een MfNi camping voorbeeldig seizoen RECHTS le WEG vandaag pot Eten in het ziekenhuis, eten wat de pot schaft. Koken, is dat hetzelfde als een pak in een pan pletteren? Het kan ook anders. Rien van Reems op pagina 18. fluit Gerard de Schepper, een scheidsrechtersdebuut in de eredivisie. Hij gelooft dat niet iedereen éven blij is met zijn promotie. Peter de Jonge op pagina 19. spookrijders Nu en dan een verkeersmede- deling: gevaar dreigt. De dood op de weg. Hoe komt men op de verkeerde rijbaan en wat doet men er aan? Ge rard Dielessen op pagina 21. toeheurders 'Waerde toeheurders' klonk het jarenlang door den ae ther. Dr P. H. Ritter besprak boeken. Men spreekt daar nog over. Hetjoumalistiek-li- teraire leven van een ambte naar. Rian van Kuppenveld op pagina 23. Voorts: Hans Warren over Kees Fens, Theo Kars en Ward Ruyslinck. win wood Steve Winwood over de ver gankelijkheid der dingen: mijn muziek is geen wegwerp- produkt. Pagina 24. Radio- en tv-programma's voor het weekeinde op pagi na 24 en 25. recreatie overal in het land doordringt, hoe een gebied wordt vertrapt en ver treden. Maar misschien wil Walcheren dat en misschien vindt de consument het ook fijn en - wie weet - misschien lijdt ook het land er niet onder. Wat nu gebeurt is géén beleid. Beleid is pas te voeren als mensen dat ook werkelijk willen. Als het economisch slecht blijft gaan, krijg je een ontstellende wild groei Dat gaat maar door. Als iedereen daar gelukkig mee is. wel - dan red ik me er ook wel mee Ik bezoek Walcheren niet in de zomer. Nou je. een enkele keer Met jou. als het regent" De reactie van gedeputeerde mevrouw E. Maris-Koster (wdl. die nu de ruimte in Zeeland helpt ordenen op het ver schijnsel Walcheren-in-de-vakantie- piek is milder Ze wil, na de zomer, met de bestuurders van gemeenten met mi ni-campings rond de tafel om te praten over de ervaringen van zomer-1982. ,,Er zijn vooraf een aantal uitgangspunten vastgesteld en die zijn - zo reëel moetje zijn - wat in de knel gekomen. Je kunt mensen niet tegenhouden, je kunt hooguit proberen ze via de radio bij voorbeeld, zoals voor de Waddeneilan den gebeurt, waarschuwen dat aan de Zeeuwse kust de kampeerterreinen vol zitten. Maar dan nog rij den ze door ach, denken ze, die ene plaats voor mij - die is nog wel te vinden. Als je de cijfertjes van de piekdrukte op de mini-campings ziet. zegje: 't loopt echt uit de hand Ik ben de volgende dag onmiddellijk gaan kijken. Dan zie je dat het erg afhangt van de plaats, het erf. de beplanting. Soms is die zo goed, dat je nauwelijks wat ziet. terwijl er toch 20 of 25 tenten achter staan. Van de cijfertjes schrok ik. Van de sanitaire voorzieningen weet ik niets af, maar om te zien. landschap pelijk. viel de toestand mij - eerlijk ge zegd - mee" Over de sanitaire voorzieningen heeft de milien-inspcctic in Zeeland de afge lopen weken geen klachten gehad. „Bij een slechte zomer neemt het aantal klachten toe," verklaart een woord voerder van de inspectie, „nu is het in de toptijd erg droog geweest en dan is men weg, maakt men minder gebruik van de camping". Enige zorgen zijn er bij de inspectie wel: „Er zijn cijfers ge weest. dat er in heel Nederland zo'n 200 bedrijven waren toegestaan waar indi vidueel gekampeerd kon worden. Dat aantal is langzamerhand alleen al in Zeeland aanwezig. Daar hebben we wel wat problemen mee, al denk ik dat je het clandestien kamperen het eerst kees cijsouw moet aanpakken. Wij verwachten, door de drukte op de mini-campings, wel dat de waterkwaliteit merkbaar beïnvloed zal zijn; dat is nu nog niet hard te maken, daarvoor moeten we de resultaten van de bemonsteringen af wachten". Sinds 'kamperen bij de boer' tien jaar geleden in zwang kwam. heeft Valkerus- se met het verschijnsel te maken. Er zijn. het afgelopen seizoen. 45 vergun ningen afgegeven, de tellers van Franc- ke kwamen aan 514 tenten en caravans in de topperiode. „We hebben een aan tal eisen gesteld en daar vrij streng de hand aan gehouden: beplanting rond om, zodat caravans op de terreintjes geen storend element in het landschap enPAARDENSTALLING vormen en wèg na het seizoen. Er waren in het begin allerlei bezwaren, van offi ciële campinghouders vanwege de con currentie en van natuurbeschermers en milieuvrienden. Nu blijkt hoe groot de behoefte is. En dit seizoen is vlekkeloos verlopen. Ik heb het laten controleren, de opzichter heeft steekproeven bij de sanitaire voorzieningen genomen: ze waren zonder uitzondering goed. Na tuurlijk: al doende leert men. We zullen, voor volgend jaar, nadere eisen stellen aan de vuilafvoer; het afval werd nogal eens verbrand, dat moet gewoon mee gegeven worden met de ophaaldienst. En we zullen strenger toezien op de ruimte per tent of caravan dat moet 100 vierkante meter zijn" Valkenisse is een van de Walcherse ge meenten, waar op minicampmgs met 3 toiletten in de zes weken van het hoog seizoen 10 .kampeermiddelen' toegela ten worden, en 8 op campings met twee toiletten; tijdens de piek stond de ge meente 15 en 12 stuks toe. dit seizoen. Francke: „De komende kampeerwet gaat uit van vijf tenten of caravans per terrein. Maar dat is naar mijn overtui ging een achterhaalde zaak. Ik wil er met voor pleiten dat bij elke boer een mmi-campin wordt opgezet. Maar dat er meer mogelijk is dan vijf tenten of caravans is wel zeker". Francke: „Dat het zo'n omvang zou ne men. konden we niet overzien. Maar als ik let op het aanbod, dat we aan vakan tiegangers hebben en op de manier waarop het is opgevangen, dan zeg ik: het is alleszins verantwoord om, afhan kelijk van het weer en de drukte, mini- campings wat extra te laten uitbreiden in de bouwvakvakantie. Toen ik hier pas was. heeft de gemeente er doelbe wust aan meegewerkt om de drukte te helpen afremmen, plannen voor eèn kampeerterrein en zomerwoningenter reinen zijn niet verder in procedure ge bracht. Dat wil niet zeggen, dat er niets meer zou kunnen. We hebben geen overloopterreinen aangewezen dit jaar. maar de mogelijkheden bij de mini campmgs gelegd, 't Is belachelijk aan te nemen, dat die tweeduizend mensen de druk op Walcheren onaanvaardbaar groot zouden maken. O nee. in Valke nisse komen er geen grote kampeerter reinen meer bij. Wij denken dan liever aan een spreiding over mini-campings. Iemand, die een camping met 500 staanplaatsen exploiteert, nou zo'n man heeft een goed inkomen. En met mini-campings wordt dat verdeeld over een aantal mensen, die dat goed tot zéér goed kunnen gebruiken. We willen voor volgend jaar eigenlijk wel van te voren weten of we kunnen doorgaan op die weg. Misschien dat de ervaringen van déze zomer ertoe leiden, dat het parle ment, bij de behandeling van de kam peerwet, ook wat anders tegen die zaak aankijkt". Bij de rijkspolitie in Zeeland stelt plaatsvervangend commandant D. van de Meeberg vast. dat de drukte dit jaar „goed verwerkt" is. „We moeten, eerst in eigen kring, nog eens nagaan wat hier en daar volgend jaar bijge steld moet worden. De bevolking in de kuststroken verdubbelt in de vakan- tietijd, de politiekracht slinkt. De mi ni-campings zijn een onderdeel van on ze toezichthoudende taak, maar illi- gaal kamperen, in kwetsbare gebie den, maakt er ook deel van uit. Mensen wegsturen is niet alleen een slechte promoting van Zeeland-vakan tieland. het helpt ook niet: je weet datje dan zelf het probleem van het illigale kamperen maakt. Want ze gaan niet weg en zoeken dus plaatsen op waar ze niet makkelijk gevonden worden. Dat zijn vaak kwestbare gebieden. Stuur je ze niet weg. dan weetje dat de rek op de mini-campings overschreden kan wor den. Dat is niet de verantwoordelijk heid van de politie, maar van het be stuur. Op Walcheren zeggen mijn men sen: het is nog niet eerder zo druk ge weest en als je het vergelijkt met vorig jaar blijkt de kleine criminaliteit min der te zijn geweest en blijken ordever storingen van enige omvang zich niet te hebben voorgedaan Er is wel illigaal gekampeerd, er is ook tegen opgetre den, maar het verschijnsel speelde aan zienlijk minder dan vorige jaren". Zomer 1982: een voorbeeldig seizoen voor een discussie tussen de 'preciezen en de 'rekkelijken' in het beleid. En een voorbeeldig seizoen, zonder veel dis cussie, voor één van die vijfduizend boerderij-kampeerders, die op mijn vraag naar de mate van zijn welbevin den kortweg sprak: ,/lch meneer, t is hier tochzólig" foto's wim riemens ma Op de top van de vakantiepiek heeft de dienst, die in Zeeland de besteding van de ruimte controleert, verspieders op pad gezonden. Op Walcheren vooral, want daar was de bedrijvig heid op campings bij de boerderij het grootst. Er werden, alleen in Valkenisse de laatste dagen van juli 410 tenten of caravans op de terreinen bij de boer geteld. De omvang van een redelijk kampeerterrein. Halverwege augustus hou ik dat aantal voor aan burgemeester S. Francke en wijs erop hoe de planologische dienst van de provincie vorig jaar al alarmerend deed over de sterke toename van het kamperen bij de boer; men stelde een verdubbeling vast in vergelijking met 1980. De afgelopen weken lag dat aantal nog beduidend hoger: 410 'eenheden', alleen al in Valkenisse. Francke glimlacht en slaat in het notitieblokje voor hem, een bladzij om. Ook hij heeft, van gemeentewege, tijdens de piek verspieders uitgezet. Ze telden-meldt hij -514 tentenen caravans bij de boerderijen. vans. Bij een bezetting van vier gasten per tent betekende het. dat in de topweken een kleine 5000 kampeerders op Wal cheren hun vakantie bij de boer door brachten. Genoeg drukte om straks, na het seizoen, opnieuw een discussie op gang te brengen tussen de 'preciezen' en de 'rekkelijken' in het beleid over de vraag waar dat heen moet. Met mr. J. P. Boersma (pvda) rijd ik door de Walcherse binnenwegen. Boersma is een voorstander van het beperken van de aantallen op mini- camping. hij ordende tot juni binnen het provinciaal bestuur de ruimte en is sinds een paar maanden belast met de ordening van het milieu. Een vrijdag avond in augustus, een spookachtige lucht, de eerste regendruppels. Boersma zit licht briesend naast me. „Begrijp me goed: ik heb het met over de mensen. Maar Zeèland is gebaat bij plenzende regens in de zomer. Dan heb je zo geen last van ozon, en ik denk dat we dan het kamperen bij de boer in de hand kunnen houden Voor de hygiëne van het milieu zou dat uitstekend zjjn. Aan de andere kant is het niet goed voor het milieu als mensen, gedwongen om vakantie in eigen land te houden, geen mooi weer hebben. Maar waar het om gaat is dit: zijn, binnen Zeeland, de staten en de gemeenten bereid een be leid te voeren. Dat de staten, in het streekplan Midden-Zeeland een aantal beperkingen voor het kamperen bij de boer hebben geschrapt, is voor de ge meenten een aanduiding geweest dat het allemaal niet meer zo nauw luister de". „Je ziet in een seizoen als dit hoe de Zomer 1982. dat was een voorbeeldig seizoen voor wie geïnteresseerd is in wat de toekomst vakantiegangers en mini-campings kan brengen. De econo mie ziet er, naar valt aan te nemen, ook volgend jaar nog somber uit en dat zal opnieuw tienduizenden Nederlanders doen kiezen voor een binnenlandse vakantie. Die neiging zal worden ver sterkt door de herinnering aan door gaans aangenaam weder. En omdat meer toeristen dan ooit. vooral op Wal cheren. bij de boer hebben gekampeerd kunnen ook meer kampeerders dan ooit daar een aangename herinnering aan hebben overgehouden - en daar dus volgend jaar bewust voor kiezen. .Vol' was het. tussen half juli en half augustus, zowel op de kampeerterrei nen als bij de boeren, die voor hun erf het bordje .mini-camping' toonden. De planologische dienst stelde vast, dat het vooral op Walcheren raak was. Op Schouwen, in dc Westhoek, liepen en kele tientallen 'overloopterreinen' bij bestaande camping vol en mochten in de kampeer-boomgaarden zo'n vier ca ravans extra staan. In een gemeente als Oostburg hoefde, zoals burgemeester C. Spijkerboer for muleerde. „de druk op de mini-cam pings - vijf eenheden toegestaan en niet meer - niet zo hardhandig te worden af gehouden" Maar op Walcheren groei den de aantallen tenten en caravans op steeds meer mini-campings met de dag. in de tweede helft van juli. Vijf eenhe den per terrein mag, als er een toilet en een douche is; tien caravens of tenten zijn in - bijvoorbeeld - Valkenisse en Veere toegestaan, bij twee toiletten, en toen het storm liep in de bouwvak-pe riode werden doorgaans vijftien stuks getolereerd, en waren er soms twintig te tellen. De planologische dienst noteerde, op rondgang door Walcheren, déze score tijdens de piek: Veere 236 tenten en ca ravans op de mini-campings, tegen 151 in de topdagen van vorig jaar; Dom burg 272 tegen 141; Westkapelle 55 te gen 18. Mariekerke 165 tegen 87; Valke nisse 410 tegen 320. Het aandeel van Vlissingen, Middelburg en Amemuiden was gering - samen ongeveer 50 - en op 'overloopterreinen' bij kampeerbedrij- ven telde men ruim 600 tenten en cara-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 17