PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Alleges en examen >ij na 37 duurder Nieuw protest tegen dumpen van kernafval Auto onder trein: vier doden BANNEN MINISTER DEETMAN: WESTEN Snelheidsbeperking tot 30 km per uur mag vandaag ZOEKTOCHT NAAR 'SCHEL DER OR G Subsidiëring van dubbele inkomens onaanvaardbaar Umberto wil terug naar Italië Zonnig Zonnig en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 18 gra den. Matige westelijke ivind. 25e jaargang no. 201 aterdag 28 augustus 1982 MENSWB\R Lange Vorststr. - Goes Tel. 01100-15755 'N HAAG (ANP) - De gemeenten mogen een maximum snelheid van dertig meter per uur vaststellen voorwegen of weggedeelten in de bebouwde kom. De terraad heeft vrijdag een voorstel van minister Zeevalking (verkeer en wa- taat) om deze mogelijkheid in de wet op te nemen goedgekeurd. De tweede had de bewindsman gevraagd om deze maatregel, maximum snelheid van dertig kilometer per uur mag alleen gelden waar deze ■king logisch voortvloeit uit de wegomstandigheden, aldus een toelichting het ministerie van verkeer en waterstaat. Het ministerie heeft daarvoor voorwaarden gesteld, die overigens niet zo ver gaan. en dus minder kostbaar zijn, als de inrichtingseisen voor een woonerf. Ook de verkeersbrigades worden nu in de verkeerswetgeving opgenomen. Tot dusver toas hun bevoegdheid niet vastgelegd. Bestuurders van voertuigen zullen op aanwijzing van de verkeersbrigadier moeten stoppen. Hij moet wel als zodanig herkenbaar zijn. Bij overige wijzigingsvoorstellen van de minister zit ook een voorstel om fietsers met een aanhangwagen van ten hoogste 75 centimeter breed te verplichten fietspad of fietsstrook te gebruiken EN HAAG (ANP/GPD) De college- en examengelden voor universiteiten en hogescholen worden iet ingang van het cursusjaar '83-'84 met 36,8 procent verhoogd. Ze worden tevens geïndexeerd, odat ze gelijke tred kunnen houden met de stijging van de kosten van het levensonderhoud. Dit lijkt uit de plannen die minister Deetman van onderwijs en wetenschappen vrijdag heeft ont- ouwd in het ontwerp voor het algemeen financieel schema (AFS) '84-'87 voor het wetenschappe- jk onderwijs. steld. Het ontwerp ervoor is ook nog niet volledig ulltgewerkt. Het is wel voor overleg met de betrokken ulniver- siteiten en hogescholen toegestuurd. Minister Deetman kondigt daarbij aan dat er nog aanvullingen op komen werd de 'normale' agenda van de weke lijkse ministerraad afgehandeld. Deze bevatte slechts enkele onderwerpen, waaronder een bespreking van de ex portnota van staatssecretaris Dik (eco nomische zaken). Dit is de eerste nota van deze aard sinds dertig jaar. (Zie ook pagina 3). LEIDEN - De gebroeders Ronald, Frans en Mark Nije uit Leiden vrijdag in hun woonplaats met in schuimrubber verpakte knieën aan de start voor een kruipwedstrijd naar Noordwijkerhout. De tieners zijn van plan het Neder lands- en wereldrecord kruipen te verbeteren. De records staan respectie velijk op 20 en 40.7 km. ID kondigt in dit nieuwe schema ook an, dat hij wil bezuinigen door de op- Idlngscapaciteit te verminderen bij, m te beginnen, de studierichtingen ge- eeskunde, tandheelkunde en farma- De machtigingswet inschrijving udenten, waarmee studentenstops ogelijk zijn, zal daarvoor veranderd oeten worden door de tweede kamer. It het voorlopige plan blijkt voorts, at de bewindsman een integrale kor- ïig wil toepassen op de salarissen van et onderwijzend personeel aan de uni- bouwvereniging Het op non-actief stellen van directeur H. Engelsma van de bouwvereniging Temeuzen' heeft felle kritiek van de vakbonden uitgelokt. Volgens de Hout- en Bouwbond CNV kan het be stuur van de vereniging de problemen niet aan. PAGINA 3 Palestijnse staat Israël voelt niets voor de oprichting van een Palestijnse staat De Israëli sche minister van defensie Ariel Sha ron zei vrijdag in Washington dat de Palestijnen in Jordanië terecht kun nen. PAGINA 7 ruilverkaveling De ruilverkaveling wordt in de toe komst eenvoudiger en goedkoper uit gevoerd. De belangen van de land bouw zullen minder overheersend zijn. Deze verwachting uit het hoofd van de Zeeuwse Landinrichtingsdlenst, ir. W. A van Meegen. PAGINA 9 kanaal zuid-beveland De verbreding van het kanaal door Zuid-Beveland zal voortvarend ter hand moeten genomen worden om te kunnen voldoen aan toezeggingen die aan België zijn gedaan. Het eerste gro te bestek moet begin volgend jaar in uitvoering komen. PAGINA 11 reuma De Nederlandse Bond van Reumapa tiënten is ernstig verontrust over de plannen van minister Gardeniers om het aantal bedden in ziekenhuizen te beperken. Het voornemen van de be windsvrouwe betekent dat dertig pro cent van de bedden voor reumapatièn- ten in gevaar komt. Nieuws uit Zeeland: 2,5,7, Binnen- en buitenland: 3 en 11. Sport: 13. Financiën, economie: 15. Zaterdagkrant: 17, 18, 19, 21 en 23. Radio en televisie: 24 en 25. versiteiten en hogescholen. Hiermee bereikt hij een besparing van jaarlijks 50,4 miljoen gulden. Dit bedrag komt bij de eerder deze week aangekondigde 66 miljoen gul den die hij in *84 wil bezuinigen door verdeling en concentratie van taken en welk bedrag in '87 moet zijn opgelopen tot 258 miljoen gulden. In het nieuwe AFS zijn verder de gevolgen verwerkt van andere, eerder aangekondigde maatregelen als het meer en beter be nutten van inkomstenbronnen en ver mindering van bijdragen voor studen tenvoorzieningen. Het AFS wordt pas na het verschijnen en behandelen van de begroting vastge- Vlak voor de Schipholtunnel. op rijksweg 4 in de richting Amsterdam, heeft zich vrijdagmiddag rond half drie een kettingbotsing voorgedaan, waar bij 19 auto's waren betrokken. Een au tomobilist werd licht gewond. Volgens een woordvoerder van de gemeentepo litie Haarlemmermeer is de kettingbot sing veroorzaakt door de combinatie van hevige regenval en het te dicht op elkaar rijden. Kabinet Het kabinet heeft vrijdag overigens nog geen overeenstemming weten te bereiken over de begroting voor vol gend jaar. Het beraad hierover is van ochtend voortgezet. Het is nog steeds de bedoeling dat het kabinet op korte termijn het overleg afrondt, omdat an ders de stukken de drukker niet op tijd bereiken. De ministerraad is vrijdag geen stap op geschoten bij het zoeken naar een op lossing voor de bestaande financiële problemen. De ministers Rood (binnen landse zaken) en De Graaf (sociale za ken) wijzen nog steeds de voorstellen van minister Van der Stee (financiën) om nog eens f 4,5 miljard te bezuinigen, van de hand. De D'66-ministers steunen vooralsnog hun collega Rood. Het kabinet vergaderde vrijdag de ge hele dag voornamelijk in kleine groep jes in een poging de patstelling te door breken. In een pauze van dit beraad 'Van onze correspondenten) MADRID - De protesten in Spanje tegen het dumpen van radioactief afval door de Scheldeborg op een dumpplaats 700 kilometer uit de Spaanse kust houden aan. Gistermorgen overhandigde een delegatie van leden van de socialistische en communistische partij, vertegenwoordigers van de twee grootste Spaanse vakbonden UGT en Comisiones Obrerasen van milieu-organisaties een protest- nota met een lange lijst handtekeningen op de Nederlandse ambassade in Ma drid. Verder bezetten een dertigtal ecologen het Nederlandse consulaat in Las Palmas op de Canarische Eilanden. in de zee", aldus een verklaring van de burgemeester, die lid is van dé SPD, de sociaal-democraten. De Westduitse SPD-afgevaardigde in de Bondsdag Freimut Duve heeft zich in een brief aan de Nederlandse ambas sade in Bonn achter de actie ge schaard. LIJSTTREKKER VANAGT: (Van onze parlementaire redactie) HAAREN - Inkomens moeten in de huidige situatie van economische te ruggang eerlijk worden verdeeld. Dub bele inkomens hoeven niet te worden gesubsidieerd. Daarom is verdere indi vidualisering van inkomens „onaan vaardbaar". Premier Van Agt zei dit vrijdag in zijn rede als lijsttrekker voor de verkiezingsbijeenkomst van zijn partij in Haaren. Volgens Van Agt is duidelijk dat het minimumloon, dat was bedoeld als een inkomensgarantie voor het onderhoud van een gezin, niet meer als zodanig functioneert In vele gevallen komen deze lonen of uitkeringen bij alleen staanden terecht of komen er meerdere inkomens in één gezin binnen. Het CDA kiest daarom voor de echte minima van wie geen inkomensoffers gevraagd mogen worden. Daarom ook keert het CDA zich tegen het nog verder individualiseren van inkomens. Dat wil zeggen dat alleen naar de persoon geke ken wordt die een inkomen krijgt en niet naar zijn gezinsomstandigheden. Van Agt wees de aanpak van zowel WD als D'66 af, die juist verder op de door hem verfoeide weg willen gaan. „Individualisering is het recht van de sterkste. Dat is a-sociaal", zei de lijst trekker. Dit punt zal volgens de premier de komende jaren steeds belangrijker worden, zolang de hoeveelheid beschik baar werk steeds krapper wordt De premier sprak wederom zijn voor keur uit voor regeringssamenwerking van CDA, WD en D'66 na de verkiezin gen. Belangrijkste overweging is voor Van Agt de bereidheid economisch za ken te doen. „Het CDA heeft geen tijd meer voor geaarzel", zei de premier. De PvdA kan er best bij zijn. meent hij, maar dat ligt aan hen. Nog harder dan anders ging de premier in tegen de PvdA. „Beloont de Neder landse kiezer standvastigheid of vluchtgedrag. Kiest de Nederlander voor mensen, die op hun post blijven, of voor lieden die moeilijkheden niet aan blijken te kunnen", aldus Van Agt over de socialisten die zijn tweede kabinet verlieten. Hij hekelde de opstelling van de PvdA na hel verlaten van het kabinet. Toen de socialisten nog in de regering zaten, namen zij verantwoording voor bezui nigingen. „Maar toen Den Lyi zien van die verantwoordelijkheid had verlost konden de geesten weer uit de fles: rechts beleid, geen gevoel voor de so ciaal zwakken en weet ik wat we alle maal ineens weer verkeerd deden. Veel socialistische kiezers haaiden verlicht adem", aldus Van Agt. Maar op deze manier misleid je, volgens de premier, kiezers en roep je ontevredenheid en onbegrip op bij de mensen. Twee Spaanse vissersboten, speciaal gecharterd door de burgemeester van Vigo, zoeken samen met de Sirius van de milieu-organisatie Greenpeace naar de Scheldeborg, die naar alle waar schijnlijkheid een andere route naar de dumpplaats heeft gekozen om de Sirius en de Spaanse vissersboten met lokale autoriteiten op een dwaalspoor te bren gen. Greenpeace verwachtte dat de Si rius vanmorgen vroeg de dumpplaats zou bereiken. Het uitvaren van de vissersboten van uit Vigo en La Coruna werd donderdag een aantal uren vertraagd, omdat de Spaanse marine- en koopvaardijauto- riteitcn zich plotseling uiterst formeel opstelden, bijzondere certificaten ei sten en weigerden dat de speciale com missie (die alleen symbolisch wil pro testeren tegen het dumpen van radioactief afval door bloemen in zee te werpen) met de vissersboten in zee zou gaan. In de groeiende kritiek op het dumpen van radioactief afval voor de Spaanse kust moet in toenemende mate ook de Spaanse regering het ontgelden, die al gemeen van laksheid beschuldigd wordt door niet officieel stappen te on dernemen. Bezetting Elf leden van de Rotterdamse actie groep „Mensen tegen dumping van radioactief afval in zee" hebben vrij dag enkele uren het kantoor van rede rij Wagenborg in Rotterdam, eigenaar van het dumpschip Scheldeborg, be zet. Zij eisten dat het dnmpschip zou worden teruggeroepen. Tegen half ze ven gisteravond verlieten de bezetters vrijwillig bet gebouw, nadat de direc tie de politie had gevraagd het kantoor te ontruimen. Woordvoerder Boon van de rederij ver klaarde dat niet op de eisen van de be zetters is ingegaan. „De dumping met de Scheldeborg gaat gewoon door". Inmiddels heeft ook de burgemeester van Hamburg. Klaus von Dohnanyi, steun betuigd met de actie van Green peace tegen het storten van het besmet te afval. ..Radio-actief afval hoort niet VS nemen geen maatregelen tegen Frankrijk inzake gasleidingconflict WASHINGTON-PARUS (UPI-DPA- AFP-ANP)De Amerikaanse regering is niet van plan maatregelen te nemen tegen Frankrijk wegens de houding van dat land in het conflict over de Siberische aardgasleiding. Het zal blijven bij de boycotmaatregelen te gen de Franse dochter van de Ameri kaanse onderneming Dresser en het Franse concern Creusot-Loirc wegens het feit dat deze ondernemingen op last van de Franse regering uitrusting voor de pijpleiding leveren en daar mee het Amerikaanse embargo door breken. De Franse regering heeft vrijdag duide lijk gemaakt dat zij in het conflict met de VS over de leiding niet zal toegeven. UTRECHT (ANP) - Tussen Zwolle en Wezep is vrijdagmiddag om hall vijf een personenauto tegen de stoptrein Zwolle- Utrecht gebotst. Vier, nog niet geïdentificeerede, militairen uit de Willem de Zwijgerkazerne te Wezep kwamen daarbij om het leven, aldus een woordvoerder van de rijkspolitie te Apeldoorn. De oevergang was met automatische bomen beveil igd. ROME (Reuter) - Een Italiaanse monarchistische groepering heeft vrijdag een beroep op het parle ment gedaan, de zieke ex-koning Umberto toe te staan naar zijn land terug te keren. Sinds de invoering van de republiek in 1946 zijn de le den van het huis Savoye bij de wet voorgoed uit Italië verbannen. De 77-jarige Umberto verblijft in een ziekenhuis in Londen, Hij heeft de wens geuit, zijn geboorteland voor zijn dood terug te zien, zo heb ben italiaanse bladen gemeld. Hij kwam in mei 1946 op de troon nadat zijn vader, koning Victor Emmanuel, was afgetreden. Hij re geerde slechts een maand. Toen de republiek werd uitgeroepen en het huis Savoye wegens zijn steun aan het fascistische bewind van Benito Mussolini voorgoed werd verban nen. vestigde hij zich in Cascais in PortugaL De 'Monarchistische Unie', een kleine maar invloedrijke pressie groep, stelde m een brief aan het parlementdat het destijds afge kondigde verbod neerkomt op een „onrechtvaardige veroordeling van mensen, ook van toekomstige generaties, zuiver en alleen op grond van hun naam". Volgens een woordvoerder van de kliniek waar Umberto verblijft is diens toestand bevredigend. Hij zei niet waaraan de ex-koning lijdt. Handelsoorlog VS-Europa iif T^ve dreigende handelsoor- ■YQjjTff. JLJlog tussen de Verenigde Staten en West-Europa is de- fcjfju ze week in alle hevigheid los- PjjSöjj gebarsten. Tegen de zin van de Amerikaanse president Ronald Reagan heeft de Franse rege ring het in Frankrijk gevestigde Ameri kaanse bedrijf Dresser - vallend onder de Franse wetgeving - opdracht gege ven compressor-onderdelen te leveren voor de pompen in de aardgaspijplei ding Siberië-West-Europa, zoals con tractueel tussen Dresser France en de Sowjet-Unie is overeengekomen. Rea gan heeft prompt gereageerd door het bedrijf op de zwarte lijst te zetten. Dat wil zeggen, dat Amerikaanse bedrijven geen zaken meer mogen doen met Dres ser France en met een tweede Franse bedrijf, Creusot-Loire. En daarmee is de 'handelsoorlog' een feit. De toch al slechte relatie tussen de Atlantische bondgenoten - de VS enerzijds en West- Europa anderzijds - is door het Franse en het Amerikaanse besluit op een nieuw dieptepunt beland. Volgens de Amerikanen vallen de aan de Sowjet-Unie te leveren materia len - voor vervaardiging ervan wordt gebruik gemaakt van Amerikaanse li centies- onder heteconomisch sanctie- besluit van de VS tegen de Sowjet-Unie. De VS zijn tot sancties overgegaan na de aankondiging van de staat van beleg in Polen, in december vorig jaar. In eer ste instantie vielen de ptjplijnleveran- ties niet onder de boycotmaatregelen. Het besluit om de sancties uit te brei den is pas genomen, nadat de Amerika nen tevergeefs hadden gepoogd de Eu ropese partners ervan te overtuigen dat aan de leveranties van Russisch aard gas - veertig miljard kubieke meter per jaar aan het eind van de jaren tachtig - een levensgevaarlijke politieke kant zit. In de visie van de Amerikaanse re gering kan een toenemende Westeuro- pese afhankelijkheid van de Sowjet- Unie voor energievoorziening de bond genoten in West-Europa uiterst kwets baar maken voor politieke druk van de kant van de communisten. Ook zou de handel met de Sowjets een steun in de rug zijn van een in Amerikaanse ogen verwerpelijk regime, dat zo snel moge lijk dient te verdwijnen. West-Europa, dat mede in het kader van een blijvende Oost-Westdialoog. bereid is op basis van wederzijds voordeel zaken te doen met de Sowjet-Unie, vindt de Ameri kaanse bezorgdheid overdreven, zo niet een vorm van economische bevoog ding, die misschien mag gelden voor de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en haar Oosteuropese satellieten, maar die volstrekt niet past in de relatie West-Europa - Amerika. Een bondge noot die zelf geen been ziet in de leve ring van miljoenen tonnen graan aan de Sowjet-Unie. dient zich heel wat ge nuanceerder op te stellen ten aanzien van de pljplijnproblematiek dan thans het geval is, zo kunnen ongeveer de ge voelens van de betrokken Westeurope- se landen worden verwoord. De gevoeligheid van de VS ten op zichte van een bijzondere economi sche relatie tussen West-Europa en de Sowjet-Unie wordt mede ingegeven door de grote verwevenheid van de Amerikaanse en Westeuropese handel en industrie. Kort na de Tweede We reldoorlog hielpen de Amerikanen Eu ropa economisch op de been door de uitvoering van een gigantisch hulppro gramma. het zogeheten Marshall-plan. Sindsdien wordt er over en weer voor miljarden geïnvesteerd en is als het wa re een 'Atlantische economie ont staan, waaraan Oost-Europa part noch deel heeft. Tegelijkertijd is een politiek blok gevormd, dat de verbondenheid van de VS met West-Europa accen- tueert. Door nu in de pijplijn-affaire het onafhankelijk handelen van West-Eu ropa te kritiseren, wekt de Amerikaan se regering de indruk dat de landen van West-Europa niet veel meer zijn dan sa tellieten, die zich maar te conformeren hebben aan de besluiten van de grote leider in Washington. Aan zo'n knieval zijn de Europese staatslieden - geluk kig - nog niet toe. Oorzaak van de tweespalt binnen de Atlantische Gemeenschap is het verschil in denken over een verdere ont wikkeling van de Oost-Westrelatie De vraag Hoe ga je met de SowjetrUnie om? wordt in de VS - met name sinds Reagan president is - anders beant woord dan in West-Europa. In dit deel van de wereld bestaat nog steeds geloof in de détente, de ontspanning tussen Oost en West. zoals die op gang kwam na de Cubacrisis in 1962 en min of meer eindigde bij de inval van de Russen in Afghanistan in 1979. Reagan en zijn ploeg hebben alle geloof in détente ver loren. Slechts de Russen hebben er bij gewonnen, vinden de Amerikanen. De Amerikaanse bezorgdheid is gezien de ervaringen met de Russen gedurende de laatste jaren niet onbegrijpelijk, maar ze speelt helemaal in de kaart van de Sowjet-Unie. De machthebbers in het Kremlin zien niets liever dan dat de bondgenoten elkaar in de haren vliegen. Tweespalt binnen de Atlanti sche Gemeenschap brengt de vrije we reld geen stap dichter bij het doel: een concept voor een gezamenlijk Oost- Westbeleid. Het bestraffen van buiten landse bedrijven levert dèér in elk geval geen bijdrage aan. Dim De VVD-kamerleden Bolkestein en Van Aardenne hebben minister Ter louw (economische zaken) gevraagd, oj hij - tijdens zijn recent, bezoek aan A me- rika - ook pogingen heeft aangeiuend voor de oprichting van een Nederlands paviljoen in Disneyland in Florida.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1