ia. FROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Geen vergoeding meer voor 1200 medicijnen Ambtenaren jaar eerder in VUT Begin dreigt met treffen PLO-top Sakata overleden BESPARING VAN 50 TOT 75 MILJOEN Bom bij PvdA-kantoor protest tegen wanbeleid BLOKKADE BEIROET BLIJFT ROOD STELT EENZIJDIG MAATREGELEN VAST M" Chinees doodt negen collega's 3 Enkele buien Half tot zwaar bewolkt en enkele re gen- of onweersbuien. Middagtemperatuur ongeveer 25 gra den. Matige wind. eerst uit oost, later draai end naar zuid tot zuidwest. 225e jaargang no. 177 Zaterdag 31 juli 1982 tamse bv sinds 1881 UW ELEKTRO TECHNISCH INSTALLATEUR Postbus 154 - 4460 AP Goes - Telefoon 01106-1740 DEN HAAG (ANP) - De met veel bombarie afgekondigde prijzenslag die al voor het vrijlaten van de benzineprijs op 1 augustus zou zijn losgebarsten, is niet meer dan een wassen neus. Volgens het Konsumenten Kontakt en de Industriebond FNV blijkt dit uit een door hen opgezette momentopname van prijsnoteringen. Daaruit blijkt volgens de twee organisaties dat superbenzine bij zelfbedienings- pompen momenteel gemiddeld 1,74 gulden kost en bij een bediende pomp 1,768 gulden. Voor normale benzine liggen die gemiddelde prijzen op respectievelijk 1,687 gulden en 1,715 gulden. Slechts incidenteel wordt gestunt met prijsverlagin gen die oplopen tot 20 cent. met name in gebieden met veel prijsconcurrentie. Ontbreekt die echter, zoals langs de autosnelwegen, dan wordt de consument nauwelijks korting gegund. Na 1 augustus, als het huidige prijssysteem wordt losgelaten, zullen die prijzen voorlopig niet veranderen, zo verwachten de benzine maatschappijen Met LPG en diesel wordt niet gestunt, concluderen beide organisaties uit het onderzoek. De maximumprijs voor diesel van 1,178 gulden, zoals die geldt tot 1 augustus, wordt zelfs regelmatig overschreden. Overigens kondigde Shell vrijdag aan dal haar dieselolieprijs vanaf 1 augustus met 2 cent per liter wordt verlaagd tot 1,158 gulden. Esso kondigde aan haar dieselolieprijs bij zelfbedieningspompen vanaf die datum met 1.6 cent te verlagen tot 1,152 gulden per liter Vanaf 1 augustus heeft Esso haar LPG-prijs bij die pompen met 1,8 cent per liter verhoogd tot 73,2 cent. Shell overweegt haar LPG- prijs van 72,4 cent eveneens aan te passen per die datum. Een verhoging van 2 cent per liter is zeer wel mogelijk, aldus een Shell-woordvoerder. DEN HAAG - Minister Gardeniers van Volksgezondheid heeft een lijst opgesteld met 1200 medi cijnen die vanaf 1 september door de ziekenfondsen niet meer mogen worden vergoed. Deze maatregel moet een besparing van 50 tot 75 miljoen gulden per jaar opleveren. Begin deze week was nog sprake van 300 medicijnen die niet langer vergoed zouden worden. De lijst, die in de Staatscourant is gepubliceerd, bevat een groot aantal thans door de ziekenfond sen vergoede medicijnen die eveneens, maar zonder recept van de huisarts, bij de drogist verkrijg baar zijn. keuring van een gemotiveerde aan- jaar publiceerde in het Farmaceutisch vraag van de huisarts. Het gaat hierbij Kompas. bijna zonder uitzondering om de mid- De Tweede Kamer had de minister ge- delen die de Ziekenfondsraad begin dit vraagd zich bij een uitsluiting van me- Daarbij behoren gangbare huismedicij nen zoals pijnstillende en anti-griep- middelen, bepaalde slaapmiddelen, maar ook enkele penicllllnes. De maat regel omvat eenderde van alle (ruim 3500) in Nederland toegelaten medicij nen. De minister heeft van 700 medicijnen bepaald dat zij na 1 september pas mo gen worden voorgeschreven na goed- PAGINA 2 hartkamer Het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne heeft toestemming gegeven voor de bouw van een hartca- theterisatlekamer en een cardiologi sche polikliniek in Middelburg. De bouw begint direct na de vakantie. volksunie De Nederlandse Volksunie mag in Rotterdam niet meedoen aan de ka merverkiezingen. Het hoofdstembu reau in de Maasstad acht de lijst van NVU ongeldig. In Amsterdam en Den Haag mag de Volksunie wel deelne men. maar dan met een naamloze lijst. AMSTERDAM (ANP) - Bij het landelijk secretariaat van de Partij van de Arbeid aan de Nicolaas Witsenkade in Amsterdam is in de nacht van donderdag op vrijdag een bom ontploft. De deur van het gebouw is vernield en er zijn wat ruiten gesneuveld. De bom moet volgens de politie rond half vijf zijn ontploft. Buurtbewoners zeiden rond die tijd een knal te hebben gehoord. Een bommelding bij de dienst herhuls- in Amsterdam, dat op bevel van het vesting bleek loos alarm te zijn. gerechtshof ontruimd moet worden. grondwater Een groepering die zich het Autono- menfront noemt, heeft zich voor het plaatsen van de bom verantwoordelijk gesteld. De politie zegt om zeven minu ten voor vijf - toen de bom al was afge gaan - een telefoontje te hebben gekre gen van iemand die zei te spreken na mens het front. Gezegd werd dat de po litie tijdig op de hoogte was gesteld en dat het front zich daarom niet verant woordelijk voelde voor 'eventuele slachtoffers'. Ook de redactie van het ANP in Amsterdam werd opgebeld met de mededeling dat de bom was ge plaatst uit protest tegen het 'wanbe leid' van de PvdA op het gebied van de woningbouw en in verband met de ver wikkelingen rond het kraakpand Luc ky Luijk. De krakers van het pand Lucky Luijk hebben het tot ontploffing laten bren gen van een bom bij het landelijk PvdA-secretariaat inmiddels scherp veroordeeld. „Deze methoden zijn in onze samenle ving volstrekt te verwerpen", aldus bur gemeester Polak van Amsterdam in een korte reactie op de bomontploffing bij het PvdA-gebouw. Het partijbe stuur van de Partij van de Arbeid heeft de bomexplosie bij het landelijk partij- secretariaat een onbezonnen daad ge noemd van één of meer personen „Die personen hebben met het uitvoe ren van deze en vergelijkbare acties een geest uit de fles laten komen waar van wij niet kunnen bevroeden welke gevolgen dit kan hebben voor onze de mocratie", aldus het partijbestuur. dicijnen te baseren op dit Farmaceu tisch Kompas, toen de Kamer een eigen bijdrage van vijf gulden bij elk recept van de hand gewezen had. De Ziekenfondsraad had de minister bij de pubhkatie van het kompas gevraagd de lijst van overbodig of nodeloos kost bare medicijnen niet direkt in te voe ren. maar daarmee een anderhalfjaar te wachten om te zien in hoeverre de huisartsen zelf dit kompas als richts noer zouden overnemen. De farmaceutische industrie - produ centen en importeurs - waren op grond van het gepubliceerde Farmaceutisch Kompas naar de rechter gestapt om te bewerkstelligen dat de lijst werd inge trokken. Maar de industrie verloor, zo dat nu ook minister Gardeniers uit die hoek weinig hoeft te vrezen. Botha: driedeling in Zuidafrikaanse volks vertegenwoordiging BLOEMFONTEIN (DPAI - De grond wet van Zuid- Afrika - die een exclu- sief-blanke grondwet is-moet worden gewijzigd door invoering van een pre sidentschap met grote bevoegdheden- president-premier - en vorming van een driedelig parlement met afzonder lijke kamers voor blanken, mensen van gemengd bloed en Aziaten. Dit is vrijdag door premier Pieter Botha voorgesteld op het congres van de al leen-regerende Naslonale Partij in Bloemfontein. In zijn met bijval ontvangen voorstel len wordt alleen voorzien in een toe komst voor de 2.500 000 Zuidafrikanen van gemengd bloed en de ongeveer 800.000 Aziaten. De zwarte meerder heid van 28 miljoen Zuidafrikanen zal in het kader van een 'confederatie van staten van zuidelijk Afrika' door onaf hankelijke thuislanden van zwarte stammen, met de centrale regering van Zuid-Afrika samenwerken. Gedeputeerde staten willen steun ver lenen aan een onderzoek ten behoeve van de zoetwatervoorziening van de tuinbouw en het provinciaal grondwa terplan. De resultaten van het onder zoek zijn van groot belang voor de agrarische sector. PAGINA 9 raas wint Jan Raas heeft de Ronde van Kwaden- damme gewonnen. De oud-wereld- kampioen was in de eindsprint de sterkste van een groepje van drie man: Raas, Jos Schipper en Gerrie van Ger- wen. economie Industrie- en ontwikkelingslanden denken verschillend over de economi sche vooruitzichten. De derde wereld houdt het op een kleine verbetering, de industrielanden zijn somberder. Over het algemeen rekent men op een lichte opleving in het komende jaar. vakantiegroet De bezuinigingen raken ook het ver sturen van ansichtkaarten. Uit een on derzoek van de PTT blijkt, dat de Ne derlandse vakantiegangers steeds minder groeten doen aan de achter blijvers thuis. Ook de telefoon moet het 'ontgelden'. Het gebruik van de gi ro-betaalkaart in het buitenland groeit. Nieuws uit Zeeland: 2,5 en 7 Binnen- en buitenland: 3 en 11 Sport: 9 Financiën, economie: 10 Zaterdagkrant: 13, 14, 15 en 17 Radio en televisie: 18 en 19. AMSTERDAM (ANP) - Harold T. Sakata öefcena van ae Ja mes Bondfilm 'Goldfinger', is donderdag in Honolulu op 62- jarige leeftijd aan kanker overleden. (Van onze correspondentei JERUZALEM - Premier Menachem Begin van Israèel meent dat het nog een kwestie van enkele dagen is voordat alle vragen rond de aftocht van de Palestij- nen uit Libanon kunnen worden opgehelderd. Maar, zo voegde de premier er waarschuwend aan toe: we hebben nog steeds geen harde garanties dat de Pale- stijnen inderdaad zullen vertrekken. En als die niet snel komen, hebben we nog andere middelen om druk uit te oefenen. Als die ook niet zullen helpen, aldus Begin, heeft Israël twee mogelijkheden: een invasie of een direct treffen van de PLO-leiders. Israël heeft de oproep van de Veilig heidsraad om de blokkade rond West- Beiroet op te heffen, naast zich neerge legd. West-Beiroet zit nu al vijf dagen zonder stroom en Israël houdt ook de voedseltoevoer tegen, onder het mom dat dit toch alleen maar bij de PLO te recht komt. Volgens Israël is de hand having van de blokkade nodig om druk op de Palestijnen uit te oefenen. Vrijdagmiddag laaide bovendien de strijd weer op. In een verklaring van de Israëlische legerwoordvoerder werd ge steld dat Israél zich niet aan het be stand kon blijven houden terwijl de Pa lestijnen het onophoudelijk schenden. Maar Israël schoot niet zomaar terug. Bommenwerpers, scheepsgeschut en de artillerie werden ingezet en daarmee leek het achtste bestand, dat toch al zeer labiel was, voorgoed ten einde. Het optimisme over een politieke op lossing dat vrijdag de kop op stak, is lichtelijk voorbarig. Al heeft Yasser Arafat verkondigd dat een ontruiming door de naar schatting 6000 tot 8000 guerrillastrijders over een maand kan plaatsvinden, heeft Arafat hier de eis aan verbonden dat Israël allereerst de blokkade zal ophefTen en dat het Israë lische leger zich zal terugtrekken. De wervelstorm Andy heeft donder dag Taiwan geteisterd. Door de storm, die met 265 kilometer per uur over het eiland raasde, kwamen 8 mensen om. Ongeveer 4.5 miljoen mensen kwamen zonder stroom te zitten. Het weerbericht in Taiwan waarschuw de dat een tweede wervelstorm de kant van Taiwan uitkomt. Verwacht wordt dat deze het eiland het weekeinde zal bereiken. De vernielde deur van het partijseeretanaat van de P.v.dA WASHINGTON (RTR) - - Het disconto van de centrale banken in de Ver enigde Staten wordt maandag met een half procent verlaagd tot elf procent. De Federal Reserve Board, het bestuur van de twaalf banken, heeft dit vrijdag meegedeeld. Op 20 juli werd het tarief voor leningen die de Amerikaanse banken bij de centrale banken opnemen eveneens met een half procent verlaagd. De nieuwe verlaging is volgens de .fed" bedoeld om het disconto m overeen stemming te brengen met de overige rentetarieven, die de laatste tijd dalen. Verwacht wordt dat de discontoverlaging op haar beurt weer voor een daling van andere tarieven zal zorgen, zoals het prime rate van de banken, dat wil zeggen de minimumrente voor leningen aan bedrijven (Van onze redactie economie) DEN HAAG - Ambtenaren kunnen eer der met VUT. Minister van binnen landse zaken mr. Rood heeft gisteren bepaald dat de leeftijd waarop over heidspersoneel het bijltje erbij neer mag gooien, wordt verlaagd van 62 naar 61 jaar. De nieuwe regel gaat 1 oktober in. De verlaging van de VUT-leeftijd is een van de maatregelen die de minister nu eenzijdig heeft genomen ten aanzien van de arbeidsvoorwaarden van het overheidspersoneel na het mislukken van het overleg met de ambtenaren bonden. Al dadelijk na het afbreken van het overleg dreigden de bonden met staking, stipheidsacties en andere vormen van protest Tot de wijzigingen in de arbeidsvoor waarden hoort ook het toekennen van een vakantiedag meer aan ambtenaren die het tot dusver - afgezien van extra dagen op grond van leeftijd - moesten stellen met het minimale aantal van 22 vakantiedagen Het nieuwe minimum van 23 dagen zal alsnog voor dit hele jaar 1982 gelden Financieel zullen veel ambtenaren erop achteruit gaan. Zij zouden weliswaar in aanmerking komen voor een prijscom pensatie van 2,45 procent, maar ze krij gen slechts 1,45 procent (met een mini mum van 29,60 gulden per maand), Bij het bepalen van het percentage is al re kening gehouden met een algemene korting van 1 procent Er wordt boven dien een percentage ingehouden dat overeenkomt met wat werknemers in het particuliere bedrijfsleven sinds 1 ju li kwijt zijn aan hogere sociale premies. Dal percentage loopt uiteen van 0.93 voor de hoogste rang tot 1,94 (hoofd commies A). Op de laagste rang wordt 1,03 procent ingehouden. Weliswaar ligt het inhoudingspercentage bij de hoogste rangen het laagst, maar zij ont vangen verhoudingsgewijs ook minder prijscomensatie. Die zal immers maxi maal 61,09 per maand bedragen. Dc 1-procents inhouding vormde deze week het voornaamste breekpunt in de onderhandelingen tussen minister Rood en de ambtenarencentrales. Met de korting bespaart de overheid dit jaar 330 miljoen en volgend jaar 660 mil joen. Honderd miljoen ervan zal worden gestoken in opdrachten voor de bouw van overheidsgebouwen. Ook honderd miljoen zal nodig zijn om de extra vakantiedag te bekostigen (onder meer het in dienst nemen van nieuw perso- AOW: een dure verplichting neel waar door het grotere aantal ver lofdagen onderbezetting ontstaat). Ten slotte wordt 35 miljoen uitgetrokken voor het bestrijden van de kosten die het verlagen van de VUT-leeftijd met zich meebrengt Over het terugbrengen van de wacht geldregelingen tot het niveau van de werkloosheidsvoorzieningen in het be drijfsleven spreekt de minister zich nog niet uit. Daarover wil hij nader overleg met de bonden voeren. Wel zal hij een wetsontwerp indienen dat moet leiden tot het laten vervallen van het zogenoemde bedrag per kind in de vakantie-uitkering. rinister De Graaf (sociale Lzaken en werkgelegen heid) heeft de tweede kamer deze week gewaarschuwd dat Nederland er in de naaste toe- komst wel eens grote moeite mee zou kunnen krijgen om de AOW- uitkeringen op het huidige peil te hand haven. Toenemende vergrijzing van de bevolking is daarvan de oorzaak: een steeds kleiner aantal werkenden zal de premie moeten opbrengen voor uitke ringen aan een steeds groter aantal 65- plussers. De bewindsman kwam met cijfers: in het jaar 1980 telde Nederland 1,6 miljoen ouderen, in het jaar 2000 zul len dat er 2,1 miljoen zijn en in het jaar 2030 zal dat aantal zijn gestegen tot 3,2 miljoen (dan 21,2 procent van de bevol king). Volgens De Graaf valt niet te ont komen aan de keus: óf een aanzienlijke verhoging van de premie in de komende jaren óf een verlaging van de uitkerin gen. En wat hem betreft is die keus ei genlijk al gemaakt. Omdat de minister ervan uitgaat dat handhaving van de AOW-uitkeringen op het niveau van nu op de duur niet op te brengen valt zal er op de uitkeringen moeten worden ge kort. De zorgen voor morgen, die de Al gemene Ouderdoms Wet (AOW) omge ven, zijn geen probleem van vandaag of gisteren. Binnen het sociale zekerheids stelsel dat wij in Nederland kennen, neemt de AOW een geheel eigen, waar devolle plaats in. De toekomst van deze volksverzekering zal dan ook heel na drukkelijk in samenhang met de rest van het systeem van sociale voorzienin gen moeten worden bezien. En daarom doet het vreemd aan dat minister De Graaf er zo plompverloren mee op tafel komt en zeker onder de uitkeringsge rechtigden voor schrikeffecten heeft ge zorgd. De vergrijzing van de bevolking, waarnaar de bewindsman van so ciale zaken verwijst, is deze week in vol le omvang aan de orde op de eerste zo geheten Wereld Assemblée over ouder worden (een conferentie van de Ver enigde Naties) in Wenen. Doel van deze VN-vergadering is: bekendheid geven aan de demografische verschuiving, die zich tussen nu en het jaar 2000 zal voor doen, met alle economische, sociale en politieke gevolgen vandien. De voor spellingen uit de jaren '50 over de groei van de wereldbevolking zijn weliswaar een stuk teruggedraaid, maar het gaat nog altijd om hoge cijfers met daarach ter gigantische vraagstukken. Aan het eind van deze eeuw zullen 6 miljard mensen deze planeet bevolken, van wie er 600 miljoen ouder zullen zijn dan 60 jaar. Deze almaar groter wordende groep ouderen, samen met de jongeren onder 15 jaar niet werkend, dreigt steeds afhankelijker te worden van een slinkende groep in het midden, die eco nomisch wel actief is. Nederland staat als vierde op de wereldranglijst van ver grijzing. Finland prijkt bovenaan. Er wordt mee gerekend dat over 40 jaar van elke vijf Nederlanders er één ouder is dan 65 jaar: een toename van 7 pro cent vanaf nu. Nu al is duidelijk dat de landen van de derde wereld als gevolg van de vergrijzing met nog veel grotere problemen te kampen krijgen dan die in het geïndustrialiseerde westen. Van uit de VN-conferentie in Wenen moet een actieplan op tafel komen, bedoeld om de deelnemers aan te zetten om tij dig maatregelen te nemen voor opvang, sociale gezondheidszorg en behuizing van ouderen. TTTaar veel landen juist als het gaat W om de sociale benadering van ou deren nog maar aan het begin van een ontwikkeling staan kan Nederland bo gen op een stelsel van oudedagsvoorzie ningen dat uniek is. De naam van oud minister-president dr Willem Drees is er heel nauw mee verweven. Nadat in 1947 een noodwet ouderdomsvoorziening van kracht was geworden ging op 31 mei 1956 de AO"W in. een - zoals het let terlijk heette - 'verplichte verzekering tegen de geldelijke gevolgen van ouder dom': 65-plussers konden van toen af aanspraak maken op een basis-pen sioenvoorziening, welvaartsvast en vol gens de loonindex vastgesteld. In de AOW is een stuk solidariteit van de werkenden met de ouderen verankerd. Voor vele duizenden, die bepaald ma ger zijn bedeeld als het gaat om uitke ringen uit overheids- en bedrijtspen sioenen, is de AOW een houvast, een bodemvoorziening om het na de actieve leeftijd net te rooien. Nederland heeft er destijds toe besloten in de wetenschap dat het ging om een 'dure verplichting' Met een snel toenemende vergrijzing in het vooruitzicht lijkt die verplichting tegenover de ouderen nog (veel) duur der te worden dan men zich zo'n 30 jaar terug ook maar bij benadering durfde voorstellen. Het is op zichzelf juist dat minister De Graaf de ermee samenhan gende problemen aan de orde heeft ge steld- Maar bij het aandragen van (noodKiplossingen past uiterste voor zichtigheid en omzichtigheid. vdM MAPUTO (AFP) - Een ambtenaar van de Chinese ambassade in Maputo heeft donderdag negen collega's van het le ven beroofd. Dit werd vrijdag bekend gemaakt door het persbureau van Mo zambique, AIM. Volgens het persbureau handelde de ambtenaar in een plotselinge vlaag van mooddadige waanzin

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1