PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bloedige aanslag in joodse wijk Parijs AEG-concern vraagt uitstel betaling aan Enquête: PvdA-CDA nek aan nek Gezin k omt om bij A Lardenburg kleintjes iZES DODEN EN VEEL GEWONDEN vandaag Duizenden pelgrims in Polen op pad KANS OP VERLIES 60.000 BANEN Kannibaal in Polen Zonnig Eerst in het oosten van het land nog enige regen, overigens droog weer en perioden met zon Middagtempera- tuur ongeveer 21 graden. Matige westelijke wind 25e jaargang no. 185 Ijnsdag 10 augustus 1982 kunt u telefonisch opgeven Bel Vllssingen 01184-15144 I Temeu; Middelburg 01180-27651 Hulst to'lifcERAfOND (ANP) - In het St.-Laurentius-ziekenhuis in Roermond is maandag vierling geboren. Het zijn drie dochtertjes en een zoontje van onderwijzer Jan zijn vrouw Gertie Lodewijks-Stappers uit het naburige Heythuysen e ic aderen vierling maken het goed. De baby's wegen tussen 1.460 en 2.200 gram en a Ipul Het nog jonge gezien Lodewijks (de moeder is 27 jaar oudhad nog geen kinderen Het is de tweede vierling in Nederland binnen vier dagen, want vonge week vrijdag werd in Utrecht ook een vierling geboren. 'ARIJS (AFP-DPA) - Bij een schietpartij in de joodse wijk van Parijs zijn maandagmiddag zes de ioden en 22 gewonden gevallen. Negen gewonden waren er ernstig aan toe. De daders wisten te itkomen. )el^et doelwit van de aanslag was het joodse restaurant Goldenberg op de hoek van de Rue des isiers en de Rue Ferdinand Duval in de oude wijk Marais. folgens de tegenstrijdige verklaringen ooggetuigen gooiden de daders - loedelijk twee mannen, maar er ""Jerd ook van drie en vier gesproken - een handgranaat m het eehuis. 'Olgens stapten zij naar binnen en loten met machinepistolen op de iten en het personeel. Daarna liepen de straat op en namen bewoners van wijk die zich in portieken probeer- te verschuilen, onder vuur. Kort irdat een sterke politiemacht arri- :rde, verdwenen de daders in een zij- .raat. tenöeze aanslag m de joodse wijk tussen- naiet Parijse gemeentehuis en de Place veje la Bastille, was de bloedigste anti- banenplan De Heidemaatschappij heeft de pro vincie Zeeland een banenplan voor jongeren aangeboden. Jonge werklo zen zouden aan de slag kunnen in grond-, weg- en waterbouw, bü bos bouw en toerisme. Het plan levert 500 manjaren werk en kost 68 miljoen gul den. streekvervoer Het streekvervoersbedrijf Zuid-West- Nederland krijgt 22 nieuwe bussen. De sterke groei van het aantal reizigers in het streekvervoer zet zich voort mndpark In "het vroege vooijaar van 1983 zal in het Sloegebied een grote windturbine geplaatst worden. De Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij heelt een molen met een vermogen van dne honderd kilowatt besteld. Het terrein ui het Sloegebied tussen de kerncen trale en de chemische fabriek van M T leent zich uitstekend voor de aanleg van een windpark werkgelegenheid Het provinciebestuur geelt de hoogste prioriteit aan de bestrijding van de werkloosheid. Jaarlijks zal een miljoen miljoen gulden uitgegeven worden om de werkgelegenheid op te krikken. De ze stelllngname betekent dat er ande re activiteiten achterwege gelaten worden Vooral de groei van het amb telijk apparaat zal achterblijven 'normaal' geweerd De burgemeester van Valkenburg weert het orkest 'Normaal' uit zijn ge meente Burgemeester Gilissen noemt de muziek van de groep 'opzwepend' en een gevaar voor de openbare orde. Onlangs verbood Gilissen modder- badworstelen en optredens van mu- ziekmakende dames in topless kle ding PAGINA 13 sancties reagan De economische sancües van de Ame- nkaanse president Ronald Reagan treilen Airbus Industrie Het Europese consortium van vliegtuigfabrikanten dreigt een order uit Libië te missen, omdat onderdelen van de vliegtuigen grieverd worden door bedrijven uit de Nieuws uit Zeeland: 2. 5. 7 en 9 Binnen- en buitenland: 3 en 11 Opinie: 4 Sport: 10 Radio en televisie: 12 joodse actie in Frankrijk sinds driejaar. Een bomexplosie voor de synagoge in de Rue Copemic kostte op 3 oktober 1980 aan vier mensen het leven, terwijl er negen gewonden vielen. De daders van deze aanslag zijn nooit gevonden. Naar verluidt was de restauranthouder Jo Goldenberg, een van de bekendste figuren van de joodse gemeenschap in Parijs, eerder telefonisch met de dood bedreigd. Een politieman die voor het eethuis op wacht stond, werd zwaar ge wond door een schot van een bewoner van de straat, die hem aanzag voor een van de daders. Terwijl de politie en de brandweer de doden en gewonden weg- WARSCHAU IAP) - Het aantal Poolse pelgrims dat op weg is naar de stad Czestochowa is gegroeid tot 50.000 mensen. Duizenden mensen sluiten zich aan bij de pelgrim stocht die in totaal negen dagen zal duren De pelgrims verlieten vrijdag War schau en zijn met vlaggen en span doeken op weg naar de zuidelijke stad Czestochowa, waar het kloos ter Jasna Gora berg van licht) staat. De tocht is 277 kilometer lang. De pelgrims zullen zaterdag in de stad aankomen, waar de rooms- katholieke primaat Josef Glemo de mis zal opdragen ter gelegenheid van de 600-ste verjaardag van de aankomst in Polen van het portret van de zwarte madonna, het heilig ste ikoon van de Poolse kerk. Paus Johannes Paulus II was oor spronkelijk van plan de plechtig heden van 26 augustus bij te wo nen. De pelgrims komen op 14 au gustus in Czestochowa aan, omdat zowel 15 als 26 augustus feestdagen van de Heilige Maria zijn. voerden, stroomden honderden bewo ners van de joodse w\jk de straat op. „De moordenaars van de PLO hebben weer toegeslagen," zo werd veel gezegd. De Israëlische ambassade in Parijs veroordeelde direct de 'terroristische acties van de laatste tijd tegen Israëli sche doelen en joden in Frankrijk." „De blinde haat viert hoogtij: de moord op de tweede-secretaris Yaacov Barsimentov op 3 april jl„ de aanslag van twee weken geleden op de auto van een Israëlische diplomaat en de ac ties tegen banken en handelsonderne mingen. De vermeerdering van deze moordaan slagen wordt gestimuleerd door een be paald klimaat van vijandige propagan da die vaak regelrecht anti-semitisch is. Ook al zijn de daders van de misdaad in de Rue des Rosiers nog niet bekend, het is zeker dat zij deel uitmaken van de terroristische internationale waartoe de PLO (Palestijnse bevrijdingsorgani satie) altijd heeft geïnspireerd," aldus het communiqué van de Israëlische ambassade. Het Israëlische ministerie van buiten landse zaken stelde dat het 'anti-Israë lische klimaat in Frankrijk, dat in het bijzonder in de berichtgeving over het conflict in Libanon tot uitdrukking komt, extremistische elementen aan moedigt om Israël en het joodse volk schade toe te brengen." Tot de eersten die de aanslag veroor deelden, behoorde het hoofd van de PLO-bureau in Parijs, Ibrahim Souss. „Terwijl het Palestijnse en het Libane se volk in Beiroet door de Israëlische troepen worden afgeslacht, herinner ik eraan dat de PLO zich tegen elk blind geweld keert Zondagochtend was door een bom schade veroorzaakt aan een joodse winkel in Parijs. De uiterst rechtse or ganisatie 'Action Directe' stelde zich hiervoor verantwoordelijk. Vorige week had deze groepering al laten we ten dat zij twee andere aanslagen had gepleegd, waaronder de beschieting van de auto van een Israëlische diplo maat. Een van de in restaurant Goldenberg zwaar gewonde mensen wordt afgevoerd. (Van onze correspondent BONN - Het op een na grootste West- duitse elektro-technische concern AEG-Telefunken kan zijn schulden niet meer betalen. De Raad van Be stuur van het bedrijf, waarbij in totaal circa 120.000 mensen werken en dat een omzet heeft van 16 miljard mark per jaar, heeft uitstel van betaling aan gevraagd. Bij het Amtsgericht in Frankfurt is een gerechtelijke proce dure aanhangig gemaakt om tot een fi nancieel akkoord met de schuldeisers te komen. AEG wil 40 procent van alle schulden boven de 10.000 mark beta len. De 29.000 schuldeisers die minder dan 10.000 mark te vorderen hebben, zullen geheel schadeloos worden ge steld. Dit alles komt er volgens de voorzitter van de raad van bestuur, Heinz Durr op neer dat het concern gedwongen is grootscheeps te saneren. Er wordt naar gestreefd het aantal medewerkers op den duur met 60.000 te verminderen. Op korte termijn moeten 20.000 arbeids plaatsen vrijgemaakt worden. Ook de produktie dient gesaneerd te worden. Britse misdadiger moordemaar agent AMSTERDAM (ANP) - De man die vrijdag op de Brouwersgracht in Am sterdam een agent doodschoot is géén Canadees, zoals de politie aanvanke lijk stelde, maar de 33-jarige Engels man A. B. R. uit Liverpool. R. is in 1981 uit een Britse gevangenis gevlucht waar hij een straf uitzat voor doodslag. De Amsterdamse politie heeft dit maandag meegedeeld. De 27-jarige agent, J. G. Honingh, wordt morgenmiddag in Amsterdam begraven. In overeenstemming met de wens van de familie zal dit gebeuren zonder de gebruikelijke korpseer wat met name betekent dat de tak „huishoudelijke apparatuur" zwaar ge troffen zal worden. Durr, verklaarde maandag op een pers conferentie in Frankfurt, dat de banken hiermee in principe akkoord zijn ge gaan. Lonen en salarissen van de mede werkers zullen worden doorbetaald. Het besluit van het AEG-bestuur om kwijtschelding van een fors deel van de schulden te vragen, betekent in feite opheffing van het oude bedrijf. Alle po gingen om geldschieters te vinden zijn mislukt. Het Britse General Electric en het Amerikaanse United Technologies Corporation bleken niet bereid delen van AEG over te nemen. Slechts de fir ma Grundig was bereid een deel van Telefunken te kopen. Terwijl de Raad van Bestuur van AEG, de raad van commissarissen en een bankenconsortium maandag de gehele dag vrijwel pauzeloos vergaderden over de toekomst van AEG, werd de handel in AEG-aandelen aan de ver schillende beurzen stopgezet en zakte de koers van de Duitse mark aanzien lijk. De Westduitse minister van economi sche zaken Lambsdorff waarschuwde ervoor om te denken dat AEG nu fail liet zou zijn. L.*- ,J AARDENBURG - Bij een ongeval maandagmiddag in Aardenburg zijn de heer en mevrouw BoerboomsNanninga en hun twee kinderen uit Eede omgekomen. Het gezin reed in een Citroen 2 CV over de Provinciale weg. K. de K. uit Aardenburg verzuimde de auto voorrang te geven. Hij liep enkele snijwonden op. Zijn auto. een kleine vrachtwagen, werd licht beschadigd. Alle inzittenden van de Citroen werden op slag gedood. De brandweer moest de slachtoffers uit het wrak halen. iZie pagina 2). WARSCHAU (REUTER) - Een 38-jari ge man in Polen die van kannibalisme werd verdacht heeft zichzelf van het leven beroofd, berichtte maandag het Poolse persbureau PAP. Twee dagen geleden maakte de televi sie bekend dat 'de eerste kannibaal in Polen sinds de tweede wereldoorlog. Henryk Madela' een vrouw van 23 jaar had vermoord, haar hoofd, handen en voeten had afgehakt en de romp had gehouden om ervan te eten. De televisie toonde bord en bestek dat de Pool zou hebben gebruikt. De vrouw van Madela, die van mede plichtigheid wordt verdacht, is aange houden. Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - Het lijkt er op dat de verkiezingen van 8 september een nek- aan-nek-race gaan worden tussen CDA en PvdA. Dit blijkt uit de cijfers van het jongste verkiezingsonderzoek, dat het bureau Interview in opdracht van het Vara-radioprogramma In de Rooie Haan heeft gehouden. Als er nu verkie zingen worden gehouden, zou de PvdA volgens de opiniepeiling op 45 en het CDA op 46 zetels in de Tweede Kamer uitkomen. Het bekende Vara-radioprogramma is tijdens de zomermaanden niet in de lucht, maar de Vara wilde de resultaten toch publiceren. Dit gebeurde gisteren tijdens het actualiteitenprogramma op de televisie De resultaten van het on derzoek, dat op 6 augustus werd afge sloten, zijn zoals gewoonlijk bewerkt door Maurice de Hondt. Vooral het herstel van de PvdA is op merkelijk. Bij de kamerverkiezingen van 1981 haalden de socialisten 44 ze tels. terwijl De Hondt nu voorspelt dat zij 45 zetels zullen halen Bij de Staten verkiezingen van maart 1982 haalde de PvdA omgerekend slechts 34 kamerze tels. Volgens De Hondt kan de PvdA de grootste partij worden omdat de tijd van twijfel onder de PvdA-stemmers voorbij lijkt te zijn. Verder valt het forse verlies van D'66, vooral aan PvdA en CDA, op. De Demo craten zouden nu zeven zetels halen te gen 17 in 1981 en 13 bij de Statenverkie zingen. Het CDA zou bij verkiezingen op dit moment vergeleken bij de verkiezingen van 1981 teruggaan van 48 naar 46 ze tels. Bij de Statenverkiezingen haalden de christen-democraten omgerekend 52 zetels in de Tweede Kamer. De WD kan volgens het opinieonder zoek rekenen op een flinke winst: van 26 zetelsin 1981 naar 34 zetels nu. In maart 1982 haalden de liberalen ook 34 zetels. De winst komt voornamelijk van D'66 en CDA, aldus het onderzoek Het is volgens de onderzoekers duidelijk dat Hoogste voorrang van de provincie WZ werkgelegenheid moet in het beleid van Zeelands LS?2C| provinciaal bestuur de hoog- gS3*a| ste voorrang krijgen. Gede- pureerde staten hebben dat uitgangspunt met zoveel woorden vastgelegd in de vandaag ver schenen provincie-begroting 1983 En tegelijk de daad bij het woord gevoegd. Het college heeft namelijk in de opzet van dat provincie-huishoudboekje voor het komende jaar ruimte gemaakt om het werkgelegenheidsfonds een voe ding te geven van 1 miljoen per jaar vast. Met die 'belangrijke beleidskeuze' - zoals gs het voorstel aan de staten zelf noemen - is aangegeven dat de provin cie een bijdrage wil leveren aan het op lossen van het werkgelegenheidsvraag stuk. Overigens kan dat alleen wanneer er wordt ingeleverd op voorstellen voor nieuwe activiteiten van de provincie en wanneer er wordt gesnoeid op bestaand beleid. Een 'banenplan' van de provin cie als wezenlijk onderdeel van beleid in de komende jaren is in ieder geval te beschouwen als een goede stap vooruit. Tot vorig jaar bij de begrotingsbe schouwingen in de staten van Zeeland zijn het college van gs steeds ernstige verwijten gemaakt over gebrek aan durf en daadkracht bij een eigen so ciaal-economisch beleid. Steeds op nieuw werd dan een poging onderno men dergelijke kritiek te ontzenuwen met het argument dat het provinciaal bestuur niet de middelen en de armslag had om gericht beleid te voeren. Begin dit jaar kwam eindelijk een antwoord van ander kaliber: gs besloten een eer ste aanzet te geven voor een Zeeuws werkgelegenheidsfonds door voor 1982 een bedrag van 1 miljoen op tafel te leggen uit de reserves van de provincie over vorig jaar. Het 'vervolg' van deze beslissing in de provinciebegroting voor 1983 (een vaste voeding voor het fonds) is een aanwijzing dat in het pro vinciehuis de wind uit een andere hoek begint te waaien. Het nieuwe gs-college van Zeeland (sinds begin juni op de kussens) herinnert er in deze begroting nog eens aan dat een provinciaal sociaal-econo misch beleidsplan in voorbereiding is. In dat plan zal voor een periode van maximaal vier jaar handen en voeten moeten worden gegeven aan het beleid dat de provincie denkt te gaan voeren. De bedoeling is dat er een actiepro gramma komt, waarin zo nauwkeurig mogelijk wordt aangegeven wat het provinciaal bestuur kan doen om de so ciaal-economische ontwikkeling van dit gewest te helpen verbeteren. „De 'ei gen' werkzaamheid dient daarin naar onze overtuiging meer centraal te ko men staan dan het formuleren van 'wenslijsten' aan het adres van de cen trale overheid", schrijft het college ter verduidelijking. Het doet deugd dat het nieuwe gezelschap van Zeeuwse gede puteerden nu deze conclusie trekt. In het recente verleden is gs vaak voorge houden dat het die richting op moest. Nu worden verwachtingen gewekt. En dat verplicht. Is deze provinciebegroting-1983 nu een toonbeeld van nieuw beleid? Dat zeker niet. Het gaat eerder om een ver plicht nummer, geheel voorbereid door de oude ploeg, waarop het nieuwe colle ge nog juist een blik heeft kunnen slaan voordat het stuk naar de drukker ging. De samenstellers ervan sloven zich dan ook uit in excuses over de vaagheid die inhoud (noodgedwongen) op veel pun ten bepaalt. Het beleidsstuk dat het be langrijkste van het jaar bedoelt te zijn, is vastgesteld toen de nieuwe gedepu teerden enkele dagen in functie waren. Op dat moment had het kabinet de zo geheten voorjaarsnota (waarover zo veel politieke heisa is ontstaan) nog niet naar buiten gebracht Bovendien is men in de Abdijgebouwen nog in af wachting van wat de rijksbegroting- 1983 en de miljoenennota (op Prinsjes dag uit te brengenvoor de beleidsruim te van de provincie nog in petto hebben- Kortom, allemaal redenen voor voorbe houden en onzekerheden. De vraag dringt zich dan ook op wat een provin ciebegroting, onder deze omstandighe den gemaakt, eigenlijk nog voorstelt. Het stuk is de laatste jaren meer en meer vrijblijvend geworden, heeft steeds sterker het karakter van een jaarverslag gekregen en is vaak op een groot aantal punten achterhaald wan neer het eenmaal aan behandeling in de staten van Zeeland toe is. Zeker, het college van gs voldoet stipt aan de wet telijke termijn, die aan de samenstel ling van een nieuwe provinciebegroting wordt gesteld. Maar of dat gegeven op weegt tegen de onmogelijkheid een stuk visie en beleid te ontwikkelen moet voor een bestuurder toch niet zo'n moeilijk te beantwoorden vraag zijn. Ontoegankelijkheid en aarzeling lijken zo de start te typeren van een nieuwe 'regeerperiode' van vier jaar in Zee lands provinciaal bestuur. En daar heb ben weinigen behoefte aan. vdM CDA en WD op een absolute meerder heid in de Tweede Kamer af stevenen. Klein rechts heeft door de traditioneel stabiele achterban niets te vrezen, maar boekt ook geen winst. De drie partijen houden hetzelfde aantal zetels als bij vorige verkiezingen: SGP 3 ze tels, RPF 2 zetels en GPV één zetel. Bij klein links wordt een winst voor de PSP voorspeld van twee zetels (van 3 naar 5 zetels), terwijl CPN één zetel wint (van 3 naar 4) en de PPR op 3 zetels blijft staan. Veertig miljoen bezoekers in Centre Beaubourg PARIJS - Het Parijse kunstcen trum Georges Pompidou heeft maandag zijn 40 miljoenste bezoe ker ontvangen sinds de opening in februari 1977.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1