Q Q PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT China weigert twee verdragen te tekenen PLO wil een louter Franse vredesmacht Kinderen busramp begraven IJsverkoop naar record Bonn vraagt uitlevering van de 'beul van Lyon' BEREWARM GEVOLG VAN DE TAIWAN-ORDER GOUDEN FAMILIE autD adria EGYPTE WAARSCHUWT ISRAEL Kans op bui Zonnige perioden, maar in de namid dag en avond mogelijk een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur rond 26 graden. Weinig Vjind. 225e jaargang no. 180 Woensdag 4 augustus 1982 -.dtrnm DEN HAAG (ANP) - China heeft uit protest tegen de instemming van de Nederlandse regering met de levering van onderzeeërs aan Taiwan besloten twee verdragen met Nederland niet te bekrach tigen. Dit blijkt uit een nota die Van Agt, als minister van buitenlandse zaken, aan de eerste kamer heeft gestuurd ter voorbereiding van het debat over de begroting 1982 van zijn ministerie. „Het cultureel verdrag met de Chinese volksrepubliek is nog niet aan het par lement ter goedkeuring voorgelegd, aangezien het in het huidige stadium van de bilaterale betrekkingen niet ver- wachtbaar is dat van Chinese zijde tot ratificatie zal worden overgegaan," zo zegt Van Agt letterlijk. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag verklaarde desgevraagd, dat China ook weigert het verdrag over economische en technologische samenwerking te ra tificeren. Beide verdragen waren zoge naamde kaderverdragen, dat wil zeg gen dat zij, nadat zij eenmaal in wer king zouden zijn getreden, door ge mengde commissies zouden moeten worden 'ingevuld'. Met 'huidige stadium van de bilaterale betrekkingen' duidt Van Agt er op dat China begin vorig jaar de diplomatieke betrekkingen tot het laagst mogelij k ni veau, dat van kantoren van zaakgelas tigden, terugbracht nadat de Neder- herstel LA PAZ (DPA) - De Westduitse regering heeft Bolivia gevraagd om uitlevering van de voormalige gestapo-chef in Lyon, Klaus Barbie. Barbie is in Frankrijk al bij verstek ter dood veroordeeld wegens verscheidene oorlogsmisdaden. Barbie staat dan ook bekend als 'de beul van Lyon'. De regering in Bonn heeft het verzoek al in mei ingediend, maar haar ambassadeur maakte een en ander dinsdag bekend nadat Barbie - nu Altmann geheten - maandag een bezoek bracht aan de net beëdigde nieuwe Boliviaanse president, generaal Guido Vildoso, in diens paleis. Van Barbie wordt gezegd dat hij banden heeft met de Boliviaanse geheime dienst en met paramilitaire en neonazistische organisaties. Ambassadeur Von Vocano zei dat zijn regering alle instanties tot aan het hoogge rechtshof zonodig zal inschakelen om Barbie's uitlevenng gedaan te krijgen. Frankrijk vroeg in 1972 al om uitlevering van de Nazi. Maar na een twee jaar slepende procedure wees Bolivia het verzoek af met het argument dat Barbie Boliviaans staatsburger zou zijn. landse regering had geweigerd terug te komen op haar aanvankelijke besluit, Rijn-Schelde-Verolme een uitvoerver gunning voor twee moderne onder zeeërs te verlenen. China liet weten de levering van mo derne oorlogswapens aan Taiwan te beschouwen als inmenging in haar binnenlandse aangelegenheden. Toen Nederland en China in 1972 besloten hun kantoren van zaakgelastigden te verheffen tot ambassades, bevestigden zij de beginselen van wederzijdse eer bied voor souvereiniteit en territoria le onschendbaarheid, en verklaarde Nederland de Chinese opvatting dat Taiwan een provincie van de volksre publiek is, te zullen 'eerbiedingen'. Niet alleen werden de ambassades in Den Haag en Peking vervangen door kantoren van zaakgelastigden, ook voorgenomen bezoeken werden afge zegd en uitwisselingen, ook op cultu reel gebied, teruggeschroefd. In de Souyetrussische republiek Georgie hebben fabrieksarbeiders on langs 2 dagen het werk neergelegd om van de politie te eisen dat zij een man zou overdragen die het vijfjarige doch tertje van een collega zou hebben ver kracht en gewurgd. \MSTERDAM - Hoewel de hoge temperatuur van gisteren niet direct de ideale weersomstandigheid voor een ijsbeer is. schijnen deze twee nieuwe {jsbeertjes in Artis niet veel last van de zon te hebben. Zowel het mannetje, dat afkomstig is uit Burgers Dierenpark, als zijn vrouwtje uit Moskou voelen zich goed thuis op de Amsterdamse IJsberenrots. AMSTERDAM (ANP) - De warme zo mer geeft de ijsfabrikanten alle reden tot juichen. De verkoop ligt op dit mo ment ruim 10 pet. boven die van het recordjaar 1976. De bier- en frisdrank fabrikanten daarentegen zijn nog niet helemaal tevreden. De accijnsverhogingen van 1 januari en het dunner worden van de huishoud- portemmonnee werken toch enigszins in de verkopen door. De fabrieken zijn volledig bezet en men kan het met de beschikbare capaciteit nog aan. Volgens een woordvoerster wordt er bij Ola-IJs (Unilever) keihard gewerkt en De laatste vijfjaren waren er veel posi tieve ontwikkelingen in de fruitteelt, waardoor deze bedrijfstak zich moge lijk weer wat kan herstellen van de op gelopen averij, als gevolg van zeer lage fruitprijzen in de seizoenen 1978/'79 en 1979/'80. PAGINA 3 wapens "De SowjetrUnie levert aan de landen van de derde wereld veel meer wapens dan de Verenigde Staten. Dit maakte het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken dinsdag bekend, zich daarbij beroepend op inlichtingen van de Amerikaanse geheime dienst Vol gens deze dienst heeft Moskou in de laatste tlenjaarde derdewereld 61.000 wapensystemen geleverd. PAGINA 3 brand Volop werk voor de Haagse brandweer en politie maar een vrije dag voo r een groot aantal ambtenaren bij het minis terie van justitie aan de Schedeldoeks- haven in de hofstad waren dinsdag het gevolg van een 's ochtends vroeg uitge broken brand in de expeditieruimte op de begane grond van dat departement. PAGINA 7 beha's Leo van Hellemont stond als eerste met bh's op de Zeeuwse markten. Een gedurfd artikel. Een collega, wiens va der ze notabene maakte, aarzelde. Hij niet. „Voor mij was t gewoon handel. Toch keken de mensen de eerste we ken een beetle raar. Ze vonden het vooral vreemd dat je zoiets deed als man zijnde". Dit in de vakantierubriek van deze dag PAGINA 9 zwemles De witsnultdolfljn die sinds vorige week donderdag in het Zandvoortse Dolflrama verblijft, begint weer aardig op te knappen. Dagelijks krijgt het dier nu zeven tot acht kilo vis te eten en de eens zo sterke zwemmer van de zee krijgt nu zowaar zwemles in het bassin van het Dolflrama. PAGINA 13 ontslag De algemeen-directeur van de Indone sische staatsscheepvaartmaatschap- pij Pelnl, Hussein Umar, is ontslagen in verband met een mfljoenenzwendel rond de aankoop van de Tampomas n. Het ruim 6000 ton metende schip is in januari 1981 In de Javazee gezonken, nadat aan boord brand was uitgebro ken. Meer dan 600 passagiers kwamen daarbij om het leven. Nieuws uit Zeeland: 2, 4, 5 1 en 7 Binnen- en buitenland: 3 en 9 Sport: 11 Radio en televisie: 12 i! Financieel: 13 CREPY EN VALOIS (AFP) - De 44 kin deren, die afgelopen zaterdag bij een verkeersongeluk in Frankrijk om het leven kwamen, zijn dinsdag in het plaatsje Crepy en Valois, dat in de buurt van Parijs ligt, begraven. Bij de plechtigheid voorafgaande aan de be grafenis waren behalve de familiele den van de jonge slachtoffers presi dent Mitterrand en tal van minister aanwezig. De begrafenis zelf werd al leen bijgewoond door de naaste fami lieleden. Het ongeval deed zich zaterdagochtend voor ten zuiden van Beaune op de 'Au toroute du soleil', die Parijs verbindt met het zuiden van Frankrijk. De kin deren waren in twee autobussen op weg naar een vakantieoord in het oosten van het land. De autobussen reden in op twee personenwagens die met elkaar in botsing waren gekomen. Er brak een hevige brand uit waarin de 44 kinderen omkwamen Behalve de kinderen verlo ren ook negen volwassenen het leven. Het was het ernstigste verkeersongeluk dat ooit in Frankrijk is gebeurd. De Franse president, Fracois Mitterrand toont zijn medeleven aan de nabestaan den. weg daartoe van mening verschillen. Hij zei dat een oplossing van het Liba nese probleem „zeer nabij" is en „bin nen enkele dagen" kan worden ver wacht Israël betreurt het verlies van mensenlevens, maar hoopt dat het of fensief zal leiden tot vrede in het Mid den-Oosten. Egypte De Egyptische minister van buiten landse zaken. Kamal Hassan Ali, zei dinsdag dat inneming van Beiroet door Israël tot verbreken van de diplo matieke betrekkingen tussen Egypte en Israël zal leiden. Dinsdagmiddag stelden de Israëliërs de watervoorziening van West-Beiroet weer vrij. Er kwam slechts enkele uren water en aangezien de pompen door ge brek aan elektriciteit niet werken kon het grootste deel van de gezinnen er geen gebruik van maken. Het opperbe vel in Tel Aviv deelde mee dat tot dus ver 7.400 Palestijnse guerrillastrijders zijn gevangen genomen en dat er dage lijks nieuwe bij komen. Er zijn echter ook al duizend gevangenen vrijgelaten. Tjjdens de maand juli zijn in Libanon bij beschietingen, bombardementen en gevechten officieel 963 mensen om gekomen en 2.013 gewond. Dit staat in een rapport van de Libanese 'binnen landse veiligheidstroepen', de gendar merie, dat dinsdag in bet dagblad l'O- rient-le-Jour werd gepubliceerd. (Slot zie pagina 6 kolom 4) ROSMALEN - Grote vreugde heerste er dinsdagmor gen bij de familie Verstappen in het Brabantse Rosma len. Dochter Annemarie, die vijf jaar geleden nog met een zwemband spartelde, toonde zich in het verre Ecua dor 's werelds sterkste zwemster op de tweehonder me ter vrije slag. Spottend met alle logica startte Annemarie Verstappen - met haar zestien jaar de jongste deelneemster in de finale - furieus. Halfweg lag ze al een volle lengte voor op de concurrentie en leek ze zelfs op weg naar een wereldre cord Dat lukte niet, maar ze slaagde er wel in als snelste te finishen. Met haar tijd van 1.59.53 verbeterde ze het Nederlands record en schaarde de zwemster uit Rosma len zich bij de drie zwemsters (Ender. Krause en Wood- head) die ooit de twee minutengrens doorbraken. Anne- lies Maas maakte het succes compleet door als derde te finishen f Zie ook pagina 11) Jongen doodgestoken tijdens uit de hand gelopen stoeipartij ROTTERDAM (ANP) - De 15-jange Pa trick van de Polder uit Rotterdam is dinsdagavond in de Parelstraat bij een stoeipartij met een vriendje door een messteek om het leven gekomen. Volgens de politie had het vriendje, de 14-jange J. van der R. uit Spijkerusse juist een nieuw mes gekocht. Patrick van de Polder daagde hem uit met een tafelpoot. Tijdens de stoeipartij die daarop volgde, riep de oudste dat hy in zijn borst was geraakt. Even later zakte hij ineen. Reanimatie door de GG en GD mocht niet meer baten. Van der R. is gearresteerd en in bewa ring gesteld. De politie gaat er voorals nog vanuit dat van opzet geen sprake is. kan er dankzij de inzet van iedereen aan de reusachtige vraag worden voldaan. Bij Campina in Eindhoven zijn er meer BEIROET (AFP/RTR/DPA/UPI) - De Palestijnse bevrijdingsbe weging PLO wil dat er in Beiroet voor het vertrek van de Pale stijnse strijders uit Beiroet een vredesmacht in de Libanese hoofdstad komt, die alleen bestaat uit Franse eenheden. Dit is dinsdag gemeld door de Libanese televisie, die zich daarbij be riep op betrouwbare Palestijnse bronnen. In haar antwoord op de vredesvoorstel len van de Amerikaanse bemiddelaar Philip Habib zegt de PLO bereid te zijn 36 uur na de komst van de vredesmacht met het terugtrekken van haar strijders te beginnen. De terugtrekking zou in 21 dagen kunnen zijn voltooid. De guerril lastrijders zouden over de weg van Bei roet naar Damascus vertrekken, zo meldde de televisie. De Israëlische minister van defensie Ariel Sharon, verklaarde dat Israël geen multinationale buffermacht in Beiroet zal aanvaarden zolang de PLO niet uit het westen van de Libanese hoofdstad is verdwenen. Israël beschuldigde de PLO van het breken van het twee dagen oude, ne gende bestand door het afvuren van Katsjoesja-raketten. Drie Israëlische soldaten werden daardoor gewond, maar Israëlische troepen hebben het vuur niet beantwoord. Wel vlogen dinsdagmiddag Israëlische vliegtui gen zeven keer laag over West-Beiroet en deden schijnaanvallen. Volgens militaire kringen hebben de Is raëliërs sinds zondagmiddag hun voor uitgeschoven posities versterkt. Zij staan nu op 300 meter van de Palestij nenkampen Boerdsj el Baradsjne en Fakahani. Het ministerie van buitenlandse zaken in Washington waarschuwde dinsdag dat de Verenigde Staten tegen elke aan val op Beiroet gekant zijn. „Wij vinden handhaving van het bestand buitenge woon belangrijk voor voortzetting van de onderhandelingen", aldus de woord voerder. De Israëlische minister van buitenland se zaken, Shamir, zei in de Verenigde Staten dat Israël en de VS hetzelfde doel in Libanon nastreven maar over de Nicaragua weigert Amerikaanse hulp MANAGUA (REUTER) - De Nicara guaanse regering heeft dinsdag een Amerikaans hulpaanbod van vijf mil joen dollar ten behoeve van de particu liere sector afgewezen. De linkse auto riteiten in Managua beschuldigden de VS tegelijkertijd van economische agressie. Het land is wel bereid bilaterale samen werkingsovereenkomsten met de VS te sluiten 'waarvan alle Nicaraguanen profiteren en niet alleen de particuliere sector*. In de nota werd verder ge klaagd over de Amerikaanse opschor ting van hulp aan Nicaragua ter waarde van 45 miljoen dollar die was toegezegd en de bevriezing van fondsen voor so ciale programma's die bijna 70 miljoen dollar kosten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1