PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ambtenarenbonden dreigen met actie Driehonderd miljoen voor de Westland 1 Drie doden bij vliegtuigbotsing PLO voorwaardelijk akkoord met vertrek O VERLEG MET MINISTER MISLUKT Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? vandaag Doodgeschoten Rotterdammer (31) gevonden Warm Perioden met zon en later op de dag mogelijk een regen- of onweersbui Middag temperatuur ongeveer 27 gra den. Tot vrij krachtig toenemende oostelijke wind. 225e jaargang no. 176 Vrijdag 30 juli 1982 (Van onze correspondente JERUZALEM - De Israëlische opperbevelhebber, Rafael Eitan, heeft Unifil er van beschuldigd geheime informatie over het Israëlische leger aan de PLO te hebben overgebracht. In een brief aan Unifil-commandant Callaghan schrijft Eitan dat deze beschuldigingen gebaseerd zijn op ondervragingen van Palestij- nen en documenten die Israël bij dc invasie in Libanon heeft gevonden. Eitan verwijt Unifil nauwe samenwerking met de PLO op het gebied van het verstrek ken van geheime informatie. In een van de documenten die donderdag door de legerautoriteiten bekend wer den gemaakt, staat ook een Nederlandse Unifïlsoldaat met name genoemd. Het document van het Palestijnse Front voor de Bevrijding van Palestina, gedateerd 15 juli 1979. luidt als volgt ..Een Nederlandse eerste-luitenant van het internatio nale politiekorps. Rabi iSICi. vertelde ons dat Israël troepen gestationeerd heeft op de heuvels van Daher al Biadha De strijdkracht bestaat uit naar schatting 900 man en beschikt over om en nabij acht helikopters Het internationale politie korps is de toegang tot het gebied ontzegd" Volgens een Israëlische legerwoordvoerder is de mate van betrouwbaarheid van het rapport groot. De naam Rabi is naar alle waarschijnlijkheid een codenaam en voor de letters SIC heeft hij geen verklaring. Onderzoeken bij het Nederlandse ministerie van defensie hebben tot nu toe uitgewezen dat er geen soldaat onder de naam Rabi in Libanon heeft gediend. Een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van defensie zei dat de heuvels van Daher al Biadha niet in het door Nederlandse Unifillers gecontroleerde gebied liggen. (Van onze redactie economiei DEN HAAG - Vanuit de ambtenarenorganisaties wordt met stiptheidsacties en staking gedreigd na het mislukken van het overleg over de arbeidsvoorwaarden van het overheidspersoneel. Het overleg liep donderdagavond, na tien uur vergaderen, vast. Minister van binnenlandse zaken mr. Rood zal nu op korte termijn eenzijdig de arbeidsvoorwaar den vaststellen. Hij sprak niet tegen dat hij daarbij zal tornen aan het tot dusver gevoerde trendbeleid; in dat systeem volgden de salarissen van de ambtenaren rechtstreeks een gemiddel de van de loonontwikkeling in het bedrijfsleven. Breekpunt, werd ten slotte de kwestie van de werkgelegenheid- De minister zei de centrales op dat punt onmogelijk te kunnen komen, omdat hij anders in conflict zou zijn gekomen met het uitgangspunt van het kabinet dat onder meer door een korting op de amb tenarensalarissen een beperking van de overheidsuitgaven zou moeten worden bereikt. De korting zou 1 procent moeten bedra gen. De bonden eisen dat de opbrengst daarvan (dit jaar naar schatting 330. volgend jaar 660 miljoen gulden) ten volle zou worden besteed voor het scheppen van banen. De minister zei daaraan niet te kunnen beginnen, om dat hij daarmee al het geld weer kwijt zou zijn en er van een ombuiging in de uitgaven geen sprake zou zijn. banenverlies De bonden AbvaKabo vrezen dat de bezuinigingen bij het ministerie van cultuur recreatie en maatschappelijk werk 1500 arbeidsplaatsen gaan kos ten. Het ministerie erkent dat de plan nen van minister De Boer banenver lies opleveren, maar spreekt van een totaal van 300. In de voorstellen van de minister zou 100 miljoen gulden van de korting wor den gestoken in de bouw van vooral overheidsgebouwen ten einde de werkgelegenheid in de bouwnijver heid te bevorderen. Voorts zou 100 mil joen worden gebruikt om (lager) over heidspersoneel dat het nog met het mi nimale aantal van 22 vakantiedagen moet stellen, een dag vakantie erbij te geven. Ook dat zou enige nieuwe werk gelegenheid scheppen. Voor het verlagen van de VUT-leeftijd' naar 61 jaar zou vervolgens nog eens 35 miljoen nodig zijn Ten slotte zou er 20 miljoen beschikbaar zijn voor andere maatregelen, waarvoor de ambtenaren- centrales ideeën konden aandragen. Aan de rest zou men echter niet kunnen komen; daarin moest de ombuiging, de bezuiniging zitten. De bonden wensten de voorstellen niet te accepteren; zij hielden vast aan hun eis dat het geld voor de volle honderd procent in de werkgelegenheid zou wor den gestopt. Zij verwierpen daarop het hele pakket voorstellen dat de minister hun had voorgelegd. Wachtgeld autoschepen MAINZ (DPA) - Ken Canadese straaljager van het type Starfighter en een sport vliegtuigje zijn donderdag bij Ludwigshafen in Rijnland Palts met elkaar in botsing gekomen en brandend neergestort op het dorp Grossniedesheim. Hierbij werden de twee Duitse inzittenden van het sportvliegtuigje gedood. Ook een inwoner van het dorp werd gedood, toen wrakstukken op zijn buis terecht kwamen. De voorzieningen aan de zeesluizen btj Temeuzen voor de doorvaart van au toschepen zullen wellicht niet op tijd gereed zijn. Vandaag wordt nog over leg gevoerd over het toelaten van auto schepen zonder gebruik van de nieuwe 'bufferbak', maar mét een vijfde sleep boot. openbaar vervoer De Nederlandse Spoorwegen en het openbaar stads- en streekvervoer hoe ven niet in te leveren. De vervoersbe drijven ls wel te verstaan gegeven dat zij niets meer mogen uitgeven dan strikt noodzakelijk is De enige moge lijkheid om de tekorten van het open baar vervoer te verkleinen, zou een drastische verhoging van de tarieven zijn. Maar volgens Verkeer en Water staat ls dat op het ogenblik niet de be doeling. PAGINA 13 limiet gehaald Rob Druppers heeft zich als zevende Nederlander geplaats voor de Europe se atletiekkampioenschappen. Hij sloeg donderdagavond bij de interna tionale atletiekwedstrijden in Nijme gen toe. Met een tijd van 1.45 79 vol deed hy aan de limiet. Er vielen vier gewonden, waaronder de piloot van de straaljager. Hij werd ge wond toen hij ach met zijn schietstoel in veiligheid trachtte te brengen. Het terrein van het ongeluk werd afge zet en Westduitse en Amerikaanse des kundigen gingen op zoek naar een 'radioactief deel van de straaljager', waarbij het echter niet zou gaan om kemspringstof. Men zoekt ook naar de 350 20 mm patronen die zich aan boord van de Starfighter bevonden. In de rest van dat pakket zaten trou wens nog wat weinig aantrekkelijke zaken. Zo wil de minister af van de voordelen die de wachtgeldregeling biedt boven de werkloosheidsregelin gen die voor het particuliere bedrijfs leven gelden. Voor de overheidsfinan ciën zou het onttakelen van de wacht geldregeling ook een verlichting bete kenen. De bonden vrezen er echter bo vendien een ontslaggolf onder het overheidspersoneel van omdat het ontslaan van een ambtenaar veel een voudiger en goedkoper zou worden. Minder moeite zouden de bonden heb- (Slot zie pag. 8 kol. 6) tekort vs Het Amerikaanse ministerie van fi nanciën acht het niet uitgesloten dat het financieringstekort over 1982 fors hoger uitvalt dan dat van vorig jaar. De regering van de VS verwacht alleen al voor het lopende kwartaal 50,5 mil jard dollar te moeten lenen om het be grotingstekort te dekken Nieuws uit Zeeland: 2, 5 en 7 Binnen- en buitenland: 3 en 9 Opinie en achtergrond: 4 Sport: 12 en 13 Kunst en cultuur: 15 Radio en televisie: 16 Varia: 17 Financiën, economie: 19 Foto: de nep-Orka zien, een vlot met een triplex vin, op het moment dat hij het strand van Texel bereikt. ZANDVOORT - De „levensgevaarlijke orka", die de afgelopen dagen op verschillende plaatsen langs de kust door badgasten werd waargenomen, blijkt een onschuldige witsnuitdolfijn te zijn. Het dier spoelde donderdag ochtend ziek en uitgeput aan op het strand van Zandvoort. Daar ontfermde dolfijnentrainer Jan Slotemaker van het Zandvoortse Dolfirama zich over het beest. Met onder meer een boot van de reddingsbrigade werd de witsnuit dolfijn naar de kust opgejaagd. De dolfijn het zich alles welgevallen en werd zelfs niet nerveus van de op dringende menigte in en rond het water. Aan de dolfijn was ogen schijnlijk niets bijzonders te zien, maar Slotemaker stelde onmiddel lijk vast dat het dier ziek en uitge put was Met. vereende krachten werd de dolfijn op een draagbaar getild en met een jeep van de strandpolitie in allerijl naar het bassin van het Dolfirama gebracht. Daar kreeg het dier een peniciüine- injectie. Het dier, geen zes meter maar (Slot zie pag. 8 kol. 6) ISRAEL VERWERPT RESOLUTIE (Van onze correspondent) JERUZALEM - De PLO heeft zich tijdens besprekingen met het Comité voor Libanon van de Arabische Liga in de Saoedische stad Jedda donderdagavond akkoord verklaard met een zes punten tellend actieprogramma, dat voorziet in een terugtrekking uit Beiroet. Het woensdagavond van kracht geworden be stand in Beiroet is 14 uur lang van kracht geweest en werd daarna regelmatig onderbroken door plaatselijke beschietingen. Over het algemeen bleef het don derdag voor het eerst deze week rustig in de Libanese hoofdstad. Egypte en Frankrijk hebben donder dagmiddag in de Veiligheidsraad een gezamenlijke ontwerpresolutie inge diend die beoogt een vreedzame oplos sing te vinden voor de Israëlisch-Pale- stijnse oorlog in Libanon. Het voorstel van Frankrijk en Egypte omvat vyf punten en voorziet onder andere in de terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Libanon, erkenning van de „legitieme nationale rechten van het Palestijnse volk", een onmiddellijke en duurzame wapenstilstand in Libanon, en de wederzijdse en gelijktijdige er kenning van Israël en de PLO. De Israëlische minister van buitenland se zaken, Sjamir, verklaarde donder dagavond voor de radio dat Israël „vol ledig gekant" is tegen de resolutie. „De ze ontwerpresolutie is bedoeld om po gingen in de war te sturen de terroristen uit Beiroet en Libanon te krijgen en de activiteit van hun organisaties te ver lammen," aldus Sjamir vlak voor zijn vertrek naar Washington. Akkoord In Jedda is de PLO akkoord gegaan met de volgende zes punten als voor waarden voor vertrek uit Beiroet; strik te naleving van het bestand in Beiroet; de PLO trekt zijn troepen terug uit Bei roet onder voorwaarde dat zowel hun veiligheid als die van de Palestijnen in de kampen wordt gegarandeerd; de Is raëli's dienen de blokkade van Beiroet en buitenwijken op te heffen en zich te rug te trekken; de Libanese regering stelt alles in het werk om de veiligheid van de inwoners van Beiroet en buiten wijken te verzekeren; de veiligheid in Beiroet en buitenwijken moet worden gegarandeerd door een internationale vredesmacht; de Arabische landen on dernemen politieke actie die ertoe moet leiden dat de VN-resoluties 508 en 509 (staakt-het-vuren en Israëlische terug trekking uit Libanon) kunnen worden uitgevoerd. Libanon blijft bij zijn eis dat alle Pale stijnse strijdkrachten uit Beiroet ver trekken, terwijl de PLO eraan vast houdt dat een deel van de Palestijnen in Beiroet zal blijven. ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdam se politie heeft donderdag in een wo ning aan de Busken Huetstraat het lijk aangetroffen van de 31-jarige Rotter dammer E. E. L. De man is doodgescho ten. Hij had een kogelwond in de buik. De man stond bij dc politie bekend als een heroïnehandelaar. De politie weet niet wanneer de man is doodgeschoten, wie de dader is en wat de reden. Vrijdag wordt sectie ver richt. Omwonenden waarschuwden de poli tie toen zij de man op de overloop van de woning op de eerste etage aantrof fen. Schone schijn in benzineprijzen \iAJj Tn periodes dat vrijwel ie- .YTggj i-dere autobezitter zich ook pQC] nadrukkelijk automobilist voelt - zoals vakanties - spreekt een prijzenoorlog tus- sen oliemaatschappijen be duidend aan. Deze week is er eentje op gang gekomen aan de vaderlandse ben zinestations. In het zicht van de datum (1 augustus) waarop de beslissing van minister Terlouw van economische za ken van kracht wordt, die de benzine prijzen vrijlaat. Al is dat dan voorlopig tot aan het eind van het jaar bij wijze van proef. De verkoop van benzine len ook van andere aardolieproduktem is een reeks van jaren gebonden geweest aan maximumprijzen. Dit om te voor komen dat verschijnselen als schaarste op de markt en sterke schommelingen in de voorraadposities van de oliemaat schappijen onnodig en kunstmatig in de prijzen op de consument werden ver haald. Tot twee keer toe - vorig jaar en enkele maanden terug - hebben de ma ximumprijzen een duidelijke remwer- king gehad op snelle prijsverhogingen als gevolg van veranderingen in de dol larkoers en een zekere krapte in de aan voer. Doordat in die gevallen prijsaan passingen slechts eenmaal in de veer tien dagen konden worden doorge voerd werd de consument in zeker op zicht beschermd. In tijden van over schotten op de markt kan datzelfde stelsel van maximumprijzen zich heel duidelijk tegen de consument keren. Dat daarvan inmiddels sprake was blijkt uit het stuntwerk dat maatschap pijen en pomphouders sinds enkele da gen in de richting van de automobilist toepassen. Er is een prijzenslag uitge broken, waarbij ervan wordt uitgegaan dat vraag en aanbod bepalen hoeveel er voor een litertje benzine moet worden betaald. Een tijdje lijkt de automobilist daarvan wel te kunnen profiteren: hij is plotseling weer een 'klant van beteke nis geworden'. De vraag die zich in dit soort opris pingen van de markt aandient is hoe lang het prijsvoordeel het volhoudt en of hier niet sprake is van schone schijn. Er zijn al voorspellingen die erop duiden dat de prijzen enige tijd nog ver der zullen kunnen dalen om daarna met een enorme zwieper omhoog te gaan. In dat geval zou de minister natuurlijk op nieuw naar het wapen van de maxi mumprijs kunnen grijpen, maar het is duidelijk dat er erg veel druk op hem zal worden uitgeoefend om daartoe niet al te snel over te gaan. Wat de oliemaat schappijen nu 'weggeven' halen ze on der dergelijke omstandigheden echt wel weer in snel temo terug. Maar er is meer. De kans is groot dat dezelfde con sument, die nu een tijdje van de ene voordeelpomp naar de andere kan doorschuiven, ook op nog andere ma nier de rekening krijgt gepresenteerd. Veel kleine pomphouders vrezen dat ze in de prijzenslag het loodje zullen leg gen. De maatschappijen bepalen de prijs per verkooppunt en de onderlinge concurrentie (een gevecht op lokaal vlak) is daarbij doorslaggevend. Wat in West-Duitsland is gebeurd, waar de prijzen al geruime tijd zijn vrijgelaten, kan als voorbeeld gelden. Als gevolg van een koude sanering is het aantal pompen daar in een periode van tien jaar ongeveer gehalveerd. Voor de con sument betekent zo'n verschraling van het aanbod minder dienstverlening. En op wat langere duur is hij dan toch weer overgeleverd aan de grote maatschap pijen als zij met vaste greep op de afzet markt de prijs kunnen dicteren. Vanuit de hoek van de benzinehandel is de afgelopen dagen de dreiging van het verlies aan arbeidsplaatsen sterk onderstreept. De tijd zal leren met welke omvang rekening moet worden gehouden. En ook of deze bedrijfstak achteraf niet zal blijven zitten met de naweeën van een prijsvoordeel dat in al zijn tijdelijkhefd ontwrichtend zal heb ben gewerkt. Het overschot aan olie op het ogenblik heeft namelijk ook heel duidelijk te maken met de verslechter de economische gang van zaken (kijk naar de teruggang in de afzet van aard gas). Zodra enig herstel doorzet mag worden verwacht dat de olievoorraden slinken en de prijzen weer stevig zullen aantrekken. Er is de laatste jaren, ook in Nederland, een bewuste politiek ge voerd met het oog op energiebesparing. Het besef dat op de lange duur slechts een samenleving die zuinig omspringt met energie het vooruitzicht heeft eco nomisch niet dol te draaien, begint meer en meer gemeengoed te worden. Het zou gevaarlijk zijn wanneer een der gelijke mentaliteitsombuiging door een zeker weer voorbijgaand verschijnsel als een prijzenoorlog rondom benzine ook maar een ogenblik aan waarde zou inboeten. vdM AMSTERDAM - De al geruime tijd met verlies werkende Westland-Utrecht Hypotheekbank krijgt financiële steun van 300 miljoen gulden. Dc ver zekeringsmaatschappij De Nationale Nederlanden en het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds (ABP) zullen ieder 150 miljoen in de hypotheekbank stop pen. Met deze nieuwe middelen is het voortbestaan van de Westland-Utrecht voor een reeks van jaren veilig gesteld en hoopt de bank zich weer een duide lijke plaats te verwerven op de hypo theekmarkt. De Westland-Utrecht Hypotheekbank, met het hoofdkantoor in Amsterdam is een van de twee grote hypotheekban ken in Nederland. Met het instorten van de woningmarkt maar ook door waar devermindering van bedrijfspanden braken er moeilijke tijden aan voor de hypotheekbanken Vooral de West land-Utrecht kreeg harde klappen. Vo rig jaar leed het concern een verlies van bijna 123 miljoen gulden. Het jaar daar voor maakte de bank nog een winst van ruim 20 miljoen gulden In financiële kringen hecht men groot belang aan het redden van de hypo theekbank. Begin deze maand kreeg een andere bank. de veel kleinere Til burgse Hypotheekbank, al uitstel van betaling. „We verwachten dat het ver trouwen in de Westland-Utrecht zal worden hersteld, waardoor we weer ge makkelijker pandbrieven kunnen uit geven". aldus een woordvoerder van de bank gisteravond. De uitgifte van pandbrieven stagneerde de laatste tijd volledig. De hypotheekbanken finan cieren via de uitgifte van pandbrieven hun hypotheektransacties. Naar aanleiding van geruchten dat het ABP, het grootste Nederlandse pen sioenfonds, voor de komende drie jaar een half miljard op tafel zou moeten leggen om de te verwachten liquidi teitstekorten bij de Westland-Utrecht te dekken, werd gisteren op de Amster damse effectenbeurs alle handel in pandbrieven en aandelen van de West- land voor twee dagen opgeschort. Het ABP kwam de Westland-Utrecht vorig jaar ook al te hulp, toen duidelijk werd dat de hypotheekbank grote ver liezen zou moeten incasseren. De bank stootte toen voor 1,3 miljard gulden aan hypotheken af; vrijwel de gehele post werd door het ABP overgenomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1