P JINCIALE ZEEUWSE COURANT ransport kernafval errast actiegroep Geen bezuiniging op de Open Universiteit Hogere winst Fokker GROOT DECROI eeuwse recreatieondernemers deden goede zaken WERATIE IN DE NACHT UITGEVOERD SPANNINGEN HADAD-UNIFIL PLO draagt gevangenen aan Israël over DEETMAN BIJ BOUWSTART IN HEERLEN: II Wisselend bewolkt Melend bewolkt en voornamelijk in tochtend plaatselijk een bui, moge- "v jnet onweer. Middagtemperatuur taeveer 18 graden. Tot vrij krachtig gemende westelijke wind. 5e jaargang no. 195 terdag 21 augustus 1982 Automobielbedrijf A<i«H«Olrut 5-7 ««0 AC GO«S 01100-1U10 INGEN - De Zeeuwse recreatie- mers hebben goede zaken ge- L Hoewel het eigenlijk nog iets te is om een definitieve balans op n maken, staat nu al vast dat ten-industrie in Zeeland kan _jken op een winstgevend sei- 7 En de kassa rinkelt nog steeds. Want het toeristenseizoen duurt dit jaar uitzonderlijk lang. Zelfs nu nog is de bezetting van de toeristische ac commodaties bijzonder goed. Dat is vooral te danken aan de gunstige weersomstandigheden. Verwacht wordt, dat de drukte pas met ingang van de volgende week merkbaar zal af nemen. Directeur J P. de Regt van de provinciale VW in Zeeland is dik tevre den: ..We hebben een uitstekend sei zoen gehad, zonder meer". De ijscoman, de strandtenthouder en vooral de campingexploitant - alom voldane gezichten. Secretaris K. J. Cop- poolse van de afdeling Zeeland van de organisatie van recreatie-ondernemers (Recron) stelt vast: „Het is overal goed druk geweest. En daar hebben met na me de campinghouders in het achter land van geprofiteerd. Want de cam pings aan de kust, die zitten eigenlijk (Slot zie pagina 2 kolom 2) N HELDER-PETTEN - Het nachtelijk transport van radio-actief afval van Petten naar de Jven van Den Helder heeft de plannen van actievoerders vrijdag volkomen in de war gestuurd. spronkelijk zou het omstreden transport pas over twee weken plaatsvinden. Het leger van feievoerders bleef nu beperkt tot circa honderd man. Een aantal menselijke blokkades zorgde w voor vertragingen maar kon niet verhinderen dat het geplande transport volledig kon worden werkt. Kt diepste geheim werd het bericht rdagmiddag rondgeseind tussen üsteries in Den Haag, de politie- j, de desbetreffende burgemees- de Commissaris van de Konin- I In Noord-Holland: transport van indio-actief afval van Petten naar k Helder is binnen twaalf uur moge- Om half acht 's avonds werd de op doorgehakt en enkele uren later n de eerste trucks-met-oplegger t uit van het Energie Onder- :ntrum Nederland in Petten g marinehaven in Den Helder. De politiebegeleiding was nog mini maal, het weer was bar slecht en Neder land sliep rustig door. De basisgroep van de Anti-Kernenergie Beweging in Den Helder was de eerste die onraad rook. De zon was nog niet op toen de eerste menselijke blokkades op de we gen in de Kop van Noord-Holland ge vormd werden. Er waren nog te weinig betogers om tegenstand vqn betekenis te kunnen bieden. Op enkele schermut selingen na verliep het transport uiterst voorspoedig. Tegen het middaguur wa ren er al vijftig open vrachtwagens, ge laden met radio-actief afval in beton blokken en in stalen vaten, naar Den Helder overgebracht, zowat de helft van de totale hoeveelheid. De Anti-Kernenergie Beweging voelde zich overrompeld. De grote stroom be togers uit de rest van het land kwam niet opdagen. Het duurde nog vrij lang voordat de eerste boze reactie* op de gebeurtenissen bekend werden. Het landelijk partijbestuur van de PSP sprak over „dieven in de nacht" en de gemeenteraad van Den Helder liet de ministeries in Den Haag per telegram weten „hel te betreuren dat er geen en kele openheid is betracht". Openheid was wel het laatste waaraan de uitvinders van de nachtelijke opera tie behoefte hadden. ..Wij hebben de zaak zo lang mogelijk geheimgehou- Slot zie pagina 6 kolom 2) ieitaveiligheid Uiterlijk 1990 moet de Deltaveiligheid Ungsde hele Nederlandse kust bereikt djn De Unie van Waterschappen acht ten verder vooruitschuiven in de tijd tin het einde van de Deltawerken, zo tte minister Zeevalking wil (1995), uit ten oogpunt van veiligheid niet langer rerantwoord. Dagelijks bestuurder OJ. de Jager van de Unie pleit voor ten temporisering van de Oosterschel- it-werken. Hij wil met het geld dat iurdoor vrijkomt zwakke zeewerin- p elders op Deltahoogte brengen. PAGINA 3 lonne-energie De doorbraak in de toepassing van nnne-energie voor huishoudelijk ge- thiik Is wellicht niet meer veraf. Door pruik te maken van componenten Bt de kassenbouw kan de kostprijs un tapwater-installaties die werken cp zonne-energie mogelijk tot de helft «orden teruggebracht. Het Centrum Energiebesparing in Delft in mo- PAOINA 7 hert la bet stedelijk museum in Vlissingen «orden steeds meer uit het gezonken koopvaardijschip 't Vliegend Hert op poken voorwerpen tentoon gesteld. Momenteel is er ook een uit het rijks- ueum afkomstig schilderij (gezicht Vlissingen vanaf de rede) te zien. Volgende week beslist de raad Vlissin- pn over een eventuele aankoop van de 18de eeuwse kaart, waarmee de we tenschappelijke expeditie in feite be- taakverlichting Oudere ongehuwden met een dubbele luk (baan en huishouden) moeten in staat worden gesteld twee uur korter per dag te werken. Een meerderheid ran de Sociaal Economische Raad topt dat door een dergelijke taakver- g kan worden voorkomen dat mensen uit deze categorie werknemers arbeidsongeschikt worden. De finan ciering moet gebeuren uit de aaw-gel- PAG1NA 12 noruitgang het Raymakers (25) heeft tijdens het OHO in Rotterdam het progressief Wngconcours gewonnen Rayma kers krijgt sinds enkele maanden be reiding van beroepsruiter Henk Noo- De resultaten zijn in die periode »kduidelijk in stijgende fijn gegaan. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en U. Sport: 12. io en televisie: 24 en 25. Financiën: 13. Zaterdagkrant: 17, 18, 19. 21 en 23. HEERLEN - De Open Universiteit zal tot 1987 niet meer geconfronteerd wor den met bezuinigingen ophet budget. „De belangrijke vernieuwende functie van de Open Universiteit, maar zeker ook dc vestiging van de Open Universi teit in Heerlen en de daarmee verbon den kans tot het scheppen van arbeids plaatsen in deze regio hebben mij er toe doen besluiten op de Open Univer siteit niet verder te bezuinigen". Dat zei minister W Deetman van on derwijs en wetenschappen gisteren bij de officiële bouwstart voor het nieuw- bouwdeel van de Open Universiteit in Heerlen. Tot 1987 zal het jaarlijks bud get van de Open Universiteit van onge veer 25 miljoen in 1983 oplopen tot 60 miljoen gulden. Daarnaast krijgt de Open Univlersiteit extra subsidie voor investeringen die noodzakelijk zijn om haar van de grond te knjgen. Volgend jaar stelt de overheid 8 miljoen gulden investeringssubsidie ter beschikking. De Open Universiteit verwacht in 1990 ongeveer 30.000 studenten. Dr. G Leib- brandt, voorzitter van het college van het bestuur van de Open Universiteit, schatte dat van deze 30.000 studenten een derde deel studeert om een diploma te behalen en tweederde voor de alge mene ontwikkeling. Maar hij merkte le vens op dat de schatting waarschijnlijk aan de lage kant is „De praktijk in Engeland en Duitsland heeft geleerd dat er beduidend meer belangstellenden waren dan in de prognoses voorspeld was". Het getal van 30.000 is geen absolute grens. De Open Universiteit hanteert een open toelating, dat wil zeggen dat iedereen er kan studeren, ongeacht de achter grond. Deze open toelating mag niet doorkruist worden door een stop op het aantal studenten. lijk onderwijs en voor de instituten voor volwasseneneducatie en tweedekans onderwijs. Volgens dr Leibbrandt wordt de Open Universiteit een studie- mogelijkheid voor mensen die al een baan hebben of voor mensen die in de andere vormen van deeltijdonderwijs geen kans krijgen. Daarbij dacht hij aan buitenlanders in Nederland, vrou wen, maar bijvoorbeeld ook aan gehan dicapten. Als voorbeeld noemde hij de Open Universiteit in Engeland. De helft van alle gehandicapten die een weten schappelijke opleiding volgt doet dat aan de Open Universiteit. Eind 1983 gaat de Open Universiteit van start. Welk onderwijs er gevolgd zal kunnen worden, is nog niet hele maal zeker. CIA waarschuwde Duhcek voor inval Russen HAMBURG (UPD- De Amerikaan se geheime dienst, CIA, heeft de vroegere premier van Tsjecho-Slo- wakijke. Alexander Dubcek, in 1968 gewaarschuwd dat een Sow- jet-Russische inval in zijn land op handen was, maar deze negeerde de inlichting en noemde haar „een Westerse truc". Het Westduitse dagblad 'Die Welt' citeerde in haar editie van zaterdag een voormalige geheime agent van de CIA, die zegt dat hij het Russi sche invasieplan m handen had ge kregen na een vergadering van het Warschau Pact in Oost-Duitsland. Hij had zijn informatie doorge stuurd naar Washington. De voor malige geheime agent is volgens het blad een 48-jarige Westduitser De man wil niet dat zijn naam in de publiciteit komt. De ex-spion werd vorigjaar door Oost-Duitsland vrij gelaten in ruil voor de Oostduitse spion Günther Guillaume. Hij was in de DDR wegens spionage tot een gevangenisstraf veroordeeld. In de nacht van donderdag op vrijdag werd een begin gemaakt met het transport van radioactief afval van Petten naar Den Helder. Ook gistermiddag was er een transport. Foto: hier proberen actievoerders het transport te verhinderen door voor een vrachtauto met radioactief afval te springen. Zij werden door de ME verwijderd. BEIROET (RTR - UPI - AFP - GPD)- De Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO heeft via het Internationale Rode Kruis (ICRC) twee Israëlische krijgs gevangenen en de stoffelijke resten van negen militairen aan Israël over gedragen. Dat gebeurde vrijdagmid dag in het door Israëlische troepen be zette oostelijke gedeelte van de Liba nese hoofdstad Beiroet. De overdracht maakt de weg vrij voor de uitvoering van het door de Ameri kaanse bemiddelaar Philip Habib op gestelde plan voor de evacuatie van vijftienduizend Palestijnse en Syrische strijders uit Libanon, waarmee van daag een begin wordt gemaakt en de opheffing van het Israëlische beleg van West-Beiroet. President Ronald Reagan heeft vrijdag zijn goedkeuring gehecht aan het zen den van Amerikaanse troepen naar Li banon ais onderdeel van liet plan-Ha- bib. Hij zei dat het Amerikaanse deta chement in geen geval langer dan der tig dagen zal blijven. Reagan zei dit op een door de televisie uitgezonden pers conferentie. De president stak Habib een flinke pluim op de hoed. Op een vraag van een journalist of de Amerikaanse militairen teruggeroepen worden als er op hun zou worden geschoten antwoordde Reagan met "ja". De president zei dat de Verenigde Sta ten zo snel mogelijk naar de context van de akkoorden van Camp David te rug willen De Verenigde Staten zullen de veilig heid van Israël blijven beschermen 'on danks spanningen' die zich tussen de twee landen hebben ontwikkeld als ge volg van bepaalde 'buitensporige da den' van Israël. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, George Shultz. zei dit vrijdag op zijn eerste persconferentie. Vanmiddag verlaten de eerste vierhon derd PLO-strijders West-Beiroet. Zij gaan per schip naar Cyprus en vervol gens naar de Jordaanse havenstad Aqaba. Het betreft mannen met een Jordaans paspoort, die door Jordanië worden opgenomen. Hadad De onder de Israëlische bezetting flore rende christen-milities van majoor Said Hadad hebben donderdag in Zuid-Li- banon eenheden van het Noorse Unifil- detachement de doorgang versperd. Het ging om represaillemaatregelen, omdat ook de manschappen van Ha dad nog altijd door Unifil gecontroleerd en, indien gewapend, tegengehouden worden. Het incident volgde op eerdere confron taties tussen Unifil, waaronder ook Ne derlandse eenheden, en de milities. De oud-premier mr B. Biesheuvel gaat samen met topmensen uit de land bouw. het bankwezen en van het minis terie van landbouw en visserij proberen de samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven bij landbouwprojecten in de derde wereld te verbeteren. CYPRUS - Soldalen van het Franse vreemdelingenlegioen zijn gisteren gearri veerd op Cyprus Vandaar gaan zij per boot naar Beiroet waar zij zullen fungeren als vredestroepen van de VN bij de evacuatie van PLO-strijders die vandaag moet beginnen Financiering Deetman: „Het kabinet wil ten aanzien van de Open Universiteit met met een numerus fixus gaan werken. Dat is ook niet nodig, de financiering gaat hier heel anders dan in het conventionele onderwijs. Er is hier geen automatische koppeling tussen het budget en het aantal studenten' De komst van de Open Universiteit be tekent geen concurrentie voor de be staande instituten voorwetenschappe- AMSTERDAM (ANPi - Fokker heeft de omzet ln de eerste zes maanden van dit jaar met 6 procent zien stijgen van f. 504 miljoen naar f. 546 miljoen. Ondanks de ongunstige marktomstandigheden bleef de nettowinst op peil en be droeg f. 6 mil joen tegen f. 5.8 miljoen over het eerste halfjaar van 1981. De raad van bestuur zegt gematigd optimistisch te zyn over de resultaten voor gehee! 1982. hoewel de situatie in de we reldluchtvaartindustrie in de eerste helft van 1982 nog geen opleving te zien gaf De recente orders voor F-27 en F-28 vliegtuigen rechtvaardigen de verwachting voor iets hogere cs ui ui ten in net tweede halfjaar, aldus Fokker. In 1981 werd een nettowinst behaald van f. 10,8 miljoen. In de eerste helft van dit jaar werden in totaal 24 vliegtuigen verkocht van het type F-27 en F-28 (vorigjaar 19) Fokker wilde desgevraagd geen verdeling naar vliegtuigtype maken. Ook werd met duidelijk met hoeveel verkochte vliegtuigen de orderportefeuille per saldo toenam Een woordvoerder wilde namelijk niet zeggen, hoeveel eerdere orders geannu leerd werden Met een aantal luchtvaartmaatschappijen is Fokker nog in onderhandeling over belangrijke opdrachten of vlootvervan- ging Libanon zonder de PLO §a ls alle partijen zich hou- xiden aan de afspraken wordt vandaag een begin ge maakt met de evacuatie van de negenduizend Palestijnse guerrillastrijders en de enkele duizenden manschappen tellende Syri sche interventiemacht uit het beleger de Beiroet, Tegelijkertijd zal de eerste groep soldaten van de internationale vredesmacht voet op Libanees grond gebied zetten om toe te zien op een vreedzaam verloop van de evacuatie. Het door de Amerikaanse bemiddelaar Habib in twee maanden van moeizaam onderhandelen bereikte akkoord over de aftocht van de PLO. maakt een eind aan een vernietigende oorlog, die zo'n grote tol heeft geëist onder de burgerbe volking. Wat Israël betreft is een dode lijke bedreiging afgewend; de militaire arm van de Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie is rigoureus afgekapt. Door de PLO militair te dwingen haar posities in Libanon op te geven, heeft Israël zijn veiligheid voorlopig vergroot. De keer zijde van de medaille toont een ontred derd Libanon, waar honderdduizenden mensen op drift zijn geraakt en waar het oorlogsgeweld onvoorstelbare schade en leed heeft teweeggebracht. Het doel - de PLO weg uit Libanon - heiligt de middelen, is kennelijk voor Israël aanvaardbaar, maar de rest van de wereld heeft met afschuw en veront waardiging kennis genomen van het barbaarse optreden, waarmee Israël dit keer zijn bestaan heeft willen veiligstel len. Het militaire succes heeft Israël te danken aan zijn superioriteit in wape nen en aan zijn goed getraind leger. De politieke winst van de operatie 'Vrede voor Galilea' gaat echter volledig naar de PLO en de Palestijnse vluchtelin gen. Ook op moreel gebied heeft Israël de slag in Libanon verloren. Uit huma nitair oogpunt zijn de Israëli's ver over de schreef gegaan. Het excuus dat de PLO-strijders zich veelal verborgen hielden onder de burgerbevolking zal alleen geharde militairen overtuigen. De wereld beschouwt Israël - terecht - als een moreel hoog ontwikkeld land De gebeurtenissen in Libanon doen af breuk aan dat beeld. Sinds jaar en dag staat het buiten lands beleid van Israël in het teken van 'vrede en veiligheid' met het accent op veiligheid. Dat laatste aspect is ook aangevoerd om de militaire actie te rechtvaardigen in Libanon, waar de PLO - alweer tien jaar - min of meer de lakens uitdeelt. De PLO heeft de con troverse tussen christen-Libanezen en mohammedaanse Libanezen ten volle uitgebuit om haar positie te versterken. Het Libanese volk was in feite de gevan- gëhe van de Palestijnen. De PLO bouw de temidden van de bevolking een mili taire macht op, die binnen één tot twee jaar een grote bedreiging voor Israël zou zijn geweest. Liever dan af te wach ten en mogelijk met honderden of zelfs duizenden slachtoffers te worden ge confronteerd, besloot Israël de PLO mi litair met wortel en tak uit te roeien. Dat is nooit met zoveel woorden ge zegd, maar bij de weken durende bele gering van Beiroet is gebleken, dat de Israëli's hardnekkig de volledige uit schakeling van de PLO nastreefden. Dat tal van Arabische landen - voor het oog van de wereld pro-Palestijn - daar niet zoveel moeite mee hadden, viel af te leiden uit hun gematigde reacties. Met recht mocht de PLO zich in de steek gelaten voelen door zijn Arabi sche broeders. Zelfs het machtige Rus land is niet verder gekomen dan enkele formele protesten. Weliswaar zijn de Is raëlische oorlogshandelingen in Liba non wijdverbreid veroordeeld, maar dat had meer te maken met de grote aantallen slachtoffers onder de burger bevolking dan met de wijze waarop Is raël met de PLO afrekende De interna tionale gemeenschap is er bij meer dan één gelegenheid aan herinnerd, dat Bei roet - het laatste bolwerk van de PLO - het centrum was van het internationaal terrorisme. Dat kon slechts ontstaan en zich handhaven door de tolerante hou ding van de PLO, die in tal van gevallen mede aan de basis stond van gruwelijke acties van terroristen over de gehele wereld. Menig land is de Israëli's dank baar voor de uitschakeling van de PLO in Libanon, hoewel niemand dat har dop durft te zeggen. Wat staat de wereld nu verder aan onheil uit het Midden-Oosten te wachten? De PLO moge dan over veer tien dagen geheel zijn verdwenen, de honderdduizenden Palestijnse vluchte lingen blijven een probleem vormen voor Libanon. Het zou naïef zijn te ver onderstellen, dat met de uitschakeling van de PLO-strijders de Palestijnse droom van een eigen, onafhankelijke staat is verdwenen. Meer dan ooit zul len de Palestijnen een claim indienen voor een dergelijke staat. De Palestij nen weten zich gesteund door een grote meerderheid van de Verenigde Naties, die afgelopen donderdag met twee stemmen tegen Israël en de VS) zich heeft uitgesproken voor „vrije uitoefe ning door het Palestijnse volk in Pale stina. zonder buitenlandse inmenging, van zijn onvervreemdbare rechten op zelfbeschikking en nationale onafhan kelijkheid" Nu het de PLO duidelijk is geworden, dat Israel militair gezien niet is te verslaan, zou de PLO-top zich in de toekomst wel eens wat meer politiek en diplomatiek kunnen manifesteren. Een oplossing voor het Palestijnse pro bleem is niet te vinden op het slagveld, slechts aan de onderhandelingstafel kunnen resultaten worden bereikt. Als dat besef doordringt en de partijen be reid zijn er naar te handelen, zijn de dui zenden doden in Libanon misschien niet tevergeefs gevallen Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1