fERUGGEROEPEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NIET Den Uyl wil af van de prijscompensatie Rood wil ambtenaren niet nog eens 'pakken9 STRIJDGROEPEN SOLIDARITEIT' KRUIP DOOR - SLUIP DOOR êanbod Den Helder komt te laat Marten Toonder onderscheiden 2™ert- Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? RUIL ARBEIDSTIJDVERKORTING Vliegverbod voor El Al op sabbat N HAAG/DEN HELDER - De staatssecretaris van volksgezondheid en milieuhygiëne, me- ouw Lamfoers-Hacquebard, is niet bereid het dumpschip Scheldeborg terug te roepen. Zij heeft Iwoensdagavond verklaard. Het schip is momenteel op weg naar de Atlantische Oceaan om 10 ton radioactief afval te storten. staatssecretaris deelde haar besluit mee nadat eerder bekend was geworden dat de gemeente- 3t°j id van Den Helder nog woensdagavond zou vergaderen over de mogelijkheid om tijdelijk een vlut rein beschikbaar te stellen voor de opslag van het kernafval dat de Scheldeborg in haar ruimen ;ing de dumping in zee door te is vooral genomen in verband Ide tijdsdruk, zo zei de staatssecre- •ververbinding Me tweede heroverwegingsnota over Ie Vaste Oeververbinding Wester- tóelde geeft de ambtelijke werkgroep 112 lehet al of niet aanleggen onderzocht -Vn duidelijke voorkeur. De ambte uren spreken van financiële risico's, mar ook van gemaakte afspraken. °°l'AOINA 3 remies ambtenaren 1? de op handen zijnde herziening van let stelsel van sociale zekerheid zal rtllcht besloten worden dat ambte en sociale premies moeten gaan be at. In de tweede kamer tekent zich i meerderheid af, die akkoord gaat teen dergelijke herziening van het dlge systeem. PAGINA 11 miser It komt toch een bestuurlijk onder- Kit naar de milieu-affaire rond het kerdijkse bedrijf Uniscr. De brief staatssecretaris Lambers en Enlster De Ruiter aanvankelijk ver- barden van een onderzoek af te zien, irolgens de bewindslieden verkeerd Idnterpreteerd. tails woensdagavond. Voor het storten van de vaten is begin september de ui terste datum, daarna laten de weersom standigheden ten noorden van Spanje, waar de dumping moet plaatsvinden, het niet meer toe. Daarom kon het ministerie niet af wachten of een terrein in Den Helder geschikt te maken was voor opslag van radio-actief afval, aldus Lambers. „Ik kon niet het risico lopen dat het afval straks toch weer terug moet naar zee". Ook voorlopige opslag op het ter rein van de ECN (energie-onderzoek centrum Nederland) in Petten is niet mogelijk. De capaciteit daar moet kun nen worden benut door de opslag van vaten ten behoeve van het transport in 1983. Daarnaast speelden problemen bij het PAGINA 13 terlies ajax Alax heeft na een 1-0 voorsprong tegen Groningen de winst laten glippen. De Amsterdammers verloren met 2-1. iftyerkampioen WARSCHAU (AFP/REUTER) - De ondergrondse oppositie in Polen be reidt zich voor op „een openlijke strijd tegen de ordetroepen" op 31 augus tus, de tweede verjaardag van de akkoorden van Gdansk, ze heeft hiertoe al „strijdgroepen" gevormd en „centra voor medische zorg" klaarge maakt. Dit hebben de Poolse autoriteiten woensdag gemeld. Volgens een voor de televisie voor gelezen communiqué heeft het so ciaal-politieke comité van de rege ring, onder voorzitterschap van de vice-premier Rakowski, „geconsta teerd dat de oppositiegroepen 31 augustus aangrijpen om de open bare orde in het land te verstoren". De minister van binnenlandse za ken, generaal Czeslaw Kisczak, verklaarde dat de ordetroepen sterk genoeg zijn en dat ze over vol doende middelen beschikken om op 31 augustus de openbare orde te garanderen. Hij beschreef de on dergrondse leiders als terroristen. Volgens de generaal proberen wes terse staten de spanning in Polen op te voeren. Hij zei nauwelijks te kunnen geloven dat enige Pool zich hiertoe zou lenen. „Slechts steke blindheid of verraad kan de bereid heid verklaren zijn eigen vaderland in brand te steken", aldus de minis ter in een zeer harde verklaring voor de televisie. (zie ook pagina 11) krijgen van vergunningen een rol. Een partij radio-actief afval van zo'n om vang kun je niet zo maar ergens op een kade zetten. Je moet ook rekening hou den met omwonenden en andere activi teiten in het gebied. Mevrouw Lambers verklaarde wel zeer blij te zijn met het mogelijke aan bod van Den Helder. Het zou de eerste keer zijn dat er een gemeente bereid is opslag van radio-actief afval op haar grondgebied toe te staan. De mogelijkheden in Den Helder zullen op het ministerie worden betrokken bij de besluitvorming over het afvaltrans- port in 1983. Mevrouw Lambers onderstreepte woensdagavond nog eens dat zij zo snel mogelijk van de dumpingen af wil. Zij hoopt dat de geluiden uit Den Helder voor andere gemeenten aanleiding zul len zijn ook met initiatieven te komen De commissies die zij zelf aan het werk heeft gezet om de problemen rond het radio-actief afval te bestuderen, zijn nog niet klaar met hun werk. Besluiten over alternatieven voor dumping zullen in ieder geval pas na afloop van de bre de maatschappelijke discussie kunnen worden genomen. De gemeenteraad van Den Helder nam woensdagavond overigens geen besluit de tijdelijke opslag van radio-actief af val op een gemeentelijk industrieter rein. De raad beperkte zich tot een dis cussie over deze zaak. Het college besloot tot deze verande ring naar aanleiding van de verklaring van de staatssecretaris woensdag avond, dat het schip Scheldeborg niet meer teruggeroepen zal worden De noodzaak tot een snelle beslissing achtte het college van Den Helder daarom niet meer aanwezig. Zij acht het nu verstandiger op een later tijd stip de zaak uitgebreid te bespreken. (Zie ook pagina 3). Kapers dwingen Pools vliegtuig naar München MÜNCHEN- Een Pools li jnvliegtuig is woensdag op weg van Boedapest naar Warschau gekaapt en gedwongen te landen op het vliegveld Riem bij Mün chen, aldus de politie- De twee Poolse kapers gaven zich enke le minuten na de landing om even over half negen onze tijd over aan de politie Koningin Beatrix bracht woensdag een bezoek aan het werkeiland Neeltje Jans. De koningin moest bij het verlaten van het binnenwerk van een van de pijlers even kruip-door-sluip-door spelen. Leo Kneepkens, voorlichter van de Delta dienst, stak daarbij graag een handje toe. Koningin Beatrix bij de Oosterscheldewerken: pagina 2. tfkele buien fisselend bewolkt en enkele buien. 1 iddagiemperatuur ongeveer 18 gra- lm- 0ge zuidwestelijke wind. jaargang no. 199 *plnderdag 26 augustus 1982 AMSTERDAM-De striptekenaar Marten Toonder <70i is de Stripschapsprijs 1982 van de vereniging van het Stripschap toegekend. De prijs, die Toonder krijgt voor zijn gehele oeuvre, wordt hem 17 september tijdens de stup-djiedaagse in het Turfschip in Breda uitgereikt. Vorig jaar viel de prijs, een bronzen beeldje en een oorkonde, ten deel aan Jean Dulieu, het jaar daarvoor aan Jan Kruis en in 1979 aan Jaap Vegter. De prijs wordt jaarlijks toegekend aan een striptekenaar die zich buitengewoon verdien stelijk heeft gemaakt voor het beeldverhaal binnen het Nederlandse taalgebied. Marien Toonder is vooral bekend om zijn strip Heer Bommel Begin volgend jaar gaat over Bommel de eerste Nederlandse tekenspeelfilm in première Aan de strip-driedaagse in het Turfschip werken meer dan 70 tekenaars mee en alle Nederlandse en Belgische uitgeverijen. Tevens zijn er ruilbeurzen, films en thea ter. DEN HAAG - PvdA-hjsttrekker Den Uyl wil af van de prijscom pensatie. Hij gelooft dat daarvoor in 1983 geen financiële ruimte meer aanwezig is. Tijdens de presentatie van een nieuwe bro chure van zijn hand liet Den Uyl weten dat de ruimte voor prijscompensatie in de nieuw af te sluiten cao's ontbreekt. Tegenover het inleveren van dit „ver worven recht" moet de vakbeweging andere rechten moeten krijgen. Den Uyl denkt daarbij aan arbeidstijdver korting, meer inspraak en zelfs afspra ken over het besteden van geld voor de gezondmaking van noodlijdende be drijven. Den Uyl deed zijn uitlatingen woens dagochtend tijdens een persconferentie naar aanleiding van de brochure TEL AVTV (RTR) - De Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al zal van af I september geen diensten meer uit voeren op de sabbat en andere joodse feestdagen. In een parlementaire com missie werd het regeringsbesluit daar toe woensdag bekrachtigd. De vliegtuigen van El Al zullen van vrij dagavond bü zonsondergang tot zater dagavond zonsondergang, de wekelijk se joodse rustdag, en joodse feestdagen aan de grond blijven. „Smalle marges, grote gevolgen". In de brochure zelf gaat hij echter nog niet zo ver. Daarin spreekt hij er nog slechts zijn voorkeur voor uit dat de vakbewe ging op basis van de prijscompensatie gaat onderhandelen. Ook de FNV heeft inmiddels de bereidheid uitgesproken te onderhandelen over arbeidstijdver korting in ruil voor een deel van de com pensatie. CDA-lijsttrekker Van Agt heeft de sug gestie van Den Uyl en de FNV al afge wezen. Hij gelooft dat het gebruiken van de prijscompensatie voor arbeids tijdverkorting niet tegemoet komt aan de noodzaak om de loonkosten omlaag te brengen. Van Agt zegt dit deze week in een interview met het CDA-partij- blad CD-Aktueel. In zijn brochure, die eind deze week ver schijnt, trekt de voorman van de so ciaal-democraten ten strijde tegen de aantasting van de sociale voorzienin gen. Den Uyl waarschuwt in de brochure voor een dubbele ontkoppeling. „In de eerste plaats door het minimumloon en de daaraan gekoppelde sociale mini mumuitkering te laten achterblijven bij de gemiddelde loonontwikkeling. Die stap is (tijdelijk?) gezet door de kor ting met ingang van 1 juli JJ. met twee procent op de aanpassing van het wet telijk minimumloon. In de tweede plaats is er het duidelijke pleidooi voor ontkoppeling van de sociale uitkerin gen van de loonontwikkeling. Het vormt één van de hoofdpunten van de commissie-Wagner". Den Uyl noemt het een vorm van socia le discrimatie met de tendens de klas sentegenstellingen te vergroten. „De 'soft society" wordt een knok-maat- schappij". De Graaf komt met nieuw plan voor werkgelegenheid EMMEN (ANP) - Minister De Graaf en staatssecretaris Van Zeil (beiden so ciale zaken en werkgelegenheid) werken aan een nieuw werkgelegen heidsplan. Het plan. dat 'wegen naar een economisch herstel' gaat heten, schetst een beeld van de hnidige ar beidsmarkt en een beeld tot de jaren negentig. De staatssecretaris zei dit woensdagavond tijdens een CDA-ver- kiezingsbijeenkomst in Emmen. Maatregelen die de bewindslieden ln petto hebben zijn onder andere het te rugdringen van het financieringste kort, het terugbrengen van de collectie ve lasten en het scheppen van banen in de marktsector. Voor jongeren die aan een eerste baan beginnen is er een voor stel voor een werkweek tussen de 26 en 32 uur. NIET MEER VRAGEN DAN VAN HET BEDRIJFSLEVEN DEN HAAG - Van de ambtenaren zou den verder geen offers moeten worden verlangd die niet ook van werknemers in het bedrijfsleven worden gevraagd. Minister van binnenlandse zaken Rood liet zich gisteravond in die zin uit tijdens een debat dat hij gisteravond over zijn beleid ten aanzien van het overheidspersoneel had met de Twee- de-kamercommissie voor ambtenaren zaken. Een dergelijk uitgangspunt zou beteke nen dat er geen nieuwe 1-procentskor tingen meer zouden moeten komen zo als per 1 juli werd getroffen. Hij ont kwam er echter niet aan dat hij moest toegeven dat kwade conjuncturele om standigheden grote problemen zouden kunnen opleveren voor het ten volle handhaven van het sedert jaren gevolg de trendbeleid. De 1-procentskorting van 1 juli was in direct oorzaak van het afbreken van het overleg tussen de minister (namens de regering) en de ambtenarenorganisa- ties. De bonden hadden nog wel met de extra inhouding willen instemmen, als het bedrag dat daarmee zou worden be spaard, voor de volle honderd procent zou worden gebruikt om meer mensen aan een baan te helpen. Daartoe was de minister echter met bereid, de korting was immers mede bedoeld als een be zuiniging op de uitgaven van de over heid, Er is wel geld van gebruikt voor het ver lagen van de VUT-leeftijd voor ambte naren naar 61 jaar en voor het uitbrei den van de vakantie van de laagste en lagere ambtenaren met 1 dag tot 23 da gen. Dit jaar kunnen die maatregelen, gere kend naar een werkweek van 40 uur, voor 2700 mensen een baan opleveren, volgend jaar voor 5000. Het is echter goed mogelijk dat er veel meer mensen door kunnen worden geholpen. Het ka binet voelt immers voor een regeling waarbij in het bijzonder jongeren die zich nieuw op de arbeidsmarkt mel den. slechts voor 32 uur in een baan bij de overheid kunnen worden aange steld. Vertaling van de 1-procentskorting in een verkorting van de arbeidstijd voor alle ambtenaren had volgens de minis ter geen zin. In elk geval zou het niet tot een zodanige vermindering hebben ge leid dat er nieuw personeel voor zou moeten worden aangetrokken. Over het al dan met handhaven van het trendbeleid verschilt men in de Tweede Kamer nog van mening. Tegenover de harde voorstanders staan anderen die de overheid liever een eigen loonbeleid zien voeren, dat wellicht zelfs als voor beeld zou kunnen dienen voor het be drijfsleven. Thans nog volgen de lonen (en andere arbeidsvoorwaarden) de ontwikkelingen van een gemiddelde in het bedrijfsleven, zij het dat de ambte naren er dit jaar niet helemaal aan toe komen. Of dat trendbeleid terecht is gevolgd, wil de kamer ondertussen eindelijk eens uitgezocht zien. Daartoe zal een vergelijkend onderzoek moeten wor den gedaan naar de arbeidsvoorwaar den in het bedrijfsleven en bij de over heid. De leider van de Poolse dissidentengroep KOR, Adam Michnik, betoont de laatste eer bij het graf van zijn vorige week overleden vader. Na de plechtig heid werd Michnik weer in gevangenschap teruggevoerd. Martin Venix is de nieuwe wereldkam- blj de profstayers. Titelverdedi- RtRené Kos viel uit. Venix won voor k Westduitser Peffgen en de Italiaan Wdno Meuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en li. t: 12 en 13. Varia: 15. o en televisie: 17. Financiën, economie: 19.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1