Kernenergie in toekomst niet goedkoper middel ebruik stormvloedkering een milieu-bedreiging ONDERZOEK MILIEU-ORGA1SISA TIES: Regeren van D66 was eenafknapper9 MMJME„ ruvme? Bacterievuur is niet uit te roeien natuurlijke handicap Spoedig gesprek over 'pakket-vergelijking' CDA en VVD zetten 'schoolstrijd' voort PZC/provincie 01184-17710 europcar MILIEU-DESKUNDIGEN NA STUDIE: VVD wil opheldering over CD A-loyalisten -DENSDAG 1 SEPTEMBER 1982 8 (Van één onzer redacteuren) mt TRECHT - Kernenergie zal in de toekomst niet goedkoper zijn dan andere energie. Het is zelfs jaarschijnlijk dat electriciteit op basis van kernenergie al aan het eind van de jaren tachtig /oi- jiurder wordt dan electriciteit op basis van kolen en wind. Uit concurrentie-overwegingen is trnenergie derhalve niet nodig. Dit stellen dr L. Reijnders (stichting natuur en milieu) en drs H. ag. amveld (milieufederatie Groningen) in een onderzoek naar de manier waarop de prijs van trnenergie tot stand komt. Reijnders presenteerde de bevindingen dinsdag tijdens een bijeen- ter- »mst te Utrecht. f twee onderzoekers vinden dat voor- "le pnders van kernenergie - genoemd ial prden bijvoorbeeld de werkgeversor- (nisaties. de samenwerkende electri- 118 leitsproducenten, het ministerie van or" jonomische zaken - de werkelijkheid het ,gai eens mooi voorstellen. „Het len Jjs-argument blijkt echter bij kriti- un- jje beschouwing niet overeind te blij ft6" in", aldus Damveld en Reijnders. Ze !l6r Jcenen er onmiddellijk bij aan dat ook 'er; |n lage prijs van kernenergie, aller- 1S- Inst uitbreiding ervan rechtvaardigt, op. :>ns VCB-actie voor g ieter gezicht dio berenerven ri de ILBURG (ANP) - De Noordbrabantse 'ftd pristclijke Boerenbond (NCB) start '61' |t najaar een actie om het aangezicht de an de boerenerven en tuinderijen te erbeteren. Die actie gaat twee en een de kir jaar duren. Volgens de NCB is het ff het visitekaartje van het agrarisch edrijf. '°P ök half jaar controleert een speciale he Uy of er in de 287 kringen van de :en joordbrabantse Christelijke Boeren- Je pnd sprake is van een verbetering van °'s et erfaanzicht. Daarbij zal onder meer let worden op de veiligheid, de hygie- de aanplant en het totale beeld. De "3 die actief is in Brabant, Zeeland en deel van Gelderland wil, aldus de •klaring, met deze actie aantonen dat tn efficiente bedrijfsvoering en een entrekkelijk ogend erf heel goed kun- De onderzoekers beklemtonen dat de prijzen van olie, gas, kolen en uraan de neiging hebben om naar elkaar toe te groeien. Dat komt mede door een we reldmarkt met vrije concurrentieposi ties. „Een monopolie-positie als die van de Opec, blijkt dit beeld alleen tijdelijk te verstoren", betogen Damveld en Reijnders. „Uraniumproducenten heb ben nog de beste kansen voor kartelvor ming, gezien de afhankelijke positie van de verbruikers, die de gevangenen zijn van gedane hoge investeringen". Ze merken op dat kostenvoordeel door blijvend lage brandstofprijzen van kernenergie zeker niet te verwachten is, eerder het tegendeel. Daarbij komt dat het stoken van uranium, vergeleken met olie. gas of kolen naar verhouding duur is bij toepassing van warmte' krachtkoppeling, zo menen de onder zoekers. Windmolens In de prijsberekeningen van voorstan ders van kernenergie komen wind en zon er nog slechter af dan olie, gad gas en kolen. Maar het is volgens Reijnders onjuist om rijpe technieken te vergelij ken met onrijpe. Hij gelooft dat in de tweede helft van de jaren tachtig een windmolentechnoiogie ter beschik king kan komen, die in de Nederlandse kustgebieden electriciteit levert voor 7 tot 10 cent per kilowatt-uur. Reijn ders: „Berekent men voor dezelfde pe riode de reéele kosten van kernenergie - inclusief de kosten van ontmanteling van oude centrales en van (tussen)op- slag en opwerking van radio-actief af val, dan komt men op een electrici- teitsprijs voor kernenergie die 2 tot 11 cent per kilowatt-uur hoger is dan die van wind aan de kust". Naar de mening van de twee onderzoe kers is in vergelijking met kolen, kern energie 5 tot 9 cent duurder en in verge lijking met olie en gas (toegepast in warmte'krachtbedrijfi 0 tot 8 cent Voor zonne-electriciteit is de situatie nog on duidelijk. maar er zijn sterke aanwijzin gen dat de prijs ervan in de toekomst gelijk kan worden aan die van electrici teit uit kolen, melden Reijnders en Damveld. NATUUR EN MILIEU: inbrekend trio in ig gissingen gepakt (LISSINGEN - De Vlissingse gemeen tepolitie heeft maandagavond drie eedTOgelui aangehouden in een woning n Oost-Souburg wegens een poging tot 'an4braak. De drie waren zondagavond 1 atyeggelopen uit een rijksinrichting in veTverberg. Twee van de drie jongens 'n Aaren eerder deze maand al eens weg- V'Alopen uit dezelfde inrichting en wer- 'ie|en toen eveneens in Vlissingen aange- 1(ialouden. Ian(ïe drie jongens, B. A. L. (15), W. K. (17) JoeiVi R. M. H. van R. (17) ontvluchtten v.vapndagavond uit de inrichting. Vervol- te*ns stalen zij in de omgeving van Zeist en personenauto, waarmee zij naar flissingen reden. Nog dezelfde avond le Jrachtte het drietal in te breken in een ^yoning aan het Marnixplein in West- "^ouburg, maar dat mislukte doordat djen van de bewoners nog wakker was. *\T)ie waarschuwde de politie maar toen jjle arriveerde waren de jongens al ver- jwenen. Later kon de Vlissingse politie iet drietal in een woning in Oost-Sou- urg aanhouden. L. en K. waren enkele teken geleden na hun vorige ontvluch- fog uit de inrichting in Vlissingen aan- :hou,den. Zij bekenden toen betrok- n te zijn geweest bij in totaal zeven- len inbraken en diefstallen. Het drietal s na verhoor overgebracht naar de in- Ichting in Overberg. ADVERTENTIE Huur een auto bij Europcar. VLISSINGEN PAUL KRUGERSTRAAT 21 UTRECHT - Het regeren van minis ters uit het milieubewuste D'66 is een afknapper. De stichting Natuur en Mi lieu concludeert dit na een onderzoek naar wat de politieke partijen voor het milieu hebben gedaan sedert mei 1981. Met name „voormalig milieukam pioen" Jan Terlouw heeft er naar de mening van Natuur en Milieu er van alles aangedaan om de ontwikkelin gen in een voor het milieu verkeerde richting te sturen. Terlouw wordt verweten gasboringen op Ameland te hebben toegelaten en bovendien de warmte-krachtkoppeling voor de opwekking van energie te heb ben tegengewerkt. Vooral het laatste is fundamenteel, zegt Natuur en Milieu. De verkeerde structuur die door Ter- louws tegenwerking is ontstaan, zal nog tientallen jaren negatief uitwerken. „Terlouw zal niet de geschiedenis zal ingaan als de man die het kernenergie- innovatie. De oliemaatschappijen en de electriciteitscentrales kregen van hem de vrije hand en zijn gebrek aan beleid leidde tot een wildgroei aan LPG-termi- nals", aldus Natuur en Milieu. Staatssecretaris Lambefs-Hacquebard van milieuhygiëne had een mooi praatje, stelt de stichting, maar het radioactief afval en chemisch afval van Duphar Amsterdam en enkele grote Duitse concerns ging wel de zee in. Lambers s stopte de afbrokkeling van het statiegeldsysteem niet en liet de mi- lieugevaarlijke spuitbussen op de markt. Woordvoerster Van 't Verlaat van D'66 gaf dinsdag een 'woedende' reactie op de uitspraak, dat geen enkele politieke partij de afgelopen zestien maanden zo veel milieubeloften heeft gebroken als D'66. Het steekt de party des te meer omdat „de in de publikatie genoemde voorbeelden voor een deel op oiyuiste tijdperk in Nederland heeft afgesloten, weergave van feiten en voor een ander noch als de grote stimulator van duur zame energie en van milieuvriendelijke deel op blijkbaar bewuste misleiding van de lezer berusten" C. Meijer BV in Kruiningen neemt bedrijf over in Swifterband VLISSINGEN - C. Meijer BV te Krui ningen heeft de afdeling aardappel- handel van Gebroeders Soepenberg BV te Swifterband (oostelijk Flevo land) overgenomen. Daarmee is vol gens Meijer BV de werkgelegenheid van ongeveer honderd man bij Soepen berg nagenoeg veilig gesteld. Wel gaan ongeveer tien arbeidsplaatsen bij een dochteronderneming van Soepenberg (Flevovood) door afslanking verloren. Gebroeders Soepenberg BV kwam in de loop van juli in moeilijkheden, toen de Nederlandse Crediet Maatschappij het bedrijf verdere kredieten weiger de. Behalve Soepenberg dreigden ook haar dochterondernemingen (Flevo vood BV en Fleevood Diepvries BV) met in totaal zo'n honderd man perso neel faillïetle raken. Dankzij de steun van de Rabobank te Dronten konden onderhandelingen worden gevoerd over de verkoop van het bedrijf, dat - volgens Meijer - ondanks een groot ver lies goede perspectieven biedt. De overname was binnen een week be klonken. Meijer BV wil de overgeno men aardappelhandel laten voortbe staan als een volledig zelfstandige een heid, die wel gebruik zal kunnen ma ken van de know-how van Meijer BV. De overige bedrijven en afdelingen van Soepenberg zullen met andere aandeelhouders als zelfstandige on dernemingen worden voortgezet. Bij C. Meijer BV werken in totaal hon derdzestig mensen, verdeeld over ves tigingen in Kruiningen. Swifterband, Oosterland en Scherpenisse. STICHTING NATUUR EN MILIEU: UTRECHT - De mensen in Nederland moeten leren leven met de aanwezig heid van bacterievuur. Het is niet uit te roeien en de ziekte moet beschouwd worden als een natuurlijke handicap bij de productie en het kweken van ge wassen. Er moet dan ook een eind ko men aan de 'complete hetze* die ge voerd wordt om de meidoorns (gevoe lig voor aantasting door bacterievuur, net als fruitbomen en bepaalde sier heesters) in Nederland te vernietigen. Er is een planmatige aanpak nodig om het hoofd weer koel te krijgen. Eén en ander blijkt uit een commentaar van de stichting Natuur en Milieu op de wijze waarop de explosie van bacterie vuur - die vooral in Zeeland optreedt - wordt aangepakt. Tijdens een dinsdag in Utrecht gehouden bijeenkomst licht te S. Algra de visie toe. Hij beklemtoon de dat het grondig verwijderen van de landschappelijk waardevolle mei dooms volstrekt onaanvaardbaar is. In dit verband wees Algra erop dat de mei doom beslist met dé besmettingsbron is: „De besmetting komt óók vanuit de fruitteeltbedrijven, de plantsoenen, siertuinen, en dergelijke". Algra vond dat er een eind moet komen aan voorbereidingen tot een rigoreuze aanpak van de meidooms. Hij herin nerde eraan dat tot nu toe een straal van 500 meter rond boomgaarden en boomkwekerijen wordt gecontroleerd en onderhouden op bacterievuur. Uit breiding van de zóne achtte Algra volstr ekt niet nodig. Hij zei dat onder zoekingen aantoonden dat de besmet ting slechts op korte afstand plaats vindt en als zodanig beschouwde hij 500 meter al als een forse zóne. Algra vertelde dat uit wetenschappelijk on derzoek en uit ervaringen overduide lijk is gebleken dat aangetaste mei doornstruiken en -heggen in vrijwel al le gevallen van nature de ziekte de bo ven komen. Aanpak te rigoureus De stichting Natuur en Milieu vraagt zich dan ook af voor wie de bestrijding van bacterievuur dan eigenlijk noodza kelijk is: „Voor het imago van de plan- tenziektekundige dienst, die zich als uitroeier van ziekten waar moet maken ten koste van alles? Voor de fruittelers, die nog geen cent krijgen voor het ver plicht kappen in eigen boomgaard? Voor de Heidemaatschappij, die zich heeft opgeblazen als onheilsprofeet en roept dat er een nationaal bacterie- vuur-rampenplan moet komen - dat de Heidemaatschappij vast zelf wel wil maken?". De stichting Natuur en Mi lieu constateert dat de bestrijdings- waanzin de wereld uit moet. Opge merkt wordt dat de fruitkweker beter moet leren omgaan met het bacterie vuur en extra aandacht aan de controle van bomen dient te besteden. „Voor dit extra werk zou hij best een vergoeding mogen krijgen", aldus Natuur en Mi lieu. „Zo'n vergoeding kost de schatkist minder dan het spel paniekvoetbalkap- pen dat nu wordt gespeeld". Het hoofdbestuur van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij kent de be strijding van het bacterievuur nog steeds hoge voorrang toe. In een te Goes gehouden vergadering werd mee gedeeld dat er op Tholen positieve erva ringen zijn met het regelmatig onder houden van voor bacterievuur gevoeli ge groenopstanden. PoiJTRECHT - Gebruik van de storm- ciaifloedkering in de monding van de Oos terschelde ter voorkoming van storm- RI+loed, zal géén belangrijke gevolgen j^oor het milieu hebben. Met name anneer gezorgd wordt voor een ..^[ftormvloedbeheer zonder volledige Mailuiting van de kering (instellen van ACten zogenaamd gedempt getij), blijft bajle schade binnen de perken. In zo'n si tuatie hoeft de stormvloedkering ArAjgchts weinig (afhankelijk van de te uTÖezen aanvaardbare vloedwater- jgrJtand) te worden gebruikt: minder dan on2én tot driemaal per jaar. De duur van Kfiet gebruik, voornamelijk in herfst en Otfcvinter, is bovendien tot enkele getij- rioden beperkt. 'elfs volledige sluiting van de kering ir voorkoming van stormvloeden in iet Oosterscheldegebied, zal geen gro- biologische effecten hebben. Daarbij loet worden vooropgesteld dat slui ting niet plaatsvindt bij laag water. Storm komt immers met name voor in de nazomer en winter: een periode van lage biologische activiteit. Bovendien zorgt de storm voor een aanzienlijke menging van het water. Eén en ander melden de milieu deskundigen dr. A. H L. Huiskes (Deltainstituut voor hydro- biologisch onderzoek Yerseke) en drs. M. Smles (Shell research maatschappij) in een studie over het stormvloedbe- heer in de Oosterschelde. Draaiboeken Het tweetal heeft vorig jaar al enkele algemene uitgangspunten voor be heer/gebruik van de stormvloedkering opgesteld. Daarbij kwam naar voren dat het beheer van de kering zéér hoge eisen stelt en dat inbreng van biologen verzekerd dient te zijn. Tijdens een bij eenkomst van Natuur en Milieu in Utrecht onderstreepte Huiskes dat dinsdag nog eens. Hij pleitte voor een nadrukkelijke biologische vertegen woordiging in de beheerscommissie die voor de stormvloedkering door rijkswaterstaat Zeeland in het leven moet worden geroepen. Huiskes vond dat die commissie zo spoedig mogelijk aan het werk moet. teneinde voor ver schillende 'spannende situaties' draai boeken te maken met algemene richt lijnen. Wanneer de stormvloedkering voor an dere doeleinden gebruikt wordt (bij voorbeeld bescherming schelpdieren- cultures. olierampenbestryding, uit voering technische werken), dan kan er volgens Huiskes en Smies wél veel na deel voor het milieu optreden. Sluiting voor langere tijd, meer dan enkele da gen, zal leiden tot onaangename verras singen en tot een misschien wat onver wachte botsing van belangen, zo voor spellen de twee deskundigen. Ze onder strepen dat de kering wordt aangelegd om stormvloeden te weren en dat bete kent vanzelf dat gebruik voor andere doeleinden zéér terughoudend moet zijn. „De aanwezigheid van de stormvloed kering zelf bewerkstelligt al een ver mindering van het hoogwaterpeil en de dijken langs de Oosterschelde zijn al versterkt. Samen biedt dit al een aanzienlijke bescherming tegen stormvloedgevaar," aldus Huiskes en Smies. „Waar de kering wordt ge bruikt om de Oosterschelde tegen mo gelijke milieurampen te beschermen, moet een vergelijkende oecologische risico-analyse de basis vormen voor de daadwerkelijk te nemen maatrege len." De twee zijn ertegen dat de kering voor economische doeleinden wordt gebruikt, gelet op het feit dat in de Oos terschelde de natuurlijke waarden zonder meer voorrang moeten krijgen. VERKIEZINGEN tweede kamer MINISTER M. ROOD (D'66): AGENDA HEINKENSZAND - De Stenge. 20.00 uur: WD-bijeenkomst, spreker dr. R Braams. TERNEUZEN - De Post. 20.00 uur: D'66-byeenkomst. spreker minister Henk Zeevalking. AARDENBURG - Dorpshuis. 19.30 uur: CDA-bijeenkomst. sprekers ka merlid drs H. Eversdijk en kandi daat-kamerlid mevrouw H. Remeijn- de Badts. MIDDELBURG - Minister M. Rood van binnenlandse zaken heeft de werkgevers- en werknemersorgani saties zover gekregen, dat ze binnen kort met elkaar om de tafel gaan zit ten om te praten over de zogenoem de pakketvergelijking. Deze term houdt in dat de voor- en nadelen in de premieheffingen op de salarissen van ambtenaren en werknemers in de particuliere sector op een rijtje worden gezet en dit moet het moge lijk maken de ene groep niet voor te trekken boven de andere. Met name speelt dit een rol nu het kabinet heeft besloten de prijscompensatie voor ambtenaren en uitkeringsge rechtigden te schrappen. Het parti culiere bedrijfsleven is gevraagd hetzelfde te doen. Minister Rood maakte dit bekend tijdens een ver kiezingsbijeenkomst. die zijn partij (D'66) dinsdagavond hield in de Con cert- en Gehoorzaal in Middelburg. De bewindsman zei daar onder meer ook dat hij zich sterk zal maken om te voorkomen dat onderwijsgevenden 'dubbel worden gepakt'. Een vraag steller in de zaal had de minister ge vraagd of deze hem kon verzekeren dat onderwijzenden die nu door het schrappen van de prijscompensatie in hun salaris worden gekort, straks niet opnieuw de dupe zullen worden door eventuele bezuinieingsopera- (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De strijd over het on derwijsbeleid, zaterdag door de WD ingezet met een claim op de post onderwijs in het volgende kabi net, woedt voort in de verkiezings campagne. Onderwijsspecialisten van de WD en CDA-minister Deet- man hebben elkaar dinsdag tijdens spreekbeurten in het land de oren gewassen. Volgens de WD dreigt het CDA een 'tweede schoolstrijd' te ontketenen. De kamerleden Ginjaar-Maas. Even huis en Dees noemden het „kren kend voor alle liberalen en een stoot onder de gordel aan WD-politici". dat minister Deetman WD-stem- mers heeft gewaarschuwd dat zij „de sterkste ruggesteun voor het christe lijk onderwijs helpen afbreken". De WD staat juist pal voor keuzevrij heid in het onderwijs, betoogden zij. Juist vanwege die keuzevrijheid wijst de WD de middenschool als enig schooltype af. Het merendeel van de ouders doet dat ook. leidt de WD uit enquêtes af. „Indien het CDA kiest voor een eenvormige mid denschool, zoals Deetman doet, be reidt zij een socialistisch stokpaardje en tast juist zij de keuzevrijheid van ouders en leerlingen aan". WD-lijsttrekker Nijpels zei in Gou da dat hij „met verbazing" kennis heeft gemomen van de CDA-kritiek op zijn claim op het ministerie van onderwijs. De WD wil dat departe ment, omdat onderwijs altyd een 'hoofdpunt van liberale politiek' is geweest. „Het CDA zou zich daar door niet bedreigd moeten voelen, maar juist gesteund". In Woerden zei CDA-minister Deet man dat „de WD enige bescheiden heid zou sieren als die partij over on derwijsbeleid spreekt" Hij wees op de gaten die zijn WD-voorganger Pais op de onderwijsbegroting ach terliet, waardoor hijzelf voor 668 mil joen gulden aan bezuinigingen moest zien te vinden. „Het CDA heefl de verantwoordelijkheid voor het sane ren van deze droevige toestand niet geschuwd. Niet de WD. maar het CDA heeft hier zijn sporen verdiend", aldus Deetman. Van der Stee niet kotsmisselijk, wel onpasselijk (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Politici willen zich in hun verkiezingsspreekbeurten nogal eens milder of juist krasser uitlaten dan volgens de schriftelijke teksten die door hun ijverige voorlichters op het Binnenhof worden uitgeven. Zo zei CDA-minister Van der Stee dinsdagavond in Den Haag dat hij lichtelijk onpasselijkwerd van de felle kritiek die de vakbeweging op de jongste kabinetsplannen heeft. Maar in de schriftelijke tekst, die al veel eerder 'op straat' lag. stond dat h\j kotsmisselijkwas Om acht uur gisteravond maakten de radio-nieuwsdienst en het NOS- joumaal melding van deze ernstige misselijkheid van de bewindsman. Tegen negen uur echter maakte het ANP gewag van enige vooruitgang m de gezondheidstoestand van Van der Stee hij sprak slechts van lichte on passelijkheid Eerder deze week vroegen verbaas de journalisten die een spreekbeurt van D'66-lijstaanvoerder Terlouw in Spijkenisse bijwoonden zich af, of ze wellicht in de verkeerde zaal waren beland De democratische voorman hield zich in het geheel niet aan de tekst die zijn voorlichter eerder had verspreid. Hij had haast alle scherpe kantjes er af geslepen. Van der Doef op de bres voor grensarbeiders SAS VAN GENT - Grensarbeiders mogen niet de dupe worden van het koersbeleid van de minister van fi nanciën. Gebeurt dat wel, dan moet de minister de gevolgen ervan dra gen en voor een oplossing van het veroorzaakte probleem zorgen. Dat zei tweede-kamerlid voor de PvdA Jaap van der Doef dinsdagavond tij dens een bijeenkomst in De Speije in Sas van Gent. De Zeeuws-Vlaamse grensarbeiders zagen in korte tijd hun inkomen sterk achteruitgaan door de devalua tie van de Belgische frank. „De Belgi sche frank zal voorlopig nog wel ach terblijven. Onze gulden is wel erg hard. De situatie zal voorlopig niet verbeteren. Het probleem ligt op ons bord en Nederland moet voor een op lossing van de problemen zorgen", zei Van der Doef. „Van het huidige koersbeleid waarbij revaluatie van de gulden volgt op devaluatie van de frank, mogen groepen mensen niet de dupe worden. Het gaat maar om een kleine groep en die kan best ge holpen worden. Het gaat maar op een kruimel van het volgeladen bord van het ministerie van financiën". Van der Doef beloofde de elf aanwezi gen, die waren komen opdagen, steun te zoeken bij kamerleden van andere fracties en daarna de zaak aan te kaarten bij de minister van financiën. Van der Doef ging ook in op het besluit van het kabinet om de ambtenarensalarissen en de sociale uitkeringen te bevriezen. Hij noemde dat een 'monsterlijke oplossing". „De werkloosheid zal hierdoor alleen nog maar toenemen. Door de koop krachtdaling komen er miljarden minder in de economie en dat creërt alleen maar nieuwe werkloosheid". ties van de minister van onderwijs en wetenschappen. Minister Rood: „Dat zal wat mij betreft het fiat van de ministerraad niet krijgen". Even eens uit opmerkingen uit de zaal, die met ongeveer dertig belangstellen den was gevuld, zei de bewindsman niet van plan te zijn om de dubbele inkomens aan te pakken. „Als een man en een vrouw samenwonen en je ontzegt één van de twee het recht om te werken, dan ontstaat in de prak tijk de situatie dat de vrouw de dupe zal worden. Dat past niet in ons emancipatiebeleid", aldus de heer Rood. Hij voorspelde verder dat binnenkort de benoeming is te verwachten van een D'66-burgemeester. Op vragen waarom tot nu toe zo weinig burge meesters uit deze party zijn benoemd stelde hij dat een groot aantal aspec ten bij de benoeming van een burge meester een rol spelen. Met nadruk zei hij evenwel dat hij 'vrouwen bij een benoeming zal favoriseren'. Dit leverde een meningsverschil op met een toehoorder die het oryuist zei te vinden dat onlangs in een Zeeuwse gemeente een vrouw tot burgemees ter werd benoemd, van wie de echtge noot elders een hoge positie be kleedt De heer Rood had daarvoor in een toelichting op zijn emancipatie beleid al laten weten dat hij profiel schetsen van een gemeenteraad, waarin wordt gesteld dat een te be noemen burgemeester geen vrouw mag zijn, naast zich neer legt. „Dat is in strijd met de wet en dat passeer ik totaal. In een neergaande conjunc tuur wordt tevaak gedacht dat vrou wen moeten thuisblijven om stof te zuigen en bedden op te maken. Der gelijke geluiden hoort u niet van mij", maakte de minister duidelijk. Politiekorpsen Naast een toelichting op het emanci patiebeleid gaf de heer Rood ook een uiteenzetting over zijn opvatting met betrekking tot de sterkte van de politiekorpsen. „We moeten ophou den te denken dat door het inzetten van meer mensen meer problemen kunnen worden opgelost". De minis ter legde nog eens uit dat hij door zijn aanvankelijke maatregelen 'niemand zou treffen en niets zou af pakken', maar dat hij zich als lid van een minderheidskabinet moest rich ten naar de wens van de kamermeer derheid. Ondanks het feit dat de mi nister op de politiekosten minder wilde bezuinigen dan het gemiddel de percentage bezuinigingen op zijn gehele departement, wordt er nu toch extra geld beschikbaar gesteld. Over de ambtenarensalarissen zei hij tenslotte dat de regering de volgende keus moest maken: Als je moet be zuinigen kan je ofwel iedereen wat minder geven, ofwel een aantal over heidstaken afstoten, waardoor veel ontslagen zullen vallen. „Om de "werkgelegenheid te handhaven heb ben we voor het eerste gekozen en vragen we het particuliere bedrijfsle ven ons te volgen", aldus minister Rood in Middelburg. EVP wil geen 'volksfront' DEN HAAG - De Evangelische Volks Partij (EVP) voelt er niets voor om een breed links samenwer kingsverband te vormen, zolang daar ook de CPN aan meedoet. Met name PPR-lijsttrekker Ria Beckers heeft zich de laatste weken sterkge- maakt voor een stevige samenwer king tussen PvdA, PPR, PSP, EVP en CPN. „De wens is de vader van de gedach te", zei vice-voorzitter Hans Fedde- ma van de EVP dinsdag in Purme- rend. „Wy willen best met die partij en praten, maar zolang de hervor ming binnen de CPN niet is uitge kristalliseerd doen wij aan verder gaande stappen niet mee". Feddema vindt dat de oproepen van Beckers teveel in de richting van een „volksfront" gaan. De EVP heeft daar genoeg van. Midden september zal de EVP pas beslissen op het ver zoek van de PPR om in elk geval een breder links overleg te starten. EVP-lysttrekker mevr. Cathy Ubels wees er in Alphen aan de Rijn op dat juist CPN en PSP geweigerd hebben de verklaring van prof. Goudzwaard c.s. te ondertekenen, waarin (behalve afwijzing van kernwapens) gevraagd wordt om arbeidstijdverkorting en herverdeling van werk. „Het moet de PPR toch te denken geven dat zij niet op één lijn zit met de CPN op dit punt". (Van onze parlementaire redactie HEERHUGOWAARD - De WD wenst opheldering over het 'herle vend loyalisme' binnen het CDA. Op verkiezingspad in Heerhugowaard eiste VVD-voorzitter Kamminga dat vóór 8 september klare wijn wordt geschonken. Kamminga hekelde het feit dat vijf CDA-kandidaten begin deze week een verklaring hebben ondertekend van het zogenaamde 'Drievoudig Ap pelover kruisraketten en lastenver deling. „Na de ferme verklaring van Lubbers en Bukman had ik begrepen dat het loyalisme was uitgebannen, maar het blykt nog springlevend en rechtovereind te staan", aldus Kam minga. De WD-voorzitter verlangt dat de vijf CDA'ers (De Boer, Scholten, Fa- ber. Couprie en Laning-Böersema) vóór de verkiezingen uitspreken of ze wel of niet zullen streven naar een kabinet met de PvdA. „De kiezers hebben er recht op te weten wat een stem op het CDA voor gevolgen kan hebben". In Nijverdal constateerde WD-ka- merlid mevrouw Smit-Kroes dat de „getuigenis" van de vijf christen-de mocraten „haaks staat op het CDA- verkiezmgsprogramma" Zij merkte ook op. dat de dissidentenkaravaan verder trekt, ondanks het „geblaf' van Van Agt en Lubbers. WD-lijsttrekker Nijpels zei in Gou da dat het bij de verkiezingen niet gaat om de 'nek-aan-nek-race' tussen CDA en PvdA. maar om een meerder heid voor CDA en WD. Alleen die combinatie, eventueel aangevuld met D'66. staat volgens Nijpels borg voor „werkelijke daadkracht". Een stem op de WD is daarvoor de beste garantie, want: „een stem op het CDA is geen absolute waarborg voor zo'n kabinet en een stem op D'66 is in eerste instantie een stem op een kabinet van CDA, PvdA en D'66. Wat dat oplevert is bekend: een kabinetscrisis".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 9