Zolang het publiek interesse toont gaan we er mee door Watergeuzen staan in voor poort braderie SCHORPIOEN Brok historie die behouden moet blijven DINSDAG 24 AUGUSTUS 1982 PZC/oosterse braderie 19 Zolang het publiek geïnteresseerd is in een braderie gaan we door met het jaarlijks organise ren van een dergelijk evenement. En dat het publiek interesse toont voor de Vlissingse intderie blijkt toch telkens weer uit de bezoekersaantallen". Aan het woord is Wim de Bruijne, (oorzitter van de braderiecommissie van de Vereniging Winkelcentrum Vlissingen en als zodanig ie man bij wie alle touwtjes van de organisatie bij elkaar komen. De Vlissingse braderie '82, die [thouden wordt van donderdag 26 tot en met zaterdag 28 augustus, speelt zich afin een oosterse Iter. thema doet onmlddelijk denken 0 moskeeën, minaretten, fakirs, uilManseressen en de romantische 'fis uit duizendenéén nacht. Niet toe- iillig, want romantiek is een belangrij- Bleldraad bij de keuze van het jaariyk- t braderie-thema, legt de heer De Sdjne uit. „Romantische kleding fljkt de mensen toch het meeste aan te a We hebben bijvoorbeeld ook 's als ruimtevaart en toekomst jehscL Dat was duidelijk wat te afstan dje, te kil om werkelijk succes te heb- jo. Toen we daar achter kwamen zijn nbiJ de keuze van het onderwerp uit ban van het gegeven dat het roman- ach moest zijn. Pas daarna werd het Btielljke thema uitgekozen". Om de xéteree sfeer tot uiting te laten komen Sljken de middelen enigszins beperkt. ,Het belangrijkste aspect vormt uiter- ard de kleding. Het meeste wordt ge- •aurd bij een bedrijf in Antwerpen, saar er wordt ook kleding zelf ge- aakt. Daarnaast is het thema terug te linden in de verschillende attracties üe tijdens de braderiedagen worden phouden. Kijk, de braderie kost toch ileen flinke hap geld en de winkeliers ijii niet meer zo bereid om nog een fors tedrag extra te investeren. Vaak zie je lit een ondernemer het ene jaar wat fitra doet en er dan een paar jaar vanaf iet. We hebben nog overwogen om de cors van de NOS te huren, maar dat was binnen de begroting beslist niet te reali- leren". iet doel dat men met de braderie wil tereiken ligt voor elke middenstander m enigszins anders. Dat hangt nauw amen met de aard van het bedrijf, legt Iflm de Bruijne uit: „Je hebt zaken die het moeten hebben van het effect op linge termijn. Andere daarentegen abben alleen voordeel van de braderie rit Neem mijn eigen zaak bijvoor- edd. Aan het einde van de braderie an lk precies zeggen hoeveel tassen ik heb verkocht en of ik er al dan niet aan heb verdiend. Maar bij opticiën hier een indje verderop kwamen tien maanden sa de vorige braderie nog mensen die toen een gratis ogentest hebben laten doen en nu pas besluiten tot de aan schaf van een bril. Dat is het effect op t termijn. Maar in de eerste plaats gaat het ons om de presentatie de binnenstad als winkelgebied. Zo'n braderie heeft een enorm adver- lentlewaarde. Wat mij betreft komt de opbrengst pas op de tweede plaats, het mag zelfs wel wat kosten. Het belang rijkste is en blijft de binnenstad te pre senteren als winkelgebied en te laten zien wat er zoal geboden wordt. De mensen moeten het hele jaar door ko men, en niet alleen tijdens de braderie". Plein Vierwinden De Oosterse Braderie speelt zich af in de Walstraat, Lange Zelke, Lepelstraat en Oude Markt. In tegenstelling tot voorgaande Jaren wordt het Plein Vierwinden niet meer bij het gebeuren betrokken. Hoewel de entourage zich uitstekend leent voor dergelijke acti viteiten is het gebied commercieel niet interessant „Het bleek heel moeilijk om een bepaal de doorloop te bewerkstelligen", aldus Wim de Bruüne, „Dat lukte eigenlijk helemaal niet, waardoor het daar éeg bleef. Het eerste jaar dat we het Plein Vierwinden bi) de braderie betrokken was dat een groot succes. Maar toen hadden enkele horeca-ondememers dan ook flink in de bus geblazen. En daar heb j e het weer, na een flinke inves tering blijken de meesten in de volgen dejaren niet zo geneigd tot extra uitga ven. We hebben nog geprobeerd om pu bliek te trekken met activiteiten op het podium op het plein, maar ook dat werkte niet". Daarom dit jaar dus geen braderie op het Plein Vierwinden. Ook de Oude Markt zal slechts gedeeltelijk gebruikt worden voor de braderie. „Dat houdt eigenlijk al op bij het wolwinkel tje. En aan de overkant bij de Hema. De rest is nu eenmaal marktterrein en is vrijdag en zaterdag in gebruik. Je kimt moeilijk tegen een standhouder zeg gen: 'zetje kraam daar maar neer, maar morgen moet Je weg zijn'. Maar een en ander betekent niet dat de braderie klein is. Er komen zeker zo'n 150 kra men te staan, waarvan ongeveer zestig van buitenaf'. Oude ambachten Oude ambachten, vorig jaar nog te zien op het Plein Vierwinden en de Lepel straat, ontbreken deze keer. Dat vol deed niet, de verhoudingen dreigden scheef te groeien, aldus het oordeel van de braderiecommissie „Het was uiter aard de bedoeling dat die oude am bachten doorlopend gedemonstreerd werden. Daarvoor werden die mensen ook betaald, terwijl andere, puur com merciële, ondernemers voor hun stand plaats moeten betalen. Maar de men sen van de oude ambachten gingen zich steeds meer bezig houden met de com mercie. Niet dat ik daar wat tegen heb, maar het moet wel op een eerlijke basis gebeuren. Als die mensen zich tweeder de van de tijd met handelen gaan bezig houden dan is dat geen eerlijke zaak meer ten opzichte van andere stand houders. Dus toen hebben we gezegd 'dat doen we niet meer'. Bovendien krijg ik de indruk dat de mensen er wat op uitgekeken zijn. Die oude ambach ten kom je eigenlijk bij elk evenement weer tegen en je ziet steeds dezelfde ge zichten". De Vereniging Winkelcentrum Vlissin gen organiseert de braderie dit jaar voor de achtste keer en dat is te mer ken, besluit Wim de Bruijne. „Het loopt elk jaar weer soepeler. We krijgen er duidelijk ervaring in. Als het weer nu een beetje meewerkt en we veel publiek krijgen ben ik tevreden. Wat mij betreft, dan volgend jaar weer". De oosterse sfeer moet tot uitdrukking komen door middel van de attracties, zo meent de braderiecommissie. De oos terse ülusionistenshow van Kalanag zal zeker in die opzet slagen. T\e toegangspoort in de Walstraat bij Lfhet Bet je Wolffplein vormt elk jaar ren van de meest in het oog lopende bouwwerken tijdens de braderie in Vlissingen. Dit jaar wordt de poort, raor de vijfde achtereenvolgende keer, [ebouwd door zeeverkenners van de Vlissingse groep 'De Watergeuzen'. Een groep van ongeveer vijftien man is al vanaf mei bezig met de voorberei dingen, waarin zij werden gestoord door de gedwongen verhuizing in ver band met een opknapbeurt van hun on derkomen in de WilIem-IH-kazeme un de Oranjestraat. Jet werk aan de toegangspoort ver liep soepel, tot we in de eerste week van Juli een aangetekende brief van het col lage kregen waarin stond dat we er voor 8 augustus uit moesten zijn", vertelt André Kik, belast met de begeleiding ran de activiteiten van de senioren- poep van de zeeverkenners. Deze poep is dit jaar verantwoordelijk voor de totstandkoming van het bouwwerk dat drie dagen lang de toegang tot het braderieterrein zal markeren. „We wisten wel dat de Willem m opge knapt zou worden, maar de brief kwam toch nog onverwacht. Gelukkig had ie mand van de braderiecommissie een garagebox aan de Schutterijstraat leegstaan, zodat we daar verder konden met de bouw. Nee. die poort is wel op ö]d klaar" Zoals ieder jaar Is het ui ter- Ik van de poort met enige geheimzin nigheid omgeven. De organisatoren ran de braderie willen graag dat het een rerrassing blijft. Maar dat het bouw werk een oosterse sfeer zal uitstralen is duidelijk. Het thema van de braderie is elk jaar bij uitstek terug te vinden in het uiterlijk van de poort. „We wilden ei genlijk een fakir op een vliegend tapijt heen en weer laten gaan boven de poort. Daarachter moest dan de tekst 'Wel kom op de braderie' verschijnen. Dat idee bleek echter technisch niet uit voerbaar. Maar mooi wordt-ie. We moe ten tenslotte de beker voor de origineel ste stand die we vorig jaar hebben ge wonnen, verdedigen. Overigens geloof ik dat we die toen meer gekregen heb ben bij gebrek aan betere stands", al dus André Kik. De verkenners verzor gen het zaag- en het grove schilderwerk. De contouren, die de uiteindelijke vormgeving bepalen, worden ingeschil- derd door Ton Zijnen van het gelijkna mige modehuis in Vlissingen. „Fantas tisch zoals hij dat doet", zegt André over het werk van Zijnen, „Een paar lij nen en het staat er". Met het werk aan de toegangspoort zit het wel goed. Anders is dat met een on derkomen voor 'De Watergeuzen' „We kunnen voorlopig niet beschikken over de Willem III-kazeme en dat is toch wel een probleem. Met name opslagruimte hebben we hard nodig. Ga maar na. we hebben alleen al kampeerspullen voor zo'n honderd man. Een vervangende ruimte moet aan twee voorwaarden vol- De zeeverkenners Ronald (links) en frank Passchier werken met verfroller n meetlat aan de totostandkoming de poort voor de Vlissingse brade rie. doen: hij moet groot genoeg zijn en dicht bij onze boten in de jachthaven. We zouden eventueel terecht kunnen in de boerderij van de scouting aan de Gerbrandystraat, maar die eigenlijk te klein en te ver". De ongeveer 25 welpen van 'De Watergeuzen' hebben inmid dels vervangende ruimte gekregen in 'De Blokhut' van de scoutinggroep aan de Van Woelderenlaan. „Misschien wel gunstig, want de welpengroep vormt een probleem. Er is weinig aanwas, vooral omdat de binnenstad nogal 'ver grijsd' is. Misschien dat we nu nieuwe leden trekken uit Paauwenburg, omdat de afstand kleiner is". De Stichting Ramschip Schorpioen heeft de zeeverkenners ruimte op het schip aangeboden, maar, zegt André Kik. het kan wel eens te lang gaan du ren voor ze daarover kunnen beschik ken: „De 'Schorpioen' moet eerstin dok en als dat lang duurt heeft het eigenlijk geen zin meer om nog te verkassen". Voor de opslag van hun spullen kunnen 'De Watergeuzen misschien terecht in de ruimte van speeltuinvereniging 'De Oude Stad', maar ook dan hebben de verkenners nog een plaats nodig waar ze hun activiteiten kunnen houden. En dat zijn er nogal wat, zo blijkt uit een opsomming van André. Behalve een groot aantal kampen pér jaar houdt de groep onder meer een 'grote avond', waarbij onder meer veel aan toneel en cabaret gedaan wordt. En daarvoor moet geoefend worden. Daarnaast doen de verkenners, met name bij slecht weer. veel onderhoudswerk aan kampeergerei en tuigage van de boten Maar als het even kan zijn ze op het water te vinden ..We varen vrijwel het hele jaar door. ook ln de winter. Dat kan hier omdat het een brakwatergebied is. En boten zijn er tenslotte om mee te varen nietwaar", besluit André Kik. Het ramschip 'De Schorpioen' zal er na de restauratie grotendeels weer zo uitzien als op deze tekening Tja, hoe begint zoiets. Ik heb altijd veel belangstelling gehad voor de zeevaarthistorie en een open oog voor de dingen die verloren dreigen (e gaan. Er zijn tal van zaken die het voor Nederland als zeevarende natie, wat we toch heten te zijn, de moeite waard maken om ze te behouden. Dat gebeurt eigenlijk veel te weinig, zeker als je vergelijkt met wat Engeland op dat gebied doet.Toen begin dit jaar bekend werd dat de 'Schorpioen' ver kocht zou worden heb ik contact gezocht met een aantal mensen in Vlissin gen en zo is uiteindelijk de Stichting Ramschip Schorpioen ontstaan". geveer 65.000 gulden, bijeen en kon de 'Schorpioen' tijdens een openbare verkoping worden gekocht. Daarna werd het ramschip, dat geruime tijd in gebruik was als logementeschip van de koninklijke marine, naar Vlis singen gesleept. Die reis verliep niet zonder problemenhet schip liep vast in de Wiegbrug en moest uiteindelijk een andere route kiezen. Daarvoor diende wel eerst de overkapping te worden verwijderd. Donderdag 29 ju li werd de 'Schorpioen' door enkele honderden mensen verwelkomd in Vlissingen. Fase een van operatie 'Schorpioen' was achter de rug. Kapitein-lui tenants ter-zee J. Marcks van de koninklijke marine in Vlissin gen initiatiefnemer tot de 'Schor pioen-actie', vertelt met enthiousias- me over zijn bemoeienissen met de stichting. Als voorzitter van de stich ting is hij nauw betrokken bij het uitr stippelen van het beleid dat uiteinde lijk moet leiden tot de restauratie van het uit 1868 daterende ramschip. Overste Marcks opent donderdag 26 augustus de oosterse braderie in Vlis singen. „Dat is onze manier om als binnenstad te laten merken dat het naar Vlissingen halen van de 'Schor pioen' een goed initiatief is", aldus verklaart Wim de Bruijne, voorzitter van de braderiecommissie de uitno diging aan het adres van de heer Marcks, „Het is een attractie van for maat die zeker een stimulans zal be tekenen voor met name het achterste deel van de Walstraat en de Nieuwen- dijk. Tenminste, als de 'Schorpioen' werkelijk in de Vissershaven komt te liggen". Dat laatste is allerminst zeker, aldus de heer Marcks, al is dat ook volgens de stichting de ideale plaats voor het schip, dat deels als museum en deels als expositieruimte zal worden inge richt. „We hebben binnenkort een ge sprek hierover met het college van b en w van Vlissingen, maar tot nu toe zijn er geen concrete toezeggingen gedaan. Maar ik zou de houding van het college toch zeker als 'welwillend' willen betitelen". Technisch gezien is het volgens de stichting mogelijk om de 'Sch or- pioen' in de Vissershaven af te meren. „Hij kan door de sluis, dat hebben we nagemeten. Rijkswaterstaat had een breedte van 12,01 meter opgegeven. Dat hebben we gecontroleerd, wijs geworden door de ervaringen in Am sterdam waar het schip uren vastzat in de Wiegbrug, en de opegegeven maat bleek te kloppen", vertelt de overste. Mieters De heer Marcks is ronduit enthiou- siast over de medewerking die de stichting van de Zeeuwse bevolking heeft gekregen en nog steeds krijgt. Wat een stichting in Den Helder in anderhalf jaar niet lukte, het bijeen brengen van het bedrag voor de aan koop van de 'Schorpioen'lukte de Zeeuwse stichting binnen een week. „Dan blijkt toch maar weer dat Zee land een mieterse provincie is". Toen eenmaal duidelijk was gewor den dat de stichting in Den Helder er geen gat meer in zag en besloot af te zien van verdere pogingen tot aan schaf nam de overste contact op met mevrouw W van Son uit Vlissingen en de heer J. J. van Gent. Samen met de heer A. J. Schaap vormen zij thans het bestuur van de Stichting Ram schip Schorpioen. Binnen een week had men het benodiede bedrag, on- Tweede fase De volgende fase omvat de dokbeurt en de eigenlijke restauratie. Volgens de heer Marcks gaat de 'Schorpioen' waarschijnlijk van 3 tot 10 septem ber in dok bij reparatiewerf Schel- depoort in Vlissingen-Oost. Experts Kapitein-luitenant-ter-zee J. Marcks, initiatiefnemer tot het behoud van de 'Schorpioen'. zullen daar bekijken welke behan deling het schip het beste kan onder gaan om er weer een jaar of tien te gen te kunnen. Na de dokbeurt krijgt de 'Schor pioen' die nu nog ligt afgemeerd aan de Van Splunderkade in de Sloeha- ven. een plaatsje ln de Eerste Binnen haven bÖ het marineterrein. De toe stemming van de marine is al binnen. De werkzaamheden aan boord be perken zich nu nog tot schoonmaken cn opruimen. „De overkapping van het zonnedek moest gesloopt worden en al dat hout lag los aan dek. Met name scholieren zijn de laatste tijd bezig geweest met het spijkervrij ma ken en bundelen van het hout. Dat moet ln verband met het brandge vaar zo snel mogelijk van boord. Daarnaast Is onze eerste zorg het schip wind- en waterdicht te krijgen. Leergeld Bij de feitelijke restauratie zal de stichting dankbaar gebruik maken van de ervaringen die men in Rotter dam opdeed bij de restauratie van de 'Buffel', een ramschip dat ln de zelfde periode werd gebouwd als de 'Schorpioen'. „Het leergeld dat ze daar betaald hebben, kunnen wij ons besparen", aldus de overste en hij wijst op een stapel documenta tiemateriaal en tekeningen die hij bij zijn recente bezoek aan de 'Buf fel' meekreeg. De 'Schorpioen' bevindt zich in een veel slechtere staat dan het Rotter damse ramschip bij het begin van de restauratie. Dat heeft verschillende oorzaken, legt de heer Marcks uit. Niet alleen heeft het gebruik als loge menteschip de '8chorpioen' geen goed gedaan, maar ook het feit dat na de bulten gebruikstelling van het schip kxaers het ln bezit namen, heeft tot het verval bij gedragen..Eigenlijk hebben de krakers niet eens zoveel schade aangericht, maar toen die van boord waren kwam er een knok ploeg om te voorkomen dat het schip opnieuw gekraakt zou worden. Die ploeg is met ijzeren staven in de hand door het schip gegaan en hebben alle wasbakken en ander sanitair ver nield. Ook van de lampen in de gang, die een vrij oude kooiconstructie hadden, is niets overgebleven". Wat wel bewaard is gebleven is een aantal authentieke kooien en kasten. Het is de bedoeling, aldus overste Marcks. om daarmee het achterschip zoveel mogelijk in de oorspronkelijke stijl te herstellen. Het voorste deel van het schip kan dan Ingericht worden als expositieruimte die toegankelijk zal zijn via de geschutskoepel op het voorschip. Maar voor het zover is zal er heel wat water door de Wester- schelde zijn gestroomd, voorspelt de stichtingsvoorzitter. „Voor de hele restauratie is een zeer zorgvuldige planning nodig. Wij denken aan een organisatiestructuur waarbij het huidige bestuur het beleid uitstip pelt en de uitvoerende bestuursta ken zoals boekhouding en secretarie- werk worden overgelaten aan ande ren. Daarnaast zal coördinator Schaap het uitvoerende werk bege leiden. Hij zal ook belast worden met het onderhouden van contacten met de verschillende bedrijven. Dat laat ste is erg belangrijk, zonder die me dewerking lukt het ons nooit". Maar de stichting Ramschip Schor pioen heeft in feite de steun van ie dereen nodig. Iedere vorm van hulp wordt gretig geaccepteerd, of dat nu financiële, materiële dan wel steun in de vorm van mankracht is. Kapitein- luitenantter-zee Marcks is bijzonder blij met de tot nu toe getoonde hulpvaardigheid: „De reacties, en die komen uit heel Zeeland, ls overweldi gend, werkelijk onvoorselbaar. De zeevaart en de zeevaarthistorie leeft hier enorm. Dankzij dat feit zijn we in staat om een brokje historie te be houden". De 'Schorpioen' op weg naar Vlissingen m het Kanaal door Walcheren. Op de plaats van de rechthoekige poorten zal vroeger de centimetersdikke bepantsering. Bij de restauratie zal de pantserplaat, althans voor het zicht worden hersteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 19