Avondklok in Polen na felle betogingen NEDERLANDER MOET LEREN LEVEN MET WERKLOOSHEID' Israëli's schieten Syrische Mig neer LAAT IN AVOND NOG GEVECHTEN vandaag Botsing op trottoir kost man het leven Rapport Sociaal-Cultureel Planbureau: Prijs boeken 5,4 procent omhoog Iets hogere temperaturen In de morgen af en toe zon. In de mid dag toenemende bewolking, mogelijk gevolgd door regen. Middagtempera- tuur ongeveer 18 graden. Matige naar zuidwest draaiende wind. DEN HAAG - CDA-minister Van der Stee van financiën is dinsdag op een verkiezingsbijeenkomst in Den Haag uitgevaren tegen de dirigent van het Concertgebouworkest, Bernard Hai tink, die heeft aangekondigd ons land te zullen verlaten als de aangekondig de reorganisatie van de orkesten door gaat. Bij die reorganisatie zou ook het De uitlatingen van Haitink vindt Van der Stee „echt schandelijk". Jarenlang heeft de overheid met gulle hand in Ne derland een bloeiend muziekleven mo gelijk gemaakt, en terecht. Maar nu het wat minder gaat moet men net als te- dereen iets terug. V/oorden als die van Haitink, die niet tot de minimumloners in ons land behoort, vind ik beledigend voor iedereen die een uitkering heeft en ook noodgedwongen de eindjes aan el kaar moet knopen", aldus de bewinds man. Dat gezeur is er volgens hem ten diepste de oorzaak van dat de goeden onder de kwaden moeten leiden Dat is asociaal, meent Van der Stee. (van onze correspondent WENEN - Tienduizenden Polen hebben de dreigementen van het militaire regime getrotseerd en zijn dinsdag de straat op gegaan om te demonstreren voor de verboden vakcentrale Solidariteit en tegen het handhaven van de oorlogstoestand in het land. Op een aantal plaatsen ondermeer Wroclaw en Lenica, is de avondklok ingesteld. Telefoonverbindingen tussen de meeste steden zijn verbroken. Al dagen tevoren hadden de militaire machthebbers geprobeerd het volk te intimide ren door een overweldigend militair machtsvertoon op plaatsen waar moeilijkheden, rellen en demonstraties werden verwacht. Punten die door Solidariteit waren genoemd als vergaderplaat sen, waren hermetisch afgegrendeld. Tot dinsdagmiddag vier uur. de tijd waarop de ondergronds werkende vak bondsleiders hadden opgeroepen tot demonstraties ter herdenking van de tweede veijaardag van de overeen komst van Gdansk, die destijds tot wet telijke erkenning van de vrije vakcen trale leidde, was er geen spoor van de- demonstratie Op verschillende plaatsen ïs gisteren weer gedemonstreerd tegen het stor ten van kernafval met Nederlandse schepen in de oceaan, 's Middags werd de Nederlandse ambassade in Bnissel voor korte tyd bezet. Verder waren er acties in Zeebrugge, Amsterdam en Den Haag, waar de Belgische ambas sade het doelwit van de betogers was PAGINA 3 korter werken NCW-voorzitter Van Eijkelenburg meent dat arbeidstijdverkorting al leen op vrijwillige basis mag worden ingevoerd. Voor de jongeren kan even tueel een uitzondering worden ge maakt. Gedwongen rantsoenering van de arbeid, om zo grote psychische schade bü jeugdige werklozen te ver mijden. is dan aanvaardbaar PAGINA 7 monstraties te bekennen, behalve in Wroclaw, waar rond 3000 jongeren al om drie uur op de been waren Om kwart over vier brak in talrijke ste den tegelijk de verwachte opstand uit. In de Baltische havenstad Gdansk, de geboorteplaats van Solidariteit, ver scheen een mensenmenigte van 20.000 mannen en vrouwen bij het immense monument dat na het sluiten van de overeenkomst van Gdansk is opge richte Het monument alsmede de aan grenzende Lenin-scheepswerf, waar in 1980 de overeenkomst werd onderte kend, waren bijna op de millimeter af gegrendeld. Soldaten en leden van de gevreesde militia stonden schouder schouder. Arbeiders die de scheepswerf verlieten, kregen toestem ming naar het monument te gaan, maar mensen die uit de stad waren gekomen werd de toegang geweigerd. Toen de menigte bleef opdringen, werd al snel traangas ingezet. De demon stranten lieten zich in vele gevallen ech ter niet onbetuigd en gooiden de traan- gasbommen terug naar soldaten en mi litia. Daarop volgden acties waarbij de samengedromde massa met gummik nuppels uit elkaar werd gedreven en de gevechten zich over de hele havenstand uitbreidden. Volgens onbevestigde be richten hebben demonstranten ook het partijgebouw van de communistische partij in Gdansk in brand gestoken. De betogingen duurde hier gisteravond laat nog voort. 2In Wroclaw vielen alle telefoonverbin- Slot zie pag. 8 kol. 5) emancipatie De emancipatie van de vrouw in het boerenbedrijf moet verder gestalte krijgen. In sociale en fiscale kwesUes heeft de op het bedrijf meewerkende vrouw recht op een gelijkwaardige be handeling als haar man. PAGINA 13 vakopleiding De bouwwerkgevers onderzoeken de mogelijkheid een eigen systeem van vakopleiding te stichten. Jongeren met een lts-diploma zullen dan in re gionale opleidingsinstituten terecht kunnen voor een bedril Isoplelding conditie Een ongezonde leefwijze (vet eten. wei nig beweging, alcohol en roken) is er de hoofdoorzaak van dat veel surveille rende politiemensen een slechte licha melijke conditie hebben. Uit het on derzoek, toegespitst op de groep 20 tot 30 jaar, komen de vrouwelijke agenten er iets beter van af dan hun mannellj ke collega's. PAGINA 16 en 17 korfbal De Zeeuwse korfbaltrainers menen dat er keihard geknokt zal moeten worden om de sterke posities van de verschillende clubs te kunnen behou den. Als dat lukt, dan zien ze goede kansen om nog verder naar de top door, te stoten. Plannen, verwachtingen en teleurstellingen bij de start - zaterdag en zondag - van een nieuwe veldkorf- balcompetitie Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie: 4. Sport: 15, 16 en 17. Radio en televisie: 19. Financien: 21. BEIROET - bewoners van Jouni bekijken de wrakstukken van de neergeschoten Syrische Mig. WEINBERGER IN MIDDEN-OOSTEN GDANSK - Duizenden aanhangers van het geschorste vakverbond 'Solidariteithebben dinsdag het verbod en de waarschu wingen van de Poolse autoriteiten getrotseerd en de demonstraties gehouden ter herdenking van de tweede verjaardag van de akkoorden van Gdansk. In Gdansk wierpen demonstranten barricades op Duizenden leden van de oproerpolitie traden hard op. Van onze correspondent) JERUZALEM - Terwijl de laatste Sy rische soldaten door de Israëlische li nies heen vanuit Beiroet richting Syrié vertrokken, vond gistermorgen een luchtgevecht plaats tussen Israëlische en Syrische gevechtsvliegtuigen, waarbij een Syrisch vliegtuig van het type Mig-25 werd neergeschoten. Het vliegtuig stortte neer op een huis in het stadje Jounie, ten noorden van Bei roet. Eén piloot kwam om, de andere werd door de Israëli's krijgsgevangen gemaakt. Het vliegtuig was op een verkennings- missie toen het door de Israëli's werd onderschept. Er is gisteren voorts nog een aantal incidenten gemeld in ooste- "lijk Libanon langs de Israëlisch-Syri- sche bestandslijn. In Damascus beloofde president Assad aan de Palestijnse vrijheidsstrijders die vanuit Beiroet naar Syrië zijn geëva cueerd. „volledige vrijheid van hande len" bij de strijd voor bevrijding van Palestina. Habib zal volgende week naar Was hington terugkeren om een hoge on derscheiding in ontvangst te nemen en om met president Reagan te spreken over de vogende fase van hetbemidde- lingswerk over de kwestie Libanon. Dit heeft het Witte Huis dinsdag be kendgemaakt. UTRECHT/DEN HAAG (ANP) - In de Utrechtse binnenstad is dinsdagmiddag een man door een 17-jarige jongen dood gestoken nadat hij op het trottoir tegen hem aan gelopen was. De jongen stak volgens de Utrechtse politie na een woordenwisseling die volgde op de botsing, de man recht in het hart. Het slachtoffer, de 45-jarige A. P. Ottenhof uit Nieuw-Vennep, overleed op weg naar het ziekenhuis. De dader, die in het gezelschap van twee vrienden was, kon korte tijd na de steekpartij elders in Utrecht worden aange houden. Volgens de Utrechtse politie heeft hij verklaard in een vlaag van woede de dodelijke steek te hebben toege bracht. Een 41-jarige man is dinsdagochtend om zeven uur in de Kraaijenhoffstraat te Den Haag door een nog onbekende dader met een jachtgeweer doodgeschoten. Volgens de poli tie kreeg het slachtoffer, woonachtig in Den Haag. in een café ruzie met de dader, Tijdens de ruzie zou de man een mes hebben getrokken Hierna schoot de dader het slachtoffer met een jachtgeweer met afgezaagde loop in de borst Habib Intussen is de Amerikaanse minister van defensie Weinberger in Beiroet aan gekomen, waar hij onder meer de VS- troepen die deel uitmaken van de mul- tinatonale controlemacht zal inspecte ren. Vandaag reist Weinberger door naar Israël en vrijdag wordt de Ameri kaanse minister in Cairo verwacht, waar hij zal spreken met president Moe barak. Loodsen naar rechter voor radiosysteem Westerschelde VLISSINGEN - De afdeling Vlis- singen van de Vereniging de Ne derlandse Loods wil een kort ge ding aanspannen tegen het direc toraat-generaal voor scheepvaart en maritieme zaken (DGSM) om zo de dienstorders met betrekking tot de nieuwe radio blokindeling op de Westerschelde ongedaan te maken. Dinsdagmiddag, tijdens een pro testvergadering in hotel Britannia in Vlissingen, gaven de leden van de Vlissingse afdeling hun flat aan het bestuur om de nodige stappen te ondernemen. Vandaag zal de zaak worden aangekaart bij de (Slot zie pag. 8 kol. 7) Solidariteit Pools symbool verschil met twee f jaar geleden! De laatste dag van augustus 1980 kon digde de geboorte aan van de eerste onafhankelijke vak bond in een communistisch land. Polen - uitgezonderd de commu nistische machthebbers - kon feestvie ren: de zogeheten Akkoorden van Gdansk zouden de weg vnj maken voor nieuwe op democratische leest ge schoeide structuren. Vrijheden, waar van in landen van het Oostblok alleen maar kan worden gedroomd, leken bin nen bereik te komen. De 21 punten in de Akkoorden van Gdansk gaven de Polen voor het eerst sinds de communistische machtsovername ruim dertig jaar gele den uitzicht op vurig verlangde veran deringen op economisch en maatschap pelijk gebied. Twee jaar later heeft de euforie van de eerste dagen plaats ge maakt voor een hernieuwde onderdruk king. De confrontatie tussen de inmid dels verboden en ondergronds opere rende vrije vakcentrale Solidariteit en de oproerpolitie beheerste gisteren het straatbeeld van een aantal grote steden in Polen. De autoriteiten hadden aan gekondigd met alle middelen te zullen verhinderen dat de Polen massaal de straat zouden opgaan om te proteste ren tegen het voortduren van de noodtoestand en daarmee tegelijker tijd de tweede veijaardag van de Ak koorden van Gdansk zouden herden ken. De Poolse regering heeft er de laatste dagen letterlijk alles aan gedaan om de bevolking af te houden van steunbetuiging aan Solidariteit Alleen al het noemen of het horen van het woord Solidariteit moet de machtheb bers in Warschau zo langzamerhand als een vloek in de oren klinken. De rege ring heeft gevleid en gedreigd: als de bevolking dinsdag 31 augustus rustig zou thuisblijven zou de staat van beleg spoedig kunnen worden opgeheven, maar wie zou demonstreren liep de kans streng te worden gestraft De au toriteiten zijn zelfs zover gegaan, dat zij de televisie de hoogtepunten liet uit zenden van het wereldkampioenschap voetbal Het was het laatste zwaktebod van een regering, die weet dat zij de steun ontbeert van een overgrote meer derheid van de Polen en die zich slechts met de wapenen in de hand - en niet te vergeten met Sowjet-Russische steun - kan handhaven. Al meer dan acht maanden probeert Jaruzelski het Pool se volk een vorm van communistische gezindheid op te leggen, die het land in de ogen van Moskou moet rehabiliteren voor de misstappen van twee jaar gele den. Negen op de tien Polen kijken door deze propaganda heen. Voor hen blijft de onafhankelijke vakbond Solidariteit het symbool van vrijheid en nieuwe, de mocratische veranderingen De geest van het Poolse volk, van diegenen, die leiding willen geven aan het tot nu toe geweldloze verzet tegen de autoritei ten, is ongebroken. Dat bleek tijdens de demonstraties van mei dit jaar en het is gisteren opnieuw gebleken Toch is de intimidatiepolitiek van de regering niet geheel zonder succes gebleven: de demonstraties droegen een minder massaal karakter dan bij vonge gelegenheden. Dat zal ongetwij feld een tegenvaller zijn voor de onder gedoken leiders van Solidariteit, die graag honderdduizenden mensen op straat hadden gezien. Niettemin ne geerden duizenden Polen, onder wie veel industriearbeiders in steden als Warschau. Krakau. Gdansk en Wro claw het demonstratieverbod. Eén van hun eisen was de vrijlating van de popu laire vakbondsleider Lech Walesa, die nu alweer meer dan acht maanden ge vangen wordt gehouden. Zoals de za ken er nu voor staan maakt Walesa wei nig kans vrij te komen. De autoriteiten lijken hun greep op de bevolking te heb ben verstevigd. De demonstraties van gisteren hebben de regering niet echt in moeilijkheden gebracht. De machtheb bers in het Kremlin zullen met instem ming hebben geconstateerd, dat Jaru zelski het (voorlopig?) zonder hun hulp kan stellen. Een schrale troost voor de vrijheidlievende Polen, die na een win ter vol zorgen over het dagelijks be staan en acht maanden onderdrukking van de kant van de communistische au toriteiten hard aan rust toe zijn. De vraag is of de ondergedoken leiders van Solidariteit, eens de fakkeldragers van een nieuw verworven vrijheid, de bevol king kunnen blijven inspireren en moti veren. Na de feestroes van augustus 1980 werkt de kater van december 1981 heel lang door. Dim (Van onze redactie economie) DEN HAAG - Nederland zal moeten leren leven met een grote werkloosheid Ook al slagen alle voorgenomen maat regelen tot het scheppen van banen, dan nog zal een belangrijk deel van de beroepsbevolking langdurig, zo niet le venslang. werkloos blijven Tot die con clusie is het Sociaal en Cultureel Plan bureau (SCP) gekomen in zijn rapport over 1982. Tussen nu en 1990 zou er voor 50.000 mensen per jaar extra werk moeten worden geschapen, terwijl er al geen werk is voor een half miljoen mensen vandaag, zo zegt het SCP. Ook de kwar- taire sector (overheid, onderwijs, ge zondheidszorg, buurtwerk en andere sociale arbeid, enz.) biedt geen soelaas Nu al kan volgens het bureau worden voorspeld dat één op de twee of drie jongeren die voor de kwartaire sector zijn opgeleid, daarin geen werk zal kun nen vinden. „Dat in schril contrast met de kans op plaatsing enkele jaren gele den, toen zij him opleiding begonnen' Het SCP vreest dat de grote werkloos heid de sociale en culturele situatie in ons land ingrijpend zal beïnvloeden Het constateert overigens dat de Ne derlander in het algemeen negatief blijft oordelen over uitkeringstrekkers als werklozen en arbeidsongeschikten „In de publieke opinie lijkt het ada gium 'Wie niet werkt, zal niet eten' nog steeds van kracht", zo stelt het SCP vast. Tevreden De Nederlander is er in de laatste jaren, ondanks de terugvallende conjunctuur, met minder tevreden op geworden. Wel beginnen zich rond het inkomen span ningen en zorgen af te tekenen, nu heel langzaam het besef begint door te drin gen dat het met de welvaartsverminde- nng ernst is Men blijkt in Nederland wat voorzichti ger met geld te worden en het verlangen om veel geld te verdienen lijkt wat afge nomen. Men vindt ook veel minder dan zeven jaar geleden dat iedereen er recht op heeft financieel gelijk te blijven Een goede gezondheid vindt de Neder lander nog steeds van het grootste be lang. Het sociale element - een leuk ge zin. veel vrienden en kennissen - krijgt blijkens het onderzoek van het SCP wat meer nadruk. Het belang van de vrije tijd neemt wat toe en met is meer inge nomen met zijn woning en het onder wijs dat men genoten heeft. Steeds minder belangrijk wordt een sterke geloofsovertuiging gevonden. De ontzuiling (minder gebondenheid aan kerken i zal daarom voortgaan, zo voorspelt het bureau. Dat zal trouwens ook gebeuren met de toenemende vrij zinnigheid op het terrein van huwelijk, gezin en seksualiteit. Het bureau constateerde onder de Ne derlander echter een grotere weerstand tegen mensen van een ander ras als naaste buur. Helft eigen huis In de voorbije zeven jaar is Nederland niet karig geweest met zijn aankopen. Het SCP somt op: het aantal huishou dens dat over een kleurentelevisie be schikt. steeg van 32 tot 75 procent: het autobezit nam toe met 12 procent, zo dat thans 76 procent van de huishou dens over minstens één auto beschikt Het aantal eigen woningen nam verder toe Bijna de helft van de Nederlanders woont thans in een eigen huis. Het wo ningtekort is - met een kleine onderbre king aan het eind van de jaren '70 - blij ven dalen Minder hartdoden De gezondheidstoestand van de Neder landers staat op een hoog peil. In het patroon van de belangrijkste doodsoor- (Slot zie pag. 8 kol. 6) DEN HAAG (ANP) - Uitgevers mo gen hun prijzen van boeken in het algemeen met 5.4 procent verho gen. De boekhandel mag de win kelprijs aan de stijging van de uit- geversprijs aanpassen. Het ministerie van economische zaken, dat toestemming voor deze prijsverhoging heeft gegeven, heeft dit dinsdag bekendgemaakt. Vol gens het ministerie is de toestem ming verleend op grond van de kos tenstijgingen van vooral papier, in het afgelopen kalenderjaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1