PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PLO MOET BEIROET VOOR MAANDAG UIT Politieman gedood in Amsterdam Prijzen lopen in de pas GROOT BERGAF Nieuwe opmars Israëliërs AMNESTIE VOOR ELF BIJBELSMOKKELAARS D£ GROEWÉ B.V. cctyctkcósiWea&k JC ongres verwerpt motie bevriezing kernwapens TWEE AGENTEN GEWOND BIJ VUURGEVECHTEN Zonnetje Perioden met zon en in de namiddag een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 24 gra den. Matige noordenwitid. 225e jaargang no. 183 Zaterdag 7 augustus 1982 Automobielbedrijf knislierslraal 5-7 4460 AC GOOS Ttl«toon 01100-16810 Belastingaftrek huizen-onderhoud D» )e bouwwereld heeft deze week vurig gepleit voor U&5>g| herinvoering van de moge- üjkheid tot belastingaftrek van de kosten van onderhoud aan de eigen woning. Op ach geen nieuw geluid- Sinds deze vorm van belastingvoordeel voor eigen woning bezitters nu al weer elf jaar geleden werd afgeschaft zijn daartoe bij herha lingpogingen ondernomen. Steeds zon der succes: ministers van financiën in opeenvolgende kabinetten wisten met overtuiging aan te tonen dat de rijks schatkist een dergelijke derving aan be lastinginkomsten niet kon toestaan- Argumenten voor terugkeer van de mo gelijkheid om onderhoudskosten als af- ,trekpost op het aangiftebiljet voor de inkomstenbelasting op te voeren wa ren: verbetering van het onderhoud van het woningbestand in Nederland en meer werk voor de bouw (terugkeer van een belangrijk stuk 'zwart werk' in de reguliere produktiesector). Dit keer lijkt het pleidooi aanzienlijk sterker doordat een nieuwe, niet onbelangrijke overweging aan de eerdere wordt toege voegd. Het Nederlands Verbond van Ondernemers in de Bouwnijverheid (NVOB) heeft het kabinet namelijk voorgerekend dat de overheid aan her invoering van deze belastingaftrek kan verdienen in plaats van eraan tekort te komen. Besparing aan werkloosheids uitkeringen voor bouwvakkers, gekop peld aan opbrengst van premies en be lastingen op het werk van bouwvakkers in juist dat onderhoud en daarbovenop nog eens de gebruikelijke BTW leveren het rijk een positief saldo op, voert het NVOB aan. De zaak is het zeker waard om er grondig onderzoek naar te verrich ten. De werkgelegenheid in de bouw verkeert op het ogenblik op een abso luut dieptepunt. Minister Nypels (volkshuisvesting) heeft drie weken ge leden nog rapport uitgebracht aan de tweede kamer over de alarmerende si tuatie. In 1981 is de werkgelegenheid in de bouw met 9 tot 10 procent gedaald: er was een teruggang aan arbeidsplaat sen in dat ene jaar van 40.000 (32.000 onder directe bouwvakkers en nog eens 8.000 bouwinstallateurs). De bewinds man schreef die neergang voornamelijk toe aan het feit dat er vorig jaar (bij de compleet in elkaar gestorte woning markt) aanzienlijk minder kon worden gebouwd en bovendien aan een stijging van de arbeidsproduktiviteit (meer pro- duktie door minder mensen). Komt bij dat zich binnen de woningbouw nog een voortgaande verschuiving heeft voor gedaan naar de goedkopere catego rieën woningen, waar minder werk te halen is dan in bijvoorbeeld de vrije sec tor. En niet alleen in de woningbouw. - ook in de wegenbouw en de waterbouw is de hoeveelheid werk aanzienlijk uit gedund bij gebrek aan opdrachten van de kant van de overheid. Het is logisch en begrijpelijk dat van uit de bouwwereld in deze benarde omstandigheden alles op alles wordt gezet om een stuk van de markt terug te winnen. Tal van bedrijven redden het niet meer. Beëindiging van onderne mingen en faillissementen zijn aan de orde van de dag. Het jaarverslag over 1981 van de Bedrijfsvereniging voor de Bouwnijverheid (waarvan elders in de ze krant melding wordt gemaakt) sig naleert dat zich in één jaar tijd 2.088 werkgevers, 9 procent van het totaal, hebben laten uitschrijven. Dat zijn dra matische cijfers. De vooruitzichten in de bouw van woningen, wegen en wa terwerken zijn op de korte baan verre van rooskleurig. Vandaar dat bouwon dernemers driftig op zoek zijn naar on derdelen van 'hun' (in dit geval verlo ren) markt, die misschien nog wel mo gelijkheden bieden. Het onderhoud van woningen is in dit opzicht een brok werkgelegenheid van blijvende om vang. Alleen: het is voor de bouw in be langrijke mate ontoegankelijk gewor den. In het bijzonder bezitters van ei gen woningen zijn vanwege de hoge kosten nogal eens huiverig om een aan nemer voor onderhoudswerk in te scha kelen. In veel gevallen worden deze kar weien of uitgesteld of op andere manier geregeld. Herinvoering van de moge lijkheid om de onderhoudskosten van de eigen woning aftrekbaar te maken voor de belasting zou daarin zeker duchtig verandering kunnen brengen. Het kabinet zou er goed aan doen de becijferingen van de bouw over de ver lies- en winstposten van een dergelijke maatregel eens nauwkeurig na te plui zen. Geen mogelijkheid om de werkge legenheid in deze ernstig aangetaste bedrijfstak op te vijzelen mag onge bruikt blijven liggen. vdM Wellicht compromis over tOD van niet- gebonden landen HAVANNA (AFP) - De ministers van buitenlandse zaken van de niet-gebon- den landen zullen eind augustus in Cu ba bijeenkomen ter bespreking van een voorstel om de volgende topconfe rentie niet te houden in Irak, maar in India. Dat is vrijdag uit goede bron in Havan na vernomen. Volgens het oorspronke lijke schema zou Irak in september gastheer zijn voor de topconferentie Maar Iran weigert naar Bagdad te ko men en verscheidene landen vinden dat eerst de Iraaks-Iraanse oorlog moet worden bijgelegd alvorens Irak het voorzitterschap van de niet-gebonden landen kan overnemen. WASHINGTON (Reuter/UPI) - Het Amerikaanse huis van afgevaardigden heeft donderdag met een krappe meerderheid een motie aangenomen waarin steun werd uitgesproken voor de kemwapenpolitiek van de regering Reagan. De stemverhouding voor de motie, die was ingediend door de republikeinse af gevaardigde uit Michigan. William Broomfield. was 204 tegen 202. Het betekent een belangrijke symbolische overwinning voor het modemiseringsbeleid van pre sident Reagan. Van de democraten stemden er 53 tegen de motie. Het stemgedrag van de meerderheid in het Amerikaanse congres was tevens een afwijzing v^n een voorgestelde motie van de democratische afgevaardigde uit Wisconsin, Clement Zablocki, waarin de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten werden opgeroepen te komen tot een 'wede-zijdse en controleerbare' bevriezing van him huidige kemwapenarsenalen. Net voor de stemming zei de voorzitter van het huis en voorstander van 'bevriezing', Thomas Oneill, dat 'de enige realistische hoop om de wapenwedloop af te remmen is om te proberen een wederzijdse controleerbare bevriezing te bereiken'. Oneill stemde tegen de motie van Broomfield. wat een hoogst ongebruikelijke stap is voor een voorzitter. Hij stemt bijna nooit mee. behalve als de stemmen staken. Hij heeft echter wel het recht mee te stemmen. WASHINGTON (REUTER) - Roemenië heeft elf Roemenen die vastzaten wegens het smokkelen van bijbels hun straf kwijtgescholden. Dit heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken vrijdag bekendgemaakt. De VS waren formeel op de hoogte gesteld van de amnestie nadat ze hadden gedreigd met diplomatieke repercussies als de elf niet werden vrijgelaten. Een woordvoerder van het ministerie zei dat het niet op de hoogte was gesteld van de officiële aanklacht maar begrepen was dat de Roemenen betrokken waren bij het smokkelen van bijbels naar Roemenië en bij de distributie ervan. BEIROET (UPI - AFP - RTR - DPA) - Uit Libanese regeringskringen is vrijdagavond vernomen dat Israël de PLO een ultimatum heeft gesteld: als de PLO niet voor zondag middernacht een begin maakt met de ontruiming van Beiroet, zal Israël de aanval openen om de stad in te nemen. Onder dekking van zwaar artilleriegeschut zijn Israëlische tanks vrijdagavond verder opgerukt over de Museumweg in West-Beiroet. Het Israëlische leger drijft zo een wig tussen de Palestijnse kampen aan de zuidkant van de stad en het centrum van de stad. hun opmars vanaf het Nationaal Palestijnen vuurden raketten af op de Museum, dat dinsdag door de Israëliërs Israëlische tankcolonne. Sommige pro- werd bezet, stuitten de troepen op felle jectielen landden in Ashrafiyeh, een voorstad van Oost-Beiroet. De Israëlische luchtmacht heeft vrij dagmiddag opnieuw een korte lucht aanval uitgevoerd op het hart van weerstand van de PLO. Volgens een fo tograaf ter plaatse sloegen onophoude lijk granaten in en is er brand uitgebro ken in het dennenbos bij de renbaan van Beiroet. West-Beiroet, waar .een voltreffer een gebouw van zes verdiepingen in puin legde. Volgens goedingelichte zegslie den had de Palestijnse organisatie El Fatah een kantoor in dit gebouw, dat ook een groot aantal vluchtelingen huisvestte. De Libanese staatsradio Een kwartier voordat de tanks in bewe ging kwamen hadden de Israëliërs met luidsprekers de burgerbevolking opge- II roepen West-Beiroet te ontvluchten. Volgens de Libanese staatsradio heb ben in deze sector vrijdagavond twee uur lang hevige gevechten gewoed. De PAGINA 2 zomer Meteoroloog Harry Otten heeft zijn korte broek aan. Op de vierde verdie ping van het KNMI in De Bilt ls het nog wel uit te houden. Niet te warm. Maar lekker koel is anders. „Het blijft voorlopig goed", zegt weerman Otten. „Ik zeg dat niet snel, maar de kans op een warme augustus is zeer groot. Het wordt een van de beste zomers van de ze eeuw". PAGINA 3 bezuiniging De Vereniging van Nederlandse Ge meenten wijst de bevriezing van de sterkte van de gemeentepolitie en de verlaging van de rijksvergoeding af. Volgens de VNG Is het een voorbeeld van 'ongenuanceerd' beleid van minis ter Rood. PAGINA 3 havens lib De opslag van zwaar verontreinigde bagger uit de Eerste Petroleumhaven in Rotterdam in zeer diepe putten el ders in de haven levert een zeer ernsti ge grondwaterverontreiniging op. Uit- voering van het puttenplan is daarom i juist ongewenst. PAGINA 8 afgeslankt verder Het textielbedrijf Van Heek Schutters veld in Enschede, onderdeel van het in moeilijkheden verkerende Schutters veld Holding, kan in afgeslankte vorm blijven voortbestaan. Hierdoor zou de werkgelegenheid van ongeveer hon- derd van de ruim vlj (honderd werkne mers kunnen worden gered. PAGINA 9 polio-prik De Gezondheidsraad is in meerder- I held tegen het verplicht stellen van I inenting tegen polio. Dat staat in een j advies aan minister Gardeniers, waar aan een speciale commissie enkele j a- ren heeft gewerkt Wat de bewinds vrouw van dit standpunt vindt is niet bekend. Z\j is nog met vakantie. PAGINA 11 feyenoord De face-lllt heeft Feyenoord duidelijk goed gedaan. Door de komst van Gul- lit Valke en Houtman is niet alleen een jeugdiger, maar vooral een veel aantrekkelijker uiterlijk gecreeerd. En daar werd vrijdagavond ook in de ei gen kuip gestalte aan gegevea Nieuws uit Zeeland: 2, 4, 5 en 7 Binnen- en buitenland: 3 en 9 Financieel: 8 Sport: 11 Zaterdagkrant: 13, 14, 15. 17 en 19 Radio en televisie: 20 en 21 maakte op grond van voorlopige be richten melding van 100 tot 150 doden en gewonden, terwijl het Palestijnse persbureau WA FA sprak van 250 do den en gewonden. Direct na de nieuwe aanval drong Was hington opnieuw aan op stopzetting van de vijandelijkheden om de Ameri kaanse gezant Philip Habib gelegen heid te geven zijn missie voort te zetten. Volgens het Witte Huis verkeert Habibs bemiddeling nu in een 'kritieke fase'. Volgens Amerikaanse regeringskrin gen wil Washington twee weken res pijt krijgen voor de onderhandelingen over de aftocht van de Palestijnen. De Libanese staatsradio meldde dat de PLO aan Habib een tijdschema heeft voorgesteld voor de ontruiming van Beiroet. De PLO is bereid een deel van haar strijders per schip te laten eva cueren en haar zware wapens over te dragen aan het Libanese leger. De water- en elektriciteitsvoorziening van West-Beiroet is al voor de twaalfde achtereenvolgende dag afgesloten. Er zijn geen tekenen dat Israël bereid is de blokkade van de stad te verzachten, Het water dat hier en daar nog wordt getapt is niet zuiver. Het Rode Kruis vestigde opnieuw de aandacht op de (Slot zie pagina 6 kolom 2) Na het catastrofale ongeluk met een autobus vorige week zaterdag op de autoweg tussen Parijs en het zuiden van Frankrijk, deed zich gisteren opnieuw een ongeval voor met een Franse touringcar. Deze bus slipte van de weg in Olette, in de oostelijke Pyreneeën. Van de 55 inzittenden werden er 23 gewond. AMSTERDAM - Een 27-jarige Amsterdamse politieman is vrijdagmiddag in zijn pa trouillewagen doodgeschoten door een Canadees die op de vlucht was na diefstal uit een drankenhal. De andere politie man in de auto werd ook be schoten en ligt met verwondin gen aan de nek in het zieken huis. De toestand van de ge wonde agent is stabiel, aldus de politie. Eerder op de dag is een derde politie man in een slaapkamer neergeschoten waar hij onderzoek deed in verband met een diefstal van edelstenen. Deze 32-jarige Amsterdamse rechercheur is ernstig aan milt en lever gewond en is vrijdagavond geopereerd. De dader van deze aanslag is de 26-jarige W. van D.. die op 27 mei jl. is ontsnapt uit de Mes- dagkliniek, De dodelijke schoten vonden vrijdag middagplaats nadat het personeel van een drankenhal aan de Lijnbaans gracht een man wilde tegenhouden die sterke drank had gestolen. De man trok een pistool en schoot in de rich ting van zijn achtervolgers waarbij een geparkeerde auto werd geraakt. De man rende door naar de Brouwers grachtwaar hij een koffiehuis wilde bin nengaan toen hij een patrouilleauto van de politie zag naderen Hij schoot op korte afstand door de zijruit en de voorruit van deze wagen. De bestuur der. een 27-jarige getrouwde politie man, werd gedood Zijn collega (29) werd ernstig gewond maar zag kans om de wagen uit te komen en terug te schie ten. De aanvaller hield daarop een passe rende auto aan en sleurde een vrouwe lijke passagier van de voorbank. Met zijn pistool dwong hij de chauffeur in de richting van de Haarlemmerhouttui nen te rijden. Hier ging hij te voet ver der, maar bij het Haarlemmerplein merkte hij dat hij door politiewagens werd omringd. Hij greep een vrouw beet en hield haar gegijzeld terwijl hij op nieuw op politieauto's schoot. Een poli tiekogel trof de man in de hiel waarna hij kon worden overmeesterd. De man die deze wild-westtoestanden in Am sterdam veroorzaakte, blijkt een in de hoofdstad wonende Canadees van 34 jaar te zijn, S. H.. die niet eerder met de politie te maken heeft gehad. De eerste aanslag op de politie vond vrijdagochtend plaats toen twee re chercheurs aanbelden bij een woning aan de Admiraal de Ruy terweg in Am sterdam-West. Er bestond een vermoe den bij de recherche dat hier diaman ten of andere edelstenen ter waarde van een ton waren verborgen die een weck eerder uit een auto aan de Amstel waren gestolen. De hoofdbewoner was niet thuis, maar de rechercheurs trof fen twee mannen die geen onbekenden van hen waren. Een van deze twee mannen was de 26- jarige W. van D. die mei jl. met nog en kele anderen uit de Mesdagkliniek is (Slot zie pagina 6 kolom li (Van onze redactie economie) DEN HAAG- De gemiddelde kosten van levensonderhoud zijn in de eerste helft van dit jaar met 2,9 procent gestegen. Dit blijkt de jongste bereke ning van het prijsindex-cijfer van het CBS. Hiermee loopt de ontwikkeling van de prijzen in de pas met de voor dit jaar voorspelde stijging: 5,5 tot 6 procent. In 1981 was die stij ging 6,5 procent. Tegenvaller is inmiddels wel dat het zo genaamde inflatietempo nog steeds op' 6.8 procent uitkomt. Dat cijfer komt al sedert januari uit de berekeningen voort, met een uitzondering in februari. Tussen half juni en half juli steeg het prijsindexcijfer met 0,5 procent vorig jaar 0,8 procent). Geen scherpe toene ming als men bedenkt dat de huurver hoging per 1 juli j.l. daarin is verwerkt. Behalve stijging voor de huren werden De neergeschoten en later overleden agent van politie in zijn patrouillewagen. De vermoedelijke dader van de schietpartij op de Amsterdamse Brouwersgracht wordt door politiemannen na zijn arrestatie naar een arrestantenbusje gebracht (Slot zie pagina 6 kolom 1)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1