Ja PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MASSAAL VERZET ÏPOOLSE STEDEN Israël moet zijn aanvallen staken Schoenen voor vliegtuigen Traangaswolken boven Warschau en Gdansk Honger in Beiroet ZWARE DRUK VANUIT DE VS HOGEROP I ajax-az Protest tegen de Muur Koel Wisselend bewolkt en enkele buien, maar in de middag meer zon. Middag- temperatuur ongeveer 19 graden. Ma tige noordwestenwind 25e jaargang no. 189 laterdag 14 augustus 1982 tamse bv sinds 1881 UW SANITAIR INSTALLATEUR Postbus 154 - 4460 AD Goes - Telefoon 01106-1740. lADRID (RTR) -De Amerikaanse vliegtuigfabrikant McDonnell Douglas zal voor erw 00 miljoen dollar aan Spaanse schoenen in de Verenigde Staten verkopen als aan nderdeel van de compensatie voor een Spaanse order van 84 gevechtsvliegtui- n pri en van het type F-18. Dit is vrijdag bekendgemaakt door de secretaris-generaal ir]c «r. de Spaanse vereniging van schoenfabrikanten, Rafael Calvo. Jdgens een woordvoerder van de leverancier van de schoenen, Ingenieria del Calzado. praat zijn onderneming op het ogenblik met de Amerikaanse Broion loe Company, over de manier waarop de verkoop in de VS moet plaatsvinden. 'm et de order voor de F-18's is in totaal drte miljard dollar <825 miljard gulden) )er« fmoeid. McDonnell had er bij/het afsluiten van het contract mee ingestemd een deel van de onderdelen voor de vliegtuigen in Spanje te produceren en te zullen helpen bij het bevorderen van de verkoop van Spaanse produkten in de VS. Schoenen vormen één van de belangrijkste exportprodukten van Spanje. De afgelopen jaren gaat het minder goed met de schoenenindustrie als gevolg van een forse stijging van de loonkosten en concurrentie van Italië. Spanje exporteerde in 1979 voor 48 miljard peseta I1.17 miljard guldenaan schoenen, meer dan het dubbele van het bedrag in 1974 In 1980 verminderde de waarde van de export echter tot 43 miljard peseta 11,05 miljard gulden). De uitvoer van schoenen naar de VS nam af van 76 miljoen paar m 1976 tot 27 miljoen paar in 1979. %ARSCH AU/GD ANSK (DPA - REUTER - AFP) - Traangas wolken hingen vrijdagavond boven de ^binnenstad van Gdansk. Ook op het Victoriaplein in Warschau en de Krakowse voorstad Nowa Huta werden beheerst door de penetrante geur van dit rellenbestrijdingsmiddel. Het verboden Poolse vakverbond Solidariteit is zijn dreigement nagekomen dat met demonstraties de tvyeede (verjaardag van de zomerstakingen in 1980, de arbeidersonlust in 1970 en het acht maanden van kracht zijn van de noodtoestand zou worden herdacht. in Gdansk kwam de politie in actie te- demonstranten met traangas en pant in 10.000 demonstranten die optrok- >n naar het regionale hoofdkwartier in de communistische partij (PVAP). In Warschau werden ongeveer tweedui zend mensen weggejaagd die zich had den verzameld rond het bloemenkruis fek lier herdenking van de vorig jaar overle den kardinaal Wyszynski. In Nowa Hu ta dreef de de politie zo'n tweeduizend kinderdagverblijven De bijdrage van ouders die hun kinde ren gedurende hele dagen In een kin derdagverblijf plaatsen moet flink om hoog. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft uitgerekend, dat een bijdrage van 45 gulden per maand vol doende is voor de kosten van voedsel en bewassing. PAGINA 7 landbouwgif De West-Zeeuws-Vlaamse natuurver- enlging 't Duumpje is beducht voor landbouwgif ln slootwater. De vereni ging verzoekt het waterschap Het Vrfje van Sluis het rechtstreeks ge bruik van oppervlaktewater uit sloten te verbieden. PAGINA 9 toerisme Burgemeester J L. D. van der Linde van Kortgene vraagt zich af of het pro vinciaal beleid ten aanzien van recrea tie en toerisme niet aangepast moet worden. Van der Linde zei vrijdag bij de opening van de visserijfeesten in Colljnsplaat, dat de groei van het aan tal vakantiegangers die in eigen land blijven beleidsveranderingen nodig maakt PAGINA 11 vandalisme Vijf werkloze onderwijzers gaan in Arnhem het vandalisme te lijf. In het kader van het banenplan van de over heid gaan zij een Jaar lang voorlichting geven op lagere en middelbare scho PAGINA 13 Alax en AZ'87 zullen het publiek in de finale van het Amsterdam-toernooi niet gemakkelijk tevreden kunnen stellen. Vrijdagavond werd de echte eindstrijd van het toemool al ge speeld. In een sprankelend duel ver joeg Ajax Tottenham Hotspur met 3- PAGINA 22 beeldende kunsten Het ministerie van crm wil de Rijksacademie voor Beeldende Kun sten drastisch inkrimpen. In totaal 8>u er volgens het plan van minister De Boer nog maar ruimte zijn voor zes tig studenten. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9 Binnen- en buitenland: 3 en 11 Financiën, economie: 10 Sport: 13 Zaterdagkrant: 15, 16. 17, 19 en 21 Radio en televisie: 22 en 23. serwagens uiteen. Of er gewonden zijn was vrijdagavond nog niet bekend. Wel werden verscheidene mensen gearres teerd. In beide steden wemelde het van dc politie. De ongeregeldheden in Gdansk begon nen na twee uur 's middags toen de och tendploeg van de Leninwerf het werk erop had zitten en by het monument voor de werf wilde komen. Dit was afge grendeld door eenheden van de specia le politie (Zomo) nadat arbeiders 's och tends kransen hadden gelegd. Toen de drie a vierduizend mensen niet bij het monument konden komen besloten ze op te trekken naar het partijkantoor. Dit kantoor, in 1970 tijdens de arbei dersopstand platgebrand, werd door eenheden van de Zomo krachtig be schermd. De stoet die door het oude centrum van de Hanzestad en langs het centraal station trok groeide aan tot ruim 10.000 mensen. Op 150 meter van het kantoor werd hij tot staan ge bracht met het waterkanon en lichtko- gels. De politie hanteerde de wapen stok en demonstranten rukten kinder hoofdjes uit het plaveisel om terug te gooien. De Vereniging Milieudefensie heeft de stuurgroep maatschappelijke dis cussie energiebeleid laten weten niet in te gaan op de uitnodiging om mee te werken aan een zitting, die zal plaats vinden op 9 september. De Vereniging Milieudefensie stelt al leen mee te willen doen aan de brede maatschappelijke discussie voorzover zij haar hele visie op het energiebeleid kwijt kan. Hierop trokken verschillende groepjes demonstranten de binnenstad in en wierpen barricades op. Tegen half zes leek het erop dat de Zomo de demon stranten ook uit de binnenstad had ver jaagd. De sfeer in de stad was vrijdagavond West-BERLIJN (AFP) - Een radio station in West-Berlijn heeft vrij dag, op de verjaardag van de bouw van de Berlijnse Muur, melding gemaakt van een protestbrief te gen de tweedeling van Berlijn. De brief zou afkomstig zijn van twee Oostduitse grenssoldaten van het 'regiment van 13 augustus' dat be last is met de bewaking van de muur. De twee Oostduilsers wijzen op het risico dat ze met de brieflopen. „Toch willen wij erop wijzen dat, ondanks de grootscheepse ideolo gische propaganda, niet alle solda ten en officieren staan achter alles wat de staat zegt te beschermen en te verdedigen. De muur is niet ac tueel meer. Doet er iets tegen". De schrijvers van de brief riepen op tot het uitzenden van liederen die tegen de muur gericht zijn. Het was vrijdag 21 jaar geleden dat de DDR besloot tot het bouwe nvan de muur. nog erg gespannen. In de hele stad pa trouilleerde de Zomo intensief. In Warschau kwam het na een uiterst gespannen dag om zeven uur tot een uitbarsting. Nadat de politie 's nachts opnieuw de bloemenkrans op het Vic toriaplein had verwijderd kwamen in woners van Warschau, zoals de laatste tijd gebruikelijk is, nieuwe bloemen leggen zodat het kruis tegen de avond meer dan tien meter lang was. Tussen de rode en witte bloemen lagen ook vlaggen van Solidariteit. Even voor achten had de politie ieder een verjaagd. Het Victoriaplein werd geheel afgesloten, maar in omgeving deden zich nog botsingen voor tussen politie en demonstranten. De ondergrondse leiding van Solidari teit had opgeroepen tot vreedzame protesten tegen de noodtoestand. De militaire leiding van het land had via de officiële media laten weten dergelij ke protesten niet te zullen tolereren. Ze dreigde dat dc voorgenomen intrek king van de noodtoestand, eind dit jaar, erdoor in gevaar zou komen. Een groep naakte en hongerige kinderen wacht in de openlucht op kleding en verzorging. De kinderen, oorspronkelijk honderd in getal, waren eerder ondergebracht in een bejaardentehuis. Ze werden daar weggehaald, nadat drie kinderen door de honger waren omgekomen. De kinderen zijn afkom stig uit het Palestijnse vluchtelingenkamp Sabra. (Van onze correspondent) JERUZALEM - De onderhandelingen tussen de Amerikaanse onderhandelaar Philip Habib en de Libanese regering over het vertrek van de PLO uit West- Beiroet, die donderdag waren opgeschort in verband met de onophoudelijke Israëlische aanvallen, zijn gisteren hervat Onder de indruk van de dreigende Amerikaanse houding de onderhandelingen af te breken als het vuren niet omid- dellijk gestaakt zou worden, is Israël nu afgestapt van zijn politiek van „militai re druk" om het vertrek van de Palestijnen tc bespoedigen. ZIERIKZEE - De steunstang van één van de hameipoorten van de Zierikzee- se ophaalbrug over de Nieuwe Haven heeft vrijdag een personenauto opge vangen die zonder deze 'vangrail' vrij wel zeker in de haven was beland. De op de stang balancerende auto trok veel belangstelling. In actie kwamen de rijkspolitie, brandweer, gemeente werken, havenpersoneel en een ber gingsbedrijf. Volgens de politie was het gebeuren het gevolg van een schrikreactie van de be stuurder van de auto. een overigens on gedeerd gebleven Rotterdammer Deze schampte in de Zuidhavenpoort een fietsende mevrouw die daarbij haar hand verwondde. Van de schrik trapte de man op het gaspedaal in plaats van op de rem. Hij botste tegen een muur, schoot de poort uit om tenslotte op de brug te eindigen in een vaste omarming met de stang van de hameipoort. De auto kan als verloren worden be schouwd. Behoudens wat schilderwerk bleef de eind 1980 nieuw gebouwde op haalbrug nagenoeg schadevrij. Habib is voornemens op korte termijn naar Israël te reizen om de laatste pro blemen uit de weg te ruimen. Volgens de Libanese premier Shafik Wazzan maken de voorstellen die Habib zal overbrengen een overeenkomst nu ze ker mogelijk. Israël houdt nog onver minderd vast aan de eis een lijst met de namen van alle Palestijnse strijders te krijgen. Zowel in Jeruzalem als in Beiroet toon de men zich gisteren optimistisch over de kans van slagen voor het evacuatie- plan van bemiddelaar Habib. President Reagan van de Verenigde Staten heeft vrijdag verklaard „redelijk optimis tisch'' te zijn over een oplossing van de crisis in Libanon. Een eerste groep Pa lestijnse strijders zal eind volgende week uit Beiroet per boot naar de Jor daanse havenplaats Akaba vertrekken. De Libanese staatsradio sprak over een begin van de evacuatie volgende week donderdag. Was er in Beiroet slechts hier en daar nog sprake van sporadisch vuren, in Oost-Libanon dreigt de situatie echter elk moment op te laaien. Gisteren kwam het daar opnieuw tot artillerie- duels tussen Synsche en Israëlische eenheden nabij de weg Beiroet-Damas- cus Zowel de Israëlische minister van defensie Ariel Sharon als de opperbe velhebber Rafael Etan hebben de afge lopen dagen meerdere malen verklaard dat niet alleen de Palestijnse strijders, maar ook de Syrische troepen uit Liba non moeten verdwijnen. Met zijn eigenzinnige gedrag in het Li banese conflict blijkt minister Sharon niet alleen de Amerikanen maar ook zijn collega's in het Israëlische kabinet tegen de haren te hebben ingestreken. Het Israëlische kabinet heeft besloten de bevoegdheden van Sharon te beper ken. De minister van defensie moet zich nu voor belangrijke militaire stappen eerst tot het kabinet wenden. Premier Begin was niet tevoren op de hoogte gesteld van de hevige lucht bombardementen die Israël donder dag op Beiroet had uitgevoerd. Enkele ministers hebben van Begin geëist Sharon van zijn taak te ontheffen als onderhandelaar in de besprekingen over de evacuatie van de Palestijnen. Hij zou bewust op een mislukking van de onderhandelingen aansturen. De kritiek van enkele ministers op Sharon was tevens tegen Begin gericht, die tot nu toe de minister van defensie de hand boven het hoofd had gehouden, terwijl het kabinet machteloos moest toekij ken hoe Sharon de ministerraad voor voldongen feiten plaatste. In die strijd speelt ook de vraag wie de opvolger van Begin wordt. De premier maakte deze week bekend er over twee jaar mee op te willen houden. Sharon De slijtageslag naar de stembus B ziet zichzelf als kandidaat voor het pre mierschap. De Nederlandse regering heeft vrijdag middag in een verklaring haar „zeer ernstige verontrusting" uitgesproken over recente hevige bombardementen en beschietingen door de Israëlische strijdkrachten van West-Beiroet. Minister Van Dijk voor ontwikkelings samenwerking heeft 570.000 gulden ter beschikking gesteld aan organisaties die zich bezig houden met hulpverle ning aan slachtoffers van het conflict in Libanon. Dit bedrag komt bij de ruim 1 miljoen gulden die de bewinds man vorige week beschikbaar stelde. Moeder Teresa in Beiroet ■et einde van de school vakanties brengt niet al leen weer de 'normale gang' in de vaderlandse samenleving gggjj maar meteen ook de verkie- zingen voor de tweede kamer (op 8 september) heel duidelijk in zicht. De oproepingskaarten vallen door de brievenbus. Afgelopen week zijn er in vakantiestemming al wat voorproefjes van een campagne voor de stembus ge weest. Prominenten op de kandidaten lijsten beginnen over de hoofden van de kiezers in een hogere versnelling met elkaar in debat te gaan. Resultaten van verkiezingsenquétes over vermoedelij ke posities van de partijen op dit mo ment rollen uit de computers. Kortom, het hele 'circus' komt -misschien wel ondanks zichzelf - op stoom. Toch zal de aanloop naar de stembus van begin vol gende maand bepaald anders zijn van karakter dan bij vorige gelegenheden. Voor een deel doordat er sprake is van zoiets als verkiezingsmoeheid. Zelfs op de campagnebureaus van de partijen beseft men dat driemaal in één kalen derjaar een beroep op de kiezer om het rode potlood maar weer ter hand te ne men. wel wat veel is. Bovendien is de bodem van de partijkassen inmiddels goed te zien, zodat het opgeklopte ge doe om de aandacht van de kiezer te trekken alleen al om die reden binnen strenge financiële grenzen moet wor den gehouden. En dan is er het jaargetij (met de gewenning aan een goede zo mer) dat ook al niet lokt om het publiek in zalen en sporthallen bijeen te bren gen voor de politieke boodschap. De al gemene verwachting is dat de campag ne 'kort, sober en heftig' zal worden. Oi die voorspelling uitkomt (en enig effect zal sorteren) wordt pas op 8 september duidelijk Wil het straks niet uitsluitend een verplicht nummer worden, dan zal het vooral aankomen op wat de nade rende verkiezingscampagne inhoude lijk voorstelt. Op het punt van de pro gramma's valt weinig nieuws te ver wachten. Vlak vóór de top van de zo mervakantie zijn ze op min of meer geïmproviseerde partijcongressen vastgesteld. In vrijwel alle gevallen ging het om bijgevijlde versies van de verkiezingsprogramma's waarmee de partijen de stembus in mei 1981 tege moet traden. Hoogstens is in de sociaal- economische paragrafen de afstand tussen het hoofd in de wolken en de voe ten in het water van de werkelijkheid kleiner geworden. Niets wijst erop dat in de campagne de discussies tussen de voormannen van de elkaar bekampen- de partijen niet opnieuw zal verzanden in een miljardendans van voorstellen tot bezuiniging (lees daarvoor door gaans: inkomensmatiging en lastenver zwaring) Bij de vier - tot nog toe - grote partijen zijn drie lijsttrekkers oude be kenden van de laatste jaren. Van Agt, Den Uyl en Terlouw zullen de kiezer moeten uitleggen waarom zij denken dat straks in een samenwerking tussen hun CDA, PvdA en D'66 dingen wel zijn te bereiken, die nog geen vier maanden terug aanleiding waren tot een breuk. En als dat uiteindelijk toch wat moei lijk valt zullen ze de kiezer toch op z'n minst moeten duidelijk maken welke regeringscombinatie in Nederland- compromissenland er in het andere ge val zal moeten optreden om zoveel mo gelijk van het eigen programma in da den om te zetten. WD-lijsttrekker Nij- pels is de debutant onder de lijsttrek kers. In de opiniepeilingen staan de li beralen ten opzichte van mei 1981 goed zichtbaar op winst. Nijpels is de enige die op weg naar de stembus energie uit- straalt. Verstrikt vooral in de eigen proble men gaan de politieke partijen de slijtageslag van de verkiezingen voor de tweede kamer in. Voor de PvdA is er de levensgrote vraag of er nog een keer re geringsverantwoordelijkheid inzit of dat de party voorjaren in de oppositie- banken terechtkomt. D'66 kampt met een tweespalt in eigen gelederen en het vooruitzicht van opnieuw een forse te rugval in de kiezersgunst Bij het CDA stak juist deze week het probleem van de 'loyalisten' weer de kop op. toege spitst als het is op de kwestie van de eventuele plaatsing van nieuwe NAVO- kemwapens En de WD Is er alles aan gelegen om de winst in regeringsverant- woordeüjkheid om te zetten en niet weer naar de zijlijn te worden gescho ven. De komende weken zullen duide- Ujk moeten maken of de campagne naar de stembus van 8 september ook nog toekomt aan het probleem waarop de zaken dit voorjaar zyn stukgelopen: dat van een beleid, gericht op econo misch herstel in Nederland met zijn enorm hoge werkloosheid en met de af brokkeling van de verzorgingsstaat De kiezer heeft er recht op te weten waar hy wat dat betreft met zyn of haar keus aan toe is. Er valt dus nog heel wat uit tc leggen. vdM BEIROET iL'PD-NobelprijswinnareszusterTeresa heeft vrijdag een bezoek aan West-Beiroet gebracht, hoewel de plaatselijke rooms-katholieke kerk het haar vanwege de onveiligheid had afgeraden. Moeder Teresa was in een door de oorlog geschonden tehuis voor geestehjk gehan dicapte kinderen en bood hun onderdak aan. Ze zei dat de kinderen vandaag zouden worden overgebracht naar een tehuis van haar congregatie van zusters van barmhartigheid in Oost-Beiroet. Zuster Teresa had haar bezoek aan West- Beiroet ook geheim gehouden om zich de pers van het lyf te houden. Sinds haar aankomst in Libanon, woensdag, als persooniyk ambassadeur van paus Johannes Paulus IL is zy door journalisten omstuwd geweest Moeder Teresa heeft in Bei roet verklaard dat zy waar mogeiyk de hulp zal bieden die van haar wordt ge vraagd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1