koken is niet een pak in een pan pletteren ekologisch eten in ziekenhuis PZC/zaterdagkrant boeken ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1982 De dokters doen hun best de patiënten hier uit te krijgen, wij proberen ze er weer in te halen". f Het klinkt wat vreemd uit de mond van een ziekenhuisfunctionaris, maar Leo van der Wagt is Hoofd van de Voeding in het Rotterdamse Van Dam-Bethesda Ziekenhuis en wie daar wel eens heeft gelegen èn gedineerd zal begrijpen wat hij bedoelt. Van der Wagt en zijn keuken vervullen een voorbeeldfunctie in de gezondheidszorg. Collega's die hem horen vertellen staan vaak met stomheid geslagen. Niet onbegrijpelijk als je ziet sat hij in betrekkelijk korte tijd aan vernieuwin gen heeft doorgevoerd, vernieuwingen waar patiënt en personeel wel bij varen. Lang, slank en besnord snelt hij als maar uitleggend en verklarend door zijn domein, de centrale keuken, die be halve het ruim driehonderd bedden tel lende ziekenhuis ook de aanpalende Bloedbank van het Rode Kruis en de Vroedvrouwenkliniek (WK) van maal tijden voorziet. Zijn tempo, niet alleen in bewegen en vertellen maar ook in denken en doen, ligt duidelijk hoger dan gebruikelijk in het in sommige op zichten nogal verstarde instellingenwe reldje. Aanleiding voor een gesprek was de in troductie, een aantal weken geleden van het kookboek 'Eet Kook Ekolo- gisch' van De Kleine Aarde in het Van Dam-Bethesda Ziekenhuis. Tijdens de presentatie van dit gezonde voedings kookboek, waarin tien jaar ervaring op De Kleine Aarde Is gecomprimeerd tot een overzichtelijke voedingsgids, werd bekendgemaakt dat het Van Dam-Be thesda Ziekenhuis als enige in Neder land is overgeschakeld op de ecologi sche keuken. Tijdens mijn bezoek blijkt dat maar voor een deel waar te zijn. Leo van der Wagt: „Een volledige overscha keling zou nog niet kunnen omdat de ecologische land- en tuinbouw èn het distributie-apparaat een continue be voorrading van instellingskeukens met ecologisch geteeld voedsel nog niet kunnen garanderen. Wei kunnen de pa tiënten èn de personeelsleden nu behal ve uit het normaal-Hollandse keuze menu en de Marokkaanse, Hïndoes- taanse en Turkse spijskaarten - op zich al iets bijzonders - kiezen uit een vege tarisch menu. De gerechten op deze ve getarische kaart zijn klaargemaakt vol gens Kleine Aarde-recept". Leo van der Wagt meent dat juist zie ken een zo gezond en zo smakelijk mo gelijke hap voorgeschoteld moeten krij gen. De gerechten die zijn keuken verla ten zijn altijd samengesteld uit verse ingrediënten zonder toevoeging van smaak- en reukstoffen. Alleen in de winter wordt, om de menu keus gevarieerd te houden, wel eens te ruggevallen op diepvriesprodukten. Ruim vier en een half jaar geleden kwam Van der Wagt bij het Van Dam- Bethesda Ziekenhuis in dienst als het eerste - 'er zijn er nog steeds niet zoveel in Nederland' - Hoofd van de Voeding. Even leek het erop dat hij niet lang zou blijven; na een paar dagen al stond hij met een ultimatum bij de directie: ,,On-' middellijk een afzuigkap voor de afwas sers of u hebt me voor het laatst ge zien". Hij stond zelf verbaasd van het efTect: binnen de kortste keren werd zijn eis Ingewilligd. puinhoop Van der Wagt neemt geen blad voor de mond wanneer hij een verbetering wil bereiken of op een ongerechtigheid stuit. Veertien jaar op de vaart wis je niet zo maar weg. In het vuur van het gesprek verraadt zijn taalgebruik nu en dan de vroegere scheepskok. Hij geeft het grif toe: de taal van de kom buis heeft ook wel eens in het directie kantoor geklonken. De directie heeft hem er eens over aangesproken maar hij antwoordde: „Onze Lieve Heer heeft me die paar vloeken bij voorbaat vergeven omdat hij weet in wat voor puinhoop ik hier werk". Van der Wagt heeft ook restauranterva ring. „Die zaak was nieuw en moest nog worden opgebouwd- Ik zei: geef me maar het minimum dan zien we na een j aar wel wat ik waard ben. Toen dat jaar voorbij was gebeurde er niets. De tent liep als de beste, maar over de kok en zijn loon werd niet gesproken. Ik ben er toen zelf maar over begonnen, al vind ik het vervelend om om mijn geld te moe ten vragen, nog steeds. Afijn, die baas begon natuurlijk te klagen dat hfj niet méér betalen kon en zo. Ik zei: dan heb je mij voor het laatst gezien. Hij geloof de niet dat dat zo maar kon, maar ik ben niet meer teruggegaan. Hij heeft zijn restaurant mooi kunnen sluiten". Nog altijd koestert Leo van der Wagt de Ecologisch voedsel, deskundig toebe reid, is heel smakelijk. De juiste bak- en kookwijze haalt de natuurlijk smaak naar voren, zodat smaakstof en kleur stoffen overbodig worden. aangename gedachte dat er meer zie kenhuizen op hèm zitten te wachten dan hij oi een ziekenhuis. Overigens vindt hij dat in de instellingenwereld forse salarissen worden betaald, verge leken met het bedrijfsleven. „Ik heb er tenminste genoeg aan, maar als vrijge zel hoef ik natuurlijk alleen voor mezelf te zorgen". nationaliteiten Wat Van der Wagt de afgelopen jaar heeft bevochten bestrijkt twee fron ten: gezonde voeding voor personeel en patiënten en een leefbare werksfeer voor de keukenstaf. „We werken hier met verschillende nationaliteiten, Kaapverdianen, Marokkanen, Turken, Surinamers. Die mensen werden be- handeldals oud vuil. Als ze twee minu ten te laat kwamen werden ze verrot gescholden. Versliepen ze zich - en dat doen we toch allemaal wel eens - dan stonden ze te trillen op hun benen. Dan durfden ze gewoon niet naar het zie kenhuis; ze meldden zich dan ziek. We hadden hier bij de afwas een verzuim van zo'n zestien procent, nog steeds niets uitzonderlijks in de instellingen wereld. Nü hebben we vrijwel geen absenties meer. Hoe dat komt? Gewoon, iedereen als mens gaan behandelen, ook de af wassers. Eerst kwam de afzuigkap, toen ging er een tussenmuur uit en kregen ze meer licht en lucht en bovendien schaf ten we goede machines aan. Als het moet was ik zelf ook af en soms help ik bij het aardappels pitten. We drinken ook allemaal aan dezelfde tafel koffie. Alleen sta ik er op dat iedereen met el kaar Nederlands spreekt, ook al is dat voor sommigen erg moeilijk. Als twee Kaapverdianen met een Turk werken, praten ze steevast in hun eigen taal; als dan lachen denkt die Turk dat ze hem uitlachen, dan heb je zó mot. Dat moet ik met hebben". Zoals alle ziekenhuizen moet ook het Van Dam-Bethesda bezuinigen. De keuken is daarbij niet gespaard; drie mensen vloeiden af. Toch heeft de keu ken deze zomer weer zonder vakantie hulpen gedraaid. Van der Wagt: „Dat kon omdat we de laagste ziekmeldings- cljfers hebben van alle instellingen en ziekenhuizen. Vaak is hier de hele af- wasploeg aanwezig". „Mensen motiveren en verantwoorde lijkheid geven", houdt hij collega's voor die naai- het geheim van zijn succes vra gen. „De afwasploeg vormt een zelf standige afdeling, die zelf vakanties en vrije dagen regelt, een eigen rooster sa menstelt en materiaal en zeep zelf aan vraagt. Als er een ziek wordt belt ie zelf een vervanger. Dank zij een betere be handeling loopt alles op rolletjes; de machines draaien goed en alles is schoon, zo is iedereen dik tevreden. Na tuurlijk valt er wel eens een woord maar de mensen blijven niet dagenlang mok ken". alles vers Van der Wagt trof bij zijn komst in het ziekenhuis een te snijden sfeertje aan. De koks gaven willekeurig opdrachten aan de afwassers die zij als hun onder geschikten beschouwden. Nu is er een hoofd afwas met een hele hiërarchie daaronder. De koks vragen netjes bij de afwas of er iets gedaan kan worden, waarbij de hiërarchie nauwkeurig in het oog wordt gehouden. „Dat is niet allemaal van een leien dakje gegaan, in het begin vloog er nog wel eens een pan door de keuken". De koks hielden er een nauwbegrensde taakopvatting op na. Zij waren er uist- luitend, zo vonden 'zij, om te koken. „Koken?, vroeg ik dan", zegt Leovan der Wagt. „noem je dat koken? Een pak soep in een pan pletteren is bij mij geen koken". Met het nieuwe Hoofd van de Voeding zijn de koks van het Van Dam-Bethes da toen èch gaan koken. De hele organi satie moest er voor op de helling. Van der Wagt: „Alles komt hier vers binnen en we maken alles zelf schoon en klein. We schillen zelf de aardappelen, snijden de uien en wassen de groenten. Vroeger - en in de meeste instellingen en ziekenhuizen is dat nog zo - kwamen de groenten schoon en gesneden bin nen van een bedrijf. Rauwkost kwam uit blik, soep uit een pak en gesneden De Kleine Aarde propageert al jaar en dag het eten van ecolo gisch geteeld voedsel, dat wil zeg gen voedsel uit eigen streek dat is voortgebracht zonder toepassing van chemische bestrijdingsmidde len en kunstmest Door geen of zo weinig mogelijk geïmporteerde voedingsmiddelen te gebruiken wordt bespaard op energie. Dat wordt ook gedaan door ecologisch koken. Louise van Gisteren en Greet Hospers van De Kleine Aar de, beiden diëtistes met zieken huiservaring, stelden het hand boek 'Eet Kook Ekologisch' samen waarin zij tien jaar kookervaring neerlegden. Zij zetten er in uiteen wat onder ecologisch koken moet worden verstaan en hoe je het thuis het best kunt invoeren. Naast een uitgebreide voorlichting op het gebied van warenkennis en richtlijnen voor het milieuvriende lijk conserveren van levensmidde len bevat het boek meer dan 300 recepten. Hoewel de ecologische keuken vlees niet zonder meer afwijst - het ecologisch agrarisch bedrijf is een gemengd bedrijf - wordt aangera den vlees in beperkte mate te ge bruiken en zyn alle recepten in het kookboek vegetarisch omdat vleesrecepten ook elders gevonden kunnen worden. Belangwekkend zijn de hoofdstukken waarin een uiteenzetting wordt gegeven van de verschillende voedselbewerkin- gen. Wie op zoek is naar gezonde voeding heeft aan 'Kook Eet Ekolo gisch' een uitstekende gids. Prof dr C. den Hartog schreef het zeer aan bevelende voorwoord. 'Eet Kook EkologischLouise van Giste ren en Greet Hospers. Uitgave: De Klei ne Aarde, Boxtel. Prijs: f 32,50. Afgelopen week verscheen van de uitgeverij De Kleine Aarde het boekje Kamerkost, een ecologi sche kookgids voor studenten en werkendejongeren. Onder hetmot- to 'een avontuurlijk begin', brengt het een alternatief voor patat, kro ket en nasibal. Het boekje ver scheen als nummer 4 in de serie 'Ekologische Alternatieven'. 'Kamerkost'. Dick Visser. Uitgave De Kleine Aarde, Boxtel. Prijs 5,00. groenten uit een enorme plastic zak die de dag tevoren bij de groenteman was gevuld. Nog altijd heb je keukens waar op maandag aardappelen worden ge kookt die de vrijdag ervoor zijn ge schild. Om ze goed te houden is er flink met sulfiet gewerkt. Zo'n aardappel is net een spons, je kunt er met gemak een duim in drukken. De buitenste laag moet er eerst' af voordat je een beetje aardappel overhoudt. Het kan niet ge zond zijn, maar er wordt zelden over ge praat". In de keuken van het Van Dam-Bethes da komt niets meer uit een pakje, twee soorten voedsel uitgezonderd. „Bouil lon voor tussenoor maken we niet zelf', zegt Van der Wagt, „het risico dat zo'n pot bouillon te lang op een verwar mingsplaatje staat is te groot. Hetzelf de geldt voor sondevoedirigen, die van' de industrie komt. Bouillonkorrels heb ben we in eenpersoonsverpakkingen". Het motto is: zeven dagen koken, zeven dagen vers; zelfs dat Indisch zuur voor de nasi maken de koks vers. Brood is nooit ouder dan één dag en kaas en vleeswaren worden vers gesne den. Ook de soep is van eigen hand, net als de toetjes. Toch vergt het koken-a- la-Van Dam-Bethesda niet meer tijd en mankracht dan in andere instellingen. Van der Wagt: „De voorbereidingstijd is langer, het eigenlijke koken duurt aanzienlijk korter. We beginnen pas om elf uur te koken en om twaalf uur zijn alle maaltijden opgediend. Van keuken naar kamer duurt nooit langer dan een kwartier. Dat kan 'normaal' tot vier uur oplopen". smaak Van der Wagt heeft alle oude honderd- liter-ketels bij het grof vuil bezet en vervangen door moderne ketels van tien, twintig, dertig en hooguit veertig liter inhoud. Het voedsel wordt daarin met heel weinig water en zonder zout in een minimum van tijd onder druk gaargemaakt. Het resultaat is dat de groenten hun smaak en vitaminen be houden. De aardappelen worden niet allemaal tegelijk gekookt, maar gaan in vier charges door. Om half twaalf begint in het hart van de keuken een kleine lo pende band te draaien en de volledige staf - ieder op zijn plaats - begint met het vullen van de borden. Geen woord wordt gesproken tot om twaalf uur de laatste maaltijd de keuken heeft verla ten. Van der Wagt: „Geen collega gelooft dat er bij mij aan de band gezwegen wordt als het graf. maar toch is dat zo. Aan de band geldt een strikt spreekver bod en iedereen houdt zich daaraan. We hebben hier door de grote menukeuze en de vele dieetvormen meer gerechten dan menig restaurant dat a la carte werkt en een vergissing is zo gemaakt. Als iemand onder het opscheppen over zijn vakantie in Spanje staat te leuteren heb je zó fouten". vegetarisch De grote keuze die de patiënt heeft is de trots van het Van Dam-Bethesda Zie kenhuis. Gewerkt wordt met weekme- nu's en een cyclus van drie weken. Na drie weken komt menu één weer terug en dat duurt niet langer dan een kwar taal. Jaarlijks wo den volledig nieuwe menureeksen op gesteld waarvoor de koks de ideeën le veren. Een grote afwisseling voor eters zowel als kokers is het resultaat. Pièce de resistance is het Hollandse keuzemenu. Het biedt wat de brood maaltijden betreft een dagelijkse keus uit vijf broodsoorten, beschuit, crac kers en koek, uit acht soorten kaas, ne gen verschillende vleeswaren, negen soorten zoet beleg en zes soorten pap met daarnaast als extra's yoghurt, kwark, ei, fruit en ijs. 's Middags kan de patiënt kiezen uit drie soepen, twee soorten vlees (beide ook gemalen als het moet), kip of vis, twee soorten aardappelen en rijst, vijf verschillende groenten en zes nage rechten. Elke dag prijkt ijs op het menu. Van Dam-Bethesda is bovendien het enige Nederlandse ziekenhuis met drie buitenlandse menu's: een Marokkaans, een Turks en een Hindoestaans (Suri naams). Ook Nederlandse patiënten kunnen uit die menu's een keus maken. En daarnaast is er dan sinds kort het vegetarisch menu van De Kleine Aarde. Van der Wagt: „Drie koks hebben een cursus gevolgd op De Kleine Aarde en binnenkort gaan er weer drie heen. De koks betalen die cursussen zelf, het zie kenhuis stelt de tijd beschikbaar". Een greep uit het menu: seitan met Ita liaanse saus. rauwkost met cocos en ro zijnen, schorseneren met saus, gegrati-, neerde polenta, gevulde paprika," De keuken van het Van Dam-Befo ziekenhuis in Rotterdam. AantUi wordt een strikt stilzwijgen in my, nomen. groente/kaasschotel, geroosterd; legde broodjes en gerst gebakte kruiden. De koks van het Van Das {t I thesda werken met niet minder dj kruiden. De vraag naar het niuewe menu li je b niet groot en Van der Wagt kand Ma grediënten nu nog iedere dag i; boodschappentas halen; hij hoopt ter dat in de toekomst ook een vej jen risch keuzemenu gepresenteerd' kunnen worden. Dat geldt tron tri ook voor de buitenlandse spijskas -i, Het ziekenhuis staat in een oude li fl. met veel buitenlanders. Van derï JL „Die mensen lusten het Hollandse t niet; als je dan niets voor ze doetkij ongewenste toestanden. Bui tenia ri patiënten lieten familieleden etenti L, gen, dat werd desnoods onder ft kens verorberd. De behandelend! sen hebben dan geen idee meervat die mensen binnen krijgen. Metü is dat een ramp. Overigens magie een van het menu eten wat ie si voedingsassistente komt een dagi ren de wensen noteren en brenj over op een ponskaart, die kaartgs 'v( een eenvoudige minicomputer, ra L de keuken de beschikking heeft o een computeruitlees met uitgesorr de gekozen gerechten. inspraak De patiënt heeft de grootst mogtl inspraak en op klachten wordt om t dellijk gereageerd; Van der Waal; dan direct met de klager prts „Meestal", zegt hij, „ligt het aail dieet. Je kunt nog zo smakelijk kd maar als alles gemalen moet worda als iemand alleen vloeibaar voed mag en zonder zout dan wil de hapi eens tegenvallen. Daar kan deketl niets aan doen". De telefoonnunu mjj van de koks staan op de menu's a dereen is welkom in de keuken.Kli ten van buitenlanders worden bd deld door de Turkse of Marokkai ok of door de Hindoestaanse koü De laatste is gerecruteerd uitdelft ploeg en zij geeft nu les aan de landse koks in Hindoestaans kob Iedereen uit het team van Van derl leert trouwens; de koks volgen kool®1 sen en de afwassers hebben aM.™ een diploma reinigingstechniek haald. Ook kadercursussen zijngfl en op donderdagen in de winter teil staf onder leiding van Van der Ws? verse soorten brood, alleen ors kneepjes van het vak onder de któ 'trc krijgen. Nadrukkelijk stelt Leo van der dat alles waarin zijn keuken ziel andere instellingskeukens o_. scheidt mogelij k is door de inzet vsr hele staf, niemand uitgezonderd. a Vpprbeeld van die inzet is de gan?i zaken op hoogtijdagen: „Voor terklaas bakken we dagen van tori- speculaas en banketletters. Is "J? Kerstdag en Oudejaarsdag werf. volledige staf. Op Eerste Kerstdag' zorgen we een Kerstdiner, wat ia meeste instellingen een dag ofwatr - Kerstmis wordt geserveerd en op (b jaarsavond stellen we een buffets® De hele staf blijft dan tot middeiti v en daarna blijven een drietal koksï f ter om tot een uur of vier 's morgea I ronde te doen met oliebollen en s drankje". Tekenend voor de sfeer in de keutó de manier waarop dit jaar de vak® werden geregeld. „We waren gew mi om allemaal vier aangesloten 1»d vakantie te nemen. Door de persons n vermindering kwam die mogelijö die dit jaar in de knel", vertelt Van: Wagt, „maar op een dag kwamfi koks naar me toe. Leo, zeiden ze.1 jt\ hebben besloten allemaal drie wekesl j y nemen. Toen was ik uit de brand". iGt TS! Bij het weggaan valt het oog op«i tomaat naast het personeelsrtsü u rant; de vakken liggen vol versebrw .i jes met fris beleg, maar een paant !{f gevuld met frikadellen. „Ja", s~ van der Wagt, „we hebben dats#d rommel gelukkig kunnen bepeitt maar er is tóch vraag naar, helaas)* ik ze zie liggen doet het me pijl1 weet wat er in zit, als je er aan denk1" je over je nek. Het kan ook niet, twil cent voor zo'n i vlees in zitten' cent voor zo'n pijp, daar kan geen?» -

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 18