Koewacht in het geweer tegen woonwagencentrum Koningin bezoekt 'Neeltje Jans' !U LPG-TANKERS MOETEN GAS TERUG NEMEN DE KOFFIE IS KLAAR Geen voorkeur voo| VOW in tweede heroverweging J PZC/provincie RUIM ZEVENHONDERD HANDTEKENINGEN Gewapende overval apotheek in Goes ONVERWACHT INFORMEEL WERKBEZOEK almanak u f DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1982 i wandeling over het 'waterstaatswerk van de e Explosievenvondst Groede en Oostburg"" OOSTBURG - Bij de nieuwe watera 1! vering aan de Maaidijk te Oostburg I «j een granaat gevonden met een lengt) van 39 cenimeter en een doorsnede vsi 8,5 centimeter. In Groede werden t graafwerkzaamheden aan de provincli le weg drie handgranaten gevonden. D explosieven opruimingsdienst is kennis gesteld. r KOEWACHT - In Koewacht is de be volking in het geweer gekomen tegen de mogelijke komst van een woonwa gencentrum aan de Emmabaan. Er werden zevenhonderd handtekenin gen opgehaald om te protesteren tegen de suggestie van b. en w. een centrum voor twaairwagens in te richten op het voormalige terrein van de sloperij Hoogerheide. Het woonwagencentrum past niet in de dorpsgemeenschap van Koewacht, is één van de zeer vage ar gumenten, die de actievoerders in een begeleidend schrijven bij de handteke ningen aanvoeren. De handtekeningen zijn dinsdagmiddag aangeboden aan het college van b. en w. van Axel. Eén van de handtekeningenophaal- sters, die anoniem wil blijven, zegt: „Het is een zaak tussen de bevolking van Koewacht en de gemeente Axel.". Zij kan niet duidelijk maken wat nu precies de bezwaren zijn tegen het woonwagencentrum. „Ik kan toch niet weten wat de beweegreden van al die zevenhonderd mensen is geweest om te T/ tekenen. Men ziet het gewoon niet zit- VO Of'VQTIR ffl! ten. Het is hier een hechte gemeen K0 schap en een woonwagencentrum pas! daar niet in", zegt ze. Volgens de handtekeningenophaalstö is de actie niet het initiatief van één persoon. Zij wil de actie zien als een ge zamenlijke. GOES - De ongeveer veertigjarige Vlissinger C. F. de V. is woensdag aan het eind van de middag in Goes aange houden toen hij een gewapende over val pleegde op de Zeeuwsche Apo theek aan de Grote Markt. De man, die flink aangeschoten was bedreigde een medewerkster en de eigenares van de apotheek met een pistool en dwong hen hem een fles methadon en geld uit de kassa te geven. Een rechercheur kon hem later over weldigen. Ondanks dat De V. metha don (een vervangingsmiddel voor heroï ne) wilde hebben, betwijfelt de Goese politie of hij een druggebruiker is. De man kwam de apotheek binnen ter wijl hij deed alsof hij ernstige maagpijn had. Hij bukte zich om zoals hij zei een doktersrecept uit zijn tas op de grond te pakken, maar in plaats daarvan ver scheen hij met een pistool boven de rand van de toonbank. Hij kreeg een fles methadon (die viel even later op de vloer in stukken) en wat geld. Maar de bedragen die de eigenaresse van de apotheek hem gaf, vond hij niet vol doende. Hij wilde meer hebben. Inmiddels was de politie gealarmeerd en bij de apotheek aangekomen. De geüniformeerde agenten hielden zich aanvankelijk schuil, maar aan de vele tientallen toèstromende omstanders zag De V. dat zijn optreden niet onopge merkt was gebleven. Hij liep met het pistool In de hand naar de deur en raak te daar in een woordenwisseling gewik keld met enkele omstanders. De recher cheur mengde zich in dat gesprek, leid de even de aandacht van de overvaller af en overmeesterde hem meteen met een krasse sprong. De V. verzette zich aanvankelijk even, maar de rechercheur kreeg hulp van de geüniformeerde agenten en omstan ders. Toen hij naar het politiebusje werd geleid, ondernam de overvaller nog een poging om te ontkomen. Het pistool waarmee De V. de overval pleegde was een onvolledig omge bouwd luchtdrukpistool. Het was niet geladen. Burgemeester A. Hack van Axel vindl het nogal allemaal wat voorbarig, wal er nu is gebeurd. „We hebben al htl verwijt gekregen dat we de bevolkiw over het plan niet hebben gehoord, Nonsens, want dat is nog lang niet aai de orde. Eerst moet de Locatie Beoor delingscommissie nog een oordeel over de plaats vellen en uiteindelijk willen we de gemeenteraad laten kie zen uit enkele plaatsen voor een woon wagencentrum. Daartussen zit nogeea hele procedure en die is nog niet eens gestart." Volgens de burgemeester zal de ge ■meente Axel er niet onderuit kunnen een woonwagencentrum te realiseren „Dat schrijft het woonwagenplan vu de provincie nu eenmaal voor." Hetls volgens de heer Hack nog lang niet ze ker dat het centrum aan de Emmabaan komt, omdat Vroegtij ook nog een mo gelijkheid is. Het college van b. enw.ls nog steeds op zoek naar andere lokatles die geschikt zijn. „Men is hier een beetje op hol gesla gen", meent de burgemeester. „Als je over woonwagenbewoners praat be ginnen gelijk de alarmschellen te rin kelen. Dat hebben we al eerder meege maakt en het is niet alleen hier Schapen gestolen uit wei in Tholen THOLEN - Uit een weide aan de Post weg in Tholen zijn in de nacht van dins dag op woensdag drie schapen gesto len. De eigenaar van de schapen, P.M Sint-Maartensdijk, heeft van de diefstal aangifte gedaan bij de politie. VLISSINGEN - Schepen met gevaar lijke stoffen aan boord zullen in het Vlissingsc havengebied voortaan gas terug moeten nemen. Het gaat daarbij met name om LPG- en am- moniaktankers. De raad van be stuur van het havenschap Vlissin- gen besloot woensdagmorgen een aantal snelheidsbeperkende maat regelen in te voeren. Daarvoor zal het havenreglement aangepast wor den. Passerende schepen, groter dan 10.000 ton, moeten sleepboothulp hebben en mogen niet sneller dan vijf kilometer per uur varen. Voor kleinere schepen geldt een maxi mumsnelheid van tien kilometer. De raad van bestuur heeft tot die maat regelen besloten om de veiligheid in het havengebied te verhogen. De scheepvaart in het havenschaps- gebied is in het eerste halfjaar van '82 aanmerkelijk toegenomen in verge lijking met dezelfde periode van het vorig jaar. In totaal deden 801 zee schepen (3. 871.67 brt) en 2.864 bin nenschepen (laadvermogen 3. 822.945) het havengebied aan. In het eerste halfjaar van '81 waren dat 531 zeeschepen (3. 365.248 brt) en 2354 binnenvaartschepen (totale laadver mogen 3. 064.002). In het eerste half jaar '82 kwam ruim 3,1 miljoen gul den aan havengelden binnen. In de eerste zes maanden van het vorig jaar ging dat om een bedrag van 2.5 miljoen gulden. Windenergie De raad van bestuur van het haven schap Vlissingen maakte gistermor gen de weg vrij voor de plannen van de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij om in het Sloegebied te experimenteren met de opwek king van windenergie. De PZEM wil in het Sloe twee windmolens bou wen met een vermogen van onge veer 300 kW. Het is de bedoeling de eerste molen omstreeks I april 1983 in gebruik te nemen. Het haven schap zal de PZEM de benodigde grond verhuren. De infrastructuur van de terreinen aan de Engelandweg zal worden ver beterd. Dat gaat het havenschap on geveer 1,5 miljoen gulden kosten. Ge rekend wordt op een rijksbijdrage (in het kader van het zogeheten voor- waardescheppend beleid) van 7 ton. Een voorstel van de het dagelijks be stuur van het havenschap 340.000 gulden uit te trekken voor de aan schaf van een tekencomputer werd aangehouden. Volgens de raad van bestuur zijn (met name de financiële) consequenties onvoldoende uitge diept. De raad van bestuur van het haven schap Terneuzen heeft 5000 vierkan te meter grond op het industrieter rein ten noorden van Sas van Gent verkocht aan Van den Bergh BV te Veghel. Van den Bergh heeft al een flinke lap grond in bezit. In de toe komst bv wil de bv daar een autobe- kledingsbedrijf vestigen. naast de bijzondere collectie dames- en herenmode die wij vanaf 26 augustus voeren schenken wij ook een lekker kopje koffie, kom eens van de mode en de koffie ZEEUWSE Koningin Beatrix in gesprek met xcerknemers. bij botsing met personenauto TERNEUZEN - Woensdagochtend om streeks acht uur is de dertienjarige fietser R. V. uit Hoek gewond geraakt toen hij op de kruising Hoekseweg- rijksweg 2-52 werd geschept door een personenauto, bestuurd door F. J. de M. uit Hoek. De M. reed vanuit de richting Sluiskil naar het sluizencomplex en vond de fietsers V. en B. R. (13) uit Hoek op zijn weg. Volgens getuigenverklaringen re den de fietsers door rood ücht. De fiets van R. werd aan de achterzijde geraakt: R. liep geen verwondingen op. V. daar entegen werd geschept en twintig me ter meegesleurd Daarna werd hij over een schrikhek geworpen. Hij werd met een bovenbeenbreuk en een hersen schudding overgebracht naar het Eliza- beth-ziekenhuis in Sluiskil. Geslaagd OUD-VOSSEMEER - Mevrouw A. M. J. Hommel-De Hommel-De Martelaere uit Oud-Vossemeer slaagde in Breda voor het vakdiploraa bloemschikken. Divan Aan de telefoon kregen wij gisteren een man. die bekommerd verhaal de over het debacle, dat hij had op gelopen na het plaatsen van een kleine advertentie in dit blad. ,Ja," sprak hij. divan te koop' had ik geplaatst. „In prima staat" had ik er ook bijgezet, want ik wou er vanaf. Enfin, ik krijg er een serieu ze koper op. die dat gibusding van onder tot boven vakkundig betast. En ja, hoor - hij wou 'em. Ik denk: daar ben ik mooi vanaf. Nou had Keesje, da's m'n kleinzoon, al die tijd toegekeken enz'n mond gehou den. Tot die vent aanstalten maakt z'n portefeuille te trekken. Toen zegt-ie „Opa, u hebt nog vergeten te vertellen van die mieter, die in de poten zit". Moet u weten, dat ik 'em daarom verkocht. Vanwege die mieter. Of eigenlijk heet dat hout mijt, geloof ik. Enfin, u maakt er maar wat van. Mieter of houtmijt - 't zal mij een zorg wezen.hDie divan staat er nóg". De Vlissingse overvaller wordt door overmeesterd en weggevoerd ONDERZOEK AMBTENAREN (Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - Het niet aanleggen van de vaste oeververbindinj iljar Westerschelde behoedt het rijk van grote financiële risico's ei zorgt indirect voor vermindering van het financieringstekor ®e!d van de overheid. Dat is één van de conclusies uit de door ambti naren opgestelde tweede 'heroverwegingsnota' die deze weeki gepubliceerd. De ambtenaren wijzen wel op de tussen Zeeland en Den Haag gemaakte afspraken en vrezen dat het afzien van de aanleg van de VOW belangrijke bezwaren juist in de bestuurlij ke sfeer met zich mee zal brengen. De ambtelijke werkgroep die het niet aanleggen van de VOW heeft onder zocht, spreekt overigens géén voorkeur uit voor het schrappen van dit project. In het hoofdstuk Aanleg Landwegen en Oeververbindingen heeft zij slechts een aantal varianten op een rijtje gezet om de uitgaven voor dit soort projecten te drukken. Er zijn verschillende beleids varianten bestudeerd, waaronder die van het heffen van tol op met name de oeververbindingen in de Amsterdamse en Rotterdamse agglomeraties, om die projecten te financieren, Het niet aanleggen van de VOW is één van de zes bestudeerde beleidsvarian ten. De VOW is niet zomaar in de her overwegingen betrokken: met name wordt gewezen op het grote beroep dat voor de financiering van het brug-tun- nelproject op de kapitaalmarkt moet worden gedaan, terwijl volgens de amb tenaren het beslag van de overheid op de kapitaalmarkt moet worden terug gedrongen, zeker met het oog op de hui- ib dige moeilijke economische omst dlgheden. De werkgroep merkt op dat het nia aanleggen niet tot directe besparing op de overheidsuitgaven leidt. Wel vet pücht het rijk zich garant te stellen, verband met de risico's verbonden het grote beslag op de kapitaalmarkt terwijl de overheid zich bovendien v« plicht heeft het project binnen 50 ja» „met alle lusten en lasten" over te k men. De werkgroep gaat er van uit dat J VOW in guldens van januari '81 u aar miljoen gaat kosten. Als de rente opd pr7 kapitaalmarkt 9 procent zou zijn, di moet er ruim 1.700 miljoen gele» worden, om tijdens de bouw de rent betalingen te kunnen financieren als het project gereed is de aanloopvtï/er liezen uit de eerste jaren. njn „Doen zich tegenvallers voor bij d jcia! bouwsom, de ontwikkeling van de info ionc tie of het verkeer, dan zal het beslag o jog de kapitaalmarkt nog zeer veel hogi iet v kunnen zijn", aldus de werkgroep. Hi itir gaat hierbij volgens hen om een lenir u in de „quasi-private sfeer" die indlrei gevolgen heeft voor het financieringsti mde kort, terwijl het rijk na 50 jaar. als zijd n, brug-tunnel moet overnemen, wort ;rnc geconfronteerd met grote financiële i as sico's. De werkgroep wijst wel op de vrij hardéou w afspraken die met Zeeland gem: zijn en die er op neer komen dat er int de bouw mag worden begonnen als d kapitaalmarkt-rente onder de tien prol cent zal zijn gedaald en de planolgischta< procedures zijn doorlopen. Wordt t overigens later dan 1 juli '83 begonnei dan zal er een nieuwe heroverweg!» volgen, heeft minister Zeevalking vai verkeer en waterstaat al laten weten De ambtenaren hebben, zoals gezegd, géén voorkeur voor een bepaalde I» leidsvariant uitgesproken: die kei» zal door de verantwoordelijke to windslieden gemaakt moeten worda, en in dok III kon ze de verschillende stadia van de pijlerbouw bekijken Er was een route uitgestippeld waar geen kranen aan het werk waren. De bezoe kers hoefden daarom niet de gebruike lijke groene helmen op te zetten. Het koninklijke kapsel kon zo ongerept blij ven. Bouwvakkers Tijdens de wandeling maakte de ko ningin regelmatig een praatje met bouwvakkers die in de bouwdokken aan het werk waren. Een van hen, J. de Roos uit Goedereede, vertelde haar dat hij al eens voor haar heeft gewerkt. Hij was namelijk betrokken bij de restau ratie van paleis Huis Ten Bosch in Den Haag. Roos liet de koningin weten dat hij het jammer vond dat die restaura tie is afgelopen. Dat was Beatrix niet met hem eens. Ze zei dat ze blij was dat alles eindelijk klaar is. Met een van de anderen, K. Naaktgeboren uit Zwijn- drecht, praatte ze over de vut-regeling. Naaktgeboren gaat volgende week ge bruik maken van die regeling na 48 jaar in de bouw te hebben gewerkt. Hij vertelde de koningin de vut een groot goed te vinden. De bouwvakkers, zo zei hij verder, vinden het weliswaar ple zierig om aan een technisch bijzonder interessant project te werken, maar ze vragen zich wel af waar ze terecht moe ten als de stormvloedkering klaar is. Op het programma stond ook een be zoek aan het pijlerhefschip Ostrea. Dit vaartuig was in de Schaar van Rogge- plaat bezig met vaarproeven. Het gezel schap bezoekers voer er met een snelle boot heen. De koningin werd aan boord van de Ostrea verwelkomd door kapi tein K. van Leeuwen. Ze bekeek op de brug de daar aanwezige apparatuur zo als de navigatie- en plaatsbepalingssys temen en ze nam nog een kijkje in de computerkamer. De werking van een en ander liet ze zich nauwkeurig door de bemanning uitleggen. Na een aperitief aan boord van de Ostrea ging het gezel schap terug naar het werkeiland, waar de koningin weer in de helikopter stap te. J mooiste kombinatiemode Als u het mooiste zoekt in kombinatiemogelijkheden, dan is Laurèl uw merk. Wat een kleuren, wat een stoffen. Exclusiviteit in lijn en vorm. Bij Waals kunt u de rokken, truien, vesten, blouses, pantalons en al die andere Laurèl-mode bewon deren. Let u vooral op de voortreffelijke kwaliteit. Lange Delft 14-16 Middelburg Telefoon 01180-12036 ■:jn er. vonn. Waals"*** NEELTJE JANS - Koningin Beatrix is weer helemaal op de hoogte van de stand van zaken bij de bouw van de stormvloedke ring in de monding van de Oosterschelde. De vorstin bracht woensdagmorgen een informeel werkbezoek aan het Ooster- scheldeproject op het eiland Neeltje Jans. De koningin bleek zich met alleen te interesseren voor de technische kanten van de toekomstige pijlerdam. Ook was ze erg belangstellend naar de ervarin gen van de mensen die nu al verscheide ne jaren bezig zijn aan de bouw van wat wel genoemd wordt 'het waterstaats werk van de eeuw'. Twee helikopters landden woensdag morgen omstreeks half tien op het werkeiland. In de ene de koningin sa men met een adjudant en een hofdame en in de tweede enkele veiligheidsfunc tionarissen. Minister mr. H. J. Zeeval king van verkeer en waterstaat, de top ambtenaren van diens departement, een rij hoofdingenieurs-directeur van rijkswaterstaat, commissaris van de koningin dr. C. Boertien en burgemees ter G. W. van Montfrans-Hartman van Veere stonden haar al op te wachten. In een van de keten van rijkswaterstaat werd de koningin bijgepraat over de re den waarom de stormvloedkering wordt gebouwd en hoe het karwei wordt uitgevoerd. Projectleider ir. T. J. Visser legde haar uit dat het werk er voor 60 procent op zit. Tot dusver heb ben de werkzaamheden zich in de voor bereidende sfeer afgespeeld. Nu echter is het project, zo vertelde Visser, aange land in het stadium van de eigenlijke waterstaatkundige operaties en dat is in een kritische fase. Die loopt van het leggen van de funderingsmatten op de Oosterschelde-bodem tot het plaatsen van de pijlers. Visser verklaarde dat de grote belangstelling voor het werk in de monding van de Oosterschelde een gro te steun is voor allen die op een of ande re manir bij de bouw betrokken zijn en die onder druk - vooral ook uit politiek Den Haag - moeten werken. Fietser gewond In bouwdok II kroop de koningin ge volgd door het hele gezelschap in de voet van een van de reusachtige pijlers Flinke schade bij botsing twee auto's SAS VAN GENT - Op het kruispunt Rijksweg 252 in Sas van Gent vond woensdagmorgen rond 10.00 uur een aanrijding plaats tussen twee perso nenauto's. Beide auto's liepen flinke schade op. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. De aanrijding ontstond doordat de au to. bestuurd door F. K. uit Onberan, Friesland, geen voorrang verleende op de kruising Westkade-Oostdam aan de auto bestuurd door A. A. van P. uit Me- chelen (B).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 2