fondsen zijn ingrepen overheid beu Inzet atoomwapen in Vietnam overwogen Wie was de laatste? Shell helpt <3 Architecten willen extra impuls bouw I WERE WAARDERING WERKLOOSHEID Ien Dales commissaris Drenthe? Charlie in beeld Eenmalige uitkering weer via postkantoor VS-DOCUMENTEN UIT 1954: Links wil 'bundelen' D'66 in oppositie Boek van de Maand9 over politiek bedrijf SDAG 24 AUGUSTUS 1982 PZC/binnen -buitenland 11 (ADVERTENTIE) ETERMEER (ANP) - De werkgevers en werknemers in de sociale fondsen zullen vermoedelijk iblijven accepteren dat de overheid hun beleidslijnen doorkruist. Die verwachting heeft de gwe voorzitter van het Algemeen Werkloosheidsfonds en de arbeidsongeschiktheidsfondsen If en AAF, dr. W. van Voorden, uitgesproken in een persgesprek. De fondsen beheren de ww-, de en de aaw-gelden. ;an Voorden doelde op het feit dat jferheid nu al herhaalde malen de [dien van de fondsbesturen over de jte van de verschillende premies jtach neer heeft gelegd en andere, slagere, soms hogere premies heeft gesteld uit inkomenspolitieke en lire overwegingen, ibestuurders beginnen zich af in waarom ze nog in die fondsen 'als hun besluiten, die zorgvuldig ibasis van uitvoerig rekenwerk tot zyn gekomen, bij herhalen wor- aiegeerd, aldus dr. Van Voorden, "in de fondsen wordt rekening ge- met de inkomensverdeling en van sociale premies daarop, tdat gebeurt dan wel onder verant- ■lijkheid van de werkgevers en lers (in samenspraak met de ien) en die zijn dan ook dege- in de eerste plaats verantwoor- moeten zijn voor de kosten van Ie verzekeringen, zo is de me- i Van V oorden. Algemene socia- ieningen zijn het terrein van de ld, maar verzekeringen tegen rving door abeidsongeschikt- of werkloosheid moeten volgens In de eerste plaats een zaak zijn sociale partners. m dr. Van Voorden niet verbazen Ie twee arbeidsongeschiktheids- a en het werkloosheidsfonds in komst tot een groot fonds zouden samengevoegd. Natuurlijk tjt zo'n structuur af van nieuwe uit- igsvormen, aldus de nieuwe Isvoorzitter maar volgens hem is Set aantal personen dat zich in de nte zes maanden van dit jaar voor ipratie heeft aangemeld is met veer- procent teruggelopen in vergelij- met de eerste helft, van 1981. aftoorzaken zijn de beperkende fregelen die Australië en Canada ten genomen. Het aantal daalde 11429 in het eerste halfjaar van 1981 174 dit jaar. Dat blijkt uit maandag ibliceerde cijfers van de directie pratte van het ministerie van soda- deen en werkgelegenheid. ieuwe Italiaanse tgering duplicaat mg kabinet (Van onze correspondent) )ME - Even plotseling als de kabi- Iscrisis in Italië was uitgebroken, •rd hij gisteren weer opgelost. For- ileur Spadolini bracht een bezoek president Pertini om hem mee te in dat hij de formatieopdracht tot ijoed einde had gebracht en hem de nieuwe ministers te overhan- itn. De enige verrassing was, dat de E, van de eerste tot de laatste, de namen bevatte als die van het nge kabinet. ar de midzomercrisis toe heeft ge- ad, is iedereen nunogmeereen raad- Man tevoren. Hetzelfde kabinet, on- dezelfde premier en met dezelfde moet nu, na twee weken on- sbreking, dezelfde problemen oplos die het noodgedwongen had laten gen om ruimte te maken voor de for- i'Jebesprekingen. Pers en politici zijn S er bijna eenstemmig over eens, dat 'is overbodig en schadelijk whet land is geweest. «lisde 42ste regering van het land na (tweede wereldoorlog. Binnen tien aren moet de premier het vertrouwen igen van het parlement. er een maatschappelijke tendens te be- Hij verwacht overigens in de komende speuren om steeds minder onderscheid jaren een andere houding ten opzichte te maken tussen werkloosheid en ar- van het nietractief zijn, een soort cultu- -beidsongeschiktheid als gronden van rele kentering. Wat nu zo somber werk- niet-actief zijn. loosheid heet zou best in de toekomst DEN HAAG (ANP) - De Bond van Nederlandse Architecten (BNA) wil dat de overheid maatregelen neemt om te voorkomen dat de architectenstand zo af kalft dat er over enkele jaren, als de economie vermoedelijk weer wat beter wordt, niet voldoende kennis en ervaring meer in de architectenbureaus te vinden zijn om dan aan de vraag te voldoen. eens gezien kunnen gaan worden als een begeerlijke vrijetijdsperiode. aldus Van Voorden. Werkloosheid is een pro bleem omdat men het als een probleem ervaart, maar als werkloosheid over al le beroepsgroepen ongeveer gelijk is verdeeld, dan wil misschien iedereen wel eens een maand of zes in zijn leven werkloos zijn. Het is een soort herverdeling van de werkloosheid die heel goed samen kan gaan met allerlei vormen van herver deling van werk, zoals arbeidstijdver korting. Het nationale inkomen moet natuurlijk wel voldoende zijn om dat allemaal op te brengen, maar dat moet het nu ook, aldus de voorzitter van de drie sociale fondsen. De voorzitter van de BNA ir. P. A. M Mertens zei maandag op een persconfe rentie in Den Haag dat het personeels bestand bij de architectenbureaus sinds 1979 met dertig procent is terug gelopen. Er werken nu nog ongeveer 10.000 mensen bij de bureaus, maar voor de komende jaren wordt verwacht dat nog eens 18 procent van de arbeids plaatsen zal verdwijnen. Een teruggang is onvermijdelijk, aldus Mertens, maar een halvering gaat te ver. Dat betekent dat zo veel kennis en ervaring verloren gaan dat de beroepsgroep over een aan taljaren als het weer wat beter gaat niet meer zinnig zal kunnen functioneren De NBA wil daarom dat de overheid de bouw een extra impuls geeft. Daar naast pleit de organisatie voor afschaf fing van de overdrachtsbelasting, ver laging of afschaffing van de btw, fisca le aftrekbaarheid van het onderhoud, bevordering van de doorstroming in de woningbouw en stimulering van restauratie van monumenten. Volgens de BNA kost elke bouwvakker die op een restauratieproject werkt de over heid evenveel als een werkloze bouw vakker. onze parlementaire redactie) EN'HAAG - Oud-staatssecretaris Ien iles (PvdA, sociale zaken) geldt in Nu Haag momenteel als de meest onshebbende kandidaat voor de post 'incommissaris der koningin in Dren- Zelf wilde zij gisteren bevestigen Kb ontkennen dat ze naar die functie gesolliciteerd. Jfijn naam is genoemd, dat is alles wat ■cover kan zeggen", aldus mevrouw fes. die vóór haar staatssecretariaat Jscteur was van de sociale dienst in taerdam. ..En natuurlijk is het nooit aardig als je naam wordt genoemd". ze voor de functie ook werkelijk be- hikbaar is, wilde ze echter niet zeg- SL ■PvdA-kringen wordt de naam van 'iles nu het meest nadrukkelijk ge- ttmd, Eerder circuleerden ook al de urnen van de oud-staatssecretarissen fckia Stuiveling en Siepie Lange- Üjk-De Jong, evenals die van André 'uder Louw en Marcel van Dam. Ko fieringa, burgemeester van Ensche- ie.isook genoemd als opvolger van de Uilige commissaris, mevrouw Tine khilthuis, die lid wordt van de Raad State. het een PvdA-opvolger wordt is itlhaast zeker. Op wie van de kandida- uiteindelijk de keuze valt, is sterk denkelijk van de uitslag van de Twee- ^Kamerverkiezingen op 8 september ~de vraag of de PvdA daarna wel of bst in het kabinet komt. Alle oud-bt- jwdslieden zijn in de eerste plaats rvoor opnieuw beschikbaar. i VEVEY - In de Zwitserse stad Vevey is een standbeeld onthuld van Charlie Chaplin, de beroemde acteur en komediant van de stomme film. Chaplin bracht zijn laatste 25 levensjaren in Vevey door. Het beeld, gemaakt door de Britse artiest John Doubleday is een duplicaat van het standbeeld op het Londense Leicester Square. De foto laat Doubleday en zijn kinderen zien verkleed als 'Charlies'. De 22-jarige H Z. uit Enschede heeft, naar de politie maandagochtend mee deelde, zaterdagavond in Enschede zijn 48-jarige schoonvader J. H. Jager zodanig met een groot mes verwond dat de man kort daarna in een ziekenhuis overleed. Geen gegadigden voor overname Gilda-dropfabriek ROTTERDAM (ANP) - De curator in het faillissement van de Rotterdamse dropfabriek Gilda, is er niet in ge slaagd serieuze gegadigden te vinden voor een voortzetting van de pro- duktieactiviteiten bij dit bedrijf. Volgens de curator, mr. E. de Liagre Bohl, is nu ook komen vast te staan dat het plan van de Gilda-directeur Gillet, het bedrijf met zestig van de honderd tachtig werknemers in afgeslankte vorm voort te zetten, financieel niet haalbaar is. Volgens mr. De Liagre Bohl is met de overname van een aantal Gilda-mer- ken. hetgeen kan leiden tot een zekere verruiming van de werkgelegenheid bij de Van Melle-vestiging in Breda. Het is overigens nog niet bekend of Van Melle inderdaad, zoals de voedings bond FNV vorige week verklaarde, veertig Gilda-werknemers zal overne men. DEN HAAG (ANP) - Aanvraagformu lieren voor de eenmalige uitkering ter compensatie van koopkrachtverlies voor mensen met een minimumuitke ring zijn net als vorig jaar op het post kantoor te krijgen. Het tijdstip waarop ze daar liggen wordt bekendgemaakt na de parlementaire behandeling van het wetsontwerp dat deze uitkering re gelt en dat gisteren door minister De Graaf (sociale zaken) naar de kamer is gestuurd. De ingevulde formulieren moeten vóór 15 november 1982 naar de gemeente waar de aanvrager woont worden ge stuurd. Na deze datum vervalt het recht op uitkering. Het streven is de uitkerin gen voor 31 december uit te betalen. De maatregel kost 160 miljoen gulden. Vorige week ging de ministerraad ak koord met de uitkeringsbedragen, die 300 gulden voor alleenstaanden, 400 voor éénoudergezinnen en 450 voor echtparen en samenwonenden be draagt. Het gaat om netto-bedragen. Voor de uitkering komen degenen die van één minimuminkomen leven in aanmerking Is men gehuwd of woont men samen dan dient bij de aanvraag ook het inkomen van de partner te wor den opgegeven, als dat er is. Mensen die geen inkomen hebben maar van rente of giften leven, hebben geen recht op de uitkering. Verdient men iets meer dan het mini mumbedrag dan kan nog recht bestaan op een deel van de uitkering. Bedraagt de uitkering echter minder dan vijftig gulden, dan wordt deze niet meer uit betaald. Er komt een afzonderlijke regeling voor zelfstandigen. WASHINGTON (UPI) - Militairen in de Amerikaanse nationale veiligheidsraad hebben in 1954 overwogen Frankrijk atoomwa pens te geven om een nederlaag bij Dien Bien Phoc te voorkomen en de koloniale oorlog tegen Vietnam in zijn voordeel te kunnen beslissen. Dat blijkt uit documenten die zondag door het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken zijn vrijgegeven. Foster Dulles Deze assistent. Douglas McArthur n schreef op 7 april aan Dul les: ..De groep voor geavanceerde stu dies in het Pentagon heeft geevalueerd of atoomwapens kunnen worden ge bruikt om de Vietminh uit het gebied van Dien Bien Phoe te verwijderen De conclusie luidt dat drie tactische A-wa pens. gebruikt op de juiste manier, vol doende zijn om een vernietigende slag toe te brengen aan de inspanningen van De eventuele inzet van atoomwapens is tot op hoog regeringsniveau besproken Er zijn geen aanwijzingen dat president Eisenhower voorstellen onder ogen heeft gekregen voor het gebruik van atoomwapens. Het idee de Fransen van atoomwapens te voorzien was afkom stig van admiral Arthur Radford. voor zitter van de generale staf. Radford benaderde de assistent van minister van buitenlandse zaken John de Vietminh Admiraal Radford vraagt zich of we de Fransen niet kun nen benaderen en hun toestemming kunnen krijgen atoomwapens in te zet ten in Indochina," In de brief aan Dulles schreef McArthur II verder, dat volgens admiraal Radford een Franse aanvaar ding van het principe van inzet van atoomwapens het gemakkelijker maakt steun te krijgen voor de inzet van atoomwapens in het algemeen Douglas McArthur II liet Dulles weten zelf te verwachten dat de Franse rege ring het aanbod zou afwijzen. Hij waarschuwde Dulles in zijn brief voor afkeurende reacties in de parlementen van de vrije wereld, indien bekend zou worden, dat do VS inzet van atoomwa pens in de Franse koloniale oorlog overwogen. Steeds meer mensen tanken bij Shell Want daar hebben ze altijd lage prijzen Op bijna al onze Shell Zelf Tank Stations, ook langs de snelweg, betaalt u nu niet meer dan f 1,67 voor normale benzine en f 1.726 voor super. Veel Shell stations duiken daar zelfs nog onder. En voor dat geld tank je nog bij Shell ook! i Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Het komende kabinet zal meer aandacht moeten besteden aan economische en industriële ver nieuwing. Daartoe is het gewenst dat een onderraad van de minister raad zich uitsluitend met de innova tie bezighoudt. Deze moet onder voorzitterschap van de minister van economische zaken de uitvoering PVDA TEGEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De vier linkse partijen moeten in de kabinetsformatie als één blok optreden. Direct na de ver kiezingsdag zouden de nieuwe Tweede-Kamerfracties van PvdA, PSP, CPN en PPR rond de tafel moe ten gaan zitten voor het afspreken van een gemeenschappelijke strate gie- Dat voorstel heeft PPR-fractieleid- ster Ria Beckers maandag gedaan in een brief aan de fracties van PvdA, PSP en CPN. De kans dat het tot zo'n overleg komt is overigens miniem. De PPR heeft al eerder laten blijken er mets in te zien en de PvdA wil on der geen beding met de CPN samen werken. PvdA-lijsttrekker Den Uyl zei dat de PPR dit voorstel vóór de verkiezings congressen had moeten doen. De CPN voelt volgens lijsttrekker Ina Brouwer wél voor een linkse samen werking in de formatie. Ria Beckers stelt voor dat de vier partijen bij het begm van de formatie een gelijkluidend advies aan de Ko ningin uitbrengen over de benoe ming van een i in iformateur. Boven dien zou tijdens de formatie regelma tig onderling fractieoverleg moeten plaatsvinden De ervaring van het tweede kabinet- Van Agt toont aan dat de PvdA de steun van de CPN nodig heeft. Ont breekt deze. dan is de PvdA „kneed baar als was" in de handen van het CDA. Een herhaling hiervan valt al leen te voorkomen door een geza menlijke linkse inbreng bij de kabi netsformatie. Dit zei het CPN-Kamerhd Gijs Schreuders maandagavond in Gel derse Silvolde. Hij verklaarde dat de politiek van Van Agt alleen versla gen kan worden door een versterking van de positie van geheel links. Deze vraag is volgens Schreuders veel be langrijker dan de vraag of de PvdA wel of niet de grootste partij wordt. Schreuders het weten dat de PvdA een blanco cheque vraagt van de linkse ,kiezers. „De PvdA verlangt immers van de kiezers offers met een ongedekte wissel op de toekomst. Of fers in loon, offers in werkgelegen heid. offers in atoomtaken, zonder dat er een werkelijke sanering van de crisis tegenover staat" De communisten wijzen deze poli tiek van offers zonder vooruitgang van de hand. „Nu de regering en het kapitaal als waanzinnig huishouden op het gebied van sociale afbraak is de eis naar sociale rechtvaardigheid actueler dan ooit", aldus Schreu ders. van het innovatiebeleid bevorderen en de samenhang ervan bewaken. Tot deze conclusie komt een werk groep uit de WD, die maandag een nota met aanbevelingen voor het in novatiebeleid publiceerde Het rap port zal binnen de WD als discussie stuk behandeld worden. De commis sie stond onder voorzitterschap van de Delftse hoogleraar ir. T. Verheul. De nota bouwt voort op de innovatie nota van oud-minister Van Aardenne (economische zaken). De werkgroep wijst erop dat het in novatiebeleid niet alleen een zaak van de technologie is. Veel belangrij ker is het scheppen van omstandig heden waaronder innovatie kan flo reren. Volgens de liberalen dient de overheid zich daarbij vooral terug houdend ('liberaal') op te stellen, waarbij de zelfstandige kracht van de mens en van de bedrijven voorop dient te staan. (Slot van pagina 1) weet hij de WD onduidelijkheid en inconsistentie. Hij riep in herinnering dat het kabi net-Van Agt-Wiegel, ondanks het be loofde „puinruimen", het financie ringstekort van de staat heeft laten verdubbelen. Wat met de WD niet lukte, lukt met D'66 wel: volgend jaar wordt 12,5 miljard gulden omgebo gen. aldus Terlouw. „Dat is voor de economie broodnodig, en daarom is het van wezenlijk belang dat D'66 straks weer mee regeert". Met het onvoorwaardelijke neen van Pax Christi, IKV en Partij van de Ar beid tegen de kruisraketten valt op het internationale toneel geen beleid te maken, aldus Terlouw voorts. „De NAVO neemt kennis van een even tuele Nederlandse afwijzing en plaatst de wapens elders", zo waar schuwde hij. Daarom houdt hij vast aan het „nee, mits..." van D'66, ook al zei hij het onvoorwaardelijk afwijzen de standpunt eigenlijk wel te delen. De PvdA bemoeilijkt de kabinetsfor matie slechts door de rakettenkwes- tie onbespreekbaar te verklaren, zei Terlouw. „Daarmee dreigt ze zichzelf buitenspel te zetten en komt er een kabinet dat die wapens gemakkelij ker plaatst alleen maar dichterbij". wie de verkiezingsuitslag goed voor spelt. maakt kans op een racefiets. Het werk is het boek van de maand en gedurende de actieperiode tot 25 september kost het boek f 26.50. Daarna zal het 45,- kosten. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - „Politiek is graaien". „Letterlijk genomen is de politiek een strijd van ieder tegen iedereen". „Alleen een sadist kan een politiek stelsel bedenken zoals we nu hebben". In het boek Politiek, waarin het politieke bedrijf voor de niet-ingewijde wordt ontrafeld, laten schrijvers Henk van Hoorn, Fred Verbakei en Ton Planken geen ruimte voor twijfel over hun kritische houding tegenover de politiek. Hel boek is maandag aan ombuds man Rang aangeboden. Nadat zij de manier van politieke be sluitvorming hebben blootgelegd en duidelijk hebben gemaakt dat de po litiek zich met iedereen bemoeit en iedereen zich met de politiek kan be moeien. vinden zij dat het system in Nederland toch functioneert beslis singen worden genomen, hoe moei lijk het soms ook gaat Ondanks hun kritiek op de politiek besluiten de schrijvers daarom dat politiek toch de moeite waard is. Het boek is fraai verzorgd met enkele foto's, kranteknipsels en tekeningen. Verder zijn aparte stukjes geschre ven over de verschillende democrati sche instellingen zoals Tweede en Eerste Kamer, provinciale staten en gemeenteraden Opvallend daarbij is de geringe aandacht die de schrijvers de Eerste Kamer schenken. Aan het boek is een politieke woor denlijst toegevoegd, waarin de vak taal van politici in gewoon Neder lands wordt vertaald. Bovendien is een beknopte boekenlijst opgeno men waarmee het gemakkelijk is om dieper in de politiek te duiken. Hel boek Politiek is vanaf donderdag 26 augustus m de boekhandel te ver krijgen. Tot de verkiezingen kunnen kopers meedoen aaneen prijsvraag: VERKIEZINGEN tweede kamer

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 11