PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT sraël verwacht deze veek akkoord Beiroet Poolse primaat pleit voor boeren-vakbond kleintjes Lagerwal Hoger wal WSTEMMINGMET TROEPENMACHT Sicco onder zeil .op Perzische Golf oorlogsgebied OUDJES AZ MIDDELBURG RUST TERUG IN GROTE STEDEN ID-B h°?feni tn toe zon en vrijwel overal droog, dagtemperatuur ongeveer 21 gra- Hpi'rL vrij krachtige zuidwesten wind. Ilea 5e jaargang no. 190 andag 16 augustus 1982 B3 kunt u telefonisch opgev i 8^ 5® Vllsslngcn 01184 15144 1 BR A~A Middelburg 01180-27651 1 Goes 01100-16140 1 en. Bel Temeuzen 01150 94457 Hulst (1114014058 e Zierikzee 01110- 5855H DAD (DPA/AFP/UPI) - President Saddam Hoessein van Irak heeft zondag aard dat het Iraanse olie-eiland Kharg van nu af doelwit zal zijn van aanvallen. Zowel Irak als Iran meldden gevechten aan het front in de og die nu bijna twee jaar duurt. Iraakse leider waarschuwde tankers van onverschillig welke nationaliteit. I rg niet aan te doen, omdat ze dan het risico lopen, in de grond te worden skert (jrd. Maandag zonken een Griekse en een Zuidkoreaanse olietanker, nadat de üetó se luchtmacht ze had aangezien voor Iraanse vaartuigen. Kharg, een eiland (Van onze correspondent UZALEM - De Israëlische regering gaat in grote lijnen akkoord met het stationneren van een Gotfernationale troepenmacht in West-Beiroet volgens een voorstel dat gisteren in Jeruzalem door ldül? Amerikaanse bemiddelaar Philip Habib werd voorgelegd. Hiermee is een van de belangrijkste lem itakels voor de evacuatie van de Palestijnse strijders uit Beiroet uit de weg geruimd. dr-5 akkoord over de evacuatie kan nog PLO-leiders hadden eerder laten weten pen kunnen worden hergroepeerd in dat de piloot vrijgelaten kon worden in week worden bereikt. Dat zei de 'esetaris van het Israëlische kabinet ruil voor de Palestijnse strijders die in Israëlische handen zijn gevallen. Dit aantal wordt op 7000 geschat. Habib heeft gisteren in zijn besprekin gen in Jeruzalem toegezegd dat het Meridor, zondag na een tweede ge- 19 tussen Habib en premier Begin, blijft echter vasthouden aan de lat nog voor het begin van de eva- Ie de Israëlische piloot die door de vertrek van de in Beiroet gelegerde Sy- krjjgsgevangene is gemaakt, en rische troepen tegelijk met de evacua- plaats van bestemming. tie van de pro-Syrische Palestijnse or- probleem is. n stoffelijke overschotten van Is- che soldaten aan het Rode Kruis ganisaties 'niet langer >n worden uitgeleverd. Regerings- gen ln Jeruzalem benadrukten dat it geen discussie mogelijk is. Oost-Libanon. Israël zal niet langer aandringen op de ontvangst van een lijst met de namen van alle te evacueren Palestijnse strij ders. In plaats daarvan zal Habib Israël een lijst overhandigen met een indeling van het aantal Palestijnen volgens de Zoals het voorstel er nu uitziet, zou al bij het begin van de evacuatie een Fran- Hij zou hierover een akkoord met Sy- se eenheid, in het kader van de intema- ric bereikt hebben. Die Syrische troe- tionale troepenmacht, West-Beiroet molenplan bestudering van het conceptplan scholen dringen gedeputeerde aten van Zeeland in een brief aan de bister van onderwijs aan op verster- andhaving van het hoger on- ïwljs in de provincie. Het college ndt het jammer dat slechts één van vanuit Zeeland ingediende aanvra- »n in het plan is opgenomen. ink thuis ALPHEN AAN DEN RIJN (ANP) - Bij een boottocht vanuit het haventje van Alphen aan den Rijn naar de vlakbij gelegen Zeegerplas zijn zaterdag twee verdronken. De politie had zaterdagavond na langdurig dreggen de stoffelijke overschotten nog niet geborgen, maar gaat er van uit dat de vermisten om het leven zijn gekomen. De 26-jarige F. W. van der Meer uit Alphen, zijn 21-jarige vriendin H. de Ridder en zijn negen jaar oude broertje verlieten zaterdag tegen twaalf uur 's morgens met hun motorbootje de haven van Alphen, op weg naar de Zeegerplas. Het meisje zat op de voorplecht van het boolje en peddelde, omdat de motor nog niet was gestart. Volgens de politie kreeg zij een aanval van epilepsie en viel zij overboord. Zij kon niet zwemmen. Haar vriend sprong haar achterna, hoewel ook hij de zwemkunst niet meester was. Beiden kwamen niet meer boven water. Op het strand voor Den Haag is zondagavond rond half zes het stoffelijk over schot aangetroffen van de 14-jarige Johannes Hulsmann uit het Westduitse Reck- lingshausen, die vermist werd sinds hij vrijdagavond met vijf landgenoten, in leeftijd variërend van 14 tot 21 jaar, bij slecht weer ter hoogte van de Haagse camping Ockenburg in zee ging zwemmen. Een tweede Westduitse jongen van dit vijftal wordt nog steeds vermist. tader het motto 'Tank thuis' protes- erde de West-Zeeuws-Vlaamse na- urvereniging 't Duumpje in het afge- pen weekeinde tegen het gebruik slootwater in de landbouw. Een mtal leden van de vereniging hield fietstocht en zette daarbij op 25 aatsen protestborden neer. ZIERIKZEE - Zondagavond om streeks zes uur is in Zierikzee een perso nenauto de haven 'ingegleden'. De eige naar van de auto had zijn voertuig ge parkeerd op de kade om even wat gar nalen te kopen. De auto raakte bekneld tussen de kademuur en de nieuwe drij vende jachtensteiger. (Zie pag. 2.) lijsttrekker Jan Terlouw vindt Btzijn partij 'vuile handen' heeft ge bakt door deel te nemen in het 'tus- nkabinet' CDA-D'66 en daardoor op files staat in de opiniepeilingen. De Hnocraten begonnen in het afgelo- 6n weekeinde hun verkiezingscam- agne. armoede a vooruitgang van de arme landen Bigtsterk af van de bereidheid en het iltiatief van de hulpverlenende lan- ®n. De vooruitzichten zjjn slecht, wal voor de ontwikkelingslanden in Afrika. De wereldbank verwacht dat l« derde wereld tot 1990 een zeer klei- ja economische groei zal doormaken. Ileuws uit Zeeland: 2 en 5. tornen- en buitenland: 3. en televisie: 6. 7, 8, 9, 11 en 12. WESTKAPELLE - Een Brits zeiljacht is in de nacht van vrijdag op zaterdag lek geslagen op de zeedijk bij Westkapelle De eigenaar had het jacht zelfgebouwd en daar vijfjaar over gedaanHet jacht werd onder zeer grote belangstelling met behulp van een hijskraan geborgen. aan de kop van de Perzische Golf dat fungeert als een groot overslagstation van ruwe olie, ligt 250 km ten zuidwesten van Abadan. Voor de Iraanse revolutie had het overslagstation op Kharg een capaciteit van 5 miljoen vaten olie per dag. In het voorjaar van 1982 exporteerde Iran vanaf Kharg per dag 2,2 miljoen vaten. Iran heeft niet direct gereageerd op de aankondiging van Hoessein, dat Kharg oorlogsgebied is. Het officiële persbureau Irna meldde, dat Iran munitie-opslag plaatsen en olie-installaties in Irak heeft bestookt om een Iraakse opmars te verhinderen. binnen trekken en postvatten bij de twee doorgangsposten waarlangs de Palestijnse strijders de stad zullen ver laten. Israël heeft van Frankrijk een be lofte gekregen dat als mocht blijken dat de Palestijnen niet weggaan, de Franse eenheid weer zal vertrekken. Aan een tiental VN-waamemers die zich al in de stad bevinden, zullen geen nieuwe VN-troepen worden toege voegd. Het Israëlische leger zal zich op enkele punten terugtrekken, onder an deren bij de hoofdweg Beiroet-Damas- cus waarlangs het overgrote deel van de Palestijnen Libanon zal moeten verla ten. In Jeruzalem toonde men zich gisteren zeer optimistisch over de kans van sla gen van het voorstel van Habib. De verwachting was dat nog deze week de overeenkomst in al zijn details kon worden gesloten. Na de rumoerige kabinetszitting van af gelopen donderdag heeft premier Begin gisteren zijn ministers opgeroepen het geruzie te staken. Begin weigerde in te gaan op de geruchten dat enkele minis ters het vertrek van de minister van de fensie Ariel Sharon hadden geëist. „Het is nu niet de tijd om een interne strijd te beginnen", aldus Begin. De uitkomst van de kabinetszitting, die was gewijd aan de voorstellen van de Amerikaanse bemiddelaar, wijst erop dat de verzoenende lijn gisteren in net kabinet de overhand had. Bij stortregens als gevolg van de ty foon Cecil zijn in Zuid-Korea zeker achttien mensen om het leven gekomen. Er worden 31 mensen vermist en onge veer 600 zijn dakloos geworden. Dit heeft de Zuidkoreaanse politie zondag bekendgemaakt. De 36-jarige Astrid Suurbeek is (opnieuw) tenniskampioene van Nederland geworden Nadat ze midden deze week met Nederlands sterkste speelster Marcella Mesker had afgerekend, versloeg ze in de finale Marianne van der Torre, ook één van de topspeelsters van ons land. Circa vijftien jaar geleden werd Asrid Suurbeek ook al kam pioene... De 'oudjes' deden het ook nog best in het A-tennistoemooi van Domburg Daar verloor de 41- jarige ex-Domburgse Rina van der Hage weliswaar de finale van Ada de Laive, maar ze versloeg wel Zeeuws kampioene Marjan Pie- tersz, ruim twintig jaar jonger. AZ '67 uit Alkmaar zag Jan Pe ters vertrekken, Kristen Nygaard, Ronald Spelbos, Johnny Metgod en tenslotte afgekopen week Kees Kist. De top van de ploeg, maar AZ is nog steeds een Nederlandse top club. Dat bleek zondag in de finale van het Amsterdam 707-voetbal- toemooi, waarin de Alkmaarders landskampioen Ajax versloegen. In een zeer spectaculaire strijd haalde Ajax een 3-0 achterstand geheel op, waarna AZ tenslotte via strafschoppen voor de derde maal het toernooi won. Van de Zeeuwse ploegen in het Stadhuistpemooi is organisator Middelburg het beste voor de dag gekomen, hoewel Amemuiden de finale bereikte. Middelburg, mét Hennie Wijs en Wim Dekker, speelde in de voorronde gelijk tegen de latere winnaar, hoofdklasser DHC uit Delft i en verloor via strafschoppen) en won in de verlie zersronde met 4-1 van de Rotterdamse zaterdag eerste klasser Zwart Wit '28. WARSCHAU (AFP/DPA/REUTER/UPI) - Het hoofd van de rooms-katholieke kerk in Polen, aartsbisschop Jozef Glemp, heeft zondag het recht op een eigen organisatie verdedigd voor de particuliere boeren. Hij noemde het vakverbond Solidariteit niet met name in zijn preek, waarin hij de autoriteiten opriep tot hervatting van de dialoog en tot de verwijdering van onzichtba re haat. Voor meer dan 120.000 gelovigen die als pelgrim naar Czestochowa waren geko men - velen van hen hadden de laatste anderhalve kilometer naar het klooster op de Jasna Gora op de knieën afgelegd - zei Glemp dat een hervatting van de dialoog tussen de autoriteiten en de sa menleving nodig is. om de haat uit te schakelen „die soms onzichtbaar lijkt maar wel degelijk bestaat als mensen him mond houden en de tanden knar sen". Hij sprak de hoop uit dat de verder gaande normalisering in het land (door generaal Jaruzelski als voorwaarde ge steld voor de geleidelijke afschaffing van de staat van beleg) een heroptreden van boeren-Solidariteit mogelijk zal maken. Volgens de aartsbisschop is „een eigen vakbond voor boeren nood zakelijk om hen als producenten te ver dedigen tegen de staatscoöperaties als kopers van hun waren". De katholieke kerk heeft zich bij monde van Glemps voorganger, wijlen kardinaal Stefan Wyszynski. sterk gemaakt voor het recht van de particuliere boeren, zich in een eigen bond te organiseren. Boeren- Solidariteit, dat naar eigen zeggen de meeste van de 3,5 miljoen particuliere boeren als lid had, is sinds de afkondi ging van de staat van beleg op 13 de cember vorig jaar verboden. Voorzitter Jan Kulaj, de „Lech Walesa van de boe ren" is vijf maanden geïnterneerd ge weest. Hij is echter vrijgelaten nadat hij tijdens een vraaggesprek voor de televi sie zijn steun had uitgesproken aan de autoriteiten. Na incidenten vrijdag in Gdansk, Wro claw, Nowa Huta (bij Krakow) en War schau was het zondag in deze steden rustig. De massamedia waarschuwden de bevolking ervoor, naar aanleiding van de tweede verjaardag van de sta kingen in Gdansk geen actie te onder- nmen. Volgens de officiële voorstelling van za ken hebben de oproepen van onder grond opererende voormannen van So lidariteit bij het volk nauwelijks weerklank gevonden. Het persbureau Met het voorlezen van de aanklacht is zaterdag in de Evin-gevangenis van Te heran het proces begonnen tegen de 47- jarige Iraanse oud-minister van buiten landse zaken Sadegh Ghotbzadeh. De aanklager beschuldigde Ghotbzadeh' voor de militaire rechtbank van het be ramen van een staatsgreep tegen de is lamitische republiek Ghotbzadeh zou een sabotage-organisatie hebben opge bouwd, financiële hulp uit het buiten land hebben gekregen en in verbinding hebben gestaan met contrarevolutio naire bewegingen PAP schatte het aantal Polen, dat vrij dag in de vier steden aan demonstraties en manifestaties heeft meegedaan, op hoogstend 5.000. Westerse persbureaus hadden vrijdag gemeld, dat alleen al in Gdansk vrijdag 10.000 mensen op de been waren gekomen. Naar aanleiding van de incidenten van vrijdag zouden 200 'bijzonder agressieve' personen gearresteerd zijn. De media maken melding van vier licht-gewonden. Volgens de Poolse ra dio werden in Nowa Huta zaterdag acht personen veroordeeld tot hoge geldstraffen. Een deelnemer aan de rel len in het industriebolwerk in het zuiden van het land kreeg drie maan den gevangenisstraf. Aartsbisschop Glemp LAUWERSOOG - De 73-jarigepoli ticus dr. Sicco L. Mansholt, vroeger onder meer minister van landbouio en voorzitter van de Europese com missie, is zondag vanuit de haven van Lauwersoog een ongeveer elf maanden durende tocht over de wereldzeeën begonnen. Omstreeks vijf uur zondagmiddag ging het 13 meter lange zeiljacht met Sicco Mansholt aan het roer de sluizen van Lauwersoog door, nagewuifd door zo'n veertig familieleden, vrienden en bekenden. De oud landbouwcommissaris van de EG maakt de tocht samen met drie be manningsleden: de arts Paul Ha- bets (26), die als scheepsarts zal fungeren, de geograaf Bert Muller (31en de 23-jarige rechtenstudent Witst Vollema. Laatstgenoemde twee zullen na een halfjaar worden afgelost door twee andere mannen. De tocht is niet bedoeld als een ech te reis om de wereld of als een race De bedoeling van Mansholt is zowel bekende als minder bekende gebie den aan te doen. De reis zal voeren via de Canarische en Kaap-Verdi- sche Eilanden naar Zuid-Amerika. Daar wü Mansholt het Amazonege bied bezoeken. Verder denkt hij Su riname aan te doen en een tocht over de Surinamerivier te maken met een korjaal. De eerste haven na Lauwersoog is het Engelse Wigth. Volgens Paul Habets zou het schip, de Atalante 2, daar woens dag of donderdag aan kunnen ko men.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1