PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT sticht in bezet ;ebied 6 nederzettingen VERKIEZINGSRACE PVDA-CDA WORDT IN HET ZUIDEN BESLIST Rome benoemt opvolger vermoorde mafia-jager kleintjes ,1TDAGING AAN ADRES VAN REAGAN Gevangenisstraf voor aannemen smeergeld Pandatweeling in Madrid Speculaties aftreden Brezjnev Trapauto voor premier Zeven leden van gezin verongelukt DODE IN MILITARY JAN RAAS KANSLOOS J0HAN CRUIJFF TERUG POST NAAR CHEF TERREURBESTRIJDING """te idelijk regen bewolking en perioden met regen 'plaatselijk onweer. Middagtempe- ir ongeveer 18 graden. 3 jaargang no. 208 andag 6 september 1982 kunl u telefonisch opgrvc n Bel P Vlissingen 01184-15144 1 Tcmeuzen 01150 94457 1 Middelburg 01180-27651 Hulst 0114(1140581 J)RID (AFP, DPA)- Het pandavrouwtje Shao Shao. (mislukt) gehuwd »t Chiang Chiang, heeft in de dierentuin van Madrid zaterdagochtend jr een wereldprimeur gezorgd door het leven te schenken aan een twee- De zwangerschap was het resultaat van kunstmatige inseminatie. ie twee beertjes zijn onmiddellijk in een couveuse ondergebracht omdat „ïdaberinnen altijd slechts één jong groot brengen en het andere kort na ie geboorte doden. BONN (AFP) - In diplomatieke kringen in Bonn ging zondag het gerucht dat de Russische partijleider en president. Leonid Brezjnev. van plan is dit najaar af te treden. Hij zou de macht overdragen aan de "troika" Andropov Tchonov Tsjer- nenko. De 75-jarige Brezjnev is erg ziek en kan hooguit een uur per dag werken, zo verluidde het verder. Volgens Westduitse 'kremhnologen' komt het meest in aan merking als zijn opvolger het drietal Jouri Andropov <68i. oud-chef van de KGB. premier Nicolai Tichanov (771 en Constantin Tsjemenko (70). lid van het politburo. lUZALEM - De Israëlische regering heeft besloten een zestal nieuwe nederzettingen te stich- y2v^$ in de bezette gebieden. De ministeriële commissie voor nederzettingen-zaken besloot vijf Henajuwe nederzettingen te stichten op de westelijke oever van de Jordaan en één in de Gazastrook. Igens de bekendmaking heeft het tijdstip niets te maken met het Amerikaanse verzoek om de ^■jerzettingenpolitiek stop te zetten: de voorbereidingen waren al aan de gang voordat het EREluwe Amerikaanse plan bekend werd. Het Israëlische voornemen wordt gezien als een uitda- iefde g aan het adres van de Amerikaanse president. ister van defensie Sharon zei gedu- Een ernstige tegenslag voor de Israëli sche regering is, dat de Amerikaans- joodse organisatie, de belangrijkste steunpilaar van Israël in de Verenigde Staten, helemaal niet negatief gerea geerd heeft op Reagans voorstellen. De officiële pro-Israêl-lobby staat niet af wijzend, evenmin als overgrote meer derheid van de overkoepelende organi satie van Amerikaans-joodse organisa ties. De komende tijd zal Begin dus al zijn energie moeten gebruiken om niet alleen de Amerikaanse regering, maar t« 5e het weekeinde in een radiointer- dat Amerika geen andere keuze t dan haar plan in te trekken, om- het in de praktijk niet zonder deel- van Israël kan werken. En pre- Begin schreef aan president Rea- dat de westelijke Jordaanoever te- woordig Judea en Samaria heten en ïmer meer de westelijke Jordaanoe- zullen worden. ook de Amerikaanse joden om te praten en van zijn gelijk te overtuigen, wil hij enig succes kunnen hebben in het ver anderen van de Amerikaanse Midden- Oosten politiek. Syriërs Er wacht echter eerst nog een andere strijd: het vertrek van de Syriërs uit Libanon. Volgens de belangrijkste as sistent van de Amerikaanse bemidde laar Habib, Maurice Draper, zullen de Syriërs uiteindelijk Libanon verlaten, maximum De afvoer per binnenschip van lpg door Eurogas in het Sloegebied mag liet meer bedragen dan de al toegezeg de 500.000 ton per jaar. Volgens een lotitie, opgesteld door verschillende ninisteries, kan van een verruiming die bepaling geen sprake zijn. Ge- leputeerde Barbé vreest dat de notitie Eurogas aanleiding zal zijn om ien aantal investeringen op te schor ten. In het werkstuk staat onder meer dat de boord-boord overslagactiviteit zo spoedig mogelijk door overslag op de vaste wal moet worden vervangen. kanon De gezonken koopvaarder 't Vliegend Hert heeft weer één van zijn "schatten" prijsgegeven. Duikers haalden zater dag een zeshonderd kilogram zwaar kanon boven water. Het bergingsvaar- tuig de "Flying Heart' bracht het stuk geschut met de hulp van de Vlissingse brandweer in de Koopmanshaven in Vlissingen aan land. PAGINA 3 recreatie De ANWB vindt dat in de Biesbosch recreatie en natuur naast elkaar moe ten kunnen blijven bestaan. Deze or ganisatie pleit er dan ook voor het ge bied aan te wijzen als nationaal recrea tiegebied. Volgens de toeristenbond is het naar "elders" verbannen van de dui zenden recreanten in de Biesbosch - I kernwapens kt. I gU Duizenden mensen hebben zaterdag gedemonstreerd tegen de kernwapens. Y In Groningen en Rotterdam waren er protestmarsen onder het motto 'Stem voor je medemens, kies tegen kernwa pens' De vredesbeweging wil via deze betogingen een beroep doen op de kie zer om woensdag zijn stem uit te bren gen op een partij die tegen de kernwa pens is inzet CDA-lijsttrekker Van Agt vindt dat de plannen van het huidige kabinet voor het beleid in 1983 inzet moeten zijn van de komende kabinetsformatie. Twee PvdA-kopstukken hebben onmiddel lijk negatief gereageerd: Meijer ('we moeten kennelijk weer een dictaat van Van Agt slikkenen Den Uyl ('ik weiger de Nederlandse economie kapot te be zuinigen') Uit de hoek van de WD kwam wel bijval voor de suggestie van Van Agt. Lijsttrekker Nijpels ziet veel overeenkomsten tussen het beleid van hethuidige kabinet en watde WD wil. Een rapport van het Centraal Plan Bu reau waarschuwt tegen al te forse be- zuinigingsingrepen (tot '86 maximaal 10 tot 15 miljard gulden) omdat anders de koopkracht zo sterk zou worden aangetast dat de economie alleen maar verder inzakt. MAASTRICHT - Boze garagehouders hebben premier Van Agt m Maas tricht een trapauto aangeboden. De garagehouders zijn ontstemd over hun grote verlies aan inkomsten doordat veel zuiderlingen hun auto in België kopen, hetgeen voor de koper een flinke vnnst oplevert. maar pas na zeer moeilijke onderhan delingen. Een van de belangrijkste Sy rische eisen is, dat Libanon geen vre desverdrag met Israël zal sluiten. De onderhandelingen met Syrië zullen eind september beginnen. Bemidde laar Habib gaat terug naar Washing ton voor overleg, en keert op 23 sep tember terug naar Beiroet. Dat is de dag dat de nieuwe Libanese president, Beshier Gemayel, zal worden geïnstal leerd. Een mogelijk vredesverdrag met Israël is voor de toekomstige president van DOORNIK (BELGA) - Een verkeerson geval op de A-16 autoweg bij het Belgi sche Doornik heeft zaterdag aan een Marokkaans gezin van zeven personen uit Amsterdam het leven gekost. De slachtoffers zijn de 39 jarige Man- sour El-Drissi, zijn 33-jarige vrouw Fat- ma el Morabit en hun vijf kinderen van 2, 5, 7. 9 en 10 jaar oud. Vermoedelijk heelt de bestuurder bij een splitsing geaarzeld bij het kiezen van de juiste rijstrook. Nadat hij eerst de afslagstrook was opgereden, keerde hij terug op de hoofdrijbaan en kwam in botsing met een zware vrachtwagen. Alle zeven inzittenden waren óp slag dood. Libanon een heel gevoelige zaak. Pre mier Begin dringt op een snelle vrede aan, en heeft in een geheime ontmoe ting afgelopen woensdagnacht tegen over Gemayel zijn wrevel uitgesproken over de ondankbaarheid van de falan- gistenleider-president. Gemayel wil Li banon echter als het financiële centrum van de Arabische wereld herstellen, en daarom niet bij voorbaat al zijn Arabi sche schepen verbranden door al te pu bliekelijk aan de leiband van Begin te lopen. De ontmoeting van afgelopen woens dagnacht tussen Begin en Gemayel vond daarom in het diepste geheim plaats, maar lekte in Israël toch uit, waarschijnlijk om Gemayel onderdruk te zetten. Zowel de aanstaande presi dent als de Israëlische minister van bui tenlandse zaken Shamir hebben het (Slot zie pagina 3 kolom 6) De Zwitser Ernst Baumann maakt zijn dodelijke val. Opnieuw is de ruitersport opgeschrikt door een dodelijk ongeluk in de military. De 33-jarige Zwitser Ernst Baumann werd voor de ogen van zijn vrouw en zijn vader verpletterd onder zijn vallend paard. Weer kwam daarmee de military in diskrediet. De Zwitser had overigens zelf een enorm risico genomen door op een geleend paard te gaan rijden. Op de foto het moment van de dodelijke val. Pagina 8. Favoriet Jan Raas bleek gisteren toch kansloos in het wereldkampioenschap op de weg voor professio nals. De eindsprint moest grotendeels in een klim uit gevochten worden en daarin bleek de als een raket sprintende Italiaan Saronni onverslaanbaar. De titelstrijd kenmerkte zich onder meer door opgave van Hinault en Maertens. Pagina 7. Na maanden maakte Johan Cruijff zijn rentree weer in Ajax. Met weinig succes. Want toen de 'oude meester' na rust in actie kwam ging de Amster damse ploeg juist minder spelen. Ajax won niettemin van NAC. Pagina 7. ROME - De Italiaanse regering heeft zondagmorgen tijdens een bijzondere vergadering van de ministerraad be- VERKOOP FOKKERS BANGLADESH DACCA (RTR) - Twee voormalige mi nisters uit Bangladesh en twee onder nemers uit dat land zijn zaterdag ver oordeeld tot vrijheidsstraffen en geld boetes vanwege het aannemen van steekpenningen van een Nederlandse onderneming bij de aankoop van twee Fokker F-28 vliegtuigen in 1980. De zwaarste straf kreeg Obaidur Rah man, die minister van burgerluchtvaart en tourisme was in het kabinet van de voormalige president, Abdus Sattar. Hij kreeg 14 iaar voor het aannemen van steekpenningen ter waarde van 150.000 dollar van een Nederlandse on derneming die optrad als tussenper soon bij de verkoop van de Fokker-toe- stellen aan de nationale luchtvaart maatschappij van Bangladesh. Het speciale militaire tribunaal veroordeel- j ook tot de inbeslagname van al zijn bezittingen. De voormalige minister Majidul Haque, een gepensioneerde generaal die ver antwoordelijk was voor het overheids personeel. kreeg vijf jaar hechtenis op gelegd en een geldstraf van 10.000 dol lar voor zijn aandeel in de transactie. De ondernemer Aziz Mohammad Bhai moet tien jaar achter de tralies en moet 500.000 dollar betalen voor het organi seren van de geheime bijeenkomsten van de ministers en het Nederlandse be drijf. Afsar Ali, een hooggeplaatste em ployee van de luchtvaartmaatschappij, werd tot driejaar gevangenis gevonnist en tot het betalen van 2.500 dollar voor het schrijven van valse rapporten. Fokker verklaarde zondagmiddag des gevraagd niet te weten welke Neder landse onderneming in 1980 in Bangla Desh heeft bemiddeld sloten tot de onmiddellijke benoeming van een nieuwe prefect van Palermo, als opvolger van Carlo Alberto dalla Chiesa, die vrijdagavond werd ver moord. Het is Emanuele de Francesco (61), tot nu toe hoofd van de binnenlandse vei ligheidsdienst SISDE, speciaal belast met de bestrijding van het terrorisme. Tegelijk met zijn benoeming tot prefect krijgt De Francesco ook de functie van 'buitengewoon regeringscommissaris voor de strijd tegen de georganiseerde misdaad', een coördinerende taak, die Dalla Chiesa tevergeefs voor zich had opgeëist. Verder dringt de regering er bij alle par tijen op aan, de grootste haast te maken achter de parlementaire goedkeuring van de nieuwe wet tegen de mafia. Die wet moet onder meer het financieel on derzoek naar van mafiaconnecties ver dachte personen vergemakkelijken, met opheffing van het bankgeheim en verbeurdverklaring van alle bezittin gen, waarvan de wettige herkomst niet kan worden aangetoond. Aan het begin van de ministerraad verklaarde minis ter van binnenlandse zaken Virginio Rognoni bereid te zijn af te treden, maar zijn ontslag werd geweigerd. Onderzoek In Palermo is het onderzoek naar de moordaanslag op Dalla Chiesa en zijn vrouw in volle gang. De stad is een bele gerde vesting, met honderden huiszoe kingen en aanhoudingen, maar de on derzoekers betwijfelen zelf, dat zij op deze manier de daders en de opdracht gevers van de moord zullen vinden. De aanslag werd gepleegd met twee au tomatische 'Kalashnikov'-wapens van Russische makelij, die de laatste tijd herhaaldelijk door de mafia zijn ge bruikt. Ondanks de telefonische bood schap van vrijdagavond, waarin de aan slag werd opgeëist door de 'Guerrilla Partij', een afsplitsing van de Rode Bri gades, blijft de politie ervan overtuigd, dat de moord door de mafia is gepleegd. Intussen kreeg Dalla Chiesa zaterdag in Palermo een indrukwekkende staatsbegrafenis, als de nationale held die hij geworden was sinds hij in Noord- Italië de terreurorganisaties van de Ro de Brigades en 'Voorste Linie* wis^op te rollen en onschadelijk te maken. Dat zijn nieuwe taak in het uiterste zuiden, de strijd tegen de mafia op Sicilië, al zo gewelddadig werd afgebroken, wordt in Palermo vooral geweten aan de rege ring in Rome. die hem in de steek zou hebben gelaten. De aartsbisschop van Palermo, kardi naal Pappalardo. zet in zijn preek: „Terwijl Rome beraadslaagt wordt Palermo door de vijand veroverd", en na afloop van de plechtigheid werden de aanwezige ministers door een woe dende menigte uitgejouwd. Nieuws uit Zeeland: 2 en 5. Binnen- en buitenland: 3. Radio en televisie: 6. Sport: 7, 8, 9, 10, 11. 13 en 14. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De verkiezingsstrijd zal woensdag worden beslist in de steden in het zuiden van het land, verwacht onderzoeker Maurice De Hond. Vooral daar is het aantal twijfelaars onder de CDA-aanhang zo groot, dat de PvdA kans maakt als grootste partij uit de bus te komen. Voor het eerst zou de PvdA belang hebben bij een lage op komst, zcgl Dc Hond. Volgens een peiling die hij vorige week afsloot, is de PvdA (45 zetels) net iets groter dan het CDA (44 zetels), maar kunnen CDA en WD (36 zetels) samen op een ruime meerderheid in dc Kamer rekenen. D'66 zou. niet verder komen dan 7 zetels. Volgens het laatste Tros-Aktua-Nipo- verkiezingsonderzoek blijft het CDA bij de verkiezingen van woensdag de grootste partij met 30 procent van de stemmen (45 kamerzetels). Dat is even veel als in het onderzoek van vorige week. De PvdA kruipt nog iets dichterbij tot 28 procent (42 zetels, vorige week 40 a 41). De WD groeit eveneens, van 33 naar 34 a 35 zetels. Het verlies van D'66 zet zich verder door: van 7 procent (11 zetels) naar 5 procent (7 a 8 zetels) De cijfers van de kleine partijen zijn ten opzichte van vorige week vrijwel niet gewijzigd. De populariteit van CDA-premier Van Agt stijgt volgens het Nipo. Van alle on dervraagden wil 36 procent hem als pre mier (was 31 procent). Den Uyl scoort 18 procent (19). Lubbers 5 (71. Terlouw en Nijpels elk 4 <4i. Van de CDA-stemmers kiest overigens 'slechts' 74 procent voor Van Agt. Tien procent ziet liever Lub bers als premier TV-debatten Hoe de uitslag er woensdag uit zal zien is volgens De Hond vooral afhankelijk van de televisiedebatten die er de laat ste dagen nog zijn. CDA en D'66 kunnen daarmee nog twijfelaars over de streep trekken, wat de positie van PvdA en WD in verhouding zou verzwakken. Vooral D'66-lijsttrekker Terlouw zou in het laatste tv-debat dinsdagavond het verlies voor zijn partij nog wat kunnen verzachten. Onder de ex-kiezers van D'66 is de twijfel namelijk het grootst: ruim 40 procent Een overtuigend tv- optreden kan voor de partij gunstig werken, heeft onderzoek al eerder aan getoond Opmerkelijk vindt De Hond de toene mende twijfel onder de traditionele CDA-stemmers omstreeks twintig pro cent. Vooral onder de mensen met lage inkomens in de zuidelijke steden is de twijfel de laatste weken gegroeid. Daarnaast kampt het CDA met verlies van stemmen aan de WD De Hond verwacht niet dat veel van deze kiezers op het laatste moment nog in het CDA- kamp zullen terugkeren, omdat hij con stateert dat Van Agts populariteit af neemt en omdat een meerderheid voor CDA en WD toch vast lijkt te staan. Het aantal twijfelaars onder de PvdA- stemmers is aanzienlijk geringer dan in het verleden: omstreeks twaalf procent. Vandaar dat een lage opkomst vermoe delijk gunstig zal zijn voor de sociaal democraten. Het meest zou de WD echter van een lage opkomst profiteren, omdat de twijfel onder de liberale kie zers maar vijf procent bedraagt. De peilingen van De Hond, in opdracht van het VAR A-radioprogramma In De Rooie Haan. tonen aan dat onder de kiezers tot 25 jaar de populariteit van de WD enorm groeit. In die leeftijds- Slot zie pagina 3 kolom 5) ROME - De nieuwe prefect van Palcr mo, Emanuele de Francesco.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1