Nog steeds gevaar voor verlies ketelbouw KMS Natuurhistorisch Actieve boerinnen meer bij beleidskwesties betrekken HOORT ZIET Augde Meyer mag in Terneuzen beperkt munitie aanvoeren J. S. Lenselink kreeg gouden eremedaille VLISSINGSE KINDEREN BEGONNEN MUSEUMPJE PZC/ WD-KAMERLID H. JACOBSE IN VLISSINGEN Directeur F. Clowting verliet St. Willibrord OENSDAG 1 SEPTEMBER 1982 provincie jLISSINGEN - Het gevaar dat de ketelbouw op de langere termijn verdwijnt bij de Koninklijke [aatschappij De Schelde in Vlissingen en geheel zal worden ondergebracht bij de op te richten [ESK in Hengelo is volgens het Tweede Kamerlid H. H. Jacobse (VVD) nog steeds niet geweken. Ër wordt nog steeds op een minder doorzichtige wijze in die richting gewerkt. Bij de onderne- iingsraad van De Schelde bestaat nog steeds beduchtheid, dat er onverwachte dingen gebeuren", Idus het Kamerlid dinsdagavond tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Vlissingen. Et WD-Kamerlid sprak de verwach- ig uit dat minister Terlouw van eco- unische zaken zijn voorlopig inge- okken voorstel voor de toekomst van ketelbouw, niet zal uitvoeren voor de •rkiezingen of als demissionair minis- r. Hij heeft dit de ondernemingsraad ader op de dag ook laten weten. Wan- ier de minister toch nog een voor De •helde negatief besluit zou nemen, zal WD volgens Jacobse weer het ini- atief nemen tot een gesprek tussen de imer-commissie voor economische iken en de minister. Dan zal zich vol- ins hem de geschiedenis van vorig ar december herhalen en de minister leeldende Kunst /lissingen vergadert "LISSINGEN - De sectie Beeldende Lunst van de Vlissingse Culturele laad vergadert donderdag 2 septem- er onder meer over een verzoek van et Zeeuws Kunstenaarscentrum tot en bijdrage in de kosten van een expo- itie van de Vlissingse kunstenaar Her- uan Bisschop. De vergadering wordt ehouden in welzijnscentrum Bachten tomme en begint om 19.30 uur. ferder behandelt de sectie een voorstel nn een serie tekeningen van de kunste- lares Barbera Jean uit West-Souburg lit te lenen aan de Stichting Zeeland. )e serie, met als titel 'View from my rindow'. is door de gemeente Vlissin- ;en aangekocht in het kader van de JKR en komt als zodanig in aanmer- •jng voor kunstuitleen. De sectie beel- lende kunst bespreekt verder een voor tel over de uitwisseling met Deal en de tand van zaken met betrekking tot de ictie voor het windorgel op de Nolle- U]k. PLECHTIGHEID IN MIDDELBURG JIDDELBURG - Na een periode van uim elf jaar heeft de heer F. J. Clow- ing zijn functie van directeur van het lejaardentehuis Sint-Willebrord in t'iddelburg neergelegd wegens het be- eiken van de pensioengerechtigde eeftijd. Dinsdagmiddag werd er in het ,ehuis uitgebreid afscheid genomen fan de heer Clowting en zijn gezin. Serst met een officieel gedeelte in de toffiekamer waarbij bestuur, bewo- lers en personeel aanwezig waren, ge- ;olgd door een receptie in de hal van iet tehuis voor de overige genodigden !n belangstellenden. De scheidende functionaris werd aller- ïerst toegesproken door de vice-voor- atter van het stichtingsbestuur, de leer C. de Mooij. Hij verving voorzitter Van der Heijden die wegens familieom- itandigheden verhinderd was. [n het dankwoord van de waarnemend- voorzitter kwam tot uiting dat de sterk- ?te zijde van de scheidende directeur vooral het goede contact met de bewo ners was. „U had het vertrouwen van alle bewoners", en dat bleek vooral van belang in de moeilijke periode toen eni- je jaren geleden alle bewoners tijdelijk (noesten verhuizen naar gebouw De Griffioen. De verplaatsing was noodzakelijk voor Se nieuwbouw die inmiddels al weer en kele jaren in gebruik is. Directeur Clow ting heeft het gehele gebeuren van eerst fenovatie en daarna verhuizing en nieuwbouw meegemaakt. „U hebt geen gemakkelijke periode gehad als direc teur. Tussen bestuur en directeur is er In die elf jaar wel eens verschil van me ning geweest. Maar op zich is dat wel eens goeddat er verschil van mening is, dat houdt de geesten fris", aldus de heer De Mooij, die namens het bestuur 'sym bolisch' een fotocamera aanbood. Bloemen Namens de bewoners sprak de heer J. Tevel lovende woorden tot dc heer Clowting. Hij onderstreepte zijn woor den met een geschenkenbon. Ook me vrouw Clowting werd in de hulde be trokken. Zij kreeg van alle sprekers bloemen aangeboden. De heer Tevel verwelkomde tevens de nieuwe direc teur. de heer A. de Rijk en zijn echtge note met bloemen en ook het hoofd ver zorging, mevrouw E. Scherbeijn, kreeg namens de bewoners een bloemetje aangeboden voor haar bijdrage aan het huldigingsfeest van de scheidende directeur. Annie Scheers sprak namens het perso neel toen zij haar bewondering uitsprak voor de goede relatie tussen directeur en personeel. „U was altijd bereid om vragen te beantwoorden en naar pro blemen te luisteren", zei de personeels- vertegenwoordigster. Ook voor de bij drage van de directeur bij de opzet van een ondernemingsraad had Annie Scheers veel waardering. Namens het personeel bood zij een workmate en een schuurmachine aan. Het laatste woord was voor de schei dende directeur die alle sprekers en gul le gevers bedankte. Daarna was er in de hal van het bejaardentehuis een bijzon- ider drukbezochte afscheidsreceptie. gedwongen worden dat besluit te her roepen of het SEAN-advies naast zich neer te leggen. „Wat de Sean of de inte rim-minister ook doet ik weet zeker dat er een Kamermeerderheid is om de ke telbouw voor De Schelde te behouden", zei hij met alle stelligheid. Rapport Het Kamerlid ging met name wat diep er in op de problemen van De Schelde met de ketelbouw, naar aanleiding van vragen van het raadslid C. J. van der Nieuwe directeur bij houthandel Den Bouwmeester MIDDELBURG - Directeur H. Wiers- ma van de groep Zuid-West Nederland (houthandel Den Bouwmeester Middel burg, Den Bouwmeester Steenbergen en Devriendt Temeuzen), behorend tot het concern van de koninklijke hout handel William Pont N.V., gaat 31 mei 1983 met pensioen. In verband hiermee is per 1 september 1982 de heer A. Bosman te Middelburg benoemd tot mededirecteur van de groep. Aan de heer J. van der Werf is tegelijkertijd procuratie van de groep verleend. Weele (RPCU), zelf werkzaam in de ke telbouw van De Schelde. Volgens Van der Weele is er grote ongerustheid ont staan onder het personeel, omdat de Raad van Bestuur van RS V eind vorige week een rapport over de ketelbouw zou hebben overgelegd aan de onder nemingsraad. die dat echter niet we reldkundig zou hebben mogen maken. „Sterker zelfs, het is de ondernemings raad weer afgepakt", vertelde hij. Voorzitter D. de Leeuw van de onderne mingsraad ontkende dit overigens dinsdagavond desgevraagd. „Er is geen rapport verstrekt aan de onderne mingsraad over de ketelbouw en dus is Drank en etenswaren gestolen uit clubhuis VLISSINGEN - In de nacht van maan dag op dinsdag is een inbraak gepleegd in een clubgebouw aan de Irislaan in Vlissingen. De daders kwamen het ge bouw binnen door een deur te forceren. Zij verdwenen met twintig kratten bier, ruim dertig flessen drank en een hoe veelheid snoepgoed en etenswaren. Volgens de politie bedraagt de waarde van de buit ongeveer negenhonderd gulden. HINDERWETVERGUNNING TERNEUZEN - Het college van b. en w. in Terneuzen wil het overslagbe drijf Aug. de Meyer- met enige beper kingen - toestemming geven voor de aanvoer van munitie. In de zuidelijke kanaalhaven mag het bedrijf veertig of vijftig ton explosieven aanvoeren, en dat is overeenkomstig de aanvraag. Veertig ton per lading, als het in de gevarenklasse één valt, en vijftig ton als de munitie minder explosief is. Voor de aanvoer in de Zevenaarhaven heeft het college in de hinderwetver gunning beperkingen opgesteld, op ad vies van de directeur Materieel van de Koninklijke Landmacht in Den Haag. De Meyer had ook hier ladingen van maximaal 40 tot 50 ton willen aanvoe ren, maar dat is in de uiteindelijke hin derwetvergunning teruggeschroefd tot zes ton. De beperking is opgelegd in ver band met de nabijheid van Broomche- mie op een afstand van hemelsbreed ongeveer 800 meter. Het college zag daar aanvankelijk geen probleem in. Drs G.J. Hendriks, voorzitter van de Raad van Arbeid, speldt de koninklij ke onderscheiding op bij de heer Lenselink. Links diens echtgenote. VEERTIG JAAR BIJ RAAD VAN ARBEID MIDDELBURG - De heer J. S. Len selink (57) uit Middelburg is dins dagmiddag onderscheiden met de gouden eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Hij kreeg de koninklijke onder scheiding in verband met zijn veertigjarig ambtsjubileum bij de Raad van Arbeid te Middelburg. De onderscheiding werd hem gis termiddag uitgereikt door drs GJ Hendriks, voorzitter van de Raad van Arbeid. Dat gebeurde tijdens een feestelijke bijeenkomst in de kantine van het kantoorgebouw aan de Spanjaardstraat. De heer Lenselink is bij de Raad van Arbeid werkzaam ai» controle van de afdeling kinderbij slag. Voorzitter Hendriks ging uit gebreid in op de loopbaan van de jubilaris. Hij herinnerde eraan, dat de heer Lenselink ook op kerkelijk gebied uiterst actief is geweest Zo was hij jarenlang ouderling van de gereformeerde kerk in de Zeeuwse hoofdstad Hij karakteriseerde de jubilaris als een bijzonder gewaar deerd collega. Tijdens de bijeen komst werd ook het woord gevoerd door de heren M P Gunst (chef van de afdeling kinderbijslag] en N van de Broeke (bureauchef». Ook zij lie ten zich in uiterst lovende bewoor dingen uit over de jubilaris. er ook niets ingetrokken. De discussie over de ketelbouw loopt nog en alles ls dus nog mogelijk. Wij zitten echter in zo'n subtiele fase, dat elke uitlating of opmerking daarover reacties kan op roepen, die ongunstig zijn voor De Schelde", zei hij desgevraagd. Direc teur ketel- en apparatenbouw ir J, J. Broodman en ir L. A. van Gelder van De Schelde verklaarden zegd niets te weten van nieuwe ontwikkelingen. Volgens voorzitter D. de Leeuw van de ondernemingsraad is het verbaal over een geheim rapport een van de vele ge ruchten. die momenteel de ronde doen binnen het bedrijf. Hij vermoedt dat de geruchten zijn ontstaan naar aanlei ding van een rapport dat RSV voor 1 oktober moet overleggen, als voor waarde voor de steunverlening in dit voorjaar. Daarbij was namelijk ge steld, dat een intensief onderzoek zou moeten worden verricht naar verbete ring van de efficiëntie binnen de ver schillende bedrijven in RSV. Daarom gaan er volgens hem bij verschillende werkverbanden binnen RSV ook ge ruchten over verlies van arbeidsplaat sen „Wij verwachten niet, dat de mi nister nog voor de verkiezingen een be slissing zal nemen", verzekerde De Leeuw. maar de directeur Materieel dacht er anders over. De Meyer heeft na overleg met het colle ge ingestemd met die beperking. De be zwaarschriften, die in de tweede ter mijn werden ingediend door de Vereni ging Milieuhygiëne Zeeland (VMZi en de politieke groepering Links Perspec tief Temeuzen zijn door het college met ontvankelijk verklaard. Burgemeester en wethouders zijn van mening dat de groeperingen niet duidelijk hebben kunnen maken waarom ze niet in de eerste termijn bezwaar hebben aange tekend. De tweede termijn staat immers alleen open voor degenen die al eerder bezwa ren indienden. De VMZ en Links Per spectief Terneuzen deden dat niet, en hebben daar volgens het college geen steekhoudende redenen voor kunnen aanvoeren. Bij de Raad van State kan de komende vier weken nog schorsing worden gevraagd van de beschikking van het Terneuzense college. Culturele raad Goes praat weer over nieuwe voorzitter GOES - Andermaal gaat de Goese cul turele raad proberen een kandidaat aan te wijzen die, zo is de bedoeling, de huidige voorzitter S. K. Gorter moet opvolgen. Dat heeft tot nu toe nogal wat moeite gekost. De afgelopen maan den is al twee keer over de voordracht van een nieuw lid voor de culturele raad gepraat zonder dat dit tot een be slissing heeft geleid. Aanvankelijk waren er drie gegadigden voor het voorzitterschap. Na vier keer stemmen bleek er een afgevallen te zijn. De andere twee. J. W. Harting en G. van Rossum (beiden uit Kloetinge), moch ten zich ieder in een even groot aantal aanhangers in de culturele raad verheu gen: de stemmen staakten met vijf te gen vijf. Daarom moest volgens de re gels een nieuwe vergadering worden uitgeschreven. Die kon echter niet doorgaan omdat te weinig leden aanwe zig waren. Vrijdagavond wordt op nieuw geprobeerd eruit te komen. De procedure is dan kort maar krachtig: degene die bij de stemming een vol strekte meerderheid krijgt, zal bij de ge meenteraad worden voorgedragen als nieuw lid van de culturele raad. Wan neer de stemmen weer staken beslist terstond het lot. Wanneer de gemeente raad het nieuwe lid benoemd heeft, kan de culturele raad begin november uit zijn midden een nieuwe voorzitter kie zen. De culturele raad vergadert vanaf 19.30 uur in het stadhuis. Aan de orde komen verder het ontwerp-jaarprogramma specifiek welzijn 1983, de discussienota 'Informatie en inspraak' het verslag over het seizoen 1981/1982 van het bu reau vorming en de werkgroep vorming en ontwikkeling van de culturele raad en enkele subsidie-aanvragen. Drie auto's zwaar beschadigd bij bij inhaalmanoeuvre WEMELDINGE - Maandagavond om streeks 19.00 uur wilde de 27-jarige B. A. V. uit Kapelle in de Wilhelmina- straat te Wemeldingë" de geparkeerde auto van G. van de D. nit Kapelle pas seren. Hij merkte echter te laat de uit tegenovergestelde richting komende personenauto op. bestuurd door de 33- jarige G. J. L. uit Wemeldinge. V. kwam met de auto van L. frontaal in botsing en botste tegen de auto van Van de D. op. die door het tuinhek een tuin in schoof. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Alle auto's werden zwaar beschadigd. Merel van V/ezél en Machteld Hofman bij de collectie van hun natuurhistorisch museumpje. Vlissingen kent sinds kort een natuur-histonsch museumpje, opgezet door kinderen. Het is gevestigd in het pand Wilhelminastraat 73 en alleen te bezichtigen op zondagmiddag, van 12.00 tot 16.00 uur. Achter de organisatie staan vier kinderen, die hun verzameling stenen en andere voorwerpen uit de natuur, gevonden tijdens de vakantie, al enige tijd zagen uitgroeien tot een bezienswaardige hoeveelheid. Voldoende voor een mu seum, besloten zij, nadat eerdere overmoedige pogingen daartoe waren mislukt. En nog steeds breidt de collectie zich uit met nieuwe aanwinsten, die vaak worden geschonken door bezoekers. „Alles wat met de natuur te maken Een groot deel van de tentoongestel- heeft vinden wij interessant voor ons museum", zeggen Merel van Wezel (9 en Machteld (9) Hofman, uit de vijfde klas van de Ichtusschool. Zij blijken de sterke motoren achter de organi satie, die verder bestaat uit Dimittri van Wezel (12) en Maarten Hofman (11). broers van beide vriendinnen. Het museum moet elke zondag na melijk opnieuw worden opgebouwd en afgebroken en dat betekent bijna drie kwartier werk. voor de toegang kan worden vrijgegeven. En dan moeten ze er ook de hele middag zijn, om de mensen rond te leiden. Merel en Machteld vinden dat erg leuk werk, elke keer weer opnieuw. Maar de jongens voelen meer voor een taakverdeling. „De meisjes zorgen voor het museum en wij zoeken naar nieuwe voorwerpen", stelt Maarten voor. De meisjes luisteren kritisch. Organisatorische problemen hebben ze ook, geven zij toe. „Daarover zal dan moeten worden vergaderd. Dat is tenminste de bedoeling. Helemaal zeker is dat nog niet. want er moet nog over worden gesprokenaldus de meisjes. Aanleiding tot inrichting van het museum was de vondst van een wes pennest. dat overigens inmiddels ka pot is en daarom niet meer in de ex positie is opgenomen. de voorwerpen bestaat uit stenen, schelpen en fossielen, gevonden tij dens de vakanties van de familie Hof- man in de Franse Ardèche en van de familie van Wezel in Bretagne en En geland, Daarnaast staan er ook pot ten met verschillende dieren op sterk water. „De meeste dieren hebben we achter in de turn gevonden", vertelt Merel van Wezel. Ook staat een koeieschedel in het museüm. „Die moet ik elke keer opnieuw opzetten, want die schedel bestaat uit drie de len. Soms staat hij wel een beetje an ders dan de vorige keer, omdat de delen niet helemaal goed aanslui ten". vertelt Merel. Ook hebben ze veel boeken verza meld over de natuur, die te be zichtigen zijn. Er komt steeds meer bij, want bezoekers komen zelfs met appels en peren uit de tuin, die zij het museum aanbieden. De kinderen maken reclame voor hun museum met folders en pamfletten, die zij bij kennissen in de brievenbus stoppen. De toegang tot het museum is gratis, maar vrijwillige bijdragen worden niet geweigerd. Die worden doorge stuurd naar Greenpeace. Het geld wordt dus gebruikt voor het behoud van de natuur en niet van het mu seum. Daar zorgen de kinderen, on danks alle organisatorische proble men, met behulp van hun bezoekers zelf voor. „We krijgen misschien nog een scha- pekop. die een mevrouw vermoede lijk op zolder heeft staan en wel weg wil doen. Ze wist echter nog niet ze ker. of ze die kop nog had. Nou, als ik er een had zou ik hem nooit weg doen hoor", vertellen MeVel en Machteld. Hans Tabbers onder redactie van Jacqaes Cats STUDIEDAG 'VROUW IN LAND- EN TUINBOUW': KAPELLE- Vrouwen die op de boerde rij samen met hun man meewerken moeten net zo goed gelijkwaardig be handeld worden als het gaat om socia le en fiscale kwesties. Bovendien is het wenselijk, dat ze zich wat nadrukkelij ker presenteren binnen organisaties en coöperaties. Dat zijn nog teveel pu re mannengemeenschappen. Tot deze slotsom kwam een gezelschap dames tijdens een dagje discussieren over een vong jaar door het Landbouw schap de wereld ingestuurde nota on der de titel De vrouw in land- en tuin bouw'. De Zeeuwse agrarische commis sie nam er het initiatief toe. Nog tijdens de in 'De Vroone' in Kapelle belegde bijeenkomst kregen de dames dinsdag t e horen, dat er in de kring van de CBTB West-Nederland ook al druk wordt ge dacht over stimulering van mogelijkhe den om te komen tot een integratie van de vrouwen in de overwegend uit man nen bestaande organisaties. Woord voerder Nanne Groot deelde tenminste mee. dat er een voorstel ter bespreking ligt, waarin erop wordt aangestuurd de in het boerenbedrijf vaak zo bijzonder actieve vrouw des huizes meer te be trekken bij allerlei beleidskwesties. Het is de bedoeling, dat er - bij wijze van tussenvorm- een soort vrouwenadvies commissie zal ontstaan, met vertegen woordigsters uit alle agrarische com missies binnen het werkgebied Deze commissie zou dan het bestuur dienen te adviseren omtrent die mogelykhe- den tot integratie. Nog teveel gaan de organisaties erzo viel dinsdag te beluis teren- van uit dat het alleen de man is die zich interesseert voor de agenda van de vergaderingen, terwij! ook de be trokkenheid van de vrouw bij de te be spreken materie tegenwoordig bijzon der groot is, omdat ze zoveel uren strekt in de assistentie bij de bedrijfsvoering. Integratie Uit sommige uitlatingen viel af te lei den, dat er wel eens vraagtekens wor den gezet bij de kwestie of de mannen de vrouwen wel voldoende stimuleren tot geinteresseerdheid in het werk bin nen de organisatie. Misschien worden - zo werd verondersteld -vrouwen eer der afgeremd onder het motto: als ik mijn vrouw meebreng naar de verga dering zit ik teveel in de kijkerd. Van verschillende kanten werd opgemerkt dal de dames er ook zelf het een en an der aan kunnen doen om die integratie mogelijk te maken. En daarbij dienen ze zich, zo werd er waarschuwend aan toegevoegd, niet al te zeer te laten ge bruiken als franje, als charmant ele ment, altijd nog goed voor het zorgen voor een bloemetje op de vergadertafel en voor het regelen van de koffie. Er werden tijdens de bijeenkomst in 'De Vroone' nog vele andere zaken bespro ken. die te maken hebben met de posi tie van de vrouw binnen het boerenbe drijf. Deze vaak zo onopvallende werk neemster zou al die uren, die ze in het eigen bedrijf steekt veel meer zichtbaar moeten maken, zo werd er gesteld. Dat kan belangrijke effecten hebben voor het geval er een bferoep moet worden gedaan op sociale voorzieningen En ook in fiscale omstandigheden is het zeer wenselijk om de eigen taak van de vrouw binnen het bedrijf nader aan te geven. Op een aantal punten is het - zo bleek tijdens de studiedag onder presidium van mevrouw L. de Hullu- de Nood- hard nodig dat er een gelijkschakeling komt met de maatregelen die elders in de maatschappij gelden. Zo krijgt de in loondienst werkende vrouw twaalf we ken betaald zwangerschapsverlof. Maar de boerinnen weten he: arbeids ongeschiktheid tengevolge van voldra gen zwangerschap is uitgesloten Mee werkende boerinnen hebben op z'n minst recht op hulp, zo werd gesteld. Nu gpbeurt. het dat jonge moeders in het boerenbedrijf soms na acht dagen al weer volop met andere zaken binnen het bedrijf bezig zijn inplaats dat ze zich alleen maar om zichzelf en de baby be kommeren. Uit de discussies bleek verder onder meer dat er nog te weinig bekend is rond de algemene arbeidsongeschikt heidswet (AAW). In de praktijk zou zijn gebleken dat er nog teveel een valse schaamte bestaat, die belet dat men vanuit agrarische kring ccn beroep doet op de mogelijkheden die deze wet te bieden heeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 7