INV wil tien procent lirbeidstijdverkorting Ingreep bij Heidemij zet 1200 banen op de tocht PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ontslag voor alle 475 werknemers van Vihamij pta gaas ONDER LOONOFFER TOEKOMST UITZICHTLOOS vandaag Danny Blind in selectie voor Oranje Doden door gasexplosie in Spanje FAILLISSEMENT AANGEVRAA GD Franse president kondigt veiligheidsmaatregelen aan Muiterij op Seychellen UITSTEL VAN BETALING AANGEVRAAGD legen en veel wind li-aar bewolkt en perioden met regen idjiiogtemperaiuur ongeveer 19 gra- w Tot krachtig en aan de kust tot gomachtig toenemende zuidwesten lind- 'm |5e jaargang no. 192 jetisdag 18 augustus 1982 dmÊvL ■ujuun dijn 148 «63 AE goes OHOO 20620 mwooratter Herman Bode (l.) en loonspecialist Drabbe r.tijdens de perscon- m,jjie van de FNV dinsdag DEN HAAG (ANP) - Aan het einde van het eerste kwartaal 1982 ontvingen ruim 456.000 mensen een periodieke bijstandsuitkering. Dat is een toename van 74.000 bijstandontvangers ten op zichte van het eerste kwartaal 1981 Ten opzichte van het vierde kwartaal 1981 is dit een stijging van 38.000. Deze stijging wordt voor het grootste deel veroorzaakt door de stijging van het aantal mensen dat een uitkering ontvangt krachtens de rijksgroepsrege ling werkloze werknemers (landurig werklozen) Uit de gemeentelijke declaraties blijkt verder dat bijna 163 000 mensen een uit kering via rww ontvingen. Dat zijn er bijna 61.000 meer dan in het eerste kwartaal 1981. een stijging van plus mi nus 59%. De gemeenten vermelden in het eerste kwartaal 1982 een totaal aan verleende periodieke bijstand van 1.913 miljoen. Dat is 350 miljoen meer dan in de overeenkomstige perio de van 1981 Tekort Uit de dinsdag verschenen "verken ning financiële ontwikkeling centrale sociale verzekeringsfondsen an de So ciale Verzekeringsraad blijkt het dek kingstekort van de gezamenlijke fond sen dit jaar 1,9 miljard gulden te bedra gen. Bij de premie-advisering werd eerder een tekort van 0,7 miljard voor zien. Het grotere tekort wordt veroor zaakt door stopzetting van rijksbijdra gen en door het niet opvolgen van pre mieverhogingsadviezen. Voor 1983 wordt het aantal wao-ers op meer dan een half miljoen geschat en de lasten op 10 miljard. De lasten van de verplichte ziekenfondswet zullen de 10 miljard overschrijden. Uitkering i CBS-steekproef is gebleken dat de eenmalige uitkering ter behoud van koopkracht voor minima in 1981 voor ruim 90 procent is terechtgekomen bij huishoudens met een sociale uitke ring. Geschat wordt dat 315.000 huis houdens een uitkering hebben ontvan gen. irha ISTERDAM - Zonder herverdeling van arbeid zal het niet lukken om de werkloosheid de baas borden. De verschillende vormen van arbeidstijdverkorting zullen in de meeste bedrijven niet nen worden gerealiseerd zonder dat degenen die nu nog werk hebben in koopkracht achteruit lan. Dat stelt de Federatie Nederlandse Vakvereniging in de discussienota „Maak Werk", die nsdag is gepresenteerd. Samen met de Europese vakbeweging zet de FNV zich de komende jaren voor een arbeidstijdverkorting van 10 procent. trknemers zullen de kosten moeten opbrengen. Dat kon uit de lonen of uit de prijscompensatie uder die laatste als systeem op de helling te zetten. IV-woordvoerder Herman Bode: „wy van de leden, maar we weten ook dat als het lukt om tot een betere werkverde ling te komen, het geld zal opbrengen. scffen dat een betere verdeling van werk geld kost, het zal offers vragen ook de koopkracht van de werknemers heeft aangevreten". Een toenemend aantal werklozen oe fent nu een grote druk uit op de collec tieve voorzieningen. En dat heeft een lastenverzwaring tot gevolg gehad die Werklozen drie kernpunten aan voor een herstel beleid van de overheid. Het gaat om de spreiding van de werkloosheid, het veilig stellen van sociale en collectie ve voorzieningen en het op peil houden van de koopkracht, ook voor de laagst betaalden. „Maar niet meer alles tege lijk. We zullen pas-op-de-plaats moe ten maken", aldus Herman Bode. Wat de financiering van de arbeidsüjd- verkorting betreft merkt de vakbewe ging op dat het over het algemeen een (Slot zie pag. 8 kol. 4) ZEIST - Bondscoach Kees Rij vers heeft weer een uit Zeeland ajkomstige voetballer opgeroe pen voor de selectie van een Ne derlands elftal. Het is Danny Blind, tegenwoordig van Sparta, maar een aantal jaren terug voor het Souburgse RCS spelend. Blind is uitgenodigd voor de se- lectiegroep waaruit het Neder lands A-elftal en Jong Oranje voor de wedstrijd tegen tegen IJs land worden samengesteld. Men mag aannemen, dat de voetballer van het Rotterdamse Sparta voor Jong Oranje is aangetrokken. Zie ook pagina 21. Aanstaand wekeinde pat de competitie in het betaalde voetbal van start. In een speciale PZC- sportbyiage vertellen spelers, trainers en bestuursleden wat ze van het nieuwe voetbaljaar verwachten. Pagina's 13,14,15.16 en 19 PAGINA 2 temporisering Minister Zeevalklng van verkeer en waterstaat sluit niet uit dat de beide compartimenteringsdammen. de Phi lips- en de Oesterdam, later gesloten zullen worden dan tot nu toe de bedoe ling is. Kort geleden heeft de bewinds man daarom opdracht gegeven een studie naar de gevolgen van een derge- SJke temporisering te beginnen, een studie die begin 1983 afgerond moet pjn. PAGINA 3 onrust De politie in Amsterdam stelt extra bewaking in bij bijeenkomsten op lcod» feestdagen. In de Joodse ge meenschap ls begin deze week veel on net ontstaan. Velen menen dat de po litie ln het recente verleden te laks is geweest met het reageren op het sterk toenemende antisemitisme in Neder land PAGINA 7 pensioen De afdeling Vlissingen van de Vereni ging tot belangenbehartiging van Schepelingen en Oud-schepelingen bij deZeemacht. ls fel tegen de plannen vanstaatssecretaris Van Houwelingen rade ontslag- en pensioengerechtig de leeftijd van het marinepersoneel in ton te verhogen tot 58 Jaar. Die leef- SldUgtnu op 50 jaar PAGINA 9 Luanco (rtr) - In het Spaanse vakan tieoord Luanco is dinsdag als gevolg van een gasexplosie een flatgebouw van drie verdiepingen ingestort. Mei heeft tot dusver tien doden en een aan tal gewonden geborgen. Onder de doden bevinden zich de oud beroepsvoetballer Rafael de Diego, zyr moeder, zyn twee zoons en hun dienst bode. De vrouw van De Diego is zwaai gewond. Het ongeluk is vermoedelijk veroor zaakt door de explosie van een of meei flessen propaangas in een restaurant op de parterre van het gebouw. De vakbeweging concludeert dat in een jaar tyd de economische crisis een stuk grimmiger is geworden. De werkloos heid is in sneltreinvaart opgelopen tot meer dan een half miyoen en dat peil was door het Centraal Plan Bureau pas voor 1985 voorzien. Verwacht wordt dat ons land in 1985 700.000 tot 800.000 werklozen zal tellen waarby grote aan tallen verborgen werklozen niet zijn meegerekend. Bovendien heeft Neder land tegen die tyd een miljoen arbeids ongeschikten. De FNV voorspelt dat de financierings tekorten van de overheid, die nu al bij na 30 miyard gulden bedragen, over drie jaar zullen zyn opgelopen tot 50 miyard gulden; dat is 15 procent van het nationaal inkomen. By ongewijzigd beleid is het perspectief uitzichtloos. Die conclusie staat voor de FNV als een paal boven water. De nieuwe discussienota van de vakbe weging, die de komende maand binnen de aangesloten bonden zal worden be sproken. wordt op 4 oktober definitief vastgesteld. Daarna zal de nota als ba sis dienen voor het arbeidsvoorwaar denbeleid van 1983. Kernpunten De FNV geeft in de nota „Maak Werk" (Van ome correspondent) PARIJS - De Franse overheid zal nauwkeuriger worden bij de uit gifte van visa. de grenzen en am bassades zullen beter worden be waakt, de politie wordt met ruim 10.000 man uitgebreid en de sa menwerking tussen de politie korpsen verbeterd. Aldus presi dent Mitterrand gisteravond in een verklaring voor de Franse staatsradio- en televisie. De Franse president legde zijn ver klaring. die was gegoten in de vorm van een interview, af in het licht van de onrust onder de bevolking na de reeks van recente terrons- tenacties. Mitterrand poogde de in druk te ontzenuwen dat de politiek van zyn regering in de strijd om Beiroet een anti-Israèlische zou zyn. Hy zei dat de „Palestijnen zelf hun vertegenwoordiger zullen moe ten kiezen"' en dat 'erkenning' van de PLO alleen mogelyk is wanneer deze beweging er met langer op uit is Israël te vernietigen, maar als staat te erkennen. ARNHEM - Alle 475 werknemers van de technische groothandel Vihamij- Buttinger in Nederland is ontslag aan gezegd. Het personeel van de 14 vesti gingen, waaronder drie ZAM's (Zelf Afhaal Magazijnen), hoefde vandaag al niet meer op het werk te verschijnen. De lopende zaken zullen de komende weken worden afgehandeld door 47 werknemers van wie er 35 werkzaam zijn op het hoofdkantoor in Arnhem. Zij komen, als de liquidatie van de technische groothandel is afgerond, op straat te staan. Bewindvoerder mr. J. W. By vanck heeft een en ander gistermiddag meegedeeld. De zwaarste klappen vallen in Arnhem, waar 234 arbeidsplaatsen verdwynen. De Vihamy heeft verder vestigingen in Crfoimigeu, Leeuwarden, Rotterdam, Capelle-West, Sassenheim, Best, Har derwijk, Nymegen, Wormerveer, Den Haag en Zwolle. Hoewel personeel en bewindvoerder aanvankelyk goede hoop hadden op voortzetting van het bedrijf in afge slankte vorm, is het faillissement onaf wendbaar gebleken toen met de ban ken geen financieringsbasis kon wor den bereikt. Ook contacten met de overheid, gezien de moeilyke markt waarop de groothandel zich bewoog (bouwmaterialen), boden geen uitzicht. Volgens districtsbestuurder O. Bender van de Unie BLHP bestaat er overigens nog wel een kans dat er kandidaten zyn voor overname van nog levensvatbare onderdelen Verwacht wordt dat de gis teren door mr. J. W. By vank ingediende ARNHEM - Het pand van Vihamij Buttinger te Arnhem. faillissementsaanvraag vandaag nog wordt behandeld door de Arnhemse rechtbank. De staf van Vihamij heeft gisteravond laten weten verbysterd te zyn over de gang van zaken. By monde van chef personeelszaken, H. J. Marrink, ver klaarde DE staf van oordeel te zyn dat de banken best bereid waren 15 miyoen gulden op tafel te leggen voor de uitvoe ring van het continuiteitsplan. Dat was opgesteld met het oog op behoud van werkgelegenheid voor 265 man. Vol gens Marrink zou de bewindvoerder by verwezenlijking van het plan geduren de vyf maanden een risico lopen van 6 miyoen gulden. In die periode zouden nieuwe aandeelhouders kunnen wor den gevonden voor een nieuw op te rich ten besloten vennootschap. „Aan het vermijden van dat risico wor den 265 arbeidsplaatsen opgeofferd", aldus Marrink. Een standpunt dat zyns inziens wordt onderschreven door de centrale ondernemingsraad (CORt van de Vihamy en de dienstenbonden van de FNV en CNV. Mr. Byvank echter noemde een derge lijk risico onverantwoord. Een nieuwe BV voor de Vihamij zou naar zijn in zicht onder een uitermate zwak ge sternte van start gaan. „Het gaat niet om het lovenswaardig enthousiasme van het personeel, maar om de slechte markt", aldus de bewindvoerder. Mastingen Ptesident Reagan heeft het Amen- hanse volk opgeroepen zich achter tóistingverhogingen te stellen, die in totaal 98,3 miljard dollar beslaan. Re publikeinen en democraten hebben itorover compromissen bereikt. PAGINA 11 Het Unilever-concem heelt m het Reede kwartaal van 1982 over de ge hele wereld een 23 procent lager netto resultaat van 497 miljoen gulden be- «ald (tweede kwartaal 1981 644 mil joen gulden). De bedrijfswinst daalde w 4 procent tot 959 miljoen gulden. Nieuws uit Zeeland: 2,5 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 9. Sport: 21. Radio en televisie: 10. Financiën: 11. AMSTERDAM-ARNHEM - Met verbij stering hebben de voedingsbonden FNV en CNV gereageerd op het aanvra gen van uitstel van betaling door de NV Heidemij Beheer. Hierdoor dreigen 1200 mensen te worden ontslagen, of wel een derde van het totale binnen- en buitenlandse personeelsbestand. De Voedingsbond FNV noemt de handel wijze van de Heidemij-directie „onge looflijk" en is voorhands niet van plan aan deze reddingsoperatie deel te ne men zolang niet alle andere wegen uit puttend zijn bewandeld. Volgens voorzitter mr. H. J Hellema van de raad van bestuur is de aange vraagde surséance van betaling even wel het enig overgebleven alternatief om te redden wat er te redden valt. Deze zwaarwegende beslissing is. aldus deel de hy gisteren tijdens een persconferen tie in Amsterdam mee. genomen om het bedrijf voor een totale financiële onder gang te behoeden. Van het op zes ..po ten" stoelende Heidemy Beheer wor den twee bednjfstakken met totaal 2400 werknemers buiten de surseance gehouden: Heidemy Nederland BV en Heideco, dat buiten Europa en Noord- Amerika opereert onder de naam Euro Consult. Deze worden afgesplitst van Heidemy Beheer. In Heidemy Beheer, waar de surséance van beuling voor is aange vraagd. blijven zitten, Lareco (aanne mingsbedrijven in Nederland, België en (Slot zie pag. 8 kol. 4) NAIROBI (AFP, RTR) - De president van de Seychellen, France Albert Re ne, is dinsdag in Victoria terugge keerd. Hij onderbrak zijn bezoek aan de 400 km van Victoria gelegen eilan dengroep de Amiranten in verband met de opstand van een deel van het leger van zijn land. Hy is oruniddellyk onderhandelingen met de muiters begonnen. President Rene heeft hun gevraagd zich over te geven en de gijzelaars onvoorwaarde lijk vry te laten. Hy zei niet aan onder dreigementen gestelde eisen te zullen toegeven. De muitende militairen, die zeggen dat ze 239 gijzelaars hebben, hebben ge dreigd de vier onlangs ter dood veroor deelde huurlingen die zich in hun kazer ne bevinden vrij te laten en een aantal gegyzelde officieren te doden als rege ringsgetrouwe troepen hen zouden aan vallen De vier huurlingen, een Zuidafrikaan, een Brit en twee Zimbabwezen, werden op 6 juli ter dood veroordeeld omdat zy hadden deelgenomen aan de mislukte staatsgreep van vorig jaar november Niet langer buiten spel \VUj rperwijl de vaderlandse po rsErOh htiek zich op het ogenblik By^cl ïh oplopende verkiezings- koorts bevindt verschynen bezijden daarvan min of meer aan de lopende band strate gienoU's met het oog op een beleid tot herstel van de benarde economie. De afgelopen dagen kwamen achtereen volgens werkgevers (in dit geval het NCW) en vakbeweging (de FNV) naar buiten met hun visie op maatregelen om te voorkomen dat het bedrijfsleven nog verder in het slop raakt en de werk loosheid nog sneller oploopt dan de af gelopen twee jaar het geval is geweest Uiteraard zijn de startposities van waaruit in de sociaal-economische be- leidsnoU's wordt geredeneerd toUal verschillend, daartegenover staat dat in de opstelling van weerskanten een grotere bereidheid aanwezig lijkt om een duidelijk gezaijienlijk beleid te ont wikkelen dan waarvan tijdenlang spra ke is geweest. Scherp beginnen zich op het veld waar de sociale partners elkaar moeten zien te vinden de contouren al te tekenen van twee centrale vragen. Moeten en kunnen de koppelingen "tus sen de lonen en salarissen in het be drijfsleven, die in de overheidssector en de sociale uitkeringen worden gehand haafd? Moet en kan het stelsel van de automatische prijscompensatie bUj ven gehandhaafd? Als het aan de werkgevers ligt wordt liever vandaag dan morgen een eind gemaakt aan beide basisgegevens die een reeks van jaren het loon- en in komensbeleid in Nederland hebben be paald. In zijn nota, die een vurig plei dooi voerde voor volledig vrije loonon derhandelingen, noemde het NCW de koppelingsmechanismen en de auto matische prijscompensatie een sta-in- de-weg voor economisch herstel. De christelijke werkgevers willen terug naar een situatie dat lonen en inko mens zich opnieuw aanpassen aan de verhoudingen van vraag en aanbod in het bedrijfsleven, zy zien uniforme maatregelen, die tegen de werkelyk- heid van alledag in werken als een be lemmering op weg naar verbetering. De vakbeweging, zich meer en meer be wust dat aan 'pynlyke keuzes' niet valt te ontkomen, maakt de laatste tijd ook een opvallende verschuiving in denken voor. Ontkoppeling van de inkomens ontwikkeling in het bedrijfsleven, by de overheid en de sociale uitkeringen blyft voor haar taboe. Daarover laat de giste ren verschenen strategienota van de FNV geen twyfel bestaan. Maar waar het handhaving van de prijscompensa tie betreft is de vakbeweging duidelyk bezig haar leden er aan te wennen dat er een moment kan komen waarop een veer moet worden gelaten. Een eerste beweging in deze richting heeft zich nu al weer geruine tijd geleden binnen de gelederen van de Industriebond FNV voorgedaan, de hoek waar toen de zwaarste klappen vielen. Deze bond stelde, dwars tegen de kritiek van ande re bonden in. de prijscompensatie ter discussie. Als langzamerhand enig overbhjvend middel om op redelyke termijn de hoge werkloosheid te Ujf te gaan hangt de FNV sterk aan een snelle doorvoering van herverdeling van werk: korter werken, by voorkeur een kortere werkweek- Volgens de FNV - da gelijks geconfronteerd met bedrijven, diep in de problemen - valt het geld voor die arbeidstijdverkorting niet meer in de ondernemingen te halen. Werkne mers zullen er zelf voor moeten betalen: uit de prijscompensatie of uit andere loonruimte. Hoe dan ook, een opvallen de verschuiving in benadering, deze op vatting van de FNV De terreinverkenningen van werkge vers en vakbeweging deze week met het oog op een toekomstig loon- en inkomensbeleid in samenwerking met een nieuw kabinet komen op een mo ment dat de discussie over de omvang van een verdergaande loonmatiging - en de effecten daarvan op het Neder landse bedrijfsleven en dus ook op de werkgelegenheid - in volle hevigheid wordt gevoerd. Zowel werkgevers als vakbeweging laten duidelijk merken dat ze er weinig voor voelen om zich by de loonvorming voor een reeks van ja ren buiten spel te laten zetten. Zeker niet buiten eigen schuld is dat in het jongste verleden enkele malen achter een gebeurd De sociale partners heb ben zichzelf daarby in een te afhankely- ke positie gemanoeuvreerd- Bovendien is er veel tyd verloren gegaan en zyn er tal van kansen gemist. Met een stem bus voor de tweede kamer voor de deur en een kabinetsformatie in het vooruit zicht hebben werkgevers en vakbewe ging voorzetten gegeven. Het komt nu echt op de strategie aan. vdM Senaat VS achter immigratiewet WASHINGTON (AFP) - De Ameri kaanse senaat heeft dinsdag een wets ontwerp inzake immigratie aanvaard dat voorziet in toelating van maxi maal 425.000 immigranten per jaar en uitvaardiging van strafmaatregelen wegens het in dienst nemen van illega le immigranten. Het ontwerp is aanvaard met 81 stem men tegen 18 stemmen. Het huis van afgevaardigden moet zich nog uitspre ken

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1