PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EDERLAND ZAT VEN ZONDER TV Afwijzende reacties op rapport bezuinigingen kleintjes Duizenden leden keren FNV de rug toe kide netten 40 minuten uit de lucht Stappen tegen 'Mein KampP Briefje van vijftig Zwartkruis coach Trinidad TIENDUIZENDEN BANEN IN GEDING Korter werk voor jonge ambtenaren VOOR LEGE BANKEN Geelzucht doodt zes verslaafden aan heroïne 'iel wind fen toe zon en mogelijk een bui. Mid- emperatuur ongeveer 18 graden, •htige, nu en dan harde westelijke ft jaargang no. 198 jensdag 25 augustus 1982 T (ANP) - Het ledenverlies bij de FNV blijft aanhouden. Vorig jaar it de grootste vakcentrale van ons land 38.000 leden kwijt. Het ledenbestand inaar 1.015.000 eind 1981. Per 1 juli 1982 telde de FNV weer 1.018.000 leden prdat is slechts een ogenschijnlijke winst omdat op 1 januari van dit jaar de mbond NW met 10.000 leden tot de FNV toetrad. Per saldo verloor de entrale in de eerste helft van dit jaar dus al met al zo'n 7.000 leden, is een woordvoerder van de FNV ziet het er naar uit dat ook in 1982 het al zal blijven dalen, zjj het niet zo fors als in '81 toen de FNV een triest record e. In 1980 raakte de FNV 20.000 leden kwijt. Ook het veel kleinere CNV leed in het eerste kwartaal van dit jaar een behoorlijk ledenverlies. Het ledenbestand daar zakte van 346.000 naar 342.000. Maar terwijl het ledenverlies bij de FNV tot forse bezuinigingen leidt (personeels stop en dergelijke) hoeft het CNV dergelijke maatregelen niet te nemen, aldus CNV-secretaris R. L. Boer. Dat komt volgens hem omdat het CNV altijd al een zeer voorzichtig financieel beleid heeft gevoerd. Bovendien kreeg het CNV vorig jaar een forse financiële ruggesteun dankzij de toetreding van 54.000 katholieke onder- wijzers/ressen tot deze christelijke vakcentrale. [LVERSUM - Voor het eerst in de geschiedenis van de Nederlandse televisie was er gisteravond rjm jring op beide tv-netten. Overal in het land was men van even voor 7 uur tot tien over half acht rstoken van tv-beelden. Uitzending was onmogelijk door een technisch mankement: de zoge- lemde synchronisatiefabriek, het apparaat dat vanuit de studio in Hilversum televisiesignalen de zender stuurt, had het begeven. alleen de NOS-technici hadden «Joden vol werk om de drie kwartier °P rende storing te verhelpen, ook de r nol Mooncentrale van de NOS stond "dil edgloeiend. Vele duizenden mensen ileyfr gen voor informatie en klachten, jof avankelijk verscheen eerst een Trne olietankers die „op weg lijken ójn naar het eiland Kharg", het et M -me olielaadstation, zullen .zonder ocenl nelen" worden vernietigd als ze niet s bi)) iraakse blokkade van het eiland in luuit u nemen. Dit heeft een Iraakse mili- re woordvoerder volgens het Iraak- ftrsbureau INA dinsdag gezegd. Een groot aantal aanvragen om steun nae tin het werkgelegenheldsfonds van de W provincie zal niet worden gehono reerd. Gedeputeerde R. Barbé ver wacht dat vla de twee miljoen gulden die dit jaar beschikbaar zijn ruim 200 mensen werk zullen vinden of aan het werk gehouden kunnen worden. tgrarisch onderwijs Volwassenen die ln de landbouw en de veeteelt werkzaam zijn kunnen ln Til burg tweede-kans-onderwljs gaan vol gen. Gisteren Is daar de eerste experi mentele middelbare agrarische school banenfonds stadsgezicht veere Burgemeester en wethouders van Vee- re willen woningbouw op het Orapje- pleln. Dit voornemen maakt deel uit vin het bestemmingsplan Beschermd Stadsgezicht Veere. dat na een zeer langdurige procedure ter tafel is geko- PAGINA 9 lammen Minister ZeevaUdng heeft de water staatscommissie van de tweede kamer segd, dat hi) niet zal besluiten tot bet later aanleggen van de Philips- en de Oesterdam als het milieu ln de Oos- terechelde daar schade van onder vindt. PAGINA 11 prijzen levensmiddelen De levensmiddelenhandel ls het ln principe eens over een prijsgedragsre- jel. In een verklaring zeggen de winke liers dat er niet meer onder de Inkoop prijs zal worden verkocht. PAGINA 13 alles of niets Adrie van Houwelingen heeft met een «lles-of-niets poging de leiding ln de Ronde van Nederland overgenomen van Jan Raas. In de laatste omloop ln Veendam ontsnapte hij aan de aan dacht van de overheersende ploeg van Peter Post. PAGINA 15 woningmarkt De Nederlandse Bond van Makelaars meent dat de woningmarkt op een dieptepunt ls aangeland. Herstel bangt af van de rentestand en het ver enen van de gemeentegarantie, aldus deNBM. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 13. Radio en televisie: 14. Financiën, economie: 15. zwarb-wit testbeeld op het scherm, maar dat werd al spoedig vervangen door het vertrouwde kleurentestbeeld van de PTT. Dat was mogelijk doordat de zenders in Lopik normaal werkten. Nadat de storing was verholpen, begon om tien over half acht de Evangelische Omroep op Ned. 1 gewoon met het pro gramma dat voor zeven uur'stond aan gekondigd: de AVRO op Ned. 2 besloot de aflevering van de Dukes of Hazzard, die voor 7 uur was gepland, naar een latere datum te verschuiven. DEN HAAG (ANP) - Minister Van Agt (buitenlandse zaken) heeft de Neder landse ambassadeur in België op dracht gegeven na te gaan welke stap pen in België worden ondernomen té gen de heruitgave in België van Hit ler's 'Mein Kampf Van Agt willigde daarmee een verzoek in van het CPN-kamerlid Gijs Schreu- ders. Over de voorgenomen Belgische heruitgave heeft Schreuders ook con tact gehad met het Belgisch parle mentslid Louis van Geyt van de Belgi sche communistische partij. De storing was een gevolg van overbe lasting van zend-apparatuur in de Stu dio's 1 en 2. Ir. C. Hagenbeek van de divisie televisieproduktie van de NOS: „Nadat in 1971 het uitzendcentrum Vi- tuskerk in Bussum door brand werd verwoest, werden heel snel alle facilitei ten die nodig zijn om uitzendingen naar de beide zenders te realiseren, overge bracht naar Studio 1 en 2. De appara tuur daar wordt al zo'n jaar of tien zeer zwaar belast. Dat sterke gebruik heeft ertoe geleid dat we gisteravond werden geconfronteerd met deze unieke storing op beide zenders" De twee studio's worden thans gereno veerd, een karwei dat over twee jaar klaar moet zijn. Om eenzelfde storing als gisteravond binnen deze tijd tot een minimum te beperken zal, aldus ir. Hagenbeek, de zeer kwetsbare appara tuur met nog meer zorg worden omge- AMSTERDAM - Op 7 september orengt ae Neaerianascne tsanK een nieuw bankbiljet van 50 in omloop. Het biljet is 76 bij 148 mm groot en heeft als hoofdkleuren geel en orange. Aan de voorkant is een zonnebloem afgebeeld, waarop een bij zit. Het middengedeelte van de achterkant bevat een acht hoekig paneel, waarin delen van de IJsselmeerpolders, een veld zonnebloe men en een wolkenlucht zijn te herkennen. Het papier heeft een schaduwa- termerk met een bij. Het biljet is ontworpen door prof. R.DJl. Oxenaar en draagt de handteke ningen van bankpresident dr. W-F. Duisenberg en directeur-secretaris mr. F.F. Posthumus Meyes. De datum is 4 januari 1982. Voor de keuze van een zonnebloem gelden dezelfde overwegingen als bij het f 100-biljet met de snip, namelijk dat een eenvoudig motief de herkenbaar heid van het biljet ook in het buitenland, vergroot, zo zegt de centrale bank. Linksonder op het biljet is het herkenningsteken voor visueel gehandicap ten aangebracht, bestaande uit een gelijkzijdige driehoek. Roerig Polen ZEIST - De voormalige coach van het Nederlands elftal, Jan Zwart kruis, heeft een driejarig contract getekend bij de voetbalbond van Trinidad. Zwartkruis, 'die inmid dels al weer is afgereisd naar het Caraibisch gebied, kwam tot een akkoord met de bond van Trinidad na een korte oriëntatiereis. De eer ste contacten tassen beide partij en werden gelegd via de KNVB, die vorige week een delegatie van de voetbalbond van Trinidad op be zoek had. Die delegatie was naar Nederland gekomen onder andere om bespre kingen te voeren over een vriend schappelijke interland, waarvoor, althans volgens secretaris betaald voetbal. Jan Huybregts, de KNVB erg veel voelt. „Probleem is ech ter", aldus Jan Huybregts. „wan neer die interland plaats zou moe ten vinden. Het aanbod van de bond van Trinidad was echter te aantrekkelijk om daar meteen af wijzend op te reageren". DEN HAAG - PvdA en D'66 reageren afwijzend op verregaande bezuinigingen op de rijksuitgaven, zoals voorgesteld in een dinsdag gepubliceerd ambtelijk rap port. Het door de ambtenaren becijferde verlies van 75.000 arbeidsplaatsen bij een bezuiniging van 6 miljard gulden, achten de partijen niet aanvaardbaar. In een eerste commentaar rept de men. zegt hij. De drastische bezuini- PvdA-fractie in de Tweede kamer van gingsvoorstellen van de ambtenaren een „eenzijdige ombuigingsoperatie die veel arbeidsplaatsen kost". De PvdA vindt in het rapport weinig bruikbare suggesties voor volgend jaar en mist een toetsing aan de werkgelegenheids- doelstelllngen. Bezuinigingen die meer arbeidsplaatsen kosten dan opleveren, wijst de partij af. Volgens financieel specialist Engwirda van D'66 toont het ambtelijk rapport aan, „dat de reknu wei zo'n beetje uit de rijksbegroting is". De noodzakelijke miljarden aan ombuigingen zullen dus uit inkomensmatiging en hervormin gen in de sociale zekerheid moeten ko- acht hij, gezien de effecten, onaan vaardbaar. Engwirda betreurt dat het kabinet het ambtelijke rapport zonder meer naar de Tweede Kamer heeft doorgestuurd. Hij verlangt op korte termijn een kabi netsstandpunt. Over een eerder ambte lijk heroverwegingsrapport, dat vooral over de sociale zekerheid ging. heeft de regering overigens nog altijd geen standpunt ingenomen. In bet tweede rapport hebben de amb tenaren besparingen gezocht tot twin tig procent van de rijksbegroting, dat is ruim 6 miljard gulden. Ze hebben die vooral gevonden in een vergroting van de schoolklassen (2,3 miljard, 34.000 ar beidsplaatsen), bezuinigingen in de be jaardenzorg (1,3 miljard, 15.500 ar beidsplaatsen) en bij defensie-aanko pen (1,3 miljard, 18.000 arbeidsplaat sen). Een andere suggestie van de ambtena ren is het overhevelen van rijkstaken naar de particuliere sector (zoals de staatsdrukkerij, het kadaster, de mili taire hospitalen). Ook willen ze grote (Slot zie pagina 3 kolom. 5) VAN DER STEE: (Van onze parlementaire redactie OSS - Het kabinet wil een 26-urige werkweek invoeren voor jongeren die in overheidsdienst komen. Minister Van der Stee (financiën, CDA) kondig de dinsdag tijdens een spreekbeurt in Oss aan, dat daarover in de begroting voor 1983 voorstellen zullen staan. De salarissen zullen evenredig kleiner zijn. Op deze manier wil het kabinet de jeugdwerkloosheid aanpakken. Van der Stee wil liever niet opnieuw met de PvdA regeren. Hij geeft de voor keur aan samenwerking met de WD. De ervaringen van het afgelopen jaar nopen niet tot een herhaling, zei hij. Van der Stee gelooft dat de huidige pro blemen niet op te lossen zijn in een coa litie met de PvdA. „Als ik Den Uyl nu zo hoor, dan zeg ik, man was toch blijven zitten. Regeren doe je vanuit een ministerie en niet vanaf het spreekgestoelte". Hij noem de het overigens opmerkelijk dat de PvdA-aanhang pas weer terug kwam na de val van het kabinet. „Wil de ach terban wel een coalitie met het CDA?" Kampioenshond WENEN (AFP)-De vierjarige Westduit- se herdershond 'Charly' heeft in Wenen met een sprong van 4,95 meter het we reldkampioenschap verspringen ver beterd, dat als sinds 1950 stond op 4.50 meter. Charlie, die drie jaar geoefend had, sprong over negen plastic kratten Gisteren was het de eerste vergadering na het zomerreces van de tweede kamer. Dat het werkelijk met het reces teas afgelopen is moeilijk uit deze foto op te maken. Slechts lege banken staren minister van volksgezondheid Gardeniers aan. terwijl ze luistert naar het betoog over de ziekenfondswet van het - onzichtbare - VVD-kamerlid Dees Overigens was 's lands vergaderzaal dinsdag op andere tijdstippen aanzienlijk drukker bevolkt UTRECHT - De afgelopen week zijn in Utrecht opnieuw drie heroi- neverslaafden overleden aan geel zucht. Het aantal sterfgevallen sinds 24 april is in Utrecht thans opgelopen tot zes. Er liggen nog drie patiënten in het academisch ziekenhuis. Hun toestand is niet kritiek. Het verloop van de ziekte is in de zes gevallen met dodelijke afloop zeer snel geweest. Tussen de eerste verschijnselen en het overlijden zat minder dan een week. De ziekte heeft ach verspreid in een groep die van eikaars injectie naalden gebruik maakte. Voor zover bekend, is er binnen een be perkte kring van mensen 'spuitcon- tact' geweest. Van deze groep heb ben er zich inmiddels 36 gemeld om zich te laten inenten met een vac cin dat sinds juli van dit jaar ver krijgbaar is. Het programma be staat uit drie inentingen met tus senpozen van een maand. De 36 hebben thans hun eerste dosis ent stof gehad. Geelzucht heeft een incubatietijd van vier tot zes maanden. Aange nomen kan worden dat onder de 45 in leven zijnde leden van de "spuit- contact-groep' mensen zijn die een besmetting hebben opgelopen maar nog mets hebben gemerkt. Artsen van het academisch zieken huis en de GG en GD van Utrecht geloven dat reeds de eerste dosis vaccin van invloed is op de emst waarmee de ziekte zich openbaart. Zij wijzen erop dat de patiënten die nu aan de beterende hand lijken te (Slot zie pag. 3 kol. 5) D» >e Poolse autoriteiten, die met hartelijke instem ming van de machthebbers in ESjfif] het Kremlin de noodtoestand handhaven over vijfendertig miljoen Polen, kronkelen zich mvëlë bochten om recht te praten wat in de ogen van de op afstand toekijken de bewoner van het vrije Westen ge woon krom is. Met andere woorden: het militaire gezag wijt de huidige moeilijk heden aan Westerse radiozenders - waaronder de uiterst objectieve BBC- Worldservice - die met hun uitzendin gen de spanningen in Polen zouden wil len in stand houden. Het is weer het oude liedje met de Poolse communis ten. Bevreesd voor demonstraties en rellen op 31 augustus a.s. de tweede verjaardag van de na het uitroepen van de noodtoestand in december verboden onafhankelijke vakbond Solidariteit, wordt het buitenland bijvoorbaat alle schuld in de schoenen geschoven. Een beproefde methode in communistische landen als de zaken in eigen land uit de hand dreigen te lopen. Tegelijkertijd wordt voor het forum van de gehele we reld een alibi geschapen om zonodig broederlijke hulp aan de Sowjet-Unie te vragen. Met de zogeheten Bre^jnev- doctrine - militair ingrijpen in een be vriend socialistisch (lees: communis tisch) land - achter de hand, is zo'n stap altijd te rechtvaardigen. Overigens vreest de Poolse regering terecht een 'bovengrondse' opleving van Solidari teit ter gelegenheid van de onderteke ning van de Akkoorden van Gdansk, bijna twee jaar geleden. De vrijheid, waarvan de Polen veertien maanden hebben mogen proeven, is door het mi litair ingrijpen van december vorig jaar verder verwijderd dan ooit. Dat de be volking en de ondergronds opererende leiders van Solidariteit zich niet bij de situatie wensen neer te leggen, blijkt vrijwel dagelijks. Uitzendingen van bui tenlandse radiozenders hebben daar weinig of niets mee te maken Hoezeer de Poolse militairen met angst en vrees de datum van 31 au gustus zien naderen, valt ook af te lei den uit de paniekerige wijze waarop vo rige week de bloemendemonstranten op het Victoriaplein in Warschau zijn aangepakt. Honderden Polen lieten hier dag na dag ladingen bloemen ach ter in de vorm van een kruis als vreed zaam symbool van verzet tegen de noodtoestand. Dat stille protest - meer was het niet - bleek al te veel voor Jaru- zelski en zijn medestanders. Eerst met zachte dwang, later met bruut geweld werd het de demonstranten vrijwel on mogelijk gemaakt nog langer bloemen te leggen. Toch bleven zij komen, poli tiemannen en waterkanonnen ten spijt Door rondom het plein als een soort Berlijnse Muur een stevige schutting op te trekken, erkende het regime in feite een morele nederlaag tegen het hancije- vol demonstranten te hebben geleden. De Polen zijn gewend aan dit soort si tuaties: in de kortste tijd gaven zij op andere pleinen in Warschau uiting aan hun gevoelens. Het is duidelijk dat het niet doorgaan van het pauselijk bezoek aan Polen - vastgesteld voor begin au gustus - en de naderende datum van 31 augustus de bevolking mede-inspireren tot het houden van demonstraties en protesten tegen de noodtoestand. Soli dariteit, gekortwiekt, maar ongebro ken. put er de kracht uit voor een naar communistische begrippen ongekende militante houding. De vakcentrale, die een jaar geleden ongeveer tien miljoen leden kende, wil de regering bewijzen dat zij nog altijd een enorme aanhang heeft onder de bevolking. Maandag 31 augustus zal moeten blijken hoe groot de steun is, die de vakbond geniet. Het is opmerkelijk hoe sterk Solida riteit zich ondergronds heeft kun nen organiseren. Er is een nationaal netwerk met coördinatiecomités, in de grootste fabrieken zijn vijfmanscellen opgezet en er wordt in meer dan twee honderd oppositiebladen en -blaadjes gepubliceerd. Het ondergrondse werk van Solidariteit staat natuurlijk in geen enkele verhouding tot alles wat zich vóór 13 december 1981 in het openbaar rond Solidariteit afspeelde, maar het bewijst eens te meer dat een idee moei lijk Ls uit te roeien. Lech Walesa, de in gevangenschap verkerende leider van Solidariteit, is inmiddels al een legende geworden voor de Polen. In een artikel, dat dezer dagen in een in Krakow ver schijnend rooms-katholiek weekblad werd gepubliceerd - en dat kennelijk door de censuur is geslipt - is aandacht besteed aan de gevangenneming en in ternering van de Poolse maarschalk Pilsudski door de Duitsers in 1917. De parallel met de gebeurtenissen rond Walensa Walesa, bijna 65 jaar geleden, is opmerkelijk. De slotwoorden van het artikel - een citaat uit een driejaar gele den verschenen boek over de maar schalk - zouden gisteren geschreven kunnen zijn: 'Pilsudski's Internering op het persoonlijke vlak was een zware be proeving, politiek werd ze een grote overwinning. Hij werd een slachtoffer van de vervolgingen, elke week en elke maand die hij ln gevangenschap door bracht vergrootte zijn populariteit en maakte hem tot leider van de natie. De tijd werkte in zijn voordeel.' Profetische woorden ten opzichte van Walesa? In het Polen anno 1982 is veel mogelijk, maar gezien de politieke verhoudingen is er weinig kans dat de geschiedenis zich zal herhalen. De donkere tijden zijn nog lang niet voorbij voor de Polen Dim In het Skagerrak, het Kattegat, de Sont en Belt, alsmede in de Oostzee mag met ingang van vandaag door Neder landse vissers niet meer op long gevist worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1