PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT N: vrije uitoefening alestijnse rechten Moskou: de VS saboteren Genève Schutting scheidt buren na drekregen Totaal 160 miljoen voor echte minima V: Daling van rente nu duidelijk merkbaar keukens tl mttÉÉt' KEUKENS Grootste zeilschip ter wereld ISRAEL AKKOORD MET EVACUATIE PLO 'oei en wisselvallig roeiend bewolkt enkele buien, moge- lt net onweer. Middagtemperatuur aaseer 17 graden. Vrij krachtige en ie kust en op het JJsselmeer nu en harde westelijke wind. 5e jaargang no. 194 3 20 augustus 1982 DE JAGER-TOLHOEK moriKe Houtkade 7, tel. 01100-21250* t zaterdag van 10.00-12 00 1001 bouwmaterialen onder één dak! \UTHAMPTON - Een speedbootje netdriepassagiers aan boord neemt an kijkje bij het Russische zeiltrai- singsschip 'Sedov', het grootste vier- tont-gelulgde zeilschip in de wereld iatnog vaart. De 'Sedov' kwam de ur dagen in de haven van Sou- Dampton aan, op uitnodiging van de organisatoren van de 'Tall Ships' ra- mE* k[grote schepen-race). Het schip zal ITf# tolgende week woensdag deelnemen mdeparade van grote zeilschepen toor de kust van Southampton. BRENIGDE NATIES - BEIROET (RTR, DPA, AFP, UPI) - De speciale zitting van de VN-assem- endt ee heeft zich donderdag met 120 tegen twee stemmen (de Verenigde Staten en Israël) uitgespro- ta voor 'vrije uitoefening door het Palestijnse volk in Palestina, zonder buitenlandse inmenging, in zijn onvervreemdbare rechten op zelfbeschikking en nationale onafhankelijkheid." Kintig landen waaronder die van de Europese Gemeenschap hebben zich, met uitzondering van 11113 riekenland, dat voor stemde, van stemming onthouden. mdrinkingen fitee zwemmers zijn gisteren tegen het eind van de middag in de Wester- shelde voor het Badstrand van West- verdronken. Eén van de slachtoffers, Martin Swart, was door de sterke stroming en wind in moeilijk heden gekomen. Een poging van Jo- Crebs, met wie Swart hier op vakantie was, om hulp te verlenen, verd ook hem fataal. PAGINA 3 m-coup Volgens de militaire leiders in Surina me wordt er in het district Nickerie een legen-coup voorbereid. In het district geldt voorlopig een samenscholings verbod. PAGINA 9 kggerschuit Doorde sterk teruggelopen vraag naar kokkels, zijn veel kokkelvissers mo menteel ijverig op zoek naar nieuwe mogelijkheden om met hun vaak dure schepen geld te verdienen. Kokkelvis sers J. Baas uit Yerseke zet zijn schip ta als baggerschult: deze week is hij beng de voormalige veerhaven van Hoedekenskerke weer op diepte te pensioen De sociale partners scharen zich nu ookachter het plan voor een wettelijke algemene pensioenregeling voor het bedrijfsleven op basis van het dienst- jarenstelsel met indexatie. PAGINA 13 grote afwezige Zaterdag worden in Lewedorp de pro vinciale kampioenschappen paarden sport gehouden. De organisatie is dit jaarln handen van De Weelruiters, een wat ledental betreft vrij kleine vereni- ging De Zwinrulters - jaar in jaar uit kampioen van Zeeland - zal op de dubkampioenschappen de grote afwe zige zijn. PAGINA 14 orkesten Het Concertgebouworkest zal net als andere grote orkesten uit niet meer aan 92 musici mogen bestaan, Deze aanbeveling staat in het ontwerprap- port'Organisatle en bespeling muziek theater Amsterdam'. 'Ontslag van 25 musici, betekent het einde van het Concertgebouworkest', zo reageert de zakelijk leider A. M. van Dantzig van het beroemde orkest. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9, Binnen- en buitenland: 3 en li. Opinie: 4 Varia: 12. Sport: 13. Radio en televisie: 14. Financiën: 15. De resolutie 'verwerpt elke politiek en alle plannen die beogen de Palestijnen elders dan in hun vaderland te vesti gen'. Zij veroordeelt Israël wegens het niet uitvoeren van de recente resoluties van de Veiligheidsraad over Libanon en 'eist' dat de Israëlische regering de be palingen van die resoluties uitvoert. Ook wordt 'geëist' dat Israël ophoudt 'het fysieke karakter, de demografische samenstelling, de institutionele struc tuur van de in 1967 bezette gebieden, met inbegrip van Jeruzalem, te wijzi gen'. A kkoord Beiroet Nadat het Israëlische kabinet donder dag het evacuatieplan van de Ameri kaanse bemiddelaar, Philip Habib, for meel had goedgekeurd en de Libanese regering een verzoek had gericht aan de landen die troepen leveren voor de vredesmacht, begon de uittocht van Palestijnse commando's en Syrische soldaten uit Beiroet concrete vormen aan te nemen. De operatie zal zaterdag beginnen en vormt de climax van de oorlog die Israël op 6 juni begon. De uitvoering van het akkoord, dat na een tien weken lange belegering van de Libanese hoofdstad en een Amerikaan se bemiddelingsmissie van twee maan den tot stand kwam, ontmoette onver wacht een nieuw obstakel toen Palestij nen een Israëlische soldaat ontvoerden. De woordvoerder van de Israëlische re gering, Dan Meridor, zei dat de evacua tie opgehouden kan worden als de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie PLO een gevangen genomen piloot, de ontvoer de soldaat en negen lijken van Israëli sche soldaten met eerst teruggeeft. De PLO heeft er al in toegestemd dat de piloot en de lijken worden overgedra gen. De Libanese minister van buitenlandse zaken, Fuad Butros, stuurde een for meel verzoek voor een multinationale Demonstratie tegen tv-uitzending van Centrumpartij HILVERSUM (ANP) - Ongeveer 75 zich anti-fascisten noemende mensen heb ben donderdagavond bij de ingang van het NOS-complex in Hilversum gede monstreerd tegen een uitzending die avond door de Centrumpartij in het kader van de zendtijd voor politieke partijen. Bij de NOS zijn in de loop van de avond ongeveer dertig telefoontjes binnenge komen van mensen die protesteerden tegen de Centrumpartij-uitzending. Volgens de telefoniste is er geen enkel telefoontje geweest pro-Centrumpartij. De Centrumpartij heeft overigens don derdag bij de NOS geprotesteerd tegen de kwaliteit van haar tv-uitzending. Volgens lijsttrekker Janmaat zijn on der meer weggelaten: de inleiding van de uitzending, namen en beroepen als ondertitel bij sprekers, de naam van de partij en het postbusnummer, zo zegt hij aldus een telegram aan de NOS. De partij klaagt verder over een technische storing tijdens de uitzending. Janmaat wil van de NOS „onmiddellijke heruit zending met vermelding van opzettelij ke weglatingen". De NOS kan eerst vandaag bekeijken of de klachten van de Centrumpartij terecht zijn en of deze aan het juiste adres zijn gericht. troepenmacht, die de evacuatie uit Bei roet van 9.000 Palestijnse guerrillero's en 6.000 Syrische soldaten moet bege leiden, naar de ambassadeurs van de Verenigde Staten, Frankrijk en Italië. De minister zei dat een voorhoede van 350 Franse soldaten zaterdagmorgen in Beiroet zal aankomen en dat de Pale stijnse commdando's diezelfde middag met hun vertrek zullen beginnen. Terwijl de laatste voorbereidingen voor de definitieve evacuatie in volle gang zijn richten de Libanese politici hun aandacht op een nieuwe crisis over de verkiezing van een nieuwe president. Het Libanese parlement dat 92 leden telt zou donderdag een nieuwe presi dent kiezen als opvolger van president Sar kis, wiens termijn van zes jaar op 23 september afloopt. Maar woensdagavond werd de verkie zing uitgesteld tot maandag nadat linkse en moslim-leiders sterk verzet hadden geuit tegen de kandidatuur van de 34-jarige Beshir Gemayel, com mandant van de machtige rechtse christelijke militie. Ze zeiden dat ze de zittingen van het parlement zouden boycotten totdat er een compromis kandidaat was gevonden. AMSTERDAM (ANP) - De tekenen van een rentedaling in ons land zijn donderdag duidelijk zichtbaar geworden. Diverse fi nanciële instellingen verhoogden de afgifteprijzen voor beleg gingsstukken voor het publiek, waardoor het rendement op deze papieren zakt. Zo daalt het rendement op de 10 pct-bankbrieven van de ABN van 10,43 tot 10,26 pet en van de 11 pct-bankbrieven van de bank van 10,5 tot 10,37 pet. Het rende ment van de 10,5 en 11 pet-spaarbrieven van de Credietbank alsmede van haar 10 pet bankbrieven zakt naar 10,25, 10,35 resp. 10,25 pet. Het rendement op de 10 pct-bankbrieven van van Lanschot komt op 10,2 pet en van de 11 pct-bankbrieven op 10,32 pet. Mees en Hope biedt op de 9,375 pet-spaarbrieven nu een rendement van 10,38 pet en op de 11 pct-bankbrieven van 10,27 pet. De Rabohypotheekbank heeft intussen de afgifte van de 10,5 pet-pandbrieven 1982 per 1986-1989 hervat. De koers is 100,5 pet. waardoor het rendement uitkomt op 10,39 pet. Philips dankt winst aan WK voetbal EINDHOVEN - Philips heeft het twee- de kwartaal een nettowinst behaald van 134 miljoen gulden, een forse ver hoging ten opzichte van dezelfde perio de vorig jaar toen de nettowinst 63 mil joen bedroeg. Over het eerste halfjaar is de nettowinst daarmee op 250 mil joen gekomen. Het nettoresultaat over het eerste halfjaar van 1981 was 197 miljoen. Vooral de produktsectoren Beeld en Geluid droegen bij tot de verbetering van de winst. Als gevolg van de wereld kampioenschappen voetbal in Spanje werden aanzienlijk meer kleuren-tv's en videocassetterecorders verkocht. (Zie ook pag. 15). MOSKOU (AFP) - De Sowjetrussische minister van defensie, maarschalk Dmitri Oestinov, heeft donderdag de Verenigde Staten ervan beschuldigd de onderhandelingen in Genéve over beperking van de kernbewapening in Europa te saboteren. In een vraaggesprek met het officiële Sowjet-persbureau Tass zei hij dat de Sowjet-Unie de onderhandelingen se rieus neemt en vooral de gezamenlijke beslissing het vertrouwelijke karakter daarvan te bewaren. Dat is volgens hem niet het geval met de andere partij die informaties zou hebben laten uitlek ken. Hij zei dat Moskou niet zou instemmen met eenzijdige besnoeiingen in zijn ar senaal kernwapens voor middellange afstand. Het voorstel van president Ro nald Reagan voor een nul-optie was duidelijk bedoeld om het bereiken van een akkoord te torpederen. (Reagan zei dat bij ontmanteling van de Sowjet-SS- raketten in Europa er geen kruis- en Pershingraketten in Europa zouden worden geplaatst). De minister herhaalde het Sowjet- standpunt, zoals de noodzaak het Fran se en het Bntse kemwapenpotentieei mee te tellen bij de berekeningen over de omvang van de kemwapenmacht. Hij verwierp de Amerikaanse verklarin gen over een nucleaire achterstand van de VS op de Sowjet-Unie. BEDRAG VASTGESTELD DEN HAAG - De regering heeft in to taal 160 miljoen gulden uitgetrokken voor de eenmalige uitkering aan gezin nen en alleenstaanden die van één mi nimuminkomen moeten leven. Vice- premier Terlouw (minister van econo mische zaken), die bij afwezigheid van premier Van Agt de ministerraad leid de, heeft dit donderdag na afloop van de ministerraad meegedeeld. De hoogte van de netto-uitkering be draagt voor alleenstaanden 300 gulden, voor onvolledige gezinnen 400 gulden en 450 gulden voor echtparen en samen wonenden. De uitkering moet een te grote achteruitgang voor de echte mini ma voorkomen. Over de wijze waarop het bedrag kan worden verkregen zal de regering nog mededelingen doen als het wetsontwerp door het parlement is goedgekeurd. De ministerraad heeft voorts in princi pe besloten dat ook voor kleine zelf standigen die op een mimmuminko- De ministerraad is donderdag ak koord gegaan met een wetsontwerp, waarbij het internationale verdrag in zake de uitbanning van alle vormen van discriminatie jegens de vrouw wordt goedgekeurd. Vorig jaar juli werd dit verdrag al door ons land on dertekend. men zijn aangewezen, een regeling wordt getroffen. Dit voornemen werd door premier Van Agt al in juni meege deeld tijdens de regeringsverklaring van het huidige kabinet. De kwestie is echter niet zo urgent, om dat pas na afloop van het boekjaar kan worden vastgesteld wie voor een rege ling in aanmerking komen. De minis terraad heeft daarom nog geen bedrag voor de zelfstandigen ingevuld. MOSKOU (AFP/DPA/RTR) - De Sowjet-Unie heeft donderdag een ruimteschip Sojoez-T-7 genaamd, gelanceerd met een vrouw en twee mannen aan boord. Het is de inge- nieure Swetlana Sawitskaja, die met gezagvoerder Leonid Popov en boordwerktuigkundige Alexander Serebrov in een baan om de aarde zijn gebracht. Het ruimteschip moet vastkoppelen aan het ruimtestation Saljoet-7, dat sinds april om de aarde draait met ruimtevaarders Anatoli Beresovoj en Valentin Lebedev aan boord. Swetlana is de tweede vrouw die een ruimtetocht maakt. De eerste was eveneens een Russin, Valentina Te- resjkova, die 19 jaar geleden rond de aarde cirkelde. De Sojoez-T-7 is donderdagavond om 19.12 uur (onze tijd) van Baiko- noer gelanceerd. Bij normaal verloop van de vlucht bereikt het ruimteschip vanavond het ruimtestation om vast te koppe len. Swetlana Sawitskaja is de dochter van luchtmaarschalk Yevgeny Sa- vitsky, die in de tweede wereldoorlog beroemd geworden is en in 1966 be noemd werd tot ondercommandant van de Sowjetrussische luchtdefen- sie. Swetalana is op 8 augustus 1948 ge boren. Zij studeerde in 1972 af aan het luchtvaartinstituut Sergo Ordz- honikidze in Moskou. In 1970 werd zij wereldkampioene luchtacrobatiek in een vliegtuigje met benzinemotor. Zij heeft ook drie wereldrecords para chutespringen en negen vliegrecords op haar naam gebracht. In 1975 werd zij lid van de commu nistische partij. Zij heeft ook een groot aantal sportonderscheidin- gen. Swetlana Sawitskaja (midden) ge flankeerd door gezagvoerder Leonid Popov (links) en boordwerktuigkun dige Alexander Serebrov. Loopje nemen met veiligheid fx rrijwel gelijktijdig met ie- V dere forse noordwester- storm die over Nederland raast wordt 'Den Haag' (kabi net en parlement) deelgenoot gemaakt van een stuk be zorgdheid over de achtergebleven vei ligheid van een aantal belangrijke dijk vakken, met name langs de Wester- schelde, in Zeeland. En vrijwel gelijktij dig met ongeveer iedere begroting van de minister van verkeer en waterstaat wordt de einddatum van de uitvoering van de bewuste dijkversterkingen (in het kader van de deltawet) een stuk in de tijd opgeschoven. Dat is een uiterst verontrustende gang van zaken. Gede puteerde staten van Zeeland hebben er dan ook goed aan gedaan deze week flink alarm te slaan over de plannen van minister Zeevalking, die hoogst nood zakelijke dijkversterkingen om finan ciële redenen opnieuw te vertragen en de deltaveiligheid pas in 1995 (in plaats van tot voor kort 1990) te garanderen. Er is nu een actie van het dagelijks be stuur van de provincie en van de bestu ren van de Zeeuwse waterschappen op gang gekomen om de minister (onder meer via de kamercommissie van ver keer en waterstaat) onder druk te zet ten met de bedoeling dat hij op zijn standpunt terugkomt. Bepaald geen overbodig rumoer, want het gaat met deze stelselmatige uitstel-politiek rondom de dijkversterkingen bepaald de verkeerde kant op. 'ook al een klemmend beroep op de bewindsman van verkeer en waterstaat gedaan om de tien zwakste duin- en dijkvakken langs de kust en de Wester- schelde niet onder het bezuinigingsmes te leggen. Bij die gelegenheid werd Zee valking eraan herinnerd dat de laatste jaren als gevolg van sluipende vertra gingen in de aanpak van de werken een loopje wordt genomen met de veilig heid. Op een aantal plaatsen heeft Zee land nog steeds te maken met een over stromingskans,groter dan één keer per 500 jaar. Dit betekent dat in die bewus te zeeweringen nog niet eens een graad van veiligheid is bereikt zoals langs het Oosterscheldebekken geldt sinds 1982 (het jaar waarin de partiële dijkverster kingen in afwachting van de bouw van de pijlerdam in de monding van deze zeearm tot stand kwamen). Het begint er dan ook op te lijken dat de dijkver sterkingen langs de Zeeuwse kust en de Westerschelde tot de sluitpost van de Deltawerken gaan behoren. Bij de aan vaarding van de deltawet is destijds de afspraak gemaakt dat 25 jaar na de wa tersnoodramp van 1953 de zeeweringen langs de Nederlandse kust op zogehe ten 'delta-hoogte' zouden zijn gebracht. Het jaar 1978 had de uitvoering van die werken dus volgens de aanvankelijke plannen beëindigd moeten zijn. Al snel daarna werd voetje voor voetje op die urgentie afgedongen. Gaandeweg ont stond in de planning (in een achter dochtige bui ben je geneigd te denken: bewust) een stuk vaagheid. Het jaar 1978 werd veranderd in 1980,1985, afge lopen winter was de verzekering nog: 1990. En nu is daar dus in het laatste prioriteiten-schema dat de minister aan Zeelands provinciaal bestuur in concept heeft toegezonden een nieuw uitstel tot 1995. Dit voorjaar heeft de provincie Zee land op dringend advies van pro vinciale waterstaat een urgentielijst sa mengesteld, waarop tien dijkverster kingen prijkten die grote voorrang be hoeven bij de uitvoering. De minister heeft die lijst tot een vodje papier ver klaard, getuige de inhoud van het stuk dat zijn departement kort geleden voor een beoordeling richting Zeeland heeft verlaten. Het gaat hier namelijk om het ontwerp van een nota, die Zeevalking een aantal maanden geleden aan de tweede kamer heeft toegezegd en waar in hy zou aangeven in welk tempo de resterende dijkversterkingen moeten worden uitgevoerd. Het was toen al dui delijk dat opnieuw niet aan een zekere vertraging zal zijn te ontkomen. Zeeval king heeft inmiddels duidelijk gemaakt dat er ook op de dijkversterkingen veel sterker moet worden beknibbeld dan al werd gevreesd. Een voornemen dat de Zeeuwse gedeputeerde De Voogd deze week bestempelde als 'verbijsterend'. Bij de behandeling van de waterstaats begroting in de eerste kamer werd afge lopen vooijaar aan de bewindsman ge vraagd: „Wordt het niet tijd aan de vei ligheid van de inwoners van Zeeland de hoogste prioriteit te geven en daarmee niet langer te marchanderen?" Het ant woord dat Zeevalking daarop nu met zijn nota-in-concept geeft klinkt wel erg cynisch. vdM NIEUW-VOSSEMEER - Timmerlie den van de Brabantse gemeente Nieuw-Vossemecr hebben gisteren een vier en een halve meter hoge houten schutting in een achtertuin van een woning in die plaats in elkaar gezet. Het metershoge obstakel moet dienen om hondedrol len te weren die nu al een jaar lang met gestage regelmaat in de tuin van mevrouw C. van Agtmaal- Timmermans worden gedeponeerd. Het gemeentebestuur verwacht dat daarmee aan een jarenlange vete tus sen twee gezinnen een eind zal komen. De gemeente is ervan overtuigd dat de dader gezocht moet worden in het gezin Bosters, de buren van mevrouw Van Agtmaal. De schutting blijft staan tot dat de buren weer in vrede met elkaar kunnen leven. Het is vrij uniek dat een gemeente bui ten de rechter om op eigen kosten een schutting laat plaatsen om.aan een or dinaire burenruzie een eind te maken. Burgemeester A. Rijstenbil verklaarde deze week tijdens de raadsvergadering dat de gemeente „genoodzaakt is om maatregelen te nemen die niet geheel volgens het boekje zijn". In feite kon Nieuw-Vossemeer ook niet anders om dat de advocate van mevrouw Van Agt- maal-Timmermans de gemeente als ei genaresse van de woningen had ver zocht treffende maatregelen te nemen om het woongenot van haar cliënte te verzekeren. Sympathie Het plaatsen van de enorme „faecaliën- schutting" heeft de tongen van de be woners flink in beweging gebracht. De weduwe Van Agtmaal woont al 25 jaar naast het echtpaar Bosters en de mees te tijd heeft het nooit geboterd tussen de twee partijen. De vrouw mag zich echter verheugen in de sympathie van de buurt, waarvan de familie Bosters zich juist heeft afgekeerd. Al sinds vorig jaar augustus dalen dierlijke of menselijke uitwerpselen neer op het woongebied van mevrouw Van Agtmaal. Zij vliegen tot nu toe (Slot zie pag. 8 kol. 4)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1