PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Poolse diplomaten in Bern gegijzeld Ouders van verspreiden verdwenen meisje 100.000 biljetten Deense scheepsraket treft zomerhuisjes VREDESVOORSTEL GEMATIGDE ARABISCHE STATEN IN FES uw modehuis 'COMMANDO OPSTANDIG LEGER' Arafat uitgebreid aan het woord ho# Regen zwaar bewolkt, in de loop van ig. OW de dag van het westen uit regen. Mid- dagtemperatuur ongeveer 18 graden. Tot vrij krachtig toenemende zuidwes tenwind, windkracht 5. poldir, 127. I 225e jaargang no. 208 Dinsdag 7 september 1982 bcrco EEN HUIS VOL MODE Middelburg Vlissingen Zn, [KOPENHAGEN (DPA/AFP) - Een raket van het Deense fregat 'Peder Skram' is f maandag neergekomen op een terrein met zomerhuisjes, ten noorden van Kopen hagen. Volgens de eerste mededelingen van het marine-bevel is er wel grote J materiële schade aangericht, maar zijn er geen slachtoffers gevallen. Het ongeluk gebeurde tegen de middag bij een technische proefneming, zo werd meegedeeld. De raket explodeerde en zeker twee zomerhuisjes vlogen in brand. Inde badplaats Holbaeck viel voor een deel de elektriciteit uit. Ook een camping die vlak bij de zomerhuisjes lag, zou schade hebben opgelopen. Het fregat 'Peder Skram, neemt deel aan een maandag begonnen NAVO-oefening in de Oostzee. bezetting Het personeel van het staalconstruc tiebedrijf Van Lammeren uit Sint- Maartensdijk heeft gisteren het bedrijf bezet. Dat ls gedaan om te voorkomen dat de inboedel van het bedrijf wordt PAGINA 9 werkloosheid Het aantal werkloosheidsmeldingen b(j het GAK steeg dit Jaar met ruim 126,000. De stijging van het aantal aan vragen om een uitkering wegens volle dige werkloosheid steeg met ruim 17 procent van 195.000 tot 228.000. fien Jasperina de Jong speelt Fien de la Mar. Het leven van een grillig actrice krijgt gestalte in een musical. Pien speelt Fien. een come back? PAGINA 13 ek-atletiek Rob Dmppers. Arno Kormeling en El- ly van Hulst toonden gisteravond op de openingsavond van de EK-atletiek in Athene, lef. hetgeen het Nederlands trio een ronde verder bracht, al had den Arno Kormeling en Elly van Hulst daarvoor wel de regeling van de tijd- snelsten nodig, RobDruppers maak ten het karwei als debutant zo koel af amateurvoetbal Komend weekend begint het ama teurvoetbal. Met goede voorne mens is er de afge lopen weken ge traind en ge speeld. Net als in het be taald voetbal mag er nu ook shirtre clame worden ge voerd. In een speciale PZC-sportbijlage blik ken we vooruit op het komende sei zoen, pagina's 17 tot en met 28. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 6 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 9. Radio en televisie: 10. Financiën, economie: 11. Sport: 12 en 13. BERN - Een groep gewapende personen, die zich het 'Comman do van het Pools opstandig patriottisch leger' noemt, heeft maandagochtend de Poolse ambassade in de Zwitserse hoofd stad Bern bestormd. De gewapende groep heeft de in het gebouw aanwezige dertien diplomaten gegijzeld. In de nacht werd een vrouwelijke - zwangere - gegijzelde vrijgelaten. Kort tevoren was om een arts gevraagd. Het commando heeft gedreigd het gebouw op te blazen als niet aan zijn eisen wordt voldaan. De eisen zijn- Opheffing van de december vorig jaar afgekondigde staat van beleg in Polen, vrijlating van alle politieke gevange nen, opheffing van de gevangenkam pen en een 'beëindiging van de onder drukking van het Poolse volk'. Een speciale staf onder leiding van de Zwitserse minister van justitie en poli- n Zwitserse politieman op wacht bij [df bezette Poolse ambassade in Bern. veertarieven De jaarlijkse aanpassing van de tarie ven voor de Westerscheldeveren zal met, ingang van volgend jaar lager kunnen liggen dan de verhoging van acht procent, die begin dit jaar werd doorgevoerd. Gedeputeerde De Voogd liet maandag in de statencommissie >r verkeer en waterstaat weten, dat de prognose van de kant van de pro- I vinrie 'royaal beneden die acht pro- t cent' kan blijven. CDA-ers willen congres over alternatieven voor kruisraket AMSTERDAM (ANP)-De CD A-ka merleden Scholten en Faber en mi nister van erm De Boer. eveneens CDA, hebben het initiatief genomen tot het beleggen van een conferen tie over „alternatieven voor de plaatsing van de kruisraketten". Aan deze conferentie die aan het eind van dit jaar zal worden gehou den zullen onder anderen meewer ken: prof. Bamaby. hoogleraar po lemologie en eredoctor aan de vrije universiteit in Amsterdam, prof. Boeker, eveneens van de VU en voorzitter van het landelijk overleg kernwapens en Van Eeghen, een Amsterdamse zakenman. Uitgeno digd is ook Egon Bahr, ontwerper van de Westduitse Ost-politiek die in beginsel zijn medewerking heeft toegezegd. Medewerking zal voorts worden gezocht bij al diegenen die de plaatsing van kruisraketten af wijzen maar tevens bereid zijn tot het zoeken naar reële alternatie ven. Dit is maandagavond meege deeld door Scholten tie Kurt Furgler, heeft maandagmid dag 'contact opgenomen' met de bezet ters van de ambassade. De Poolse regering heeft de Zwitserse autoriteiten de vrije hand gegeven voor een actie tegen de bezetters De regering in Warschau heeft de Zwit serse autoriteiten ook gevraagd alles te doen om de veiligheid van de gegijzelde personeelsleden van de ambassade te waarborgen, verklaarde de Zwitserse woordvoerder Hubacher. Het Poolse persbureau PAP haalde een bericht van de correspondent in Bern aan waarin wordt onderstreept dat de eisen van de bezetters gelijk zijn aan die welke aan de Poolse autoriteiten zijn gesteld door 'extremisten van So lidariteit en sommige NAVO-landen die er belang bij hebben de spanning in Polen te laten voortduren'. Het kantoor van het verboden Poolse vakverbond Solidariteit in Zurich heeft maandagavond met uitgesloten dat de gijzeling in de Poolse ambassade in Bern een 'provocatie is'. Een woord voerder van het kantoor zei ter verdui delijking van deze theorie dat de Poolse radio het bericht van de gijzeling zeer snel meldde. Een andere aanwijzing noemde hij dat radio Vrij Europa, die uit München naar de Oostbloklanden uitzendt, de gehele dag kon uitzenden zonder dat ze werd gestoord. „Alleen een goed georganiseerde be weging kan zulke terroristische daden plegen. Wij kennen geen gewapend commando van deze naam, het 'com mando van het Pools opstandig pa triottisch leger', zei de woordvoerder van het Solidariteit-kantoor. Hij ver oordeelde de gijzeling, die volgens hem 'alleen maar de doeleinden van het vakverbond schaadt". PLO-leider Arafat en koning Hassan de Tweede van Marok ko inspecteren de ere-waeht op het vliegveld van Fes. FES (AFP/RTR'UPI/DPA) - De gema tigde Arabische landen hebben maan dag op het laatste moment voor de top conferentie van de Arabische Liga in Fes een vredesplan voor het Midden- Oosten opgesteld, dat erop is gericht de steun te verkrijgen van de radicale Arabische staten. Dit hebben hoge Arabische functionarissen bekendge maakt. De staatshoofden van de landen van de Arabische liga bespraken maandag avond informeel de agenda voor de con ferentie. Dit duurde al zeven uur, waar mee de formele opening van de confe rentie werd vertraagd. In kringen rond de conferentie werd vernomen dat de privé-zitting voorna melijk was gewijd aan het beluisteren van het standpunt van PLO-leider Ara fat inzake de voorstellen van de Ameri kaanse president Reagan en de toe komst van het Palestijnse verzet. Arafat werd eerder maandag met staatseer op het vliegveld van Fes ont vangen. Er werden 21 saluutschoten af gevuurd en zijn aankomst werd recht streeks op de Marokkaanse televisie uitgezonden. Het nieuwe vredesplan gaat uit van de vestiging van een Palestijnse staat en een waarborg van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties voor 'de veilig heid en onafhankelijkheid van de lan den in het gebied". Volgens de functio narissen komt het plan in de plaats van het omstreden Saoedische voorstel waarin impliciet erkenning van Israël werd gevraagd, binnen zijn grenzen van voor de oorlog van 1967. In tegenstelling tot het Saoedische voorstel, dat door radicale landen werd afgewezen, zegt het nieuwe voor stel dat de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie PLO bij het vredesproces be trokken moet worden. Het plan is vol gens de functionarissen opgesteld door Saoedi-Arabië en Tunesië en heeft de steun van de gematigde Arabische lan den. De gematigde landen hopen dat het plan op de driedaagse conferentie van Arabische staatshoofden.wordt aangenomen als het Arabische voor stel en dat het door Syrië en de PLO wordt aanvaard. Het nieuwe voorstel roept op tot Arabi sche aanvaarding van de resolutie van de Verenigde Naties uit 1947, waarin tot de stichting van een joodse en een Ara bische staat in Palestina werd opgeroe pen. Deze resolutie zou de basis van een regeling van het Palestijnse vraagstuk moeten worden. De gematigde Arabische staten heb ben voorts voorgesteld dat na de Israë lische terugtrekking uit de bezette ge bieden, Jeruzalem daarbij begrepen, deze onder een tijdelijk behcerschap van de Verenigde Naties komen. De voorstellen zijn een poging te komen tot een eigen Arabische strategie, na dat de Amerikaanse president, Ronald Reagan, vorige week vredesvoorstel len deed, aldus de Arabische functio narissen. Scholieren delen in een postkantoor de biljetten uit GRONINGEN - De ouders van het sinds 7 juni spoorloos verdwenen Gro ningse meisje Digna van der Roest zijn maandag een nieuwe actie begonnen. In de stad Groningen en in het aan grenzende Haren zijn maandag 80.000 kleine raambiljetten verspreid, met het verzoek aan de inwoners van beide plaatsen om de affiche voor de ramen van hun huizen op te willen hangen. Bovendien zullen nog eens 20.000 raambiljetten in de provincie Gronin gen worden verspreid. Op de achterzijde van het raambiljet zegt de familie Van der Roest 'te hopen en te vertrouwen, dat u met duizenden anderen dit biljet vandaag nog zult op hangen. Het is een uiterste, vertwijfelde poging om Digna te vinden'. Op de voorzijde van het raambiljet is een foto afgedrukt van het meisje met daaronder de tekst: „Help ons Digna vinden. Ze is nu al drie maanden spoor loos. Wie haar verblijfplaats weet of de ontvoerder(s) kent, alstublieft meldt het ons". De actie is een nieuwe poging om het meisje op te sporen. Ondanks een tv- uitzending, een advertentiecampagne en het onderzoeken van vele honderden tips door de Groninger politie, ont breekt sinds 7 Juni elk spoor van het inmiddels tienjarige meisje. Digna van der Roest verdween, nadat zij naar school was geweest. Zij ging als altfjd met de bus naar huis en stapte aan het Damsterdiep, vlak bij de wijk waar haar ouderlijke woning staat, uit. Op weg naar haar nuis is zy in de woon wijk rond vier uur nog door een meisje gezien. Sindsdien ontbreekt elk spoor. De politie beschikt ook over geen enke le aanwijzing. De 80.000 raambiljetten voor de stad Groningen werden verspreid door leerlingen en docenten van de School voor Beroepsvoorbereidend Onder wijs De Wijert, waaraan de vader van Digna van der Roest als leraar is ver bonden. Predikanten en ouders van leerlingen van de Vrije School in Gro ningen, de school waar Digna op zit, zorgen voor de verspreiding van de pamfletten in de provincie. Reacties worden verzameld door dominee B. K. W. Dijkstra in Hoogkerk, die zich al eerder beeft ingespannen in de zaak van het verdwenen meisje. De ontslagleeftijd van notarissen gaat van 70 naar 65 jaar, aldus staats secretaris Scheltema van justitie tn de memorie van toelichting op een wets ontwerp van die strekking, dat hij maandag bij de tweede kamer heeft in gediend In het ontwerp is een over gangsregeling opgenomen. Deze komt erop neer dat de ontslagleeftijd geleide lijk daalt van 70 naar 65 in het tijdvak 1984-1988. De algemene vergadering van de Koninklijke Notariële Broeder schap keurde al in 1977 het voorstel goed Verkiezingen zonder stryd §rpe zeggen dat de verkie- JL zingsstrijd tot koortsach tige hoogte is gestegen is zon der meer de waarheid geweld aandoen. Drie campagnes in één jaar zijn voor politici en kiezers teveel van het goede. Toch wordt de aanloop tot de verkiezing van de honderd vijftig leden tellende tweede kamer der staten-generaai met de na dering van de dag-van-de-waarheid In teressanter. Naarmate de campagne vordert is de strijd met woorden tussen de kopstukken van de diverse partijen feller en directer geworden. Opvallend in de weken voor de verkiezing was de tolerantie van de partijen voor elkaar: geen acties beschadiging-lijsttrekker of wat daarmee te vergelijken is. Het pas te in de strategie van de partijen eik aars voormannen met grote omzichtig heid te benaderen. Met name de socia listische lijsttrekker Joop den üyl, die in het verleden nogal eens wilde uitha len naar zijn directe tegenstanders, hield zich opvallend rustig. In hoeverre zo'n strategie succes oplevert, kan pas op de dag van de verkiezingen worden gesignaleerd, maar afgaande op de pei lingen lijken de Nederlandse sociaal democraten op het goede paard te heb ben gewed. Pas in het afgelopen week end is de strijd om de gunst van de kie zers in woeliger vaarwater terecht geko men, althans voor Nederlandse begrip pen. Drie dagen voor de grote dag is dat niet zo verwonderlijk; het kiezersvolk moet niet de indruk krijgen dat het alle maal 'lood om oud ijzer is' en dat er geen fundamentele verschillen bestaan tus sen sociaal-democraten, christen-de mocraten. liberalen en gewone' demo craten, om de 'grote vier' er maar eens uit te lichten. In deze betrekkelijk korte verkiezings strijd - te danken aan de lange zomer vakantie, hetgeen weinigen met spijt zal vervullen - hebben twee zaken de politiek beheerst: de omstreden kwes tie van de plaatsing van kruisraketten op Nederlands grondgebied en de snel verergerende sociaal-economische si tuatie, toegespitst op de kabinetsvoor stellen voor inhouding van de automa tische prijscompensatie per 1 januari a.s. van ambtenaren en trendvolgers, ontvangers van uitkeringen en mini mumloners. In de weinig opwekkende verkiezingsstrijd zijn de standpunten van met name CDA en Partij van de Arbeid over deze zaken zó verschillend gebleken, dat de meeste politici zich meer hebben beziggehouden met de vraag wat er nó acht september moet gebeuren dan met het oorspronkelijke uitgangspunt: de gunst van de kiezers winnen. Over de korting op lonen en salarissen, het verminderen van de koopkracht en over de bestrijding van de werkloosheid zijn dezelfde stellingen betrokken, die vier maanden geleden de breuk tussen de coalitiepartners CDA/D'66 enerzijds en Partij van de Ar beid anderzijds veroorzaakte. Over de mate waarin en de wijze waarop moet worden bezuinigd zijn CDA, WD en D'66 het in grote lijnen eens, maar de Partij van de Arbeid heeft er geheel an dere ideeën over. Op het zogeheten Na- vo-dubbelbesluit heeft de Partij van de Arbeid een ondubbelzinnig 'neen' laten horen. Een standpunt, dat onwrikbaar vastligt, in tegenstelling tot de andere grotere partijen, die nog allerlei opties openhouden, hoewel zij met de PvdA belijden tegen elke vorm van het ge bruik van kernwapens te zijn. De scheidslijnen tussen PvdA enerzijds en CDA, D'66 en WD anderzijds maken bij voorbaat een vruchtbare samenwer king onmogelijk met de socialisten, is een veelgehoorde opmerking van politi ci ter andere zijde. Met andere woorden over de verkiezingen van woensdag heen wordt al nadrukkelijk gelonkt naar herstel van de as CDA-WD, even tueel aangevuld met D'66. Het antwoord of het zover zal komen ligt - het touwtrekken bij vorige formaties in gedachten - nog enkele maanden in de toekomst. Eerst mogen de kiezers zich uitspreken. Is de Partij van de Arbeid door het dal heen. waarin deze partij zich dne maanden geleden bevond? Wordt de PvdA de grootste party - belangrijk, omdat die in eerste instantie de (iniformateur levert - of blijft deze positie behouden voor het CDA? Zal de WD daadwerkelijk de spectaculaire winst maken, die volgens alle peilingen is te verwachten? Hoe brengt D'66 het er deze keer af? Deze en vele andere vragen moeten eerst wor den beantwoord voordat aan de samen stelling van een kabinet kan worden ge dacht. Niet eerder dan woensdagavond kan een voorlopige balans worden op gemaakt. Zeiden onze voorouders ai niet. dat de huid van de beer niet eerder mag worden verkocht, alvorens het dier is geschoten? Dim Prins Claus vierde 56ste verjaardag in huiselijke kring DEN HAAG - Prins Claus, die gisteren zijn 56ste verjaardag in huiselijke kring vierde, keert vandaag terug naar het ziekenhuis. Hij had zich donderdag la ten opnemen in het Radboudziekenh uis in Nijmegen omdat hij zich al enige tijd niet goed voelde. Voor de vienng van zijn verjaardag on derbrak hij het medisch onderzoek dat later deze week zal worden voortgezel. Voor de komende weken heeft de prins zijn afspraken laten afzeggen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1