Studie beperking zuiveringsheffing Hydrocrackerproject Total verdient steun overheid Tornen aan pijlerdam is spelen met vuur almanak DOOR VERTRAGING VAN WERKEN WERKGELEGENHEIDSPOLITIEK NIET VIA PZEM Terneuzense politie pakt bij controle overvaller op MINISTER ZEEVALKING OP NEELTJE JANS Dr ir F. Q. den Hollander in Goes ter aarde besteld DINSDAG 24 AUGUSTUS 1982 GOES - Er wordt een studie gemaakt naar de vertraging van uit te voeren zuiveringswerken. Daarbij zal vooral gekeken worden naar de financiële gevolgen van zo'n temporisering voor de hoogte van de zuiveringsheffing en naar de invloed op het Zeeuwse milieu. leg is gevoerd tussen waterschappen, vereniging Nederlandse gemeenten (af deling Zeeland) en gedeputeerde staten naar aanleiding van het voortdurend stijgen van de zuiveringsheffing. „Het Medewerkers van de technologische dienst van de waterschappen en van provinciale waterstaat zullen de studie uitvoeren- Het ligt in de bedoeling dat de bevindingen van de onderzoekers eind 19821 llbegin 1983 gereed zijn, zo dat er eventueel by het vaststellen van de zuiveringsheffing voor komend jaar rekening mee kan worden gehouden. Eén en ander bleek uit opmerkingen van voorzitter G. J. de Jager van de technologische dienst tydens een maandag in Goes gehouden vergade ring. Hy liet weten dat er onlangs over- Dubbele expositie in Thoolse Gasthuiskapel THOLEN - Marian van de Molen en Hans Westerweel, beiden woonachtig in Bergen op Zoom, exposeren van 24 augustus tot en met 3 september in de Gastbuiskapel aan de Kerkstraat in Tbolen. Deze expositie van twee totaal verschillende kunstuitingen, objecten van Marian van de Molen en steen- goed-keramiek van Hans Westerweel, werd maandagavond onder grote be langstelling door burgemeester E. Baerends van Tbolen geopend. De burgemeester complimenteerde de beheerscommissie van de Gasthuiska pel omdat zy weer voor een waardevol stukje cultuur zorgde. „Het gemeente bestuur steunt graag deze vormen van kunstverzorging voor de gemeenschap, zoals ze ook andere kunstvormen als toneel en zang een warm hart toe draagt". Marian van de Molen maakt haar objec ten na het vormen van papier maché af met gips of ze worden aangevuld met stof in combinatie met hout en andere materialen. Hans Westerweel, eigenlijk afkomstig uit Sint-Maartensdijk, heeft, evenals Marian, in de Gasthuiskapel zyn eerste tentoonstelling, zyn werk bestaat uit steengoed-keramiek. Paul Mol, vriend van de exposanten, gaf door middel van het voorlezen van enkele van zyn verzen een byzonder tin tje aan de opening. Hans Westerweel besloot het officiële gedeelte met een dankwoord en bloe men aan allen die behulpzaam waren by de opbouw van de tentoonstelling. De expositie is voor het publiek ge opend van maandag tot en met donder dag van 14.30 tot en met 17.30 uur, vrij dag van 14.30 tot 21.00 uur en zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur. (ADVERTENTIE) Onafhankelijke test bewijst klasse Dixons kleurenfoto's. In een consumenten onderzoek kwamen van de 14 geteste laboratoria slechts 4 als 'Goed' naar voren, waaronder Céwé Color, die de kleurenfoto's van Dixons verzorgt. Dixons, met 47 winkels in Nederland is van de "Goed' geteste zaken de goedkoopste en geeft bovendien „Niet goed - geld terug" garantie en gratis zegels voor waardevolle kado's. Steeds meer mensen ontdekken nu Dixons; De kleurenfotosperialist! ZEEUWSE Ritje Toen de Goesenaar zijn garage deur opengooide om zijn automo biel naar huiten te rijden, naderde- een andere personenwagen en stopte vlak voor zijn garage. De man overwoog de bestuurder vriendelijk te vragen om een eindje door te rijden, maar die kans kreeg hij niet. Uit de auto stapte met vaart een mevrouw, die in grote haast verdween. „Daar sta ik", dacht de man en keek eens naar de voor zijn deur geparkeerde auto. Er zaten vier kinderen in, de oudste, rond de 14, op de voorbank. Toen viel zijn oog op het contact sleuteltje. En omdat ook de man een beetje haast had, boog hij zich voorover en informeerde of de ge haaste mevrouw de moeder van de kinderen was. Vier instemmend knikkende ge zichten. ,Dan gaan ivij een eindje rijden", sprak de Goesenaar en zette zich resoluut achter het stuur. Maar nauwelijks had hij de wagen gestart, of vijf krijsende kinderen overstemden het geluid van de mo tor. „Snel handelen", dacht de man, toen rondom omstanders verwij tend begonnen te kijken. Hij trapte, onder toenemend ge krijs in de auto, op het gaspedaal, reed enkele meters, stapte uit en reed weg in zijn eigen wagen. Tien minuten verder dacht hi) het gekrijs nóg te horen. College Arnemuiden ARNEMUIDEN - De pogingen om in Amemuiden een rechtse coalitie te vor men zyn, zoals gemeld, mislukt, nu de heren J. van Belzen (PvdA) en P. W. van Leerdam (SGP) de wethoudersfuncties zullen gaan bekleden. In de PZC van zaterdag is evenwel ten onrechte ver meld dat de vorming van een CDA- RPF-SGP-college is stukgelopen om dat zowel RPF als CDA weigerden te loten om één wethouderspost. Dat is oiyuist: alleen het CDA heeft het "on aanvaardbaar" laten horen; de RPF daarentegen had wél met een eventuele stemming akkoord kunnen gaan. Het loten om één van de twee wethouder- sposten leek nodig, omdat de andere wethouderszetel in dat model bij voor baat door een SGP'er zou worden be kleed. Zeeuws-Vlaamse werkgroep kernenergie naar Doel HULST - De werkgroep Kernener gie Zeeuwsch-Vlaanderen gaat het komende weekeinde deelnemen aan de grote demonstratie tegen kernenergie bij het Belgische plaatsje Doel, waar een kernener giepark staat. De demonstratie wordt gehouden by Prosperpolder en duurt twee da gen. Evenals vorig jaar is er een ten tenkamp. In de nacht van zaterdag op zondag wordt er een fakkelop tocht gehouden. Welke activiteiten gedurende de twee dagen nog ge houden zullen worden wordt op het moment zelfbepaald. Leden van de werkgroep vertrekken zaterdag morgen om half tien vanaf café Oud-Antwerpen. Belangstellen den, die zonder vervoer zitten, kun nen zich daar voor de trip naar Prosperpolder vervoegen. De werkgroep heeft verder tydens de vergadering maandag besloten een advertentie te plaatsen in de dagbladen, waarin wordt opgeroe pen de komende twee-kamerver kiezingen te stemmen op partyen, die tegen kernenergie zyn. overleg circuleerde om de vraag wat we kunnen doen om de styging binnen de perken te houden", zei De Jager. Hy herinnerde eraan dat de Zeeuwse wa- terschapsbond daartoe in het verleden vier te onderzoeken mogefijkheden heeft genoemd: temporisering van de werken; lagere zuivermgseisen; andere bouwmethoden; andere wijze van ren tebeschrijving. De voorzitter van de technologische dienst gaf aan dat in feite alleen vertra ging van de dure zuiveringswerken enig soelaas kan bieden. Het toepassen van lagere zuiveringseisen is een zaak die nationaal bekeken moet worden en de effecten van andere bouwmethoden zijn, zo heeft de ervaring geleerd, te ver waarlozen. De Jager beklemtoonde dat in de algemene vergaderingen van de waterschappen - en trouwens ook er buiten, bij de 'gewone' burgers en be drijven - veel onrust heerst over het stij gen van de heffing. Mede daarom was hy bly dat gedeputeerde staten instem den met de studie. De Jager vertelde dat de problematiek van de gemeenten (nieuwe rioleringen, overstorten) voor lopig buiten de studie gehouden zal worden. Een beroep doen op de minis ter van verkeer en waterstaat om extra geld ter beschikking te stellen vanwege de opvallend hoge heffing (artikel 23 van de wet verontreiniging oppervlak tewateren maakt dat mogelyk), zag De Jager niet zitten: „De minister heeft geen centen. Hem er dan toch om vra gen is weinig zinvol Dat is trekken aan een dood paard". Voordeel De voorzitter van de technologische dienst maakte nog duidelijk (inhakend op opmerkingen van bestuurslid L. J. Mol-de Jager), dat temporisering van de zuiveringswerken in elk geval het voordeel biedt dat er beter inzicht komt in de mate waarin bedrijven zelf (gaan) zuiveren. Als voorbeeld noemde De Jager de bouw van een zuiverings installatie voor oostelijk Zuid-Beve land bij Waarde. Aanvankelijk opgezet voor 50.000 vervuilingseenheden; thans gaan de gedachten uit naar 25.000 tot 20.000 eenheden, omdat in tussen veel bedrijven (zoals de mossel industrie in Yerseke) zelf maatregelen hebben genomen om de vervniling van het oppervlaktewater te beperken. De zuiveringsinstallatie van het hoogheemraadschap West-Brabant bij Bath in aanbouw. Soortgelijke installaties, die miljoenen guldens kosten.jmoeteii noj overal elders in Zeeland gebouwd worden en ook moeten bestaande installaties worden aangepast/uitgebreid. Luchtfoto Lex de Meester Et :-.ii MIDDELBURG - De opzet van een ,hydro-cracker' bij de Total-raffinaderij in Vlissingen-Oost is regionaal en nationaal een belangwekkend project dat overheidssteun verdient; maar van Zee land uit mag de PZEM als energiebedrijf niet worden benut om industrialisatie- dan wel werkge- legenheidspolitiek mee te bedrijven. Jongen (13) gewond bij aanrijding MIDDELBURG - De 13-jarige J. de G. uit Middelburg is maandagmiddag ge wond geraakt bij een botsing op de kruising Meanderlaan/Meanderhof in Middelburg. De jongen was op de kruising rondjes aan het rijden op een bromfiets en werd aangereden door een personenauto be stuurd door E. W. uit Middelburg. De jongen moest naar het Gasthuis wor den gebracht. Van de brommer was niets over; de personenauto liep aan de voorzyde flinke schade op. aan een tegemoetkoming in de exploi tatie, waarbij het ETI-rapport lande lijk aan de aardgaspot en regionaal aan electriciteit tegen een internatio naal concurrerende prijs dacht. Op een vraag naar de relatie Total- PZEM van de heer P. Everaert (cda), barstte gedeputeerde W. Don los: „Ik TERNEUZEN - Bij een routineverkeerscontrole hield de politie van Terneuzen maandagochtend omstreeks halftwee de 29-jarige Belg F. A. P. B. aan. B. is 26 mei ontsnapt uit de gevangenis in Breda, waar hij een straf van twee jaar uitzat wegens zijn aandeel in een overval in november vorig jaar in Ossenisse. B. is ingesloten en wordt teruggebracht naar de gevangenis in Breda. Die opvatting is maandag duideiyk ge worden tydens een vergadering van de statencommissie economische zaken, waar het ETI-rapport over de mogelijk heden voor een hydrocracker van Total en Dow werd besproken; in die rappor tage wordt vastgesteld, dat een derge- lyk project alleen mogelijk is met over heidssteun. Unaniem meende de statencommissie, dat een hydrocracker (waarmee stooko lie kan worden omgezet in hoogwaardi ge fracties als petrochemische nafta, benzine, gasolie) vernieuwend van ka rakter is. maar ook van betekenis is om de bestaande werkgelegenheid by de VLISSINGEN - De heer G. Roux-Buis- Total-raffinadenj (overcapaciteit) te son. president van de raad van bestuur behouden. Van het bedrijf uit werd dat van Total Raffinaderij Nederland NV aan het begin van de vergadering op zal in oktober zijn functie beëindigen, een vraag uit de commissie onder- heb het rapport met verbazing gele zen," zei hy. „Het ETI heeft op geen en kele manier met de PZEM overlegd of om informatie gevraagd over mogelijk heden om goedkoper energie geleverd te krijgen". Hy waarschuwde daar wel tegen, mede in antwoord op vragen van verschillende commissieleden, van wie streept door produktie-manager ir. R.C. Weytingh: „Als de hydrocracker niet doorgaat, komt, by de bestaande overcapaciteit, de levensvatbaarheid van de raffinaderij op de tocht te staan". 'Opening' Met het Total/Dow-projcct is een in vestering van 1 miljard gemoeid. In het ETI-rapport is aangeduid, dat als .opening' voor rijkssteun onder meer te denken is aan de investeringspre mieregeling, aan bijdragen voor ver nieuwende industriële activiteit of Ter gelegenheid daarvan wordt donder dag 16 september een afscheidsbijeen komst gehouden in het Strandhotel te Vlissingen. Die byeenkomst begint om 17.00 uur. De heer Roux-Buisson zal worden opgevolgd door de heer Y. Dra- peau. ZIERIKZEE - Tornen aan de afbouw van de stormvloedkering in de monding van de Oosterschelde is spelen met vuur. Wanneer met name vanuit de milieuhoek opnieuw gepleit wordt voor het verhogen van de dijken langs de Oosterschelde injtlaats van het voltooien van de stormvloedkering, dan is het gevaar groot dat tegelijk ook een andere mogelijkheid weer op tafel komt, name lijk: de Oosterschelde met een dichte dam afsluiten, zoals oor spronkelijk was voorzien in het Deltaplan. Zo'n complete afslui ting is verreweg het goedkoopste en het meest veilig. Dit viel op te maken uit opmerkingen van minister H. J. Zeevalking (verkeer en waterstaat), tijdens een rechtstreek se uitzending van de actualiteitenru briek 'Achter het Nieuws', maandag vanuit Zierikzee. De bewindsman haakte in op opmerkingen van actie voerder H. Meijer van het comité sa menwerking Oosterschelde (die vurig voorstander van dijkverhoging is en dat in de uitzending ook andermaal niet onder stoelen of banken stak). Zee valking erkende dat hyzelf ooit voor stander van dykverhoging boven een andere oplossing was. „Wat vier jaar ge leden ook in myn visie nog mogelijk was. is dat nu niet meer. Alsnog over gaan tot het verhogen van de dijken is met meer mogelyk". aldus de minister. Zeevalking beklemtoonde dat dijkver hoging nooit in 1986 klaar kan zyn. Hy wees verder op de vele miy arden die al zijn uitgegeven voor het huidige Oos- terschelde-project. „Het keerpunt is ge passeerd, waarop dijkverhoging moge lijk is", stelde Zeevalking Hij gaf toe dat het prijskaartje voor de bouw van de stormvloedkering destijds aan de la ge kant was de overschrijding ligt on geveer 15 percent hoger dan was ge raamd. De minister kon ook nu niet de absolute garantie geven dat de kering niet nóg duurder wordt. Zeevalking zei geen uiterste financiële grens in ge dachten te hebben. Hy merkte op dat thans wordt uitgegaan van 7.2 miljard gulden als totale Deltaplan-kosten. De bewindsman betoogde dat de aan leg van de kering een experiment is en zoiets brengt consequenties met zich mee. Hij verzekerde dat veiligheid en behoud milieu voorop blijven staan. Overigens was de minister optimistisch over het verdere verloop van het werk en hield hy vast aan het gereedkomen van de kering voor aanvang stormseizoen 1986. Gerommeld Het tweede-kamerlid H. Eversdijk deelde de zienswijze van minister Zee valking. in die zin dat ook hij dijkver hoging afwees: „Het punt terug is voor bij. De politieke beslissing is genomen. Zowel regering als parlement hebben de ontbindende voorwaarden die des tijds gesteld zijn, laten passeren. Er is beslist geen kamermeerderheid voor dijkverhoging te vinden". Eversdijk vond wel dat de rekenkamer na moet gaan in hoeverre er indertijd (bij het nemen van de beslissing over de aan leg van de stormvloedkering) gerom meld is met de hoogte van het beschik bare bedrag voor tegenvallers. Actievoerder Meyer stelde nog dat de dijken snel op Deltahoogte gebracht kunnen worden. Hy herinnerde aan de wijze waarop de gedeelteiyke dijkver sterkingen langs de Oosterschelde tot stand zijn gekomen. Meyer becijferde dat dijkverhoging nog altijd goedkoper is dan afbouwen van de kering. Hy be- twyfelde trouwens of die kering tech nisch gezien in 1986 klaar kan zijn. Bij val voor dykversterking kwam van de bioloog S. Parma en mosselvisser J. Sinke. alsmede van C. van Leeuwen van de actiegroep 'Oosterschelde open'. MAARN - Dr. ir. F. Q. den Hollander, president van NS van 1947 tot eind 1958, is afgelopen woensdag in zijn woonplaats Maarn overleden. Hij is 89 jaar geworden. Het stoffelijk overschot is maandag in besloten kring in Goes ter aarde besteld. Den Hollander heeft vooral be kendheid gekregen als de man on der wiens leiding het door de Duit sers sterk gehavende NS-bedrijf weer van de grond werd getild in een tyd dat nog haast niemand over eigen vervoer beschikte. Voor al bracht hy buiten de randstad de elektriflkatie van de grote verbin dingen tot stand en schafte hij de stoomtraktie af. NS was daarmee, in 1958, het eerste spoorwegbedrijf in Europa zonder stoomlokomotie- ven; het was tot 1964 een winstge vend bedrijf. Frans Querien den Hollander werd geboren in Goes, op 31 mei 1893. Hy studeerde aan de TH in Delft en slaagde in 1916 cum laude voor zyn ingenieurstitel. Na een afwisselen de spoorwegloopbaan in Neder land en Nederlands Indié werd hy in de jaren dertig benoemd tot di recteur van de Artillerie Inrichtin gen by de Hembrug. NS Direct na de oorlog werd hij direc teur-generaal bij Verkeer en ener gie, toen de benaming voor Ver keer en waterstaat. Mede op grond van zijn inzichten over verkeer en vervoer in de naoorlogse periode werd hij gevraagd voor een direc teursfunctie bij NS, als opvolger van ir. W. Hupkes die eind 1946 met pensioen ging. Den Hollander ac cepteerde deze functie op voor waarde dat hij president zou wor den, een functie die bij NS statu tair toen nog niet bestond. Behalve aan de wederopbouw van NS heeft Den Hollander zich ook krachtig ingespannen voor nauwe samenwerking van vervoersbedrij ven. zowel binnenslands als inter nationaal. Hy was voorstander van vrije concurrentie van vervoersbe drijven. respecteerde andere vor men van vervoer en streefde nauwe samenwerking na van Europese spoorwegmaatschappyen. Dit re sulteerde onder meer in de tot standkoming van de Trans Europ Express. Den Hollander heeft in totaal meer dan 50 commissariaten bekleed; by de meeste grote streekvervoersbe- drijven in Nederland en bij de KLM. maar ook by bedryven die zich niet met vervoer bezighielden. Ook is Den Hollander een aantal jaren adviseur geweest van de Brit se spoorwegen, die sinds de oprich ting in 1948 miljoenen verlies leden. Na zijn pensionering bij NS is Den Hollander nog enkele jaren presi dent-curator van de TH in Delft ge weest. Den Hollander was doctor honons causa in de technische wetenschap van de TH in Delft en hy is in bin- nen-en buitenland vele malen on derscheiden. Hy werd in 1958 be noemd tot commandeur in de orde van Orarye-Nassau. Zijn geboorteplaats Goes eerde hem door de Dr. ir. F. Q. den Hol landerlaan, by het NS-station, naar hem te noemen. Dr ir F. Q. den Hollander. C. van Waterschoot (ppr) zei: „Het pro ject van Total betekent een belangrijk stuk innovatie. Maar de rillingen lopen over m'n rug als ik hier een koppel hoor met de energietarieven". Don wees erop, dat in Zeeland 80 procent van de elektriciteit wordt afgenomen door de groot- en supergrootverbnn kers en betoogde, dat verlagen van te. rieven voor die groep een verhogingen moeten inhouden voor de kleinverbii kers. „We moeten niet de ene groep It ten betalen voor een andere. EénmaalU de PZEM misbruikt voor een stukjein. dustriële ontwikkeling. De PZEM maj daarin best een instrument zyn. maai dat mag niet gaan ten koste van df kleinverbruiker". Waarop de heer E Ph. Nieuwkerk (cda) bezwaar maak» tegen Don's aanduiding, dat de PZEÜ zou zijn „misbruikt" - en Don die op merking verving door 'gebruikt', voegde eraan toe. dat in tegenstelllt tot de suggestie in het ETI-rapport dat Dow een overproduktie aan energie zou hebben, er sprake van is dat „Dow bes geïnteresseerd is in levering van goed kope kernenergie, die vrykomt nu Pe- chiney de produktie heeft ingekroro pen" Mogelijkheden Gedeputeerde R. Barbé betoogde, op de opmerking van Don dat het ETI voor het rapport geen contact met de PZEM heeft gehad. „Het ETI heeft alleen het verzoek ge kregen om de mogelykheden voor «a hydrocracker op een rij te zetten. Hel college vindt, dat het project van veel betekenis zou kunnen zyn voor Zee land. In het rapport is gezegd, dat h« alleen kans van slagen zal hebben bq een essentiële bijdrage van economi sche zaken of een bydrage in de sfee van de exploitatie, lagere tarieven voa de energie. Verder is men niet gegaan, het ETI heeft alleen de randvoorwaar den aangegeven, waaronder een derge lijke zaak haalbaar is. Het is aan de pro vincie om een subsidieverzoek aan het ministerie van economische zaken tf ondersteunen, het is aan het bedrijf os naar economische zaken en de PZEH toe te stappen om na te gaan wat de kansen voor het een of het ander aja Gs zou het op prijs stellen als econonu- sche zaken diep in de buidel zou willea tasten. Het ligt op de weg van het be drijf om met de PZEM te praten over doorlevering van energie". Hij liet op een vraag van de hr L. B«n (vvd) en J. Roodenburg (pvda) w dat de investeringssbusidie van rijk hooguit 20 procent, dus 200 joen, zou kunnen bedragen. „Of dat w- dig is is een zaak van overleg tussti het bedrijf en economische zaken' dus Barbé. lil Scholengemeenschap Roncalli viert in Bergen op Zoom 25-jarig bestaan BERGEN OP ZOOM - De Roncalli Scholengemeenschap voor atheneum, havo en mavo bestaat vijfentwintig jaar. Dit feit wordt woensdag 1 stp- tember om 14.00 uur gevierd in deauU van de school. Tydens deze bijeenkomst, wordt eenre ligieuze viering gehouden. Drs V Schoenmakers, deken van Bergen op Zoom en voorzitter dr J. H Meestere van de ministeriële adviesraad voor het voortgezet onderwijs verlenen hieraan hun medewerking. Aansluitend km? de rector drs A. M. van der Werf van school het 'gedenkboek 25 jaar Roncsl- li' aangeboden. Later in het schootje kunnen belangstellenden een reeks van andere activiteiten bywonen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 2