PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT elastingverlaging ïoogste inkomens Libanese regering achter eyacuatieplan Burgemeester Brugge verbiedt transport van kernafval berbo Infuus en pils gaan in Limburg samen INDER AFTREKPOSTEN EN HOGERE BTW Krediet voor AEG ISRAEL BESLIST VANDAAG Verkiezingen in Libanon uitgesteld 'Miige perioden ^■ge perioden en mogelijk een bui. -'vnperatuuT rond 19 graden, i aan de kust nu en dan westelijke wind. |5e jaargang no. 193 nderdag 19 augustus 1982 Gildeweg 21 Vlissingen Tel. 01184-13995 GROTE SHOW van PLM. 20 JONGE GEBRUIKTE HOND, Van 21/8 tot en met 31/8. Civrc - Quintet - jUSTRICHT - Drs. Rob Vastbin- fi lid van het preventieteam van (Consultatiebureau voor Alcohol Drups, doet in een interview in 1 personeelsblad van het Anna- inekenhuis in Maastricht een fel- janval naar de personeelsbar, de ooebers- (en patiêntenlbar in de d van het ziekenhuis en de gc- aan bloeddonoren alcohol- udende dranken uit te reiken. ;tnziekenhuis moet het voorbeeld geven", zegt Vastbinder. „Het is te gek dat het mogelijk is dat patiënten vrijelijk alcohol kunnen gebruiken en dat terwijl je weet dat een belang rijk deel van de mensen die in het ziekenhuis worden opgenomen di rect of indirect een alcoholprobleem heeft". Ook dat het mogelijk is dat personeel onder het werk drank gebruikt ver baast Vastbinder. „Zeker bü preci siewerk zou dat toch onmogelijk moeten zijn. En wat moeten de pa tiënten wel denken als verplegend personeel of artsen met een alcohol kegel aan het werk zijn?" Maar het grootste probleem is toch dat patiënten de mogelijkheid heb- benindehalvan het ziekenhuis sher ry en bier te drinken. Vastbinder ver meldt in het interview, dat hij bij een bezoek aan Annadal in de hal een pa tiënt in kamerjas zag staan, met in de ene hand de standaard van zijn in fuus en in de andere een pilsje Hij vraag zich ook af wat de invloed van de drank is op het genezingsproces. Een wetenschappelijk onderzoek, waarvan de resultaten de komende maand gepubliceerd zullen worden, heeft uitgewezen dat tussen de 50.000 en 70.000 inwoners van de provincie Limburg een ernstig alcoholpro bleem hebben. piHAAG - Minister Van der Stee (financiën) komt met voorstellen om de hoogste tarieven van nkomstenbelasting te verlagen. Hij verwacht dat daardoor de fraude zal afnemen. Tegelijk rdt het aantal aftrekposten verminderd en zou de indirecte belasting (zoals BTW) omhoog eten. De minister kondigde woensdag bij de presentatie van een nota over bestrijding van istingfraude aan, dat hij binnen een maand met concrete plannen komt. roormalige staatssecretaris van fi- Kombrink (PvdA), die de frau- ita nog heeft voorbereid, verzette In een reactie meteen heftig tegen roomemen van Van der Stee. Op dit wijkt de nota aanzienlijk af van tijj zelf had bedacht. Kombrink stdat het argument van fraudebe- jlng dient als dekmantel voor een belastingverlaging voor de ste inkomens. schippersvereniging 'Toerbeurt Ira tad-Zuid' wil dat de tarieven voor dl® ie vaart vanuit België naar Nederland Frankrijk snel worden aangepast, •Iers komen er acties. Door de deva- luatie van de Belgische frank, een be- jn ji kngrljke oorzaak van de financiële Khteruitgang, schiet de schipper er in monsme De Franse regering heeft in het kader ran de strijd tegen het terrorisme be- ioten de anarchistische organisatie Mon directe' te ontbinden. De groe- [emigdie contacten zou onderhouden eet terroristische kringen in de Eondsrepubliek en andere landen, «ftsinds haar oprichting In het voor- ui van 1979 ongeveer dertig aansla- If^fen gepleegd. Sfl PAGINA 7 bloemzaad Van der Stee verwacht van een verla ging van de hogere tarieven een blijven de vermindering van de fraude. Als een van de oorzaken van belastingfraude geeft hij aan, dat velen de belastingen te hoog vinden en vooral de tarieven met te grote sprongen vinden stijgen naarmate het inkomen toeneemt Kombrink stelt daar tegenover dat in landen met lagere tarieven de fraude niet geringer is. De plannen van Van der Stee leiden tot een vergroting van inko mensverschillen, in plaats van tot de door de PvdA gewenste nivellering. Volgens de socialist betekent een ver hoging van de BTW, die nodig zou zijn om de verlaging van de inkomstenbe lasting op te vangen, een aanslag op de koopkracht van de lagere inkomens. Meer controle In zijn nota over de fraudebestrijding in de directe belastingen en de omzet belasting noemt Van der Stee de om vang van die fraude „aanzienlijk". Een schatting van het bedrag dat dc staat daardoor misloopt, durft hij echter niet te geven. Hij wil de controle ver scherpen, de pakkans vergroten en de boetes verhogen. Om beter te kunnen controleren zullen er de komende jaren enkele honderden ambtenaren bij moeten komen. De groei van het aantal controleurs is de afgelopen jaren overtroffen door de toe name van het aantal belastingaangif ten, waardoor de „controle-dichtheid" uiteindelijk geringen is geworden. Van der Stee noemt dit een „verontrustende ontwikkeling". Behalve nieuwe controleurs aantrek ken, wil de minister ook mensen vrij maken door eenvoudige aangiften voortaan door lagere ambtenaren te la ten afhandelen. Een verregaande auto matisering en de invoering van een „fi- nanciënnummer" voor elke Nederlan der kunnen de verwerking van de aan giften aanzienlijk versimpelen. Daar door kunnen meer mensen zich bezig houden met fraudebestrijding. De invoering van het financiënnummer zal op zijn vroegst in 1986 werkelijkheid kunnen zijn. Het aantal controleurs zal pas over vijf jaar zo groot zijn, dat de controledichtheid op het gewenste peil is, zei Van der Stee. Intussen werkt hij aan een betere selectie van aangiften die voor controle in aanmerking ko men. Ondernemingen Ter bestrijding van fraude heeft Van der Stee voorts een boekhoudverplich- ting voor ondernemingen in petto. Ook is er een wet op komst die stichtingen, verenigingen en overheidsinstellingen verplicht om gegevens aan de belas tingdienst te verschaffen. Uit preven tief oogpunt moeten fraudegevallen minder vaak administratief worden af gehandeld, en vaker strafrechtelijk. Voor een aantal overtredingen wil Van der Stee de boetes verhogen. Bij het bestrijden van fraude door kop pelbazen maakt de belastingdienst in middels goede vorderingen, meldt Van der Stee. Niettemin wil hij een nog hechtere samenwerking met justitie op dit gebied. Aan een centraal regi stratiesysteem om malafide onderne mers tijdig op te kunnen sporen, wordt gewerkt. FRANKFORT (DPA) - De 24 banken die zich bekommeren om het financië le wel en wee van het in surséance van betaling verkerende Westduitse elek- troconcem AEG-Telefunken hebben de curator van de onderneming een krediet beschikbaar gesteld van 1,1 miljard mark. Van de 1,1 miljard mark wordt 700 mil joen mark direct beschikbaar gesteld als gedeeltelijk voorschot. De resteren- De teelt van bloemzaad op het eiland s Fsolen wordt steeds belangrijker. Vooral op veel kleinere agrarische be- tijven isheteen onmisbaar onderdeel ihet bouwplan geworden. PAGINA 11 tofensiebegroting D» Amerikaanse Senaat heeft de de- bslebegroüng voor het komende be- FOüngsjaar goedgekeurd. De begro- jBg beslaat een bedrag van 178 mil- dollar, aanzienlijk meer dan de uitgaven van 130 miljard dol- Sh H do1 g* elö. PAGINA 13 ncords •^vdens een avond-atletiekwedstrijd to Vlissingen zjjn twee Zeeuwse re- Kris op technische nummers geves tri. Henk Peter de Jonge verbeterde eigen tijd op de 400 meter horden ■etO.1 seconde, hij finishte na 55.7 se- Kedea Gerben Rod Is stelde het teuwse jeugdrecord discuswerpen rierper. Hij wierp de discus 39 94 rue 's ver Het oude record (uit 1967) ssri (8)39.78 meter. PAGINA 17 utelliet Bjide PTT hebben zich vijf gegadig- «n gemeld voor een kanaal op de Eu- ftpae reservesatelllet Plaatvervan- fridlrecteur ir C. Wit van de PTT [telde dat mee tijdens een persconfe- ®tle ln Amsterdam In het kader van «tomende Fira to-tentoonstelling. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 «11. Sport: 13. Varia: 15. j Hadio en televisie: 17. financiën: 18 en 19. DEN HAAG - Minister van financiën Van der Stee ir) presenteerde woensdag in Den Haag de nota fraudebestrijding. Links naast de minister de directeur-generaal belastingen van het ministerie van financiën G. J. Sleddering. BRUGGE (ANP) - De burgemeester van de Belgische stad Brug ge, Frank van Acker, duldt met onmiddellijke ingang geen trans porten meer van kernafval op het grondgebied van zijn gemeen te. Hij heeft de politie opdracht gegeven dergelijke transporten per spoor, over de weg of via water tegen te houden. Op een persconferentie zei Van Acker woensdag dat hij hiermee uitvoering geeft aan een eerder genomen eenstemmig besluit van de gemeenteraad van Brugge het transport van kernafval op het gebied van de stad te verbieden. De burgemeester voegde hieraan toe dat hij met deze maatregel de veiligheid en de gezondheid van zijn burgers zo goed mogelijk wil beschermen. Van Acker wees op nieuwe studies, volgens welke transporten van radioactieve stof fen gevaarlijk en schadelijk kunnen zijn als men zich gedurende langere tijd in de nabijheid van vaten met atoomaval bevindt. Met name geldt dit voor de havens. Burgemeester Van Acker de 4Uü miljoen mark komen vrij als de Westduitse overheid zich garant stelt voor een tweede krediet van nog eens 1.1 miljard mark. AEG-Telefunken heeft schulden van ongeveer vijf mil jard mark en is nu voorlopig van een faillissement gered. De Westduitse regering wacht nu op een positief advies van een commissie van deskundigen over een garantie. In september zal een beslissing worden ge nomen. JERUZALEM - De Libanese regering heeft woensdag het voorstel voor de evacuatie van de Palestijnse strijders uit Beiroet aanvaard; de Israëlische regering zal vandaag bijeenkomen om het akkoord goed te keuren. Regerings- krijgen in Jeruzalem lieten woensdag doorschemeren, dat er geen wezenlijke problemen meer waren. Het laatste struikelblok werd woens dagochtend weggenomen, toen de PLO bekendmaakte dat de Israëlische krijgsgevangen piloot aan Israël uitge leverd zou worden, evenals de negen stoffelijke resten van Israëlische solda ten. Hiermee wordt voldaan aan de laatste Israëlische voorwaarde voor het akkoord. Libanon zal vandaag officieel Frank rijk, Italië en de Verenigde Staten uit nodigen troepen te sturen om op de eva cuatie toe te zien. Morgen al zal de Franse eenheid van de internationale BOUWEN DICHTBIJ DE GRENS MAG VOORTAAN Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - De Belgisch-Nederland se grens zal niet langer een obstakel vormen wanneer het op het bouwen van huizen aankomt. Tot nu toe mocht een strook van tien meter aan weerszij den van die grens niet bebouwd wor den, maar nu zal dat verbod worden versoepeld. Dat blijkt uit de wijziging van het oude, uit 1843 daterende grens verdrag tussen Nederland en België, een wijziging die door de ministers Van Agt en Van der Stee aan de tweede kamer is voorgelegd. Het zijn de Belgen geweest die de al meer dan een eeuw oude belemmering uit de weg wilden ruimen, en Nederland daarover hebben benaderd Van Agt laat, als minister van buitenlandse za ken, weten dat ook hfj de redehjkheid van het Belgische verzoek inziet. Het gaat er hem vooral om de uitbreiding van bestaande gebouwen en huizen én nieuwbouw mogelijk te maken, zonder dat kan worden gesproken „van een aantasting van een voldoende toezicht aan de grens". De nieuwe bepaling wordt binnenkort van kracht, tenzij een groep van vijftien senatoren, hetzij een groep van dertig Tweede-Kamerleden laat weten dat ze er eerst nog eens met de ministers over van gedachten willen wisselen. troepenmacht in de Libanese haven plaats Jounia arriveren en zaterdag of zondag zullen de 350 Franse soldaten in Noord-Beiroet postvatten. De verwach ting is nog steeds dat dit weekeinde de uittocht van de Palestijnse strijders zal beginnen. BEIROET (UPI/AFP) De voorzit ter van het Libanese parlement, Kamal al Assaad, heeft besloten de verkiezingen voor een nieuwe pre sident van Libanon die vandaag zouden beginnen tot maandag uit te stellen. Volgens een communi qué is dit gebeurd om veiligheids redenen. De verkiezingen zullen nu gehou den worden in de militaire acade mie, op 7 km van Beiroet, in plaats van in het parlementsgebouw in Beiroet. Woensdag waren er ge vechten uitgebroken tussen links- Libanese fracties in de buurt van het parlementsgebouw. Israël heeft Syrië gewaarschuwd voor zijn „voortdurende bestandsschendin gen" in Libanon. Dit heeft de Israëli sche staatsradio woensdagavond be kendgemaakt. De Israëlische autoriteiten hadden al verscheidene keren geprotesteerd te gen de aanzienlijke toeneming van de aanvallen door Palestijnse strijders vanaf Syrische posities op Israëlische stellingen in Libanon. De vaste tweede kamercommissie voor ambtenarenzaken en pensioenen zal volgende week dinsdag de vijfamb- tenarencentrales horen over de gang van zaken bij het afgebroken overleg over de arbeidsvoorwaarden van de ambtenaren. De fracties van CDA en PvdA namen het initiatief tot deze hoor zitting. De Beierse hoofdstad München heeft woensdag Heinz Rühmann. een van de populairste Duitse film- en toneelspe lers, onderscheiden met de gouden leg penning van de stad. De acteur die op 3 maart 80 jaar werd, ontving de onder scheiding wegens zijn bijzondere cultu rele verdiensten. Rühmann die aan het meer van Starn- berg woont, toonde zich ingenomen met de eer. Jk verzamel weliswaar munten, maar dan Griekse en Romeinse. Zo een met mijn kop erop heb ik nog niet." (Van onze correspondent) WASHINGTON - Sterk dalende rente tarieven hebben de bears van New York onverhoeds in de grootste koop- golf van zijn bestaan gestort. Nadat dinsdag de prijzen al sterker dan ooit tevoren in één dag waren opgelopen, zette de handel zich woensdag in een bij tijden chaotisch tempo voort. Van de 1798 aandelen die in Wall Street w erden verhandeld, gingen er 1447 om hoog en slechts 164 omlaag. De orders overrompelden de handel soms com pleet: binnen twee uur na opening van de beurs waren al 65.630.000 aandelen in andere handen overgegaan en dat was een nieuw record. Het oude stond op 43.050.000 en dateerde van 5 novem ber 1980. De eindstand was gisteren een omzet van 132.595.000 aandelen. De computers konden al deze actie niet bijhouden, de beurstikker had een ver traging van een kwartier. Economische deskundigen schreven de euforie ten dele toe aan een voorzichtig vertrou wen dat de economie eindelijk een wen ding ten goede heeft genomen. De rente voor korte-termijnleningen was in de afgelopen dagen scherp gezakt - de markt reageert op het vertrouwen dat die beweging zich nu ten langen leste heeft doorgezet naar de leningen op lan ge termijn. Een ander teken van econo mische opleving: in juli trok de woning bouw scherp aan. onder invloed van ge- subsidièerde bouwprogramma's De daling van de rente - steeds meer banken hebben die woensdag bepaald op 14 procent voor hun belangrijkste klanten (zgn. prime rate) - wordt, alge meen toegeschreven aan een verande ring van het beleid van de nationale bank in de VS, de inspanningen van de regering om de enorme begrotingste korten terug te brengen en een alge meen gevoelen dat de inflatie nu onder controle is. Hoewel het Witte Huis onmiddellijk ge reed stond om de opleving op het conto te schrijven van Reagans plannen om de belastingopbrengst te verhogen, zeggen analysten van makelaarshuizen dat vooral de zwakke economie ermee te maken heeft. Banken waren zeer te rughoudend bij het uitlenen van geld, omdat - bij een werkloosheidspercen tage van bijna 10 - de faillissementen steeds meer begonnen voor te komen bij grote bedrijven, banken en hande laars in effecten. Een dalende industrië le produktie was een andere factor die ertoe bijdroeg dat de vraag naar geld uit de particuliere sector dramatisch verminderde. Zie ook pagina 19 NEW YORK -Zo groot was de drukte op de beurs van New York gisteren dat de ponsbaTidapparatuur die de koersen registreert de handel nauwelijks kon bijhouden. Er werden meer dan 132 mil joen aandelen in één dag omgezet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1