'leidooi voor uitbreiding utsacademie Middelburg Europees kampioenschap staande- wipschieten in Kwadendamme HOORT ZIET Ruzie biljarters Sluiskil om lidmaatschap vrouw REUZENKARPER IN TERNEUZEN PZC/ <CTOR: 'BEHOEFTE AANWEZIG' DE KUNST VAN HET MOOISCHRIJVEN INDERDAG 26 AUGUSTUS 1982 198} provincie (Van één onzer redacteuren) OTTERDAM - „In Zeeland bestaat behoefte aan uitbreiding van het draagvlak van de Nuts ■ademie. Zo wordt er gestreefd naar bekostiging door het rijk van de thans nog particuliere rsus Frans. Verder is er behoefte aan een cursus economische wetenschappen, aan de mogelijk- de cursus Engels A (tweede graad) uit te breiden tot een cursus Engels B (eerste graad), en aan kostiging door het rijk van de reeds bestaande opleiding pedagogiek". Dat zegt drs. G. Ch. npiiis, rector van de Nuts Academie Rotterdam en van de dependance van die academie in jddelburg. Cosmo, de commissie spreiding idelbaar onderwijs, die de minister i de spreiding moet adviseren, is Btandster van de Zeeuwse wensen, ide in 1979 opgerichte Middelburg- ifdeling van de Rotterdamse Nuts idemie worden thans de vakken Ne- Duits. Engels. Wiskunde, en vorig jaar ook pedagogie (maar vak zonder rijkssubsidie) gedo rd In Middelburg wordt tot nu toe en nog maar voor de MO-A-diplo- 's opgeleid: actes, die lesbevoegd- de bezitter onderstrepen, arin Middelburg leeft ook de wens - iname voor Engels - mogelijkheden studie voor het B-diploma te krij- :Met deze B- of eerste graads-actes it men een bevoegdheid die gelijk itaan een doctoraal examen en mag :les geven in de 'top' van het voor- ïidend wetenschappelijk onderwijs, de Middelburgse dependance van Rotterdamse Nuts Academie staan sveer 250 studenten ingeschreven, de Rotterdamse (inclusief Middel- g) 3000. De Nuts Academie telt 230 snten, waarvan 33 aan de Academie lliddelburg werken. Rotterdamse Nuts Academie werd 1954 opgericht door het departement (terdam van de Maatschappij tot van het Algemeen. Aanvankelijk shet doel alleen docenten in de pe- iogische sector op te leiden. De eer twee jaar werd de academie uitslui- ddoor 'het Nut' betaald, maar thans rit ook subsidie verleend door de soverheid. De Rotterdamse Nuts sdemie is één van de acht door het bekostigde MO-instituten ln ons d. waaraan in totaal zo'n 20.000 stu- studeren. Op de Rotterdamse idemie wordt opgeleid voor de vak- i Nederlands, Frans, Duits, Engels, fcunde, Geschiedenis en Pedagogie, rel voor de A- als voor de B-diplo- ieuwe stijl (ADVERTENTIE) Ofschoon we oorspronkelijk op avond en wcekcndonderwijs waren inge steld, zijn we druk doende het accent te R. Bouwens nieuwe adjunct-directeur van CPA Middelburg MIDDELBURG - De heer R. J. W. Bou wens is benoemd tot adjunct-directeur van de Christelijke Pedagogische Aca demie in Middelburg. Hij volgt de heer J. Visser op, die wegens gezondheidsre denen zijn werkzaamheden heeft moe ten neerleggen. De vertegenwoordigingen in verschil lende commissies en raden zullen wor den waargenomen door de heer Bou wens en door de directeur van de CPA, de heer M. P. F. Haak. verleggen naar dag- en morgencursu- suren. Dit als gevolg van de verander de maatschappelijke omstandigheden. Er is nu gelegenheid nodig om vrou wen, part-time-werkers, werklozen te laten studeren", aldus de rector. Hij wijst erop dat mensen die de studie naast hun dagelijkse bezigheden willen volgen er gemiddeld met acht collegeu ren en nog eens acht studieuren thuis rekening gehouden moet worden: „Dat is geen kleinigheid, dat heeft gevolgen voor de levenspartner, voor het gezin". Men kon tot nu toe ook een MO-leer- gang volgen aan een universiteit of aan een pedagogische academie, en dan volledig overdag. Maar dat zal in de ja ren '83-'84 tot het verleden gaan beho ren. De heer Dupuis: „Het toekomst beeld is dat er alleen nog mogelijkhe den voor MO-opleidingen zullen be staan aan de zelfstandige MO-institu ten, die uit de algemene (rijks)-midde- len worden betaald, en daarnaast nog een aantal als onderneming gedreven particuliere instituten". De Nutsacade- mie in Middelburg i gevestigd in het ge bouw aan de Latijnse Schoolstraati is destijds ontstaan doordat zij al een aan tal C-cursussen overnam van de twee pedagogische academiën in de Zeeuw se hoofdstad: MO-opleidingen voor Ne derlands, Frans, Duits, Engels en Wis kunde. „De aanwezigheid van een Nuts Academie in Zeeland is niet alleen een visitekaartje voor de 'moeder-acade mie' in Rotterdam, zij voorziet - gezien de eerder geschetste ontwikkeling - in een behoefte., die gedragen wordt door studenten en docenten", aldus rector Dupuis. Vandaag, donderdag houdt de Zeeuw se dependance van de Rotterdamse Nuts Academie voor de vierde maal haar openingsbijeenkomst voor het studiejaar, dat duurt van de tweede week in september tot eind juni. Stu denten, docenten en belangstellenden komen om 19.00 bijeen in het gebouw van de rijks pedagogische academie in Middelburg, waar mevrouw C. G. van Zantcn-Lei jsen, lid van het college van curatoren, de welkomsttoespraak houdt. Daarna spreekt drs. Dupuis de jaarrede uit, waarna in de diverse stu die-secties overleg wordt gevoerd tus sen docenten, studieleiders en studen ten over het studieprogram. SLUISKIL - In de kleine, maar bloeiende Sluiskilse Biljart Club (SBC) is een verbitterde ruzie uitgebroken over de toetreding van een vrouwelijke biljarter als lid. Vier biljarters - van het mannelijk geslacht - zijn inmiddels - al dan niet vrijwillig-uit de vereniging gestapt. De zaak sudderde al maanden, maar kwam vorige week vrijdag, bij de jaarvergadering, tot een uitbarsting. Op de agenda stond de toetreding van Joke Hamelink-Beeldens, echtgenote van een trouw SBC-lid. De gemoederen mominale opleidingsduur voor een liploma was tot 1 augustus van het ig jaar drie jaar. Maar daarna is landelijk bij vier vakken aan een èiding nieuwe stijl begonnen, die jaar duurt, namelijk Wiskunde, rdrijkskunde, Nederlands en Fries laatste vak alleen in Leeuwar- D", vertelt drs. Dupuis. In 1982 zul- imjwel alle MO-opleidingsinstitu- ihierin volgen. icewel wij opleiden voor middelbare in, wil dat niet zeggen dat al onze denten leraar willen worden. Welis- ar heeft, 75% die ambitie, en werkt al het onderwijs, maar 25% is niet aan onderwijs gebonden, heeft geen am- in die richting, studeert vaak al- >m de blik te verruimen", zegt de 3 Dupuis. i vooropleiding wordt tegenwoordig AVO gevraagd, maar voor boven 25- indien zij niet in het bezit :een HAVO- of gelijkwaardig diplo- lajn- een '25 plus -onderzoek'., een toelatingsexamen, op grond ürvan de kandidaat toch kan worden «gelaten. Het bestaat uit een uni- im, algemeen gedeelte, en een gedeel- gericht op het vak, waarin de kandi- at wenst te studeren. „We letten bij 25-plus toets meer op de vorming mde kandidaat, dan op de parate mis", zegt rector Dupuis. Kwel de rijksoverheid de MO-insti- Icd subsidieert, schrijft zij toch een Ücgegeld voor: 430,- per jaar voor A-opleiding, en 495 per jaar voor A-opleiding en 495,- per jaar voor B-cursussen, exclusief inschrijf- en «mengeld. „Er is geen leeftijdsgrens iteld. De gemiddelde leeftijd van on- studenten ligt zeker op dertig jaar. bij de bespreking van de aanvraag lie pen dermate hoog op dat drie biljarters - het complete 'libre'-team - te horen kregen dat ze maar beter konden op krassen. Later voegde zich nog een vier de biljarter bij de uitgestotenen. Zij voelden - als enigen - helemaal niets voor een 'gemengde' club. De 'all-male' biljartvereniging haalde vrijdag dan ook met zeventien stemmen voor het eerste vrouwelijke lid binnen. Voorzitter Pierre Rammeloo, die het vrouwelijke lid al tien maanden de fijne kneepjes van het biljartspel bijbrengt, was over de houding van de vier 'chau- vinistisch-mannelijke' leden slecht te spreken. „Het was al maanden aan het romme len", zei hij. „Op de vergadering van 7 mei kwam het lidmaatschap van Joke al ter sprake. Toen is er over gestemd. Het bestuur had er absoluut geen pro blemen mee, maar er waren enkele te genstemmen. Toen hebben we maar be sloten de stemming nietig te verklaren, om de zaak nog eens even te laten be zinken. In de jaarvergadering is er op- irecteur A, Kant riaat Middelburgse üarenbeek-lts DDELBURG - Directeur A. C. Kant rat morgen (vrijdag) afscheid van Harenbeek-LTS in Middelburg. De iheidsreceptie begint 's middags ier uur in het schoolgebouw, kunnen belangstellenden tevens tonis maken met de opvolger van de er Kant, de heer J. G. Holdermans, e thans nog adjunct-directeur is van christelijke scholengemeenschap ÜVO-LTS in Waddinxveen. De heer int verlaat Middelburg in verband ttzijn benoeming als directeur van de ÏS in Apeldoorn. TERNEUZEN - Ruim twintig minuten was de 25-jarige Temeuzenaar Bas Weetink woensdagmorgen bij de Otheense Kreek bezig met het 'binnen- pompen' van de karper die hij aan zijn lijntje had. Maar het lukte, en de 'karperspecialist' werd rijkelijk voor zijn inspanningen beloond. Zijn vangst bleek 85,6 centimeter lang te zijn en maar liefst 25 pond en twee ons te wegen. Een absoluut record. Volgens beheerder R. de Vos van de Otheen se Kreek is het zeker twintig jaar geleden dat een karper van die afmetin gen uit het Terneuzense viswater werd gehaald. Nadat de fotograaf de vangst en de vanger had vereeuwigd, werd het 'zoet watervarken', zoals karpers van dit formaat in visserskringen wel worden genoemd, weer aan het water van de Otheense Kreek toevertrouwd. Bas - een fanatiek karpervisser die zich al zes jaar hierop heeft gespeciali seerd- heeft dit seizoen al heel wat vangsten op zijn naam staan In de ruim 150 uren die hij sinds begin juni aan de rand van de Otheense Kreek door bracht, kreeg hij al tachtig karpers aan zijn lijntje. De 81e bleek een 'topper'. Bas gebruikt sinds kort een nieuw soort aas, dat hem woensdagmorgen m alle vroegte al een karper van iets geringer formaat opleverde. Het 'geheim' van zijn aas wil hij niet prijsgeven. De Kreek is volgens de karperspecialist in uitstekende conditie voor de karpers. Het bakbeest dat hij woensdagmorgen om half negen ving, was overigens nog niet het groot ste exemplaar dat ooit door hem aan de haak werd geslagen. „Twee jaar geleden heb ik in Doesburg wel eens een karper gevangen van 85 centimeter, maar die was niet zo zwaar als deze", legt hij uit. De vangst kan worden geboekstaafd in het periodiek 'De Beet' en komt waarscijnlijk wel in de landelijke 'top tien' terecht. „Een karpervisser moet", zegt Bas, „het gedrag van de vis bestuderen, Als je de karper begrijpt, vang je meer. Je moetje hoofd goed gebruiken, en geen brute kracht gebruiken." Bas vist al vanaf z'n zesde jaar. Karpers zijn voor hem een verslaving geworden. Elke dag zit hij wel een paar uur bij de kreek. „Als je eenmaal een grote hebt gevangen, laat "t je met meer los Dat werkt verslavend." nieuw over gestemd Toen begon er ie mand opnieuw allerlei dingen uit de hoek te halen. Ik heb me erg kwaad ge maakt en gezegd, dat die persoon maar beter kon vertrekken. Twee anderen, die met hem een libre-team vormen, zijn ook opgestapt" Hij vindt de hele gang van zaken 'erg kinderachtig'. „Ik begrijp er niks van. Eén van hen heeft gezegd: als Joke lid wordt, stop ik ermee. Nou, er zijn twee vrouwelijke arbiters in het district. Gaan ze dan ook stoppen, als die een finalepartij doen?" Rammeloo benadrukt, dat het nieuwe vrouwelijke lid in het verleden erg veel voor 'de club' heeft gedaan. En haar man is een trouw lid van SBC. „Volgende week", zegt Rammelbo, „is er een bestuursvergadering. Dan zullen we eens over deze zaak praten". De vier uitgetreden biljarters willen niet veel over het voorval kwijt. Een van hen, T. Aarssen: „Het is allemaal zo ver nog niet. Ik wil er nu nog niets over kwijt. Het is allemaal nog te vers. Ik ben jaren lid geweest, en dat wil ik blijven". Een tweede biljarter, Jan Corveleijn: „We zullen eerst proberen dit intern op te lossen. Ik vraag me af of de andere leden hiermee akkoord zullen gaan". Corveleijn is zestien jaar lid geweest van de Sluiskilse Biljartclub. „Ik laat het er niet zo maar bij zitten", zegt hij. De omstreden vrouwelijke biljarter, Jo ke Hamelink-Beeldens. xs niet bepaald blij met al die opwinding over haar lid maatschap. „Ik geloof niet dat het per soonlijk tegen mij gericht is. maar ze willen gewoon geen vrouwen in de club. Ik heb nooit ruzie gehad met die ande ren". Ze was vrijdag niet bij de jaarver gadering, toen haar lidmaatschap zo veel stof deed opwaaien. „Ach, ik sta er boven, maar ik vind het toch wel een beetje vervelend. Het gaat allemaal over mijn rug, en ik kan me er niet tegen verdedigen". Biljarten is voor haar geen 'mannen- sport', maar iedereen mag daar een ei gen mening over hebben, zegt ze. „Al vind ik het wèl gek. Een van die biljar ters zit ook in de tennisclub. Daar wordt toch ook wel eens een gemengde partij gespeeld Blaas en Mollema in ZKC Middelburg MIDDELBURG - De kunstenaars Cor- rie Blaas en Roel Mollema houden van zaterdag 28 augustus tot en met don derdag 16 september een gezamenlijke tentoonstelling in het Zeeuws Kunste naarscentrum in Middelburg. Het twee tal exposeert grafiek (Blaas) en kera miek (Mollema) De expositie gaat za terdag open om vier uur De overige opemngsty den zijn: dinsdag en donder dag van 10 tot 17 30 uur. woensdag en vrijdag van 13.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur en zaterdag van 10 tot 16 uur. Ernst de Vries. rem- Hij zegt zich te schamen voor zijn gewone handschrift. Voor het vervaar digen van de hierboven afgebeelde kop heeft hij echter maar een maar minuten nodig. Ernst de Vries uit Middelburg is dan ook gediplomeerd kalligraaf. Achter deze term gaat iemand schuil die, zo zegt hij, zich bezig houdt met de kunst om mooi te schrijven. Aan het beheersen van die kunst gaat een lange tijd van veel oefenen vooraf. Als die oefenperiode er eenmaal opzit, moeten degenen die hun inspanningen beloond zien met het diploma van de Vereniging van Leraren in het Schoonschrijven, niet denken dat ze op hun lauweren kunnen rusten. „Als je het niet bijhoudt, dan ben je het zó weer kwijt", zegt De Vries. Hij kan het weten. Binnenkort gaat zijn cursus kalligrafie weer van start. Dertig avonden lag probeert hij zijn cursisten de eerste beginselen van deze kunst bij te brengen. Als voor proefje daarop laat hij belangstellen den vanavond (donderdag) al vast kennis maken met de 'mooischrijve rij'. Ongeveer honderd werkstukken van de deelnemers van de vorig jaar gestarte cursus hangen tussen zeven en negen uur te kijk in het Delta Col lege aan de Merwedestraat in Mid delburg. „Beslist niet alleen foutloos werk", zegt De Vries. „Ik wil alleen maar la ten zien wat kalligrafie is, en wat je ermee kan bereiken. Als de expositie alleen maar uit perfect werk zou be staan. dan zou ik eventuele cursisten afschrikken en dat is nou net niet de bedoeling". De Vries is in het dagelijks leven do cent esthetische vormgeving aan het al genoemde Delta College. Ook do ceert hij daar reclametekenen. „Om uit te leggen wat esthetische vormge ving nu precies is, heb ik op school al een heel lesuur nodig", zegt hij, „maar het heeft in principe te maken met alles wat mooi of lelijk is". Kalligrafie -'schoonschrijfkunst', zegt het woordenboek van Van Dale - ligt in het directe verlengde daar van. Toch is het geven van schoon- schrijfcursussen voor De Vries méér dan een uitvloeisel van zijn dagelijks werk. „Ik liep al een paar jaar met het plan rond om zoiets op touw te zet ten. De grote vraag was daarbij na tuurlijk of de mensen dat leuk zou den vinden. Gelukkig sloeg het aan en ik wil nu met twee groepen van maximaal vijftien cursisten aan de slag gaan". Zo is hij van plan om de kalligrafen- in-spé drie schriftsoorten aan te le ren. Verder moeten de cursisten over weg kunnen met pennen, inkt. verf en penselen. Voorts moeten de deelne mers aan de cursus iets opsteken op het gebied van lay-out en leren ze een oorkonde of een titelpagina uit te werken. Tenslotte leren ze iets over de historie van het schrift. De dertig lessen omvattende cursus wordt afgeloten met een diploma, waarvoor twee keer per jaar onge veer 35 kandidaten naar Utrecht af reizen. De schoonschrijvers worden daar -in de paas- en de herfstvakan tie- op vijf onderdelen getest. De vier praktische examenonderdelen zijn het schrijven van een korte en een langere tekst, het weergeven van een tekst in een grote letter en het afbeelden van een initiaal. Het examen bestaat voorts uit een toets over de theoretische kennis. Zeventig gediplomeerden per jaar vormen geen grote groep. Dat is een logisch gevolg van het feit dat kalli- grafielessen maar op vijf plaatsen in het land worden gegeven. Naast de cursus in Middelburg kunnen be langstellenden verder alleen nog te recht bij particulieren in Tilburg, Amsterdam en 'ergens in het noor den', zoals De Vries dat uitdrukt. Bo vendien staat een schoonschrijfcur- sus op het programma van een insti tuut voor thuisstudie in Leiden. Dat vindt de Middelburger maar niets. „Het meeste leer je toch door contacten met je mede-cursisten. Het is heel belangrijk om eikaars werk te bekijken. Je moet zien hoe een ander het heeft gedaan". Daarom laat de cursusleider alle cursisten el kaar rond de jaarwisseling een wens kaart sturen. Een zelfgemaakte, kal ligrafische kaart natuurlijk „Vorig jaar had iemand mij een kaart ge stuurd. Hij was bewust 'vergeten' z'n naam erbij te zetten. Toen de cursus na de kerstvakantie verder ging, be dankte ik hem voor z'n wensen. Stomverbaasd vroeg de man hie ik wist dat die kaart van hém afkomstig was...Maar hij wist niet dat iedereen een eigen, persoonlijke stijl heeft. En die herkende ik toevallig", glundert De Vries. Ondanks het persoonlijke element in de kalligrafie, is het volgens de Middelburger onmogelijk om ie- mands gedrag of karakter door mid del van de schoonschrijverij te ana lyseren. „Bij handschriftkunde is een mens vrij om te schrijven zoals hij wil. De kalligrafie gaat echter uit van een groot aantal vaste regels. Alle letters van de ongeveer tien basisschriften van deze kunst moeten volgens een vast patroon worden uitgevoerd. Persoonlijke variaties zijn mogelijk, maar ze mogen niet teveel van de gel dende regels afwijken", maakt De Vries duidelijk. De meest bekende basisletter van de kalligrafie is de zogenoemde 'goti sche letter', die zelfs dikwijls met de mooischrijverij wordt vereenzelvigd. Ook de 'Italic-letter' wordt veel ge bruikt. „De Italic roept veelal het beeld van de renaissance op. Het is een moeilijke letter, die veel beheer sing van het schrijfgereedschap vraagt. De penstand maakt hierbij bijvoorbeeld een hoek van 45 graden. Dat vereist een hoop oefening". Oefening, oefening, het gesprek lijkt te eindigen zoals het is begonnen. De Vries benadrukt nog eens dat de ge slaagde cursisten met de door hen verworven vaardigheden bezig moe ten blijven. „Ze kunnen immers alle kanten uit". Hij laat een grote stapel door cursisten vervaardigde trouw en geboortekaartjes zien. Verder zijn er bergen menukaarten, omslagen van boeken, teksten in foto-albums, uitnodigingen, oorkondes en zelfs re clame-affiches. Want ook in de reclame zou naar zijn mening meer van de mogelijkheden der schoonschrijverij gebruik moe ten worden gemaakt. Wat dat be treft is het jammer dat de cursus op donderdagavond wordt gehouden. Veel middenstanders zijn dan im mers aan de koopavond gebonden. „Maar aan de andere kant", filoso feert De Vries, „om nu in gotische letters aan te kondigen dal een zak waspoeder in de aanbieding is, dat vind ik nu ook weer niet zo ge slaagd..." Koen van Dijen onder redactie van Jacques Cats KWADENDAMME - Honderdtwintig jonge handboogschutters uit Bclgic, Frankrijk en Nederland komen zondag in Kwadendamme in actie voor het Eu ropees kampioenschap schieten op de staande wip. Deze tak van de hand boogsport, die een sterk folkloristisch karakter heeft, wordt alleen bedreven in het noorden van Frankrijk, Vlaan deren en in het zuidwesten van Neder land. Daarom kan. wanneer slechts schutters uit deze landen meedoen, al van een Europees kampioenschap worden gesproken. Er zijn twee Europese titels te behalen: een individuele en het kampioenschap voor landenploegen. Voor het indivi duele kampioenschap mogen van elk land veertig schutters ieder drie pijlen afvuren op de zogenaamde vogel die hoog boven hen op de top van de wip is bevestigd. Het gaat erom wie deze vogel eraf weet te schieten. Bij het landenkampioenschap is het de bedoeling zo veel mogelijk punten bij elkaar te schieten Dan vormt niet een enkele vogel maar een geheel gevulde prang het doel. De ploegen bestaan uit iwmug schutters die ieder tien schoten hebben. De deelnemers aan het kam pioenschap zijn jongens - maar er zijn ook enkele meisjes bij - van negen tot 18 jaar. Het is de derde keer dat in Kwaden damme een Europees kampioenschap wordt verschoten. In 1970 is voor het eerst in Kwadendamme de jeugdtitel- wedstrijd gehouden en in 1978 het se niorenkampioenschap. De organisatie van het kampioenschap 1982 is in han den van de verenigde schutterssociètei- ten in Kwadendamme, Vooruitgang, ADLM en Victoria. In 1978 behaalde de Gocsenaar Arie Lindenberg (hij is lid van Doel Naar Hoger uit Wolphaarts- dijk) in het Franse St.-Omer de Europe se jeugd titel. Vorig jaar ging Frankrijk met de twee eerste plaatsen strijken. De schieting om het Europees kam pioenschap begint zondagmiddag om 14 uur. Op de andere wippen worden dan publieksschietingen gehouden. Trouwens vanaf morgen (vrijdag) wor den al schietingen georganiseerd rond om de Europese titelstrijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 9