Konsumenten Kontakt wil ontbinding tabaksartikel 'Pacific' veroordeelt Franse kernproeven Ibrief aan minister terlouw Alcoa Nederland BV wil 130 man ontslaan Privé- wapenarsenaal OPROEP SOLIDARITEIT grote schade aan a tol mururoa wegens verlaging produktiecapaciteit Uitkomst verkiezingsonderzoeken verschilt Gedetineerde overleden na inslikken zakje cocaïne Werkgevers tegen heffing voor sanering van bodem Faillissement Fong Leng opgeschort Radio Vaticaan: Derde Wereldoorlog in 1985 WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1982 PZC/binnen-buitenland 11 DEN HAAG - Een recent verkiezingsonderzoek van het NIPO laat aanzienlijke vtischiHen zien met de enquête-uitslag van de Vara-Rooie Haan, die gisteren -publiccerd werd. Volgens bureau Interview, dat in opdracht van de omroep jen telefonisch onderzoek hield, zou de PvdA op 45 zetels kunnen rekenen en het CDA op 46. Het NIPO komt echter op 50 zetels voor het CDA en 39 voor de PvdA. De onderzoekers van het NIPO hebben 'met lichte verbazing' kennis genomen van de cijfers van De Hondt, verklaarde een woordvoerder van het instituut gisteren. In de geregelde onderzoeken die het NIPO naar de politieke voorkeur van de Nederlandse bevolking houdt, komt de laatste maanden steeds tot uitdrukking Ij dal het CDA dit maal veruit de grootste partij zal worden PvdA en WD zitten Solgens het NIPO ongeveer op gelijk niveau. NIPO-cijfers op basis van onderzoek in de maand juli ge\ en het CDA 32 procent, zowel PvdA als WD 24 procent en D'66 5 procent In zetels iou dat betekenen 50 voor de christen-democraten, 39 voor de liberalen en socialisten elk en 7 voor de Democraten '66. Behalve het feit dat de methode van onderzoek verschilt (het NIPO gaat langs de deuren, Interview werkt met de telefoon) wist de NIPO-woordvoerder geen oorzaken te noemen voor de aanzienlijke verschillen in de uitkomsten van de onderzoeken. Onderzoeker Maurice de Hondt zei in een reactie op de NIPO-cijfers dal deze nog uit de tweede week van juli dateren. Zijn eigen cijfers zijn uit de eerste week van augustus, veel recenter dus. Bovendien heeft het NIPO nog niet de systeemcor rectie uitgevoerd die De Hondt heeft geadviseerd, nadat hij bij de laatste verkie zingen ontdekt had dat de PvdA systematisch werd ondergewaardeerd. (Van onze redactie economie DEN HAAG - Konsumenten Kontakt heeft minister Terlouw dinsdag in een brief gevraagd het prijskartel van de tabaksfabrikanten te ontbinden. Dat de fabrikanten afspraken maken blijkt volgens KK duidelijk uit de laatste ontwikkelingen. De consumentenorganisatie heeft tegelijker tijd Europees commissaris Andriessen gevraagd de prijsverhoging voor sigaretten ongedaan te !®aken. gK beeft zich gestoten aan de prijsver- tijd van recessie is het een noodzaak hoging van een kwartje per pakje, die Terlouw de sigarettenfabrikanten heeft toegestaan nadat de fabrikanten daar rimenlijk om hadden gevraagd. Op manier werkt de concurrentie niet en dat is in het nadeel van de consu ment, zegt de organisatie. KK herin nert Andriessen aan de boetes, die hij onlangs zes Nederlandse tabaksfabri kanten oplegde. Omdat die fabrikanten prijsafspraken hadden gemaakt moeten ze samen bij na vier miljoen gulden betalen. De con- jumentenorganisatie juicht toe dat An driessen deze stap heeft genomen in ill)n mededingingsbeleid. „Juist in deze ALKMAAR (ANP) - In de A1 km aars e gevangenis Schutterswei is de 35-jari- ge gedetineerde R. J. A. A. overleden na het inslikken van een plastic zakje met twee gram cocaïne. Sectie heeft uitge wezen dat het zakje in de maag van de man kapot is gegaan. Hij overleed za terdag. A. kreeg het verdovende middel afgelo pen vrtldag tijdens het bezoekuur van een vriend. A. slikte het zakje ln omdat hi) uitgebreid werd gefouilleerd voor hij naar zijn cel terugging. In de gevange nis bestond al langer het vermoeden dat de man geregeld verdovende mid delen gebruikte. Zaterdagochtend troffen cipiers A. doodziek in zijn cel aan. Hij vertelde dat hij de cocaïne had ingeslikt De hulp van twee artsen kwam echter te laat De man zat in de Alkmaarse gevange nis wegens handel in verdovende mid delen een straf van vijfjaar uit De iden titeit van de vriend is bij de politie be kend. Het onderzoek is nog niet afgeslo ten. economische machtsposities tegen te gaan", aldus de brief, die KK dinsdag naar Brussel zond Maar Konsumenten Kontakt mist An driessen's volgende maatregelen in het belang van de consument nu de sigaret tenfabrikanten hun prijzen mogen ver hogen. De organisatie vindt de toe- stemnming tot prijsverhoging van Ter louw .hoogst bevreemdend". Het blijkt volgens haar duidelijk dat hier „alle ele menten van een kartelafspraak aanwe zig zijn", zeker nu het om een gelijke prijsverhoging gaat. „De minister van economische zaken werkt eraan mee de concurrentie in de kiem te smoren. Hij voorziet de afspra ken van de fabrikanten hiermee van een officieel stempel", aldus de brief aan Andriessen. KK stoort zich er ook aan dat de fabrikanten geheimzinnig; doen over de datum van ingang en de toekomstige consumentenprijs. „De ene keer gebruikt men het argu ment van de banderolles, de andere keer wordt gezegd dat verschillende prijzen in het publieke oog het effect zouden hebben van kwaliteitsverschil len", zegt KK-<iirecteur Bert Donia „Als er concurrentie was zou men om een verhoging met een bepaald percen tage hebben gevraagd, zoals dat elders ook gebeurt, niet om een kwartje". Minister Terlouw krijgt van KK een af schrift van de klacht bij „Brussel" met de mededeling dat de organisatie de „aan zekerheid grenzende waarschijn lijkheid" heeft dat er een tabakskartel bestaat in Nederland. De minister kan aantonen dat er misbruik is gemaakt (zoals vereist volgens de Nederlandse wetgeving, die KK overigens „gebrek kig" vindt) aan de hand van "de boetes, die de EG heeft opgelegd. Andere kartelafspraken „Dat is bewijs voldoende", zegt Donia, die Andriessen heeft aangeboden in Brussel de kwestie te komen toelich- DEN HAAG (ANP)- De werkgevers in ons land zijn tegen de invoering van heffingen, die het bedrijfsleven zou moeten opbrengen om chemisch afval uit de grond te halen. Ze vinden algemene beffingen in strijd met het beginsel 'de vervuiler betaalt', dat volgens hen inhoudt dat de individuele vervuiler wordt aangesproken voor de veroorzaakte verontreiniging. Bovendien zouden hierdoor niet de lasten van het bedrijfsleven verlicht worden, zoals de regering wil, maar juist verzwaard. De werkgeversorgani saties VNO en NCW hebben dit standpunt ingenomen tijdens het overleg met staatssecretaris Lambers-Hacquebard milieu) over het financieren van de bodemsanering Het bureau milieu en ruimtelijke ordening van deze organisaties heeft dat standpunt inmiddels toegelicht in een nota aan de tweede kamer. De werkgeversorganisaties stellen dat de bodemsanering moet worden be taald uit de algemene middelen. De stortingen van het chemisch afval dat nu her en der wordt aangetroffen vonden plaats in een tijd dat een dergelijke afvalverwijdering algemeen geaccepteerd was. aldus de werkgeversorgani saties. ten. „We zullen dan ook graag praten over andere afspraken, zoals het raelk- prijzenkartel. Ai enkele jaren geleden toonden wij duidelijk aan dat er op dat vlak ook afspraken bestaan. Die wor den stilzwijgend goedgekeurd door de Nederlandse overheid, mede door de instelling van minimumprijzen". Donia hoopt dat Andriessen in het ka der van zijn mededingingsbeleid de si- garettenpryskwestie aanpakt „Ook de kwestie van de verticale prijsbinding voor boeken zouden we graag eens met de Europese commissaris doornemen. En dan is er ook nog de zaak van de verticale prijsbinding bij benzine. Ter louw heeft nu het maximum-prijssys- teem wel afgeschaft, maar aan die prijs binding doet hij naar onze indruk niets". Gevraagd om toelichting zegt een woordvoerder van het ministerie van economische zaken, dat de toegestane prijsverhoging „ais een noodzakelijk maximum moet worden gezien". „Ook sigaretten vallen onder het prijsbeleid, dat ten doel heeft de inflatie te bestrij den. In dit geval staat de rentabiliteit van de sector voorop. Aangetoond is dat die anders in gevaar zou komen, vandaar deze ontheffing" Een percentage als verhoging toestaan kan volgens deze zegsman bij sigaret ten niet. in verband met het vaste per centage aan accijnzen op dit produkt (bijna driekwart van de prijs bestaat uit belastingen). In dit verband wordt er ook op gewezen dat de marges by ta baksartikelen zowel voor fabrikanten als voor de handel klein zijn en de over heidscontrole groot. De Nederlandse overheid heeft be voegdheden op het terrein van kartels op grond van de Wet Economische Me dedinging. „Maar zolang Brussel met de sigarettenindustrie bezig is wach ten we af", aldus het ministerie. Stokoud BANGKOK (RTR) - De Thaüandse Penchapong Imsap heeft strafver mindering gekregen maar het is ui terst twijfelachtig of zij er veel mee opschiet: na kioijtschelding van 116 jaar detentie moet zij nog 885 jaar in de gevangenis doorbren gen- Het hooggerechtshof in Bangkok verminderde de 1.001 jaar gevan genisstraf, waartoe de 49-jarige Penchapong oorspronkelijk door een lagere rechtbank was veroor deeld, met ruim een eeuw. Deze forse straf kreeg zij opgelegd omdat de rechter had schuldig achtte aan verduistering: als me dewerkster van de afdeling vreem delingenregistratie op een politie bureau in de provincie Petchabun, in centraal-Thailand, had ze een bedrag van ruim 4.000 gulden achterovergedrukt. Strafmaten CAIRO (TASS)-Een van de oudste Egyptenaren, Soeleiman Daoed, is op 150-jarige leeftijd overleden. Dit heeft het Egyptische blad 'Al-Gom- houriya' gemeld. De weduwe van Daoed is 100 jaar. H\j laat verder zeven kinderen en 40 kleinkinderen na. Concertrecord NEVADA CITY (DPA) - De Ameri kaanse 43-jarige pianist Gary Goldschneider heeft in Nevada Ci ty in Califomië alle 32 pianosona tes van Ludwig van Beethoven aan een stuk gespeeld en daarvoor tien en een half uur, een pauze van 90 minuten inbegrepen, nodig gehad. Het ongewone recital werd door een plaatselijk radiostation recht streeks uitgezonden. Het hele stadje vibreerde van Beethovens muziek," zei Goldschneider trots. Van de lio Beethovenbewonde- taars die Nevada City telt en die voor het concert elk een toegangs prijs van 3£0 dollar hadden be taald. zaten volgens de pianist een twee dozijn de tien en een half uur ua. Goldschneider meent een nieuw re cord te hebben gevestigd. Gewoonlijk worden de sonates over een serie van negen recitals verdeeld. WARSCHAU (AP/ANP) - 'Bid voor Solidariteit'. Met deze oproep richt een Pool zich tot de pelgrimgangers die op weg zijn naar Jasna Gora. Daar wordt het ikoon van de 'zwarte Madonna', heiligdom van de katholieke kerk in Polen, bewaard. Inmiddels heeft de ondergedo ken leiding van het verboden Poolse vakverbond Soli dariteit de Poolse bevolking opgeroepen een 'verzets beweging' te organiseren tegen het bewind van gene raal Wojciecb Jaruzelski. De bevolking wordt gevraagd kleine 'actieve verzets groepen' te vormen, zowel in de bedrijven als ln de ste den en dorpen. De oproep werd gepubliceerd in het laat ste nummer van het clandistine blad Tydgodnik Ma- zowse'. ROTORl'A (UPD - Leiders van 12 landen in de Grote Oceaan hebben dinsdag Frankrijk veroordeeld wegens zijn voortdurende ondergrondse kernproeven in het zuidelijk deel van de oceaan. De Verenigde Staten werden aangesproken omdat zij weigeren het nieuwe zeerechtverdrag te ondertekenen. Dinsdag werd in de Nieuwzeelandse plaats Rotorua een tweedaagse topbijeenkomst van de Pacific-landen beëindigd. Minister De Koning van landbouw en visserij heeft een nieuw model wel- zijnscertificaat voor het internationale vervoer van dieren vastgesteld. Het zal, naar zijn ministerie dinsdag meedeelt, van 23 augustus af vereist zijn bij het internationale vervoer van Nederland uit van paardenrunderen, schapen, geiten en varkens. Anders dan hel oude model zal het behalve voor vervoer over land ook nodig zijn voor vervoer over water of door de lucht. Sinds Frankryk in 1975 begon met kemproeven onder het atol Muroroa hebben Nieuwzeelandse deskundigen 52 proeven geregistreerd, de laatste, met een kracht van 70 kiloton, twee we ken geleden. In een slotcommuniqué, dat dinsdag is uitgegeven, verklaren de deelnemers vastbesloten te zijn een ein- AMSTERDAM - De Bedrijfsvereni ging voor het Kledingbedrijf heeft de faillissementsaanvraag voor mode ontwerpster Fong Leng drie weken op geschort. Dat heeft mevrouw mr. Chr. C. Wamelink, optredend namens deze bedrijfsvereniging, dinsdag meege deeld. De advocate zei, dat zy na een gesprek bij de rechtbank met Carla Fong Leng en haar zakelyk leider. Fred van Os, voldoende perspectieven zag. „Het gaat niet door, omdat er nog geen aan leiding toe is", aldus mr. Wamelink. na afloop van de bijeenkomst in het Am sterdamse Paleis van Justitie. de te maken aan de Franse kemproe ven in het gebied- Zij verwijten Frank rijk dat het blijft weigeren gegevens te verstrekken over de uitwerking van de proeven op de volkeren en het milieu van de Grote Oceaan. Volgens milieu beschermers is de schade aangericht aan het atol zo groot dat er kernafval terecht Is gekomen is ln zee. De leiders van de 12 landen laten duidelijk weten dat de Amerikaanse weigering het zee rechtverdrag te tekenen 'ernstige ge volgen' heeft voor de relaties tussen Washington en de Pacific-regeringen. Het verdrag geeft de landen de exclu sieve rechten op zich verplaatsende vis soorten in hun visserij zones. Volgens het communiqué zijn de landen diep be- Bij de mislukte staatsgreep in Kenia van vorige week zijn in totaal 145 perso nen, merendeels opstandelingen van de luchtmacht, om het leven gekomen en is voor 120 miljoen dollar schade toege bracht. zo heeft president Daniel Arap Moi dinsdag meegedeeld. Moi maakte deze cijfers bekend op een vergadering van de bestuursraad van de Kama Afrikaanse nationale unie partij. De schade betekent een ernstige slag voor de toch al wankele economie van zorgd over de reactie van de Verenigde Staten op de stappen die door lidstaten van het Pacific-forum zijn genomen ter bescherming van de visstand in hun zo nes'. De Grote Oceaan levert jaarlijks ongeveer 200.000 ton tonijn op en zou meer dan een miljoen ton kunnen ople veren De landen noemen de tonijn van wezenlijk belang voor hun economieën en hun bezorgdheid is met name ge richt op de Amerikaanse visactiviteit en het feit dat de Amerikaanse regering en Amerikaanse tonijnvissers de visse rijzones van de landen niet erkennen. Zij tonen zich ook diep bezorgd over Japanse en Amerikaanse voorstellen om kernafval in de Grote Oceaan te storten. De tweedaagse, besloten bijeenkomst van het Pacifïc-foram werd bijge woond door vertegenwoordigers van Australië, Nieuw-Zeeland, Papua Nieuw Guinea, Solomon-eilanden, Ki ribati. Tonga, Niue, Nauru, Vanautu, Cook-eilanden, West-Samoa en Fidji. AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse politie heeft gisteren, dinsdag, een foto vrijgegeven van de wapens, die zij gevonden hebben in de woning van de 33-jarige Brit Alan R.inde van Boetzelaerstraat te Amsterdam. De Brit bracht vrijdag j.l. bij een schietpartij een 27-jarige politieman om het leven. R. iverd dinsdag voorgeleid aan de officier van justitie. VOORSPELLING UIT RAPPORT: VATICAANSTAD (UP1) - De Vaticaanse radio heeft een citaat voorgelezen uit een wetenschappelijk rapport dat voorspelt dat op 15 juni 79J5 de derde wereldoorlog zal uitbreken en de aarde in een woestenij zal veranderen die door muizen wordt beheerst. De radio zei dat Europese en Amerikaanse geleerden het rapport ter gele genheid van de 37ste herdenking van de atoombom op Nagasaki hebben opgesteld voor de academie van wetenschappen te Stockholm. .fiet rapport neemt aan dat de derde wereldoorlog op 15 juni 1985 zal uitbreken. De geleerden denken dat die tot het noordelijk halfrond van de aarde beperkt zal blijven. In minder dan 24 uren zullen door de atoombom men van de twee supermogendheden 750.000 doden vallen en 350 miljoen mensen ernstig worden gewond. Die overlevenden die aan straling zijn blootgesteld zullen hun weerstand tegen epidem ieen snel zien verdwijnen en een van de vijf zal lichamelijk of geestelijk niet in staat zijn anderen te helpen, zelfs geen gezinsleden. Van de overlevenden zal 7 tot 20 procent binnen enkele weken overlijden. Kanker wordt voor 80 procent van degenen die aan straling blootgesteld zijn fataal en van de overige 20 procent zal ongeveer 2 procent gesteriliseerd blijken. De genetische gevolgen voor de overigen zullen generaties lang te merken zijn." De radio zei dat het rapport ook voorspelt dat donkere wolken afvalstof na zo'n oorlog het zonlicht maandenlang zullen tegenhouden en zelfs in het zuidelijk halfrond de landbouw zullen vernietigen. .Alleen de knaagdieren, vooral muizen, zullen weinig last van de straling hebben en zich ongelooflijk snel vermenigvuldigen en heersen in een wereld die bijna een woestijn is geworden," aldus het rapport volgens de Vaticaan se radio. DRUNEN (ANP) - Alcoa Nederland BV in Drunen, een dochteronderneming van de Aluminium Company of Ameri ca, gaat ruim 130 van de 732 werkne mers voor 1 januari 1983 ontslaan. Dit is het gevolg van het verlagen van de produktiecapacitcit. De directie van Alcoa heeft dat dinsdagmorgen meege deeld. Vakbonden, ondernemingsraad en per- auuca ^j.. up de hoogte gesteld De in krimping is volgens de directie noodza kelijk door de verminderde industriële activiteiten in de bouw en aanverwante industrieën. Juist in die sector worden aluminium halffabrikaten het meest gebruikt. Alcoa heeft de afgelopen twee jaar grote verliezen geleden. De directie hoopt met de sanering en een pakket bezuinigingsmaatregelen tien miljoen gulden per jaar te besparen. De industriebond FNV en de Unie BLHP vinden dat Alcoa veel te rigou reus te werk gaat. Zy willen dat de reor ganisatie over een langere periode wordt uitgesmeerd om de sociale gevol gen te beperken. Volgens A. van Lies hout van de industriebond FNV moet eerst onderzocht worden of de inkrim ping niet gedeeltelyk kan worden uitge voerd door het niet opvangen van het natuurlijk verloop en het eerder laten ophouden van oudere werknemers Dis- tnctsbestuurder A Verhoeven van de Unie BLHP acht gedwongen ontslagen onontkoombaar maar hy vindt het aan tal te groot. Alcoa had vorig jaar al een 'verbete ringsplan' gepresenteerd dathetbednjf uit de rode cijfers moest halen. Uit gangspunten daarvan waren: het afsto ten van verliesgevende produkten, ver sterking van het verkoop- en marktap- paraat. verbetering van het machine park en uitbreiding van het produktie- assortiment. Ook werden ondersteunende diensten samengevoegd. Daardoor zouden 75 banen verdwijnen maar zover is het nooit gekomen. Volgens Alcoa bleek al snel dat hel plan door de ongunstige marktontwikkelingen was achter haald en moest worden bijgesteld. NAVO-oefening in en boven Denemarken MAINZ (DPA) - Eenheden van de luchtmacht van zes lidstaten van de NAVO doen mee aan de oefening 'Oks- boel 82', die van 16 augnstns tot 3 sep tember wordt gehouden boven de Noordzee en het Deense vasteland. Een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmachtbasis in Ramstein (Rijn land-Palts) heeft dinsdag gezegd dat de eenheden - uit Nederland. Denemar ken, Noorwegen, Groot-Brittanniè, West-Duitsland en de Verenigde Staten - zullen oefenen op het gemeenschap pelijk afweren van een invasie in Dene marken. Onderdelen van landmacht, marine en luchtmacht nemen deel aan deze ma noeuvre die onder commando staat van het taktische luchtmacht-commando van Denemarken (Tacden). Geen verbetering van financiële positie wethouder DEN HAAG (ANP) - De problemen rond de materiële positie van de wet houders zijn momenteel niet op te los sen, omdat daarvoor geen extra midde len beschikbaar zijn. Maar ook onder de huidige moeilijke financiële om standigheden van het rijk is het toch gewenst te bekijken wat er aan de ver betering van die positie kan worden gedaan. Daarbij moet niet alleen de sa lariëring van de wethouders, maar ook de pensioenvoorziening en de vergoe dingsregeling voor gemeenteraadsle den aan de orde komen. Dit schrijft minister Rood van binnen landse zaken in een brief aan de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten (VNG), in reactie op het rapport 'De wethouder gewaardeerd' dat de VNG in maart aan de vorige minister van bin nenlandse zaken, Van Thijn. had aan geboden. Daarin deed de vereniging aanbevelingen ter verbetering van de materiële positie van de wethouders. De huidige regelingen kan en wil de be. windsman op dit moment echter niet veranderen. Dat houdt in dat kandi daat-wethouders hun oordeel over de honerering van de wethoudersfunctle en de andere rechtspositionele voor waarden op de bestaande regelingen moeten baseren, aldus minister Rood. Hij zal zijn definitieve standpunt over de rechtspositie van de wethouder zo snel mogelijk bepalen en daarbij even eens de ideeën uit het VNG-rapport be trekken. De bewindsman zegt in de brief er in 1983 naar te streven, „indien de financiële problemen kunnen wor den opgelost", een afgerond pakket maatregelen mede aan de VNG ter ad vies voor te leggen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 11