PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Voor lager onderwijs L20 miljoen minder GEMAYEL DE NIEUWE PRESIDENT LIBANON Evangelist de gevangenis in Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? )OK UNIVERSITEITEN GEKORT Schietpartij met dode na popfestijn Derde groep PLO-strijders vertrokken lonnige periode perioden met zon en vrijwel overal poog, later toenemende bewolking 0dagtemperatuur rond 18 graden talige, naar zuidwest draaiende 25e jaargang no. 197 linsdag 24 augustus 1982 pj HAAG - Steeds meer Surinamers keren naar Suriname terug. Gegevens udt Directie Emigratie van het ministerie van sociale zaken, wijzen erop dat {belangstelling voor remigratie naar Suriname blijft groeien. In de eerste helft ia dit jaar keerden 612 mensen naar Suriname terug, ruim 33 procent meer dan ide eerste helft van 1981, toen het er 455 waren. ur andere landen loopt de emigratie sterk terug. Oorzaak: beperkende maatre- joidie Australië en inmiddels ook Canada hebben genomen ten aanzien van de Jlating van immigranten. In beide landen worden vrijwel alleen nog vaklieden (gelaten naar wie aantoonbare behoefte bestaat, voorts ervaren zakenlieden met genoeg kapitaal om een eigen bedrijf op te zetten en familieleden in het kader van gezinshereniging In de vertrekcijfers zijn de maatregelen nog niet zichtbaar, omdat die betrekking hebben op al in een eerder stadium geaccepteerde emigranten. Het aantal aan meldingen voor emigratie is echter al met 40 procent gezakt. Dit jaar vertrokken in het eerste half jaar 3428 emigranten, zelfs nog 35 procent meer dan in de overeenkomstige periode van 1981 (toen: 2537). Er hebben zich nu echter slechts 3874 mensen aangemeld. Vorig jaar waren het 6429 mensen die in de procedure met het ontvangende land al zover waren gevorderd dat ze zich voor de emigratie konden melden. HAAG (ANP) - De uitkering uit het gemeentefonds ter bestrijding van de kosten van het ger onderwijs wordt voor volgend jaar met 121,8 miljoen gulden verminderd. Dit blijkt uit de rief van minister Rood van binnenlandse zaken aan de gemeentebesturen. [fde namens de minister van financiën en de staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen rarden daarbij ombuigingen meegedeeld. In hun brief stellen de bewindslieden ook de bedragen ast van de lager-onderwijsuitkeringen voor de jaren '82 en '83. Ze bedragen voor dit jaar ruim 2,3 Biljard gulden, waarvan voor volgend jaar de 121,8 miljoen afgaan. unnee wordt dan voor '83 zeventien ijoen bespaard door minder nieuw- iuw of een strakker beleid voor de Jiolenbouw, en het niet langer vergoe- Mvan kosten voor niet-noodzakelijke Bod)-lokalen en dependances. Een be- hg van 18,5 miljoen wordt bezuinigd tor de vergoeding te beperken van de achttngskosten over het eerste jaar malle les- en gymnastieklokalen. De prijscompensatie voor 1982 was voor de kosten van het lager onderwijs beperkt tot 1.5 procent. Voor '83 wil men niets compenseren. Doorwerking van de 1.5 procent van vorig jaar bete kent voor '83 een besparing van 22,5 miljoen. De vergoeding voor randvoorzienin- gen voor het gewoon lager onderwijs, waaronder schoolzwemmen, komt voor het komende jaar te vervallen. Deze maatregel levert 18 miljoen op. Gehandhaafd is de vergoeding voor de luiveringsheffing De waterschappen gaan onderzoeken of de voortdurende stijging van de zui veringsheffingen aan banden gelegd kan worden. Een studie moet uitwfj- len ln hoeverre vertraging van de uit wring van zuiveringswerken finan cieel soelaas kan bieden. PAGINA 3 sterke politie Minister Rood blijft weigeren met de bonden te onderhandelen over de Kerkte van de politiekorpsen. De vier betrokken bonden wachten nu de con- tontatle tussen de minister en de twede kamer af. Veranderen de plan nen voor de bevriezing van de omvang tan de korpsen in de vier grote steden niet, dan zal de rechter om een uit spraak worden gevraagd. PAGINA 6 mbtsgebed Het ministerie van binnenlandse za ken heeft nog eens onderstreept dat niemand verplicht is respect te beto nen tijdens het uitspreken van het ambtsgebed in - bijvoorbeeld - ge meenteraden. Aanleiding tot deze ver klaring vormt een verzoek om aanpas sing van het reglement van orde van deBorselse gemeenteraad. PAGINA 11 sociale fondsen De werkgevers en werknemers van de fondsen die de ww-, de wao- en de aaw- plden beheersen zullen niet blijven tolereren dat de overheid hun plannen doorkruist De fondsbestuurders vra- |en zich af wat het nut van hun werk is, als de overheid regelmatig aanbevelin- jen over de hoogte van de premies ne- geert. PAGINA 13 nas wint Jan Raas heeft de proloog van de Ron de van Nederland gewonnen. De Zeeuw was de snelste in een korte tijd- Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 6 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Sport: 13. Radio en televisie: 14. financiën, economie: 15. GRONINGEN (ANP) - Bij een schiet partij maandagmorgen vroeg in socië teit 'De Kattebak' in Groningen is de 23-jarige Alex Ronald Oogjen uit die stad om het leven gekomen. Twee be zoekers van de sociëteit, een 18-jarig meisje uit Groningen en een 30-jarige man uit Foxhol, werden met schamp schoten naar een ziekenhuis gebracht. De politie heeft nog geen aanhoudingen verricht. Vuurwapens waren tot gister middag nog niet gevonden en de aanlei ding tot de schietpartij was vooralsnog duister. De politie heeft uit getuigenverklarin gen wel kunnen opmaken, dat het slachtoffer - een bodyguard van pop ster Herman Brood - verschillende ke ren was bedreigd. Tijdens de schietpar tij om kwart over vier in de ochtend was het erg druk in de sociëteit. Veel bezoe kers waren afkomstig van een popfes tijn zondagmiddag in het Groninger ijs stadion. kosten van culturele vorming, van de medezeggenschapsorganen en van de schoolonderzoeken. De kosten voor schoolzwemmen in het buitengewoon onderwijs en eventuele vervoerskos ten, worden grotendeels niet meer ver goed, wat een bedrag van 2,8 miljoen betreft. Het buitengewoon onderwijs wordt voor een kwart van de bezuinigingen aangeslagen waarvoor het gewoon la ger onderwijs wordt aangesproken. Het buitengewoon onderwijs ziet daarbij de verbetering aan zijn neus voorbijgaan, die in de meerjarenramingen voor '83 nog voor 5 miljoen gulden stond geno teerd- Bij deze sector van het onderwijs wordt door niet onmiddellijk vervan gen van niet-onderwijzend personeel 1.6 miljoen bespaard. Het bedrag voor de schooltandartsendiensten bij het buitengewoon onderwijs is met 1,4 mil joen verminderd, met deze maatregelen is het gewoon lager en buitengewoon onderwijs in het geheel een besparing van 91,8 miljoen opgelegd. De overige dertig miljoen gulden moet nog worden verkregen. Aangekondigd is, dat hier voor maatregelen in de maak zijn op het terrein van de vervoerskosten. Over het hoe en wat worden de gemeenten later ingelicht. De universiteiten en hogescholen, in clusief de academische ziekenhuizen moeten met ingang van 1987 structu reel voor 258 miljoen gulden per jaar besparen. Ze moeten dat doen door verdeling en concentratie van taken. De instellingen mogen zelf het plan ervoor ontwerpen. Is dit niet voor 1 maart volgend jaar klaar, dan stelt de minister een plan vast. Minister Deetman van onderwijs en we tenschappen heeft dit de instellingen maandagavond op het departement la ten weten. Naar schatting zijn met deze ingreep een paar duizend arbeidsplaat sen gemoeid. Volgend jaar moet de besparing al 66 miljoen gulden belopen. De bewinds man noemde de te bezuinigen bedragen per jaar 'randvoorwaarden waaraan niet te tomen valt'. Verlies van arbeids plaatsen is dan ook onvermijdelijk. De criteria voor de verdeling en con centratie zal Deetman rond 1 septem ber bekendmaken. Dan komt hij met de beleidsnotitie die de vorige minis ter Van Kemenade al voor het najaar had aangekondigd. Een lachende Beshir Gemayel (r.) louift naar aanhangers, als hij in zijn auto stapt, nadat hij door het Libanese parlement in de tweede ronde tot president is gekozen. BEIROET (AFP/DPA/UPI/RTR) - De 34-jarige Bechir Gemayel, leider van het christelijke Libane se front, is maandagmiddag in het Libanese parlement tot de nieuwe president van het land gekozen. De oud-advocaat en leider van een coalitie van christelijke conservatieve partijen werd in de tweede stemmingsronde, waarin een eenvoudige meerderheid voldoende was, gekozen met 57 stemmen. De Israëlische premier Menachim Be gin heeft maandag in een telegram zijn felicitaties gezonden aan de nieuwe Li banese premier. Ook de Amerikaanse president Ronald Reagan zond Ge mayel een felicitatieboodschap. In de eerste ronde van stemmen behaal de de omstreden rechtse presidents kandidaat 58 stemmen, wat vier stem men te weinig was voor verkiezing in eens, waarvoor een tweederde meerder heid noodzakelijk was. Gemayel is voor zes jaar gekozen. De linkse en islamiti sche leiders van Libanon hadden him afgevaardigden in het parlement opge roepen met op Gemayel te stemmen of weg te blijven. Dertig moslim-afgevaar digden boycotten de stemming. Een steekpartij in Amsterdam heeft maandagochtend het leven gekost aan een nog onbekende man. Volgens de po litie kreeg deze in de Blaeusstraat ruzie met een andere man, die hem met een mes een groot aantal steken toebracht. Het slachtoffer strompelde nog naar de Nieuwezijds Voorburgwal, waar hij in elkaar zakte. Enkele uren later over leed hij in een ziekenhuis. Naar de da der wordt nog gezocht. (Van ome parlementaire redactie) AMERSFOORT - Lijsttrekker Jan Terlouw acht de kans dat D'66 na de verkiezingen in de oppositiebankjes terechtkomt „vrij aanzienlijk". Hij zei dit maandagavond op een verkie zingsbijeenkomst in Amersfoort. Als CDA en WD het er in de formatie snel over eens worden dat de PvdA buiten de deur van het Catshuis moet worden gehouden, dan zal D'66 niet ingaan op een eventuele uitnodi ging om wel mee te doen. Alleen als de PvdA een coalitie met CDA en D'66 zou blokkeren, wil Terlouw de kier naar CDA en WD die hij van zijn congres kreeg, benutten. Terlouw nam in Amersfoort vrij fors afstand van de WD, om te tonen dat hij „niet naar die partij toekruipt". Hij signaleerde dat de WD wel om 27 miljard gulden bezuinigingen roept voor de komende jaren, maar daar van niet meer dan 8 miljard concreet aangeeft. Naast de roep om bezuinigingen wil de WD de AOW op het huidige peil handhaven, de trend van ambtena rensalarissen vasthouden en meer politie hebben. Dat gaat volgens Terlouw niet samen. Daarom ^-er- (Slot zie pagina 11 kolom 7) Kort nadat Gemayel was gekozen, wer den de huizen van twee leden van het Libanese parlement door anti-tankgra naten opgeblazen. Dit hebben oogge tuigen gemeld. Er zouden geen gewon den zijn gevallen. Opgewonden Libanese christenen in oostelijk Beiroet hebben de verkiezing van Bechir Gemayel maandagavond gevierd met geweerschoten, scheuren de claxons en hullende sirenes Prioriteit Het 'helen van de wonden, die de afge lopen jaren zijn gemaakt', is de eerste prioriteit van Gemayel. Dit heeft de nieuwe Libanese president maandag verklaard in een vraaggesprek met het Amerikaanse dagblad 'Washington Post'. De honderdduizenden Palestijnse vluchtelingen in Libanon moeten zich volgens Gemayel onder het gezag van de Libanese regering stellen. Hij zei dat het belangrijk is dat de Libanese bevol king m het vervolg afziet van geweld bij het oplossen van meningsverschillen Tegen een Israëlische verslaggever zei Gemayel dat een nieuwe Libanese rege ring zal beslissen welke stappen wor den genomen inzake de betrekkingen met de buitenwereld. Gemayel liet in het midden of hij diplomatieke betrek kingen met de j oodse staat zal vestigen. De Amerikaanse multi-miljonair en persoonlijke vriend van president Rea gan. Alfred Blooming dal eis afgelopen vrijdag op 66-jarige leeftijd aan kanker overleden. Het beleg van West-Beiroet is wat ver licht sinds het evacuatieplan van de Amerikaanse afgezant, Philip Habib. werd aanvaard. Water en elektriciteit worden nu in sommige wijken af en toe geleverd, en arbeiders herstellen pijpen en kabels die bij de Israëlische bombar dementen zijn beschadigd of verwoest Evacuatie PLO Een derde groep Palestijnse guerrilla strijders heeft maandagmiddag aan boord van het Griekse schip 'Elkayion' Beiroet verlaten. Via Cyprus worden deze strijders uit het belegerde West- Beiroet naar Noord- en Zuid-Jemen ge bracht. De 620 vertrekkende guerrilla strijders waren voor het merendeel le den van het Volksfront voor de Bevrij ding van Palestina. SEOEL (DPA)-De Zuidkoreaanse pre sident Chun Doo-Hwan moet onaange naam verrast zijn geweest toen zondag ter verwelkoming in Libreville Gabon het Noordkoreaansè volkslied werd ge speeld. De militaire kapel hield aarze lend midden in het muziekstuk op toen Afrikaanse ambtenaren met armzwaai en aangaven dat er iets mis was. Hierop speelden ze het Zuidkoreaanse volks lied. De president van Gabon, Albert-Ber nard Bongo, verontschuldigde zich in tussen officieel, zo werd maandag in Seoel bekend. De verantwoordelijken voor de vergissing zullen worden ge straft, zo zei Bongo Landmacht heeft 2200 man nieuw personeel nodig DEN HAAG (ANP) - De koninklijke landmacht heeft volgend jaar onge veer 2200 nieuwe personeelsleden no dig. De voorkeur gaat uit naar mensen, die al bij de landmacht werken, dienst plichtigen bijvoorbeeld, of mensen die hun contract willen veranderen in een beroepsverbintenis. Er bestaat vooral behoefte aan techni sche specialisten (900 man), personeels leden voor de koninklijke militaire schoool (540 man), kort verband vrijwil ligers (530 man), mensen voor de ko ninklijke militaire academie (120 man) en verder aan 70 aspirantrofficieren spe ciale diensten en 40 beroepskorporaals Dit staat in de Defensiekrant. Volgens brigade-generaal P Nijhout. sous-chef personeelszaken van de land macht, gaat de voorkeur uit naar men sen die reeds in het leger werkzaam zijn, omdat daarvan aangenomen mag wor den dat hij of zij goed is gemotiveerd, „Hij weet waarvoor hij kiest, kent het wereldje en heeft al een opleiding bin nen het bedrijf genoten", aldus Nijhout. De werving die inmiddels intern al is gestart, richt zich in eerste instantie op mensen die begin dit jaar al solliciteer den naar een functie als technisch spe cialist of kw'er. In maart 'moest de rem op de werving, omdat de begrote sterk te voor 1982 al was bereikt', zo staat in de Defensiekrant. Verkiezingsdag 8 september nadert. In Amsterdam worden de stembussen van zolder gehaald. DEN HAAG (ANP) - De 24-jarige Paul de Kloe uit Capelle aan den IJssel is in Marokko tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij folders in het Arabisch met christelijke 'propagan da' heeft verspreid. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken maandagmorgen meegedeeld. Volgens de woordvoerder werd De Kloe op 4 augustus samen met drie anderen gearresteerd op een camping in de stad Fes. De drie anderen werden inmiddels voor zover bij het ministerie bekend vrijgelaten. De Kloe werd tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Via de ambassade werd gezorgd door een ad vocaat en voedselpakketten, aldus de woordvoerder De christelijke stichting voor hulp aan gewetensvervolgden is van mening dat De Kloe werd veroordeeld, omdat hij zonder toestemming van de autoritei ten lectuur heeft verspreid. De stich ting baseert deze mening op mededelin gen van de als missionaris in Marokko werkende priester Ton Storken. Volgens de stichting Is inmiddels tegen het vonnis hoger beroep aangetekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1