PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT jBijna 100.000 banen Verloren door chips Ook Israël voorziet nu snel vertrek Palestijnen Tempels ontdekt onder Inka-stad Amerikaan doodt 22 vrouwen VUURZEE Snuffelt U ook al kissen de Kleintjes? Utrecht vraagt hulp aan de koningin «SER: IN DE PERIODE TOT 1990 Doodstraf voltrokken vandaag HABIB WERKT LAATSTE DETAILS UIT ECN mag kernafval in zee storten KEES GING NIET KEES GAAT WEL «25e jaargang no. 187 donderdag 12 augustus 1982 Zonnig Zonnig en tot de avond droog. Middag- temperatuur ongeveer 27 graden. Vrij krachtige zuidenwind. ITRECHT (ANP) - Burgemeester en wethouders van utrecnt neDDen oningin Beatrix gewend om aandacht te vragen voor de grote nood waarin de l»d verkeert. Het college vraagt de koningin haar invloed aan te wenden om een le -Jpl°ssin& te vinden voor de 'bijna onoplosbare* problemen van de stad. !d! n het rekest aan de koningin stelt het Utrechtse college, dat van decentralisatie an bevoegdheden aan de gemeenten nog 'niets wezenlijks' is terechtgekomen. B. j Dw. betogen dat nieuwe wettelijke bevoegdheden voor de gemeenten nodig zijn r p het gebied van stadsvernieuwing, specifiek welzijn, burgerrechten voor min- oti lerheden en effectieve bestrijding van de drugsproblematiek en van de verkeers- Ijnjjverlast. Binnen zekere kaders moet ruimte komen voor een eigen stedelijk beleid. Voor dat beleid is een ingrijpende herschikking van de financiële middelen vereist, aldus het college. De huidige koppeling van uitkeringen aan gemeenten uit het gemeen tefonds aan het inwonertal moet volgens het college op de helling, omdat het inwonertal van alle grote gemeenten voortdurend terugloopt. Voor de bevolking van Utrecht is de grens bereikt van wat aan lasten kan worden opgebracht, schrijven b. en w. Het Utrechts college motiveert de nogal ongebruikelijke procedure van een rekest aan de koningin met het argument dat Utrecht er. in vergelijking met andere grote gemeenten, slechter aan toe is. Voor dit jaar heeft de stad Utrecht een tekort van dertig miljoen gulden. De financiële reserves zijn uitgeput. M. (Van onze redactie economiet al§EN HAAG - Tot 1990 zal de verdergaande invoering van micro-elektronica, oftewel 'chips', in jnsland leiden tot een verlies aan arbeidsplaatsen van bijna 100.000. De automatisering zal echter ;td «n overwegend positieve invloed hebben op de kwaliteit van het werk, vooral op de arbeidsom- m itandigheden en de inhoud van de functies. Dit verwacht de Raad voor de Arbeidsmarkt, een iaa; ommissie van de Sociaal-Economische Raad (SER), ten foensdag werden de resultaten be- plaatsen verwacht en in de industrie en ambachtelijke beroepen van 27.000. De meeste banen verdwijnen in de admini stratieve sector, in andere (nieuwe) groepen neemt de werkgelegenheid per saldo toe. De verspreiding van de 'chip' doet de kans op het vinden van een baan stijgen voor part-timers en hoger opgeleiden. Maar ook de arbeidsmarktpositie voor gehandicapten en jongeren wordt gun stiger. Verslechtering wordt verwacht voor ouderen, buitenlandse werkne mers en vrouwen. Economisch gezien zijn vermindering van produktiekosten en verbetering van de concurrentiepositie de belang rijkste prikkels om 'chips' in te voeren. s üfcendgemaakt van een onderzoek naar iut |e gevolgen van de verdergaande auto- pel I natisering voor werkgelegenheid en ar- itra Kidsmarkt. Aanleiding tot dit SER-on- ocfas lerzoek was de adviesaanvraag van :t c maart 1981, afkomstig van de toenmali- ;e minister van sociale zaken, Albeda. ach Bij dienstverlening en overheid wordt pst een verlies van ongeveer 64.000 arbeids- Daarna volgen technische factoren, zo als kwaliteitsverbetering. De mense lijke factor wordt gezien als de belang rijkste remmende factor. Onvoldoende kennis van de mogelijkheden staat hierbij voorop. grootste daling (3,6 procent) bij het win kelpersoneel voorzien. Kleinere bedrijven zullen verhou dingsgewijs de meeste mogelijkheden krijgen door de micro-elektronica, om dat hun levenskansen door goedkope re technieken stijgen. De onderzoekers delen niet de vrees uit de vakbeweging dat de 'chips' de democratische be sluitvorming in ondernemingen zullen belemmeren. RICHMOND(DPA/RTR)-De voor malige politïe-agent Frank Coppo la is dinsdagavond laat op de elek trische stoel terechtgesteld in de gevangenis van Richmond in de Amerikaanse staat Virginia in het bijzijn van zes burger-getuigen. Dit heeft een woordvoerder van de gevangenis bevestigd. Coppola's executie was dinsdag eerder voor onbepaalde tijd uitge steld. maar het hooggerechtshof verklaarde met vijf tegen twee stemmen het besluit van de rechter nietig Deze was tot uitstel overge gaan met het argument dat er nog een procedure aanhangig was over de vraag of de herinvoering van de doodstraf in Virginia wettig was. Activisten tegen de doodstraf had den zich fel gekeerd tegen de execu tie van Coppola, die zelf wilde dat het vonnis werd voltrokken. De 38- jarige oud-politieman had steeds verklaard onschuldig te zijn aan de hem ten laste gelegde roofmoord op een vrouw. Maar zijn tweede vrouw en de echtgenoot van de ver moorde vrouw getuigden dat hij schuldig was. Coppola wilde met zijn dood een einde maken aan een 'ondraaglijke toestand' voor zijn familie. Zijn moeder, eerste vrouw, broer en twee zonen steunden Coppola in zijn verzoek tot voltrekking van het vonnis. Hij bracht vier jaar door in de dodencel in Richmond. Frank Coppola is de vijfde Ameri kaan die werd geëxecuteerd sinds het hooggerechtshof in 1976 be sloot dat de doodstraf niet on grondwettig was. zuiveringsheffing Waterschapsvoorzitter De Jager vindt datde stijging van de zuiveringsheffin gen vertraagd moet worden. Er Is een groeiende weerstand tegen de voort durend stijgende heffingen. wao De Sociale Verzekeringsraad vindt dat er onder de wao-ers veel mensen z(jn die nog arbeid kunnen verrichten. In de laatste tien jaar hebben veel minder mensen dan werd verwacht de wao weer verlaten. bocht van bath Uit antwoorden van minister Zeeval- tang op vragen naar aanleiding van het structuurschema waterwegen blijkt, dat de afsnijding van de Bocht van Bath mogelijk niet nodig zal zijn Het ls niet onwaarschijnlijk dat een verdere verdieping van de vaargeul in de Westerschelde voor Nederland en België aanvaardbaar zou zijn. pvda-vvd Het ls vrijwel uitgesloten dat de Partij van de Arbeid en de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie binnenkort sa men in één kabinet zullen zitten Dit schrijft de voorzitter van de WD-frac- tie in de eerste kamer, Zoutendijk, in het blad Liberaal Reveil. theaterseizoen De directies van de Nederlandse schouwburgen en concertgebouwen voorzien een zeer slecht theatersei zoen. Vooral sectoren als jeugdtheater, cabaret, kleinkunst, symfonische mu- aek en mime komen in het gedrang. Gedwongen door bezuinigingen vlucht men in risicoloze produkties guspijp Gemeenschap heeft woensdag in scherpe bewoordingen de Amerikaanse sancties veroordeeld, die gericht zijn tegen de aanleg van een gasleiding uit de SowjebUnle naar West-Europa. De levering van het gas ult8iberiè zal waarschijnlijk niet wor den vertraagd, aldus de EG. Nieuws uit Zeeland: 2, 5 en 7 Binnen- en buitenland: 3 en 9 Sport: 10 en 11 Radio en televisie: 13 Financiën, economie: 15. HOUSTON (DPA) - De 28-jarige auto monteur Eugene Watts heeft volgens de politie in Houston tot dusver 22 moorden op vrouwen in de Ameri kaanse staten Texas en Michigan en in Canada bekend. De politie zit met nog 18 onopgeloste moorden waarvoor Watts verantwoor delijk zou kunnen blijken te zijn. Ge- rechtsgeneeskundige psychiaters noe men Watts een geestelijk gestoord man die vrouwen haat. In de afgelopen da gen heeft hij in Houston de politie ge leid naar twee graven van slachtoffers. In deze stad heeft hij in totaal negen vrouwen vermoord. Een rem is ook de weerstand in bedrij ven tegen organisatorische veranderin gen, maar ook het ontbreken van des kundigheid bij het personeel wordt als een probleem gezien. 'Chips' zullen tot 1990 in de landbouw en visserij de werk gelegenheid met ongeveer 1,3 procent kunnen doen dalen. Groei van de werk gelegenheid wordt vooral verwacht in nieuwe beroepen, zoals die van sys teemanalisten en programmeurs: een stijging van 5 procent in de komende drie jaar Wat de industrie betreft zal zich het grootste banenverlies voordoen in de voedings- en genotmiddelenindustrie (7800), de metaal (5600), de aardolie en chemische industrie (4300) em de grafi sche industrie (3200). Vanwege compen serende effecten is de daling het minst in de elektronische industrie, voor de bouwnijverheid heeft de 'chip' op zich nauwelijks gevolgen. Bij de commerciële dienstverlening en de (semi)-overheid zullen zich de groot ste wijzigingen in de werkgelgenheid waarschijnlijk voordoen in het bank en verzekeringswezen. Daar wordt een daling met ruim 5 procent (9000 ar beidsplaatsen) verwacht. Voor de groot- en detailhandel is het percenta ge wat geringer, 3,9 procent, maar het gaat dan om 30.000 banen totaal. Wat beroepsgroepen betreft, men ver wacht het grootste banenverlies in de administratieve sfeer" boekhouders-ad ministrateurs ongeveer 6 procent, se cretarissen ruim 4 procent, typistes bij na 6 procent. Voor de industrie wordt alleen bij elektromonteurs een kleine toeneming (1.6 procent) verwacht. In de commerciële beroepsgroepen wordt de (Van onze correspondente) JERUZALEM - De besprekingen tussen de Amerikaanse bemiddelaar Philip Habib en de Israëli sche leiders in Jeruzalem werden ook woensdag voortgezet nadat dinsdag - volgens beide kanten - vooruitgang is geboekt. Na vier uur van overleg vertrok Habib gisteravond naar Beiroet om daar van de Libanese regering opheldering over enkele punten te krijgen. Regeringswoordvoer ders in Jeruzalem toonden zich optimistisch over de afloop van de besprekingen. Premier Begin verklaarde zelfs dat het akkoord wellicht al volgende week in praktijk gebracht zou kunnen worden. Op belangrijke punten zijn nog me ningsverschillen tussen Israël en Ha- bib. Israël weigert toestemming te ge ven om waarnemers van de Verenigde Naties toezicht te laten houden op de evacuatie van de Palestijnen en is al leen bereid de internationale troepen macht toegang tot WestrBeiroet te ver schaffen nadat het merendeel van de Palestijnen de stad heeft verlaten. Volgens waarnemers is het laatste punt op te lossen door in eerste instantie een Libanese eenheid in West-Beiroet te stationeren en daarna pas de Franse, Italiaansen en Amerikaanse troepen binnen te laten trekken. Een Franse eenheid staat al klaar in Cyprus en de DOESBURG - Een omvangrijke branu heeft woensdag hout groothandel Aalbers in het Gelderse Doesburg vrij wel volledig in de as gelegd. Door de grote droogte en de wind veranderde het bedrijfsterrein waarop een grote hoeveelheid hout was opgeslagen, in korte tijd in een loeiende vuurzee. De brand sloeg over naar een nabij gelegen transportonderneming. Ook daar is volgens een politiewoordvoerder grote schade aangericht De totale schade loopt volgens eerste schattingen van de politie en brandweer m de miljoenen guldens Volgens de Does- burgse politie is de brand ontstaan in een container met afvalhout. eerste Amerikaanse helikopters zijn in middels in Jouniah, 15 kilometer ten noorden van Beiroet, geland. Nadat Syrië heeft verklaard toch be reid te zijn Palestijnen op te nemen, is de Israëlische eis tot een lijst van de landen van bestemming geen pro- DEN HAAG (ANP) - Het Energie Cen trum Nederland (ECN) in Petten hoeft niet te wachten met het storten van een partij radioactief afval in zee tot dat een beroepsprocedure bij de Raad van State is afgehandeld. De waarnemend voorzitter van de afde ling geschillen van bestuur, J. Mi den, heeft woensdag een verzoek tot schorsing van de stortingsvergunning algewezen. Het schorsmgsverzoek was ingediend door de Vereniging Milieude fensie en het Energie Komitee in Den Helder. Deze organisaties hebben bezwaar te gen de storting, omdat ECN behalve de normale" containers radioactief afval uit België. Zwitserland en Nederland begin september ook 1.500 ton afval af komstig van het KEMA-terrein in Am- hem op de bodem van de Atlantische Oceaan wil dumpen. Dit afval is vol gens milieudefensie onvoldoende on derzocht op radio-activiteit. bleem meer. Behalve Syrië worden in dit verband ook Jordanië, Soedan, Tu nesië, Irak en Noord- en Zuid-Jemen genoemd. Alleen Egypte blijft nog wei geren mee te doen, als is het niet uitge sloten dat ook dit land uiteindelijk toe zal stemmen een deel van de Palestijn se strijders onderdak te verlenen. Ondanks deze vorderingen op het poli tieke vlak ging Israël onverminderd door met de bombardementen op Bei roet. Israël stelt zich op het standpunt dat dankzij de militaire druk de Pale stijnse strijders nu bereid zijn te ver trekken en dat het voortzetten van de militaire strijd er ook nu toe zal leiden dat de Palestijnen aan de laatste Israë lische eisen zullen toegeven. Wat men zich in Washington echter afvraagt is of een evacueringsakkoord dat Yasser Arafat, leider van de Fatach-vleugel van de PLO, aanvaardt als verplich tend, geaccepteerd zal worden door an dere groeperingen binnen de PLO De bombardementen waren volgens Is raëlische bronnen onder meer gericht tegen de Syrische eenheden. Behalve de naar schatting 9000 Palestijnse strij ders, zitten er namelijk nog ongeveer 3000 Syrische soldaten in Beiroet. Is raël eist ook hun vertrek, maar Syrië is tot nu toe niet op die eis ingegaan. Het toenemend aantal incidenten in Oost-Libanon, waar Syrië in de Bekaa- vallei zijn troepen gestationeerd heeft, is naar alle waarschijnlijkheid deel van deze Syrisch-Israëlische oorlog. Volgens Israël zouden de Syrièrs daar de afgelopen dagen versterkingen aan brengen. Hoewel het er lang naar heeft uitge zien. dat Kees Kist bij de Alkmaarse eredivisievoetbalclub AZ '67 zou moe ten blijven, is woensdag de transactie van de Nederlandse topschutter met de Franse club Paris Saint Germain op de laatste dag van de transferperiode in Frankrijk toch doorgegaan. Dinsdagavond leek de transfer van Kist geregeld, maar er ontstonden woens dagmorgen toch nog problemen. Ver schillende berichten, waarrn het ver trek van Kist bij AZ werd tegengespro ken dan wel werd bevestigd, zorgden voor grote verwarring. De moeilijkheden werden met name veroorzaakt door de invulling van de transfer. Over de hoogte (anderhalf mil joen) waren AZ en de Parijse club het eens, maar de technische uitwerking van de overeenkomst, alsmede enkele communicatiestoornissen over toezeg gingen van Franse zijde aan Kist waren er de oorzaak van. dat de transfer min der snel beklonken was dan waarop ge rekend werd. Kist tekende een 3-jarig contract bij Pa ris Saint Germain. Het is de bedoeling, dat hij tegen Monaco a.s. dinsdag mee speelt (Zie pagina 111 LIMA (AFP) - Onder de ruines van de Inca-stad Machu-Picchu in midden-Peru zijn verscheidene tempels ontdekt die via de galerijen met elkaar verbonden waren. Dit heeft de archeoloog Judino Zapata, die de opgravingen leidt, in Lima bekendgemaakt. Machu-Picchu dat al in de tijd voor de Inca's een belangrijk centrum was van het Tambo-rijk, nam na de verovering van de Spanjaarden van Cuzco grotendeels de rol van deze plaats als religieus en bestuurscentrum over. Omstreeks 1570 werd de stad verlaten en pas in 1911 door de Amerikaanse oudheidkundige Hiram Bingham opnieuw ontdekt. De nieuwe vondst werd ge daan bij de oude militaire wijk van Machu-Picchu. De tempels staan op het ogenblik onder water. In de galerijen werden talrijke rituele voorwerpen gevon den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1