0: Actieve boerinnen meer bij beleidskwesties betrekken m oningbouwvereniging weer inancieel gezond maken' Natuurhistorisch J. S. Lenselink kreeg gouden eremedaille VLISSINGSE KINDEREN BEGONNEN MUSEUMPJE Aug. de Meyer mag in Terneuzen beperkt munitie aanvoeren PZC/provIncie ERNi RNEUZENS BESTUUR OVER AANPAK: Drs GJ. Hendriks, voorzitter van de Raad van Arbeid, speldt de koninklij ke onderscheiding op bij de heer Lenselink. Links diens echtgenote. VEERTIG JAAR BIJ RAAD VAN ARBEID MIDDELBURG - De heer J. S. Len selink (57) uit Middelburg is dins dagmiddag onderscheiden met de gouden eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Hij kreeg de koninklijke onder scheiding in verband met zijn veertigjarig ambtsjubileum bij de Raad van Arbeid te Middelburg. De onderscheiding werd hem gis termiddag uitgereikt door drs. GJ. Hendriks, voorzitter van de Raad van Arbeid Dat gebeurde tijdens een feestelijke bijeenkomst in de kantine van het kantoorgebouw aan de Spanjaardstraat. De heer Lenselink is bij de Raad van Arbeid werkzaam als clicf de oeene controle van de afdeling kinderbij slag. Voorzitter Hendriks ging uit gebreid in op de loopbaan van de jubilaris. Hij herinnerde eraan, dat de heer Lenselink ook op kerkelijk gebied uiterst actief is geweest. Zo was hij jarenlang ouderling van de gereformeerde kerk in de Zeeuwse hoofdstad. HIJ karakteriseerde de jubilaris als een bijzonder gewaar deerd collega. Tijdens de bijeen- komst werd ook het woord gevoerd door de heren M. P Gunst (chef van de afdeling kinderbijslag) en N. van de Broeke (bureauchef) Ook zij lie ten zich in uiterst lovende bewoor dingen uit over de jubilaris. tNSOAG I SEPTEMBER 198! Ufo»! IWdfM functioneren. Het bestuur en de direc teur dachten daar heel verschillend over. Ik heb begrepen dat de directeur onder meer is verweten dat hij bepaalde plannen ontwikkelde... Nou, als Engels- ma vindt dat hij als directeur toch een redelijke vorm van zelfstandigheid moet hebben, zit hij natuurlijk op ónze lijn, dat is duidelijk. Zo'n man moet ook de ruimte krijgen". Afspraken Overigens kwam Van den Brink niet ontevreden terug van het overleg met het dagelijks bestuur van de woning bouwvereniging. „Er zijn toch wel goe de afspraken geöiaakt". Het bestuur verwacht nog deze week een rapport naar aanleiding van de inventarisatie. Daarna wordt bekeken welke paden kunnen worden bewandeld om extra subsidies los te peuteren voor bet weg werken van dat achterstallig onder houd. Bovendien worden de externe relaties (de bedrijven waarmee wordt gewerkt) onder de loep genomen. Van den Brink: „Ons is verteld dat, moch ten er aan de hand daar van wijzigin gen op til zijn, wij dan in een zeer pril stadium bij de zaak worden betrokken. Ik denk dat we dan over eind oktober praten". De verkiezingen voor de eerste onder nemingsraad van de woningbouwver eniging worden bespoedigd. Was eerst de datum 16 november vastgelegd, na overleg met de bonden is die datum ver schoven naar 1 oktober. Tot die eerste oktober wordt het personeel vertegen woordigd door een overlegcommissie, die trouwens ook de verkiezingen voor bereid. Van den Brink tenslotte: „Ik heb echt de indruk dat er naar wordt gestreefd de huidige werksituatie te continueren, maar dat - waar nodig - enige aanpas singen zullen worden doorgevoerd. De onrust onder het personeel lijkt me niet zo een-twee-drie weg te werken. Maar het zal al heel belangrijk zijn, wanneer het personeel precies te horen krijgt, wat het bestuur nu precies van plan is'. Het persbericht van het bestuur sluit daar by aan. Citaat: „Van de zijde van het bestuur is er nadrukkelijk op gewe zen dat wordt gestreefd naar een aan passing in de organisatie en werkwyze, die is gericht op het op langere termijn financieel gezond maken van de wo ningbouwvereniging. Daarbij is de vak organisaties toegezegd dat getracht zal worden een en ander te realiseren met handhaving van het huidige perso neelsbestand". Personenauto opengebroken in Cadzand-Bad C ADZ AND-BAD -F Onbekenden heb ben in de nacht van maandag op dins dag de personenauto van de Belg H. J. S. uit Tervuren opengebroken. De auto stond geparkeerd aan de Sleedoorn- straat in Cadzand-Bad. De daders kwamen het voertuig binnen door het forceren van een toch- traampje. De buit bestond uit een cas sette-recorder ter waarde van 800 gul den. Drie auto's zwaar beschadigd bij bij inhaalmanoeuvre WE ME LD INGE - Maandagavond om streeks 13.00 qur wilde de 27-jarige B. A. V. uit Ka pel le in de Wilhelmina- straat te Wemeldinge de geparkeerde auto van G. van de D. uit Kapelle pas seren. Hij merkte echter te iaat de uit tegenovergestelde richting komende personenauto op, bestuurd door de 33- jarige G. J. L. uit Wemeldinge. V. kwam met de auto van L. frontaal in botsing en botste tegen de auto van Van de D. op, die door het tuinhek een tuin in schoof. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Alle auto's werden zwaar beschadigd. ij»elg gewond bij ingeval Schoondijke pHOONDIJKE - De Belg J. M. uit int-Amandsberg is dinsdagmorgen s instreeks half negen bij een eenzijdig ngeval op de Willemsweg te Schoon- j tjke gewond geraakt. 4 (ij werd met een hersenschudding en (ïkele kleine wondjes per ambulance vergebracht naar het Sint Antonlus- lekenhuis te Oostburg. Het ongeval E beurde toen M. na het inhalen van n auto terug naar rechts ging en be- 'g pn te slingeren. Hij belandde aan de i_ (chterkant ln de sloot. Twee personenauto's beschadigd bij tanrijding Sluis jUIDZANDE - Bij een aanrijding op e kruising 'Potjes', dinsdagmorgen mstreeks half elf, raakten twee perso- enauto's zwaar beschadigd. be Belgische automobilist P. K, P. K. t R. uit Dixmuide. komend uit de rich- ng Cadzand, verleende op de kruising pen voorrang aan een personenauto (estuurd door C. A. van D. uit Sluis, die pt de richting Sluis kwam. Persoonlij- e ongevallen deden zich niet voor. STUDIEDAG 'VROUW IN LAND- EN TUINBOUW': KAPELLE- Vrouwen die op de boerde rij samen met hun man meewerken moeten net zo goed gelijkwaardig be handeld worden als het gaat om socia le en fiscale kwesties. Bovendien is het wenselijk, dat ze zich wat nadrukkelij ker presenteren binnen organisaties en coöperaties. Dat zijn nog teveel pu re mannengemeenschappen. Tot deze slotsom kwam een gezelschap dames tydens een dagje discussieren over een vorig jaar door het Landbouw schap de wereld ingestuurde nota on der de titel 'De vrouw in land- en tuin bouw'. De Zeeuwse agrarische commis sie nam er het initiatief toe. Nog tijdens de in 'De Vroone' ln Kapelle belegde bijeenkomst kregen de dames dinsdag te horen, dat er in de kring van de CBTB West-Nederland ook al druk wordt ge dacht over stimulering van mogelijkhe den om te komen tot een integratie van de vrouwen in de overwegend uit man nen bestaande organisaties. Woord voerder Nanne Groot deelde tenminste mee. dat er een voorstel ter bespreking ligt, waarin erop wordt aangestuurd de in het boerenbedrijf vaak zo bijzonder actieve vrouw des huizes meer te be trekken bij allerlei beleidskwesties. Het is de bedoeling, dat er - bij wijze van tussenvorm- een soort vrouwenadvies commissie zal ontstaan, met vertegen woordigsters uit alle agrarische com missies bmnen het werkgebied Deze commissie zou dan het bestuur dienen te adviseren omtrent die mogelijkhe den tot integratie. Nog teveel gaan de organisaties erzo viel dinsdag te beluis teren- van uit dat het alleen de man is die zich interesseert voor de agenda van de vergaderingen, terwyl ook de be trokkenheid van de vrouw by de te be spreken materie tegenwoordig bijzon der groot is, omdat ze zoveel uren strekt in de assistentie bij de bedrijfsvoering. Integratie Uit sommige uitlatingen viel af te lei den, dat er wel eens vraagtekens wor den gezet bij de kwestie of de mannen de vrouwen wel voldoende stimuleren tot geinteresseerdheid in het werk bin nen de organisatie. Misschien worden - zo werd verondersteld -vrouwen eer der afgeremd onder het motto: als ik mijn vrouw meebreng naar de verga dering 'zit ik teveel in de kijkerd. Van verschillende kanten werd opgemerkt dat de dames er ook zelf het een en an der aan kunnen doen om die integratie mogelijk te maken. En daarbij dienen ze zich, zo werd er waarschuwend aan toegevoegd, niet al te zeer te laten ge bruiken als franje, als charmant ele ment, altijd nog goed voor het zorgen voor een bloemetje op de vergadertafel en voor het regelen van de koffie. Er werden tydens de bijeenkomst in 'De Vroone' nog vele andere zaken bespro ken. die te maken hebben met de posi tie van de vrouw binnen het boerenbe drijf. Deze vaak zo onopvallende werk neemster zou al die uren, die ze in het eigen bedrijf steekt veel meer zichtbaar moeten maken, zo werd er gesteld. Dat kan belangrijke effecten hebben voor het geval er een beroep moet worden gedaan op sociale voorzieningen. En ook in fiscale omstandigheden is het zeer wenselijk om de eigen taak van de vrouw binnen het bedrijf nader aan te geven. Op een aantal punten ls het - zo bleek tydens de studiedag onder presidium van mevrouw L. de Hullu- de Nood- hard nodig dat er een gelijkschakeling komt met de maatregelen die elders in de maatschappij gelden. Zo krijgt de in loondienst werkende vrouw twaalf we ken betaald zwangerschapsverlof. Maar de boerinnen weten het: arbeids ongeschiktheid tengevolge van voldra gen zwangerschap is uitgesloten. Mee werkende boerinnen hebben op z"n minst recht op hulp. zo werd gesteld. Nu gebeurt het dat jonge moeders ln hel boerenbedrijf soms na acht dagen al weer volop met andere zaken binnen het bedrijf bezig zijn inplaats dat ze zich alleen maar om zichzelf en de baby be kommeren. Uit de discussies bleek verder onder meer dat er nog te weinig bekend is rond de algemene arbeidsongeschikt heidswet (AAW). In de praktijk zou zijn gebleken dat er nog teveel een valse schaamte bestaat, die belet dat men vanuit agrarische kring een beroep doet op de mogelijkheden die deze wet te bieden beeft. JtNEUZEN - Het bestuur van de Woningbouwvereniging Terneuzen wil zo snel mogel ijk bij het pisterie van volkshuisvesting in Den Haag proberen extra geld los te peuteren voor het uitvoe- I van achterstallig onderhoud. De afgelopen jaren liep die post op tot zo'n 20 miljoen gulden en vereniging ziet geen kans op korte termijn fikse bedragen op tafel te leggen om het onderhoud f te bekostigen. :e week nog lichten de adviseurs van het bestuur de werkorganisatie door. Aan de hand van die (entarisatie Wordt bekeken of 'het apparaat' van de vereniging (56 werknemers) op een andere (nier aan de slag moet. Om het overleg met het personeel te structureren, wordt nog deze week 'overlegcommissie' geïnstalleerd. Die wordt op 1 oktober vervangen door de nieuw-gekozen lernemlngsraad. lariabeeld uit kerk Sluis gestolen (jUIS - Uit de rooms-katholieke kerk t de Kerkstraat te Sluis is een hou- Mariabeeldje ontvreemd. De dief- 1 is maandag overdag tussen negen ■en half zeven gepleegd. ie kerk was geopend. Het beeld stelt de ruisafneming van Christus op de lboot van Maria voor en is een repro- Uktie van Michelangelo. De waarde ln het beeldje is niet bekend, maar izien de antieke staat zal die groot F Merel van V/ezel en Machteid Hofman bij de collectie van hun natuurhistorisch museumpje. bestuur wil - en dat wordt bena- kt in een schrijven dat dinsdag aan toneel en pers werd verstrekt - op je termijn komen tot een andere ipak, die volledig is gericht op het indeel gezond maken van de vereni- g. Vorige week woensdag besloot het pmeen bestuur ing. H. Engelsma aan ant te schuiven. In het gesprek met tonden - die vooral ongerust waren lat in een eerste persbericht, ver- kt door het bestuur, werd gespro- van een reorganisatie - werden de tergronden van die maatregel be- jlturele raad Goes aat weer over ieuwe voorzitter te ES - Andermaal gaat de Goese cul- ele raad proberen een kandidaat te wijzen die, zo is de bedoeling, de dige voorzitter S. K. Gorter moet 'olgen. Dat heeft tot nu toe nogal t moeite gekost. De afgelopen maan- i is al twee keer over de voordracht i een nieuw lid voor de culturele d gepraat zonder dat dit tot een be- ising heeft geleid. ovankelijk waren er drie gegadigden ir het voorzitterschap. Na vier keer mmen bleek er een afgevallen te zijn. andere twee. J. W. Harting en G. van ssum (beiden uit Kloetinge), moch- zich ieder in een even groot aantal ihangers in de culturele raad verheu- de stemmen staakten met vijf te- vijf Daarom moest volgens de re- s een nieuwe vergadering worden geschreven- Die kon echter niet Drgaan omdat te weinig leden aanwe- waren. Vrijdagavond wordt op- uw geprobeerd eruit te komen. De icedure is dan kort maar krachtig: ;ene die bij de stemming een vol- ekte meerderheid krijgt, zal bij de ge en teraad worden voorgedragen als uw lid van de culturele raad. Wan- er de stemmen weer staken beslist stond het lot Wanneer de gemeente- id het nieuwe lid benoemd heeft kan culturele raad begin november uit midden een nieuwe voorzitter kie- culturele raad vergadert vanaf 19.30 r in het stadhuis. Aan de orde komen der het ontwerp-jaarprogxamma •cifiek welzijn 1983. de discussienota formatie en inspraak' het verslag er het seizoen 1981/1982 van het bu- iu vorming en de werkgroep vorming ontwikkeling van de culturele raad enkele subsidie-aanvragen. uto gestolen in adzand-Bad DZAND-BAD - Onbekenden heb- in de nacht van maandag op dins- de personenauto gestolen van de ütser K. M. uit Bergneustadt. De au- i stond afgesloten geparkeerd in de (euwerikeniaan te Cadzand-Bad. ft betreft een Mercedes 300 diesel met |t kenteken GMCM-779. M. is met (kantie in Cadzand-Bad. HINDERWETVERGUNNING TERNEUZEN - Het college van b. en w. in Terneuzen wil het overslagbe drijf Aug. de Meyer- met enige beper kingen - toestemming geven voor de aanvoer van munitie. In de zuidelijke kanaalhaven mag het bedrijf veertig of vijftig ton explosieven aanvoeren, en dat is overeenkomstig de aanvraag. Veertig ton per lading, als het in de gevarenklasse één valt, en vijftig ton als de munitie minder explosief is. Voor de aanvoer in de Zevenaarhaven heeft het college in de hinderwetver gunning beperkingen opgesteld, op ad vies van de directeur Materieel van de Koninklijke Landmacht in Den Haag. De Meyer had ook hier ladingen van maximaal 40 tot 50 ton willen aanvoe ren, maar dat is in de uiteindelijke hin derwetvergunning teruggeschroefd tot zes ton. De beperking is opgelegd in ver band met de nabijheid van Broomche- mle op een afstand van hemelsbreed ongeveer 800 meter. Het college zag daar aanvankelijk geen probleem in, maar de directeur Materieel dacht er anders over. De Meyer heeft na overleg met het colle ge ingestemd met die beperking. De be zwaarschriften, die in de tweede ter mijn wérden ingediend door de Vereni ging Milieuhygiëne Zeeland (VMZ) en de politieke groepering Links Perspec tief Terneuzen zijn door het college niet ontvankelijk verklaard. Burgemeester en wethouders zijn van mening dat de groeperingen niet duidelijk hebben kunnen maken waarom ze niet in de eerste termijn bezwaar hebben aange tekend. De tweede termijn staat immers alleen open voor degenen die al eerder bezwa ren indienden. De VMZ en Links Per spectief Terneuzen deden dat niet, en hebben daar volgens het college geen steekhoudende redenen voor kunnen aanvoeren. Bij de Raad van State kan de komende vier weken nog schorsing worden gevraagd van de beschikking van het Terneuzense college. Vlissingen kent sinds kort een natuur-tustonsch museumpje, opgezet door kinderen. Het is gevestigd in het pand Wilhelminastraat 73 en alleen te bezichtigen op zondagmiddag, van 12.00 tot 16D0 uur. Achter de organisatie staan vier kinderen, die hun verzameling stenen en andere voorwerpen uit de natuur, gevonden tijdens de vakantie, al enige tijd zagen uitgroeien tot een bezienswaardige hoeveelheid. Voldoende voor een mu seum, besloten zij, nadat eerdere overmoedige pogingen daartoe waren mislukt. En nog steeds breidt de collectie zich nit met nieuwe aanwinsten, die vaak worden geschonken door bezoekers. „Alles wat met de natuur te maken grootdeel van de tentoongestel- beeft vinden wij interessant voor ons museum", zeggen Merel van Wezel (9) en Machteid (9) Hofman, uit de vijfde klas van de Ichtusschool. Zü blijken de sterke motoren achter de organi satie. die verder bestaat uit Dimittri van Wezel (12) en Maarten Hofman (11), broers van beide vriendinnen. Het museum moet elke zondag na melijk opnieuw worden opgebouwd en afgebroken en dat betekent bijna drie kwartier werk, voor de toegang kan worden vrijgegeven. En dan moeten ze er ook de hele middag zijn, om de mensen rond te leiden. Merel en Machteid vinden dat erg leuk werk. elke keer weer opnieuw. Maar de jongens voelen meer voor een taakverdeling. „De meisjes zorgen voor het museum en wij zoeken naar nieuwe voorwerpen", stelt Maarten voor. De meines luisteren kritisch. de voorwerpen bestaat uit stenen, schelpen en fossielen, gevonden tij dens de vakanties van de familie Hof- man in de Franse Ardècbe en van de familie van Wezei in Bretagne en En geland- Daarnaast staan er ook pot ten met verschillende dieren op sterk water. „De meeste dieren hebben we achter in de tuin gevonden", vertelt Merel van WezeL Ook staat een koeleschedel in het museum. „Die moet ik elke keer opnieuw opzetten, want die schedel bestaat uit drie de len. Soms staat hij wel een beetje an ders dan de vorige keer, omdat de delen niet helemaal goed aanslui ten". vertelt MereL Organisatorische problemen hebben ze ook. geven zy toe. ..Daarover zal dan moeten worden vergaderd. Dat is tenminste de bedoeling Helemaal zeker is dat nog niet, want er moet nog over worden gesproken", aldus de meisjes. Aanleiding tot inrichting van het museum was de vondst van een wes pennest. dat overigens inmiddels ka pot is en daarom niet meer in de ex positie is opgenomen. gelsma, als een Incident Be heb veel meer te maken met de onrust bij het personeel, gerezen naar aanleiding van die berichten over een op handen zijnde reorganisatie". Van den Brink is aan de hand van de hem verstrekte gegevens wel duidelijk geworden dat Engelsma het veld moest ruimen nadat - in de eerste plaats op aangeven van de accountant - door de Nationale Woningraad een onderzoek werd ingesteld naar problemen rond het gebruik van het magazijn. Van den Brink: „Uit dat onderzoek bleek dat die problemen kennelijk een gevolg waren van onduidelijke richtlij nen. Aan de hand daarvan werd vastgesteld dat de eerstverantwoordelijke - de di recteur dus - had gefaald. Daarnaast is Engelsma verweten dat hij mogelijkhe den om het enorm achterstallig onder houd weg te werken heeft laten liggen. Door hem zou de vereniging subsidies aan de neus voorby hebben zien gaan". Volgens de FNV-districtsbestuurder is de kem van de zaak eigenlijk: „Tja, ver schil van inzicht over de manier van Ook hebben ze veel boeken verza meld over de natuur, die te be zichtigen zijn. Er komt steeds meer bij, want bezoekers komen zelfs met appels en peren nit de tuin, die zij het museum aanbieden. De kinderen maken reclame voor hun museum met folders en pamfletten, die zij bij kennissen ln de brievenbus stoppen. De toegang tot het museum is gratis, «naar vrijwillige bijdragen worden niet geweigerd. Die worden doorge stuurd naar Greenpeace. Het geld wordt dus gebruikt voor het behoud van de natuur en niet van bet mu seum. Daar zorgen de kinderen, on danks alle organisatorische proble men, met behulp van hun bezoekers zelf voor. „We krijgen misschien nog een scha- pekop, die een mevrouw vermoede lijk op zolder heeft staan en wel weg wil doen. Ze wist echter nog niet ze ker, of ze die kop nog had. Nou, als Ik er een had zou ik hem nooit weg doen hoor", vertellen Merel en Machteid. Hans Tabbers Districtsbestuurder Jan van den Brink van de Dienstenbond FNV: „Ik be schouw dat, wat er is gebeurd met En- Jan van den Brink ouder redactie van Jacques Cats

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 31