EBUTANT scheidsrechter ging recht op de schepper zijn doel af r ik geloof niet dat iedereen zo blij is met m 'n promotie ZEVEN JAAR JAG 21 AUGUSTUS 1982 den. Volgens mij komt het door de be nadering en de begeleiding vanuit de top. de scheidsrechterscommissie". Daar moet, meent De Schepper, een an dere koers worden gevaren. Niet alleen in daad, maar ook in woord. „Jaap Ver kerk, de voorzitter van de commissie, is namelijk zelf een beetje schuldig aan die instelling bjj de scheidsrechters. kriebelen, want dan is er een grote kans. En als je dan dat jaar goed hebt (doorlopen denk je: nou moet ik het zien vast te houden. Met zes man ga je dan knokken om op die A-lijst te komen. De helft valt daar van af en pas achteraf realiseer je je dat je ook heel goed bij die drie had kunnen zitten". Een jaar geleden zei Gerard de Schep- Misschien dat hij eens iets anders moet per nog in een interview dat hij er niet stilstond dat hij af zou kunnen val len. Was dat grootspraak of doodge woon zelfvertrouwen? „Ik denk dat je daar op zo'n moment tfhts door een ragfijne draad van individualisten is Zeeland 'verbonden' met het voetbal op Das et allerhoogste nationale niveau. Jan Poortvliet, Adrie Koster, Danny Blind, Chris Rie- 4 uze behoren tot het schaarse groepje spelers dat deze provincie het idee geeft er ook nog een n je bij te horen. Vanaf dit weekeinde is er een nieuwkomer op dat terrein. Net als Excelsior, 31111 ma Sittardia en Helmond Sport debuteert hij (na een paar proefwedstrijden in het vorige ien) in de eredivisie: Gerard de Schepper uit Hulst, 32 jaar, scheidsrechter. Zo'n twaalf jaar jen begon hij, na een op een rugblessure stukgelopen voetbalcarrière, met fluiten. In één erosh stotte hij door naar de vaderlandse top. Een opmerkelijke prestatie ig bij collega's was niet zo >nd. De postbode heeft zich promotie van De Schepper dan bepaald een breuk hoeven te mi de gelukwenskaarten en brie- het wereldje van arbiters is al- teen zeer ruime plaats geweest ;r.ft feunst en leedvermaak„Ik heb", ï'Hulstenaar ijzig kalm, „de in- 'f jat niet iedereen zo gelukkig is ;tl promotie, die ik heb gehaald. l is een groot woord, maar ik - cch dat een aantal mensen wel lag raag zou hebben gezien dat ik shad gestoten. Nou ja, jammer 'Toor hen is dat niet gebeurd". Hinder onderbreking, ging hij op „Ik heb inderdaad nog nooit scr neus gestoten en ik denk dat dat sommige mensen wel eens verve- li geweest. Ik wil geen namen noe- maar als ik zie wat ik aan reacties '°ff tanengekregen op mijn promotie ont de A-lijst.... dan vind ik dat erg 'S1' sljes, met name dan van officiële P" en, van wie je denkt dat ze toch ïai its van zich zouden hebben kun- laten horen. Maar het is ook weer a dat ik er wakker van lig. Je bent m aeidsrechter een egotripper. Dus lal" at er heus wel overheen", ka mdering jg, ad de Schepper is de eerste y im arbiter, die in de moderne ge- kj, idenis van het voetbal de top be- ÏOy iBuim een kwart eeuw geleden lïlissinger Jaap Verkerk - overi- met behoud van status als ama- j'ba Kheidsrechter - weliswaar ook al ,rj it betaalde voetbal, maar dat was nog heel anders gestructureerd. l£ itnssenliggende jaren slaagde nie- >1, ld erin die sprong te maken. 'gS kddsrechters uit deze provincie |Svj, hu al bij voorbaat dat ze het toch ■£- knnnen halen", stelde Verkerk, rateel voorzitter van de scheids lij, tórcommissie in het district Zuid m geleden eens in de PZC. Ij Schepper vormt kennelijk een uit- •v; lang op die regel van Verkerk. De g, Saar namelijk betoogt -zeker de E a tijd - er niet aan te hebben ge it dat hij wel eens af zou kunnen 1 S bestelling, dat provinciale colle ga iran hem zo weinig vertrouwen in kunnen zouden hebben, zegt hij: to achien is dat wel zo, maar die op- g'T ang moet toch uit iets geboren wor- gaan vertellen, zodat ze zich niet min derwaardig gaan voelen. Want de in stelling van zo'n man is wel bepalend op een gegeven moment wel bepalend". De verhalen, vindt Gerard de Schepper, over de arbiters uit uit dit gewest moe ten positiever worden. „Ik weet uit mijn eigen tijd dat ik b(j Verkerk hemel en aarde moest bewegen om tussen een ze ven en een acht op het rapport te krij gen, terwijl ik in Brabant met gemak achten en soms negens haalde. Dus denk ik dat je aan hem fnoet vragen: waarom geef je die De Schepper nou een zeven: omdat ie het zo slecht doet, of omdat het een Zeeuw is? Er zijn ook wel andere voorbeelden, waardoor ik me soms afvraag of Verkerk misschien zelf wil dat die Zeeuwse scheidsrechter zich minderwaardig gaat voelen. Het zijn allemaal maar gedachten van me, maar volgens mij is het beter om posi tiever te zijn waardoor ze dat angstcom plex of minderwaardigheidscomplex kwijtraken. De beleidslijn zou moeten worden omgedraaid". ambitieus De Schepper heeft die complexen nooit gehad. Hij heeft zich niet druk gemaakt over de geografische ligging van Hulst Vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen kun je via Antwe pen gemakkelijk heel Nederland bin nen, dus woorden als isolement vind ik onzin") en was al vanaf zijn eerste fluit signaal uiterst ambitieus. De ambitie om het betaalde voetbal te halen? „Ik heb me toen wel ten doel gesteld zo hoog mogelijk te komen en natuurlijk denk je dan aan het betaalde voetbal. Maar ik heb natuurlijk nooit gezegd dat ik DAAR persé wilde komen. Het is van zoveel factoren afhankelijk, dat je zoiets nooit op voorhand kunt zeggen. Ik heb er wel eens bij stilgestaan dat het zou kunnen lukken en gaandeweg ga je daar steeds dieper over naden ken. Op het moment dat je op de over- gangslijst, tussen amateur en betaald voetbal, terechtkomt begint het te het betaalde voetbal op een fractie van een punt miste, zei na die afwijzing vooral teleurgesteld te zijn over de ma nier waarop dat gebeurde. ,flls een rapporteur een pestbui heeft moetje al heel goed.fluiten"vond Koster. Boven dien had hij de ervaring dat een beoor delaar zijn eerste indruk zwaar liet doorwegen in zijn rapport. Heeft De Schepper geen kritiek op het systeem van de rapportage? „De eerste indrukken, die een scheids rechterscommissie van je krijgt zijn niet doorslaggevend, maar ze kunnen - als ze goed zijn - wel een positieve uit werking hebben. De eerste klap is een daalder waard. En die presentatie.... Dat ligt toch veel aan jezelf. Als je in Zeist komt kim je je wegsteken, in een hoekje gaan staan. Maar je kunt ook zorgen datje gezien wordt. Dat wil niet zeggen datje brutaal moet zijn, maar je moetje toch een beetje aanpassen aan het milieu waarin je terecht komt. En ik denk dat - wanneer je dat allemaal een beetje goed doet - het dingen kunnen schuldigende vinger naar een rappor teur te wijzen. Hij staat op zijn 32-ste aan de top. Erg jong! Hebben iets oude re scheidsrechters niet meer overwicht op de spelers? „Het is inderdaad Jong. Maar het is wel de doelstelling van de scheidsrechters commissie betaald voetbal om jonge ar biters, die goed zijn, zo snel mogelijk door te laten stromen. Dus niet wach ten tot je tegen de veertig aanloopt, voordatje eèns een kans krijgt. Ik gelof niet dat die leeftijd belangrijk is. Ook niet voor het overwicht. Dat is namelijk een kwestie van gedrag op het veld. Of je geaccepteerd wordt ja of nee. En of er dan een vent van 32 of 38 jaar op het veld staat: dat maakt niks uit. Per slot van rekening zijn er mensen van dertig, die er uitzien als veertig, en andersom". Als De Schepper het goed doet kan hij nog vijftien jaar mee in het betaalde voetbal. Lange dan de duur van zijn carrière tot nu toe. op de tribune, snap je soms niet waar om een scheidsrechter iets niet ziet. Maar als je zelf in het veld loopt heb je heel andere waarnemingen". Misschien ook door een andere instel ling. omdat de deel uitmaakt van het geheel? „Dat niet, maar je ziet bepaalde dingen anders. Vanuit een andere invalshoek. In ieder geval een moeilijkere hoek dan vanaf de tribune. Met instelling heeft dat niks te maken. Als ik zelf loop te fluiten en ik zie het daarna weer te rug, dan denk ik: god, daar heb ik er toch naast gezeten. En je bent in het veld toch niet bewust bezig om er naast te zitten. Toch gebeurt het na tuurlijk en dat komt vooral omdat je het verkeerd inschat". ad rem Goed of fout, de hedendaagse scheids rechter weet dat hij op elke beslissing commentaar krijgt. Ignace van Sude ten zei begin dit jaar tijdens een spreek beurt in Souburg dat scheidsrechters niet bij stil moet staan. Je bent met iets bezig, je wil er gewoon niet aan denken. Gemakshalve zegje dan maar: 'als ik er bij ben, zien we wel weer'. Dat is volgens mij de beste opstelling. Zo van 'als het misgaat is dat nog geen man over boord'. Als je constant zou denken dat je wel eens af zou kunnen vallen, bete kent dat toch een te grote druk. En de druk is toch al groot genoeg. Je moet nogal wat gangen door open, voordatje er bent. Ik ben nog be gonnen op de centrale lijst, die inmid- peter de jonge dels vervallen is. Vervolgens kwam ik op de overgangslijst en daarna twee jaar betaald voetbal. Het betekent dat je vier jaar lang examen moet doen om op die A-ljjst te komen. En dan ben je natuurlijk nog niet veilig, want elke week bekijken ze je. Toch is het veiliger, vaster dan voorheen". daalder Het is logisch dat een scheidsrechter, die het haalt, nauwelijks bedenkingen heeft tegen het selectiesysteem. Piet Koster, de Zeeuwse scheidsrechter die zijn, die mee kunnen spelen. Maar dan heb ik het over de scheidsrechterscom missie.... Wat de rapporteurs betreft; je weet dat het een persoonlijke mening is. Maar ik geloof niet dat mensen persé een slecht rapport aan een scheidsrech ter geven, omdat ie wat scheef loopt of een kromme neus heeft. Wanneer je drie. vier hele slechte rapporten in één seizoen krijgt, moet je de schuld bij je zelf zoeken". En verder. „Ik heb me nooit vervormd. Dus me niet anders voorgedaan dan ik ben. Misschien dat ik wel eens eep keer gefloten heb voor een overtreding, omdat ik wist dat de rapporteur dat wilde, maar dat is dan ook alles". „Ik begrijp best dat de kritiek op het systeem heviger is als je bent afgeval len, want je denkt als scheidsrechter bijna altijd dat je het zó goed gedaan hebt. Je moet echt wel eens voor de spiegel staan en de wetenschap hebben dat het minder was. Voor sommige jon gens is dat moeilijk en dan wordt ai gauw de schuld naar de rapporteur ge schoven". overwicht Maar de arbiter uit Hulst heeft tot nu toe nooit reden gehad om met zo'n be ls 47 jaar de juiste leeftijd om er uit te stappen „Dat zal ook weer van persoon tot per soon verschillen, maar de vaststelling van bepaalde overtredingen is erg moeilijk. Het gaat met een enorme snel heid. de spelers zijn enorm getruct en de beoordeling wordt dus telkens lastiger. Conditioneel moet een scheidsrechter honderd procent in ftrde zijn, zodat je in ieder geval zeker goed bij het incident staat". flits Hoe belangrijk dat is ondervond Char les Corver nog maar eens op het wereld kampioenschap voetbal in Spanje, tij dens de ontmoeting Duitsland-Frank- rijk. Hoe beleefde De Schepper dat inci dent? .Het is een flits. Je ziet het twee secon den in beeld en dan denk je: 'dat zou ik nog wel eens graag terug willen zien'. Maar Corver heeft ook geen scherm waarop hij nog een keer kan kijken. En als je de zaak dan nog eens ziet, dan denk je dat er mogelijk opzet in het spel is geweest. Corver heeft het misschien wat gemakkelijker ingeschat dan het in werkelijkheid was en dat gebeurt wel eens meer. Als je voor de televisie zit of zullen moeten beseften dat steeds meer mensen hebben gestudeerd en lang niet meer zo plichtsgetrouw zijn als vroeger. „Klopt. De spelers zijn meer van zich af gaan bijten. Dat is in de maatschappij ook zo. Als je een leidinggevende func tie hebt en je moet iets doen, dan komt daar heel wat aan te pas voordat het eens voor elkaar is. Want ze hebben het allemaal over inspraak. Die heeft nog wat te vertellen, en die ook.... dat zet zich door het het voetbal. Dat is heel wat anders dan vroeger. Dan werd de vrije trap gewoon genomen. Daar werd verder niet over gesproken. Nu ben je niet alleen de scheidsrechter die de be slissingen neemt, maar je moet ook pro beren om hetzo aangenaam mogelijk te laten verlopen, door heel snel en kundig al die kritiek, die je na zo'n beslissing krijgt, een beetje weg te praten. Vloeiend en ad rem. Vroeger kon ik erg slecht commentaar verdragen. Als ik nu opmerkingen krijg, weet ik daarmee om te gaan. Daar moet je ook weer spe lers mee proberen af te bluffen". De scheidsrechter is dus toleranter ge worden, de speler juist minder? „Op het gebied van commentaar geven wel. Maar dat is echt niet zo belangrijk. Als er een speler naar je toe komt en die gooit allerlei verwensingen naar je hoofd, dan geef je hem wat terug. En niemand ziet daar iets van. Je moet veel dingen niet horen en doorgaan. Maar als het publiek kan zien dat die scheids rechter voor paal wordt gezet, dan moet je dat natuurlijk niet pikken". mooie aanleiding De toeschouwers. Nooit eerder vorm den ze zo uitgebreid onderwerp van dis cussie als de laatste seizoenen. Zijn de beslissingen van scheidsrechters van invloed op de agressie langs de velden? „Dezelfde mensen die agressief zijn in de maatschappij, zijn dat ook op de tri bune. Of ze nou in een winkelcentrum zitten, of op een voetbalveld: het is af reageren, jongens, Als er dan een beslis sing wordt genomen waar ze het niet mee eens zijn, is dat een mooie aanlei ding. Ik weet niet of het gemakkelijk in te dammen is. Volgens mij doen ze er op het ogenblik veel aan door het fouille ren van supporters, het gescheiden houden van supporters van verschillen de clubs en contact onderhouden met bepaalde groepsleiders". Er is wel gesuggereerd dat die hele klei ne kernen van agressieve supporters gewoon de toegang tot het stadion moe ten worden ontzegd. Een goed idee? „Je kunt van buitenuit ook acties on dernemen. Dat is wel gebleken bij de FC Den Haag. Ach, je weet dat je met agressie geconfronteerd kunt worden als je naar een wedstrijd toegaat. Datje bespuwd kunt worden of dat ze met modder naar je kunnen gooien. Dus als het gebeurt is het niet helemaal een ver rassing. Alleen, als je thuis zit of in je kleedkamer, dan enk je wel eens: god, is het allemaal nog wel verantwoord? Maar gelukkig zijn de aangename wed strijden toch in de meerderheid. En door die wedstrijden blijf Je het leuk vinden. Daar hoefje geen woorden voor te krijgen". nac niet De Schepper staat voor zijn eerste ech te seizoen als arbiter in de eredivisie. Een competitie, waarin hij in elk geval één elftal niet zal fluiten. Dat is NAC, de Bredase formatie waar zijn jongere broer Edy voor speelt. „Ik weet niet of het officieel, dus vol gens de reglementen, verboden is, maar de scheidsrechterscommissie is uiteraard ook op de hoogte van dat feit en ik denk dat die het gewoon verstan dig vonden om te zeggen dat ze mij daar niet voor zouden moeten aanstel len. Ik geloof zelf ook dat het in compe titieverband niet verstandig zon zijn. Het Is trouwens al eens eerder voorge komen in Nederland dat in de eredivi sie een scheidsrechter en een speler broers van elkaar waren. Ook bij NAC: Kees en Ad Bakker. Het verschil met toen was alleen dat Ad Bakker al dichtbij zijn afscheid stond, terwijl Edy nog in de bloei zit". c Jaap Verkerk, voorzitter van de scheidsrechters- Schepper niet eens de moeite heeft genomen om de voorzit- nissie in het district Zuid 1, is er in de loop der ter of de secretaris van de commissie te laten weten dat hy iwel aan gewend geraakt. Iedere Zeeuwse scheidsrech- was gepromoveerd' to de ambitie heeft om op een hoger niveau te gaan Maar hoe dan ook. Zeeland heeft nu weer een scheidsrechter komt vroeg of laat de 65-jarige Vlissinger tegen, er het beoogde doel dan later niet wordt bereikt, 5!t Verkerk dat dikwijls op zijn brood. Maar ook als het aan de top. Het kan dus wel. Twaalf Jaar geleden zei Verkerk in een interview dat Zeeuwse scheidsrechters er bij voorbaat _r vanuit gaan dat niveau niet te kunnen halen. „Er was toen lukt klinken er achteraf kritische geluiden door, zoals een duidelijke kilometer-grens. Je kreeg wedstrijden die vijf- 'Gerard de Schepper die 25 jaar na Verkerk de tweede tig tot zeventig kilometer van je woonplaats waren. Voor het betaalde voetbal is. Zeeuwse scheidsrechters was dat een geografische barrière mensen geweest, die zeiden: om met hoger voetbal in aanraking te komen. Die is er nu ril zeker de enige Zeeuw blijven die het betaald voetbal niet meer". igehaald'. Flauwekul, natuurlijk Wie dat zeqt. weet niet Daarmee wil hij niet zeggen dat de Zeeuwen nu dus helemaal trmnwH- io „tot oo (jat verkerk de anders zouden denken over de bereikbaarheid van het be ur wordt gewerkt, want het is niet z Ik kan niemand tegenhouden. En brengen taald voetbal. „Maar als ik de indeling zie van de groepen 1 of ■■a worat ge' «Uitmaakt, ut itou uicmanu vcgciuiuuucn. uu i_»icii£cu w ;iook niemand. Dat is het werk van de scheidsrechters- 2. zitten er heel wat mensen uit Zeeland bij", aldus Verkerk ^ssie". Wat hem betreft een bewijs dat de commissie er aan werkt Minste, zo lang het gaat om een arbiter in het amateur- om fluitisten uit deze provincie de kans te geven door te „want", voegt de Vlissinger er aan toen. „zodra ie- stromen. Behalve als voorzitter van de commissie is heeft hij -Sop de overgangslijst staat is ie niet meer in onze han- ook menig rapport geschreven. Daar eindigt de begeleiding van de commissie en raakt Extreem hoge cijfers gaf hij nooit. „De meeste scheidsreeh- scheidsrechter uit het vizier". Meestal eindigt dan ook ters hebben te weinig zelfkennis en met hoge cijfers wek je ;®derlinge contact en horen leden van een commissie hoge verwachtingen. Daarom gaf ik die nooit. Net als ik |r ?<eer van de man, die ze wel „gebracht" hebben. „Weet nooit hele slechte rapporten schreef. Dan praat ik liever y, 77»r kan in zeven jaar tijd heel wat Hj veranderen. Dat blijkt ook uit de opvattingen, die scheidsrechter Ge rard de Schepper uit Hulst er zeven jaar geleden op na hield en die hij nu aanhangt. Een paar verschillen: 19S2: De schuld wordt al gauw naar de rapporteur toegeschoven. 1975: „Ik vind het geen bevredigend systeem. Vooral omdat men de kwantiteit van de rapporteur nog al tijd boven de kwaliteit stelt. Een rap porteur is net zo belangrijk als de scheidsrechter, want als die man niet goed rapporteert komt de scheids rechter in een verkeerde klas. Maar het is vooral het gebrek aan uniformi teit bij de rapporteurs dat me tegen de borststuit. De één ziet graag datje resoluut optreedt, de ander zweert by het lopen van de diagonaal. Dat geeft onzekerheden" 1982: Ik heb me nooit vervormd. Dus me niet anders voorgedaan dan ik ben. 1975: „Als scheidsrechter wil je nu eenmaal een goed rapport halen. Dat is nodig om hogerop te komen. Daar om fluitje bijna iedere week naar je rapporteur toe. Je weet ongeveer wel waar Je gerapporteerd wordt en door wie en watdierapporteurgraagziet". 1982 Vraagtekens bij het gebrek aan zelfvertrouwen van Zeeuwse scheids rechters en oneens met de opvatting dat de geïsoleerde ligging van de pro vincie een hinderpaal zou kunnen vormen. 1975: „Een Zeeuwse scheidsrechter zal niet snel doordringen in het be taalde voetbal. Allereerst speelt vol gens mij het gemis aan betaald voet bal binnen de provincie daarin een rol en vervolgens de geografische lig ging. Je bent er veel te ver vandaan. Zeker als Je in Hulst woont. Ik geloof dat de top voor de Zeeuwse scheids rechter het fluiten van de amateur- top, zoals de hoofdklas, is".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 19