IS PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ertrek Palestijnen ia korte vertraging ■y Schip met kernafval uit Den Helder vertrokken Luchtmacht van Kenia ontbonden ongen zeven jaar in kast opgesloten 'Bewapening Cuba bedreiging VS' Miljoenenbrand Breda kleintjes RAEL BLOKKEERDE HA VEN BEIROET vandaag Margarine goedkoper Twee kinderen lesbisch paar gedoopt VERRASSINGEN WIM WEGMAN VOORTREFFELIJK EERSTE JAAR Brugge moet kernafval toelaten 'isselvallig iif tot zwaar bewolkt en af en toe een middagtemperatuur ongeveer 18 .jen. Vrij .krachtige westelijke Se jaargang no. 196 landag 23 augustus 1982 kunt u telefonisch opgeven Bel Vllsskngen 01184 15144 I Time Middelburg 01180 27651 Hulst us (AFP - DPA) - Een 12-jarige „st jongen David Brisson is zeven rlang door zijn moeder en haar le- sgezel opgesloten in een kast. izondag van de politie is vernomen t de jongen in de nacht van donder dag op vrijdag te ontsnappen en werd rondzwervend aangetroffen in een bui tenwijk van Parijs. De moeder en haar vriend zijn vrijdag gearresteerd. Volgens de politie is Da vid een kind uit het eerste huwelijk van zijn moeder. Tot zijn vijfde is de jongen ondergebracht in een pleeggezin in een dorp bij Parijs. Zijn moeder die inmid dels samenwoonde met een zakenman en bij hem een kind had, besloot haar zoontje terug te halen. Hij werd echter onder de ogen van iedereen en van zijn halfbroer verborgen gehouden en in kasten opgesloten. De jongen kan lezen noch schrijven en is lichamelijk achter gebleven. Hij is ondergebracht in een kindertehuis. hijn V en Israëlische stellingen. Israel heeft gesteld dat het zulke acties niet langer zal dulden. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, George Shultz, heeft zich ervoor uitgesproken dat de Palestijnen deelnemen aan de besluitvorming hoe (Van ome correspondent EIROET - De evacuatie van de Palestijnen uit Beiroet stuitte gisteren op grote moeilijkheden, [boot met 970 Palestijnse strijders, die zich al in de ochtenduren hadden ingescheept, werd door ilsraëlische marine tegengehouden, omdat de Palestijnen 21 jeeps en Landrovers, kisten raket- trpers en enkele vrouwen en kinderen aan bord hadden meegenomen. Volgens Israel was dit in rijd met de evacuatieovereenkomst, waarin vermeld staat dat de Palestijnen alleen hun per- onlijke wapens mogen meenemen. Pas in de avonduren, na directe interventie van dfe Amerika- b, mocht de boot vertrekken met een Amerikaanse belofte aan Israel dat de jeeps en Landrovers Napels zouden achterblijven en de vrouwen niet meegeteld zouden worden. In de haven zelf hebben 350 soldaten Syrië gecontroleerd gebied opereren, van het Franse vreemdelingenlegioen de controle op zich genomen en in een iets ruimere cirkel daar omheen staat het Libanese leger opgesteld. De eerste groep Palestijnen die zaterdag vertrok, kwam zondagmorgen in Cyprus aan, waar ze toegesproken werden door Fa- ruk Kadoumi, het hoofd van de politie ke afdeling van de PLO. Kadoumi stel de dat de Palestijnse strijd voortgezet zou worden, maar werd kwaad over de vraag van een journalist of de Palestij nen nu hun toevlucht zullen nemen tot terreurdaden in Europa. „Is dat nu het enige waarover jullie je druk maken?", vroeg Kadoumi. die daar overigens aan toevoegde dat de PLO terreurdaden af wees. Later op de dag vlogen 265 Palestijnen door naar Jordanië, waar ze ontvangen werden door koning Hoessein. Hoes sein riep op de familieruzies tussen de PLO en Jordanië te Vergeten en de strijd nu gezamenlijk voort te zetten. De overige ruim 130 Palestijnen vlogen naar Irak. Daar aangekomen verklaar den ze bereid te zijn nu de Iraanse vij and met evenveel overgave te bestrij den als de zionistische vijand. Israel heeft Syrië gewaarschuwd de evacuatie niet te misbruiken om nu het bestand in Oost-Libanon te schenden. De afgelopen dagen kwam het daar op nieuw tot ernstige incidenten tussen Palestijnse strijders, die vanuit door PLO-strijders werden, evenals de II die zaterdag al waren vertrokken, il vrachtwagens uit West-Beiroet ar de haven gebracht. Langs de weg sden ze uitgeleide gedaan door Pale den en Libanezen. Het kwam vaak (dramatische afscheidstaferelen tus- ide strijders en him achterblijvende ailieleden. Gedurende de evacuatie il in West-Beiroet onophoudelijk het ratel van mitrailleurs te horen, even- is een afscheidsgroet. PAGINA 2 mossels De afeet van Zeeuwse mossels in eigen land moet worden gestimuleerd. Het promotle-beleid moet zich vooral rich ten op de individuele consument en de detaillist. Zevlbel-voorzitter Van den Bos zei dat zaterdag tijdens de zeer druk bezochte (40.000 bezoekers) mos seldag In Yerseke. kerncentrale De directie van de NV Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij iPZEM) heeft ernstige bezwaren tegen de opzet van het nieuwe bestemmings plan voor het Sloegebied. Burgemees- leren wethouders van Borsele vinden datde vestiging van een tweede kerne nergiecentrale onmogelijk moet wor- den gemaakt. incident In Hulst en Middelburg zijn het afgelo pen weekeinde demonstraties gehou den tegen de aanwezigheid van Israël in Libanon. In Middelburg ontstond er een klein incident omdat verschillen de demonstranten 'Begin moorde naar' scandeerden. De agent die de op tocht begeleidde sommeerde de deel nemers daarmee te stoppen, maar daaraan werd nauwelijks gehoor gege- prijscompensatie In Tiel ging zaterdag, als laatste van de grote partijen, de CDA-verkiezmgs- campagne van start Premier-lijsttrek ker Van Agt zei dat de automatische prijscompensatie niet kan worden ge handhaafd Eerder al lieten WD en D'66 zich in die richting uit. De opmer king dat het vraagstuk van vrede en veiligheid niet ondergeschikt mag zijn aan de binnenlandse politiek ontlokte bij Van Agts partijgenoten langdurig applaus. protestacties In de Poolse hoofdstad Warschau zijn het afgelopen weekeinde weer ver schillende protestacties gehouden. Enkele honderden mensen zongen reli gieuze en pattriotische liederen rond twee bloemenkransen bij kerken De Poolse vice-premier Rakowski acht gesprekken tussen de regering en Soli dariteit 'onmogelijk'. Rakowski meent dat een meerderheid van de Polen rust en orde wil. maar dat de activeiten van de verboden vakbeweging de ophef fing van de noodtoestand beletten. PAGINA 7 instrumenten Tien procent van de Nederlandse be volking bespeelt een instrument. Vooral het elektronisch orgel is waan zinnig populair: 400.000 gezinnen heb ben er ëén ln huls staan. Op de komen de Flrato in Amsterdam wordt er voor het eerst - ruim - aandacht besteed aan de actieve muziekbeoefening De hele Amstelhal staat vol met elektro nische en akoestische muziekinstru menten. Nieuws uit Zeeland: 2 en 5. Binnen- en buitenland: 3. Radio en televisie: 7. Sport: 9,10,11,12,13 en 14. DEN HAAG (ANP) - De af-fa- brieksprijzen van margarine wor den met ingang van 23 augustus met 12 cent en van halvarine met 6 cent per kilogram verlaagd. Deze verlagingen zijn gebaseerd op verlaging van de grondstoffenprij- zen van oliën en vetten op de we reldmarkt. Het zal afhankelijk van de voorraden nog even duren voor dat de consument merkt dat de prijs in de winkel ook is gezakt. Dit heeft de bond van Nederlandse margarinefabrikanten zaterdag meegedeeld. BEIROET - Afscheid in Beiroeteen Palestijnse moeder neemt ivenend afscheid van haar zoon vóór zijn vertrek naar de haven vanwaar hij naar Cyprus zou varen. WASHINGTON (UPI) - De Sow,jet- Unie levert Cuba in het kader van een vijfjarig moderniseringspro gramma uitgebreide wapensyste men die een bedreiging vormen voor de Amerikaanse belangen op het westelijk halfrond. Dat staat in een zaterdag bekend geworden rapport van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken. Volgens het rapport maken uitbrei ding van materieel en mankracht de Cubaanse strijdkrachten na de Amerikaanse tot de 'grootste en meest geduchte in hel Caribisch gebied' In het document dat de ti tel draagt 'Cubaanse gewapende strijdkrachten en de Russische mi litaire aanwezigheid', staat dat Russische koopvaardijschepen sinds januari 1981 66.000 ton mili taire uitrusting hebben afgeleverd, tegen een gemiddelde van 15.000 ton in de afgelopen tien jaar. De nieuwe Russische wapens en de Cubaanse gevechtservaring in An gola en Ethiopië geven het regime van Fidel Castro 'een aanzienlijk vermogen tot interventie in de re gio'. aldus het rapport. De luchtmacht, met ongeveer 200 Russische Mig-straaljagers, is nu waarschijnlij k de best uitgeruste in Latijns-Amerika', gaat het rapport verder De Cubaanse marine heeft twee met torpedo's uitgeruste on derzeeboten en een fregat van de Koni-klasse ontvangen, die Cuba volgens het State Department in staat stellen macht uit te oefenen 'ver buiten de Cubaanse kusten'. zij eens geregeerd zouden moeten wor den. In een vraaggesprek met de Ameri kaanse televisie-omroep NBC vermeed hij het echter nader in te gaan op de kwestie van het zelfbeschikkingsrecht Hij zei dat een definitieve oplossing van de kwestie van de westelijke Jor- daanoever met zich zou brengen dat Israël zicb 'terugtrekt uit een deel van bet gebied van de westelijke oever en Gaza'. Hij zei dat een dergelijk stand punt van de Amerikaanse regering niet nieuw was en dat het nodig was dat 'meer landen' zouden worden be trokken bij de onderhandelingen tus sen de Verenigde Staten, Israël en Egypte. MAN GESTIKT BIJ BRAND IN CEL ARNHEM - In een cel van het Arnhem se politiebureau is zaterdagmiddag een 25-jarige Marokkaan door verstik king om het leven gekomen. De matras waarop de man, Mohammed Bouraar- assi, lag, raakte door nog onbekende oorzaak in brand. Door de enorme rookontwikkeling die in de cel ont stond, verloor de Marokkaan het be wustzijn. Na de ontdekking van de brand werd hij in allerijl naar het zie kenhuis gebracht, maar bij aankomst bleek de man al te zijn overleden. De Marokkaan was donderdag door de Arnhemse politie aangehouden omdat hij illegaal in ons land verbleef. Zondag morgen zou hij per vliegtuig terugge bracht worden naar Marokko. Deze uit zetting heeft hij de afgelopen dagen met alle mogelijke middelen proberen te voorkomen. ROTTERDAM (ANP) - In de gerefor meerde kerk van de oude Rotterdamse stadwijk Delfshaven is zondagmorgen de omstreden doop toegediend aan twee kinderen van een lesbisch paar. De doop geschiedde tijdens de normale liturgische viering van die dag. Deze doop kwam eerder in het nieuws toen bleek dat bij zo'n 650 verontruste gemeenteleden ongenoegen bestond over de handelswijze van de kerkeraad rond de plechtigheid. De doop van bei de kinderen (verkregen door kunstma tige inseminatie), is twee jaar bespro ken in de kerkeraad. waarbij overleg is gevoerd met de classis Rotterdam. De ze verleende haar instemming met de doop, ofschoon een minderheid deze af wees Overigens is van de onrust onder de gemeenteleden tijdens de dienst van zondagmorgen niets gebleken, aldus ds Van Zuthem. die m de plechtigheid voorging Na afloop van de dienst verklaarde ds Van Zuthem tegenover het anp, dat de gereformeerde gemeente Delfshaven midden in een oude wijk ligt, waar alle problemen van de samenleving zich ex tra scherp aftekenen. In korte tijd heb ben zich grote sociale en culturele ver anderingen voorgedaan Deze veroor zaken vervreemding bij mensen, die niet mee kunnen. Deze groep wil de ker kelijke gemeente liever als een vlucht heuvel dan als uitdaging. De kerkeraad echter, voor de helft bezet met jonge volwassenen, heeft gekozen voor een gemeente als uitdaging, die met achter de feiten aanholt, maar pro beert richting te geven voor de oplos sing van de dagelijkse problemen van mensen, aldus ds Van Zuthem, die niet ontkent, dat er ook gemeenteleden zijn, die daarom liever ergens anders naar de kerk gaan. Twee verrassingen waren er te noleren bij de start van het betaald voetbal in Nederland. In Rotterdam won Sparta met 2-1 van FC Utrechten in Nijmegen zette NEC het bezoekende AZ '67 uit Alkmaar met beide benen op de grond door er met 2-0 van te winnen. Voor de Alkmaarders werd het nu toch wel duidelijk, dat het bijzonder moeilijk zal zijn om het verlies van een handvol sterke spelers vertrokken naar het buiten land) op te vangen ipagina 9i. Zeer verrassend was ook de start van doelman Pfaffbij Bayem Munchen de Bel gische doelman viel op in negatieve zin door tijdens de partij tegen Vierder Bremen bij een verre ingooi van een tegenstander zonder meer door de handen te laten glip pen... Bayem verloor met 1-0. lPagina 10) Wim Wegman, de nieuwe speler van de tafellennisclub Middelburg-Zuid, was in de wedstrijdenreeks bij de pre sentatie van het nieuwe team (alleen Bomhof bleef over) voortreffelijk op dreef. Hij dwong Nederlands kampioen Henk van Spanje tot een partij van drie games. Met Bomhof ging het niet zo goedhij verloor zelfs van de bij opponent Veluwe mee spelende Wüfried Joossens van 't Zand. (Pagina 13.) In de serie oefenwedstrijden van de Zeeuwse voetbal clubs maakte Middelburg een voortreffelijke beurt door hoofdklasser RBC uit Roosendaal met 3-2 te verslaan. Middelburgs grote rivaal V lis sing en verloor met 1-0 thuis van het Axelse AZVV en het interessante treffen tussen het naar de tweede klas gepromoveerde Oostka- pelle (zaterdagvoetbali en het eveneens naar de tweede klas gepromoveerde Sluiskil (zondagvoetbal) eindigde in een 3-2 overwinning voor de Walcherse ploeg. (Zie pagina 11. Tijdens het Zeeuws ruiterkampioenschap (voor paar den) van de landelijke rijverenigingen vestigde de 45- jarige Hans Wieringa de aandacht op zich. De ruiter uit Wolphaartsdijk, die nog maar vijfjaar met zijn favoriete sport bezig is, werd Zeeuws kampioen in het Z-springen, het zwaarste onderdeel van de ruitersport. Hij deed voor het eerste jaar in deze klasse mee. (Zie ook pagina 14). GREENPEA CE KONDIGT A CTIE TEGEN DUMPEN AAN DEN HELDER - In de marinehaven van Den Helder is gisteren het laden van het vrachtschip Scheldeborg met kernafval afkomstig van het Energie Centrum in Petten zonder veel proble men gereed gekomen. Begeleid door vier vaartuigen van de rijkspolitie verliet het schip even na 9 uur gister avond Den Helder, met aan boord een lading van 4000 vaten en 600 beton blokken met radioactief afval. De rijkspolitie-vaartuigen keerden na twee mijl terug naar de marinehaven, de Scheldeborg zette koers naar de At lantische Oceaan, waar zo'n 700 km ten noordwesten van Spanje het afval in zee gedumpt zal worden. De milieu-or ganisatie Greenpeace heeft al laten we ten actie te zullen voeren tegen het dumpen van het radioactieve afval. Actievoerders hebben gedurende de tijd dat de vaten op het marineterrein lagen opgeslagen, steeds beweerd dat de radioactieve straling daar te hoog was. Met apparatuur hadden zij dat op gemeten. Volgens een inspecteur van het ECN, die zich ook bij de hekken van het militaire havencomplex Fort Hars- sens bevond, was er echter geen enkele sprake van niet wettelijk toegestane straling. Het transport van het radioactieve af val van het ECN-terrein in Petten naar Den Helder, verdeeld over 110 vracht wagenzendingen, werd zaterdagmor gen vroeg zonder grote problemen afge rond. De enige actie van betekenis werd uitgevoerd in Sint Maartenszee, waar actievoerders een transport van zes vrachtwagens een kwartier wisten te gen te houden. Met behulp van de wa penstok werden zij verwijderd. Een po- BREDA - Een felle brand heeft zondagmorgen in Breda een restaurant en twee naastgelegen winkels in de as gelegd. Tien personen die boven het restaurant woonden konden door politie en brandweer van de daken worden gehaald. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Volgens de brandweer bedraagt de schade aan panden en inventaris zeker een miljoen gulden. De brand ontstond 's morgens vroeg in een magazijntje achter een van de winkels. Naar zijn oorzaak is een ondeizoek ingesteld. ging om een brug in Den Helder te blok keren, mislukte omdat een tweede transport van zeven vrachtwagens via een alternatieve route werd omgeleid. Zaterdagmiddag demonstreerden zo'n 100 mensen tegen de afvalstorting met een optocht door Den Helder. Zitactie Het laatst overgebleven peloton Mobie le Eenheid in Den Helder maakte gis teravond zonder geweld een eind aan een zitactie van 50 demonstranten. De demonstranten werden 25 meter ver plaatst. waarna drie vrachtwagens het marineterrein op konden rijden om, zo als een chauffeur vertelde, de lege pal lets waar de vaten radioactief afval op hebben gelegen, weer naar het ECN in Petten terug te brengen. Het actieschip Sirius van de internatio nale milieu-organisatie Greenpeace, zal dinsdagmorgen de haven van Am sterdam verlaten en opstomen naar het gebied waar het radioactieve afval in zee zal worden gestort. Achttien actie voerders aan boord van de Sirius zullen proberen het dumpen te voorkomen of zoveel mogelijk te hinderen. Uit solidariteit met de demonstranten in Den Helder hebben leden van de an- ti-kemenergiebeweging in Groningen zaterdag vijf vaten met chemisch afval voor het huis van staatssecretaris Lambers-Hacquebard (volksgezond heid) in Opende neergezet. BRUSSEL (RTR) - Het besluit van de Belgische stad Brugge het vervoer van kernafval via zijn gebied te verbieden is door de staatssecretaris voor sociale zaken ongeldig verklaard. Volgens de staatssecretaris moet het transport normaal doorgang vinden. Ongeveer vijfduizend ton laagradioac- tief afval, dat momenteel in Mol ligt op geslagen, moet eind deze maand via Zeebrugge. dat bestuurlijk bij de stad Brugge hoort, afgevoerd worden. De Belgische milieupartijen, die bij de jongste verkiezingen vier zetels in het nationale parlement veroverden, heb ben laten weten dat zij betogingen zul len organiseren om het transport van de partij kernafval te verhinderen. NAIROBI (DPAl - De president van Kenia, Daniel Arap Moi. heeft zaterdag met onmiddellijke ingang het hoofd van de politie, Ben Gcthi. ontslagen en de 2.100 man sterke luchtmacht ontbonden. De maatregel volgde op de mislukte staats greep van drie weken geleden tegen de president. Het ontslag van Gethi geeft nieuw voedsel aan eerder geuite veronderstellingen van politieke waarnemers, dat de officiële verklaringen dat slechts 'enkele onte vreden elementen' in de luchtmacht bij de staatsgreeppoging betrokken zijn geweest, bezijden de waarheid waren Ongeveer 1700 leden van de luchtmacht zijn in verband met de coup gearresteerd. Generaal-majoor Mohamoud Mohammed, die op de dag van de staatsgreep met trouw gebleven troepen de herovering van de door de opstandelingen bezette zender van Radio Nairobie leidde, heeft de functie van bevelhebber van de luchtmacht gekregen. Er moet een geheel nieuw korps in het leven worden geroepen. Mohammed was voorheen vïce-bevelhebber van het Keniase leger

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1