De financiële middelen worden verkregen uit plaatselijke schenkingen en-of subsidies van gemeentewege. Re clame is niet toegestaan. Doorgifte Met betrekking tot nieuwe diensten op de kabel maakt de WRR onderscheid tussen de kabel als middel voor het doorgeven van (gelijktijdig via de ether uitgezonden) programma's en als (Slot zie pag. 8 kol. 4) MADRID (DPA) - Een jong van de zon dag geboren pandatweeling in de die rentuin van Madrid is dinsdag overle den. Het beertje dat maar 75 gram woog en in een couveuse lag, kampte met ademhalingsproblemen. Het an dere jong, dat bij de moeder is, maakt het goed. BERN (AFP/DPA/RTR) - De bezetters van de sinds maandag bezette Poolse ambassade in Bern hebben hun ultimatum met 48 uur verlengd, zo heeft een woordvoerder van het Zwitserse mi nisterie van justitie dinsdagavond kort voor middernacht be kendgemaakt. Oorspronkelijk dreigde de groep het gebouw met gijzelaars en zichzelf, vanmorgen woensdag, 10.00 uur de lucht in te laten vliegen, tenzij de staat van beleg in Polen voordien zou zijn opgeheven. Zij eisten ook vrijlating voordien van alle politieke gevangenen. Laat in de avond hadden de bezetters nog een vierde gijzelaar vrijgelaten, een jonge student, die op de ambassade was gekomen om zijn visum te laten verlen gen, aldus de Zwitserse woordvoerder. Dinsdagochtend lieten de bezetters twee vrouwelijke stafleden vrij. De Poolse regering heeft de Zwitserse regering om toestemming gevraagd 'direct een speciale groep uit Polen naar Bern te mogen sturen, die met de Zwitserse autoriteiten zou moeten gaan samenwerken inzake de bevrij ding van de gijzelaars", zo heeft het officiële Poolse persbureau PAP dins dagavond bekendgemaakt. In Bern verklaarde gisteravond woord voerder Ulrich Hubacher van het Zwit serse ministerie van jusititie overigens, niet op de hoogte te zijn van enig voor stel van de kant van de Poolse regering een speciale groep naar Zwitserland te zenden. Dinsdag is in Bern de bemiddeling op gang gekomen in de zaak van de bezet ting van de Poolse ambassade, maar Solidariteit verklaarde in tegenstel ling tot eerdere persberichten geen aanbod tot bemiddelen te hebben ge daan. Een 80-jarige pater dominicaan van Poolse afkomst is dinsdagmiddag voor het eerst de ambassade binnengegaan om de bezetters ertoe te bewegen hun actie op te geven. Het is een vroegere theologieprofessor aan de Zwitserse universiteit Freiburg, Joseph Bochens- kL Hij bemiddelt op verzoek van de Zwitserse minister van justitie, die aan het hoofd staat van het crisisteam van de Zwitserse regering. De bezetters zelf hebben gezegd, dat hun groep 'meer dan tien leden' telt, volgens de Zwitserse politie zijn er op zijn minst twee en waarschijnlijk 'tus sen de drie en vijf bezetters. Volgens de maandag vrijgelaten zwangere vrouw zijn het er zeker vier, zo meldde het Poolse persbureau PAP. Solidariteit distantieerde zich dins dag andermaal volledig van de bezet ting. Deze blijkt voor de Poolse propa ganda een extra argument om de lei ders van de in Polen ondergronds werkende vakbond Solidariteit ver dacht te maken als terroristen. De auditeur-generaal in Ankara heeft dinsdag de doodstraf geëist tegen de Armeniër Levon Ekmekgian, die be trokken was bij de aanslag op het vlieg veldvan Ankara op 7 augustus jl. Bij de aanslag waarbij een commando van twee leden ca. 20 gijzelaars urenlang vasthielden kwamen 13 mensen om en vielen 63 gewonden. Ekmekgians ka meraad werd door de politie gedood. DEN HAAG (ANP) - Minister Rood (binnenlandse zaken) heeft de woensdag nieuw te kiezen kamerleden een verrassing bereid: de reiskostenvergoeding wordt teruggebracht tot 9460 gulden per jaar. De ministeriële beslissing houdt een verlaging in van 2260 gulden, zo blijkt uit een mededeling van de bewinds man aan kamervoorzitter Dolman. Het besluit houdt verband met het ongedaan maken van de rang-indeling bij de kilometervergoeding aan ambtenaren. Het onderscheid naar rang is komen te vervallen en de vergoeding voor het gebruik van de eigen auto voor de hoogste ambtenaren is - als gevolg van deze wijziging- nu gelijk aan de vergoeding voor de laagste categorie ambtenaren. De vergoeding bedraagt 57 cent voor de eerste 5000 kilometer, 41 cent van 5000 tot 10.000 kilometer, 34 cent van 10.000 tot 20.000 kilometer en 29 cent boven 20.000 kilometer. finalist Rob Druppers, de 20-jarige Utrechter, die drie maanden geleden in de inter nationale atletiek een volkomen onbe kende was, bevestigde dinsdagavond in Athene nogmaals dat hij een atleet van wereldklasse is. Via een tweede plaats ln de halve finale, bereikte hij de finale van de 800 meter. PAGINA 19 automobilist Een onderzoek van de Bovag heeft uit gewezen dat de automobilist steeds meer wegen zoekt om de kosten te drukken, hy wil blij ven rijden en zoekt daarom naar bezuinigingen die vooral biyken uit een toeneming van het ge bruik van gas en diesel, minder onder houd en uitstel van reparaties. Nieuws uit Zeeland: 2, 5,6, 7,9 en 11. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 15. Radio en televisie: 17. Financiën, economie: 19. (Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - Bijna twee miljoen Nederlandse kiezers, goed voor 30 Tweede-Kamerzetels, wisten tot gisteren nog niet op welke partij zij vandaag zouden gaan stemmen. Volgens de opiniepei lers plegen die twijfelaars pas op het laatste moment hun stem te bepalen, daartoe mede geinspireerd door een televisiedebat zo als dat van gisteravond. De lijsttrekker van de Partij van de Arbeid zou pas op het laatste moment in de studio van A VRO 's Televizier arriveren voor het grote debat o.l.v. Jaap van Meekeren van de AVRO Op de foto maken de 'grote drie'zich klaar voor het komende debat, v.l.n.r. Van Agt, Terlouw en Nijpels. Het is de vraag of de lijsttrekkers van de vier grote partijen. Van Agt (CDA), Den Uyl (PvdA). Nijpels (WD) en Terlouw (D'66), die keuze eenvoudiger hebben gemaakt. De verkiezingscampagne heeft zich tot nog toe langs duidelijke scheidslijnen voltrokken: voor of tegen een CDA-WD-kabinet, voor of tegen de kruisraketten, voor of tegen het loonbe- leid van het kabinet-Van Agt-Terlouw. Die heldere keuzemogelijkheden kwa men in het tv-debat, goed geleid door Jaap van Meekren, minder uit de verf. Bij elk van de vijf hoofdonderwerpen van het debat werden de scheidslijnen ergens anders getrokken. Bovendien le ken het soms eerder stippellijnen dan een duidelijke streep. Opwindend was het debat geen mo ment. Verhelderend zelden. De funda mentele verschillen die er toch bestaan, bleven onderbelicht omdat de vier poli tici opmerkelijk voorzichtig met elkaar omgingen. De onzekerheid over de ver kiezingsuitslag en wat daarna gaat ge beuren zal daar zeker debet aan zijn ge weest. Als het al een bokswedstrijd was, dan was het er een waarbij de tegenstanders rondjes om elkaar draaiden en verme den elkaar te hard te slaan. Den Uyl was vriendelijker voor Terlouw dan tijdens de hele voorbije campagne. Maar ook Van Agt en Den Uyl ontweken elkaar. En door al die omzichtigheid tussen de voormalige coalitiepartners kwam ook WD's Ed Nijpels minder goed uit de bus. Maar als er al een winnaar zou moeten worden aangewezen, dan was hij het. Nijpels blijkt in korte tijd veel geleerd te hebben en slaagde erin de rust op te brengen, die hem minstens op één lijn plaatste met zijn veel erva rener opponenten. VENETIE - De Unicef-perspnjs op het Filmfestival van Venetië is toe gekend aan de Nederlandse ci neast Orlow Seunke voor zijn eer ste lange speelfilm „De smaak van water". Een groep van toonaange vende internationale critici heeft hei werk van Seunke onderschei den vanwege de overeenkomst die deJUm vertoont met de opvattingen van Unicef het kinderfonds van de Verenigde Naties) met betrekking tot het kind. Onze filmredacteur Pieter van hie rop meldt vanuit Venetië dat de prijs dinsdagavond in een open- luchtheater met 3000 genodigden is uitgereikt. De film is ontworpen samen met de schrijver Dirk Ayelt Kooiman en stemt allesbehalve vrolijk. Seun- ke'sfilm heeft, zo schreef Van Lie- rop eerder, „een filosofische, uni versele lading van shockerend pes simisme".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1