m i PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Coup in Kenia mislukt Amerika ontwikkelt ZWARTE ZATERDAG super-neutronenwapen VOOR FRANKRIJK Israël verbreekt bestand Beiroet ANWB: Topdrukte bleef uit sport kleintjes Bij verkeersdrama 53 doden DRIEMAAL STERKER DAN KERNWAPENS KRITIEK SMAAKMAKER ANNEMARIE RECORD 225e jaargang no. 178 Maandag 2 augustus 1982 kunt u telefonisch opgeven. Hel Vlissingen 01184-15144 I Terneu: Middelburg 01180-27651 Hulst WASHINGTON (RTR) - De Verenigde Staten werken aan een geheim militair project, dat het arsenaal aan neutronenwapens kan verdubbelen of zelfs verdrievoudigen', aldus officiële bronnen tegenover het Britse persbureau Reuter. Onderzoekers en ingenieurs in overheidsdienst zijn bezig aan de ontwikkeling van een kleine nucleaire granaat die minder explosieve kracht beeft dan een standaard nucleair wapen maar een zesmaal dodelijker straling verspreidt, aldus bronnen in het Amerikaanse congres. Het wapen, dat de naam draagt 'W 82', is hoofdzakelijk bedoeld om te worden ingezet tegen Russische tanks die West-Europa binnenvallen. Volgens genoemde bronnen bevat de W 82 een systeem, dat omschakeling mogelijk maakt van een wapen met ver hoogde straling tot een standaard nu cleair explosief. Het Pentagon zou min stens duizend van de granaten willen PAGINA 2 Ipg-o verslag De Vereniging Milieuhygiëne Zeeland heeft bezwaar tegen het verlenen van een hinderwetvergunning aan Willem 'I Muller Bhlpbrokers bv in Temeuzen waardoor het bedrijf schlp-schip-over- slag van LPG ln Vlisslngen-Oost zou kunnen toepassen. Een van de groot ste bezwaren van de vereniging tegen de overslag ls het feit dat schepen niet vlug uit Vllsslngen kunnen vertrekken als zich een noodsituatie voordoet ambulante handel De eerste oorkonde in het i bestaan van de Centrale Vereniging van Ambulante Handel ls uitgereikt aan de Temeuzense marktkoopman Leo van Hellemont. Van Hellemont neemt afscheid van de handel waarin hij veertig jaar een belangrijke rol heeft gespeeld. beiroet Bij haar terugkeer uit West-Belroet gal de verpleegkundige Tineke Vlug zon dag onomwonden haar mening over de Israëlische acties tegen de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO. Zij werk te elf maanden in een ziekenhuis in de zwaar getroffen stad. staat van beleg Een aantal ondergedoken leiders van de Poolse vakbond Solidariteit heeft het plan van de militaire leider Jaru- zelski om de staat van beleg ln Polen geleidelijk aan op te heffen afgewezen. Solidariteit roept de Polen op 31 au gustus te betogen ter gelegenheid van de tweede verjaardag van de akkoor den van Gdansk servicekosten Het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft een aan tal richtlijnen om te komen tot een ge lijkvormige en duidelijke doorbereke ning van de servicekosten voor huur ders. De huuropbrengst zou moeten worden beperkt als de verhuurder geen speclflcatie van de huurprijs geeft. aanmaken, en mogelijk zelfs driedui zend. Dat zou een vertwee- of verdrie voudiging betekenen van de geplande hoeveelheid neutronenwapens. Er zijn al plannen aangekondigd voor het pro duceren van 800 neutronengranaten van een iets grotere afmeting dan de W 82, en voor 380 Lance-raketten met een neutronenkop, wat het totaal brengt op 1180, aldus de bronnen ln het congres. Een woordvoerder van het Pentagon verklaarde tegenover Reuter, dat nog geen beslissingen zijn genomen over de produktie van de W 82. Hij voegde eraan toe dat president Reagan en mi nister van defensie, Weinberger, nog hun goedkeuring moeten geven. De woordvoerder bevestigde dat het wa- (Van onze correspondent) TRIPOLI - De president van Kenia, Daniel Arap Moi, heeft zondagavond regerings- en legerleiders bedankt voor hun loyaliteit en tegelijkertijd een avondklok ingesteld. Hiermee lijkt een einde te zijn gekomen aan een poging tot staatsgreep van een deel van het leger. Nadat zondagochtend een deel van de Keniase luchtmacht probeerde de macht aan zich te trekken, is er in de hoofdstad Nairobi op grote schaal ge- (Slot zie pagina 4 kolom 6) pen dat nu wordt ontwikkeld, een ver hoogde stralingscapaciteit heeft. Elk W 82 projectiel is 15 centimeter in diameter en een meter lang. De kosten bedragen ongeveer drie miljoen dollar per stuk, waarmee het de duurste artil leriegranaat wordt die ooit is geprodu ceerd. De totale kosten voor het pro gramma belopen minstens drie miljard dollar, aldus de bronnen in het congres. Volgens genoemde bronnen gaat de kwaliteit van de nucleaire granaten die nu in Europa liggen opgeslagen, achteruit. Het departement voor ener gie zou deze wapens naar de VS willen terugbrengen en het radio-actieve ma teriaal willen gebruiken voor de pro duktie van nieuwere wapens. Het Pen tagon is hier echter tegen, omdat de oppositie in Europa vervanging van de oude granaten voor nieuwe, waaron der ook neutronenwapens, kan verhin deren. Rusland heeft in een door het ministe rie van defensie gepubliceerd boekwerk geschreven dat het westen de kracht van de Russische strijdkrachten over- verbod autoschepen Rij kswaterstaat verbiedt de doorvaart van twee autoschepen die binnenkort gebruik willen maken van het kanaal GentrTemeuzen. De twee schepen zouden door hun beperkte lengte zeer onhandelbaar zijn. De 'buffer-voorzie ningen' voor de passage van de Ter- e zeesluis worden uitgebreid. Nieuws uit Zeeland: 2 en 5 Binnen- en buitenland: 3 Radio en televisie: 6 Sport: 7, 8, 9, 11 en 12. DEN HAAG - De voor het afgelopen weekeinde voorspelde topdrukte op de Europese wegen is uitgebleven. Op alle autowegen naar het Zuiden was het aanzienlijk minder druk dan de ANWB had verwacht. Aangenomen wordt dat veel mensen te elfder ure besloten pas vandaag op stap te gaan. Daarbij kwam dat als gevolg van het ernstige verkeersongeluk op de Autoroute du Soleil talloze automobilisten gedwongen waren vanaf Beaune andere routes te kiezen. Juist op deze toegangsweg naar het Zuiden werd de grootste drukte verwacht omdat afgelopen vrijdag voor tien miljoen Fransen de vakantie begon. De ANWB alarmcentrale ontving minder meldingen van ongevallen dan het vorig jaar. Daarentegen kregen de centrale in Den Haag en de steunpunten in Lyon, Barcelona en Mendrisio (Zwitserland) veel meer telefoontjes te verwerken van mensen die onderweg ziek waren geworden. In die gevallen werd gevraagd hoe te handelen. In totaal 600 zaken kreeg de ANWB dit weekeinde te verwerken. Vooral zaterdag belden veel mensen om te vernemen of familie betrokken kon zijn ge raakt bij het ongeval met de bussen nabij Beaune. Verder kwamen er veel telefoon tjes van Nederlanders uit de omgeving van het Italiaanse Gardameer, waar zater dagmorgen een wervelstorm heeft huisgehouden. Veel tenten gingen de lucht in en werden onherstelbaar vernield. In alle vakantielanden bleef de grote drukte uit. Alleen aan de Zwitsers-Italiaanse grens ontstonden lange files. Op de Duitse autobahnen was het weliswaar druk, maar het kwam nergens tot grote opstoppin gen. In eigen land zorgde het mooie weer toch voor weinig extra drukte op de wegen. Alleen zaterdagmiddag rond het middaguur kwam het tot een aantal files op de bekende knooppunten (o.a. Zeelandroute, bij Eindhoven en tussen Arnhem en Apeldoorn). Zondag was het zeer rustig op de wegen, meldde de verkeersdienst van de rijkspolitie in Driebergen. schat. Reagan probeert de wereldopi nie te misleiden, aldus persbureau Tass dat uit het werk citeert. De Russen be weren dat er sprake is van een machtse venwicht tussen de VS en de Sowjet- Unie. Der Spiegel meldde in zijn jongste nummer dat de Europese NAVO-lan- den denken aan de bouw van een eigen kruisraket met conventionele lading. Engeland en Frankrijk zouden na ex perimenten de Duitse Bondsrepubliek hebben uitgenodigd mee te doen. De commandant van de Amerikaanse troepen in Europa heeft zondag ver klaard dat het westen weinig of geen kwalitatieve voordelen meer heeft als gevolg van de versterkingen van de troepen van het Warschau-pact van de afgelopen jaren. Maar generaal Frederick Kroesen zei dat de Amerikaanse troepen in Europa paraat zijn en in staat West-Duitsland te verdedigen tegen een aanval van de troepen van het oostblok. „Wij zijn nu goed, maar we worden beter omdat we de komende jaren nieuwer en moder ner materieel krijgen", zei hij in een vraaggesprek met het Amerikaanse weekblad U.S. News en World Report. Bescheiden blijft, Frank Hoste midden) met beide benen op de grond staan na zijn overwinning in de prafkoers van Sas van Gent. Peter Winnen (links) wordt ook in de huldiging betrokken. Heddy Nieuwdorp (derde) gaat schuil achter rondemiss Anja. Stanley Warner, de van Temeuzen naar Vlissingen vertrokken voetballer, boven Hoste zichtbaar voelt ook al iets voor een huldiging. Jan Raas is ook in de criteriums een spectaculaire pro fessional. Nadat de renner uit 's-Heerenhoek vrijdag avond in Kwadendamme winnend over de eindstreep was gegaan, bleek hij zondagmiddag in Sas van Gent opnieuw de smaakmaker. Eerst vestigde Raas de aan dacht op zich met een solo van twintig kilometer en daarna was hij steeds betrokken bij de belangrijkste ontsnappingen. Eerst met Leo van Vliet en Theo de Rooy en later met onder meer Peter Winnen, Heddy Nieuwdorp, Frank Hoste en Hennie Kuiper ontsnapte hij uit het peloton. Tenslotte liet Raas de overwinning aan zijn ploegmakker Frank Hoste. De kritiek op het Westdxntse voetbalelftal, dat volkomen terecht de WK-finale tegen Italië verloor, is nog steeds niet verstomd. In het afgelopen weekeinde ageerde de nationale voetbalbond van West-Duitsland tegen het op treden van trainer en spelers in Spanje. Maar tot maat regelen tegen bijvoorbeeld doelman Schumacher, die de Franse speler Battiston torpedeerde, kwam het niet. In het verre Equador (Zuid-Amerika) houden de zwem ster Annemarie Verstappen en zwemmer Hans Kroes de eer van Nederland hoog tijdens het wereldkampioen schap zwemmen. Ook de Nederlandse waterpoloërs doen van zich spreken. Zij plaatsten zich inmiddels bij de laatste acht. De Roemeense atlete Valy Ionescu heeft het wereldre cord verspringen weer naar haar land teruggebracht. Met een sprong van 7.20 meter bereikte zij een nieuw record en onttroonde daarmee de Russische E kiene. Zaterdagavond waren nog slechts en- baard in een gymnasium in Crèpy-en- kele lichamen geïdentificeerd. Vele dui- Valois. In de rouwkamer deden zich zenden mensen trokken zondag langs de stoffelijke resten, die waren opge- 'Slot zie pagina, 4 kolom 4) DRUK OP PLO VERGROOT (Van onze correspondent) JERUZALEM - Beiroet was gisteravond nog steeds gehuld in een dikke wolk ten gevolge van de uiterst hevige beschietingen en bombardementen die 14 uur lang de Libanese hoofdstad in één groot slagveld veranderde. Volgens een voorlopige schatting kwamen daarbij minstens 200 inwoners om en raakten er 400 gewond. De Israëlische aanval op West-Beiroet begon om drie uur zaterdagnacht met een oprukken van Israëlische tanks en pantsereenheden en bombardementen vanuit zee en de lucht. In de actie bezette Israël het vliegveld van Beiroet. Israëlische woordvoerders spraken be richten tegen dat Israël ook het Pale stijnse vluchtelingenkamp Bouij el Ba- rajna was binnengetrokken. Van Pale stijnse kant werden gedurende de be schietingen ook de christelijke oostelij ke wijken met raketten bestookt. In Israël werd deze ongekend grote aan val uitgelegd als een reactie op de voortdurende Palestijnse bestands schendingen. Premier Begin sprak de hoop uit dat de Palestijnen de bood schap nu hadden begrepen en het nieu we bestand dat om gistermiddag vijf uur van kracht werd niet meer zouden schenden. Dit achtste staakt-het-vuren werd afge kondigd na zware druk vanuit het Witte Huis en de Veiligheidsraad. In kringen van de Verenigde Naties gaan nu ook stemmen op om deze organisatie in te schakelen om toezicht te houden op het handhaven van het bestand door mid del van VN-waamemers. Impasse Veel zullen deze waarnemers niet kun nen uitrichten omdat het oplaaien van de strijd een direct gevolg is van de politieke impasse. Israël neemt geen genoegen met de vage uitspraken van PLO-leider Arafat en het besluit van de Arabische Liga omdat deze geen harde en onvoorwaardelijke garanties bie den dat de Palestijnse guerrillastrij ders inderdaad uit Libanon zullen ver trekken. En tegelijkertijd, zo meent Je ruzalem, buit de PLO het beleg uit om politiek zijn positie te verbeteren zon der zich te verplichten uit Beiroet te vertrekken. Voor het eerst sinds het eerste bestand van 11 juni was er dan ook niet alleen sprake van statische gevechten maar trok het Israëlische leger op. Daarmee wil Israel bewijzen dat de militaire op tie van een Invasie nog steeds bestaat. Israël heeft zich ook gedurende de poli tieke onderhandelingen ten allen tijden op het standpunt gesteld dat militaire druk. waaronder ook het belemmeren van de aanvoer van voedsel, de aftocht van de Palestijnen kan bespoedigen. Bovendien, aldus Israël, hebben de bombardementen een dubbel voor deel, want als de Palestijnen niet van plan zijn de aftocht te blazen worden ze intussen zwaar getroffen, zodat ze ook verzwakt zullen zijn als het uitein delijk tot een militaire beslissing komt. (Van onze correspondenten CREPY-EN-VALOIS - Presi dent Francois Mitterrand en premier Pierre Mauroy zullen dinsdag de laatste eer bewij zen aan de 44 schoolkinderen en 9 volwassenen die zaterdag in alle vroegte de dood vonden bij het ergste auto-ongeluk uit de Franse geschiedenis. Het aantal slachtoffers was zo groot omdat de bus waarin de omgekomen kinderen zaten, direct na het ongeval vlam vat te en vluchten onmogelijk werd doordat deuren en ramen als gevolg van de klap niet kon den worden geopend. Het dra ma speelde zich af nabij Beau ne. De kinderen waren op weg naar een vakantiekolonie in Zuid-Frankrijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1