voor project ossekaai in Oostburg 'Eindelijk gelukt' Volksbond tegen Drankmisbruik wil een afdeling in Zeeland HOOR' ZIET a V PZC/provincie YEINIG KANS OP TERUGKOPEN DOOR GEMEENTE Zeeuwen in woonwagen door Noord-Brabant op zn zomers INDERDAG 29 JULI 1982 OSTBURG - De kans is erg klein dat de gemeente Oostburg besluit tot terugkoop van het twaalf id' éctaren grote terrein 'Vossekaai', dat is bestemd voor een recreatieproject. „Van de gemeente Irj] srwacht ik niet zo veel", zei mr J. A. M. Dietvorst uit Goes, de curator van het faillissement larin 'Vossekaai' valt, woensdagmiddag. „Ik denk niet dat de gemeente veel belangstelling zal ebben". Dat is overigens bij Oostburg nog geen uitgemaakte zaak. De raadsleden mogen tot tag rijdag 'vertrouwelijk' een stuk komen inzien op de gemeentesecretarie waarin het advocaten- dantoor, dat de belangen van de gemeente behartigt, een juridisch advies heeft vastgelegd. me ydag praten de raadsleden ach ter ge- iefs iten deuren over de vraag of de ge- eente het terrein zal terugkopen of jjritten aangehouden Vlissingen met 365 gram hasjolie USSINGEN - Leden van de brigade issingen van de koninklijke mare- lg, aussee hebben woensdag in samen- de erking met douanepersoneel in Vlis- jj ngen twee Britse jonge mannen aan houden die bij een routinecontrole ryji het bezit bleken van verdovende ',j, iddelen. De twee, 21 en 31 jaar oud, j srden aangehouden bij de Olau-ter- ,jei inal in Vlissingen en waren in het w zit van in totaal 165 gram hasjolie, rpakt in twee condooms. SCI in woordvoerder van de marechaus- e wilde woensdag in verband met het en jg lopende onderzoek geen nadere 2Q ededelingen doen omtrent de identi- van de mannen. De twee arriveer- per motor bij de Olau-terminal in ^gtdssingen, volgens de woordvoerder imoedelijk vanuit Amsterdam. Bij de ■tg] ispoortcontrole werden de twee uit de '^gehaald en vervolgens gefouilleerd. J een van hen trof men een condoom, vuld met een hoeveelheid hasjolie ai op het lichaam. Bij de ander werd a op dezelfde wijze verpakte hoeveel- Id aangetroffen in zijn kleding. De innen zijn op last van de officier van ititie ingesloten in het Vlissingse po- iebureau en bij de brigade Vlissingen n de marechaussee. 'aard gewond bij otsing met auto OSTBITRG - Bij een hotsing tussen n paard en een personenauto woens- igraiddag omstreeks kwart voor drie pde Maagdenbergweg te Oostburg is it paard gewond geraakt en de voor uit van de personenauto zwaar be- hadigd. 6 botsing ontstond nadat het paard, it werd bereden door de negenjarige H. uit Hilversum, trappende bewe- ngen maakte en van z'n koers afweek. hi achterop komende personenauto stuurd door J. P. S. uit Oostburg reed !t paard van achteren aan. Het paard p verwondingen op aan de nek en lin- iflank vorst van plan om op 'Vossekaai' het langverwachte recreatieproject te rea liseren. Volgens hem zal Oostburg eerst die verkoopmogelijkheid willen afwachten. De gemeenteraad moet in de augustus-vergadcring een definitief standpunt innemen over terugkoop. Tegen die tijd is waarschijnlijk ook meer te zeggen over de onderhandelin gen met de gegadigde. niet. Wethouder J. Thomaes wilde woensdag dan ook geen officiële mede delingen doen over de inhoud van het juridische stuk dat nu op tafel ligt. Zelfs als Oostburg zou besluiten tot terug koop. zal dat niet aan de grote klok wor den gehangen om de onderhandelingen over de prijs niet negatief te beïnvloe den. Maar curator Dietvorst zet - in afwach ting van het stand punt van de Oost- burgse raad - de pogingen voort om 'Vossekaai' aan de man te brengen. Er heeft zich tot op heden één kandidaat koper aangediend, die via een Zeeuws- Vlaamse makelaar belangstelling heeft getoond. Dietvorst: „Ik laat 'Vossekaai' eerst taxeren. Midden augustus weet ik daarover meer. Dan kunnen we bekij ken of het terrein voor dat geld ver kocht kan worden of een bod vragen van de gegadigde". De kaudidaat-koper is volgens Diet- HALSTEREN - Naast zwembad 'De Melanen' in Halsteren staat hij momenteel. Bij de familie Lambrechts op het 'weike'. De Pipo-de-clown-wagen waarmee twee Zeeuwse gezinnen door West-Brabant trekken. Bij de Lambrechtsen heb ben ze een uitstekend onderkomen gevonden. „We blijven hier nog een paar dagen en dan gaan we weer richting Goes", meldt menner Botelaar. Samen met zijn vrouw en de familie Vis ser - vader, moeder en twee kinderen - heeft hij gedurende drie weken zijn ge riefelijk onderkomen in het Zeeuwse land geruild voor de woonwagen, een oude Veenendaalse 'staller'. De twee fraaie Noorse paarden, waarvan er één al negentien jaar oud is. lopen rustig in het weiland. Mevrouw Visser weet uit ervaring dat de dieren niet altijd zo vre dig zijn. „Vorige week, met dat lekkere weer, hadden we 's nachts de deuren openstaan. Op een gegeven moment voel ik iets aan m'n teen. Ik dacht dat het een vlieg was, dus ik schopte wat met mijn voet om hem te verjagen. Beet er toch in een keer iets keihards in m'n teen, dat bleek die knol te zijn, die zo af en toe z'n kop binnen de deur stak, om wat verkoeling te krijgen". Botelaar en Visser zijn collega's. Beiden bezorgen op normale dagen melk In 's- Gravenpolder en 's-Heer Hendrikskin deren. Botelaar doet dat overigens op een niet alle daagse wijze. Uit zijn mo derne SRV-melkwagen heeft hij de mo tor gehaald en zijn twee Noorse paar den gebruikt hij in plaats daarvan als trekkrachten. Botelaar kwam de fraaie woonwagen toevallig tegen. „Wij hebben hem hele maal zelf op moeten knappen". Per dag kunnen ze zo'n dikke dertig kilometer afleggen. „Vorig jaar deden we dat wel. Toen was het allemaal nog nieuw. Dit jaar hebben we het wat rustiger aan ge daan. We hebben wel getrokken, maar ais we een lekker plaatsje vonden, zoals hier, bleven we daar een paar dagen staan". Mevrouw Lambrechts is ook blij met haar gasten. „Voor ons is het een leuke onderbreking. We gaan nooit op vakan tie. Met een eigen boerderij is het ook een beetje moeilijk. Een heel jaar hard werken. Maar in de afgelopen dagen hebben we niet veel gedaan. We zaten altijd op het weidje bij de wagen en wa ren zo'n beetje in vakantie-stemming". Vrijdag vertrekken de Zeeuwse families weer. De wagen zal dan alleen nog ge bruikt worden voor dagtochtjes, want ook in eigen omgeving hebben ze 'suc ces'. „Zondags rijden we vaak met kennis sen en familie. Ook hebben we eens met de vrouwenbond een tochtje gemaakt. Toen zaten we er met twintig mensen Grote Kerk Veere trok in 1981 record aantal mensen VEERE - De tentoonstellingen en ma nifestaties in de Grote Kerk van Veere trokken in 1981 het recordaantal van bijna zestigduizend bezoekers. Vijfen twintigduizend meer dan in 1980, ook al een recordjaar. Deze cijfers staan in het jaarverslag van de 'Stichting Delta Cultureel' die de evenementen in het kolossale kerkgebouw op touw zet. Dat er zoveel mensen de Grote Kerk wisten te vinden is volgens de stichting vooral een gevolg van de aandacht die de media schonken aan het bezoek van koningin Beatrix en haar gezin, wat 30 april vorig jaar aan Veere werd ge bracht. De vorstin opende bij die gele genheid officieel de tentoonstelling "Verknocht maar niet te scheiden' die een beeld gaf van vier eeuwen marki zaat van Veere en Vlissingen met Oran je. Naast deze liepen er nog vijf andere tentoonstellingen in het gebouw. Bo vendien was er in de zomermaanden een groot aantal manifestaties. In het jaarverslag wordt het opvallend genoemd dat de belangstelling voor scholen voor het tentoongestelde en muzikaal of anderszins gebodene sterk toeneemt. Het bestuur van de organise rende stichting beraadt zich over de consequenties hiervan en zal vooral kij ken naar de educatieve waarde van de tentoonstellingen. Uit een bijgevoegd financieel overzicht blijkt dat de kosten van de tentoonstel lingen volledig gedekt worden door de entreegelden en door geringe andere in komsten. Er was zelfs een klein over schot van 1800 gulden. De tentoonstel lingen draaien zonder één cent subsi die. Popgroep Zapata in Kamperland KAMPERLAND - De Zeeuwse latin- funkformatie Zapata verzorgt aan staande zaterdag 31 juli een optreden op de camping De Schotsman in Kam perland. De groep brengt daar een uitgebreid re pertoire van louter eigen werk De aanvang van het concert is 21.00 uur. (Van ome verslaggever) DEN HAAG - De Volksbond tegen Drankmisbruik in Den Haag acht in het 107-ste jaar van zijn bestaan de tijd rijp om een provinciale afdeling op te richten in Zeeland. De Zeeuw se bevolking moet in de ogen van deze landelijke organisatie beter worden geïnformeerd over de gevol gen van het drinken van alcoholhou dende drank en -nog belangrijker- de wijze waarop met alcohol moet worden omgegaan- De Zeeuwse tak van de Volksbond moet zich daarby vooral gaan rich ten op de overdracht van kennis en informatie. Het ligt zeker niet in de bedoeling om een waarschuwende vinger op te steken. „Want wij zijn een matigingsorganisatie en beslist géén club van geheelonthouders", legt Volksbond-directeur P. M. Tiese- ma tijdens een gesprek in het Haagse hoofdkantoor uit. „Algemene gehee lonthouding bereik je immers nooit. Dat is een utopie". Waarom is nu juist Zeeland aangewe zen als gewest waar de eerste provin ciale Volksbond-afdeling het levens licht krijgt te zien? De heer Tlesema wijst elke insinuerende opmerking van de hand ais hij zegt: „De tijd van plaatselijk gerichte activiteiten is voorbij. Wil je nu een nieuwe afdeling op poten zetten, dan moet je toch minstens aan een gebied denken dat zo groot is als een provincie. Maar verschillende provincies vallen voor ons af. omdat daar andere matigings organisaties al een goed stuk werk verrichten. In Brabant en Limburg is i bijvoorbeeld de 'Sobrietas', de mati gingsbeweging van de Rooms-katho- Ueke kerk actief. Bovendien ligt Zee land niet zo ver van ons hoofdkan toor hier in Den Haag, waardoor we de eerste tijd goed kunnen bijsprin gen". De Volksbond tegen Drankmisbruik heeft geen binding met godsdiensti ge stromingen. De heer Tiesema waakt er dan ook voor om bepaalde aspecten van het geloof als oorzaken van een overmatig drankgebruik te beschouwen. Het gezegde 'hoe zwaarder het geloof, des te sterker de borrel', dat in sommige delen van Zeeland wel eens opgeld doet, is niet iets waar hij van harte mee kan in stemmen. Hij meent daarentegen dat de spanningen die sommigen bij hun werk opdoen, wel degelijk kun nen leiden tot een 'afreageren' door middel van alcohol. De Volksbond heeft dan ook onlangs een brochure uitgegeven met dc veelzeggende titel 'Alcohol en werk'. Een greep uit de inhoud: 'Het arbeidsverzuim van problematisch drinkende werknemers is twee- tot zes keer zo hoog als dat van sociale drinkers'. En: 'De eersten zijn ruim drie keer zo vaak betrokken bij bedrijfsongeval len als de tweede groep'. In zijn streven om zo groot mogelijke groepen te bereiken -ondanks een half mfljoen werkelozen, heeft het merendeel van de Nederlanders im mers toch een baan- richt de volks bond zich behalve op de werknemers ook op een andere uit miljoenen men sen bestaande catagorie: de sporters. Het boefje 'Alcohol en sport' laat zien welke gevolgen alcoholgebruik heeft voor de prestaties op het spor tieve vlak. En dat blijken er heel wat te zijn. Deze twee brochures vormen maar een deel van het totale aantal publi- ka^ïes van de bond, die overigens de preventie maar als één van de vier taken ziet. Zo beheert de Volksbond ongeveer 150 bedrijfskantines in het hele land, waarmee aan een kleine duizend mensen werk wordt gebo den. Die bedrijfskantines zijn een voortvloeisel van de koffiehuizen, die aan het eind van de vorige eeuw wer den opgericht om te voorkomen dat de arbeiders hun zojuist verdiende geld zouden verbrassen aan alcohol houdende drank. In deze eetgelegen- heden, geèxpoiteerd zonder winst oogmerk, is alcohol -vanzelfspre kend- taboe. Voortbordurend op dit thema onder zoekt de bond momenteel op het wenselijk is om koffiehuizen te vesti- gen in de steden. „Op die manier zou de verhouding tussen alcoholschen- kende en 'droge' etablissementen weer enigszins kunnen worden recht getrokken". meent de heer Tiesema. De laatste pijler waar de bond op rust, wordt gevormd door het so ciaal-culturele werk. dat, waar dat maar mogelijk is, op touw wordt ge zet. Daarmee zijn we weer terug in Zeeland, waar de heer Tiesema graag een onderkomen zou realiseren om belangstellenden te laten pottenbak ken, films te laten kijken, kleding te laten herstellen of in de gelegenheid te stellen ontspanningsavonden en dergelijke bij te wonen. De filosofie achter dit voornemen is de mening dat mensen van de alcohol afblijven als hen een zinvolle vrijetijdsbeste ding wordt geboden. Struikelblokken Twee struikelblokken staan de uit voering van dat plan nog in de weg: Geld en de inzet van vrijwilligers. „Hoewel, aan dat eerste zal wel een mouw te passen zijn", meent de heer Tiesema. Zijn volksbond kan zich zelf redelijk bedruipen uit de rente- opbrengsten van de in vroegere tij den verkochte koffiehuizen. Verder leeft de bond van giften, dona ties en incidentele projectgebonden subsidies. Het aantrekken van vrij willigers is een veel groter probleem. De heer Tiesema hoopt dat er in deze contreien eens iemand opstaat die wijd en zijde bekend ls. „Met zo'n ie mand moeten onze plannen in het Zeeuwse toch door kunnen gaan", meent hij Zover is het echter nog lang niet. Ondanks nauw overleg met het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs IZCAD) -'zij doen meer aan hulpverlening, wij aan pre ventie'- heeft zich op een eerdere op roep voor vrijwilligers nog niemand gemeld... Koen van Dijen VAKANTIEWEEK KINDEREN UIT EENOUDERGEZINNEN Achtentwintig Zeeuwse kinderen bevolken deze week de boerderij 'Het Veer- se Gat' eigendom van Staats bosbeheer en gelegen in de gemeente Veere. Het gezel schap heeft zich daar, aan de Landschuurweg, genesteld en al van verre is te horen dat het terrein niet in gebruik is genomen door een gezel schap bezadigde vakantie gangers. Het zijn alleen kin deren uit één-oudergezinnen en het is voor de eerste maal dat voor hen een dergelijke vakantieweek wordt gehou den. De organisatie is in han den van de afdeling Zeeland van Humanitas, een organi satie die zich met behulp van vrijwilligers, beweegt op het sociale vlak. De coördinatie van deze eerste Hu- manitas-week wordt verzorgd door Carla van Hulle en die heeft het er bijzonder druk mee. Ze is tegelijker tijd erg enthousiast omdat het dan eindelijk is gelukt. „Een paar jaar ge leden wilden we al met zo'n week be ginnen maar door gebrek aan geld kon het niet. Dit jaar hebben we van diverse organisaties, fondsen en stichtingen in totaal 5200,- weten los te peuteren en dat is ontzettend plezierig. Want wat gebeurt er altijd: Je hebt diverse groepen die zich met de één-oudergezinnen bezighouden en dan met name met de ouders. De kinderen komen vrijwel nooit aan bod, maar deze week dus wel". De 28 kinderen zijn afkomstig uit Middelburg, Vlissingen, Goes, Sou burg en Temeuzen. Er waren er vier keer zoveel opgegeven en daarom worden er éls er geld is, volgend jaar twee van dergelijke vakantieweken gehouden. De kinderen van zes tot en met twaalf jaar die er nu zijn, worden begeleid door tien volwassenen. Car la van Hulle heeft de algehele leiding en de wind eronder. „Ik heb een stem als het geluid van zeven bulldozers. Als ik m'n mond opentrek staan ze binnen een mum van tijd allemaal binnen". En dat blijkt in de praktijk best handig te zijn. De kinderen slapen in twee slaapzalen in stapelbedden. Ze moe ten zich wel houden aan de kampre- gels, hoewel ze daarnaast ook een hoop vrijheid hebben. De regels staan in koeieletters geschreven op lappen papier aan de muur van de ontmoetingsruimte Enkele regels: half acht opstaan, wassen, bed opmaken, kamers oprui men. half negen: ontbijt en tanden poetsen, half elf: koffie drinken, twaalf uur: tafels dekken, handen wassen, half één eten. Van een tot twee is er pauze waarin iedereen kan doen wat le wil. Dan wordt een deel van de dag gevuld met spelletjes, to neel, knutselpartijen en wat dies meer zij. Om half vier is er weer een vast pro grammapunt: koffie of limonade drinken, half zes: tafels dekken, zes uur: eten, half acht: eerste groep (van zes tot en met acht jaar) naar bed en om half negen geldt hetzelfde voor de negen tot en met twaalfjarigen. Carla van Hulle: „Dan mogen ze nog een half uurtje kletsen, maar om dat in de band te houden... nee dat lukt niet, ze hebben gewoon zó veel te ver tellen. Er kwam een hoop kijken voordat de vakantieweek een feit was. Alleen al om te regelen dat er iedere dag voldoende eten is. Carla: „Ja, we hebben met de leveranciers prima afspraken gemaakt, iedere dag worden de levensmiddelen hier bezorgd". Op een van de dagen werd het vol gende verorberd: veertig hambur gers, zes kilo worteltjes, tien kilo aardappels, tien liter vla, zeven liter soep, tien broden en stapels beleg. Carla: „We hebben een speciale kookploeg en die moest denk ik ook even wennen om voor zoveel mensen te koken. De eerste dag hadden we varkenslapjes, als we die tegen de ra men van de boerderij hadden ge gooid, was er geen ruit heel geble ven...". Een vereiste is, volgens de coördinatrice, dat er iedere dag verse groenten worden gegeten én de kin deren moeten melk drinken. Carla: „Er moet gewoon goed en gezond ge geten worden, want de kinderen zijn de hele dag in de buitenlucht. Dat is ook gezond en daar krijg je honger van. Bij ons is het niet zo, dat ze vijf dagen friet krijgen". Ze gunt ons een blik in de keuken en daar staan dan ook grote kisten met appels en si naasappels: „Ze krijgen fruit wan neer ze willen, meestal zyn die kisten in één dag leeg". Carla van Hulle vindt de accommo datie buitengewoon goed, er is maar één ding dat verbeterd zou kunnen worden en dat is het aantal douches: „Er zijn er twee, maar we kunnen er maar één gebruiken omdat de andere douche bestemd ls voor de camping- gasten die hier ook op het terrein zit ten. Dat is dus wel een beetje impro viseren. We doen het zo: „Er gaan vijf meisjes of jongens tegelijk onder de straal, een van ons zeept ze in. ze spoelen zich af en dan staat er bij de deur een van de begeleiders klaar met een supergrote handdoek. Dus het kan wel". De kinderen zijn ook dolenthousiast. Dinsdag bijvoorbeeld werkten ze al lemaal ijverig mee aan een toneel stuk. Er moest een hoop geschminkt en verkleed worden. Vooral de meis jes en jongens van 'Modeland', dat een belangrijke rol in het stuk speel de, zagen er prachtig uit, gekleed in de meest modieuze t-shirts en broe ken van de volwassenen in het gezel schap. Voordat de kindervakantieweek gestalte kreeg is er bijna een jaar besteed aan voorbereidende werk zaamheden. Carla: „Eens per maand en later ie dere week, kwamen we bij elkaar om het hele gebeuren te bespreken en op poten te zetten. Dat is natuurüjjk wel nodig, ook om elkaar als begeleiders van zo'n week, goed te leren kennen. We hebben ook een soort training ge houden. We deden spelletjes met el kaar om te zien hoe iedereen op be paalde situaties reageerde. Verder kwamen er vragen aan de orde ais' wat doe je als een van de kinderen in bed plast'. Daar moet Je het natuur lijk van te voren onderling over eens zijn: wat je dan doet en wat je zegt. Maar het gaat prima, de leiding is goed op elkaar ingespeeld en de hele zaak loopt als een trein". Vrijdag ver trekt het gezelschap in de loop van de dag. Vanavond wordt als een soort afsluiting, de 'bonte avond' gehou den, met veel limonade en kna kworstjes. „Want dat vinden ze lek ker1 aldus de leiding. Vrij dag worden de kinderen uit de één-oudergezin nen vergast op een maaltijd panne koeken en dan zit het er weer op. Car la van Hulle: „Ik denk dat ik er in het weekeinde pas heel langzaam aan zal kunnen wennen, dat het dan echt voorbij is. Maar we kijken dan maar snel uit naar het volgend jaar". Ingrid Russel A J

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 7