PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Omzetdaling dwingt Iglo tot inkrimpen Sociale premies moeten hoger Reagan gaat door met Midden- Oostenplannen Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? BEDRIJF VERWACHT FORS VERLIES Conservatieve formateur in Denemarken Taxichauffeurs krijgen cao Italiaanse generaal vermoord DR SYRIERS MOETEN LIBANON UIT lets warmer ierloden met zon en vrijiuel overal droop. Middagtemperatuur van 18 graden aan zee tot 23 graden in Bra- iant en Limburg. Tot vrij krachtige oenemende zuidwestenwind, in de middag aan de kust mogelijk tot hard 25e jaargang no. 207 iterdag 4 september 1982 wm HAAG - De prijs van een liter bezine gaat begin vólgende week bij de meeste lopen bij de verschillende maatschappijen uiteen van resp. 0,8 tot 1.6 cent en 0.7 en ompen met drie cent omhoog. Esso voert de prijsverhoging maandag al door. De 0,9 cent per liter. aalschappijen Shell. Mobil en Chevron volgen dinsdag met prijsaanpassingen. Oorzaak van de prijsstijging is de ontwikkeling van de prijzen op de internationa al liter diesel wordt 2 cent duurder. De prijsverhogingen van gasolie en LPG le oliemarkt. Daarbij speelt ook de hogere dollarkoers een rol 10TTERDAM (ANP) - Bij de Nederlandse Iglo-bedrijven, onderdeel van het Unilever-concern, taan reorganisaties op stapel wegens het achterblijven van de omzetten in een deel van het ssortiment aan diepvriesprodukten. Binnen afzienbare tijd zal de directie van Iglo de aanpassin- en in de organisatie voorleggen aan de vakbonden en de ondernemingsraden, zo is vrijdag ekend geworden. Het bedrijf heeft sindsdien veel geld in reclamecampagnes gestoken om de verkoop te stimuleren. Gerichte in spanningen van voor met name een aantal belangrijke produkten, zoals diepvries spinazie en vissticks, bleven de Iglo-vestigingen in Hoogeveen en Jtrecht werken in totaal 1070 mensen, glo kreeg met een grote inzinking van vraag naar haar diepvriesprodukten "te kampen na de nitrietaffaire eind |1980 Vorig jaar werd door Iglo dan ook (een aanzienlijk verlies geleden |#Destuurgroep maatschappelijke dis- isie energiebeleid, die onder leiding in mr De Brauw de brede energiedis- isie houdt, organiseert volgende •,ek donderdag de eerste van vier zgn, mtroversezittingen', tijdens welke ikundigen discussieren over het jenergiebeleid. De eerste zitting in de TH Eindhoven zal gaan over de thema's 'Kosten van kernenergie' en 'Mogelijk heden en kosten van duurzame ener giebronnen'. breedte De weg over de stormvloedkering in de Oosterschelde wordt ongeveer net zo breed als die van de Zeelandbrug. Voor het uitvoeren van onderhoudswerk zaamheden wil men gebruik maken van smalle of hoge machines, waar au to's onderdoor kunnen, zodat het ge wone verkeer weinig last van strem mingen ondervindt. PAGINA 3 doodstraf Vier KOR-leiders worden er van be schuldigd de regering in Polen omver te hebben willen werpen. De vier leden van de arbeiders-zelfverdedigingsor ganisatie, die zijn gearresteerd, risce- ren hiervoor de doodstraf. Een rege ringswoordvoerder deelde verder mee dat na de hevige rellen van deze week een dialoog met Solidariteit uitgeslo ten is. PAGINA 9 toneel Anke Brouwer is toneeladviseuze bij het Zeeuws Centrum voor Amateurto neel (ZCA). Na een inwerkperiode zal ze de leden van de ongeveer 50 ama teurtoneelverenigingen in het Zeeuw se, waar nodig, terzijde staan. Brou wer: 'Met die hobby kun je veel meer doen dan alleen maar een gezellige avond vullen', PAGINA 11 stress Deze maand begint een uitgebreid on derzoek naar stress bij de Amsterdam se Mobiele Eenheid De ME'ers kun nen - op vrijwillige basis - meedoen aan een test waarbij middels een zen- derkastje de hartslagen worden gere gistreerd. bataljon Een speciaal bataljon dat kan worden ingeschakeld bij vredesoperaties van de Verenigde Naties is voor Nederland te duur Het kabinet kiest voor de vor ming van kleine gespecialiseerde een heden zodat de NAVO-taak nauwe lijks in de knel kan komen. PAGINA 15 kermiscoureur Bernard Hlnault geeft zichzelf een kans op de wereldtitel op de weg in het Engelse Goodwood, maar meer ook met. Volgens de Franse Tour-vedette is het parcours niet lastig genoeg voor een serieuze schifting onder de deelne mers. Hlnault: 'Zelfs een kermiscou reur kan hier wereldkampioen wor den'. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Opinie: 4. Sport: 15. Varia: 25. Radio en televisie: 26 en 27. Financiën: 13. Zaterdagkrant: 17, 19, 21 en 23. KOPENHAGEN (AFP) - Koningin Margrethe II van Denemarken heeft vrijdag de leider van de conservatieve partij, Poul Schlüter, benoemd tot ka binetsformateur. Donderdag had de sociaaldemocratische premier Anker Joergensen het ontslag van zijn rege ring aangeboden, nadat zijn econo misch herstelprogramma door het par lement was verworpen. Als Schlüter er in slaagt een regerings meerderheid te vinden, wordt hij de eer ste conservatieve regeringsleider in De nemarken sinds 1890. Schlüter ziet zich geplaatst voor de moeilijke opdracht een meerderheid te formeren met nog vijf andere partijen ter rechterzijde en het in het centrum. niet zonder succes, aldus desgevraagd een woordvoerster van Unilever. De rest groeide echter niet genoeg mee, met name door de teruglopende econo mische situatie in ons land. De ver wachte totale omzetverbetering bleef uit, zo zei de woordvoerster verder. De huidige capaciteit van Iglo is te ruim in vergelijking met de behaalde omzet. Ook voor 1982 moet dan ook op een aan zienlijk verlies gerekend worden. De industriebond FNV heeft laten we ten „verbijsterd" te zijn over de aange kondigde reorganisatie bij Iglo. Vol gens districtsbestuurder Rein Kedde van de industriebond heeft de directie van Iglo-vestiging Lucas Aardenburg in Hoogeveen (640 werknemers) de bon den de afgelopen week nog verzekerd dat er op korte termijn geen reorganisa- DEN HAAG (ANP) - De tienduizend werknemers in het taxibedrijf krijgen na een cao-loos tijdperk van elf jaar, een nieuwe cao. De onderhandelende partijen, FNOP, KNVTO en de Ver- voersbonden FNV en CNV, hebben vrijdag een principe-akkoord bereikt. Een woordvoerder van de KNVTO heeft dit bekendgemaakt. Het resultaat van de onderhandelingen wordt dit na jaar voorgelegd aan de achterban van de organisaties. De nieuwe cao heeft een looptijd van drie jaar en moet op 1 januari ingaan. Zij gaat uit van een 48-urige werkweek, die tot 45 uur wordt teruggebracht. Tij dens de looptijd gaan de partijen zich verder beraden over een verdere af bouw van de werktijd. In de cao wordt uitgegaan van een garantieloon dat op het niveau van het minimumloon ligt, met een mogelijk heid om overuren te maken. Afgespro ken is dat zo spoedig mogelijk een or gaan wordt opgericht dat zal moeten toezien op de naleving van de cao. Luitenant-generaal Antonio Tejero heeft zijn militaire rang opgegeven om als kandidaat van rechts te kunnen meedoen aan de parlementsverkiezin gen. Dit hébben legerknngen vrijdag bekendgemaakt. De 50-jarige Tejero heeft een nieuwe partij opgericht die hij 'Spaanse Solidariteit' noemt en die Spanje één en vredig wil houden en werk verschaffen aan alle Spanjaar den. ZES MILJARD UIT SOCIALE FONDSEN TERUG IN SCHA TKIST Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - In het kabinet is overeenstemming bereikt over de overheveling van ongeveer zes miljard gulden aan rijksbijdragen uit de sociale verzekeringsfondsen naar de schatkist. Gevolg hiervan kan zijn dat de sociale premies vol gend jaar meer omhoog moeten. Minister De Graaf (sociale zaken i wilde aanvankelijk niet meer dan 3,8 miljard gulden uit de fondsen van de diverse sociale verzekerin gen beschikbaar stellen ten behoe ve van de schatkist. Maar hij lijkt nu te zijn gezwicht voor de wens van minister Van der Stee van fi nanciën om met het geld het finan cieringstekort op maximaal 10,5 procent te houden. Vorige week was het kabinet het al eens gewor den over de hoofdlijnen van het be grotingsbeeld, maar dit punt moest nog worden opgelost Op welke ma- ma »<u. ut» uei geld „krijgt' is overigens nog niet duidelijk. Door het kabinetsplan om alle ambtenarensalarissen, sociale uit keringen en het minimumloon te bevriezen, treedt een ruime bespa ring voor de sociale fondsen op De Graaf wilde die besparing slechts gedeeltelijk afstaan voor verlaging van het financieringstekort. Het overblijvende deel zou dan ge bruikt kunnen worden om de pre miedruk in 1983 beperkt te houden Nu dat niet volledig lijkt te lukken zullen enkele sociale premies waarschijnlijk verhoogd moeten worden. Over die verhoging is ove rigens nog geen enkele beslissing gevallen. Wel is gezegd dat de laag ste inkomens daarbij zullen wor den ontzien. De premie- en belas tingdruk voor 1983 zal pas na over leg met de sociale partners over het loonbeleid definitief worden vastgesteld. ties te verwachten zijn. „Maar het is ons uit het bedrijf bekend dat er problemen zijn", aldus Kedde. Hij sprak de vrees uit dat de werkgelegenheid bij de diep vriessector van Iglo binnenkort flinke klappen kan krijgen. Hoeveel werkne mers hierdoor hun baan zouden verlie zen is ook bij de industriebond nog on bekend. PALERMO (AFP,RTR,UPI) - De Ita liaanse generaal Carlo Alberto Dalla Chicsa, voormalig chef van de terroris- me-bestrijding, is vrijdagavond met zijn vrouw in het centrum van Paler mo vermoord. Dalla Chiesa werd onlangs benoemd tot prefect van deze Sicihaanse stad, om de strijd tegen de Mafia aan te bin den. Dalla Chiesa en zijn vrouw vonden de dood toen verscheidene personen op hun auto schoten. Enkele leden van hun escorte werden ook geraakt. STANSTED - Vier Britse agenten gaan schuil onder een enorme helm. Het viertal brengt de super grote uitvoering van hun hoofddeksel naar het vlieg tuig met bestemming Verenigde Staten. In New York en Boston zal de reuzehelm van piepschuim en fiberglas gebruikt worden bij een actie om geld in te zamelen voor geestelijk gehandicapten in Engeland. Rcagan en het Midden-Oosten Van onze correspondent JERUZALEM - De Amerikaanse mi nister van defensie Caspar Weinberger heeft in zijn gesprekken met de Israëli sche leiders er geen twijfel over laten bestaan dat Amerika doorgaat met het Midden-Oostenplan dat president Rea gan deze week heeft aangekondigd, on danks de volstrekte Israëlische afwij zing. Premier Begin zei tegen Weinber ger dat Israel onder geen voorwaarde zal onderhandelen, met wie dan ook, op basis van dit plan en hij adviseerde de minister van defensie om het dan ook weer snel in de prullenbak te gooi en. Minister van buitenlandse zaken Sha mir zei te hopen en ook te verwachten dat het plan een voorbijgaande zaak zal blijken, zoals ook in het verleden crises in de Amerikaans-Israëlische betrek kingen van voorbijgaande aard waren. Hij twijfelde niet aan de goede wil van president Reagan, maar zei dat de risi co's voor Israel eraan verbonden, een voudig te groot zijn. Weinberger zei echter na zijn gesprek met Shamir dat president Reagan niet lichtvaardig tot de formulering van zijn plan is gekomen, en dat er dan ook geen sprake kan zijn van een voorbij gaande zaak. Weinberger wees er ver der op dat de reacties in Israël niet overal negatief zijn. Oppositieleider Peres heeft zich, tot woede van de rege ring, positief uitgelaten. Van deze in terne verdeeldheid in Israël wil Ame rika onder meer gebruik maken om de publieke opinie zowel in Israël als in Amerika voor het plan te winnen. Er was één zaak waar de Israëlische gastheren en Weinberger het wel over eens waren: dat het Syrische leger sa men met Israel Libanon dient te verla ten. Ondanks berichten over Israëli sche plannen zijn troepenmacht in en om Beiroet uit te dunnen, was daar gis teren geen sprake van. Integendeel, Is raëlische troepen trokken verder op in de richting van WesUBeiroet. Zij na men opnieuw stellingen in rondom het Libanese parlement, plaatsen die ze de vorige week juist hadden ontruimd. Ook in Zuid-Beiroet rukten de Israëli's verder op in de richting van de Arabi sche Universiteit, tot voor kort een Pa lestijns bolwerk. Het is kennelijk de be doeling druk uit te oefenen en te helpen bij het ontmantelen van de gewapende milities in West-Beiroet, waar het Liba nese leger nu druk mee bezig is. Dode Een Franse kolonel, die voor de Ver enigde Naties in Libanon was gedeta cheerd, is vrijdag doodgeschoten toen hij in een westelijke buitenwijk van Beiroet een VN-gebouw inspectereer- de dat door de krijgshandelingen vóór de evacuatie van de PLO was bescha digd. VN-functionarissen zeiden dat in het gebied nu en dan vuurgevechten hadden plaatsgevonden tussen Israëli sche militairen en sluipschutters van verschillende Libanese militiegroe- pen, maar dat het onduidelijk is wie het dodelijke schot op de kolonel heeft gelost. SOEDAN - PLO-strijders zijn met veel vreugdebetoon vrijdag ingehaald in Soedan Zij arriveerden met een Grieks vracht schip uit Libanon in Port Soedan. )e Amerikaanse president Ronald Reagan blijft de KsOTM wereld verbazen: deze week EgSSÜ kwam hij met een nieuw ini- pgaaj tiatief voor een regeling in het Midden-Oosten, dat zeer ver deelde reacties heeft opgeroepen. De Amerikanen willen kennelijk het volle profijt trekken van de goodwill die hun bemiddelaar Habib heeft gekweekt tij dens zijn geslaagde onderhandelingen met Israël en de PLO in Libanon. Rea gan ziet het akkoord m Libanon als het begin van een meer omvattende rege ling in het Midden-Oosten. Het snelle handelen van de Amerikaanse presi dent heeft ook te maken met de topcon ferentie van de Arabische leiders, begin volgende week in het Marokkaanse Fez. Nu de PLO als militaire machtsfac tor uit Libanon is verdwenen is een nieuwe situatie ontstaan in het Mid den-Oosten. Misschien niet zozeer voor Israël - al is de noordelijke grens bevei ligd; maar wat heet veilig in Israël - maar in elk geval wèl voor de Arabische landen. Eens te meer heeft de twee maanden durende verwoestende oorlog in Libanon duidelijk gemaakt, dat zon der de Palestijnen geen blijvende vrede mogelijk is. De top in Fez leent zich bij uitstek om een nieuwe strategie voor de Pale stijnen uit te zetten. Het plan-Reagan biedt een aanzet om naar een oplossing toe te werken. Datzelfde kan overigens ook worden gezegd van de Akkoorden van Camp David en zelfs van het plan- Fahd. Al deze plannen dragen elemen ten in zich, die het waard zijn nader te worden onderzocht. Het zou getuigen van een volstrekte overschatting van de mogelijkheden om de voorstellen van Reagan - zijn het wel meer dan hardop uitgesproken gedachten? - nu plotseling als dè oplossing voor het pro bleem te lanceren. Het gemak waarmee Reagan en de zijnen er over praten sug gereert dat de Amerikanen nogal inge nomen zijn met hun voorstellen. Het enige dat duidelijk is, is dat de VS hun Midden-Oosten-politiek aan het bijstel len zijn ten voordele van de Arabieren. Reagan heeft het nog net niet over de stichting van een Palestijnse staat, maar zijn voorstel om de Gaza-strook en de Westelijke Jordaanoever onder jurisdictie van Jordanië te brengen - uiteraard nadat Israël er zich uit heeft teruggetrokken - gaat al aardig in die richting. Reagan zou wel eens teveel in eens willen bereiken. Het Midden-Oos ten is een wespennet vol problemen. In theorie is het voorstel van de Ameri kaanse president gezond en levensvat baar, maar het gaat te weinig uit van de politieke (en militaire) werkelijkheid van vandaag. Neem Israël. Dit land weigert zelfs om over het plan-Reagan te praten, zó verwerpelijk is het in de ogen van de Israëli's. Donderdag gaf premier Begin te verstaan, dat zijn land dergelijke voorstellen niet ziet als een basis voor onderhandelingen. Tegen de oppositie in eigen land is al een geladen term als 'landverraad' gevallen. Het toont nog eens aan hoe emotioneel deze zaak in Israël ligt. Als de veiligheid van het land in het geding is, reageren de Israë li's altijd heftig. Meer dan dertig jaar leven onder de voortdurende dreiging van oorlog - vijf keer is het al zover ge komen - heeft de Israëli's argwanend gemaakt voor elk voorstel, van wie ook afkomstig, om de huidige status quo te veranderen. De vrede met Egypte kon pas tot stand komen na geduldige en langdurige onderhandelingen, die volg den op het onverwachte bezoek van de toenmalige Egyptische president Sa- dat aan Israël. Voor het zover was moes ten emotionele barrières worden ge sloopt. Niet alleen aan Israëlische kant, maar ook aan Egyptische zijde. Maar de wil om uit de impasse te geraken was aanwezig. Een soortgelijk proces is no dig om de muur van haat tussen Israe li's en Palestijnen te slechten. Op dit moment is er zelfs nog geen begin van zo'n proces. Israël heeft zo zijn eigen ideeën over vrede en veiligheid. In dat beeld past geen onafhankelijke Pale stijnse staat, is zelfs geen plaats voor de Palestijnen, Ook niet als het er om gaat onder supervisie van Jordanië aan de verwezenlijking van hün droom te werken. Het is nog te vroeg om een antwoord te kunnen geven op de vraag of het plan van de Amerikaanse president voor het Midden-Oosten daadwerkelijk vrede in dit deel van de wereld zal bren gen. Het komt er vooral op aan. dat de Amerikanen de Israëli's weten te over tuigen van de noodzaak mee te helpen de Palestijnse kwestie op te lossen, zon der dat zij het gevoel hebben dat Israel het kind van de rekening wordt. Zo no dig zullen de Amerikanen met bikkel harde garanties moeten komen, daarin eventueel gesteund door de landen van West-Europa. Een ondubbelzinnige verklaring van de Palestijnen, dat zij Israël als soevereine staat erkennen is wel het minste dat de Israëli's mogen verwachten van de tegenpartij. Voorlo pig lijkt het initiatief van Reagan wei nig kans van slagen te maken. De wijs heid van een Salomo is nodig om in het Midden-Oosten-conflict als 'rechter' te kunnen optreden. Reagan als politicus van de onverwachte daad dingt naar die rechterstoel, maar een Salomo is hij nog lang niet. Dim De Britse gedetineerde J S. uil de gevangenis Norgerhaven in Veenhut- zen is vrijdagmorgen omstreeks tien uur ontsnapt tijdens een medisch on derzoek in het Wühelmlna-ziekenhuts in Assen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1