PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Werkloosheid boven 550.000 Akkoord evacuatie PLO stap dichterbij PROTESTACTIES POLITIEBONDEN LEDEN GREENPEACE KETENEN ZICH VAST AAN DUMPSCHIP Shock toestand Beiroet kleintjes NOG AANTAL VOORWAARDEN ISRAEL Druk op minister Rood Afghanen doden 29 Russen Nep-agent Rond 22 graden Droog weer en perioden met zon. Middagtemperatuur ongeveer 22 gra den. Matige zuidwesten wind 225e jaargang no. 186 Woensdag 11 augustus 1982 kunt u telefonisch opge< 6140 I Zierik// DEN HAAG - In juli is de werkloosheid boven de 550.000 gekomen. Het aantal ingeschreven werkzoekenden bij de arbeidsbureaus was aan het eind van die maand 551.100. een stijging van bijna 30.000 ten opzichte van eind juni. Deze stijging was veel groter dan op grond van seizoensinvloeden mocht worden verwacht, maar de precieze oorzaken zijn nog niet bekend; hel gaat nog om voorlopige cijfers. Het aantal werkzoekende mannen steeg met 18.000 van 357.400 tot 375.400 en hel. aantal vrouwen met 11.500 van 164.200 tot 175.700. Het zogenaamde gecorrigeer de werkloosheidscijfer (waarin seizoensinvloeden zijn uitgeschakeld) steeg ook; van 537.400 tot 543.500 (dus met 6100, van wie 5100 voor mannen). De openstaande vraag bij de arbeidsbureaus bleef dalen: met 1000 tot 11.600. (Van onze correspondentet JERUZALEM-Israel gaat in beginsel akkoord met het voorstel van de Amerikaanse bemiddelaar Philip Habib voor de aftocht van de Palesti jnen uit West-Beiroet, maar heeft daar enkele belang rijke voorwaarden aan verbonden. Na afloop van een speciale kabinetszitting in Jeruzalem werd meegedeeld dat Israel het evacuatieplan van Habib alleen kan aanvaarden als het allereerst een lijst krijgt met de namen van de landen die bereid zijn de PLO-strijders onderdak te verlenen. Het aantal Palestijnen dat die landen willen toelaten moet bovendien volledig in overeenstemming zijn met het aantal PLO-stri jders dat zich nu in Beiroet bevindt. Het gaat hierbij naar Israëlische schatting om 9000 Palestijnse strijders. Israel blijft zich onverminderd verzet- maal 30 dagen in Beiroet zal blijven en als enige taak heeft toe te zien op het vertrek van de Palestijnen. Ondanks de positieve formulering van het Israëlische standpunt zijn de voor naamste knelpunten niet opgelost. Volgens het voorstel van Habib moet namelijk die internationale troepen macht deels al tegelijk bij aanvang van de evacuatie in West-Beiroet post vatten. Dit zou ook een Palestijnse eis zijn. ten tegen het stationeren van VN-i nemers. Ook mag van Israel de interna tionale troepenmacht pas West-Beiroet betreden als een meerderheid van de Palestijnse strijders uit Libanon ver trokken is, opdat deze troepenmacht niet als schild gebruikt zal worden door de Palestijnen tegen het Israëlische le ger. Om dezelfde reden eist Israel dat de internationale troepenmacht maxi- bedrijfsontwikkeling ült een onderzoek van de Kamer van Koophandel blijkt, dat de ontwikke ling van het bedrijfsleven ln Midden- en Noord-Zeeland een ongunstige wending heeft genomen. De verwach tingen voor 1982 zijn niet rooskleurig. Dertien procent van de bedrijven ver wacht een verbetering van de resulta ten. verkiezingscampagne Het ls voor de meeste politieke partij eneen hele opgave om ruim een jaar na de vorige campagne opnieuw diep in de buidel te tasten voor de komende kamerverkiezingen, zeker gezien het feit dat er dit jaar ook al verkiezingen voor de provinciale staten en de ge meenteraden zijn gehouden. PAGINA 7 kerncentrales In 1981 hebben zich geen ernstige sto ringen voorgedaan ln de kerncentrales van Borssele en Dodewaard In de jaarlijkse rapportage van minister Ny- pels aan de tweede kamer staat dat de ongeregeldheden ln de kerncentrales te vergelijken zijn met die in andere industriële installaties en dat er in geen geval gevaar voor de omgeving is geweest, sigarettenprijzen Volgens Konsumenten Kontakt blijkt duidelijk dat de tabaksfabrikanten prijsafspraken maken. De consumen tenorganisatie vraagt minister Ter- louw het prijskartel in de tabak te doorbreken en de prijsverhoging voor sigaretten ongedaan te maken. PAGINA 13 ronde nederland In de Ronde van Nederland zullen slechts twee Nederlandse profploegen mogen meerijden. Dit betekent dat drie van de vijf ploegen moeten afha- uniseraffaire De toezichthoudende en adviserende taken ten aanzien van vergunningen zoals verleend aan Uniser in Moerdijk, het bedrijf dat in een omvangrijk mi lieuschandaal betrokken raakte, moe ten gescheiden worden. Dit schrijft staatssecretaris Lambers aan de twee de kamer. Nieuws uit Zeeland: 2,5 en 7 Binnen- en buitenland: 3 en 11 Opinie en achtergrond: 4 Sport: 13 Radio en televisie: 14 Financiën, economie: 15. Syrië heeft zich dinsdag bereid ver klaard uit West-Beiroet geëvacueerde guerrillastrijders van de PLO op te ne men. Deze verrassende wijziging van het 8yrische standpunt werd bekend gemaakt door het officiële persbureau Sana. De leiding van de in Syrië aan de macht zijnde Baath-partij heeft zich bereid verklaard in te gaan op het verzoek van de PLO. Volgens Sana had Syrië tot dusver 'uit principle' op het standpunt gestaan dat de Palestijnse strijders 'in Beiroet zouden moeten blijven' Maar in het licht van de omstandighe den, zoals die nu door de PLO-leiding worden gezien, heeft Syrië nu besloten 'alle strijders op te nemen, die de PLO- leiding naar Syrië wil evacueren'. Ook Tunesië heeft dinsdag asiel aange boden aan het eerste contingent Pale stijnen dat Beiroet mogelijkerwijs ver laat. De Egyptische minister van staatsza ken, Bouthros Ghali, herhaalde echter gisteren het Egyptische standpunt dat Egypte alleen bereid is de Palestijnse strijders onderdak te verlenen als de Palestijnse evacuatie onderdeel uit maakt van een algehele vredesregeling in het Midden-Oosten. Het betekent dat er over de belangrijkste vraagstuk ken, waar de Palestijnen heen moeten en wanneer de internationale troepen macht in West-Beiroet geplaatst zal worden, nog steeds geen volledige over eenstemming is. De Amerikaanse bemiddelaar Philip Habib blijft echter optimistisch door gaan met het uitwerken van zijn plan nen. Een eerste groep Palestijnen zou over twee dagen per schip via het Suezkanaal naar de Jordaanse haven stad Akaba vertrekken. Jordanië heeft zich bereid verklaard Palestijnen op te nemen, maar daaraan de voorwaarde verbonden dat zij in het bezit zijn van een geldig Jordaans paspoort. Volgens Israëlische bronnen gaat het hierbij om hooguit 600 Palestijnse strijders. De rest zou per bus naar de Syrische hoofdstad Damascus moeten vertrek ken. Alles bij elkaar zou de operatie veertien dagen moeten duren. Om het „momentum" van de onder handelingen niet kwijt te raken is de Amerikaanse bemiddelaar Habib naar Jeruzalem afgereisd voor besprekingen met premier Begin. Israel ging intussen gisteren door met het aanhalen van het beleg en de lucht bombardementen op Beiroet. De afge lopen dagen zijn de Israëlische troe penconcentraties nabij de Libanese hoofdstad uitgebreid. Politieke krin gen in Jeruzalem menen dat deze een waarschuwing vormen aan het adres van de Palestijnen, dat ondanks de po litieke vorderingen de militaire optie nog altijd bestaat en de Israëlische mi litaire druk niet zal afnemen. BEIROET tAFP i - De vrouwen en kinderen in West-Beiroet verkeren in een shock-toestand door het la waai, de gevolgen van en de angst voor bombardementen. Dit heeft een mobiele medische ploeg van het Libanese Rode Kruis ver klaard. De groep artsen en verple gers bezoeken de vluchtelingen- centra en de ziekenhuizen in de ge bombardeerde gebieden. Het lange verblijf in de schuilkel ders, die voor het merendeel niet zijn ingericht, en de angst veroor zaken veel gevallen van astma en hevige benauwdheid. De hygiëni sche- en gezondheidstoestand van de half miljoen inwoners van West- Beiroet verslechtert met de dag. Het westelijk stadsdeel van de Li banese hoofdstad krijgt door de Is raëlische blokkade at lang geen be voorrading van voedsel en medicij nen en is verstoken van brandstof, water en elektriciteit. Dit staat in een rapport van het Libanese Rode Kruis. Er zijn gevallen van tyfus geconsta teerd, maar de verspreiding van de ziekte is onmogelijk na te gaan om dat de bureaus voor medische ana lyses zijn gesloten. De foto laat een angstig Libanees meisje zien, temidden van een oor verdovende bommenregen in het centrum van West-Beiroet. BERLIJN - Moore bij MuurMet Roger Moore bij Checkpoint Charlie begonnen gisteren de opnamen voor de nieuwste James Bond-film Octopussy. Regisseur is opnieuw Albert Broccoli, maker van alle James Bond-films Vrijdag 13 augustus bestaat de muur precies 21 jaar. Deze scheiding tussen Oost en west werd destijds door de Oostduitsers opgericht om de grote stroom van vluchtelingen te stoppen VS-commissie stemt voor opheffen van embargo pijpleiding WASHINGTON (UPI) - De commissie voor buitenlandse zaken van het Ame rikaanse huis van afgevaardigden heeft dinsdag gestemd voor intrekking van president Reagans embargo op de verkoop van Amerikaans materiaal dat gebruikt kan worden voor de Rus sische aardgasleiding van Siberië naar West-Europa. De stemverhouding was 22 voor en 12 tegen Het gezag van de president wordt door het besluit niet aangetast en zelfs als dit wet zou worden zou Rea gan de sancties gewoon weer kunnen instellen ais hem dat goeddunkte. Rea gan stelde het embargo in december in en opnieuw in juni onder de bevoegdhe den die hem de export administration act verschafte. Het besluit van de commissie weer spiegelt de vrees dat het embargo de Verenigde Staten meer schade berok kent dan de Sowjet-Unie wat betreft teloorgegane arbeidsplaatsen en span ningen in de betrekkinge tussen de Verenigde Staten en hun bondgenoten. DEN HAAG (ANP) - De politiebonden sluiten de komende twee weken acties bij de politie als protest tegen het terugdraaien van de toegezegde personeelsuitbreiding niet uit. Het is niet de bedoeling om echte stakingen op touw te zetten maar prikacties in de vorm van bijvoorbeeld stiptheidsacties. Op deze manier wil men de druk op minister Rood van binnenlandse zaken ver hogen om alsnog de uitbreiding (500 man extra) voor Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht door te laten gakn. De christelijke politie bond, de ACP zal Ook het kort geding dat de bonden te- nog niet actief met de acties meedoen, gen de minister hebben aangekondigd weigert zijn beslissing terug te draaien en dan heeft praten geen zin meer, al dus bestuurder H. van Duijn van de NPB. De bonden hebben voorgesteld om een vaste werkgroep in het leven te roepen die zich moet gaan werpen op alle as pecten van de veiligheid en gezond heid van de politieambtenaar. Het mi nisterie heeft dit voorstel in beraad ge- maar het initiatief overlaten aan de plaatselijke korpsen. Dit hebben woordvoerders van- de NPB (Neder landse Politie Bonden de ACP dinsdag gezegd na afloop van een gesprek op het ministerie van binnenlandse zaken over de uitbreidingsproblemen. zal waarschijnlijk doorgaan. De bonden vinden dat de minister onrechtvaardig heeft gehandeld door de uitbreiding te schrappen zonder eerst dit plan in het overleg met de bonden aan de orde te stellen De minister wil er nu nog wel met de bonden over na praten, maar hij NEW DELHI, GENÈVE (UPI, RTR) - Vorige week zijn in de 'hevigste ge vechten van het jaar' in de buitenwij ken van de Afghaanse hoofdstad Ka boel negenentwintig Sowjetrussische militairen gedood, berichtten dinsdag westerse diplomaten in New Delhi. De gevechten ontstonden toen moham medaanse opstandelingen tegen het re gime van president Babrak Karmal een mortieraanval ondernamen op een mu nitiedepot in Bala Hiss ar. Overigens mislukte de aanval, volgens de diplo maten. In Zwitserland zijn dinsdag twee Rus sische soldaten aangekomen die het Afghaanse verzet een dag eerder aan het internationale Rode-Kruiscomité' (ICRC) op Pakistaanse bodem had overgedragen. Dit heeft het ICRC be kendgemaakt. In Zwitserland verblij ven sinds juni al drie Russische solda ten. De 25-jarige Israëliër Mosje Azar.die zaterdagmiddag in een politiecel in Den Bosch overleed, is een natuurlijke dood gestorven. Dit is gebleken uit de sectie, die de patholoog-anatoom dr. Zeldenrust, in bijzijn van twee joodse artsen, op de Israëliër heeft verricht De man, die zaterdagmiddag door de politie in de Visstraat in Den Bosch werd aangehouden omdat hij verzet pleegde tegen parkeerwachters, werd op het politiebureau na een halfuur on wel. Hij werd, nadat reanimatie-pogin- gen door de politie waren toegepast, overgebracht naar een ziekenhuis waar hij kort na aankomst overleed. AMSTERDAM-MADRID (GPD-ANP) - Vrijwilligers van het Greenpeace- schip Sirius hebben zich dinsdagmor gen vastgeketend aan het Britse dump schip Gcm. dat sedert maandag bezig was met het dumpen van 2700 ton uit Engeland afkomstig radioactief afval. De Engelsen hebben hun werkzaamhe den moeten staken. De actie van de mi lieu-activisten vindt plaats op de At lantische Oceaan. 700 kilometer ten noordwesten van Spanje. Zes actievoerders, onder wie een Neder lander, bevestigden zich met kettingen en handboeien aan de dumpingsplat forms van de Gem Greenpeace kwam hiertoe, doordat de oorspronkelijke plannen niet konden worden uitge voerd. Volgens Greenpeace-woordvoerder Mickey Kaufrnann zyn de actievoer ders zonder problemen uit hun rubber boten aan boord van de Gem geklom men. Voorheen bleven de actievoerders altijd met hun rubberboten onder de dumpplatforms varen, maar konden dan met brandslagen worden verdre ven. De Engelsen hadden speciale maatre gelen getroffen om de aangekondigde acties van Greenpeace te voorkomen. Er zijn stalen kooien langs de Gem aan gebracht. waardoor het voor Greenpea ce onmogelijk is geworden om met rub berboten onder de losplatforms te ma noeuvreren en zo het dumpen van de afvalvaten te verhinderen. Ook is de mi lieu-organisatie daardoor niet in staat een vat op te vangen, waarvoor een spe ciaal vlot aan boord van de Sirius was meegenomen Vreedzaam Aan de kapitein van de Gem is medege deeld dat Greenpeace vreedzaam actie voert en dat de mensen die zich hebben vastgeketend niet van plan zijn ge weld te gebruiken of enige schade toe te brengen aan het schip. Gisteren was er ook al contact tussen Greenpeace en de kapitein van de Gem over de ver spreiding van informatiekranten over de dumping onder de bemanning van het Engelse schip. De gezagvoerder van de Gem weigerde dit. Zeven Spaanse milieu-activisten heb ben dinsdag drie uur het Britse consul- taat in Vigo aan de Spaanse westkust bezet Zij protesteerden daarmee tegen het storten van radio-actief afval door het Britse schip 'Gem' voor de Spaanse noordkust. De actievoerders overhandigden de consul een protestbrief voor zijn rege ring \n Londen. Daarna ontruimde de politie het gebouw zonder dat de bezet ters weerstand boden. Het actie-schip van de Greenpeace-organisatie, de Sirius. LANDGRAAF iANPi - De politie van Maastricht heeft dinsdag de 30-jarige F. B. uit Maastricht aan gehouden. Hij wordt ervan ver dacht een echtpaar uit de gemeen te Landgraaf een groot aantal ju welen en sieraden ter waarde van honderdduizend gulden afhandig te hebben gemaakt. De man, die al vaker met de politie m aanraking is geweest wegens fraude, wordt er van beticht zich als rechercheur te hebben uitgege- Met een op een revolver gelijkend voorwerp, een namaak politiepen ning en handboeien, meldde hij zich afgelopen week bij zijn slacht offers met het verhaal, dat bij hen zou worden ingebroken De inbrekers zouden het op de ju welen en sieraden hebben gemunt. Om diefstal daarvan te voorkomen moesten de bewoners van het huis hun sieraden en juwelen verzame len en aan de pseudo-rechercheur geven. De psdeudo-agent ging er daarna met de juwelen vandoor. Het bij de neus genomen echtpaar alarmeer de pas laat de politie, maar kon wel een goed signalement van de nep- agent geven. Dit heeft geleid tot de aanhouding van B die morgen zal worden voorgeleid aan de officier van justi tie in Maastricht. Het is nog niet bekend waar de verdwenen siera den zijn gebleven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1