Advies: röntgenonderzoek in bedrijven afschaffen CIA:RUSSEN LEVEREN DERDE WERELD MEER WAPENS DAN VS PZCfi Sea Link vaart weer MINISTER WIL EIGEN BIJDRAGE RECHTSHULP weer miljoenenbrand Justitie Bevolkingsonderzoek na gifvondst Stadskanaal Moskou pleit voor verbod chemische wapens ei KANS ONTDEKKING ZIEKTEN GERING 1 WOE NS DAG 4 AUGUSTUS 1982 (Van ome redactie volksgezondheid DEN HAAG- Het periodiek rontgenologisch borstonderzoek van groepen werknemers in bedrij ven en van sollicitanten is niet meer zinvol. Om mensen zo min mogelijk bloot te stellen aan röntgenstralen kan dit routine-onderzoek beter worden afgeschaft. Dit is geadviseerd aan staats secretaris Van Zeil (sociale zaken en werkgelegenheid), die het met dit voorstel eens is. kunde. Dat kwam uit de bus naar aan- Nederland. De mogelijkheid van ront- leiding van vragen uit het bedrijfsleven genologisch borstonderzoek moet blij- over de positie van dit onderzoek. Het ven bestaan voor individuele werkne- Daarmee onderschrijft de bewindsman het standpunt van het College van Bij stand en Advies voor de Bedriifsgenees- Weersvooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Enkele regen- of on weersbuien en overgang naar koeler weer. wordt tot dusver uitgevoerd door de be drijfsgezondheidsdiensten of door cen trale keuringsinstanties als het Cen traal Bureau voor Keuringen. Doel van het onderzoek is ondermeer bestrijding van tbc en vroegtijdige op sporing van longkanker en beroeps ziekten van de longen als asbestose en silicose. Bovendien wordt het uitge voerd in het kader van zogenaamd epi demiologisch onderzoek van werkne mers die (kunnen) zijn blootgesteld aan kankerverwekkende stoffen, voor het analyseren van gezondheidsklachten en voor het vaststellen van de arbeids geschiktheid. Voor wat het onderdeel tbc betreft wordt verwezen naar de visies van des kundige Instanties, dat het groeps- en bevolkingsonderzoek geen nuttige bij drage meer levert tot de bestrijding in Deltagebied De temperatuur bereikte gisteren te Zierikzee een waarde van 30 graden. Erg warm dus. Vandaag zal het echter niet zo warm worden en velen zullen lagere temperaturen toch wel aangena mer vinden. Op nadering van een de pressie vanuit Frankrijk gaat de wind vanmiddag noordwestelijk of westelijk worden. De lucht, die dan over zee aan gevoerd wordt bereikt aan de kust on geveer een niveau van 22 graden, en verder binnenwaarts 24 of 25 graden. Omdat een koufront van de depressie nog vlak in de buurt ligt, zijn de on weerskansen in de ochtend redelijk groot. Vooruitzichten voor donderdag: Een ontwikkelend hogedrukgebied boven de Golf van Biscaye veroorzaakt een 1 westnoordwestelijke stroming die koe lere lucht aanvoert. De temperaturen worden omstreeks 22 graden. Nautisch bericht Wind: noord 2 tot 3 Bfl, vanmiddag noordwest 3 tot 4 Bft. Zicht: eerst slecht, later goed. Temperatuur kustwater: twintig graden. Afwijking waterstan den: geen afwijking van betekenis. Ma ximum golfhoogte monding Scheldes: bij hoogwater vanmiddag ongeveer een halve meter. Hoog water woensdag 4 augustus uur cm Vlissingen 02.35 201 14.51 199 Temeuzen 02.59 225 15.17 223 Zierikzee 04.05 157 15.55 147 Hansweert 03.44 237 15,58 233 Wemeldlnge 04.19 184 16.36 172 Kreekrak 04.14 217 16.32 204 Brulnisse 04.48 188 17.06 175 donderdag 5 augustus uur cm uur cm Vlissingen 03.09 217 15.26 212 Temeuzen 03.33 241 15.51 237 Zierikzee 04.44 165 16.28 153 Hansweert 04.21 252 16.32 245 Wemeldlnge 04.53 195 17.12 180 Kreekrak 04.49 231 17.09 213 Brulnisse 05.21 198 17.41 182 Laai; wafer woensdag 4 augustus uur cm uur Vlissingen 08.51 171 21.25 206 Temeuzen 09.20 183 21.56 220 Zierikzee 09.36 134 22.01 172 Hansweert 09.48 204 22.20 240 Wemeldlnge 09.57 153 22.26 191 Kreekrak 10.15 178 22.41 220 Brulnisse 10.13 152 22.34 189 donderdag 5 augustus uur cm uur cm Vlissingen 09.28 179 22.01 217 Temeuzen 09.57 91 22.33 231 Zierikzee 10.12 138 22.36 178 Hansweert 10.25 213 22.59 251 Wemeldlnge 10.35 156 22.58 198 Kreekrak 10.53 181 23.15 229 Brulnisse 10.51 154 23.08 195 Vakantielanden Alarmcentrale mers als er sprake is van verdenking van tbc. Vooral bij buitenlandse werk nemers uit gebieden waar nog veel tbc voorkomt zou men in dit opzicht attent moeten zijn. Aan de waarde van rontgenologisch borstonderzoek als middel voor de vroegtijdige opsporing van longkan ker wordt naar de mening van het ad viescollege gewtijfeld. De kans op tij dige ontdekking wordt gering geacht, zo heeft ook de Gezondheidsraad on langs gesteld in een advies aan de mi nister van volksgezondheid, die heeft gezegd het bevolkingsonderzoek niet te willen voortzetten. Ook het nut van rontgenologisch bor stonderzoek voor de opsporing van be roepsziekten van de longen en als epi demiologisch onderzoek van werkne mers wordt als twijfelachtig beschre- Weersvooruitzichten voor Europa medege deeld door het KNMI geldig voor woensdag en donderdag: Scandinavië, Finland en Denemarken: Droog en vrij zonnig. Temperaturen 18 tot 23 graden ln het noorden, 25 tot 30 graden ln het midden en zuiden Britse eilanden: Zonnige perloden, ln het zuiden plaatselijk onweer, van het westen uit later meer bewol king en ln Ierland enige regen. Temperaturen van 20 graden ln het noorden tot 27 graden ln het zuiden Benelux, Duitsland, Centraal-Europa, Al pengebied, Frankrijk. Noord- en Midden-Ita- lië en Joegoslavië. Perioden met zon maar ook enkele regen- of onweersbuien, Temperaturen 24 tot 30 gra den, in gebieden met langdurige neerslag en kele graden lager, Spanje, Portugal, Zuid-Italiè en Grieken land: Zonnig en warm, 25 tot 30 graden, langs de Atlantische kust 20 tot 25 graden. NEURENBERG - De Westduitse douane is de smokkel van 31 Jonge dooas- hoofd- en meerkatapen uit Nederland op het spoor gekomen. In een wegres taurant in het noorden van Beieren werden een Nederlandse man en vrouw aangehouden die de dieren in de kofferruimte van hun auto meevoerden. De aapjes zaten in drie kisten (foto onderen hoewel zij daar niet ernstig onder geleden hadden, moesten zij meteen in quarantaine. De Nederlanders heb ben zich schuldig gemaakt aan belastingfraude aangezien de vereiste pa pieren ontbraken, bovendien hebben zij door de apen-import het verdrag van Washington ter bescherming van diersoorten overtreden. ven. In preventief opzicht is het onder zoek nauwelijks of niet zinvol. De ziek ten worden pas geconstateerd als ze duidelijk zijn uitgebroken. Behande ling van de ziekten is nauwelijks moge lijk. Voor de opsporing van schadelijke ge volgen voor de gezondheid van werk nemers die zijn blootgesteld aan kan- kerverwekkenden stoffen staan ande re vormen van medisch en soortgelijk onderzoek ter beschikking, zo zegt het advies. Ook voor de analyse van ge zondheidsklachten en voor het vast stellen vab de arbeidsgeschiktheid van werknemers wordt geadviseerd alleen rontgenologisch borstonder- zoekt te doen als er aanleiding is. LONDEN (UPI) - De diensten van de Britse staatsveermaatschappij Sealink waren dinsdag weer normaal nadat werknemers in Harwich akkoord gingen met een compromis tussen de directie en hun vakbond. Alle veren uit de 10 Britse havens die Sealink bedient, zijn weer in de vaart, aldus een woordvoerder van het bedrijf dinsdag. De 4.000 werknemers legden maandag het werk neer nit protest tegen voorgeno men ontslagen en loonsverlagingen voor personeel op de verliesgevende dienst tussen Harwich en Hoek van Holland. De staking veroorzaakte veel oponthond voor duizenden toeristen die naar of van Frankrijk, Nederland, België, Ierland en de Kanaal-eilanden wilden. Onderzoek naar moord op Belg in El Salvador SAN SALVADOR (AFP) - De Salvado- riaanse minister van defensie heeft een onderzoek aangekondigd naar de om standigheden van de moord op de Bel gische architect Bernard Devershen. Diens door kogels doorzeefde lijk werd vorige week vrijdag gevonden in San tiago Texacuangos, op 10 kilometer ten oosten van San Salvador, waar de Belg als vrijwilliger werkte aan de bouw van een medisch centrum, dat gedeeltelijk door de kerk wordt gefi nancierd. Devershen was enkele dagen tevoren door onbekenden ontvoerd. De aartsbisschop van San Salvador, mgr. Arturo Rivera y Damas, eiste zon dag in een preek een onderzoek naar de moord op de architect. Maandag werd van militaire zijde ont kend dat het leger betrokken zou zijn bij elf andere ontvoeringen waarover dp aartsbisschop in zijn preek sprak. Een van de verdwenen personen is Patricia Cuellar, een üd van de juridische hulp afdeling van de rooms-katholieke orga nisatie voor de verdediging van de men senrechten. Zij bezat zowel de Ameri kaanse als de Salvadonaanse nationa liteit. In een tijdsbestek van 24 uur zijn deze week in San Salvador de stoffelijke overschotten gevonden van vijftien ver moorde personen. De lijken vertoonden talrijke kogelwonden. Argentinië-nota is uitgesteld DEN HAAG (ANP( - De regering heeft besloten het opstellen van de notitie over Argentinië die zij het parlement had toegezegd, nog even uit te stellen. Dit blijkt uit het antwoord dat premier Van Agt, als minister van buitenlandse zaken, heeft gegeven op vragen van vijftien vrouwelijke leden (cda, pvda en d'66) van de eerste kamer. Door de Falkland-crisis is in Argentinië 'een fluïde situatie' ontstaan. Het 'lijkt' dat de eerste aanzetten worden gege ven tot 'belangrijke wijzigingen in het Argentijnse binnenlands-politieke be leid die, waar zij het herstel van demo cratische waarden en vrijheden beogen, vanuit Nederlands standpunt bezien positief kunnen worden beoordeeld," aldus Van Agt. Hij doelt hierbij kennelijk op het feit dat de nieuwe president Bignone de politieke partijen, die na de militaire staatsgreep van 1976 waren ontbon den, toestemming heeft gegeven om hun activiteiten te hervatten. Waar dit proces van democratisch herstel nog niet is uitgekristalliseerd, geeft de re gering er de voorkeur aan haar beleid ten opzichte van Argentinië eerst te formuleren zodra meer duidelijkheid is ontstaan. DEN HAAG (ANP/GPD)- Volop werk voor de Haagse brandweer en politie maar een vrije dag voor een groot aantal ambtenaren bij het ministerie van justitie aan de Schedeldoekshaven in de hofstad waren dinsdag het gevolg van een 's ochtends vroeg uitgebroken brand in de expeditieraimte op de begane grond van dat departement. Een brand die volgens de Haagse brandweer een schade post van rond twee miljoen gulden betekent. Het vuur zocht snel een weg naar de naast de expeditieafdeling gelegen lei dingenschacht, die door de enorme trek direct daarop in lichtelaaie stond. Gro te rookontwikkeling, stank, waterover last door de sprinklerinstallatie die on middellijk reageerde, plus de niet meer in werking zijnde liften, maakten werken op de bovenste 15 van het 19 verdiepingen tellende gebouw onmoge lijk. De brandweer, die sprak van een grote brand en er 40 tot 45 manschappen voor had ingezet, had het vuur na enkele uren weliswaar onder controle, maar de brand liet een grote ravage achter. De strijd tegen het vuur werd onder meer aangegaan door twee hoogwerkers en vier autospuiten. Een wirwar van men sen, onder anderen technici van politie en brandweer, liep daarna in het ge bouw rond om de zaak te onderzoeken en weer enigszins orde op zaken te stel len. Van politiezijde waren tijdens de brand ongeveer 25 man op de been. Over de oorzaak viel 's ochtends niets zinnigs te zeggen. Evenmin over het eventueel verloren gegane justitiema- teriaal, zoals dossiers. Totaal werkt er op het ministerie zo'n 1500 man perso neel, maar door de vakantietijd is dat aantal momenteel kleiner. Omstreeks 08.15 uur viel de beslissing enkele hon derden ambtenaren - een woordvoer der sprak van 600 mannen en vrouwen- naar huis te sturen. De ambtenaren moeten vandaag weer aan de slag. Het grootste ongemak zal waarschijnlijk zijn dat de airconditio ning voorlopig niet te gebruiken is. De extra schoonmaakploeg, die de hele nacht moest doorwerken, hoopte voor de aanvang van de werkdag het gebouw DUITSE DOELMAN SCHUMACHER MET DOOD BEDREIGD PARIJS - Harald Schumacher, de doel man van het Westduitse voetbalelftal, krijgt deze week een lijfwacht als hij met 1FC Köln een toernooi in Parijs speelt. Schumacher maakte zich erg impopulair in Frankrijk door een gro ve overtreding tegen de Franse inter national Battiston tijdens de halve fi nales van het toernooi om het wereld kampioenschap in Spanje. Voor de eer ste wedstrijd tegen Dinamo Zagreb kreeg Schumacher een aantal veilig heidsbeambten toegewezen. Schumacher werd in Parijs later op de dinsdag zelfs met de dood bedreigd. Anonieme telefoontjes waarschuwden de Westduitse doelman het noodlot niet te tarten. STADSKANAAL (ANP) - In Stadskanaal is dinsdag een begin gemaakt met een medisch onderzoek onder enkele honderden inwoners van deze Oostgroningse gemeente naar mogelijke gevolgen van cadminmlozingen door Philips in de periode 1965-1975. Het onderzoek zal ongeveer drie weken in beslag nemen. Enkele weken geleden besloot de gemeente onder druk van een bewonerscomité tot een dergelijk onderzoek, nadat in mei de lozing van onder meer cadmium in een sloot waarlangs zich een groot aantal volkstuintjes bevindt, bekend werd. Naast een onderzoek onder de inwoners van Stadskanaal worden ook de gewassen die ln de volkstuintjes worden verbouwd onderzocht op de aanwezigheid van giftige stoffen. De uitslagen van beide onderzoeken zullen gelijktijdig bekend worden gemaakt. )van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Iedereen zal in de toekomst een eigen bijdrage moeten betalen voor het verkrijgen van een van overheids wege gefinancierde advocaat. Dit is een van voorstellen van minister De Ruiter, die de kosten voor de rechtshulp wil beperken tot 225 miljoen gulden per jaar. Een andere mogelijkheid, die de minister heeft voorgesteld, is de mogelijkheid de gefinancierde rechtshulp in bepaalde zaken te beperken. Hij denkt daarbij aan het verschaffen van ecu pro-deo advocaat alleen wanneer iemand een proces wil beginnen. Daarnaast wil de minister een scherpere controle op de fl nanciën van de cliënt om te bezien of hij echt in aanmerking komt voor een gratis advocaat. Ook moet beter worden gelet op de noodzaak van juridische bijstand en op de prestaties van de advocaten, aldus de minister. De bedragen zullen ongeveer gaan van 25 gulden voor ie mand met een minimuminkomen tot minstens vijfhonderd gulden voor mensen met hogere inkomens. Omgeving Renesse: fam. W. van de Rijt-Foo- len uit Schijndel met bruin-beige Opel Asco- na en caravan. Zeeuwse wateren: Fer Schouten uü Rotter dam met geel waarschip zeilbootDjim Den Helder richting Vlissingen: fam. J. Tette- ro uil Vlissingen met wit motorjacht 'Clenco- ra'. Zeeland: Hans Toebak uil Vlijmen met witte zeilboot. 'Moustache'. Temeuzen richting Heeg: fam. P. Lut.ein-de Braai uit Temeuzen met zwarte spits vracht schip 'Llnquenda'. Bovengenoemde personen worden verzocht contact op te nemen met de ANWB-alarmcen trale in Den Haag, tel 070-264426. WASHINGTON - De Sowjet-Unie le vert aan de landen van de derde wereld veel meer wapens dan de Verenigde Staten. Dit maakte het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken dinsdag bekend, zich daarbij beroe pend op inlichtingen van de Ameri kaanse geheime dienst. Volgens deze dienst, de CIA, heeft Moskou in de laat ste tien jaar de derde wereld 61.000 wa pensystemen geleverd, van vliegtui gen tot schepen en tanks. In diezelfde periode omvatten de Amerikaanse wa penleveranties aan de derde wereld 44.000 van deze systemen. Het ministerie wil met deze feiten aan tonen dat berichten ln de Amerikaanse pers, waarin was gezegd dat de Verenig de Staten de grootste wapenleveran cier van de derde wereld zijn, op onjuist heid berusten. Een dergelijke conclusie kan getrokken worden als men de kos ten op dollarbasis vergelijkt, maar niet als men de leveranties stuksgewijs met elkaar vergelijkt, zegt het ministerie. Het merkt voorts op dat de Amerikaan se wapenleveranties aan de derde we reld in de laatste jaren constant zijn ge bleven of zelfs minder zijn geworden. ondanks de enorm gestegen prijzen die voor wapens betaald moeten worden. De Sowjet-Unie heeft voorgesteld dat de ontwapeningscommissie der Ver enigde Naties, waaraan veertig landen deelnemen, met spoed verdragen ont werpt die chemische wapens en het stationeren van wapens in de ruimte verbieden. De afgevaardigde van de Sowjet-Unie in deze commissie. Victor Israelian. be pleitte dit dinsdag bij het begin van de zomerzitting van de commissie in Ge- nève. Hij riep tevens de Verenigde Sta ten op duidelijk te maken of zij bereid zijn een ontwerp-verdrag te steunen dat proeven met kernwapens verbiedt. Hij klaagde dat de ontwapeningscom missie al vier jaar niets tot stand heeft kunnen brengen en zei dat dit zo niet door kan gaan. Als eerste stap naar stopzetting van de kemwapenwedloop dient de produktie van splijtbaar mate riaal voor de vervaardiging van deze wapens gestaakt te worden, zei hij. De Sowjet-Unie is bereid dit te overwegen ln het kader van een algehele bevrie zing van de kemwapenproduktie. Volgens de Sowjet-Russlsche afgevaar digde is Moskou ervan overtuigd dat alle voorwaarden aanwezig zijn voor een ingrijpende vooruitgang op de weg naar afschaffing van chemische wa pens. die naar hij zei nog nimmer door de Sowjet-Unie zijn gebruikt of door haar aan anderen beschikbaar zijn ge steld. De ruimte wordt in groeiende mate een arena voor de wapenwedloop en een internationaal verdrag dat deze wa pens daar verbiedt is dringend nodig, aldus Israelian. provisorisch schoongemaakt te heb ben. Alleen de werkkamers vlak bij de luchtkoker van de airconditioning zul len langere tijd buiten gebruik zijn. Maar aangezien een groot deel van de ambtenaren toch met vakantie is, blijft er genoeg ruimte over voor de ambtena ren om hun werk te doen. De archieven van het ministerie zijn niet beschadigd. De papierenmassa wordt bewaard in de kelders, waar de vlammen niet zijn gekomen. Wel be schadigd is de computerafdeling. Hoe groot de schade daar is moet nog door computerexperts bekeken worden. Maar het ministerie heeft voor de be standen van deze computers buiten het gebouw nog een schaduwarchief, zodat ook hier waarschijnlijk geen gegevens verloren zijn gegaan. Het ministerie van binnenlandse za ken, dat verbonden is met het justitie- gebouw, heeft voor zover bekend geen last ondervonden van de brand bij de boren. De beide bewindslieden van justitie, minister De Ruiter en staatssecretaris Scheltema, hebben dinsdag hun vakan tie onderbroken om de brandschade op hun departement in aanschouw te ne men. Ook minister Nypels (volkshuis vesting) is 's middags een kijkje komen nemen als vertegenwoordiger van het kabinet. Bovendien valt de rijksgebouwen dienst onder zijn verantwoordelijk heid, die voor alle kosten moet op draaien. Zoals alle overheidsgebou wen is het departementsgebouw niet verzekerd, zodat de belastingbetalers indirect voor de kosten znllen opdraai- Directie: K. Scherphuis. W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140. Temeuzen: Nieuwstraat 22, 453*1 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19.00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01184) 63533. Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (01184)-14796. Overlijden» advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 57,30; franco per post 68,-; per maand 19,55; losse nummers 0,80 (alle bedragen In clusief 4 pet. btw.). Postrek. nr.: 3754316, tn.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie 17,55; ingezonden mededelingen 2 Vt x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel-, burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 17