Kasbouwcomponenten kosten zonneboiler m\ Terlouw wil minder energie-organisaties PZCfi Wijziging wwv op komst ME™ het weer Man ketent zich vast aan deur Ombudsman CEB BIJ INTRODUCTIE ZON WERK BOEK: Oproep van de CFO Demonstreer mee Stap in de bus Minister tegen uitkering aan kleine boeren JERPAG 21 AUGUSTUS 1982 binnen-buitenland gjvoorultxich ten van het KNMI voor zon oot en met woensdag, re perioden, afgewisseld door enkele Middagtemperatuur ongeveer 18 gra- et algemene, weerbeeld komt weinig Hindering. Tussen Schotland en megen ligt nog steeds een omvang- depressie. Via de Britse eilanden ie Noordzee wordt ook vandaag en heldere oceanische lucht aan- ..Td, waarin het slechts licht buiig Uenals gisteren komen niettemin jte opklaringen voor. De westelijke nj wakkert soms tot vrij krachtig xiodat het niet bepaald strandweer De temperatuur wil ook nog niet op acceptabel niveau voor de tijd van Ijaar komen. Het gemiddeld dage- 3 maximum bedraagt voor augustus paden, maar daar blijven we zo'n 4 litn onder. Voor morgen ziet het er er wat rustiger uit, een zwakke pdrukuitloper breidt zich naar het saai uit, maar zal het weer toch niet a beheersen Tegelijkertijd dringt uhjk via de Britse eilanden een Wt Mee storing op waardoor er veel be- voorkomt en minder opklarin- srafcdan vandaag. bestendig west noordwest 5-6 Bfl; zeer goedtemperatuur kustwa- circa IS graden: afwijking water- tien: verhoging van enkele decime- en een maximale golfhoogte mon- iScheldes: circa één meter zeegang Ougkns hoog water. ZON EN MAAN iügustus 06.35 onder 20.50 10.29 onder 22.39 Zon op Maan op ïugustus Zon op Maan op onder 20.48 onder 22.58 Htiffg Hater tg 21 augustus :en 4.08 ien 4.39 uaAtae 0-09 IT 5.34 'JJaldlnge 6.10 2 m 6.08 ialsse 6.35 ig 22 augustus 4.55 5.21 6.42 6.16 ;e 6.49 6.47 7.13 undag 23 augustus Laag nater uur cm uur cm Kngen 10.37 206 23.18 242 Kuzen 11.13 218 23 56 255 pee 11.16 146 2347 187 csweert 11.41 239 00.17 274 seldlnge 11.37 167 00.10 210 wik 11 54 193 00.28 243 11.53 168 00.17 205 idij 22 augustus uur cm 11.23 201 231 HËeuen 11.51 211 00.36 242 11.54 144 00.32 181 12.22 234 IKldinge 12.20 164 00.56 201 1237 189 12.35 161 ■udag 23 augustus uur cm uur pingen 12.02 189 00.34 211 ■awzen 12.32 12.37 201 138 1.00 261 13.00 220 fcxldlnge 13.04 158 1.14 233 13.21 182 1.0 196 13.21 156 ikantielanden (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN - Het Centrum voor Energiebesparing in Delft is bezig met experimenten die, wanneer zij slagen, kunnen leiden tot de langverwachte doorbraak in de toepassing van zonne- energie voor huishoudelijk gebruik. Tijdens de introductie van het 'Zon Werk Boek', een handlei ding voor de bouw en installatie van zonneboilers, gisteren in Eindhoven, deelde ir Henk den Boon mee dat het Energiebesparingscentrum goede hoop heeft de huidige kostprijs van tapwater installaties die werken op zonne-energie te kunnen halveren door gebruik te maken van compo nenten uit de kassenbouw. mogelijk vast te houdenzei Evert Sjoerdsma gisteren in Eindhoven, „alle energie die we gebruiken verdwijnt vroeg of laat in het heelal, of dat nu zonne-energie is of energie uit aardgas. De kunst van het energiegebruik is om het over zoveel mogelijk voetangels en klemmen te laten struikelen, waardoor het zoveel mogelijk vertraagd wordt op zijn weg naar het heelal. Met zonne- energie doen we dit nu al op ruime schaal door het vast te leggen in graan velden. appelboomgaarden, knollen- landjes. tuinderskassen of zonnewonin- gen, zonneboilers en windmolens. In Delft wordt onderzocht wat de resul taten zijn van eenvoudige Installaties bestaande uit collectoren met een kunststof absorbtieplaat, afgedekt met tuindersglas. Door gebruik te maken van bestaande profielen en glasmaten uit de kassenbouw worden de kosten zodanig gedrukt dat een dergelijke in stallatie reeds voor een bedrag tussen de duizend en vijftienhonderd gulden kan worden gerealiseerd. Daarbij wordt er van uitgegaan dat de koper de instal latie zelf uitvoert; laat hij dat aan een installateur over dan zal er nog zo'n dui zend gulden bijkomen De thans op de markt zijnde zonne-boilers kosten geïn stalleerd al gauw een kleine vijfduizend gulden. Het Centrum voor Energiebesparing is tot de conclusie gekomen dat vooral eenvoudige constructies toekomst heb ben. Zon ne-energie is nu mede te duur omdat er te veel gebruik wordt ge maakt van kostbare technische oplos singen en te veel wordt gestreefd naar optimale opbrengsten door toepassing van dure spectraal-selectieve absorb- tielagen voor collectoren. Betaalbaar Voordelen van tuindersglas- en profie len zijn de betaalbaarheid door massa- fabricage (tuindersglas kost 12 gulden per vierkante meter), gemakkelijke in stallatie - en daardoor ook snelle repa ratie bij breuk - en de hanteerbare ma ten. Het Eindhovense Memo-bedrijf Zonne- vang (Memo betekent mens- en milieu vriendelijk ondernemen) waar het 'Zon Werk Boek' ten doop werd gehouden, levert nu na twee jaar proefstomen zon- ne-boiler-installaties die al naar gelang de grootte ongeïnstalleerd 2500 (klei ne huishoudens) tot 3200 (gemiddeld gezin) kosten. Voor installatie rekent Zonnevang - de deelnemers in het be drijf nemen genoegen met het mini mumloon - ook circa duizend gulden. De boiler van Zonnevang is dubbelwan dig: tussen binnen- en buitenwand cir culeert het water uit de collector dat het tapwater in het binnenste compar timent opwarmt. Een electronisch re gelsysteem zorgt er voor dat bij lage temperaturen, wanneer de collector geen vermogen levert, het water uit de collector terugloopt in het buitenste boilercompartiment. Gevaar voor be vriezing is er daardoor niet, zodat geen anti-vries behoeft te worden toegepast. John van Dam van Zonnevang ver wacht dat de waterleidingbedrijven op korte termijn met voorschriften zullen komen die de toepassing van anti-vries in enkelvoudige systemen zullen ver bieden. Dit om te voorkomen dat de gif tige vloeistof per ongeluk terecht komt in het drinkwater. Werknotities Het 'Zon Werk Boek' is uit het Engels vertaald en bewerkt door Evert Sjoerdsma van het Provinciaal Bu reau Energiebesparing Noord-Holland en is een uitgave van de Ekologische Uitgeverij te Amsterdam. De oor spronkelijk auteur. De Brit Kevin McCartney, mocht gisteren het eerste vertaalde exemplaar in ontvangst ne men. Hij vertelde dat het boek is voort gekomen uit werknotities die hij maakte tijdens jaren van experimente ren met diverse typen zonne-boilers. Het 'Zon Werk Boek' dat inmiddels in vier talen, is verschenen en waarvan in Spapje, Engeland, Frankrijk en Itallé al 50.000 exemplaren zijn verkocht, werd door Evert Sjoerdsma aangevuld met Nederlandse gegevens. "Zo worden met alleen de installaties van Zonnevang maar ook de 'heat pipe-collector' van Philips besproken en bevat het boek een literatuurlijst, instralingsgegevens voor ons land, een opsomming van sub sidiemogelijkheden en veel adressen van organisaties en leveranciers van complete installaties en onderdelen. Naast een algemeen inzicht in de pro blematiek van de toepassing van zon ne-energie biedt het boek ook een com plete handleiding voor het zelf bouwen en installeren van zonne-boilers. „Het gaat er om zonne-energie zo lang uur cm 17.59 229 18.23 252 18.57 165 19.07 259 19.45 193 19.45 225 20.17 195 iroitzichten voor de vakantielan- medegedeeld door het KNMI. geldig Mndag en maandag «ünavié en Finland: btwolking en af en toe regen. Middag- "Utuur ongeveer 17 graden. (Handen, Ierland: perloden met regen, maandag opkla- (n op de meeste plaatsen droog. Mid- tmperatuur ongeveer 14 graden in toUand en Noord-Ierland tot 18 graden in (widen. «marken, Benelux, Noord-Frankrijk, «d-Duitsland, Polen: perioden afgewisseld door buien, dagtemperatuur ongeveer 18 graden. 'kn-Ouitsland, Midden-Frankrijk, ««landen: «lend bewolkt en vrijwel overal droog, dagtemperatuur ongeveer 21 graden. «(■Frankrijk, Noord-Spanje, Noord-Ita- dlg en middagtemperatuur ongeveer 24 Umi *kn- en Zuid-Spanje, Midden- en Zuid- ïir ®g.plaatselijk onweer en middagtempe- 28 tot 36 graden. gjWi <®nmg, middagtemparatuur rond 24 gra aflanden: tsanlg en middagtemperatuur ongeveer Men in het zuiden, elders ongeveer 25 In Joegoslavië en Roemenië mogelijk ««regen- of onweersbuien. Evert Sjoerdsma 'in onze nationale energieboekhouding wordt dezon boekhoud ikundig verdonkermaand' (ADVERTENTIE) kfranse douane heeft bij een routi- WtIrole aan boord van een Neder- Q lacht 112 kilo cannabis gevon- "20 heeft het douanekantoor in /Jj vrijdag meegedeeld. De waarde geschat op 1,8 miljoen franc on- 'fer700.000gulden). De Nederlander '■v. Frankrijk terecht moeten staan De leden van de CFO (ARKA, NCBO en NCVW) in Zeeland protesteren met de andere CNV-bonden van ambtenaren tegen het beleid van de overheid. Ambtenaren en trendvolgers worden steeds extra lasten opgelegd. Dit beleid is onrechtvaardig. Op donderdag 2 september om 19.30 uur wordt in het con grescentrum 'Het Turfschip' te Breda een protestbijeenkomst gehouden. Namens de CFO spreekt drs. A. M. J. C. Aarts, 2e voorzitter CFO en voorzitter ARKA. Wij willen Dussen laten rijden naar Breda. Geef u snel op bij het CFO-districtskantoor, Gerbrandyhof 40 (postbus 197), 4460 AD Goes. Bellen kan ook: 01100-20310 In de bondsbladen van de komende week vindt u volop informatie over deze actie van de CNV-bonden Het bestuur van de CFO-districtsraad Zeeland West-Duitsland extra druk dit weekeinde DEN HAAG (ANP) - De ANWB en de verkeerscentrale in Driebergen verwachten dit weekend geen ex tra verkeersdrukte in Nederland en België. Ook in Frankrijk wor den geen grote problemen ver wacht, afgezien van de gebruike lijke verkeersdrukte op de Auto route du Soleil en in de omgeving van Parijs. Wat West-Duitsland betreft zal het wel druk zijn op de weg, vooral in noordelijke richting, als gevolg van terugkerende vakantiegangers, on der wie de werknemers van de Ford-fabrieken in Keulen. De ANWB en de verkeerscentrale ver wachten dan ook omvangrijke files. Belangrijke knelpunten zullen zijn de A-3 Neurenberg richting Würz- burg, A-5 Basel richting Karlsruhe, ten zuiden van die plaats, A-8Mün- chen richting Stuttgart, ter hoogte van Stuttgart. A-9 München-Neu- renberg in beide richtingen, ter hoogte van Ingolstadt. A-93 Kuf- stein richting Miinchen, ten zuiden van Rosenheim en A-99 de ringweg bij München. Vanuit Nederland kunnen wacht tijden ontstaan aan de grensover gangen Venlo en Arnhem, richting Duitsland. Daarin is ook het wezenlijk verschil ge legen tussen het Westland en een stuk woestijn. In het Westland wordt de zon vertraagd en vastgehouden, in de woes tijn kaats de zon vrijwel onmiddellijk terug. Als het Westland groenten of fruit verkoopt aan een woestijnland, dan is Nederland exporterend land van zonne-energie". Sjoerdsma oefende kritiek op het over heidsbeleid dat geen energiebeleid zou zijn maar een brandstofbeleid „Als er in Nederland 100.000 zonne-boilers in bedrijf zouden zijn. dan nog was de bij drage van zonne-energie volgens de offi ciële cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek nul. Op de inventari satieformulieren komen vijf kolommen voor: gas, olie, kolen, uranium en elec- triciteit. Toch draagt zonne-energie net zo goed bij aan ons nationaal inkomen als aardgas. De Nederlandse kassen- teelt omvat 85.000.000 vierkante meter glasoppervlak en brengt jaarlijks dertig miljard gulden, dat is tweemaal het de fensiebudget, in het laatje Als de bij drage van de zon met alle geweld moet worden uitgedrukt in besparing, dan kan hooguit worden gesproken van fic tieve hoeveelheden brandstof, hoeveel heden die niet zullen worden gebruikt. In onze nationale energieboekhouding wordt de zon boekhoud ikundig ver donkeremaand" Sjoerdsma pleitte voor een inventarisa tie van het huidige brandstofioze ener gieverbruik: „Daarna kunnen beleids lijnen worden uitgezet om de economie meer dan nu het geval is te laten draai en op brandstofioze energie" Er zijn drie olievelden ontdekt voor de Angolese kust, dicht bij de grens met Zaire. De velden leveren samen 5000 vaten (van 159 liter) olie per dag, zo heeft het offtcile Angolese persbureau Angop donderdag bekendgemaakt. De velden liggen in een concessie waar het Amerikaanse olieconcern Texaco optreedt als werkmaatschappij. De partners van Texaco zijn de Angolese staatsoliemaatschappij Sonangol met een belang van 25 procent, het Franse staatsconcern Total met 17,5 procent en de Braziliaanse maatschappij Bras- petro met eveneens 17,5 procent HAARLEM - B. J. Strookappe hoopt op korte termijn door mid del van lijdzame acties duidelijk heid te krijgen over de verwikke lingen rond een kredietgarantie die het rijk hem begin 1979 ver strekte. Die garantie is er volgens hem oor zaak van, dat hij na de gedwongen verkoop van zijn winkel in 1980 nog met een schuld van enkele tonnen zit. Om zijn actie kracht bij te zet ten ging de Haarlemmer woensdag avond in hongerstaking en ketende hij zich vrijdagmiddag vast aan de voordeur van het kantoor van de Nationale Ombudsman in Den Haag In 1978 klopte hij voor een krediet garantie aan bij het rijk- Hij kon dan een handel overnemen in Haar lem De garantie werd hem ver leend op grond van bijzondere om standigheden. Toen zijn zaak een half jaar later failliet dreigde te gaan probeerde Strookappe nog een reddingsoperatie, maar de bank wilde niet meedoen Een be roep op de Raad van State hielp niet. Het ministerie meldde inmiddels, dat de garantie en dus ook de le ning ten onrechte was verleend. Ten einde raad stapte Strookappe vong jaar naar de Nationale Om budsman. Door de bmdende uit spraak van de Raad van State bleek de ombudsman tot dusver niet bij machte om iets voor hem te doen. Overleg deze week leverde wel de toezegging op dat opnieuw wordt getracht de gegevens op grond waarvan het ministerie en kele jaren terug besloot de garantie te verlenen boven water te bren gen De bouwbond FNV heeft in defedera- tieraad van de FNV voorgesteld, de 'bondsdemocratie' te verbreden door gerichte enquêtes onder de leden of door het uitschrijven van een referen dum over bepaalde beleidskwesties De bond heeft dit punt aan de orde gesteld bij de behandeling van de jongste 'stra tegienota' van de FNV, die er onder meer rekening mee houdt dat werktijd verkorting door de werknemers zelf zal moeten worden betaald De gemeente Amsterdam gaat bin nenkort op de Zeedijk en omgeving pamfletten ophangen, waarin erop wordt gewezen dat het krachtens de al gemene plaatselijke verordening iapv> verboden is zich op straat te bevinden met de kennelijke bedoeling verdoven de middelen te verhandelen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het ministerie van socia le zaken en werkgelegenheid vindt dat gratificaties niet meer van invloed mo: gen zijn op de hoogte van de uitkerin gen in bet kader van de Wet Werkloos heidsvoorzieningen. Op het ministerie wordt momenteel de laatste hand ge legd aan een circulaire aan de gemeen ten, wa&rin dit wordt meegedeeld. Wanneer mensen werkloos worden na meer dan 160 dagen te hebben gewerkt, krijgen zfj van de bedrijfsverenigingeen half jaar een werkloosheidsuitkering die 80 procent van het eerder genoten salaris bedraagt. Bij het vaststellen van het bedrag kan de vereniging de gratifi caties, zoals een dertiende maand, la ten meewegen. Na een half jaar komt de werkloze in aanmerking voor een uitkering door de gemeente in het kader van de WWV. De uitkering gaat dan terug naar 75 pro cent van het salaris De gemeenten han teren echter niet allemaal dezelfde grondslag voor de berekening van de uitkering. Sommige gemeenten hou den wel rekening met de gratificaties, andere niet. Het ministerie wil met de circulaire, die binnenkort naar de gemeenten zal wor den verstuurd, een uniforme regeling voor de berekening van de WWV-uitke- ring bereiken. Bezuinigingsoverwegin gen staan volgens een woordvoerder van het ministerie van sociale zaken niet op de eerste plaats. Dat er wordt bezuinigd is natuurlijk meegenomen, maar het is nog niet te zeggen hoeveel de operatie zal opleveren, aldus de woordvoerder. Als de gemeenten de circulaire volgen, kan dat voor werknemers, die overgaan van de WW naar de WWV, betekenen dat zij er meer op achteruit gaan dan vjjf procent van het salaris. Vooral voor werklozen, waarbij de be drijfsvereniging rekening heeft gehou den met gratificaties, kan de WWV-uit- kering tegenvallen. Om Boeveel geld het voor de werklozen zou kunnen gaan is pas te zeggen aan de hand van. de definitieve circulaire, aldus het mi nisterie. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) - Minister De Koning is falikant tegen een uitke ring-ineens aan kleine melkvee houders. De bewindsman van landbouw en visserij heeft dit schriftelijk geantwoord op vragen van het tweede-kamerlid Ter Veer ld'66) aldus zijn departement vrij dag. Volgens De Koning stelt Nederland zich binnen de Europese Gemeen schappen (EG) op het standpunt dat financiële bevoordeling van de ene groep in een bedrijfstak boven de andere groep een onjuiste zaak is. Als Nederland nu ineens van dit standpunt zou afwijken, staat het in zijn hemd, meent de minister. De Europese commissie in Brussel heeft de Nederlandse landbouw een extraatje van twintig miljoen gulden toegezegd. De vakbonden willen dat de minister dat geld ver deelt onder boeren met hooguit vijftien koeien. Het dagelijks be stuur van de EG moet een plan voor de besteding van het geld eerst goedkeuren voordat het geld wordt uitgekeerd. De minister zal dat bestedingsplan aan de commissie voorleggen wan neer hij het advies van het land bouwschap daarover heeft Deze organisatie van boeren- en tuin dersbonden zal dat advies op 1 sep tember uitbrengen Een meerder heid heeft zich in een vorige verga dering al uitgesproken tegen een eenmalige uitkering aan kleine melkveehouders. Wat dacht u van aandacht. van de sande haarverzorgmg vlasmarkt 35 - telefoon 01180 -1 26 92 4331 pd middelburg DEN HAAG (ANP) - Het aantal organen van de overheid adviseert over energie-onderzoek moet worden vermin derd. Dit geldt ook voor het aantal organisaties dat zich bezighoudt met het beheer van onderzoekprogramma's en de uitvoering daarvan. Minister Terlouw van economische zaken heeft dit aan de tweede kamer geschreven, aldus zijn departement vrijdag. De bewindsman vindt dat de verscheidene advieslichamen te veel langs elkaar heen werken Hij wil daarom drie instan ties samenvoegen Dat zijn de Nederlandse Energie-Ontwik kelingsmaatschappij in Sittard. het project Bureau Energie- «."k in Apèldoom en het Bureau Energie Onderzoek Projecten in Petten. De nieuwe organisatie moet in het vootjaar van 1983 in de randstad worden gevestigd onder de naam Maatschappij voor het beheer van energieprojecten, aldus Terlouw. De maatregel zal geen gevolgen hebben voor de 120 mede werkers van de drie organisaties. Voor personeel van de orga nisatie in Sittard dat niet wil verhuizen, zal ander werk wor den gezocht binnen een dievisie die in Limburg achterblijft. De minister wil in 1987 bekijken of de gewijzigde opzet nog meer veranderingen behoeft Hij denkt hierbij vooral aan verdergaande samenvoeging van advieslichamen op het ge bied van energie-onderzoek Directie K Scherphuis. W F de Pagter en F van de Velde Hoofdredactie M P Dieteman en C van der Maas BUREAUS Vlissingen Walstraat 56-60.4381 EG Vlissingen. tel (011841 15144 Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651 Goes Grote Markt 2. 4461 AJ Goes, tel (01100) 16140 Temeuzen Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuien. tel. (01150) 94457 Hulst Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19.00 uur (01184) 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t m vrijdag van 08 00-17.00 uur 's Zaterdags van 09 00 tot 11.30 uur Telefoonnummers buiten kantooruren Expeditie (01184) 63533 Advertentie-afdeling. (01186) 1584 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (01184)-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur Abonnementsprijzen per kwartaal f 57,30; franco per post 68,-, per maand 19,55. losse nummers 0.80 (alle bedragen in clusief 4 pet btw.l. Postrek nr 3754316. t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg Advertentietarieven 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie 17,55; ingezonden mededelingen 2 V5 x tarief Voor brieven bureau van dit blad 4.25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 33