Stroomloos Bouwes brengt asino in problemen Witsnuitdoljijn krijgt zwemles Rode Hond-vaccinatie zwangeren handhaven COUP KENIA KOSTTE HONDERDEN LEVENS 's Werelds lelijkste IPZC/. Liverpool in greep van kinderrevolutie CHULD GROEIT MET TON PER MAAND Thames bevat weer zalm Rijnzwemmer verdronken Vredesmars bereikt Hongarije Vlagtwedde introduceert luchtsurfen Jj "fOENSDAG 4 AUGUSTUS 1982 bin nen-buiten land VERPOOL (UPl) - Een boze menigte jeugdige demonstranten in Liverpool heeft Britse minister van milieuzaken, Michael Heseltine, onthaald op tomaten, tren, bananen, perziken en sla. Een plaatselijke functionaris van de gemeente rtelde de minister dat Liverpool zich in de greep bevond van een 'kinder-revolu- seltine, het doelwit van deze gooi-en-smijt actie omdat hij een plaatselijke iool had gesloten, werd evenals de escorterende agenten verscheidene malen troffen door de rondvliegende etenswaren. Zijn hoofd en kostuum zaten onder de viezigheid. Correspondenten maakten melding van een groep van ongeveer 30 kinderen, die het behalve op Heseltine ook op zijn auto hadden gemunt Het hoofd van de Merseysidepolitiecommissie, mevrouw Simey, zei tegen Heselti ne dat er rellen 'op een alarmerende schaal'worden verwacht tenzij er voorzorgs maatregelen worden genomen Ze vertelde de bezoekende minister dat in Liver pool onder de opstandige jeugd zelfs kinderen van 5 zijn die zich totaal niet in de hand kunnen houden. Minister Heseltine riep de ouders van de kinderen per radio op de kinderen tot rede te brengen lANDVOORT - Curator mr. J. van der Haven van de failliete Bouwes Exploitatiemaatschappij in landvoort, heeft via een kort geding tegen het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf van Noord- Ilolland (PEN) gepoogd om afsluiting van de hotels van Bouwes met het elektriciteitsnet te oorkomen. let PEN heeft een vordering van een kleine f 145.000 op de Bouwes hotels. Half juli verzond het ^ektriciteitsbedrijf een aanmaning om de schuld te voldoen. Zo niet, dan zou rond 1 augustus de ■ektriciteit worden afgesneden. ie Kamer van Koophandel uit Haar- gende week maandag uitspraak doen in im waagde nog een bemiddelingspo- het kort geding. Volgens de curator van Bouwes, mr. J. van der Haven, is het faillissement van Kamer van Koophandel uit Haar- r i waagde nog een bemiddelingspo- Ing en kwam met een regeling waarbij jouwes f 20.000 per week af zou moeten jssen en een bankgarantie voor 120.000 zou moeten afgeven. Volgens e curator is dit echter onmogelijk. „Er geen ruimte. Het geld is er niet en we jogen blij zijn als we het redden", al- lus de curator. Iet PEN baseert het recht om de hotels n het casino van het elektriciteitsnet e mogen afsluiten op een uitspraak 'an de Hoge Raad waarin staat dat in jeval van faillissement een particulier liet, en een bedrijf wel van het elektrici- leitsnet mag worden afgesloten. je president van de Haarlemse recht- jank, mr. H. F. van den Haak. zal vol- Voedingsbond FNV jnderzoekt structuur Gilda ROOSENDAAL - Het plotselinge fail lissement van drop- en suikerwerkfa- Kriek Gilda in Rotterdam is voor de poedingsbond FNV aanleiding om te mderzoeken hoe de structuur van de m Ïtten-Leurse dropmagnaat VDF is. l. VDF (Verenigde Drop Fabrieken) is on- „.Jer meer eigenaar van Redband in Roosendaal, Venco in Naarden en Ma- uisan in Bergen op Zoom en heeft onge veer 600 mensen in dienst. De directie jan Gilda heeft overigens bekendge- haakt dat er een kandidaat is om het jedrijf misschien over te nemen. Van Ée van VDF werd ontkend dat er tse is in overname, ens heeft VDF in tegenstelling da nauwelijks te klagen over het en van de afzet. De argumenten rl lie de Giida-directie heeft aangevoerd er sluiting van de onderneming lijken loor de top van het Redband-concern net een korreltje zout te worden geno- nen. tfarketing-manager T. Graven ontken- Ie dat er sprake zou zijn van grote over- -rapaciteit in de dropsector. ïlj ontkent met klem de stelling van de Silda-directie als zou de totale con- jumptie van drop en suikerwerk met so'n 10 procent zijn gedaald. „Op basis jan zeer nauwkeurig onderzoek stel ik Jat het grote onzin is. Het gaat hooguit )ra een daling van 1 tot 2 procent", zegt Sraven. Slat heeft volgens hem dan ook nog al leen betrekking op het aantal kilo- frammen, niet op de financiën. „We lijn er in geslaagd de prijzen op rede- ijk niveau te houden", aldus de Etten- ueurse marktmanager. \lONDEN RTR- De zcdm is in de Tha- JAnes teruggekeerd en dat is een triom] [wioor degenen die een lange strijd heb- wjben gevoerd om de Londense rivier, die Jeens zo vervuild was dat er niets in kon gedijen, weer tot leven te wekken. In de afgelopen dagen werden in Weir, 20 km stroomopwaarts van Londen, twintig zalmen gevangen, zo meldt het waterschap van de Thames. De zalm, die door sportvissers zeer wordt be geerd, is uitermate gevoelig voor water- Vjverontreiniging. Zij leven in zee, maar zwemmen de rivieren op om zich voort te planten en blijven daar tot zij vol groeid zijn. De laatste keer dat de vangst van een zalm in de Thames werd gemeld was in 1833. Na de tweede we reldoorlog begon men maatregelen te lemen om de enorm vervuilde rivier '.hoon te krijgen. 3e twintig zalmen die door het water schap naar boven werden gebracht lerkeerden volgens deskundigen ineen litstekende staat. Men heeft ze in leven iunnen houden en ze voor verder on- ierzoek naar een kweekvijver overge bracht. len prijs van 250 pond sterling (1.143 nilden) wacht de eerste sportvisser die 'en zalm met werphengel en vlieg in de Thames weet te verschalken. Acht jaar voor moord op vrouw ARNHEM - De van moord op Ida Huis man beschuldigde Huisscnaar E. Uw- batse is dinsdag door de Arnhemse rechtbank veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf. De man stond twee weken geleden terecht omdat hij in de nacht van eerste op tweede paasdag zijn echtgenote door wurging en een aantal messteken om het leven zou hebben gebracht. Ida Huisman kwam 12 april 's avonds rond half twaalf terug van haar werk. Zij was ouvreuse m een Arnhemse bio scoop. Iets na middernacht zou zij vol gens de verklaring van haar man weer zijn weggegaan om een vriendin bij ken nissen op te halen. Voorbijgangers von den het slachtoffer de volgende och tend half ontkleed op de achterbank van haar auto bij een boomgaard op de grens tussen Arnhem en Huissen. de Bouwes Exploitatiemaatschappij te wijten aan te hoge hypotheken en de daaruit voortvloeiende rentelasten, die het bedrijf niet kon dragen. „Er zijn dingen gebeurd die niet door de beugel konden en een deel van de oorza ken van het faillissement is nu achter haald. Op een gegeven moment kocht Hordo de aandelen. Hij zei geld te heb ben, maai- toen puntje bij paaltje kwam had hij niets. De erfgename van Bou wes, Joke Bouwes, had de aandelen in tussen wel geleverd, maar Hordo bleef AMERONGEN (ANP) - De 16-jarige Ri- nie van den Heuvel uit Amerongen is bij een poging gekleed de Rijn over te zwemmen verdronken. Kennissen von den dinsdagochtend zijn stoffelijk overschot in de rivier. Het slachtoffer miste vrijdagnacht na een avondje uit met vrienden in Mau ri k de laatste pont naar huis. Als enige besloot hij te proberen zwemmend thuis te komen. ZAHONY - Vredesbetogers uit 18 landen die meedoen aan de Grote Vredesmars die op initiatief van Scandinavische Vrouwen voor Vrede kortgeleden in Stockholm begon en naar Rusland moet leiden, hebben gisteren de Hongaars- Russische grens breikt. Op de foto geven in klederdracht gehulde Hongaarse dames het traditionele brood en zout aan enkele van de vredes-lopers. het geld schuldig. Samen met twee an deren (de Rotterdamse advocaat mr. Joma en de Amsterdamse registerac countant Trautweinwerd Hordo direc teur van de Bouwes Exploitatiemaat schappij". „Op de panden van Bouwes Exploita tiemaatschappij werden geldleningen van 12 en 2,5 miljoen gulden afgesloten, Met dat geld werd een oude hypotheek schuld van 3,5 miljoen gulden voldaan en werden de aandelen van Bouwes Ex ploitatiemaatschappij betaald", aldus Van der Haven. Alleen al aan rente voor de panden zou 2 miljoen per jaar be- taald moeten worden. ADVIES GEZONDHEIDSRAAD Bouwes ExploitatiemaatschappiJ ver strekte aan „een andere vennoot schap". De curator wilde de naam van dit bedrijf niet noemen, maar het is dui delijk dat het hier om de firma Marlbo rough Hotels International gaat, waar Trautwein directeur is en Hordo en Jor- na optreden als commissarissen. Papieren firma SUNNYVALE - Dane Beezley uit het Califomische Sunnyvale bekijkt trots zijn hond Chi-chi, die de titel 'Lelijkste Hond' in de wacht sleepte tijdens een wedstrijd in Petaluma. Dane beschrijft zijn Chi-Chi als 'een beetje rat en een beetje Chinees Rashondje'. Chi-Chi blijkt zelf ook nog al in zijn sas tezijn met zijn titel: hij trok een extra lelijke bek voor de camera's. Marlborough International is een pa pieren firma die Hordo eind januari vorig jaar oprichtte. Deze firma heeft de aandelen van Bouwes Exploitatie maatschappij in bezit en voerde ook lange tijd de directie over Bouwes ex ploitatiemaatschappij. „Bouwes ExploitatiemaatschappiJ heeft dus een geldvordering van 6,5 mil joen gulden op die vennootschap, maar die vordering kunnen we afschrijven", aldus mr. Van der Haven. Waar de 6,5 miljoen gulden is gebleven wil de cura tor niet zeggen. Volgens mr. Van der Haven heeft Hordo de zaken zo gere geld, dat hij tot niets meer is verplicht. Bouwes Exploitatiemaatschappij is echter inmiddels met een negatief eigen vermogen blijven zitten. De curator heeft grote twijfels of de 6,5 gulden ooit nog terecht komt. Mr. Van der Haven gaat nu proberen om de toenmalige di rectieleden (Hordo, Trautwein en Jor- na) persoonlijk aansprakelijk te stellen voor het financiële beleid dat is ge voerd. Als bewijs dat Bouwes Exploitatie maatschappij nimmer de hoge hypo theek had kunnen afbetalen gaf de cu rator een kleine rekensom. Inclusief de huur (onder andere van het casino) le verden de hotels de afgelopen vier we ken in het hoogseizoen zo'n 500.000 gul den op. Na aftrek van de lonen en belas ting en sociale lasten voor het 135 man sterke personeel blijft daar 125.000 gul den van over. Het PEN incasseert dan 40.000 gulden per maand en het gasbe drijf 10.000 tot 20.000 gulden. Blijft over zo'n 65.000 gulden, terwijl er maandelijks zo'n 166.000 golden aan rente aan de banken moet worden be taald. Op basis van deze gegevens groeit de schuld aan de banken iedere maand dus met een ton. (Van onze redactie volksgezondheid DEN HAAG - De mogelijkheid tot inenting tegen rode hond van zwangere vrou wen op het moment dat zij in aanraking zijn gekomen met een patient die aan deze ziekte lijdt en zij niet door eerdere ziekte beschermd zijn. moet blijven beslaan. Dit adviseert de Gezondheidsraad aan de minister van volksgezond heid, naar aanleiding van de in 1979 gestelde vraag over de toediening van anti-rodehondserum. De vraag of toepassing van het prepa raat het nog ongeboren kind tegen een infectie kan beschermen staat reeds ja ren ter discussie. De Gezondheidsraad kwam op basis van de beschikbare lite- GRONINGEN - De VW Vlagtwedde gaat als eerste in Nederland een nieu we vorm van motorvliegsport in ver- enigingsvorm introduceren. Het gaat om het vliegen met ultra lichte eenmo torige vliegtuigjes (Microlights). Het vliegtuigje bestaat uit vleugels van sterk nylondoek met een aluminium buizenconstructie. Daar onder is de motor bevestigd en hangt een stoeltje voor de 'piloot'. De sport, die oorspron kelijk uit de Verenigde Staten komt. wordt nu al het 'luchtsurfen van de toe komst' genoemd. In Duitsland wordt deze motorvliegsport al op vrij grote schaal beoefend. In Nederland verkeert het luchtsurfen nog in een experimenteel stadium. De Rijks Luchtvaart Dienst (RLD) heeft een proefperiode ingesteld, die waar schijnlijk nog wordt verlengd. ratuur tot de overtuiging dat enige werkzaamheid in afzonderlijke geval len niet uitgesloten mag worden geacht. Het wordt dan ook wenselijk ge vonden de mogelijkheid tot inenting, binnen zekere grenzen, te handhaven. Toediening mag alleen geschieden na overleg tussen de zwangere vrouw en haar behandelende arts. Daarbij moe ten alles aspecten van het gebruik van het preparaat worden genoemd. Ook als aan de voorwaarden is voldaan is er geen zekerheid dat het middel werkt. Toediening mag dan ook alleen gebeuren als dat wordt gecombineerd met controles van het bloed. Geadviseerd wordt dat elke vrouw van wie niet vast staat dat zij beschermd is zich aan het begin van de geslachtsrijpe periode ofwel alsnog laat inenten dan wel bloedonderzoek laat verrichten, ge- Aantal immigranten loopt flink terug DEN HAAG- Er komen steeds minder immigranten ons land binnen, zo blijkt uit CBS-cijfers. In het eerste halfjaar vestigden zich 31,900 mensen uit het buitenland, dat was 4.700 minder dan in de eerste helft van 1981. Wel vertrok ken er meer mensen: 31.000 in de eerste helft van dit jaar. tegen 28.600 in de eerste helft van 1981. volgd door vaccinatie als er geen anti stoffen worden aangetoond. Het wordt van groot belang geacht dat inenting en uitslagen van bloedonderzoek schrifte lijk worden vastgelegd. Vooral voor vrouwen die beroepshalve vaker aan besmetting zullen bloot staan (zoals bijvoorbeeld verpleeg kundigen. doktersassistenten, vrou welijke artsen, kleuterleidsters en on derwijzeressen) wordt inenting drin gend aanbevolen voordat zij met hun beroepsleiding beginnen. Koffiehuishouder slachtoffer van eigen zwendel WAALWIJK (ANP) - De dood van de koffiehuiseigenaar Hasan P. in Waal wijk is te wijten aan een uit de hand gelopen plan om de verzekering op te lichten. Dat heeft de 32-jarige zwager M. D. van P. tegenover de politie verklaard. De koffiehuishouder werd 22 juli met de handen gebonden, dood aangetroffen in zijn brandende koffiehuis. Het koffiehuis liep de laatste tijd bijzon der slecht en de eigenaar verkeerde in ernstige financiële moeilijkheden. Om op de een of andere manier uit de financiële zorgen te komen werd ge tracht een overval in scène te zetten. Het slachtoffer zou in dat plan echter wel op het nippertje kunnen ontsnap pen. Hij werd geboeid met de handen op de rug op een stoel gezet en het koffie huis werd met benzine in brand gesto ken. Er deed zich echter een ontploffing voor, waardoor P. bewusteloos is ge raakt en daarna levend is verbrand. M. D. beweert, aldus de politie, tot het laatst toe te hebben geprobeerd zijn zwager van het plan af te houden. Uiteindelijk is hij voor de aandrang van zijn zwager bezweken, waarna hij hem met de uitvoering van het plan heeft geholpen. NAIROBI (RTR-AFP-DPA) - Terwijl regeringstroepen in Nairobi en het 150 kilometer noordelijker gelegen Nanyuki de laatste resten rebellen bestreden, maakte president Arap Mi dinsdag een rondrit door de hoofdstad. Hij werd daarbij hartstochtelijk toegejuicht door honderden Kenia- nen. Intussen werd in militaire kringen vernomen dat de mislukte coup van luchtmachtofficieren zondag aan hon derden mensen het leven heeft gekost. De toestand in Nairobi en Nanyuki waar een belangrijke luchtmachtbasis ligt, was vrijwel weer normaal In het cen trum van de hoofdstad werden in de vroege ochtend nog schoten gehoord. Er zou ook een groep rebellen in de slop penwijk Kibera aan de buitenkant van de stad zijn opge spoord. Een buitenlandse correspondent die er later was, vernam van bewoners dat er 's nachts was geschoten. Net als maandag bleven nog veel winkels gesloten. Bij levensmidde lenzaken die wel open waren, stonden lange rijen wachten den Ook de postkantoren waren open en het openbaar ver voer was gedeeltelijk weer normaal. De internationale lucht haven was dinsdagmiddag weer bereikbaar maar alleen overdag. Volgens een voorzichtige schatting van de militaire politie zijn bij de coup 250 mensen gedood, namelijk 150 rebellen en 100 burgers. Waarnemers rekenen echter nog op een stijging van het aantal doden. Officieuze cijfers spreken verder van 500 gewonde burgers, van wie 250 zwaar gewond zijn. Ook de krant'Daily Nation' had het over honderden doden. In Nairo bi reden vrachtwagens beladen met lijken af en aan. Er zijn verder 1000 leden van de luchtmacht gearresteerd, aldus 'Daily Nation' Een kleine krant meldde dat nog 200 vrij waren, van wie enkelen zich buiten de hoofdstad in het oerwoud hadden verborgen. Wie de leider van de coup is geweest is nog onduidelijk. Maar in de Tanzaniaanse krant 'Uhuru' stond dinsdag een foto van een Keniaans lucht machtvliegtuig dat zondag in Dar-es-Salaam zou zijn geland. Een van de inzittenden was volgens het blad kolonel Adipo die de rebellen in de luchtmachtbasis in Embakasi aanvoer de. In regeringskringen in Nairobi werd verder vernomen dat president Arap Moi dinsdag een boodschap waarin de Libi sche leider Gadaffi hem gelukwenst met het neerslaan van de opstand. Naar Gadaffi's mening was de coup ook gericht tegen de organisatie van Afrikaanse eenheid (OAE). De Ke- niaanse president is momenteel voorzitter van de OAE, welke functie Gadaffi deze week zou overnemen tijdens de jaarlijkse OAE-topconferentie in de Libische hoofdstad. Het ziet er echter niet naar uit dat president Arap Moi onder de huidige omstandigheden naar Tripoli zal reizen. De Bruynzeel Suriname Houtmaat schappij moet weer met de vakbond van haar arbeiders om de tafel gaan zitten voor een pensioenregeling voor het personeel. Dit heeft de president van de Haarlemse rechtbank dinsdag middag bepaald in zijn uitspraak in he kort geding dat de Bruynzeel Werkne mers Organisatie tegen de Bruynzee Suriname Houtmaatschappij had aan gespannen. De onderhandelingen moe ten binnen éen week na de betekening van het vonnis beginnen. Een Nederlandse vrachtwagen met hulpgoederen voor Polen is vorige week door de Oostduitse douane in be slag genomen omdat de vrachtbrief niet ■orrect was ingevuld. Dat heeft de •hauffeur van de wagen, die voor het Polencomité in Den Haag reed, maan dag bekendgemaakt. De chauffeur zei dat de Nederlandse ambassade in Oost-Berlijn op de hoogte n de inbeslagname, maar dal hij nog niet weet hoe hij zijn wagen terug krijgt. De hulpgoederen zouden in Kra- kcrw bij de katholieke kerk worden af geleverd. Z ANDVOORT - De witsnuitdolfi jn die sinds vojige week donderdag in het Zandvoortse Dolfirama verblijft, be gint weer aardig op te knappen. Dage lijks krijgt het dier nu zeven tot acht kilo vis te eten en de eens zo sterke zwemmer van de zee krijgt nu zowaar zwemles in het bassin van het Dolfira ma. Overdag verblijft de witsnuitdol- fijn in een klein bassin waar zij in la kens in het water hangt. 's Avonds echter wordt het dier door leden van de reddingsbrigade en werk nemers van het Dolfirama naar het gro te bassin getransporteerd, waar zij het dier begeleiden. Met zes man sterk wordt het dolfijn boven water gehou den en proberen de begeleiders het dier te stimuleren om zelf te gaan zwemmen. Zondagavond hield het dier het ander half uur op eigen kracht uit en gister avond bleef ze zowaar tweeëneenhalf uur zwemmen in het grote bassin. Na de zwempartij vondt de dolfijn het wel letjes en kwam naar de kant om hulp vragen. Dolfijnentrainer John Slootmaker is redelijk tevreden over de prestaties van de aangespoelde witsnuitdolfijn. Hij geeft het dier vijftig procent kans om het er levend af te brengen. „Het voergehalte wordt nu langzaam aan weer wat opgeschroefd en we doen vi taminen door haar eten. Het is uniek als ze in leven blijft want de meeste dolfijnen die hier aanspoelen gaan op den duur snel dood", aldus de dolfij nen trainer. Wat het voederen van de dolfijn betreft ondervindt Slootmaker nog steeds pro blemen. Twee man moeten de bek van de dolfijn openhouden, zodat Slootma ker de vis in de maag van het dier kan brengen. „Dat is een heel karwei, maar daar is een goede verklaring voor. Dol fijnen in zee eten namelijk nooit dode vis. Die vangen de vissen zelf en dat is deze ook gewend. Een dolfijn die gevan gen wordt moet je ook altijd leren om dode vis te eten", aldus John Slootma ker Vandaag doop prins William LONDEN 'RTRi-Dezes toeken ou de prins William (Arthur Philip Louis) van Wales, na zijn vader (krooniprins Charles erfgenaam van de Britse kroon, wordt van daag in de wit-gouden muzieksalon van Buckingham Palace met water uit de rivier de J or daan gedoopt en door de aartsbisschop van Canter bury. dr. Robert Runde, opgeno men in de Anglicaanse Kerk. De plechtigheid vindt plaats in in tieme kring en televisiecamera's worden niet toegelaten. Het (5 vandaag toevallig ook de 82e verjaardag van Williams over grootmoeder koningin-moeder Eli zabeth. De Britse pers is opgetogen over het besluit van prins Charles om in geval van zijn dood zijn hart, lever en nieren ter beschikking te stellen van de medische wetenschap. „Hij is bereid zijn hart te schenken aan het Britse volk', schreef het dag blad Sun nadat bekend was gewor den dat de prins een donorkaart bij zich draagt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 9