PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MINDER GELD VOOR KLEINE GEMEENTEN VS roepen Israël op zich terug te trekken Wetsontwerp herverdeling VERDREVEN DE JAGER-TOLHOEK vandaag SOWJET-UNIE BIEDT PLO HULP AAN Enkele buien Half tot zwaar bewolkt en enkele re gen- of onweersbuien. Middagtempe- toXuut ongeveer 24 graden. Matige wind uit uiteenlopende richtin gen. 225e jaargang no. 182 Vrijdag 6 augustus 1982 PZC moriKe «a keukens GOES: Houtkade 7. tel. 01100-21250' Geopend ma.-vr. van 8.00-17.00 uur zaterdag van 10 00-12.00 uur. 1001 bouwmaterialen onder één dak! CANBERRA (AFP) - Een wetenschappelijke expeditie in Australië heeft de resten gebruiksvoorwerpen van steen en rotstekeningen aan die volgens haar opzien pan een 6.000jaar oude inheemse beschaving ontdekt in onbewoond gebied op het zullen baren. „Wij zullen na deze ontdekking de inheemse voorhistorie moeten fchiereiland York in de staat Queensland in het uiterste noorden van het land. De herschrijven", verklaarde Flood. Nog niet de helft van het gebied is verkend en de expeditie, onder leiding van Josephine Flood, trof in de streek van Koolburra rotstekeningen zijn onder de uitgebreidste die in de wereld gevonden zijn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De kleine gemeenten in Nederland zullen in de toekomst minder geld uit het gemeentefonds krijgen, terwijl de bijdragen aan de (middel)grote gemeenten zullen stijgen. Dit is een van de gevolgen van het wetsontwerp financiële verhoudingen, dat de ministers Rood (bin nenlandse zaken) en Van der Stee (financiën) gisteren aan de Raad voor de gemeentefinanciën voor advies hebben aangeboden. In totaal zullen 31» gemeenten minder geld van de rijksoverheid ontvangen. Daartegenover staan 93 gemeenten die op meer geld kunnen rekenen, als het wetsontwerp tot wet zou worden verhe ven. Dat kan nog wel even op zich laten wachten. Na de adviesronde moet het nog naar de Raad van State. Daama is het parlement aan de beurt. Komt het wetsontwerp door al deze obstakels dan is er nog een overgangstermijn van tien jaar in het ontwerp opgenomen. Het is volgens de opstellers van het wetsontwerp niet de bedoeling de tota le beschikbare middelen voor de lagere overheden te wijzigen. Maar in de toe- lichting by het wetsontwerp is wel een waarschuwing aan de lagere overheden opgenomen. Door middel van een betere verdeling en regels voor de specifieke uitkerin gen „bevat het wetsontwerp aanzetten om in verband met de verslechterende economische omstandigheden even tuele noodzakelijke aanpassingen te vergemakkelijken", aldus de toelich ting bij het wetsontwerp. Aanleiding tot het opstellen van een gevaarlijk De Vereniging van Nederlandse Lood sen vindt dat op de Westerschelde een gevaarlijke situatie ontstaan is, nadat begin deze week de marifoonkanalen voor scheepvaartnavigatie anders zijn Ingedeeld. afwijzen PvdA-lijsttrekker Den Dyl heeft de suggestie afgewezen van CDA-leider Van Agt, om het besluit tot plaatsing van kruisraketten over te laten aan het parlement. Van Agt opperde dit idee in het CD A-partij blad CD-actueel van deze week, om zo een kabinet met CDA en PvdA mogelük te maken. schuiladres De Italiaanse premier Giovanni Spa- dolinl en twee ministers wonen al eni ge tijd op een schuiladres in bewaakte regeringsgebouwen, nadat ze door de inlichtingendienst zijn gewaarschuwd voor het gevaar van terroristische ac ties, zo is donderdag uit politieke krin gen vernomen. PAGINA 11 klacht Bi) de Vereniging Eigen Huls zijn de I afgelopen dagen honderden klachten binnengekomen over verkoopmetho den die grenzen aan chantage. Verko- pers van gesubsidieerde huizen voor I bescheiden inkomens maken in het i hele land jacht op handtekeningen K voor belangstellende kopers en schu il wen daarbij de intimidatie niet. regenboog Op het programma van de Regen- boogkoers in 's-Heerenhoek prijken de namen van o.a. Freddy Maertens (nog in regenboogtrui), Roger de Vlae- minck en Eric Heiden en misschien Lucien van Impe. Of dit viertal inder daad voltallig aan de start verschijnt is echter nog niet zeker Als de spon sor wil dat ze ergens anders rijden, ko men ze niet", zegt comltelld Cees Raas. toekomst? De subsidiestop ontneemt het politiek toneel in ons land elke vorm van toe komst. Proloog en Nieuwe Komedie verdwijnen. Zeventig man op straat. Wie volgt? Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9 Binnen- en buitenland: 3 en 11 Opinie: 4 Sport: 12 en 13 Radio en televisie: 14 I Kunst en cultuur: 15 Financieel: 17 Vanaf 1983 kinderbijslag naar DEN HAAG (ANP) - Minister De Graaf (sociale zaken) wil vanaf 1983 kinderbijslag toekennen af hankelijk van de leeftijd van het kind. Hij heeft dat donderdag avond voor de NCRV-radio gezegd. Op het ogenblik krijgen ouders bij slag naar het aantal kinderen dat zij hebben. In de wetswyziging, die naar ver wachting over enkele weken zal worden gepubliceerd, gaat de by- slag voor ouders met kinderen be neden de zes jaar dertig procent omlaag: voor een kleuter zakt- de kinderbijslag naar 203 gulden per kwartaal. De bijslag voor kinderen tussen zes en twaalf jaar blijft ongeveer gehjk (291 gulden per kwartaal), terwijl er voor middelbare scholieren tussen twaalf en achttien jaar dertig pro cent bykomt. Per drie maanden komt de byslag dan op 378 gulden. De minister wil kinderbijslag voor achttienjarigen en ouder afschaf fen. Volgens de bewindsman is dat geen ramp, omdat dat geld in de vorm van studietoelagen weer kan terugkomen. Het plan van De Graaf levert zyn ministerie geen bezuiniging op, omdat de totale uitgaven aan kin derbijslag geiyk bhjven. Wel spaart hij een half miljard gul den uit door byslag van in het bui tenland wonende kinderen van gastarbeiders in vier jaar met 75 procent te verlagen. De Raad van State is op het ogen blik bezig een advies op te stellen over het plan van de CDA-bewinds- man. nieuwe financiêle-verhoudingswet, die het financiële verkeer tussen ryk en ge meente regelt, is de introductie van een nieuwe verdeelmaatstaf. Deze is geba seerd op de hoeveelheid en spreiding van de bebouwing. Cijfers Volgens het onderzoek zijn de gevol gen voor enkele grote gemeenten: Amsterdam plus 3.71%; Utrecht plus 5.12%; 's-Gravenhage plus 3,20%; Rot terdam plus 4,53%. Van een aantal Zeeuwse gemeenten is, voorlopig, al bekend wat voor gevol gen het nieuwe wetsontwerp zou kun nen hebben. De cijfers zijn echter voor lopig omdat een kleine 400 gemeenten nog moeten worden onderzocht. De woordvoerder van het ministerie van financiën verwacht dat door een to taal onderzoek de cyfers bijgesteld zul len worden, zodat vooral de extreme uitkomsten zullen verdwijnen. De per centages achter de plaatsnamen geven aan hoeveel procenten een gemeente meer of minder gaat ontvangen uit het gemeentefonds, na aanvaarding van het wetsontwerp. De Zeeuwse gemeenten zyn: Aarden- burg min 9.98%; Brouwershaven Mid- denschouwen min 2.84%; Sint-Philips- land min 1.90%; Kapelle mm 0.46%; Hulst min 0.01%; Reimerswaal plus 5.48% en Temeuzen plus 12.70%. De 8-jarige Richard Bult uit Steen- wijk is donderdag in de vijver van het recreatiepark 'De Zwarte Dennen' in JJhorst gemeente Staphorst) verdron ken. De jongen is vermoedelijk bij het zwemmen getroffen door kramp. Hoe- De 22-jarige J. L. R. Ramakers uit Arnhem, die looensdag zwaar gewond raakte door het vliegtuigongeluk in Lelystad, is donderdag in een zieken huis in Zwolle overleden. Ramakers zat naast de piloot, de 43-jarige Sombekke uit het Gelderse Ernst, die bij het onge luk op slag werd gedood. Het lijden van de door de Israeli van huis en haard verdreven Libanezen staat te lezen op het gezicht van deze moeder, die met haar kinderen op weg is naar een hulppost waar noodrantsoenen worden uitgedeeld. WASHINGTON (AFP/RTR/DPA/UPI) - van de strijdkrachten op 1 augustus, al- geven. Hy zei dat het oprukken van de werd niet ingegaan op de eis va De Verenigde Staten hebben Israël op- dus de woordvoerders. Later waar- Israëliërs in West-Beiroet de betrekkin- dent Ronald Reagan om de Isrj geroepen zijn troepen terug te trekken schuwde de voorzitter van de senaats- gen van de VS met de joodse staat gron- troepen terug te trekken naai WASHINGTON (AFP/RTR/DPA/UPI) De Verenigde Staten hebben Israël op geroepen zijn troepen terug te trekken op de posities die zij hadden toen op 1 augustus het bestand van kracht werd en waaraan een einde kwam toen de Israëlische strijdkrachten West-Bei roet aanvielen. Dit maakten de woord voerders van het Witte Huis en van het ministerie van buitenlandse zaken donderdag in Washington bekend. De ze oproep is vervat in de boodschap die president Ronald Reagan woensdag aan de premier van Israël, Menachem Begin, stuurde. Volgens de woordvoerders, die op een persbyeenkomst de brief van Reagan nader toelichtten, werd hierin gespro ken van „de absolute noodzaak van de terugkeer van een strikt staakt het vu ren ter plaatse en van de instandhou ding daarvan". De zinsnede „het be stand ter plaatse" slaat op de posities van de strijdkrachten op 1 augustus, al dus de woordvoerders. Later waar schuwde de voorzitter van de senaats commissie voor buitenlandse betrek kingen, Charles Percy, na een besloten vergadering met Shultz voor ernstige economische vergeldingsmaatregelen van Arabische landen tegen de Verenig de Staten. Hij zei dat de vrienden van Amerika in de Arabische wereld Washington ge waarschuwd hebben dat zij in geval van een grootscheepse Israëlische in vasie in West-Beiroet de VS verant woordelijk zullen stellen omdat het Is raël van wapens heeft voorzien. Percy zei dat zy het over zeer ernstige economische vergeldingsmaatregelen hebben die het Amerikaanse publiek „miljarden en miljarden dollars" zou den kosten. Op de vraag of hy een nieuw olie-embargo bedoelde wilde de repu blikein uit Illinois geen commentaar geven. Hy zei dat het oprukken van de Israëliërs in West-Beiroet de betrekkin gen van de VS met de joodse staat gron dig zou wijzigen. Yitzhak Shamir, de Israëlische minis ter van buitenlandse zaken, verklaarde donderdag na zijn terugkeer uit de Ver enigde Staten in Jeruzalem dat er ver schillen van mening zijn tussen Was hington en Israël over de middelen, maar niet over het doel, namelijk „de totale evacuatie van de PLO uit Beiroet en uit Libanon". Shamir schetste een 'positief beeld van zyn bezoek aan de Verenigde Staten. VN-waarnemers In een marathonzitting van meer dan vijf uur heeft het Israëlische kabinet donderdagnacht het voorstel van de Veiligheidsraad om VN-waarnemers in Beiroet te stationeren verworpen. In de officiële regeringsverklaring werd niet ingegaan op de eis van presi dent Ronald Reagan om de Israëlische troepen terug te trekken naar de be standslijnen van zondag jL Premier Begin zou afzonderlijk een antwoord aan Reagan sturen waarin hij het Is raëlische standpunt herhaalt, dat Is raël alleen bereid is zijn troepen terug te trekken nadat alle Palestijnse guer rillastrijders Libanon hebben verla ten. Israël heeft nu besloten zich onder geen voorwaarde terug te trekken en de blokkade van het westelyk stadsdeel op te heffen, zolang niet alle Palestynen Libanon hebben verlaten. In de regeringsverklaring noemde het Israëlische kabinet het stationeren van VN-waamemers een niet-effectieve maatregel die de politieke onderhande lingen zou kunnen vertragen omdat het door de PLO als een teken opgevat kan (Slot zie pagina 6 kolom 5) UTRECHT (ANP) - Een Utrechtse moeder is donderdagochtend volledig getuige geweest van de geboorte van haar vierling. Het is vermoedelijk de eerste keer dat een meerling werd geboren onder epïdurale analgesie, een plaatselijke ver doving, waarbij de moeder bij bewustzijn blijft. Drielingen en vierlingen worden ge- De zwangerschap van de moeder heeft woonlyk onder volledige verdoving ter wereld gebracht. Dat heeft het acade misch ziekenhuis in Utrecht (AZU), waar de geboorte plaatsvond, donder dag bekendgemaakt. De bevalling, waarby (buiten de moe der - mevrouw Visser -) ongeveer 25 des kundigen op verschillend gebied be trokken waren, verliep uitstekend. Bin nen 2,5 uur kwamen de drie jongens en een mei3je ter wereld. Moeder en kinde ren maken het goed. Volgens een woordvoerder van het AZU gaat het om een natuurlijke vier ling, omdat de moeder voor haar zwan gerschap geen vruchtbaarheidsop- wekkende middelen heeft gebruikt. Foto: Moeder en vader Visser, geflan keerd door gynaecoloog dr H. J. Coe- Ungh-Bennink (linksen de huisarts van het echtpaar, de heer Schothorst. acht maanden en een week geduurd. De kinderen moeten alle vier in een cou veuse, omdat zij minder dan 25oo gram wegen. De lichtste is 1500 gram, de zwaarste weegt 2200 gram. De geboorte van de vierling in Utrecht is de zevende vierling op rij in de afgelo pen tien jaar. In 1973 werd een vierling geboren in Zaandam, in 1974 in het Noordhollandse Venhulzen, een vier ling in 1975 in Doetinchem, op de voet gevolgd door een jeugdig vierspan in Amsterdam en nog een in 's-Graven- deel in datzelfde jaar. Het jaar daarop werd de eerste vijfling uit de Nederlandse geschiedenis gebo ren in Rotterdam. In 1977 maakte de gemeente Eindhoven melding van de geboorte van een vierling. Opzienba rend in september dat jaar was de ge boorte van een zesling in Leiden. De jongste van de zesling overleed na enige tyd. Kernwapens en verkiezingen vtli/ TJir is geen politiek orakel BÖQl Hjvoor nodig om te kunnen voorspellen dat een beslis- sing om al dan niet over te 5«ae gaan tot plaatsing van nieu- we kernwapens (kruisraket ten) in Nederland straks bij de kamer verkiezingen en de daarop volgende ka binetsformatie één van de heetste kwesties wordt, waarover duidelykheid moet komen In de complete windstilte die in deze weken van hoogzomer en vakantiepiek voorafgaat aan de cam pagne naar de stembus van 8 septem ber heeft minister-president Van Agt in zijn kwaliteit van Ujstaanvoerder van het CDA zich toch maar gewaagd aan een voorschotje in de richting van de kiezers. In het partyblad 'CDActueel' zet hy zwart op wit wat hij van de PvdA in deze omstreden zaak verwacht, wil er sprake zyn van een mogelijkheid tot re geringssamenwerking met deze party. Volgens Van Agt moet er in de loop van 1983 een besluit vallen. Dat moet in de tweede kamer gebeuren. En de PvdA moet bereid zyn die beslissing van een kamermeerderheid uit te voeren, hoe die ook uitvalt. Met socialisten die vooraf dreigen een kabinet op te blazen, wanneer een positief besluit over de plaatsing van nieuwe kernwapens wordt genomen, wil Van Agt niet in zee. Het is niet de eerste keer dat de CDA- lijsttrekker een poging doet, zich in te dekken tegen een herhaling van wat zich in het kortstondige leven van het CDA-PvdA-D'66-kabinet (met zyn naam) heeft voorgedaan. Veel is in die regeringsploeg misgegaan als gevolg van het ontbreken van duidelyke af spraken en vooruitschuiven van pro blemen (zoals de kwestie van de nieuwe kernwapens), die vroeg of laat toch niet langer te ontwy ken zyn. Een maand ge leden, tydens zyn bezoek als minister van buitenlandse zaken aan Egypte, heeft Van Agt ook al aangegeven hoe hy zich de aanpak van de kemwapenkwes- tie in een volgende regeerperiode voor stelt. Geplaatst voor de politieke werkelykheid dat de PvdA onder geen beding akkoord kan gaan met een be slissing om op Nederlandse bodem 48 nieuwe kruisraketten te stationeren komt hy de socialisten 'tegemoet' door er een zogeheten "vrije kwestie' van te maken. Dat wil dus zeggen: niet een ka binet van CDA-PvdA (en eventueel D'66)-samenstellingzou een plaatsings- besluit behoeven te nemen, maar de meerderheid van de kamer zou tot een beslissing moeten komen op een vooraf bepaald tijdstip. Aldus zou de PvdA zich niet hoeven te binden aan de be sluitvorming, maar wel dienen mee te werken aan de uitvoering van wat in het parlement besloten is. Met zijn opmer kingen vanuit Cairo (hij heeft nu een maal de gewoonte om in het buitenland de gevoeligste binnenlandse kwesties aan te snijden) heeft Van Agt voor be roering gezorgd en tegelijk aangegeven waarheen hy persoonlijk koerst. Zyn weigering om deze kwestie opnieuw als een spüjtzwam in een toekomstige ka binet te laten zitten veronderstelt een goede mogelykheid om straks een rege ringscombinatie van CDA en WD te kunnen maken. Niet alleen by de PvdA, by D'66, maar ook in eigen CDA-gelederen heeft Van Agts benadering van het vraagstuk van de plaatsing van nieuwe kernwapens (gebaseerd op het zogehe ten NAVO-dubbelbesluit van 1979) de hele discussie weer stevig doen oplaai en. De linkervleugel van het CDA had nogal wat problemen met wat hy daar over tydens zyn Egyptiscjie trip zei. Een aantal kandidaat-kamerleden van het CDA (onder wie vroegere 'loyalis ten', zoals de huidige minister van CRM De Boer en de kamerleden Faber, Scholten en Beinema) hebben laten we ten dat zy niet zullen instemmen met een besluit om nieuwe kernwapens in Nederland te plaalsen. In het jongste artikel in 'CDActueel' masseert Van Agt ernstige meningsverschillen bin nen het CDA weg door het „begrijpelijk en respectabel' te noemen dat zy zon der meer 'nee' zeggen tegen kernwa pens. De nadere uiteenzetting die Van Agt in het CD A-partyblad geeft van zyn opmerkingen een maand terug in Egyp te tegenover journalisten is ook te be schouwen als een verduidelyking in de richting van de WD. Juist in 1979 heeft de toenmalige coalitiepartner van het CDA erg veel water in de wyn moeten doen by de verdediging van het NAVO- dubbelbesluit in het parlement en de uitleg van de consequenties voor Ne derland. De CDA-loyalisten hebben het de WD by die gelegenheid bar moeilijk gemaakt. Het was daarom niet zo won derlijk dat WD-leider Nijpels onlangs verklaarde dat hy niet wenst te regeren met een verdeeld CDA. Het artikel van Van Agt in 'CDA-ctueel' houdt in de we ken dat iedereen de stembus van 8 sep tember nog maar liever even op afstand laat, het midden tussen een schot voor de boeg en een rimpeling in de vyver. Het geeft wel aan dat de kernwapen- kwestie straks weer volop gaat meespe len. vdM Een Starfighter van de Westduitse luchtmacht is woensdag neergestort, zo is donderdag uit militaire bron verno men. De straaljager, die opgestegen was van de basis Memmingerberg in Beieren, stortte neer in een weiland bij Neumarkt. in het centrum van de Bondsrepubliek. De piloot heeft zich met de schietstoel in veiligheid kunnen stellen. Omdat er in de afgelopen 20 jaar zeer veel neergestort - de woens dag verongelukte was de 249e - kreeg het toestel de bijnaam 'vliegende doodskist'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1