PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VOLGEND JAAR BOUW 105.000 WONINGEN Israël verdeeld na acties luchtmacht Overeenstemming Nypels - Van der Stee ZWARE BOMBARDEMENTEN Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? V-raad: stop beleg Beiroet Zonnige perioden Zonnige perioden en tot de avond droog. Middagtemperatuur omstreeks 21 graden. Tot vrij krachtig toenemen de zuidwestenwind. 225e jaargang no. 188 Vrijdag 13 augustus 1982 SNEEK (ANP) - Een plotseling opstekende storm, volgens sommigen een wind hoos, heeft donderdagmiddag op het Sneekermeer huis gehouden onder de deel nemers van de Sneekweek-zeilwedstrijden. Zeker honderd voornamelijk kleine zeilbootjes sloegen door hevige windvlagen om. Boten van de rijkspolitie te water, de provinciale waterstaat en van particulieren wisten de drenkelingen uit het water te vissen. Een groene speedboot met drie jongens werd enige tijd vermist, maar een vliegtuigje van de rijkspolitie kreeg het drietal donderdagavond op de Fluessen in het oog. Op dat moment waren er geen vermisten meer onder de watersporters. Volgens het KNMI in De Bilt kwam donderdagmiddag rond twee uur een 'intensie ve zware onweersbui' vanuit de Noordzee met name Noord-Holland binnen zetten, die zorgde onder meer boven Amstelveen, Amsterdam, IJmuiden en Den Helder voor hevige regenval. De onweersbui trok vervolgens via het IJsselmeer naar het oosten en bereikte Friesland. Daar moest de onweersbui uitgerekend zijn hoogte punt bereiken boven het Sneekermeer waar op dat moment zeilwedstrijden in het kader van de Sneekweek werden gehouden. Maar ook op andere plaatsen leverde het onweer, dat vaak vooraf werd g door een gitzwarte lucht, de nodige problemen op. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De ministers Van der Stee (financiën) en Ni jpels (volkshuisvesting) hebben overeen stemming bereikt over de bouw van 105.000 gesubsidieerde woningen volgend jaar. Een woord voerder van het ministerie van financiën heeft dit donderdag verklaard. Bovendien wil minister Nypels de verkoop van nieuwbouwwoningen gaan stimuleren door de duurdere premiewoningen ook binnen het bereik van mensen met lagere inkomens te brengen. Minister Nypels heeft over het aantal te bouwen woningen donderdag overeen stemming bereikt met minister Van der Stee (financiën). Het akkoord moet nog wel door de ministerraad worden goed gekeurd. Daarna moet de Tweede Ka mer nog de begroting goedkeuren. iDe overeenkomst tussen de bewindslie den betekent dat er 17.500 meer gesub sidieerde woningen gebouwd gaan wor den dan in de meerjarenraming van was voorzien. De gesubsidieerde sector bestaat onder meer uit de wo ningwetwoningen, de premiekoopwo ningen en de premiehuurwoningen. De vorige minister van volkshuisves- Splnnerij Nederland in Enschede zal bijna de helft van de duizend man per soneel ontslaan. De directie spreekt van een stagnatie van de afzet van meubel- en woningvelours, belangrij ke produkten van de spinnerij PAGINA 14 fonda overleden ting, Van Dam, zei voor zijn aftreden dat er in 1983 niet meer geld beschik baar zou zijn. Nypels heeft nu van Van der Stee aanzienlijk meer geld losge kregen dan zijn socialistische voor ganger. Kort voor de val van het tweede kabi net-Van Agt enkele maanden geleden maakte Van Dam bekend dat hij voor 1983 en daarna geld had voor hooguit 87.000 gesubsidieerde woningen per jaar. Een programma van 105.000 wo ningen in de sociale sector voor 1983 betekent overigens een vermindering met 10.000 ten opzichte van dit jaar. Van Dam wilde aanvankelijk dat er in 1982 120.000 woningen zouden worden gebouwd, waarvan 110.000 in de gesub sidieerde sector. De Tweede Kamer ver hoogde het aantal te bouwen gesubsi dieerde woningen met vijfduizend tot 115.000 woningen. Het bouwprogramma voor dit jaar be staat echter nog steeds in grote mate op papier. Vooral de verkoop van de duur dere premie-B woningen stagneert en het is maar de vraag of zonder maatre gelen deze woningen wel gebouwd zul len worden. Nypels wil nu de koopmarkt nieuw le ven inblazen door de ondergrens van de premie-B-sector te laten vervallen. Mo menteel kan een nieuwbouwhuis NEW YORK (UPI) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft donder dagavond unaniem opgeroepen tot de 'onmiddellijke opheffing' van de Israë lische belegering van West-Beiroet. De resolutie werd met 15 tegen 0 stem men aangenomen. Dit gebeurde nadat op Amerikaans verzoek de kritiek op Israël, die in de ontwerpresolutie was geformuleerd, enigszins was afgezwakt. De Amerikaanse vertegenwoordiger Chrales Lichenstein zei in de Ameri kaanse stemverklaring dat de Verenig de Staten 'vurig hoopten' dat het huidi ge bestand - het 1 le sinds het begin van de Israëlische invasie - stand zal hou den. „Laat de geweren blijvend totzwij gen worden gebracht", aldus Lichen stein. De Italiaanse socialistische partij die de wipfunctie in de Italiaanse politiek inneemt, heeft donderdag een uitnodi ging afgeslagen om de coalitie van vijf partijen onder de republikein Giovanni Spadolini te herstellen die vorige week ten val kwam. slechts voor een premie-B in aanmer king komen als de stichtingskosten bo ven de 142.000 gulden liggen. Daarmee is het huis vaak voor de kopers te duur. Volgens het plan van Nypels zullen ook goedkopere huizen voortaan in aan merking komen voor een rijkssubsidie. De premie-A-woningen, waarvan de premies aan het inkomen zijn gerela teerd, blijft onveranderd. De vraag on der welke regeling een nieuwbouwhuis valt, zal afhangen van de hoeveelheid premie-A woningen die een gemeente mag bouwen. Is het contingent op dan wordt een onder subsidie gebouwd huis automatisch een premie-B woning. Volgende week zal minister Nypels met de beleidsmaatregelen naar bui ten komen. Dan zal ook pas bekend worden hoe hoog de kooppremies zul len worden. Beiroet - weer - in de vlammen. De Amerikaanse filmacteur Henry Fonda is donderdae od 77-jariKe leef tijd overleden. Fonda kreeg nog dit jaar een Oscar voor zijn rol in de film 'On golden Pond'. FALMOUTH, ENGELAND (ANP) - De in Ierland geboren Tom McClean is er als eerste in geslaagd de Atlantische oceaan over te steken in een boot van nog geen drie meter lengte. Hij bezegel de het record toen hij met zijn jachtje 'Giltspur' donderdag de Zuidwest-En gelse haven Falmouth binnenvoer. De 39-jarige ex-officier in de Britse mo biele ebrigade 'Special Air Service' (SAS) vierde het succes van zijn 51- daagse reis met champagne en een warm bad. Het zorgwekkendste ogenblik van de reis was volgens McClean toen midden op de Atlantische oceaan een tanker op hem afkwam om te kijken of hij hulp nodig had en zijn bootje tegen de romp werd gezogen. Voor de Ierse kust over viel hem een storm die Giltspur tot een speelbal van acht meter hoge golven maakte. McClean heeft met Giltspur een record verbeterd dat in handen was van de Amerikaan Gerry Speiss, die in een jachtje voer dat 15 cm langer was. Proef Pershing mislukte door brandstoflek WASHINGTON (AFP) - De eerste proeflancering van een Ameri kaanse Pershing-2 raket op 22 juli is mislukt doordat brandstof kon ontsnappen uit het aandrijfsys teem van de eerste trap. De brandstof kon volgens de ver klaring ontsnappen door het niet goed functioneren van een koppe ling. De Pershing-2 die op 22 juli vanaf Cape Canaveral werd gelan ceerd moest al na enkele seconden door het controlecentrum tot ont ploffing worden gebracht. De Verenigde Staten willen vanaf december 1983 108 Pershing-2 ra ketten en 464 kruisraketten plaat sen op Europees grondgebied. (Van onze correspondente) JERUZALEM - Het elfde staakt-het-vuren-bestand is gisteren, donderdag om vijf uur afgekondigd nadat de Israëlische lucht macht tien uur lang West-Beiroet had gebombardeerd. In Bei roet dreigde de Libanese minister-president Shafik el Wazan elke vorm van onderhandeling te staken als Israël zou doorgaan met de vernietiging van Beiroet. De bombardementen werden de ergste van de afgelopen dagen genoemd. Het aantal slachtof fers wordt op 200 geschat. stijl Het Stedelijk Museum in Amsterdam en het Kröller-Müller Museum op de Hoge Veluwe pakken breed uit: De Stijl op maat. PAGINA 17 noordzeeoUe Dit het Helm- en Helderveld, veertig kilometer ten westen van Den Helder zal binnen drie maanden de eerste Ne derlandse NoordzeeoUe worden ge wonnen. De olie zal door een pijplei ding naar Amsterdam worden getrans porteerd. Nieuws uit Zeeland: 2, 5 en 7 Binnen- en buitenland: 3 en 11 Opinie en achtergrond: 4 Sport: 13 Radio en televisie: 14 Kunst en cultuur: 15 Varia: 16 Financiën, economie: 17 In West-Beiroet rukte Israël bovendien een honderd meter verder op nabij de paardenrenbaan en ten noorden van de stad werden Israëlische troepencon centraties gesignaleerd. Deze laatste zijn bedoeld als Israëlische versterkin gen tegen de nabijgelegen Syrische een heden. De Amerikaanse president Ronald Reagan waarschuwde gisteren tot tweemaal toe premier Begin per tele foon dat het voortzetten van de bom bardementen de politieke besprekin gen ernstig ondermijnen juist nu er vorderingen zijn geboekt. Tijdens een speciale kabinetszitting in Jeruzalem werd bovendien een Ameri kaanse boodschap ontvangen dat, ten zij de bombardementen onmiddellijk zouden worden gestaakt, de Ameri kaanse bemiddelaar Philip Habib de onderhandelingen zou afbreken en de Amerikanen niet langer bereid zouden zijn te bemiddelen. Uitbarstingen In de kabinetszitting kwam het tot ern stige uitbarstingen en luidruchtige woordenwisselingen tussen de minis ters, waarbij vooral de minister van defensie Ariel Sharon het mikpunt was. Sharon zou te veel in zijn eentje zijn gang gaan zonder de regeringsbe sluiten op te volgen. Enkele ministers eisten dat de minister van defensie eerst toestemming van het kabinet moest vragen alvorens de luchtmacht in te zetten. Na afloop van de kabinetszitting heeft premier Begin de Amerikaanse presi- Premier Begin gisteren aan het woord in het Israëlische parlement. dent, opnieuw gebeld om hem het Israë lische besluit over het bestand mee te delen. Israël blijft echter eisen dat dit bestand niet door de Paiestijnen ge schonden mag worden. In dat geval zal Israël het vuur weer openen. In de vroege ochtenduren was ook het Israëlische parlement op verzoek van de oppositie in een buitengewone zit ting bijeengekomen. Namens de Arbei derspartij eiste partijsecretaris Haim Bar Lev een staken van de bombarde menten die volgens hem alleen maar Israëls positie in de wereld schade toe brengen en ook intern onaanvaard baar zijn. Een vooraanstaande PLO-fünctionaris verklaarde dat de jongste aanvallen van Israël op de Libanese hoofdstad de kansen op een politiek regeling hebben verkleind. Bassam Abu Sharif, die lid is van het politburo van het radicale volksfront voor de bevrijding van Pale stina. zei dat de PLO echter haar toe zegging gestand zal doen, dat ze Beiroet zal verlaten. Na weken van felle kritiek op de vredes missie van de Amerikaanse afgezant Philip Habib lijkt de Sowjet-Unie, zij het niet van harte, de in de maak zijnde oplossing van de Libanese crisis te wil len accepteren. Maar het Kremlin blijft er, naar diplomaten in Moskou veron derstellen, bang voor dat een regeling waarbij de Verenigde Staten en de PLO zijn betrokken de bijzondere, ofschoon moeilijke, relatie aantast van Moskou met de bevrijdingsorganisatie. De politieke onderhandelingen over de evacuatie van de Paiestijnen uit West- Beiroet zullen vandaag, vrijdag, op nieuw hervat worden. Israël heeft een lijst met namen van alle Palestijnse strijders geëist en blijft ook vasthou den aan de eis dat pas nadat het meren deel van de Palestijnse strijders uit Beiroet is vertrokken, de internationa le troepenmacht in West-Beroet post mag vatten. Habib zal vandaag deze punten met de Libanese regering be spreken en daarna waarschijnlijk op nieuw naar Jeruzalem afreizen. Op weg naar een Libanon-akkoord vtli/ yn deze dagen tussen hoop WW Xen vrees over de afloop van het bloedige conflict in Liba- tgjggü non liggen de uitersten soms ggaJ maar een half uur of enkele kilometers van elkaar. Het ene ogenblik is er optimisme over de mogelijkheid van een akkoord tussen de strijdende partijen. Even later lijkt een overeenkomst als gevolg van plot selinge nieuwe strubbelingen, argwaan en onzekerheid verder weg dan ooit. Rondom deze moeizame pogingen om in gesprek en tot afspraken te komen golft in Beiroet het oorlogsgeweld op en neer. Soms zwijgen vuurmonden voor korte tijd, maar dan plotseling breekt de hel weer los en pogen de Israëli's te gen zware tegenstand van PLO-strij- ders in enkele straten en pleinen terrein te winnen naar de binnenstad van deze kapotgeschoten metropool. Gisteren was het weer zo'n dag van verwarring en tegenstrijdigheden, een dag waarop het lijkt dat het eind van deze wrede oorlog in zicht is, maar waarop even zo snel bitter pessimisme de kop opsteekt of er ooit ook maar een begin van een werkelijke regeling te bereiken valt. De oorlog in Libanon is de oorlog die de wereld van uur tot uur kan volgen als toeschouwer. Ze speelt zich in al haar gruwelijkheid af in bij wijze van spre ken een directe uitzending. En dat maakt voor wie zin en uitwerking van één enkele oorlogsdag daar in het Mid den-Oosten aan zich laat voorbijtrek ken alles tegelijk glashelder en vol strekt onoverzichtelijk. Wat dan blijft zijn de vragen naar het waarom en het waartoe? Militair heeft het Israëlische kabinet onder aanvoering van het duo Be gin/Sharon met het harde beleg van Beiroet tegenover de PLO-strijders (in Jeruzalem uitsluitend met de term 'ter roristen' aangeduid) een resultaat be reikt dat bijna 35 jaar van pogingen met andere middelen niet hebben gebracht. Murw gebombardeerd en beschoten heeft Yasser Arafat te kennen gegeven dat hij zijn troepen uit Beiroet wil eva cueren. Politieke druk en onverstoor bare bemiddeling van de naar buiten zwijgzame Amerikaanse diplomaat Ha bib hebben bovendien opgeleverd dat de Arabische wereld het per saldo niet langer heeft kunnen volhouden dat zij geen boodschap heeft aan het lot van de Paiestijnen en him militante voorhoede PLO. Negen landen hebben zich inmid dels officieel bereid verklaard elk een deel van de ongeveer 9000 PLO-strij- ders op te nemen. Gesterkt door het succes van de op handen zijnde aftocht van de PLO uit Beiroet is er Israel alles aan gelegen om in het 'in principe aan vaarde' akkoord punten en komma's zodanig scherp te zetten dat bij het ver trek van de PLO maximale zekerheid is binnengehaald. Gisteren ging dat ge paard met beschietingen en bombarde menten die de langdurigste van de laat ste weken waren. Uit protest tegen dat offer van opnieuw honderden doden en veel nieuw puin in Beiroet staakten de Libanese onderhandelaars het overleg. Een nieuw bestand - het zoveelste - is mogelijk het intermezzo naar de laatste bladzijde van een akkoord. Een akkoord met hoeveel waarde voor de toekomst? Dat is de grote, open vraag. Hetzal Israël voorlopig eni ge rust geven, - de 'vrede in Galilea', waarvoor de bliksemactie richting Bei roet nu ongeveer twee maanden gele den is ondernomen. Maar de oplossing van het Palestijnse vraagstuk komt geen centimeter dichterbij wanneer het akkoord blijft bij zwijgende kanonnen in Beiroet en het vertrek van de PLO uit deze stad. Het zou te wensen zijn dat deze schok in Libanon eindelijk het be sef loswrikt dat een gesprek over een algehele regeling van de Palestijnse kwestie niet meer kan uitblijven. Bij on derhandelingen kan men in dat geval niet om Arafat heen, die de laatste jaren meer en meer wordt beschouwd als de officiële leider en vertegenwoordiger van het Palestijnse volk. Maar voor Is raël blijft dezelfde Arafat de terrorist,, wiens enige bedoeling is het volk van Israël in zee te drijven. Toch heeft deze oorlog in Beiroet óók geleerd dat in Is raël zelf grote vragen zijn gerezen. De berichten van het front gaan - bij de toon van het succes - vergezeld van het ongemakkelijke gevoel bij velen of hier mee wel echt een probleem wordt opge lost. Daarom zal het vervolg van wat nu op korte termijn mogelijk wordt over eengekomen moeten zijn een poging om te voorkomen dat de Paiestijnen (en vooral de PLO) worden geïsoleerd èn een poging om te voorkomen dat Israël zichzelf isoleert. vdM ROTTERDAM (ANP) - De oliemaatschappij Esso zal de prijs van diesel aan de benzinepompen met ingang van vandaag met 2,8 cent per liter verhogen. BP verhoogt de dieselprijs met ingang van 16 augustus met 3 cent. Een liter gaat dan aan de pompen van Esso en BP 1,18 gulden kosten, De prijzen van benzine en Ipg blijven ongewijzigd. De verhoging is een gevolg van de gestegen noteringen op de vrije oliemarkt en de sterk gestegen dollarkoers. Een woordvoerder van Shell zei donderdagmorgen dat prijsverandering van de dieselolie bij deze maatschappij nog wel enige dagen op zich zou kunnen laten wachten. De noteringen van de gasolie op de vrije oliemarkt in Rotterdam zijn de afgelopen weken onder druk van de stijgende dollar fors omhoog gegaan. Eind juli werd daar voor een ton gasolie 274 dollar betaald, op dit moment is dat 285 dollar. Esso was eind 1981 de eerste oliemaatschappij in ons land die forse kortingen gaf aan de pompen. De andere oliemaatschappijen volgden daarop in een 'prijzenoor log'. „De automobilist ondervindt geen enkel voordeel van het vrijlaten van de benzi neprijs. Minister Terlouw heeft misgegokt met de veronderstelling, dat de concur rentie de benzineprijs omlaag zou halen". Konsumenten Kontakt en industrie bond FNV zeggen dit naar aanleiding van hun tweede 'momentopname' bij onge veer driehonderd benzinestations. De eerste momentopname van beide organisaties was eind vorige maand. De benzineprijs werd 1 augustus 'losgelaten'. „De oliemaatschappijen houden het benzineprijsvoordeel in eigen zak", aldus Konsumenten Kontakt en industriebond. Volgens hen had de prijs van superben- zine als gevolg van de ontwikkelingen op de wereldmarkt 0.5 cent per liter in prijs moeten dalen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1