PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KABINET SCHRAPT PRIJSCOMPENSATIE Greenpeace vertraagt dumping Scheldeborg kleintjes Drieling in Middelburg i- Jaruzelski waarschuwt de Poolse bevolking Trans-Globe expeditie succesvol afgesloten Bedrijfsleven zou moeten volgen vandaag ELS VADER WRAAK VAN VALKE Isport} MINNEB00 ,82 Af en toe een bui Half tot zwaar bewolkt en af en toe een bui. Middagtemperatuur omstreeks 18 graden. Matige zuidwestelijke wind. aan de kust en op het IJsselmeer af en toe krachtig. 3o225e jaargang no. 202 f3i>Vlaandag 30 augustus 1982 LONDEN - De leden van de Trans- Globe-expeditie, de eerste tocht rond de wereld die via de Zuid- en de Noordpool is gegaan, zijn zon dag feestelijk ontvangen in het stadje waar drie jaar geleden van start werd gegaan: Greenwich. Het schip van de avonturiers, de Benjamin Bowring, werd het laat ste stukje van de reis, van de mon ding van de Theems naar Green wich, bestuurd door kroonprins Charles. Hij noemde de leden van de expeditie, die onder leiding stond van Sir Ranulph Fiennes van dr. Charles Burton, „fantastische maar knotsgekke kerels". De Trans-Globe-expeditie begon september 1979 nadat jaren waren verstreken die waren besteed aan. technische voorbereidingen en het vinden van voldoende sponsors om de 50 miljoen gulden kostende avonturenreis te financieren. De eerste grote uitdaging voor de groep kwam, toen zij bij Algiers aan land werden gezet, om via de Saha ra naar Ivoorkust te trekken. Daar werden zjj weer door hun schip op gepikt, en vervolgens ging het via Kaapstad naar Antarctica, waarop 5 januari 1980 een eerste basis kamp werd ingericht. De expeditie van de ene kant van Antarctica naar de andere, zou uiteindelijk bij na een jaar duren. Via Nieuw-Zeeland, Australië en de Verenigde Staten reisde de groep naar Alaska, van waaruit de Noord pool werd genomen. Op 11 april van dit jaar bereikten Ranulph, Burton en de andere expeditieleden de Noordpool, waarna de thuisreis werd aan vaard. FNV-voorzitter Kok riep afgelopen za terdag tijdens een bijeenkomst van de Bouwbond de ruim een miljoen leden van het FNV op te gaan stemmen en dan te kiezen voor een andere koers, die in het belang is van de mensen die aan het werk willen. Nieuws uit Zeeland: 2 en 5 Binnen- en buitenland: 3 Radio en televisie: 7 Sport: 9.10,11,12,13 en 14 Irene van der Laan DOVER (AP - ANP) - De 65-jarige Ame rikaan Ashby Harper werd zaterdag de oudste persoon die ooit het Engels Ka naal zwemmend heeft overgestoken. Hij maakte de oversteek van Dover naar het Franse Wissant in 13 uur en 52 minuten. Harper werd zondagochtend vroeg met zijn begeleidingsboot terug gebracht naar Dover Een official van de bond van Kanaalzwemmers beves tigde toen de tijd van Harper. Harper. leraar aan een middelbare school in Al- bequerque was zaterdagochtend bij zonnig weer bij Dover te water gegaan. „Ik ben nu zeer gelukkig. Maar toen ik in Frankrijk uit het water stapte, voel de ik me koud en oud." zo zei hij tegen een verslaggever De 24-jarige Canadese Cindy Nicholas heeft zondagochtend om acht uur haar poging om het kanaal driemaal non stop over te zwemmen, opgegeven Ze zwom van Dover naar Frankrijk in iets meer dan acht uur en zwom vervolgens terug naar de Engelse kust en besloot op te geven toen ze al opnieuw koers had gezet naar Frankrijk. In totaal vijf zwemmers en zivemsters gelukte het zaterdag het Kanaal zwem mend over te steken. Naast Harper en Nicholas waren dal de 21-jarige Neder landse Irene van der Laan. de 24-jarige Engelse Sharon Beekman en de Zuid- koreaan Ohryun Cho. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het kabinet heeft besloten de ambtenaren, uitkeringstrekkers en mensen met een minimumloon volgend jaar geen prijscompensatie uit te keren. Ook is overeenstemming bereikt over een verhoging van de aardgasprijs met drie cent per kubieke meter. De 'echte minima' kunnen in 1983 opnieuw een eenmalige uitkering verwachten. Deze beslissingen heeft het kabinet za- Het kabinet wil verder: terdag genomen tijdens het beraad over de begroting voor volgend jaar. Het pakket maatregelen bevat verder voorstellen tot lastenverlichting, die tot gevolg hebben dat het koopkracht verlies volgend jaar beperkt blijft. De lonen in het particuliere bedrijfsleven worden vooralsnog vrijgelaten dollemansrit Een Belgische automobilist heeft vrij dagavond in Axel voor een enorme chaos gezorgd. Hij ramde met zijn voertuig drie auto's, ontwortelde drie bomen en zorgde er daarmee voor dat de weg pas vijf uur later weer kon wor den bereden. fruitteeltdag De open dag voor de fruitteelt die afge lopen zaterdag werd gehouden bij dne fruittelers in Zeeland is een groot suc ces geworden. Ruim achttienhonderd belangstellenden namen een kijkje in de peren- en pruimenboomgaarden achtervolging Door de straten van Amsterdam heeft zich zaterdagavond een wilde achter volging afgespeeld die eindigde in een botsing tussen de auto van de ver dachte met een politiewagen Daarbij werden de achtervolgende bestuurder en zijn zoontje vrij ernstig gewond, te vens sleurde hij een politieman enkele meters mee. waarschuwing Premier Begin van Israel heeft Amen- ka en Egypte gewaarschuwd dat elk voorstel van hun kant dat niet in over eenstemming is met de Camp David- akkoorden, Israel van alle verlichtin gen ontslaat Begin doelde op de mo- gelij kheid dat Israel in dat geval vrij is de bezette gebieden te annexeren. wim kok Het kabinet is echter wel van mening dat in het particuliere bedrijfsleven het zelfde - bevriezing van lonen en salaris sen - dient te geschieden. Maar of dat tot een nieuwe loonmaatregel zal leiden als een dergelijke oproep geen resultaat afwerpt is een zaak die volgens minister Terlouw aan het volgende kabinet zal worden overgelaten. de beide btw-tarieven elk met een procent verhogen tot respectievelijk 5 en 19 procent. de sociale premies voor werknemers iets verlagen, zodat het koopkrachtver lies voor de lagere inkomens wat be perkt wordt. Het kabinet heeft het voor stel van minister De Graaf (sociale za ken) gevolgd om hiervoor een deel van de besparingen op de uitkeringen te be stemmen; verder valt te verwachten dat het kabinet de lastendruk voor de werkge vers niet verder zal verlagen (eerder iets zal verhogen), omdat het kabinet vindt dat ook het bedrijfsleven de prijscom pensatie moet schrappen. Dat leidt tot een forse bezuiniging bij de bedrijven; Terlouw liet weten dat het kabinet de collectieve lastendruk iets zal laten stijgen. Hierdoor zal het overheidste kort lager uitkomen. Precieze cijfers wilde hij niet geven. Met deze maatregelen wil het kabinet volgend jaar nog eens f4,5 miljard be zuinigingen op de overheidsuitgaven. Dit bedrag komt boven op de al afge sproken besparingen van f 8 miljard uit de Voorjaarsnota. Zowel premier Van Agt (CDA) als D'66- voorman Terlouw noemden zaterdag de nu opgestelde begroting de „moei lijkste begroting" sinds de Tweede We reldoorlog. PvdA-leider Den Uyl heeft de plannen van het kabinet inmiddels van de hand gewezen. Op een verkiezingsbijeen komst in Arnhem noemde hij de voor stellen verwerpelijk. „Ik zeg daar vier kant nee tegen." zei hij. Volgens hem zullen uitkeringstrekkers als gevolg van deze maatregelen er volgend jaar vijf tot zes procent op achteruitgaan. De lasten van de crisis worden op deze wijze gelegd op de schouders van de groep die het toch al het hardst te ver duren heeft De plannen van het kabinet komen in grote lijnen overeen met de voorstellen die CDA-fractieleider Lubbers op een politieke bijeenkomst in Bameveld donderdag heeft ontvouwd. Het CDA heeft dan ook weinig moeite met de ka- (Slot zie pagina 4 kolom 6) Els Vader kreeg in het afgelopen weekeinde een zware ontgooche ling te verwerken: de atletiekunie besloot om de Vlissingse atlete toch niet af te vaardigen naar de Euro pese kampioenschappen in Athe ne. Naar de mening van de KNAU zat er te weinig stijging in de pres taties van Els Vader, die dit jaar geplaagd werd door ziekte en bles sures en die daardoor een achter stand in haar training opliep Pagina 9 PZC Bij de betaalde voetbal lers stond de wedstrijd tussen PSV en Feye- noord. zaterdagavond in Eindhoven, geheel in het teken van de wraak! De wraak van Michel Valke, die vorig seizoen door de Eindhovense miljoenenclub werd afgedankt en die nu voor de topclub uit Rotterdam-Zuid speelt. Mede door de inzet van Valke zegevierde Feyenoord min of meer verrassend met 1-3 Ajax overtuigde niet bij Haarlem en als de Amsterdammers niet oppassen wordt Feyenoord dit seizoen weer de echte topclub. Na drie wedstrijden gaat Roda JC overigens aan de leiding na een sensationele 5-1-zege op FC Groningen Pagina 9 Voor de vijfde maal in zijn carrière heeft Gaby Minneboo de wereldtitel bij de amateur stayers op zijn naam geschreven. In Leicester bewees zijn landgenoot Matt hé Pronk, die vorig jaar mede dankzij Minneboo in Bmo de regenboogtrui kreeg, de postbode uit Geervliet een weder dienst. .Afspraak is afspraak", zei Pronk. Het stayerstoemooi bij de amateurs was een zaak voor de oudjes. De eerste drie ide Westduit ser Raxner Podlesch werd derdei zijn samen 109 jaar oud. Minneboo is 37 jaar. Pagina 14 In Middelburg is het afgelopen weekeinde een drieling geboren. Gelukkige ouders zijn Tannie en Nico de Klerk. Van boven naar beneden op de foto's Andrea, Willemijn en Annemieke in de couveuse. (Zie pagina 2) (Van onze verslaggeveri DEN HAAG - Het overboord zetten van vaten licht radioactief afval in de oceaan vanaf de Scheldeborg, waar mee zaterdagmiddag op een dump plaats 700 kilometer uit de Spaanse kust werd begonnen, werd ook zondag voortdurend gehinderd door opvaren den van het actieschip de Sinus van de milieuorganisatie Greenpeace. Hier door moest diverse maden de dumping van de vaten met het radioactief afval worden gestaakt, aldus de milieuorga nisatie in Amsterdam. Het is dan ook nog niet duidelijk wanneer de gehele dumping kan worden afgerond. De actievoerders manoeuvreerden zon dag met rubberboten onder de loskra nen van de Scheldeborg, maar dit belet te de kapitein aanvankelijk niet de dumpingen te staken. Zondagmiddag echter ontstond een gevaarlijke situa tie toen twee zware vaten van rond 450 kg op de voorkant van een rubberboot terechtkwamen, waarbij de bestuurder in zee werd geslingerd. De bemanning van de Scheldeborg staakte hierna voorlopig het overboord zetten van het afval. In Spanje ondervindt de dumping van het licht radioactief afval uit Nederland in de Atlantische Oceaan steeds meer verzet. De 18-koppige bemanning van het Greenpeace-actieschip Sirius, on der wie 7 Nederlanders, heeft inmiddels versterking gekregen van burgemees ter Abalo van Moana, „namens alle bur gemeesters van de Spaanse kustge- meenten", zo zegt de milieuorganisatie. Bovendien zijn zondagmiddag de Spaanse actie-schepen Arosa Uno en Pleamar aangekomen op de plaats waar gestort wordt. Aan boord bevin den zich 67 mensen, onder wie de burge meester van Vigo. Zeebrugge Vandaag wordt radioactief afval uit België en Zwitserland vervoerd naar Zeebrugge. Greenpeace verwacht dat de Nederlandse schepen Kirsten Smits en Andrea Smits waarschijnlijk vrij dag koers zetten naar de dumpplaats in de Atlantische Oceaan. De burgemeester van Brugge. Frans Van Acker, had een verbod afgekon digd voor transport van nucleair afval over zijn grondgebied, maar dit werd door de rechter nietig verklaard. Het Greenpace-schip Cedarlea zal van avond in Belgie aankomen om steun te betuigen aan de Brugse burgemeester „en de vele andere duizenden die zich bezorgd maken over de dumpingen in zee" De Sirius wil in samenwerking met de twee Spaanse schepen de actie tegen de Scheldeborg voortzetten. Greenpeace beoogt hiermee dat het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne zal besluiten de Scheldeborg terug te roe pen om het afval alsnog op te slaan in Den Helder Leden van de links-ecologische partij Esquerda Galega uit Galicië hebben zich zondagmorgen om tien uur vastge ketend aan het hek voor het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. De ongeveer tien Spaanse actievoer ders, die zaterdag ook al in Amsterdam hebben gedemonstreerd, gaven hun ac tie na een uur vrijwillig op. Van het mi nisterie heeft niemand hen te woord ge staan. Zondagmiddag boden leden van Es querda Galega staatssecretaris Ineke Lambers van volksgezondheid en mi- lieuhugiëne in Boxtel een petitie aan waarin wordt aangedrongen op het stopzetten van de Nederlandse dum pingen in de oceaan. TEGEN OPTREDEN SOLIDARITEIT WARSCHAU IUPI) - Twee dagen voor de 31ste augustus, de tweede verjaar dag van de akkoorden van Gdansk, heeft de Poolse leider generaal Jaru zelski de bevolking er opnieuw voor gewaarschuwd dat de autoriteiten krachtdadig zullen optreden tegen ie dere betoging voor Solidariteit. „Of je nu voor of tegen de noodtoestand bent, de wet dient gerespecteerd te wor den". zo zei Jaruzelski zondag tot pas bevorderde Poolse officieren in Poznan „Schending ervan zal niet worden ge duld". Het - verboden - vakverbond Solidari teit heeft de bevolking opgeroepen aan staande dinsdag de straat op te gaan ter gelegenheid van de tweede verjaar dag van de akkoorden van Gdansk Die oproep van Solidariteit werd onder meer gedaan door via de klandestiene zender het officiële nieuwsbulletin van de Poolse radio op zaterdagavond te onderbreken In deze uitzending deed Solidariteit ook een beroep op de poli tie geen gehoor te geven aan orders van de autoriteiten om de demonstraties te onderdrukken. In zijn rede. die zondagavond in heel Polen werd uitgezonden, zei Jaruzelski dat brede, werkelijke overeenstem ming noodzakelijk is. Hij noemde natio nale vrede de sleutel tot het overwinnen van de crisis, die Polen nog steeds in zijn greep heeft. Hij gaf toe dat de noodtoestand er nog niet voor heeft ge zorgd dat die nationale vrede volledig gegarandeerd wordt Hij haalde uit naar aanhangers van Solidariteit die versoepelingen van de noodtoestand beantwoorden met onlusten. Het door militairen geleide openbaar ministerie liet zondag eveneens waar schuwende geluiden horen. Alleen al zaterdag zijn 27 mensen aangehouden die pamfletten verspreidden voor de monstraties aanstaande dinsdag, aldus het communiqué. De kerk heeft de Polen er toe opgeroe pen voor de betogingen van dinsdag kalmte en vrede te bewaren. De Poolse bisschoppen deden dit in een herder lijk schrijven, dat zondag van de kan sels zal worden voorgelezen. Terroristen in Frankrijk gepakt PARIJS (AFP/UPI/DPA) - De Franse politie heeft een eerste succes geboekt in de strijd tegen het terrorisme dat de afgelopen weken aan negen mensen het leven kostte. Dit heeft een woord voerder van het ministerie van bin nenlandse zaken in Parijs zondag mee gedeeld. In een woning in Vincennes, een voor stad van Parijs, werden zaterdag een man en een vrouw gearresteerd die „be langrijke leden" van het internationale terrorisme werden genoemd Bijzon derheden zijn niet bekendgemaakt De aanhouding werd verricht door le den van de nieuwe anti-terrorisme- groep van de gendarmerie (GIGN). Zon dag was de identiteit van de volgens getuigen ongeveer 25 a 30-jarige arres tanten nog niet bekendgemaakt, om het onderzoek niet te bemoeilijken Helmut Schmidt met eieren bekogeld WIESBADEN - Tijdens een verkie zingsbijeenkomst in Wiesbaden van de SPD hebben tegenstanders van de nieuwe landingsbaan voor het vliegveld van Frankfurt zater dag de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt met eieren beko geld. Ook andere politici onder wie buitenlandse gasten) kregen projectielen naar zich gegooid. De Griekse minister van cultuur. Meli- na Mercouri. kreeg een ei op het hoofd In Hessen, de Westduitse deelstaat waarin zowel Frankfurt als Wiesbaden liggen, worden eind september verkiezingen gehouden voor het regionale parlement.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1