PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Volgend jaar al raketten-besluit Blokkade rond West Beiroet versterkt België in problemen stroomstoring [Zelfmoord op recept Lege trein ontspoord EIS PREMIER VANAGT: Oosterse markt ISRAEL ONTKENT BINNENVALLEN STAD Zomers Perioden met zon en in de namiddag plaatselijk onweer. Middagtempera- tuur ongeveer 28 graden, maar aan de kust bij wind van zee enkele graden lager. Weinig wind. 225e jaargang no. 181 Donderdag 5 augustus 1982 Veilinghallen Goes 5, 6 en 7 augustus Dagelijks van 14.00-24.00 uur met o.a. Guys and Dolls, Pussycat e.v.a. PARIJS (UPI) - In Frankrijk hebben twee jongemannen deze week zelf moord gepleegd, kennelijk na inne ming van slaapmiddelen waarvan zij de recepten uit een boek getiteld 'Ma nieren om zelfmoord te plegen' had den. Naar de politie woensdag mee deelde, vond men Michel Fazilleau (24) maandag in zijn tent op de camping in Secondigny (West-Frankrijk) met het boek nog in zijn handen. Zo werd drie dagen eerder de 27-jarige Patrick Bon- dy in Tours dood aangetroffen met het boek naast hem. Het is voor het eerst dat zelfmoorden rechtstreeks in verband worden ge bracht met het werk dat in april in Frankrijk uitkwam. Toen al ontstond er een heftige ethische en morele dis- (Slot zie pag. 10 kol. 6) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Premier Van Agt vindt dat de NAVO-bondgenoten mogen verwachten dat Nederland in de loop van 1983 een besluit zal nemen over de plaatsing van kruisraketten. In een artikel in CD-actueel - het partijblad van het CDA - van deze week maakt de CDA-lijsttrekker duidelijk dat hij niet met de PvdA in één kabinet wil, wanneer de socialisten vooraf dreigen de regering ten val te brengen wanneer een positief besluit over plaatsing zou worden genomen. mier en CDA-lijsttrekker, onder meer gedaan tijdens diens reis naar Egypte. In zijn reactie blijkt Van Agt onwrik baar vast te houden aan zijn standpunt. Als belangrijkste argument voert hij aan dat Nederland zich als „een goed bondgenoot" moet gedragen bij het kie zen van het tijdstip van beslissen over de kruisraketten. Minister de Boer en de andere vroegere 'loyalisten' waren gisteren niet bereikbaar voor commen taar. Van Agt is van mening dat dit pro bleem tijdens de formatie moet wor den opgelost, en dat niet opnieuw een tijdbom in het na 8 september te vor men kabinet wordt ingebouwd. „Ik kan niet inzien hoe te verantwoorden zou zijn een kabinet te formeren waar van men bij voorbaat weet dat en Om toch voor een coalitie met het CDA in aanmerking te komen moet de PvdA bereid zijn een beslissing van een ka mermeerderheid uit te voeren, hoe die ook uitvalt. Het artikel van Van Agt komt nadat een aantal CDA-kandidaten bij de ko mende verkiezingen, onder wie minis ter van CRM De Boer, kritiek hadden geleverd op opmerkingen van de pre- droogte waarom het een reëel gevaar loopt schipbreuk te leiden", aldus de CDA- voorman in CD-actueel. Hij noemt zijn voorstel het „tegengestelde van een blokkade" tegen de PvdA (een van de kritiekpunten van de voormalige 'loyalisten'). De socialisten wijzen plaatsing van kruisrakketten op Nederlands grond gebied onder alle omstandigheden van de hand, onafhankelijk van de uit komst van de Amerikaans-Russische onderhandelingen in Genève over de middelange afstandskemwapens. Het CDA-verkiezingsprogram legt die 'link' wel. „Eerst onderhandelen en daarna besluiten" is de formulering van de CDA-partijraad van 8 mei jJ. Van Agt voegt daaraan toe: „Maar niet onder handelen tot Sint Juttemis". Dat zou in zijn ogen de stimulans wegnemen voor de Sowjets om tot ontmanteling over te gaan van de nu al 350 tegen Europa op gestelde SS-20 raketten. Van Agt roept in zijn artikel in herinne ring dat Nederland zijn bondgenoten in december 1979, toen het zogenoemde 'dubbelbesluit' werd genomen, beloof de binnen twee jaar uitsluitsel te geven over zijn standpunt in deze kwestie. Omdat eind '81 de onderhandeling in (Slot zie pagina 10 kolom 1) De puinhopen van Beiroet Een Israëlische soldaat valt dodelijk getroffen neer nadat hij in Beiroet door een sluipschutter van de PLO onder vuur is genomen. (Van onze correspondent) JERUZALEM - Het Israëlische leger heeft gisteren van alle kanten de blokkade van West- Beiroet versterkt. Vanuit het zuiden rukten Israëlische troe pen op tot ten noorden van de Droogte begint langzamerhand de agrariërs parten te spelen. Van echt grote problemen ls, gemiddeld gezien, nog geen sprake. Wel is er hier en daar schade als gevolg van droge omstan digheden, uiteraard vooral op de droogtegevoelige gronden. Het is nog erg moeilijk een totale voorspelling te doen over de situatie, gelet vooral op de plaatselijk sterk verschillende om standigheden. PAGINA 3 stop Het tot dusver gevoerde wervings- en toelatingsbeleid voor buitenlandse werknemers is onjuist geweest. De werving moet geheel worden stopge zet. Dit is de conclusie van de nota 'Sa men, beter dan apart', waarin de FNV haar opvattingen over gastarbeid ter discussie stelt. In de nota wordt een groot aantal problemen van de buiten landse werknemers aan de orde ge steld. PAGINA 3 aardgas Aan de lange lijst van gevaren die de gezondheid van de Nederlandse con sument bedreigen hebben onderzoe kers van de Landbouwhogeschool in Wageningen er weer een toegevoegd. In een gisteren verschenen artikel in het vakblad Gas waarschuwen zij voor de veel te hoge concentraties stikstof- dioxyde die ontstaan tijdens het ko ken op aardgas. PAGINA 11 limiet Slapeloze nachten heeft Els Vader al lerminst o ver de vraag of ze de limieten op de 100 en 200 meter voor de Europe se atletiekkampioenschappen in Athene nu wel of niet haalt. „Als ze me niet kiezen in de Nederlandse ploeg dan ga ik toch lekker met vakantie naar het zuiden", glimlacht ze. Maar ze zal het toch als een figuurlijke klap in haar gezicht ervaren als ze niet wordt (LONDEN (UPI) - De 45 dagen ou de prins William Arthur Philip Louis) van Wales, zoon van (kroon prins Charles en prinses Diana, is vioensdag in de wit-gouden mu zieksalon van Buckingham Palace gedoopt en door de aartsbisschop van Canterbury, dr. Robert Runde, opgenomen in de staatskerk. De blondharige, blauwogige baby droeg een doopkleed van kant dat 141 jaar geleden voor een konink lijke doop was gemaakt. Onder de 60 gasten bevond zich de woensdag 82 jaar geworden over grootmoeder van William, konin gin-moeder Elizabeth. De jonge moeder wist haar zoon het grootste deel van de tijd rustig te houden door hem op haar pink te laten sab belen. Maar dat hij ook de longen heeft om een keel op te zetten, be wees hij eventjes toen de persfoto grafen na de doop hun plaatjes mochten maken. De aartsbisschop gebruikte voor de doop water dat uit de rivier de Jordaan was gehaald. wijken Bourj ei Barajne en El Uzai. Daardoor zit Israël nu aan de rand van het centrum van West-Beiroet waar zich ook de Palestijnse hoofdkwar tieren bevinden. Het Israëlische opperbevel beklem toonde dat het niet de bedoeling was de stad binnen te trekken, maar Libanese bronnen maakten melding van zware gevechten en grote Palestijnse weer stand. In de middaguren begonnen Palestijn se eenheden gisteren het christelijke oostelijke deel van de Libanese hoofd stad met raketten te bestoken. Tegen de avond reageerde Israël hierop met luchtbombardementen. De Israëlische luchtmacht was tot dan toe niet ingezet omdat de strijd zo hevig was en er van uit Israëlisch oogpunt het gevaar be stond eigen troepen te treffen. Vanuit het noorden trokken eveneens Israëlische eenheden op, waarschijnlijk met de bedoeling om onder andere het daar gelegen parlementsgebouw onder controle te krijgen. Een schatting van de'Libanese christelijke zender 'Stem van Libanon' over het aantal slachtof fers, sprak over 300 doden. Volgens de radio zijn bij dit dodental niet de slachtoffers onder de Palestijn se gerekend. Er zijn 64 Israëlische mili tairen gewond bij de gevechten van woensdag, zo is in Jeruzalem meege deeld. Volgens een woordvoerder van het leger zijn vier militairen er ernstig aan toe.Bi j de aanval werd ook een zie kenhuis getroffen. Het oprukken van Israëlische troepen, hoewel het zeker nog geen definitieve invasie is, bewijst opnieuw hoezeer Is- raëls geduld op raakt. De langdurige politieke onderhandelingen lijken wei nig op te leveren en Israël vreest dat de Palestijnen tijdrekken om politieke be loftes los te krijgen. Juist woensdagavond, terwijl de strijd nog in volle gang was, deden tegenge stelde geruchten de ronde over een ver sneld Palestijns vertrek. De Palestij nen zouden volgens plan van hun eis afgestapt zijn om eerst met behulp van een internationale macht de troepen te scheiden. Anderzijds zou de Ameri kaanse bemiddelaar, Habib, geheel ra deloos zijn geworden door het her nieuwd oplaaien van de strijd. Volgens een Palestijnse bron is via de Libanese premier Chefik Wazzan het PLO-plan overhandigd aan Habib. In het plan, dat vier punten bevat, staat verder dat de strijders bij hun vertrek hun eigen wapens mee mogen nemen. Er worden garanties van de Verenigde Staten geëist voor bescherming bij de' terugtrekking. Tenslotte wil de PLO dat de guerrilleros gebruik mogen ma- (Slot zie pag. 10 kol. 7 RIJSSEN (ANP) - Tussen Rijssen en Wierden is woensdagmiddag om drie uur een lege olietrein gedeeltelijk ontspoord. Het ongeluk, waarvan de oorzaak nog niet bekend is, gebeurde bij de spoorbrug over de Regge, even voorbij het station Rijssen. Er vielen geen gewonden. De trein bestond uit 28 goederenwagons. De op twee na laatste is gekanteld, de een na laatste ontspoord en de allerlaatste wagen staat nog in de rails. Op elk van de twee sporen is 100 meter rails vernield, terwijl de bovenleiding over een afstand van 200 meter is beschadigd. Ook de brug heeft schade opgelopen. Het treinverkeer is over beide sporen uren gestremd geweest. stereo-rv Op de komende Firato zullen veel fa brikanten en importeurs nieuwe kleu- ren-tv's met stereogeluid aanbieden en demonstreren. Maar pas op: die de monstratie geschiedt dan meestal met een videoband of via een speciaal Fira- to-kanaal, Mocht u zo'n apparaat wil len kopen, bedenkt u dan wel dat u thuis de eerstkomende jaren nog geen 'stereogeluid of tweetalige uitzendin gen kunt ontvangen. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 6 en 7 Binnen- en buitenland: 3 en 9 Sport: 11 Radio en televisie: 13 Financieel: 15 BRUSSEL (DPA-BELGA) - In nage noeg heel België is woensdag de stroom een tot twee uur uitgevallen. Oorzaak was de overbelasting in elek trische centrales nadat in de kerncen trale in Doel, vlak bij de grens met Ne derland, een storing optrad waardoor die geen stroom kon leveren. De cen trale in Vilvoorde kon dit niet aan met het gevolg een explosie. Daarbij raak ten vier mensen gewond. De kerncentrale in Doel moest wegens een 'onregelmatigheid' enkele minuten worden stilgelegd. Al gauw kon het na bijgelegen Antwerpen weer van stroom worden voorzien. Maar elders waren de consequenties veel erger. De centrale 'Pont Brule' in Vilvoorde raakte over belast en er ontstond een explosie. Verder liep het spoorverkeer in heel het land in het honderd. Aan de kust waar het dezer dagen 'krioelt' van de vakan tiegangers, waren er grote problemen. Bij kruispunten waar de verkeerslich ten uitvielen deden zich enorme op stoppingen voor. In flats vielen liften uit waardoor mensen zeker anderhalf uur vastzaten. Menig uitbater (exploi tant) van restaurants die op elektrici teit koken, moest klanten weigeren of zelfs zijn zaak sluiten. Verder viel de tramverbinding langs de kust uit en wa ren radiozenders door de storing uit de lucht. De reparatie van een blok in de kern centrale in Doel dat met het internatio nale elektriciteitsnet is verbonden, zal maanden, zo niet jaren duren. Een an der blok was na twee uur weer te ge bruiken terwijl een derde de afgelopen nacht weer te gebruiken zou zijn. De centrale in Doel werkt sinds 1975. In hetzelfde jaar werd de kerncentrale in Tihange (Wallonië) in gebruik genomen en eerder in 1962 een in Mol. Tot dusver was er een klein ongeval op 5 juli jl. in Tihange waarbij twee werknemers lich te brandwonden opliepen als gevolg van ontsnapte stoom. Volgens een woordvoerder van de in Ne derland samenwerkende elektriciteits- produktiebedrijven (SEP) zijn de pro blemen in België ontstaan omdat het koppelnet (het elektriciteitsnet waarop alle elektriciteitsproduktiebedrijven zijn aangesloten voor het doorgeven van hun energie) daar niet goed functio neert. „Bij ons wordt in geval van een storing in een centrale voor de stroomlevering via het koppelnet onmiddellijk door anderen bijgesprongen," aldus de woordvoerder. LEUVEN - De Terneuzenaar J. de M. is woensdagmiddag met een Belgische gevangene, J. van H. uit Zelzate, ontsnapt uit de centrale strafgevangenis van Leuven. Dat gebeurde op het moment dat in een deel van België de electriciteit was uitgevallen. Daardoor weigerde ook de alarminstallatie van de gevangenis. De M„ die vastzat voor een aantal overvallen en door de Belgische politie wordt omschreven als 'zware jongen', vluchtte vanaf het dak van het magazijn, waar hij aan het werk was. Een cipier probeerde tevergeefs het alarm in werking te stellen. Toen de man er eindelijk in slaagde om de politie te bellen, waren De M. en Van H. al verdwenen. Via een aangrenzende woning belandde het tweetal op straat, waar het een auto mobilist dwong om zijn auto af te geven. De man weigerde en zette het op een gillen. Bij een tweede bestuurder hadden De M, en Van H. meer succes. Met zijn rode Alfa Romeo stoven ze Leuven uit. Opsporingsacties van de rijkswacht bleven tot dusver zonder resultaat. Nof er rog steeds bij gebrek aan I enig uitzicht op een diplo matieke oplossing sleept in Libanon de bloedige strijd tussen het Israëlische leger en de PLO-strijders zich van de ene zwarte dag naar de andere. In de negende week van het beleg rond West- Beiroet regende het gisteren opnieuw bommen en granaten boven de stad, toen de Israëli's een poging onderna men om naar het centrum op te trekken en zij daar tussen de puinhopen op felle tegenstand van de Palestijnen stuitten. En opnieuw zijn er dan - zoals vrijwel elke avond - op televisie beelden van rokende flatgebouwen, doden en ge wonden in de chaos, schijnbaar doel loos rondrijdende ambulances, wanho pige mensen. Israël is onder de kriti sche ogen van de hele wereld vastbeslo ten bezig met de uitvoering van een overrompelingsactie om de PLO, per manente bedreiging van zijn bestaan, voor eens en voor al uit te schakelen. Arafats Palestijnse bevrijdingsorgani satie weet dat ze militair aan het einde van haar krachten is gekomen, maar gebruikt de bevolking van Beiroet als gijzelaar om tijd te rekken en de publie ke wereldopinie op haar hand te krij gen. De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties eist in vruchteloze oproe pen aan de strijdende partijen bij her haling een 'staaktrhet-vuren'. En de Amerikaanse bemiddelaar Philip Ha bib zwoegt van het ene bestand naar het andere compromisvoorstel zonder iets wezenlijks te bereiken. Met zesduizend PLO-strijders als doelwit heeft het Israëlische leger inmiddels een half miljoen Libanese en Palestijnse burgers in West-Beiroet on genadig in de tang. De bombardemen ten en beschietingen vergen dagelijks vele tientallen slachtoffers onder de be woners. Afsnijding van drinkwatertoe voer en elektriciteitsvoorziening nekt de laatste wanhoopspogingen om in het bedreigde stadsdeel het openbare leven nog een beetje gaande te houden. Hulp verlening, gezondheid en hygiëne ver keren op het randje. Blokkades van voedseltransporten beginnen op uit hongering te lijken. Kortom, in theorie is het nog steeds niet zover dat de murw beoorloogde bevolking van Beiroet massaal wordt opgeofferd aan de con frontatie tussen de strijdende partijen, maar de praktijk komt al angstig dicht bij. De hoofdstad van Libanon, eens be kend als het 'Zwitserland van het Mid den-Oosten', begint meer en meer op een smeulende ruïne te lijken en de be volking, echt wel gewend aan de status van vluchteling, is ontheemder dan ooit. En dat afzichtelijke portret tekent zich dan af tegen de achtergrond van de wetenschap dat welk militair succes op zich nog niet een begin van een oplos sing in het conflict tussen Israël en de Palestijnen zal kunnen brengen. Dat begin van een oplossing zal toch aan de vergadertafel moeten ko men. De vergadertafel, waaraan de Is raëlische premier Menachim Begin en vooral ook zijn minister van defensie Ariel Sharon geen enkel vertrouwen ontlenen zolang zij de PLO op schoots afstand van de noordgrens van hun land temidden van een hopeloos ver deeld en onmachtig Libanon weten. Toenemende druk van Amerika op Is raël heeft tot nu toe uitsluitend verhin derd dat een werkelijk massale invasie op Beiroet is ingezet. De spanningen tussen Washington en Jeruzalem zijn de laatste weken flink opgelopen. Uiter lijk heeft de Amerikaanse president Reagan krachtige taal gebruikt toen hij riep dat er een emd moet komen aan het bloedvergieten in Libanon. Maar voor een wezenlijke doorbraak in de impasse hebben de Amerikanen nog steeds niet kunnen zorgen. Die 'stilstand' in de ge vaarlijke situatie is vooral terug te voe ren tot een diepgaand verschil van me ning tussen de Amerikanen en de Israë li's over de oplossing van het huidige geschil. Voor Israël staat vast dat de PLO zich alleen met nog meer oorlogs geweld uit Beiroet zal laten verdrijven. De Israëlische minister van buitenland se zaken Shamir heeft dat begin deze week na zijn tamelijk harde gesprek in Washington met Reagan zonder om haal van woorden vastgesteld: „De PLO gaat alleen weg als ze nog maar één keus tot haar beschikking heeft." Maar de Amerikanen zfjn het juist met veel Arabische leiders eens dat de zwa re militaire pressie van Israël juist te gengesteld uitpakt. De PLO-strijders zullen een grote vernedering niet kun nen accepteren. Een ander punt waar op de benadering van Israël en die van Amerika niet met elkaar sporen is de erkenning van de PLO. De Amerikanen willen de PLO erkennen als die op haar beurt ook Israël erkent. De merkwaar dige beroering die anderhalve week te rug ontstond toen Arafat in aanwezig heid van Amerikaanse congresleden een dubbelzinnige verklaring onderte kende over de bekende VN-resolutie 242 is wat dat betreft tekenend. Maar Israël piekert er niet over om de 'ter- reur-organisatie PLO' te erkennen. Met het geweld rond Beiroet loopt Israël het gevaar zich meer en meer te isoleren. De Amerikanen hebben harde waarschu wingen laten horen aan het adres van de leiders in Jeruzalem. Het wachten is nu op de grote fijnen en de echte diplo matieke manoeuvreur kunst vanuit Washington in dit conflict dat de wereld met huiver volgt. Zolang die uitblijven zullen er nog veel doden vallen in Bei roet. vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1