PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT sraëliërs matigen over Beiroet atoomc Bloedbad in Ankara Bardot vecht voor haar muur Regering moet eerst rakettenbesluit nemen Vijf arrestaties in speelhol Vlissingen kleintjes Politie in de rouw GEEN AKKOORD VERTREK PALESTIJNEN ELS NAAR ATHENE ZWEMGL0RIE FEYEN00RD bewolking See bewolking en mogelijk wat regen ^motregen. Middagtemperatuur on geveer 21 graden. Matige zuidwesten }5e jaargang no. 184 andag 9 augustus 1982 AMSTERDAM (ANP) - Een Amsterdamse politieagent maakt een zwart lint vast aan de antenne van zijn surveillancewagen. Alle politiewagens in Amsterdam reden zaterdag en zondag met een rouwlintje ter nagedachtenis van hun vrijdag doodgeschoten collega. De 34-jarige Canadees S. H. die vrijdag in Amsterdam de 27-jarige politieman J. Honingh heeft doodgeschoten, heeft daarbij een colt gebruikt die in 1981 is ont vreemd uit een douaneloods op Schiphol. Dit heeft een woordvoerder van de Amsterdamse politie zaterdagavond meegedeeld. De kort na de schietpartij aangehouden man heeft tegenover de politie verklaard dat hij nog maar één dag in Nederland was, maar de politie twijfelt aan de juistheid van die mededeling. Ook houdt de politie er rekening mee dat de man niet zijn juiste naam en nationali teit heeft opgegeven. De man blijft voorlopig in hechtenis, aldus de politiewoord voerder. De toestand van de 29-jarige agent die bij de schietpartij zwaar gewond werd, is volgens de politiewoordvoerder nog steeds stabiel. Er is geen sprake meer van levensgevaar. (Van onze correspondent RUZALEM - Het vertrek van de Palestijnse strijders uit West-Beiroet is nog lang niet zeker, idanks de optimistische geluiden in Beiroet. Na afloop van een gesprek met de Amerikaanse niddelaar Philip Habib verklaarde de Israëlische minister van defensie Ariel Sharon dat er a sprake is van een overeenkomst voor de evacuatie van de Palestijnen. alem toonde zich wel iets optimis- ;r over de bereidheid die de PLO it haar strijders te evacueren. Sha ft aan Habib het Israëlische re- gsbesluit overgebracht dat Israël ai zal instemmen met het plaatsen kwik Voorzitter J. van den Bos van de Zevi- bel wil opheldering over een onder zoek van de Consumentenbond naar de aanwezigheid van kwik in kabel jauwfilets. Publlkaties daarover en over 'wantoestanden' bij de garnalen- pellerij aan huls ondergraven de renta biliteit van de visserijbedrijven. visserijfeesten De visserijfeesten ln Breskens zijn dit jaar weer bijzonder succesvol verlo pen. Ruim honderdduizend bezoekers trokken zaterdag en zondag naar het West-Zeeuws-Vlaamse vissersdorpje om van het hele gebeuren te kunnen genieten. Het weer leende zich daartoe dan ook bijzonder. PAGINA 3 van een internationale troepenmacht nadat het grootste deel van de Palestij nen de stad heeft verlaten. Dit is een zekere matiging van het voor malige Israëlische standpunt dat eerst alle Palestijnen moesten vertrekken. Israël heeft aan dit nieuwe standpunt wel de voorwaarde verbonden dat, als mocht blijken dat niet alle Palestijnse strijders na het stationeren van de in ternationale troepenmacht van plan zijn te vertrekken, deze internationale troepenmacht weer zal verdwijnen om Israël toegang tot het westelijk stads deel te verschaffen. Het grootste struikelblok lijkt nu ech ter de Syrische en Egyptische weige ring om de Palestijnen onderdak te verlenen, tenzij de evacuatie gekop peld wordt aan een alomvattende rege ling voor het Palestijnse vraagstuk. Daarmee komt het hele plan van Habib de Palestijnse strijders deels per boot naar de Syrische havenplaats Lataki ja en deels over de autoweg naar de Syri sche hoofdstad Damascus te evacueren geheel op losse schroeven te staan. Alleen Jordanië blijft bereid de Palestij nen die over de Jordaanse nationaliteit beschikken op te nemen. Zij zullen per boot naar de Jordaanse havenstad afgetreden De Italiaanse regering van premier Spadolini is zaterdag afgetreden, zo is in Rome bekend gemaakt na een bij eenkomst van de ministerraad. Spado lini heeft besloten tot het ontslag van zijn 13 maanden oude regering omdat hij door het opstappen vrijdag van ze ven socialistische ministers geen i meerderheid meer in het parlement had. demonstratie BRINKHORST: VOOR KAMERDEBAT DEN HAAG - Het mag niet meer voorkomen dat een aantal ministers een voetnoot plaatst bij het defensiebeleid van de regering. Dit zei D'66-fractievoorzitter Brinkhorst zondag voor de Avro-radio. In het vorige kabinet van CDA, PvdA netsperiode een beslissing moet val- en D'66 hadden de socialistische minis- len, omdat Nederland de Navo niet ters een voetnoot laten opnemen in het voortdurend op sleeptouw kan nemen, regeerakkoord, waarin stond dat zij in geen enkel geval zouden meewerken aan de plaatsing van gemoderniseerde kruisraketten in Nederland. Volgens Brinkhorst moet een regering in staat zijn een eensgezind vrede- en veilig- heidbeleid te voeren. Het voorstel van premier Van Agt om de Tweede Kamer te laten beslissen over het al of niet plaatsen van kruis raketten op Nederlands grondgebied noemt Brinkhorst „onvolledig". Voor dat de Kamer aan een besluit toe is moet de regering al een beslissing heb ben genomen. Het tijdstip van beslis sen komt niet op een maand, meent de D'66-fractievoorzitter, maar uiterlijk begin 1984 zal toch de knoop moeten worden doorgehakt. CDA-partijvoorzitter Bukman zei zon dag dat het voorstel van premier Van Agt moet worden gezien als een hand reiking aan de PvdA en hij vindt dat de socialisten maar eens wat positiever moeten reageren. Den Uyl (PvdA) heeft vorige week het voorstel van Van Agt afgewezen. Het is volgens Den Uyl juist een blokkade tegen regeringssamen werking van CDA met de PvdA. Bukman benadrukte dat deze kabi- Akaba vervoerd worden. Het is de be doeling dat de evacuatie met behulp van Franse en Italiaanse schepen uitge voerd zal worden. Ondanks het ontbreken van een offi ciële overeenkomst met Israël en de weigering van Syrië en Egypte is Ha bib gisteren gewoon doorgegaan met het uitwerken van de details voor het evacuatieplan. Zijn streefdatum voor de aanvang van de ontruiming is 15 augustus. Habib voerde gisteren o.a. besprekingen met Franse officieren die inmiddels in Bei roet zijn gearriveerd. Politieke kringen in Jeruzalem toonden zich uiterst ont stemd over de Franse pogingen al een heden naar Beiroet te sturen zonder dat er nog overeenstemming bereikt is. Is raëlische legereenheden trokken de ha ven van Jounia, ten noorden van Bei roet, binnen en bezetten ook de nabijge legen landingsbaan om het binnengaan van de Franse eenheden te voorkomen. Intussen meldde de officiële Libanse ra dio dat de Palestijnse kampen Sabra en Sjatila zondagmiddag twee uur lang zijn beschoten uit de Hadeth-sector in de christelijke zone Zondagmiddag be gonnen de Israëlische troepen het zuiden van Beiroet te beschieten met artillerie en raketten. De Israëliërs hadden zondag voor het eerst sinds twee weken de watervoor ziening van West-Beiroet vrijgegeven. Vijf van de 17 ziekenhuizen hebben ge brek aan medicamenten, elektriciteit, water en dieselolie voor de noodaggre- gaten. Tyfus en darminfecties grijpen om zich heen. Het vuilnis ligt al weken lang op straat te rotten. Els Vader heeft zich terecht geen zorgen gemaakt over haar uitzending naar de Europese atletiekkampioenschappen in Athene. In het afgelopen weekeinde snelde ze weer naar de nationale titels op de beide sprintafstan den. En hoewel ze de limieten voor de EK nog niet realiseerde, werd ze toch al geselecteerd voor de titelstrijd in Griekenland. Els Vader, die door ziekte een maand was uitgeschakeld, kwam wel weer dichter bij de limie ten. Op de 200 meter liet ze 23.04 noteren (limiet 23.00) en op de 100 meter bereikte ze 11.47 (limiet 11.40). Op de foto schiet Els Vader (voorgrond) uit de startblokken voor de race op de 100 meter. Een uitvoerig verslag van de Nederlandse atletiekkampioenschappen op pagina 7. Bij de wereldkampioenschappen zwemmen in Equador wankelde de hege monie van de Verenigde Staten. Rusland en de DDR waren een grotere bedreiging dan ooit. Voor Amerika waren dit nog altijd de naweeën van de boycot van de Olympische Spelen in Moskou. De Verenigde Staten bereid den zich op die Spelen niet meer voor. Een doel was er niet en dat had ook gevolgen voor deze WK. Nederland deed het beter dan ooit tijdens een wereldkampioenschap, pagina 8. Feyenoord kan voor het nieuwe seizoen veel moed putten uit de eindover winning in het Rotterdam-toernooi. In de finale van dit „eigen" toernooi versloegen de Rotterdammers na een spectakulaire wedstrijd Celtic met 4-3 (rust 2-2). Het nieuwe Rotterdamse elftal viel vooral op door zijn strijdlust. Dat wekt de verwachting dat Feyenoord het in de komende competitie beter zal doen dan vorig seizoen. Pagina 11. (Van onze correspondent) PARIJS - Brigitte Bardot wil naar Me xico emigreren als de muur rond haar villa in Saint-Tropez op bevel van ho gerhand wordt afgebroken. De beroem de filmster van de na-oorlogse jaren, van wie de beeltenis werd gebruikt voor een borstbeeld van Marianne, dat in ai- Ie gemeentehuizen stond, verzet zich krachtig tegen de hordenloop van de Franse minister voor de zee, Le Pensee. Deze is erop uit alle privé-obstakels op Frankrijks nationale stranden te ver wijderen. De muur van Brigitte Bardot is de bezienswaardigheid van Saint- Tropez. En oud-koning Leopold van België heeft ,RB" het afgelopen iveek- end opgebeld om te zeggen dat hij met haar meeleeft. Minister Le Pensee had de zomer vakantie uitgezocht om de aandacht te vestigen op zijn min of meer vergeten persoon en zijn op de achtergrond ge bleven ministerie. Eigenhandig en met behulp van een bulldozer haalde hij de hekken neer van een zekere madame Thomaso, die een luxueuze villa aan het strand van Saint-Tropez bezit. De operatie liep uit in een farce, toen bleek dat madame Thomaso hoog genoteerd staat in de hiërarchie van de Franse communistische partij. Ze protesteerde als een echte kapitaliste en beloofde wraak. De na deze operatie aangeslagen min ster van de zee kon toen niet n (Slot zie pagina ANKARA (AFP, RTR) - Elf personen zijn gedood en 63 gewond bij een aanslag die leden van het ASALA, het geheime leger voor bevrijding van Armenië, zaterdag op het vliegveld van Ankara hebben gepleegd. Officieel werd zondag meegedeeld dat slechts twee terroristen de aanslag hebben gepleegd, en niet drie zoals aanvankelijk werd gedacht. Brinkhorst Het Brabantse sprookjespark De Ef- teling in Kaatsheuirl heeft het afgelo pen weekeinde het recordaantal van ruim 90.000 bezoekers gehad. Dit week endrecord in het 30 jaar bestaande sprookjesbos werd mede gehaald door liet zomeravondfestijn, aldus een Efte- lingwoordvoerder. Het oude weekendrecord dateert vorig jaar. toen 55.600 mensen de poor ten passeerden. De ruim drie-en-eenhalf uur durende actie, waarbij bezoekers werden gegij zeld is de meest bloeddorstige die de Armeniërs tot nu toe hebben gepleegd. Er heerst in Turkije nu de vrees dat Ar meense groepen hun taktiek hebben gewijzigd en aanslagen in Turkije van plan zijn. Dit ondanks uitlatingen van diplomaten dat de actie van zaterdag een wanhopige zelfmoordmissie was die slecht leek te zijn opgezet. De com mando's waren er kennelijk op uit zo veel mogelijk chaos te veroorzaken zon der dat ze maar een kans op ontsnap ping hadden. Hoe de commando's de luchthaven zijn binnengekomen, is nog onduidelijk. De douanefunctionaris zei dat het een drukte van belang was in de ontvangs thal voor internationale vluchten toen er zich een zware explosie voordeed. Er brak tumult uit en er werden scho ten gelost. Ruiten sneuvelden toen passagiers naar het vliegterrein wegvluchtten. Naar het tv-joumaal liet zien eindigde de actie toen politie en militairen het restaurant beslopen van waaruit plot seling werd geschoten. Daarop kwa men gijzelaars een voor een tevoor schijn. De tv toonde een van de daders die door kogels getroffen op de grond Ruim vijfhonderd mensen nebben za terdagmiddag ln de binnenstad van Den Helder gedemonstreerd tegen het dumpen van radlo-actlef afval in de zee. en met name tegen de komende dumping waarbij het transportschip vanuit de haven van Den Helder ver trekt. Nieuws uit Zeeland: 2 en 5 Binnen- en buitenland: 3 Radio en televisie: 6 Sport: 7. 8. 9. 11 en 12 VLISSINGEN - De gemeentepolitie van Vlissingen heeft in de nacht van zaterdag op zondag een illegaal speelhol opgerold, dat opereerde in de bovenverdieping van een leegstaand café. Op het moment van de inval waren er ongeveer vijfentwintig bezoekers. Zes spelers werden op heter daad betrapt en na verhoor heengezonden. De organisatoren en het perso neel van de illegale roulette werden verhoord en zondag vrijgelaten nadat tegen hen proces-verbaal was opgemaakt. Er werd voor 1.500,- aan speelgeld in beslag genomen. Het speelhol werd geleid door J. W. uit Vlissingen en H. A. F. S. uit Eindhoven. Als personeel werden mevrouw A. M J. V. uit Breda en de Vlissingse portiers H. J. vanL en A. A. B. aangehouden. Het cafébedrijf was enkele weken geleden gestopt. Het pand was sindsdien onderverhuurd aan J. W fZie ook pagina 2). onder een tafeltje lag. Hij zei later Le vant Hekmekgian te heten en de Fran se nationaliteit te bezitten. Zondag lag hij in coma- Een andere terrorist, die door de politie is doodgeschoten, kon nog niet worden geïdentificeerd. Hij werd geraakt tij dens het intense vuurgevecht dat volg de op de ontploffing van de bom die zijn medeplichtige had geworpen. Onder de doden zijn een Duitse inge nieur, de 53-jarige Herbert Rosanowski, de 60-jarige Amerikaanse^ Jean Bos- worth en de directeur van het vliegveld. Hij bezweek zondag aan zijn verwon dingen. Ook drie politiemannen en vijf mensen met de Turkse nationaliteit kwamen bij de aanslag om. Onder de gewonden waren vier kinderen en veel vrouwen. Geen lintje voor ambassadeur in Argentinië BUENOS AIRES AFPi - De Neder landse ambassadeur in Argentiniët Jhr. mr. Eduard van Suchtelen, heeft bij zijn afscheidsbezoek aan het ministerie van buitenlandse za ken in Buenos Aires geen lintje ge kregen. Gewoonlijk ontvangen ambassa deurs bij het verlaten van hun post in Buenos Aires een Argentijnse on derscheiding. Officieel is geen verklaring gege ven voor deze inbreuk op de diplo matieke gebruiken. Maar volgens waarnemers heeft de Argentijnse minister van buitenlandse zaken onlangs besloten geen onderschei dingen toe te kennen aan diploma tieke vertegenwoordigers van lan den die hebben deelgenomen aan de economische sancties tegen Ar gentinië ten tijde van de Falkland- oorlog.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1