PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT jNieuw plan VS voor {aftocht Palestij nen PAKJE SIGARETTEN KWARTJE DUURDER Stakingen bij Sealink treffen veel toeristen Spoedopname na vermageringskuur I uw modehuis WEER BRIEF BREZJNEV AAN REAGAN Israëlische militairen bestraft Spaanse temperaturen ALLEENHEERSER In de loop van augustus Wapenarsenaal in woonhuis ACHTER PLEXI Warm Zonnig, maar in de namiddag of I avond plaatselijk een onweersbui, I voornamelijk in de zuidelijke provin- des. Middagtemperatuur ongeveer 29 graden. Tot vrij krachtig toenemende oostelijke wind. u£5e jaargang no. 179 a4insdag 3 augustus 1982 berco EEN HUIS VOL MODE Goe* Middelburg Vlissingen I.3I ^EIDSCHENDAM (ANP) - Het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne qkeft maandag gewaarschuwd tegen het gebruik van enkele door Belgische art en voorgeschreven vermageringskuren Het is het ministerie gebleken dat ook lederlanders van deze kuren gebruik maken. Tenminste een persoon is na ge bruik van de medicamenten met spoed in een ziekenhuis opgenomen 'olgens het ministerie gaat het in de meeste gevallen om een combinatie van Heenlopende medicamenten, die in capsulevorm worden afgeleverd. Een aantal „ian deze medidjnen mag alleen gebruikt worden onder stnkt medische controle n begeleiding De geneeskundige hoofdinspectie raadt een ieder die met een dergelijke kuur bezig is, zo spoedig mogelijk contact op te nemen met zijn of haar huisarts. De geneeskundige hoofdinspectie van volksgezondheid heeft inmiddels bij de Belgische gezondheidsautoriteiten gewaarschuwd tegen deze gang van zaken. Klaarblijkelijk kunnen bij sommige Belgische artserrrecepten voor deze vermage ringskuren gemakkelijk verkregen worden Bij het ministerie is inmiddels bekend dat enkele artsen uit Gent en Westmalle (bij Antwerpen i aam het verstrekken van recepten voor de gevaarlijke vermageringskuren meewerken en dat bij twee apo theken in Gent en een in Wijnegem de medicamenten te krijgen zijn d$EIROET (REUTER-AFP-UPI) - De Amerikaanse pendeldiplomaat Philip Habib heeft een nieuw ®£>lan opgesteld voor de aftocht van de PLO-strijders uit Beiroet en Libanon, zo is maandag van Vwelingelichte kringen in de Libanese hoofdstad vernomen. ïktfet plan komt neer op een compromis tussen de Israëlische en de Palestijnse voorwaarden voor iet toelaten van een multinationale troepenmacht in Libanon. De macht zou tijdens het vertrek 2(^an de Palestijnen in Beiroet moeten worden gestationeerd en niet er voor of er na. niet langer een situatie van steeds toe nemend geweld kan aanvaarden" Shamir van zijn kant verklaarde dat het „belangrijkste probleem het ver trek van de PLO uit Beiroet en Libanon is". Op de vraag of Reagan hem had gezegd dat zijn geduld op is antwoord de Shamir: „Wij zijn allemaal ongedul dig". Bij het internationale vliegveld ten zuiden van Beiroet hebben zich maandag zo nu en dan artilleriebe schietingen voorgedaan tussen Israëli- tcOe PLO wil dat de macht de strijdende pOartijen uit elkaar houdt en dus vóór 15iet vertrek van haar troepen komt. Is- D-aèl wil daarentegen de komst van de ;<inacht na de aftocht. Verder staat in a|3abibs nieuwe plan dat de PLO-strij- lers onmiddellijk naar de hun toegewe- _|en wijkplaatsen in Arabische landen laan en niet eerst naar de Beka'a-vallei >n elders in Libanon gaan, zoals de PLO bil. Hat plan laat in het midden de pro- i jilemen bij het vinden van dergelijke PAGINA 2 dubbeldekkers Afhankelijk van de toestemming van de minister van verkeer en waterstaat zal het werk aan de veerpleinen ln Vlis singen en Breskens nog dit najaar wor den aanbesteed. Naar verwachting kan de reconstructie, noodzakelijk in verband met de komst van een dubbel deks veerboot, begin 1985 gereed zijn, PAGINA 3 toestand meester Regeringstroepen in Kenia hebben maandag een dag na de mislukte coup tegen het bewind van president Arap Moi de toestand vrijwel weer geheel onder controle gebracht. PAGINA 7 pijpleiding De Britse regeling heeft bedrijven in GrootrBrittannie die contracten heb- ben afgesloten voor levering van goe deren die zijn bestemd voor de aard gasleiding van Siberië naar West-Eu ropa opdracht gegeven zich niet te j houden aan het Amerikaanse verbod op de levering van die goederen PAGINA 9 jansen terug Hans Kraay, trainer van Feyenoord. tobt weer met zijn gezondheid Hij is zaterdag vanuit Kassei naar Neder land teruggereisd om tot rust te ko men. Kraay had ademhalingsproble men en voelde zich duizelig. Wim Jan- sen is aangetrokken als redder in de nood. Hij zal voorlopig als assistent trainer gaan werken ln de Kuip wijkplaatsen, net zo min als de PLO-eis dat een PLO-aftocht gepaard moet gaan met een gelijktijdige terugtrek king van de Israëlische troepen uit Li banon. Het Russische staatshoofd Brezjnev heeft maandag voor de tweede maal binnen een maand een dringend be roep gedaan op de Amerikaanse presi dent Reagan actie te ondernemen om een einde te maken aan het Israëlische optreden in Libanon. In wat het officiële Sowj et-persbureau Tass een persoonlijke boodschap noemde roept Brezjnev Reagan op „zo snel mogelijk met alle hem ten dienste staande middelen een einde te maken aan de voortdurende vernietiging van mensen in Beiroet". „De situatie is zo ernstig en kritiek dat de dringendste maatregelen noodzakelijk zijn". Vol gens Tass zegt Brezjnev dat de tragedie van Libanon en met name die van de bevolking in Beiroet „ook een onuitwis bare smet blijft op het geweten van die genen die de agressor hadden kunnen tegenhouden maar dat. niet deden." President Reagan heeft maandag deze beschuldiging, die er op neerkomt dat zijn land niet genoeg gedaan zou heb ben voor het oplossen van de crisis in Libanon, van de hand gewezen. In Washington is maandag de Israëli sche minister van buitenlandse zaken Shamir ontvangen op het Witte Huis. Een nors kijkende Reagan begroette zijn gast tijdens de gebruikelijke foto sessie. De president had de afgelopen dagen herhaalde malen gewaarschuwd dat er een eind moet komen aan het bloedver gieten in Libanon en dat zyn geduld op is In een verklaring die na afloop van het onderhoud van 20 minuten is gepu bliceerd zegt Reagan dat „de wereld sche en Palestijnse eenheden nadat zondag aan het einde van de middag het negende bestand was ingegaan. De heftigste beschietingen door Israël sinds de inval in Libanon hebben diepe sporen nagelaten. Volgens Libanese persberichten zijn zondag bijna 200 mensen omgekomen en 400 gewond tij dens het 14 uur durende bombarde ment. De half miljoen burgers in West- Beiroet kwamen maandag enigszins bij van de beproevingen Het stadsdeel zit voor de negende dag zonder elektriciteit en water is slechts in kleine hoeveelheden beschikbaar aangezien de pompen zonder brand stof niet werken. Een Israëlische mili taire woordvoerder waarschuwde burgers West-Beiroet te verlaten „voordat het te laat is", aldus radio- Beiroet. TEL AVIV (UPI)- Een Israëlische mili taire rechtbank heeft maandag twee vrouwelijke militairen veroordeeld tot één en drie maanden gevangenis straf. Zij hadden de Britse Anne Scott, verbonden aan de Bir Zeit-universiteil op de westelijke Jordaanoevcr in het lcgerhoofdkwartier in Ramallah ge slagen. Een van de twee werd boven dien in rang teruggezet van korporaal naar soldaat. Anne Scott was met twee studenten meegegaan die hun eerder afgepakte identiteitsbewijzen gingen afhalen in het legerhoofdkwartier. Zij werd toen gearresteerd omdat naar het heette haar visum was verlopen PAPENDAL - Verkoeling voor Diego Maradona De duurste voetballer aller tijden verblijft momenteelin Nederland. Terwijl vele duizenden de hitte aan de waterkant trachten te ontvluchten wordt er in het trainingskamp van de FC Barcelona op Papendal onder Spaanse' temperaturen getraind Zelfs voor het Catalaanse gezelschap was het maandag 'moordend' warm Desondanks gooide trainer Udo Lattek de zweep over zijn selectie. Ook Maradona moest er aan geloven De Argentijn, die tijdens het WK in Spanje niet kon imponeren, moet het komend jaar bewijzen dat er terecht veel geld in hem geïnvesteerd is. DEN HAAG - Minister Nypels van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening moet deze week alleen Nederland regeren. De andere bewindslieden zijn allen met vakan tie De D'66-minister die op zijn post is gebleven, moet alle lopende en routine-zaken afhandelen. Nypels lijkt met volle teugen te genieten van zijn verantwoordelijke taak, getuige de grote stapel stukken die hij elke dag moet doornemen en ondertekenen. In Haagse kringen wordt wat schamper gesproken over zijn toewijding om tot 'Grote Daden'te willen komen deze week. De minister heeft echter benadrukt dat hij slechts zaken afhandelt voor zijn collega's. DEN HAAG (ANP) - Een pakje sigaretten mag maximaal een kwartje duurder worden. Minister Terlouw van economische zaken heeft daarvoor in principe toestemming gegeven. Wanneer de verhoging ingaat is op het ministerie niet bekend. De sigarettenfabrikanten zullen zelf moeten bepalen wanneer zij de sigaretten duurder maken en hoeveel, aldus de woordvoerder. Philip Morris, producent van onder nodig hebt om de kosten het hoofd te meer Marlborough en Philip Morris, gaat de prijzen van zijn merken inder daad verhogen. Volgens een woord voerder zullen omstreeks half augustus de eerste duurdere pakjes op de markt komen. Over een maand of twee ver wacht deze fabrikant al zijn merken in prijs verhoogd te hebben Volgens de woordvoerder zal de maximum toege stane prijsverhoging van een kwartje op bijna alle merken worden toegepast, want, zo zei hij, als het ministerie toe stemming geeft voor een kwartje dan is dat wel het absolute minimum wat je OUDEWATER (ANP)-De rijkspolitie in Oudewater heeft maandagmiddag in het huis van een 25-jarige inwoner van die plaats een compleet wapenarse naal aangetroffen. De man had acht ge bruiksklare geweren in huis, waaron der geweren met een afgezaagde loop, jachtgeweren en een kogelgeweer en zesduizend stuks munitie Volgens de politie is de eigenaar nooit van plan ge' weest dg wapens te gebruiken. Bij ver hoor bleek dat de man verzamelaar was. Hij is op vrije voeten gesteld, na dat tegen hem proces verbaal was op gemaakt. De man voerde de stukken van zijn ver zameling illegaal in uit België. Hg had geen wapenvergunning bieden. Ook Niemeyer in Groningen, die als be langrijkste merk Roxy op de markt brengt, gaat de prijs verhogen met een kwartje. „We gaan de komende dagen onze handelsrelaties aanschrijven en we verwachten dat onze sigaretten aan het einde van deze maand duurder in de winkel liggen", aldus een woord voerder. Over het merk Caballero is nog geen beslissing genomen, zo liet de produ cent Ed Laurens maandag weten. Ge zien de kostenstijgingen in de sigaretr tenindustrie zit er volgens een woord voerder 'te eniger tijd' wel een prijsver hoging in. Fabrikanten van enkele andere grote sigarettenmerken, de British American Tobacco Company (onder meer Pall Mall) en R. J. Reynolds (Camel) waren maandagmiddag niet voor commen taar bereikbaar Ook by de Stichting Sigarettenindustrie, een organisatie waarin sigarettenfabrikanten zijn ver enigd, was niemand voor commentaar bereikbaar. afslanken Akzo Zout Chemie, dat in 1981 forse verliezen heeft geleden, zal ln de toe komst moeten afslanken. De vermin dering ln het personeelsbestand zal naar verwachting plaatsvinden door natuurlijk verloop, met name in de in directe sfeer. Nieuws uit Zeeland: 2,4 en 5 Binnen- en buitenland: en 7 Sport: 9 Radio en televisie: 10 Financieel: 11 3 LONDEN (DPA-UPI) - Duizenden toe risten die maandag naar Engeland en Ierland of terug naar het continent wil den reizen hebben door een staking van de bemanningen op de veerboten van de Britse staatsrederij Sealink met forse vertragingen te maken ge kregen. Maar praktisch allen wisten tenslotte toch hun doel te bereiken door op schepen van andere rederijen te stappen. De ergste problemen hadden mensen die de Kanaaleilanden Guernsey en Jersey als bestemming hadden of die daarvan wilden vertrekken. Tussen de ze eilanden en de Engelse zuidkust heeft Sealink het vervoersmonopolie. De bond van zeevarenden had haar vierduizend leden op de schepen van Sealink opgeroepen tot een staking. Zij wil hiermee actie voeren tegen het voornemen van de rederij de lonen te verlagen van het personeel dat vaart op de verliesgevende verbinding Harwich - Hoek van Holland. De leider van de Britse bond. Jim Sla- ter. gaf de schuld van het conflict aan de regering van premier Thatcher en hij uitte het dreigement dat zijn bond alle veerdiensten tussen Engeland en Euro pa zal treffen als de kwestie niet binnen enkele dagen wordt opgelost Een woordvoerder van de bond noemde de staking maandag een succes. Hij zei dat deze voor honderd procent wordt uitgevoerd. De Britse televisie toonde echter beelden van veerboten van Sea link die wel voeren. Zij waren bemand met personeel dat niet aan de staking wilde meedoen Ook de Olau-line in Vlissingen merkt de gevolgen van de staking bij Sealink. Er komen veel telefoontjes binnen van mensen die de overtocht zouden ma ken met Sealink en op het laatste mo ment proberen bij de Olau-line passa ge te boeken. De Olau kan de extra drukte zonder al te veel problemen SCHIPHOL - Een aantal Amsterdamse taxichauffeurs heeft na de recente overvallen maatregelen getroffen: een scherm van plexiglas rond de stoel van de chauffeur om hem tegen aanvallen vanachteren te beschermen Het scherm, dat zo'n 600.- kost. wordt door de taxichauffeurs - eigen rijders zeff aangeschaft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1