Gardeniers evaar voor reumabedden Bouwbond: 'opeten van eigen huis' tegengaan Argentinië: stap naar democratie ZACHT-ZIJN-VOOR- DE-BUREN- VIOOL Werkgevers: industrienota FNV als basis voor een dialoog RIEF BOND RE UMAPA TIEN TEN: ort geding I n storting van otterdams slib Meisje (8) ontvoerd en verkracht isconto in S omlaag n rechter loger beroep oortaan voor China in de markt voor Franse Mirages 'MINISTER MOET MAA TREGELEN NEMEN' Eef Brouwers naar Philips ECONOMISCHE ZORGEN DRUKKEN OPTIMISME Vervroegde verkiezingen in Spanje a IRDAG 28 AUGUSTUS 1982 PZC/binnen-buitenland DEN - De beddenreductieplannen van minister Gardeniers (volksgezondheid) leiden ertoe 30 procent van de bedden voor reumapatiënten in gevaar komt, terwijl voor alle overige forieen een vermindering van 12 procent is te verwachten. Dat zegt de Nederlandse Bond van lapatiënten in een brief aan de Tweede Kamer en de politieke partijen. ond heeft de gevolgen van de voor- imen sluitingen doorgerekend en ekt daarover het onaanvaardbaar ly wijst erop dat ongeveer drie mil- Nederlanders reumatische klach- I lebben, van wie 300.000 een specia le behandeling ondergaan. Er iechts 70 reumatologen ln plaats e 120 tot 140 die er zouden moeten folgens de maatstaven van de We- pzondheidsorganisatie. tn bespreking van het bondsbe- r met ambtenaren van betrokken steries bleek dat de consequenties liet reduktieplan niet op de aantal- fdden voor reumapatienten waren end. Volgens de bond staan in to- bijna 200 reumabedden op de lat om de sluitingsplannen van de i-afdeling van Beatrixoord ln Ha- Groningen) met ruim 30 bedden, de Mariastichting ln Haarlem (ongeveer 20 bedden), het Slotervaartziekenhuls in Amsterdam (ongeveer 30 bedden), de Daniel den Hoedkliniek ln Rotterdam (ruim 50 bedden). Ook is er sprake van dat de 8t.-Maartenskliniek in Groes- beek ongeveer 36 reumabedden moet inleveren. Sole Mio in Noord wijk (ruim 50 bedden) wordt ook met sluiting be dreigd volgens de bond. Bij de 7000 leden van de NBR, georga niseerd in 50 verenigingen door het ge hele land, bestaat over deze situatie grote verontrusting. De bond wil dat de Tweede Kamer de belangen van de patiënten betrekt in de discussie over de ministeriele plannen. Dat zal waarschijnlijk maandag 30 au gustus gebeuren als de vaste Kamer commissie volksgezondheid met me- ELLE AAN DEN USSEIVROT- 1 DAM (ANP) - De gemeente Rotter- A heeft een kort geding aangespan- =3(egen de gemeente Capelle aan den ^tlom het storten van baggerspecie e haven van Rotterdam in die ge- ite veilig te stellen, lemeente Capelle aan den IJssel is in bereid storting van het sterk itreinigde havensllb toe te staan, n er garanties zijn dat ln het be ken gebied in de toekomst wonin- 'gebouwd kunnen worden. Milieu- |pn zouden de woningbouwplannen deze gemeente kunnen gaan door- Sen. Rotterdam zal tot 1987 zoge nde landlocaties nodig hebben [de baggerspecie, omdat pas dan de lerlocaties - 'putten' in aardopper- ten onder water - in gebruik kun- worden genomen. Het uitbaggeren aarmee het bereikbaar houden van Rotterdamse haven is volgens de ge- ote Rotterdam van groot econo- ch belang. Het kort geding dient dag. ele van de stortingsplaatsen voor Rotterdamse havenslib liggen op iels grondgebied, waar tot nu toe ien miljoen kubieke meter is ge- l Volgens de gemeente Capelle aan IJssel stemt de informatie die ze t ingewonnen over de samenstel- :van dat slib 'niet optimistisch'. UTRECHT (ANP) - Een nog onbekende man heeft donderdag een 8-jarig meis je uit Utrecht verkracht, nadat hij haar eerst uit haar slaapkamer in het ouder lijk huis had ontvoerd. Het meisje, dat donderdagochtend huilend en met een blauw oog werd aangetroffen op een recreatieterrein aan de oostrand van Utrecht, moest in het academisch zie kenhuis van Utrecht geopereerd wor den vanwege de verwondingen die zij aan het onderlichaam had opgelopen. De Utrechtse politie is met een team van 25 man op zoek naar de dader, maar tot op heden heeft het onderzoek vol gens een woordvoerder nog geen resul taat opgeleverd. Het meisje is volgens de politie donder dagochtend vroeg door de man van haar bed gelicht en meegenomen in een auto. De deur van de slaapkamer van het meisje, die op de begane grond van de woning is, stond open toen de politie donderdagochtend bij de nog niets ver moedende ouders kwam. Volgens de ouders was de deur 's avonds op slot gedaan. Het meisje is door de dader in zijn auto naar het recreatieterrein, helemaal aan de andere kant van de stad, meegeno men. Daar werd zij rond acht uur 's och tends door een plantsoenarbeider ge vonden. vrouw Gardeniers de beddenmaatregel gaat bespreken in een spoedoverleg. Inmiddels heeft de bewindsvrouw een aantal Instanties gevraagd zitting te nemen in een te vormen Commissie Sa nering Ziekenhuisvoorzieningen, die zij in september wil installeren. Taak van die commissie: de goede afwikkeling van sluitingsprocessen bevorderen. In de commissie zullen vertegenwoordi gers zitting hebben van ziekenhuizen en hun medewerkers, en ziektekosten verzekeraars. De minister beeft ook meegedeeld dat zij eind september komt met een nieu we, geactualiseerde versie van de Nota inzake sluiting en fusie van zieken huisvoorzieningen. Die nota werd in mei gepubliceerd met de bedoeling als leidraad te doen hanteren door instel lingen, die sluiting of fusie voorberei den. Over de actualisering worden nu adviezen ingewonnen. SHINGTON (DPA-RTR) - De F ede- Re serve Board, het bestuur van de lalf centrale banken in de Verenig- Staten, heeft besloten het officiële conto met ingang van gisteren te lagen van 10,5 tot tien procent, zo is Washington bekendgemaakt. Het is vierde maal in zes weken dat het ief omlaag wordt gebracht; het at nu op het laagste peil sinds juli bestuur van de centrale banken ft laten weten dat het het disconto ft verlaagd om dat tarief in overeen- mming te brengen met de rentetarie- voor kortlopende leningen, die de tste tijd betrekkelijk snel zijn ge lid. k vier grote Britse banken hebben |dag aangekondigd hun basisrente t ingang van komende dinsdag te lagen van elf tot 10,5 procent. Het is elfde verlaging sinds oktober vorig r, toen de basisrente een piek van tien procent had. t bedrijfsleven in Groot-Brittannie eft zijn blijdschap over de verlaging gesproken. ndskanselier Schmidt heeft zich in brief aan president Reagan vol lof gelaten over het begrotingsbeleid de Amerikaanse regering. KANAZAWA CITY - Shigeji Kawai uit Kanazawa City in Japan demon streert een zelf gemaakte viool, waarvan hij zegt dat het geluid nooit de buren zal hinderen. Het wat vreemd uitziende muziekinstrument produ ceert vioolgeluiden die zo zacht zijn dat geen enkele Idichtbijstaande l mu ziekcriticus er zich aan zal storen. Kawai heeft overigens geen plannen om zijn 'zacht-zijn-voor-de-buren-viool' op de markt te laten brengen. DEN HAAG (ANP) - Ir. W. J. ter Hart, de voorzitter van de organisatie van industriewerkgevers, FME, ziet in de nota „aan de slag in de industrie" van de industriebond FNV voldoende aanknopingspunten om met de bond te gaan pra ten over een goed middellange termijn plan. In een reactie op de donderdag verschenen nota zei hij deze veel reëler te vinden dan de vorige die Ter Hart als sterk polariserend heeft bestempeld. Men is tot de ontdekking gekomen dat we elkaar nodig heb ben. aldü3 de FME-voorzitter Hij ziet vooral twee positieve punten in de nota: de industriebond erkent dat de industrie belangrijk is voor de Nederlandse samenleving en dat dus moet worden gestreefd naar een gezonde industrie, en dat het in het belang van het Nederlandse bedrijfsleven is dat de koopkracht enigszins in stand blijft. Deze twee punten staan weliswaar op gespannen voet met elkaar, maar de FME- voorzitter heeft er waardering voor dat de bond de discussie hierover aangaat. 11 Rijkskantoren worden verbouwd tot woningen DEN HAAG (ANP) - In totaal 52 kan toorgebouwen van het rijk, waaronder twee ministeries en een voormalig be lastingkantoor. in Den Haag gaan de komende jaren ruimte bieden aan in totaal duizend kleine huishoudens. Mi nimaal 620 wooneenheden voor een- en tweepersoonshuishoudens zullen ont staan doordat statige panden, die veel al in het verleden ook bewoond waren, worden omgebouwd. Op andere plaatsen zullen rijkskanto ren plaatsmaken voor nieuwbouw van woningen. Het rijk draagt daartoe de kantoren over aan de gemeente Den Haag, die op haar beurt aan het rijk gronden uitgeeft voor 180.000 vierkante meter kantooroppervlak. Burgemeester Schols van Den Haag en minister Nypels van volkshuisvesting hebben deze principe-overeenkomst donderdag bekendgemaakt in Den Haag. De ministerraad is er al mee ak koord en de gemeenteraad van Den Haag zal zich er spoedig over uitspre ken. Minister Nypels stelde dat door de transactie - voor zover hem bekend de grootste ooit tussen rijk en een gemeen te afgesloten - een betere aanwending bereikt zal worden van de rijksgebou wen. Bovendien, aldus de bewindsman, is deze 'stedelijke herverkaveling' een enorme impuls voor de stadsvernieu wing. De woonfunctie van de binnen stad wordt erdoor versterkt AMSTERDAM - Ook Max Tailleur was vrijdag aanwezig bi) de ingebruikne ming van het nieuwe metro-tracé Holendrecht-Gein. Volgens Max is het de duurste Gein-Lijn ooit gebouwd. Immers voor een paar centen heeft verbin ding met Max zijn eigen Gein-Lijn. PARUS/PEKING (RTR AFP) - Frank rijk en China zijn ln Peking onderhan delingen begonnen over de levering van geavanceerde gevechtsvliegtui gen van het type Mirage 2000, zo heeft de Franse minister van defensie Char les Hernu vrijdag in Parijs gezegd. De Chinese luchtmacht bestaat nu goeddeels uit verouderde Migs 17 en 19. China maakt al jaren plannen voor mo dernisering van de luchtmacht. Vol gens Hernu gaan de onderhandelingen over een overeenkomst ter waarde van miljarden dollars, waar ook overdracht van technologie en gemeenschappelij ke prod uk tie van het vliegtuig in gere geld moet worden. China heeft jaren geaarzeld tussen 4e Franse Mirage, de Britse Harrier en de Amerikaanse F-16 of F-18. maar tot dusver was geen enkel land bereid de toestellen met China in co-produktie te leveren, zo menen westerse deskundi gen in Peking. Eerder deze week verklaarde de Chine se partijvoorzitter Hu Yaobang tegen over AFP dat China bereid is tot de aan schaf van Franse helikopters en Mira ges, als de voorwaarden voor samen werking en gemeenschappelijke pro- duktie gunstig zijn. Het is niet bekend hoeveel toestellen China zou willen aanschaffen, maar volgens een Amerikaanse defensie-ex pert zou het aantal wel tot duizend kunnen oplopen. De Chinese lucht macht beschikt nu over 3000 k 4000 ja gers. AMSTERDAM (ANP)- In Amsterdam is vrijdagmiddag het laatste gedeel te van het metrotracé in gebruik gesteld. De lijn is doorgetrokken van station Holendrecht via Reigersbos naar het eindpunt Gein. Op station Reigersbos zei wethouder Spoelstra van openbare werken dat nu. na twaalf jaar een werk is beëindigd dat gedurende zijn bouwtijd menig maal zijn stempel heeft gedrukt op het wel en wee van Amsterdam. Tijdens de officiële openingsrit deelde technisch personeel van de metro pamfletten uit, waarin zij him misnoegen uitten over de betaling van hun werk. Zij kondigden acties aan ,,waar het publiek hinder van zal kunnen ondervinden". Langs de route lieten bewoners van de nieuwbouwwijken Gaasperdam en Reigersbos via spandoeken weten dat zij nog niet zo tevre den zijn over hun woongebied. Zij eisten voorzieningen als winkels en buurt huizen. Twintig tot 25 studenten beginnen volgende maand aan het Nederlandse studiecentrum van de Amerikaanse Newport university, Califomiè. hun studie voor de bachelor-graad in de be drijfskunde. Organisatieadviseur E. E. N. van Ris uit IJsselstein heeft dit vrij dag meegedeeld, op wiens adres het se cretariaat is ondergebracht. Het cen trum krijgt vestigingen in Utrecht en Zeist. Het is voor het eerst dat een Ame rikaanse instelling zo'n opleiding tn ons land gaat verzorgen. Het PvdA-kamerlid Kosto wil, dat minister De Ruiter ijustitie600.000 gul den beschikbaar stelt voor de huisves ting van het Rotterdams politiefraude- team van achttien gespecialiseerde re chercheurs. In schriftelijke vragen wijst hij erop, dat het vervolgingsbeleid in grote fraudezaken in ernstige mate wordt belemmerd, omdat het team niet naar behoren is gehuisvest. De socialist benadrukt, dat het beschikbaar stellen van de gevraagde 600.000 gulden niet alleen de baten oplevert van het zicht baar functioneren van het justitiële ap paraat in de strijd tegen deze voor de samenleving zo schadelijke vormen van criminaliteit, maar ook leidt tot meer inkomsten voor de staat dan wal nu wordt gevraagd. WOERDEN (ANP) - De bouwbond FNV wil dat minister De Boer (CRM) snel maatregelen neemt om te voorkomen dat langdurig werklozen in arrenmoe de gedwongen worden hun eigen huis 'op te eten' voor ze aanspraak kunnen maken op een RWW-uitkering. Ook in de door grote werkloosheid geteister de bouw moeten steeds meer werklo zen het vermogen dat hun vaak met moeite verworven koophuis vertegen woordigt opmaken aan het dagelijkse levensonderhoud voor ze een uitkering krijgen, aldus de bouwbond FNV in een brief aan de minister. Volgens een woordvoerder van de bouwbond zitten momenteel al enkele honderden leden van de bond op een dergelijke manier in het schip. „De be trokken werknemer is niet alleen volko men tegen z'n wil al lange tijd werkloos en moet daardoor al een groot inko mensoffer brengen, maar bovendien moet hij nog eens z'n eigen huis opeten. Electrolux AB onderhandelt met AEG-Télefunken in Frankfort óver de overneming van de fabrieken van huis houdelijke apparatuur van het West- duitse concern, onder meer Neff en Zan- ker. Het Zweedse elektroconcem heeft dit donderdag meegedeeld. AEG-Tele- funken verkeert in sursónce van beta lingvoor Neffen Zanker is het faillisse ment aangevraagd. Ter Hart ziet geen heil in een algemene arbeidstijdverkor ting. De industriebond pleit ln de nota voor een arbeidstijd verkorting van tien procent die in 1986 bereikt zou moeten zijn en de bond wil toe naar een 32-urige werkweek ln 1990. De FME-voorzitter wil de 40-urige werkweek als norm handha ven. Wil men de arbeidstijdverkorting toepassen dan moet dat eerder per onderneming worden bekeken. Het is meer een zaak van de individuele onderneming en werknemer zelf. aldus Ter Hart. Hij is het duidelijk oneens met de opvatting van de indus triebond FNV dat in de ondernemingen de bonden mee moe ten doen met het beslissen over investeringen. Dat is een zaak van de werkgemeenschap zelf, waarbij in de praktijk een rol is weggelegd voor de ondernemingsraad. De eindbe slissing zal echter altijd bij de ondernemingsleiding moe ten liggen, zo vindt Ter Hart. GRONINGEN - Eef Brouwers (43). algemeen hoofdredacteur van het Nieuwsblad van het Noorden, zal door de Raad van Bestuur van Phi lips worden benoemd tot Hoofd van de Concernpersdienst, in de rang van adjunct-directeur. Als zodanig zal hij met ingang van 1 mei 1983 de heer M. Sturing opvol gen, die dan wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd zijn functie neerlegt. Brouwers treedt per 1 januari 1983 bij Philips in dienst. Eef Brouwers is onder andere voor zitter van het College van Hoofdre dacteuren van de GPD, de Ge meenschappelijke Pers Dienst in Den Haag. een samenwerkingsver band van dertien grote regionale dagbladen waartoe ook het Nieuwsblad van het Noorden be hoort. Hij is al veie jaren voorzitter van de jury voor de Zilveren Came ra, de jaarlijkse nationale strijd om de beste persfoto. Het is nog niet bekend wie Eef Brouwers bij het Nieuwsblad van het Noorden opvolgt. Dat Is des te schrijnender omdat ln het verleden het eigen woningbezit door opeenvolgende regeringen sterk is bevorderd", aldus de bouwbond. Om aan deze 'schrijnende onrechtvaar digheid' een eind te maken wil de bouw bond de grens van het vrijgestelde ver mogen. die momenteel bij 16 mille ligt, fors verhogen of desnoods helemaal af schaffen. Voorzitter J. A. M. Retjne van de Nationale Woningraad (NWR) zei gisteren bij de opening van een nieuw bedrijfsgebouw van de woningbouw vereniging 'Kombinatie 77' in Utrecht dat de financiële vooruitzichten voor de volkshuisvesting uiterst somber zijn. Die vereisen, hoe de verkiezingen ook uitvallen en welke nieuwe bewindsman er ook komt op de post van volksbuis- vesting, maatregelen die ervoor zorgen dat iedereen die nu goed en tegen rela tief lage kosten woont een grotere bij drage levert Als de corporaties hun taak naar behoren willen blijven ver vullen. dan zullen zij moeten meewer ken aan een dergelijk beleid waarbij kosten en opbrengsten op elkaar wor den afgestemd, aldus Reijnen. Hij herinnerde aan de recente uit spraak van de algemeen directeur van de NWR dat er de komende vier Jaar minstens twintig miljard extra op de begroting van volkshuisvesting zal moeten worden opgevoerd. !N HAAG (ANP) - De ministerraad is Ijdag akkoord gegaan met een voor van minister De Ruiter (justitie) eenvoudige strafzaken ook in hoger roep te laten behandelen door één thter of raadsheer, in plaats van or een kamer van drie. t gaat om beroep bij de rechtbank [en uitspraken van de kantonrechter beroep by het gerechtshof tegen uit raken van de politierechter, de eco- mische politierechter of de kinder- thter. De Ruiter verwacht dat deze reenvoudiging het gerechtelijk appa- it zal ontlasten en zal lelden tot be- Inlging. Ook verwacht hij dat de ach- rstanden in de strafrechtsplegingen Uen verminderen. De Japanse minister van buiten- ndse zaken. Yoshio Sakoeraoechi, is ijdag uit Tokio naar India gereisd. zal voorts Pakistan, Groot-Brittan en Denemarken bezoeken en een 19 in Amsterdam verblijven. Kopenhagen wil de minister naar nvacht wordt vooral handelskwes- bespreken. Denemarken bekleedt ans het voorzitterschap van de Euro- se gemeenschap. BUENOS AIRES (AFPRTR/UPI) - De president van Argentinië, generaal Reynaldo Bignone. heeft de politieke partijen in zijn land gelegaliseerd, na dat deze zes jaar lang verboden zijn geweest. Bignone ondertekende don derdagavond na een twintig minuten durende televisierede een statuut waarin partijen legaal worden ver klaard en regels voor hun interne structuur zijn vastgelegd. In het sta tuut wordt geen enkele partij expliciet verboden. De Argentijnse strijdkrach ten hebben beloofd dat het land in maart 1984 zal terugkeren naar de de mocratie. Maar een crisis over de economische politiek komt nog eens boven op de moeilijkheden die de overgangsrege ring van president Reynaldo Bignone al had en aanvankelijk optimisme over deze belofte heeft al plaats moeten ma ken voor zorg. Nauwelijks twee maanden nadat de president was beëdigd dienden afgelo pen dinsdag de minister van economi sche zaken, Jose Maria Dagnino Pasto re, en de president van de centrale bank. Domingo Cavallo, hun ontslag in. Aan dit aftreden ging in het kabinet een ruzie over de mamer waarop de in slech te staat verkerende economie moet worden gestimuleerd en over hoe moet worden omgesprongen met de buiten landse schuld van bijna 100 miljard gul den. De ontslagen betekenen een ernstige klap voor de geloofwaardigheid van Bignone's regering die van verschil lende kanten onder zware druk staat. Zo ltjken de wensen van de buitenland se schuldeisers, de strijdkrachten, de vakbonden en de industriëlen nauwe lijks met elkaar verenigbaar De rege ring heeft op het politieke vlak te ma ken met een wankele machtsbases in het leger en zou in de nabije toekomst te maken kunnen krijgen met arbeidson rust Eind dit Jaar moet ruim 40 miljoen gulden worden betaald aan buitenland se schuldeisers Dagnino wilde de groei van de binnenlandse economie afrem men om met opvoering van de export economisch herstel te bewerkstelligen. Maar andere ministers in het kabinet werkten dit beleid tegen. De strijd krachten torpedeerden zijn plannen voor de normalisering van de economi sche betrekkingen, met Groot Brittan- nié. Dagnino achtte beide maatregelen noodzakelijk om het internationale ver trouwen in Argentinië op te vijzelen en zodoende in een betere positie te ko men als er over de schulden wordt on derhandeld. Het eerste is de alom levende els een onderzoek in te stellen naar de rol van het leger in het Falklands-conflict om vast te stellen wie verantwoordelijk was voor de nederlaag. Zo zouden de schuldigen kunnen worden gestraft. Het tweede is de eis een onderzoek in te stellen naar de economische politiek van de verschillende militaire regerin gen van de afgelopen zes jaar. Uitge zocht zou moeten worden waarom de buitenlandse schulden de pan uit re zen, terwijl de economie sindsdien steeds achteruit ging. MADRID - De Spaanse koning Juan Carlos heeft vrijdag het decreet onder tekend waarbij het Spaanse parlement wordt ontbonden en verkiezingen wor den uitgeschreven voor 28 oktober. Dit besluit, waarover in politieke kringen al weken werd gespeculeerd, was vrij dagochtend tijdens het wekelijkse ka binetsberaad genomen. In een korte toespraak voor radio en televisie voerde premier Calvo Sotelo als argument aan, dat de oprichting van nieuwe partijen en verschuivingen binnen de fracties ln het parlement geen acceptabele situatie voor de stabi liteit van de regering meer opleverden. Een moeilijkheid ls, dat de verkiezings campagne (van 6 tot 26 oktober) precies samenvalt met het bezoek dat paus Jo hannes Paulus n van 14 tot 22 oktober aan 8panje brengt. Aanvankelijk had de paus als conditie voor zijn reis ge steld. dat zijn bezoek buiten een electo rale periode zou vallen. Desondanks verklaarde de pauselijke nuntius mgr. Innocent! vrijdag in Madrid dat het be zoek gewoon doorgang zou vinden, al heeft het Vaücaan nog geen officiële be vestiging gegeven. Het Nationaal Comité Verzetsher- denktngskruis (NCV) overweegt medio 1983 een sluitingstermijn in te stellen voor aanmeldingen van voormalige verzetsstrijders. Het verzetskruis, waarvoor sinds de instelling in januari 1981 reeds ruim tienduizend aanmel dingen zijn binnengekomen, is inmid dels aan achtduizend verzetsstrijders - in een aantal gevallen postuum - uitge reikt. Het comité heeft het resterende deel nog tn behandeling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 11