Zeeuws fruitteelt begint zich weer te herstellen Vluchtende dief door glazen deur gelopen Vakantiegangers duperen boer Teelt klein fruit neemt snel in belang af Extra aandacht nodig voor afzet van peren Botulisme ontdekt aan oostkant Westerschelde ZLM-RAPPORT: POSITIEVE ONTWIKKELING BEDREIGING MET PISTOOL HAVERVELD ALS VUILNISBELT WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1982 GOES - De oppervlakte pruimen in Zeeland loopt snel terug. Daardoor wordt ook het aanbod kleiner en vertoont de prijs een stijgende tendens. Aanplant kan daardoor nu lonend zijn, maar het arbeidsintensieve karakter van de pruime- teelt schrikt de meeste telers af. In 1946 had Zeeland nog 391 hectare pruimen, in 1980 slechts 62 hectare. Zoete kersen zijn praktisch verdwenen (slechts 1 hectare resteert). Op 19 hectare worden morellen geteeld; veel uitbreiding wordt niet meer verwacht. Deze gegevens vermeldt het tweede structuurrapport over de Zeeuwse fruitteelt, afkomstig van de ZLM. Er blijkt ook uit dat de teelt van klein fruit - die vooral op Zuid-Beveland van veel betekenis was - vrij snel in belangrijkheid achteruit gaat. Dat komt vooral door de hoge arbeidskosten. Daardoor is het areaal frambozen (26 hectare in 1979) en aardbeien, nog slechts een fractie van vroeger, terwijl ook de bessenteelt zeer sterk is ingekrompen (61 hectare in 1979). In 1981 werden er 220 bedrijven met klein fruit geregistreerd, met in totaal 129 hectare. De met fruit beplante oppervlakte in Nederland is de laatste 30 jaar met ongeveer 60 procent verkleind. Het appelareaal daalde van 43.000 hectare naar 16.300 hecta re; de oppervlakte peren liep terug van 14.400 hectare naar 5.600 hectare. Ondanks de verkleining van de oppervlakte, vertoont de productie (met name van appels) een opwaartse lijn, dankzij dichte plantsystemen en hoge opbrengstgevende ras sen. In Zeeland is de oppervlakte appels en peren veel minder verkleind dan landelijk. Het areaal peren bleef zelfs op peil. Het aandeel in de totale landelijke oppervlakte steeg bij de appels van 8 procent in 1952 tot 16 procent in 1981 en bij peren van 10 procent in 1952 tot 26,5 procent in 1981. Er zijn in Zeeland 2.628 hectare appels en 1.486 hectare peren, verdeeld over 789 bedrijven (waren er in 1952 nog 4.136). GOES - De laatste vijf jaren waren er veel positieve ontwikkelingen in de fruitteelt, waardoor deze bedrijfstak zich mogelijk weer wat kan herstellen van de opgelopen averij, als gevolg van zeer lage fruitprijzen in de seizoenen 1978/79 en 1979/80. Naast nieuwe appelrassen (Jonagold, Karmijn, Elster en dergelijke) waren er ontwikkelingen die kunnen leiden tot een vroegere en hogere produktie, kwaliteitsverbetering en arbeidsbesparing. Dit staat in het tweede structuur- rapport over de Zeeuwse fruitteelt van de ZLM. aanplant gewenst. Met name in de ge bieden die tot voor kort als 'jong' be kend stonden, zoals Oost-Zuid-Beve- land en Zeeuwsch-Vlaanderen, zal vrij veel nieuw aangeplant moeten worden. Dat geldt speciaal voor de appels. Glo baal komt in de provincie ruim veertig procent van de totale oppervlakte ap pels in aanmerking voor snelle verjon ging. Het gaat daarbij veelal om boom gaarden die nog een flinke produktie kunnen geven, maar de huidige jonge percelen hebben zo'n voorsprong als het gaat om lagere kosten, betere kwali- Het herstel kreeg in Zeeland een extra duw in de goede richting door de uitvoe ring van ruilverkavelingen (met name De Poel-Helnkenszand en Kapelle-We- meldinge). Vooral Kapelle en omgeving was een verouderd gebied en thans be hoort het - aldus het rapport - tot de modernste fruitteeltcentra in Neder land. Voor het bepalen van de gemid delde situatie, is de zeer gunstige in vloed van de ruilverkavelingen onmis kenbaar. Zeeland slaat er in landelijk verband een goed figuur door. De leef tijdsopbouw van de boomopstanden, de beplantingsdichtheid, het percenta ge nieuwe appelrassen, steken gunstig aften opzichte van het landelijk gemid delde. Toch is - zo staat in het rapport - op korte termijn veel verjonging van de Optreden van Joegoslavische dansgroep in Scharendijke SCHARENDUKE - De folkloristische dansgroep Gerdan uit de Joegoslavi sche provincie Macedonië treedt maandag 16 augustus op in de Pntmeet in Scharendijke. Het gezelschap bestaat uit 28 dansers en danseressen en een orkest van acht personen. Het optreden van de dans groep Gerdan wordt georganiseerd door de werkgroep evenementen Scha- rendijke-Ellemeet. Het avondvullend programma begint om 20.00 uur en om vat een tiental dansen en liederen. structuurrapport Zeeuwse fruitteelt', dat is uitgebracht door de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM). De ex tra aandacht die voor de peren nodig wordt geoordeeld, noemt samensteller A. van Oos ten 'de voornaamste conclu sie van dit structuurrapport'. Hij waar schuwt tegelijkertijd voor een eenzijdi ge, ongelimiteerde aanplant van peren, ondanks het feit dat de peren het in de afgelopen jaren beter deden dan de ap pels. Van Oosten; „De pereteelt kent Kindprpn 7nmprkamn ook zijn nadelen. Late productie, lagere txiliucr Cff L uwer ixuitiy productie per hectare dan de appel, ge voeligheid perkt assortiment. Dat weet iedere fruitteler en daarom neemt de appel ook in Zeeland de grootste plaats in. De twee fruitsoorten vullen elkaar goed aan; de peer zorgt voor rust en stabili teit. de appel voor de dynamiek". Onderstreept wordt dat in zuidwest- Nederland de teelt van peren omvang rijk is. In Zeeland nam het belang van de pereteelt zelfs flink toe in de afgelo pen periode: het aandeel in het totale Nederlandse areaal steeg van 10 pro cent in 1952 tot 26,5 procent in 1981. Volgens het rapport is dat ongetwijfeld te danken aan het feit dat de peer kli matologisch bijzonder goed thuis hoort in Zeeland. Dat geldt nog in het bijzon der voor het hoofdras 'Conference'. Over de periode 1976-1981 verliep de af zet van peren vlotter dan die van ap- teit en hogere opbrengst, dat hiermee veel voordeel te behalen valt. Nieuwe rassen Nieuwe appelrassen braken vrij on verwachts door. Daardoor zullen er in het huidige assortiment flinke ver schuivingen plaats vinden. De groene Goudreinette heeft zijn tijd gehad en de Golden Delicious zal teruggaan. Op gemerkt wordt dat landelijk gezien al veel aanbod van fruit geconcentreerd is door fusies. .Zeeland is nog het meest verdeeld, al is GOES - Er is extra aandacht nodig voor peren en wel speciaal voor de afzet van deze vruchtsoort. Initiatieven hiertoe moeten uit zuidwest-Nederland komen, omdat daar de pereteelt het sterkst is geconcentreerd. Ieder en alles maakt zich druk voor de teelt en afzet van appels. Terecht, maar daardoor is er gevaar dat de peren teveel op de achtergrond blijven. Het gaat nu nog goed met de afzet van de peren, maar vooral de productie van het ras 'Conference' zal in de komende jaren snel en sterk toenemen. Begeleiding is noodzakelijk en gedacht kan worden aan het bewerken van nieuwe markten, aan reclame, verbetering van verpakking en presentatie, en dergelijke. Het is wenselijk dat hiervoor een blijvende, breed samengestelde werkgroep wordt opgericht Eén en ander blijkt uit het 'tweede pels. By ae appels was de concurrentie- een vissersboot ARNEMUIDEN - De tweede dag van het zomerkamp in Arnemuiden, dat in het teken staat van de visserij, werd wederom bezocht door ruim driehon derd kinderen. Tweehonderdzestig van hen, in de leef tijd van zes tot twaalf jaar, bekeken dinsdag de vissersboot Arn 17, die in Vlissingen ligt afgemeerd. De kinderen hadden een druk program ma af te werken, er werd gezwommen in het gemeentelijk zwembad, er werd een visserij-spel gedaan en de jongens bouwden verder aan hun vissers bootjes, terwijl de meisjes poppenkast- poppen vervaardigden. De kleuters werden beziggehouden in met water gevulde badjes en opblaas bare boten. Dinsdagavond konden de bestuursle den van de organiserende stichting 'Zo merkamp Arnemuiden' opgelucht ademhalen toen een gestolen visnet, ter waarde van duizend gulden, door de po litie werd terugbezorgd. Het net werd zondagavond door nog onbekenden ontvreemd. Vandaag (woensdag) gaan de kinderen zich onder meer bezighou den met het bakken van stokbroden. positie van de twee meest geteelde,ras sen 'Golden Delicious' en 'Goudreihet- te' vrij zwak en moest er veel fruit wor den doorgedraaid. Bij de peren leverde de afzet veel minder problemen op en namen de twee meest geteelde rassen •Conference' en 'Doyenné du Cornice' Juist een zeer sterke positie in, aldus het structuurrapport. Het naar verhouding in Zeeland veel geteelde ras 'Beurré Hardy' vormde een zwakke schakel in het assortiment. Perevuur In het rapport wordt gewezen op de 'voortdurende latente dreiging' van het bacterievnur, dat vooral wordt verspreid via aangetaste meidoorns. „Aller medewerking is nodig om de ziekte in toom te houden, zodat het geen uitslaande brand wordt die mei dooms en peren vernietigt", betoogt samensteller Van Oosten. Hij merkt op dat de op te richten werkgroep ook de belangen van de pereteelt bij de be strijding van bacterievuur kan behar tigen. Overigens moeten in de werkgroep ver tegenwoordigers komen van fruittelers en de bij de fruitteelt betrokken instan ties in zuidwest-Nederland. Samenwer king met het centraal bureau voor de tuinbouwveilingen is geboden, vooral wanneer het gaat om het bevorderen van de afeet van peren. er een vorm van samenwerking in de centrale tuinbouwveiling Zeeland (CVZ). Een fusie Ujkt voorlopig niet in zicht. Dat is een nuchtere constatering zonder verder commentaar", meldt het ZLM-rapport. Er is in Zeeland voorlan ge bewaring voldoende capaciteit. Wel is er behoefte aan opslagruimte voor korte bewaring (bij de teler zelf). De kos ten hiervan zjjn echter hoog. In het rapport wordt onderstreept dat de consument kwaliteitsfruit aangebo den moet krijgen. In normale jaren is er in de Europese gemeenschap een over- produktie van honderden miljoenen ki lo's appels en alleen het beste fruit maakt dan een kans. Door middel van maatregelen op de weg van boom tot consument (bij het plukken, sorteren, bewaren, verpakking, presentatie) kan het aanbod van topkwaliteit worden bevorderd. Naarmate het teeltpeil wordt opgevoerd en de produktie per hectare en de kwaliteit van het fruit meer centraal staan, komt het tekort aan voldoende zoet water voor de Zeeuwse fruitteelt pijnlijker aan de dag. Uit proeven is gebleken dat zelfs op gronden die niet droogtegevoelig zijn, een duidelijk verhoging van produktie en kwaliteit mogelijk is. als in droge pe rioden water wordt gegeven (bij pas ge plante bomen is dat overigens altijd no dig). In het rapport wordt gepleit voor een zoet Grevelingenmeer. Het tegengaan van invoer van ruit van het zuidelijk halfrond (in hoofdzaak het ras Granny Smith) zal moeilijk zijn. Steun van andere EEG-landen is niet te verwachten, omdat deze de con currentie van het zuidelijk halfrond- fruit als minder hinderlijk ervaren. Gelet op de hoge aanvoerkosten zal er bij een grote appeloogst in de Europese Economische Gemeenschap waar schijnlijk vanzelf een importbeper king komen, zo voorspelt het rapport. De concurrentie binnen de EEG zal niet verminderen. De strijd zal zich voornamelijk afspelen op het gebied van kwaliteit, presentatie en leve ringsvoorwaarden. HONTENISSE - De rijkspolitie van Hontenisse heeft dinsdag elf dode vogels uit het oostelijk deel van de Westerschelde gevist die het slachtoffer zijn geworden van botulisme. Het is voor het eerst dit jaar dat deze besmettelijke ziekte in Zeeland wordt gesignaleerd. Bij de politie werd rond het middaguur een dode vogel afgeleverd. Vakantiegangers hadden al eerder melding gemaakt van dode vogels in de Westerschelde. De politie schakelde toen de bioloog George Sponselee uit Hulst in, die dinsdagmiddag meevoer met de 'rp 17'. De vaar tocht tussen Walsoorden en Baalhoek leverde de kada vers op van zeven wilde eenden, een zilvermeeuw, een scholekster, een kopmeeuw en een bont strandlopertje. De dode beesten rijn in een plastic zak afgevoerd en worden overgebracht naar het Centraal Diergeneeskun dig Instituut in Rotterdam. Daar zal de doodsoorzaak worden onderzocht. Voor George Sponselee staat die al vast: botulisme. Dat komt voor in ondiepe zoetwatergebieden als gevolg van de warmte, waardoor zuurstofgebrek in het water ont staat. Bacteriën die de riekte veroorzaken kunnen zich dan gemakkelijk vermenigvuldigen. Vogels die daarmee in aanraking komen, kunnen dan worden besmet. De besmetting kan worden overgebracht door vliegen. De dode vogels zijn volgens Sponselee waarschijnlijk afkomstig uit de zoetwatergebieden van Saeftinghe en de schorren van Waarde. Jos Neve, de beheerder van de Saeftinghe, is dinsdagmiddag met Sponselee en de rijkspolitie in de 'rp 17' de Westerschelde op geweest. Hij zal de komende dagen onderzoeken of het botulisme zich al heeft verspreid onder de vogelkolonies in het natuurgebied. Hoogbejaarde krijgt het verzetskruis MIDDELBURG - De momenteel in het Belgische Oostkamp wonende Abra ham de Meester (90) heeft onlangs het Verzetsherdenkingskruis ontvangen. De in het Zeeuws-Vlaamse Nieuwvliet geboren De Meester kreeg de onder scheiding per post, omdat zijn gezond heid het niet meer toeliet naar Brussel te reizen, waar de Nederlandse ambas sadeur in België, Ch. van der Klaauw, het kruis zou overhandigen. De heer De Meester woonde tijdens de oorlogshandelingen in Halsteren bij Bergen op Zoom, waar hij het door zijn hulp aan onderduikers zwaar te verdu ren kreeg en enige tijd werd opgesloten. Via Sint-Andries Bruggekwam de on derscheidene uiteindelijk in Oostkamp terecht. VLISSINGEN - De Vlissingse gemeentepolitie heeft in de nacht van maandag op dinsdag de 18-jarige J. C. van S. uit Vlissingen aangehouden die kort voor zijn aanhouding had getracht een auto te stelen in de Kleine Kerkstraat en daarbij een PZC-chauffeur met een, naar later bleek, speelgoedpistool bedreigde. De man werd door andere personeelsleden op de vlucht gejaagd en zocht daarbij zijn weg door het PZC-gebouw. Hij sprong door de glazen toegangsdeur van het gebouw aan de Walstraat, daarbij het speelgoedpistool in de hal achterlatend, en wist te ontkomen. De Vlissingse politie kon de man later op het Ravesteynplein aanhouden. Omdat het hier gaat om een dienstplichtig militair, gelegerd bij de marine in Vlissingen. is hij overgedragen aan de koninklijke marechaussee. Volgens een woordvoerder van de ma rechaussee was Van S. een avondje gaan 'stappen' in Vlissingen. 's Nachts was hij binnengedrongen in een kermis tent op het Bellamypark en had daar een speelgoedpistool, -mes en -hand boeien ontvreemd. Later belandde hij in de Kleine Kerkstraat, aan de achter kant van de PZC-gebouwen. Daar mor relde hij aan een geparkeerd staande auto, hetgeen werd opgemerkt door een PZC-chauffeur. Toen deze naar buiten kwam bedreigde Van S. hem met het pistool en gelastte hem de auto te star ten en 'naar het buitenland' te rijden. Collega's van de bedreigde waren in middels naar buiten gekomen, waar door Van S. werd afgeleid en het perso neelslid kon ontsnappen. Van S. slaagde niet in zijn pogingen de auto op gang te brengen en sloeg op de vlucht. Daarbij koos hij zijn weg door het PZC-gebouw en wist dit uiteinde lijk te verlaten via de, gesloten, glazen deur aan de Walstraat. De deur werd volledig vernield. De inmiddels ge waarschuwde politie trof in de hal van het gebouw het, zoals de woordvoerder van de marechaussee omschreef, 'niet van echt te onderscheiden', speelgoed pistool aan. Surveillerende agenten troffen later in de Bonedijkestraat een jongeman met ontbloot bovenlijf aan die voldeed aan het signalement van Van S. Bij de nade ring van de agenten nam hij de benen, maar kon op het Ravesteynplein wor den aangehouden. Hij was toen nog in het bezit van het speelgoedmes en de handboeien. De man werd overge bracht naar het politiebureau en later overgedragen aan de koninklijke mare chaussee. Volgens de woordvoerder zal Van S. zich moeten verantwoorden voor de krijgsraad in Den Haag. Het motief van de man is tot nu toe onbekend, al is het volgens de marechaussee niet uit gesloten dat hij heeft gehandeld onder invloed van alcohol. Hitte Dat katten een bijna spreekwoor delijke hekel aan water hebben, mag algemeen bekend worden geacht. Onder het motto 'hoe warm het was', maken wij daarom gaar ne melding van die poes in Vlissin gen, bij een onzer collega's. Nadat het geruime tijd dagelijks zijn toe vlucht had gezocht tot de koude plavuizen, om een middagdutje te doen, achtte het beestje dinsdag de jijd gekomen voor een meer af doende maatregel. Bij thuiskomst trof zijn bazin de poes aan in de keuken op een zeer ongebruikelijke plaats: in de gootsteen, behaaglijk opgerold en in diepe, tevreden rust. Een verklaring voor deze vreemde rustplaats wasnaar de eigenares van de poes meende, te vinden in de kraan boven de gootsteen. Die drupt namelijk al sinds jaar en dag. Pas 's avonds, toen de ergste hitte voorbij ivas, verliet het beest zijn toevluchtsoord. Om zich ver volgens uitgebreid te gaan was sen.... GROEDE - De vakantiedrnkte aan de kusten heeft ook schaduwkanten. Vooral de boeren in de buurt van de drukkere stranden en de grote cam pings zullen dit beamen. Schade aan gewassen door zorgeloze vakantiegan gers komt nogal eens voor. De heer R. van Damine uit Groede kampt al jaren met dit probleem. Hij bebouwt een stuk land van ongeveer drie hectare, vlak naast camping Groede. Elke zo mer heeft hij last van mensen die zijn land als wandel- of picknickterrein be schouwen. Ook deze zomer is het weer helemaal mis. Van Damme schat dat ongeveer een derde deel van de haver, die hij dit jaar heeft gezaaid en die nu bijna geoogst kan worden als verloren moet worden beschouwd. „Het is een klaar schan daal". zegt Van Damme. „Het lijkt wel een vorm van terrorisme. Je kunt er niks tegen doen". Tijdens een rondgang langs het veld toont hfj de talloze plat getreden wandelgangen, die kris kras door het haverveld lopen. Op verschil lende plaatsen zfjn er ronde stukken platgetrapte haver, alsof er een hele groep mensen gezeten heeft. Ook de hoeveelheid afval die in de haver ge dumpt wordt blijkt niet gering. Plastic zakken, blikjes, kranten, het is teveel om op te noemen. Van Damme: „Als ik dit zo globaal overzie dan verwacht ik dat de schade zo'n vijfduizend gulden zal bedragen en er is niemand op wie je dat kunt verhalen". Een woordvoerder van camping Groe de beaamt dat het haverveld aanzienlij ke schade heeft opgeiopen. De oorza ken van de vernielzucht rijn moeilijk aan te geven. „Voor kinderen blijft zo'n veld een avontuurlijk iets", vertelt de woordvoerder. „En ook 'verongelukte' vliegers zijn er soms de oorzaak van dat mensen op het land gaan lopen". De campingwoordvoerder wijst er verder op, dat niet alle schuld op de camping- gasten geschoven mag worden. „Van Groede uit zijn er strandgangers, die de kortste weg zoeken via het hertenkamp tussen de landerijen door. Die richten ook schade aan". Toezicht Over het toezicht wordt gezegd: „Cam ping Groede telt in het hoogseizoen 1500 badgasten, die kun je niet alle maal in de gaten houden. En door hek ken laat men zich niet tegenhouden". De algemeen secretaris van de ZLM in Goes, de heer J. Oggel, bevestigt dat er regelmatig meldingen binnen komen over oogstvemieling of diefstal. Vooral de boeren die in de buurt van de zeedij ken wonen hebben veel te klagen. Dief stal van aardappelen en uien komt vrij veel voor. Oggel: „Er is bijna niks tegen te doen. Op heterdaad betrappen is al erg moeilijk, want je kunt er moeilijk altijd bij rijn. En wat dan nog. Welke sancties zou je moeten stellen". De heer Oggel zegt verder dat het voor de gedu peerde boeren een groot probleem is. Over het algemeen zijn de boeren tegen dergelijke schadegevallen namelijk niet verzekerd en moet alles uit de eigen portemonnee bekostigd worden. Landbouwer Van Damme tussen de platgetrapte haver en het afbal op zijn stuk grond. Licht gewonde bij aanrijding in Middelburg MIDDELBURG - De automobilist J. T. uit Meliskerke raakte dinsdagmorgen omstreeks 7.20 uur op de Walcherse- weg in Middelburg gewond bij een aanrijding tussen twee personenau to's. T. kon na behandeling in het Gast huis in Middelburg weer naar huis. Het ongeval werd veroorzaakt toen de automobilist R. A. van E. uit Vlissingen vanaf een parkeerstrook langs de lin kerkant van de Walcherseweg schuin deze weg overstak om de Zandvoortse weg in te rijden. Van E. merkte daarbij te laat de personenauto op bestuurd door J. T. Beide auto's weken nog uit maar een botsing kon niet voorkomen worden. De auto van Van E. werd totaal vernield. Het voertuig van J. T. liep schade op aan de voorzijde. Personenauto en vrachtwagen zwaar beschadigd bij (botsing Middelburg MIDDELBURG - Bij een aanrijding tussen een vrachtwagen en een perso nenauto op de kruising Poelendaele singel - Poelendaele weg - Vlissingse singel en Nieuwe Vlissingse weg in Middelburg, raakte in de nacht van maandag op dinsdag omstreeks 1.40 uur beide voertuigen zwaar bescha digd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het ongeval werd veroorzaakt toen de bestuurder van de vrachtwagen, C. van O. uit Zwijndrecht, op de kruising geen voorrang verleende aan een personen auto, bestuurd door A. I. V. uit Vlissin gen. Veel bisamratten gevangen op Tholen en St Philipsland THOLEN - De maand juli was bijzon der gunstig voor de vangst van bisam ratten op de eilanden Tholen en Sint- Philipsland. De ambtenaar van het Faunabeheer, de heer J. Meyll uit Poortvliet, wist er 62 op Tholen en 8 op SintrPhilipsland te vangen, de hoogste score sinds ruim tweeënhalf jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 2